kozan-demircanMerhaba Arkadaşlar. Eğitim ve etkinlikler köşeme hoş geldiniz: Dijital Dönüşüm Mimarı ve Bilgi, Bahçeşehir ve Kültür Üniversiteleri Öğretim Görevlisi olarak teknoloji etkinliklerine konuşmacı olarak katılıyor; bilim, teknoloji ve distruptive iş modelleri alanlarında lisans ve yüksek lisans dersleri veriyorum (Şu anda Bilgi’de devam ediyorum). Dijital dönüşümle beceri açığını kapatma konusunda organizasyonlara danışmanlık yapıyorum.

ST Endüstri Medya Otomasyon dergisinde yazıyor, ST Endüstri Radyo 105.8’de Dijital Gelecek programını hazırlayıp sunuyor, Youtube kanalımdaki Starbasekozan yürütme listesinde geleceğin dünyasını anlatıyorum. Spotify’da Kozan Demircan’la Dijital Dönüşüm podcastini takip edebilirsiniz.

Mars’a Ne Zaman ve Nasıl Gideceğiz Eğitimi

Merhaba arkadaşlar! Benden daha çok blimsel içerik ve bilgi bekleyen okurlarım için Studio Canlı mobil uygulamasında blogda olmayan konuları anlattığım eğitimler açtım. Mars’a Ne Zaman ve Nasıl Gideceğiz eğitimine Studio Canlı uygulaması üzerinden katılabilirsiniz. Kişisel Gelişim/Grup Eğitimleri, 23 temmuz Perşembe günü saat 20.30’da beklerim.  🙋🏻‍♂️🌈🌟

marsa_ne_zaman_gideceğiz-studiocanlı-studio_canlı-mars-kozan_demircan

 

Kozan Demircan’la Bilim Instagram Canlı

Merhaba arkadaşlar. Bu hafta Kozan Demircan’la Bilim adlı yeni bir video programına başlıyorum. Bilim ve teknolojiyle ilgili bloga sığdıramadığım konuları ele aldığım Kozan Demircan’la bilim programı her Çarşamba ve Cuma 20.30’da #instagram canlı yayında. Beklerim @Khosann

kozan_demircanla_bilim-bilim-kozan_demircan-starbasekozan-khosann

 

Kozan Demircan ile Dijital Gelecek

Merhaba arkadaşlar. Kozan Demircan ile Dijital Gelecek programı her hafta Pazartesi günleri 15-16.00 arasında ST Endüstri Radyo’da. İlk konuğumuz CPM YAZILIM Yönetim Kurulu Başkanı Recep PALAMUT. İlk konumuz ise  Dijital Dönüşüm ile Endüstri 4.0 nedir ve Türkiye’de dijital dönüşüm nasıl yapılır? Kobiler, reel sektör ve girişimcilere özel formülü ile bugün 105.8’de. Kardeş köşem de her ay ST Endüstri Medya Otomasyon dergisinde. Takip ediniz.

Kozan Demircan ile Dijital Gelecek ST Endüstri Radyo

 

ST Endüstri Medya Otomasyon Dergisi

Merhaba Arkadaşlar, ST Endüstri Medya Otomasyon dergisinde artık her ay aranızdayım. Kobiler ve reel sektöre yönelik yayınımızda dijital dönüşüm, endüstri 4.0, yapay zeka, nesnelerin interneti, kriptoparalar, blockchain ve e-ticaret gebi konulara odaklanıyorum. Ocak 2019 sayısı çıktı ve Şubat sayısı da hazırlanıyor. Köşe yazılarımı aynı zamanda ST Endüstri Medya sitesinde okuyabilirsiniz. Endüstri 4.0’a hazır mısınız başlıklı ilk yazım için hemen tıklayın.

kozan demircan ile dijital gelecek st endüstri medya

 

Kaymakam Özgür Azerkurak Ortaokulu Mars Semineri

Kaymakam-Özgür-Azerkurak-Ortaokulu-Mars-Semineri

Merhaba arkadaşlar, 4 Ocak 2019’da İzmir, Bayraklı’daki Kaymakam Özgür Azerkurak Ortaokulu öğrencileriyle Skype görüşmesi yaptım. Bu gençlerin Mars’a insan göndermek için plazma ve iyon motoru geliştirmeyi planladıklarını biliyor musunuz? Uzaydan internet, uzay turizmi, asteroit madenciliği, Ay ve Mars üsleri, Elon Musk, SpaceX konuştuk. Uzaydan İnternet Motoru Elektrosprey yazımı önerdim. Hep dediğim gibi gelecekte benim bildiğim her şeyi ortaokul öğrencileri bilecek! Değerli Hocam Fatih Uçar’a nazik daveti ve bu müthiş sohbet için teşekkür ederim. Gelecek gençlerindir!

