Yeni Amazon Key Hizmeti ile Kurye Kapınızı Açacak

amazon_key-amazon-amazon_prime-akıllı_ev-nesnelerin_internetiE-ticaret şirketi Amazon, kapıya değil, doğrudan evin içine teslimat devrini başlatıyor: Yeni Amazon Key ile internetten alışveriş yaptığınız zaman, kurye evinizin kapısını açarak kargoyu girişte yere bırakacak. Peki kuryenin siz yokken kapıyı açmasını sağlayan elektronik kapı kilidi nasıl çalışıyor?

Kargoyu evin içine bırakacaklar

E-ticaret devi Amazon on iki yıl önce Amazon Prime hizmetini başlatarak Amerika’daki abonelerin evine iki günde ücretsiz teslimat uygulamasına geçti. O zamandan beri aynı gün teslimat ve iki saat içinde teslimat gibi ek seçenekleri de uygulamaya koydu.

Nitekim son 2 yılda e-ticaret siteleri öncelikle kullanıcılara farklı teslimat seçenekleri sunarak rekabet etmeye başladılar.

Eticaretmag yayın yönetmeni olarak 2 yıl önce hazırladığım yazıda detaylarını verdiğim gibi; kapıya hızlı teslimat ve pratik ürün iade seçenekleri internetten alışverişin olmazsa olmazı oldu. Artık hemen bütün siteler bu imkanı tanıyarak satışlarını artırıyor.

İlgili yazı: İnternetinizi Uçuracak En İyi 10 Modem

amazon_key-amazon-amazon_prime-akıllı_ev-nesnelerin_interneti

 

Şimdi Amazon Key geliyor

Amazon Prime müşterilerinin online sipariş ettiği ürünler gün içinde teslim edilebiliyor. Ancak, müşteriler her zaman evde olmuyor. Kapıyı kimse açmadığı zaman kurye kargoyu geri götürmek zorunda kalıyor.

İşte Jeff Bezos bu sıkıntıyı çözmek için yeni Amazon Key hizmetine onay verdi. Bu hizmette evinizin kapısına bir akıllı elektronik kilit takıyor ve antreye web kamera yerleştiriyorsunuz. Amazon şirketi Cloud Cam adlı kamerayla antreyi izliyor ve kurye kargoyu evin içine bırakırken onu takip ediyor.

İlgili yazı: Düz Dünya Teorisini Çürüten 12 Kanıt

amazon_key-amazon-amazon_prime-akıllı_ev-nesnelerin_interneti
Kuryeyi siz yokken kapınızı açıp evin içine teslimat yapması için mobil uygulamayla çağırıyorsunuz. Kurye gelince telefonunuza bildirim gidiyor.

 

Güvenlik meselesi

Amazon’un doğrudan evin içine teslimat seçeneği pilot uygulama olarak Amerika’da 8 Kasımda başlıyor. Şirket hırsızlık olaylarını önlemek için de bir takım tedbirler aldı. Örneğin kurye önce kapıyı çalıyor.

Ancak, evde değilseniz Amazon şirketine internetten bağlı olan elektronik kapı kilidini yanındaki akıllı telefonla açıyor. Bu sırada Amazon Cloud Cam kuryeyi izliyor. Teslimatın nasıl yapıldığına gelince:

Kurye internetten sipariş ettiğiniz ürünü kapıyı aralayarak evin içine bırakıyor; ama kapıyı ardına kadar açıp eve girmiyor. Ayrıca kapıyı açınca cep telefonunuza evin içine teslimat yapıldı şeklinde bir uyarı gidiyor. Bu ekran bildirimini telefona yüklü Amazon Key uygulamasıyla alıyorsunuz.