 

Ayşe Ören ile Uzay Mimarisi

kozan-demircan-ayşe-ören-uzay-mimarisi

3 Ocak 2019’da Space Dancer Ayşe Ören’in karnavalcom’da radyo konuğu oldum. Türkiye’de asteroit madenciliğini kiminle konuşacağım? Dijital dönüşüm, dijital kariyer, yapay zeka, IoT, blockchain ve elbette ki uzay turizmi, uzay mimarisi, uzay sanatları, Ay ile Mars’a yerleşmekten konuştuk. Programı Şubat ayında dinleyebilirsiniz. Hep kadınlar okumalı diyoruz ya, sevgili Ayşe de uzayda inşaatı konuşabildiğim ilk kadın sanatçı. Nazik davetin için teşekkür ederim Ayşe.

 

Türkiye Çevik Dijital Dönüşüm Manifestosu

Merhaba arkadaşlar, 2019’a girerken sizlere Türkiye Çevik Dijital Dönüşüm Manifestosu‘nu hazırladım. Önümüzdeki 5 yılda nasıl ayakta kalacağız ve nasıl kalkınacağız? Yeni Linkedin yazımda detaylarını okuyun. Smart Future Expo dijital dönüşüm söyleşimin videosu ise hemen aşağıda.

 

Bilgi Üniversitesi Amazing Science, From Invention to Innovation dersleri final

bilgi-üniversitesi-sci-117-amazing-science-ve-sci-119-from-invention-to-innovation-dersi-final

30 Aralık 2018’de Bilgi Üniversitesi SCI 117 Amazing Science ve SCI 119 From Invention to Innovation derslerimin final sınavlarını olduk. Öğrencilerim harika notlar aldılar. Hepsine başarılı bir kariyer ve muhteşem bir yıl diliyorum.

 

Sabancı Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Topluluğu

sabancı-üniversitesi-endüstri-mühendisliği-topluluğu-dijital-gelecek-dijital-kariyer

2018’de katıldığım son etkinlik olarak 27 Aralık 2018’de Sabancı Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Topluluğu‘nun düzenlediği Dream Big etkinliğinde dijital dönüşüm, dijitalgelecek ve dijital kariyer anlattım. Genç Girişimciler Kulübü’ne nazik davetleri ve konukseverlikleri için teşekkür ederim. Emeğinize sağlık. Tüm öğrencilere finallerde başarılar diliyorum.

 

Gaziantep Üniversitesi Endüstri ve Araştırma Topluluğu

 

eva-online-eva-society-gaziantep-üniversitesi-kozan-demircan

Merhaba arkadaşlar. 26 Aralık 2018’de Gaziantep Üniversitesi Endüstri ve Araştırma Topluluğu’nun düzenlediği EVA_Online telekonferansında gençlere dijital gelecek, dijital kariyer, geleceğin meslekleri, dijital dönüşüm, endüstri 4.0 ve blockchain anlattım. E. V. A. Society ekibine nazik davetleri için teşekkür ederim.

 

İstanbul ve Beylikdüzü Sanayici ve İş Adamları Dernekleri

istanbul-ve-beylükdüzü-sanayici-ve-iş-adamları-derneği-kozan-demircan

21 Aralık 2018’de İstanbul Sanayicileri ve İş adamları Derneği ve Beylikdüzü Sanayici ve İş Adamları Derneği tarafından düzenlenen iş toplantılarında dijital dönüşüm, endüstri40, yapa yzeka, nesnelerin interneti ve organizasyonların önümüzdeki 10 yılda teknolojiyle nasıl sürdürülebilir karlılık sağlayacaklarını anlattım. İSİFED ve BEYSİAD’a nazik davetleri ve konukseverlikleri için teşekkür ederim.

 

Kültür Ü. Endüstri 4.0’da Tasarım Odaklı İnovasyon Dersim

istanbul-kültür-üniversitesi-endüstri40-da-tasarım-odaklı-inovasyon-dersi

19 Aralık 2018’de İstanbul Kültür Üniversitesi Special Topics – Endüstri 4.0’da Tasarım Odaklı İnovasyon dersimde final olduk. Öğrencilerim başarıyla geçtiler. Sizleri tebrik ediyor ve kariyerinizde başarılar diliyorum.