Bütün iş kamerada bitiyor

Zigbee’nin ürettiği Wi-Fi Cloud Cam, kuryenin cep telefonundan gelen “kapıyı açarak kargoyu içeriye bırakacağım” iletisini aldıktan sonra siparişinizi Amazon’dan teyit ediyor. Ardından elektronik kilidin kodunu kuryenin akıllı telefonuna gönderiyor ve kurye de ekrandaki çubuğu bir çağrıya yanıt verir gibi yana kaydırarak kapınızı açıyor.

İlgili yazı: Renk Körlüğünü Düzelten Gözlük EnChroma

amazon_key-amazon-amazon_prime-akıllı_ev-nesnelerin_interneti
Resimde Amazon’un Wi-Fi Cloud Cam ürünü. Bu tür nesnelerin interneti cihazlarını Zigbee gibi çözüm ortakları üretiyor. Peki ya tüm modemlere takıldığı söylentilerine istinaden, bunların içine de NSA gözetleme çipi taktırıyor veya yazılımına güvenlik açığı ekliyorsa? Peki ya müşteriler Amazon Key ile kaliteli hizmet alırken gözetlenmeye aldırmayacaklarsa?

 

Kamera nasıl çalışıyor?

Daha Pazartesi akşamı Bahçeşehir Üniversitesi’ndeki e-ticaret yüksek lisans öğrencilerimle barkod ve kare kodların alışverişte artan önemini konuştuk: Amazon Go mağazalarından Starbucks’ta kare kod okutarak mobil uygulama ile bedava kahve içme hakkı elde etmeye kadar birçok alanda barkodlar önem kazandı.

Amazon Cloud Cam de barkodla çalışıyor: Kurye evin içine teslimat yapmaya geldiğinde kargonun üzerindeki barkodu tarıyor. Barkod Amazon Cloud sunucularına gönderiliyor ve tarih, saat ve sipariş numarası gibi teslimat bilgileri doğrulanıyor. Sonra kapıyı açma prosedürleri uygulanıyor ve kurye kapıyı açarken kamera mutlaka kayıt alıyor.

İlgili yazı: iPhone Ultrason Çekimle Kanseri Teşhis Etti

amazon_key-amazon-amazon_prime-akıllı_ev-nesnelerin_interneti

 

Entegre çok kanallı pazarlama örneği

Türkçede omnichannel’a çok kanallı pazarlama diyoruz. Oysa bunun İngilizcesi multichannel. Omnichannel ise entegre çok kanallı pazarlama anlamına geliyor ve Amazon Key bunun en gelişmiş örneği: Sonuçta internetten alışverişi akıllı evlerdeki nesnelerin interneti (IoT) cihazlarıyla birleştiriyor.

Ayrıca Amazon Key hizmeti, Amazon’un sesli komutlarla Google üzerinden arama yapmanıza izin veren ve aynı zamanda sesli sipariş de alabilen Alexa yazılımı yüklü Amazon Echo ürünüyle uyumlu bulunuyor. Cloud Cam, Alexa dijital asistan uygulaması yüklü olan tüm cihazları tanıyor.

İlgili yazı: İnternette teknik takip ve gözetimi önleme rehberi

amazon_key-amazon-amazon_prime-akıllı_ev-nesnelerin_interneti
Amazon Key, bizdeki Armut sitesi gibi çalışıyor. Siz yokken eve temizlikçi, muslukçu çağırabilirsiniz. Hatta köpeğinizi gezdirecek birini de çağırabilirsiniz. Kapınızı açıp eve girecek. İşi gereği bu kez kapıyı aralamakla kalmayacak, direkt evin içine girecek. Peki ya hırsızlık veya çocuk kaçırma ya da taciz riski?

 

Akıllı evler ve e- ticaret

Amazon perakende e-ticareti akıllı evlerle işte böyle birleştiriyor ve Google’ın iştiraki olduğu Alphabet’in Nest markasıyla direkt rekabet ediyor. Rekabet sürecinde Ring ve Logitech’le de çekişiyor.

Amazon Key hizmeti online abonelik modeliyle satılıyor. Amazon Prime müşterileri Amazon marketlere giderek kamera ve kilidi 250 dolara paket halinde satın alabilecekler. Her ne kadar satışlar 8 Kasımda başlayacak olsa da müşteriler şimdiden online ön sipariş verebiliyor.

Bu hizmet Amazon Logistics şirketinin Amerika’da evlere teslimat yaptığı 37 şehirde sunulacak ve halk benimserse başka eyaletlerde yaygınlaşacak.

İlgili yazı: Beyin Formülü: İnsan Beynini Çalıştıran Yazılım Bulundu

amazon_key-amazon-amazon_prime-akıllı_ev-nesnelerin_interneti

 

Ek güvenlik sorunu

Yine de dananın kuyruğu ölçeklenebilirlik konusunda kopacak: Amazon Logistics’in Amerika’daki tüm noktalara dağıtım yapması mümkün değil. Bu yüzden Amazon Key hizmetini ülke çapında yaygınlaştırmanın tek yolu başka kargo şirketleriyle anlaşmak.

Ancak yeni uygulamayı güvenli bulmayan kesim, bunun güvenlik açığı doğurarak hırsızlık vakalarını artırabileceğini söylüyor. İnsanların Amazon Logistics dışındaki kargo firmalarına evin kapısını açarak içeri teslimat yapmak için güvenmesini sağlamak ilk etapta zor görünüyor.

İlgili yazı: Kodlama İçin En Gerekli 16 Programlama Dili

amazon_key-amazon-amazon_prime-akıllı_ev-nesnelerin_interneti

 

Ek güvenlik önlemleri

Her durumda Amazon müşteri evde yokken eve teslimat yapılacağını önceden haber verecek. Örneğin öğle vakti yapılacak teslimatı sabahtan bildirecek.

Aynı zamanda kuryenin öğle saatlerinde hangi zaman aralığında geleceğini de söyleyecek ve telefon başına geçip evdeki Cloud Cam’den kuryeyi izleyebilmeniz için kargo aracı geldiğinde son bir ileti gönderecek.

Kuryenin kapıyı çalmasının ise iki işlevi var: 1) Evde biri varsa özel hayatın gizliliği ve güvenlik açısından kapıya biri geldiğini duyacak. 2) Evde köpek varsa kuryeye saldırması önlenecek (köpek muhtemelen havlayacaktır).

İlgili yazı: AIDS’e Kesin Çare >> Amerikalı doktorlar HIV virüsünü insan DNA’sından sildi

amazon_key-amazon-amazon_prime-akıllı_ev-nesnelerin_interneti

 

Eve temizlik

Ancak, Amazon Key evin içine kargo teslimatıyla sınırlı değil. Tıpkı Armut.com’un sunduğu hizmetler gibi, 60 meslekte 1200 hizmet sağlayıcıyı Amazon Key üzerinden evinize çağırabileceksiniz.

Örneğin siz işteyken eve gelen temizlik elemanları kapınızı açıp boş evinizi akşam gelecek misafirler için temizleyecekler. Bunun dışında sevgiliniz, güvendiğiniz bir arkadaş ve hatta anahtarı evde unutan eşiniz, Amazon Key hizmeti ile verdiğiniz izin kodunu kullanarak siz yokken eve girebilecekler.

İlgili yazı: Evren Boşluktan Nasıl Oluştu?

amazon_key-amazon-amazon_prime-akıllı_ev-nesnelerin_interneti
İnsanlar akıllı evleri çalıştıran nesnelerin interneti cihazlarını kendileri yönetmeyecekler. Zaten ev işlerini otomatiğe alıp zaman kazanmak istiyorlar. Yapay zeka da henüz bu işi tek başına yapacak kadar zeki değil. Geriye akıllı evleri yönetmek için Amazon gibi şirketleri kullanmak kalıyor. Bedeli ise gözetlenmek.

 

Alexa desteği

Sistemin en esnek yanlarından biriyse kapı çaldığı zaman kuryenin kameraya alınması (hem kapının önünde, hem de antrede izlenecek). Böylece oturma odası veya bodrumdaki Amazon Echo cihazına yüklü Alexa’ya kapıda kim var diye sorabileceksiniz. O da videoyu gösterecek.

Amazon akıllı evler için birçok nesnelerin interneti cihazı geliştiriyor. Bunların arasında yarın sabah işe giderken ne giyeceğinizi öneren sesli dijital gardırop asistanları ve akıllı çalar saatler de var. Ancak, bu ürünler henüz beta aşamasında ve şirketin onayladığı küçük bir kesime satılıyor.

İlgili yazı: Bitcoin ve Altcoin ile nasıl yatırım yapılır?

amazon_key-amazon-amazon_prime-akıllı_ev-nesnelerin_interneti
Akılıl çalar saatler bakıcıya emanet edilen bebeğinizi sizin için gözetleyecek. Akıllı kol saatleri ve diğer mobil cihazlar ise evde yalnız kalp krizi geçiren insanlar için ambulans çağıracak. Bu hizmetleri Amazon Key sunarsa Amazon’un sizi gözetlemesine değer mi? Bazıları evet yanıtını verecektir.

 

Amazon neden işi ağırdan alıyor?

Güvenlik kaygıları yüzünden: Sonuçta evinize alacağınız Amazon Cloud Cam en azından evin antresini gözetleyecek; en azından kurye geldiğinde antreyi ve kapının dışını kayda alacak.

Dahası bodrumdan kapıya geleni sormanızı sağlayan Alexa cihazlar sayesinde hem evin hangi saatlerde boş olduğunu, hem evde kimler yaşadığını, hem de kimlerin ne zaman girip çıktığını bilecek.

Kısacası biri bizi gözetliyor programları gibi bütün ev hayatınız hakkında veri toplayacak. Bunlar Amazon’un daha iyi hedeflenmiş reklamlar ve kişiselleştirilmiş kampanyalarla satışlarını artırmasını sağlayacak; ama evininizi büyük biraderden beter gözetlemesine de izin verecek.

Bu yüzden herkes akıllı eve geçmek ve nesnelerin interneti cihazları kullanmak istemeyebilir. Amazon’un ne zaman tatile gideceklerini bilmesini de istemeyebilir. Öte yandan Amazon’un akıllı çalar saati, evde kalp krizi geçirdiğinizde yakınlarınıza haber verip ambulans çağırarak hayatınızı da kurtarabilir.

İlgili yazı: Gerçek nöropazarlama > Elon Musk Neuralink ile insan beynini bilgisayara bağlayacak

amazon_key-amazon-amazon_prime-akıllı_ev-nesnelerin_interneti

 

Çanlar kimin için çalıyor?

Tişört bilgisayarlar yazısında bu tür dijital sağlık ve erken uyarı teknolojilerini okuyabilirsiniz. Pek yakında, özel hayatımızı izleyen bütün bu akıllı cihazları yapay zeka kontrol edecek. 5 yıl içinde gerçekleşecek bu devrimi de internet özel hayatı nasıl öldürdü yazısında görebilirsiniz.

Ancak son bir umut var: Yapay zekanın insan zekasını aşarak süper zeka olması. Süper zeki bir varlık olarak akıllı yazılımlar biz insanlara hâlâ hizmet etmek isteyeceklerse bunu en iyi şekilde yapacaklarını umut ediyorum.

Peki hiçbir devlet ve şirketin kendi çıkarları için bizi gözetlemesine izin vermeyen; bir yandan bize hizmet etmek için her şeyimizi gözetlerken diğer yandan da sırlarımızı saklayan bir yapay zeka ortaya çıkar mı?

Bütün bu bilgileri asla bizi köleleştirmek veya sömürmek için kullanmayan bir süper zekanın belirmesi umuduyla hepimize güzel yarınlar dilerim.

Amazon Key


1Amazon’un yeni hizmeti

Yorumlar

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version
Yandex