 

Galatasaray Üniversitesi Girişimcilik ve Yenilik Merkezi

galatarasaray-üniversitesi-girişimcilik-ve-yenilik-merkezi-genç-fütüristler-kozan-demircan

18 Aralık 2018’de Galatasaray Üniversitesi Girişimcilik ve Yenilikçilik Merkezi tarafından düzenlenen “Dijital Değişime Hazır mıyız? Yenilikçi Teknolojiler ve Gelecek Yetkinlikleri” çalıştayında dijital dönüşüm, inovasyon, dijital gelecek, dijital liderlik ve dijital kariyer anlattım. Galatasaray Üniversitesi Girişimcilik ve Yenilikçilik ekibine ve Genç Fütüristlere nazik davetleriyle konukseverlikleri için teşekkür ederim.

 

Bayrampaşa Sınav Koleji

bayrampaşa-sınav-koleji-dijital-gelecek-dijital-kariyer-kozan-demircan

14 Aralık 2018’de Bayrampaşa Sınav Koleji’nde lise öğrencilerine dijital gelecek, geleceğin meslekleri, üniversite eğitimi, yapay zeka ve dijital dönüşüm hakkında bir seminer verdim. Müdür yardımcısı Cengiz Hocama nazik daveti ve konukseverliği için teşekkür ederim.

 

Kalder Türkiye Kalite Derneği Bursa

kalder-türkiye-kalite-derneği-bursa-dijital-dönüşüm-kozan-demircan

11 Aralık 2018’de Kalder Türkiye Kalite Derneği Bursa Şubesi’nde “Dijital Gelecek 2019 ve Önümüzdeki 5 Yıl” başlıklı bir konuşma yaptım. Kalder Bursa Eski Başkanı Emin Direkçi ile Bursa Talks organizatörü Özcan Yazıcı’ya nazik davetleri ve konukseverlikleri için teşekkür ederim. Bursa Organize Sanayi Bölgesi Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (BOSİAD) dijital dönüşümün farkında. Burası öyle bir şehir ki Divan Oteli müdürüyle de dijital dönüşüm konuşabiliyorsunuz; çünkü herkes konuşmalı.

kalder-türkiye-kalite-derneği-bursa-dijital-dönüşüm-kozan-demircan

Dijital Gelecek: 2019 ve Önümüzdeki 5 Yıl başlıklı konuşmamın sonunda plaketimi #BOSİAD Başkanı Abdullah Bayrak’tan almaktan onur duydum.

 

Dokuz Eylül Üniversitesi Gelişim Topluluğu Dijital Kariyer

dokuz-eylül-üniversitesi-gelişim-platformu-deu-gelişim-8-dijital-kariyer-dijital-gelecek-kozan-demircan

6 Aralık 2018’de Dokuz Eylül Üniversitesi Gelişim Platformu‘nun düzenlediği DEU Gelişim 8, Ufkun Ötesi etkinliğinde dijital gelecek, dijital kariyer, geleceğin meslekleri, endüstri 4.0, dijital dönüşüm, nesnelerin interneti ve yapay zeka anlattım. DEU Gelişim ekibine nazik davetleri ve konukseverlikleri için teşekkür ederim. Öğrencilerime önce öğrenmeyi ve kendilerini eğitmeyi öğretiyorum. Sonra bilgi veriyorum. Türkiye’nin dört bir yanında ulaştığım bütün öğrencilerime başarılı bir gelecek diliyorum.

 

ST Endüstri Radyo dijital dönüşüm söyleşisi

st-endüstri-radyo-dijital-dönüşüm-kozan-demircan

Günaydın ve iyi haftalar! 12 Kasım 2018’de ST Endüstri Radyo‘da Çetin Ünsalan’ın konuğu oldum. Dijital dönüşüm, inovasyon ve Türkiye reel sektöründe endüstri 4.0’a nasıl geçileceğini anlattım. Çetin Beye nazik daveti ve konukseverliği için teşekkür ederim.

 

Bosch Nesnelerin İnterneti ve Yapay Zeka Eğitimi

IMG 20181121 171004 023

21-22 Kasım 2018’de, Bosch Bursa Bu2 fabrikasındaki makine mühendisleri ve İK ekiplerine, nesnelerin internetinde yapay zeka ve blockchain kullanımı konulu iki günlük eğitim verdim. Kurumların nesnelerin interneti ile endüstri 4.0’a nasıl geçecekleri ve yapay zeka ile nasıl inovasyon yapacaklarını anlattım. Sürdürülebilir kârlılık için Çevik Dijital DönüşümTM ile değer zinciri ve akışı yaratmayı açıkladım. Değerli Bosch çalışanlarına nazik davetleri ve konukseverlikleri için teşekkür ederim. IoT farkındalığı olan bu çalışkan ekip Türkiye’de endüstri 4.0’la çok şey yapacak.

IMG 20181121 WA0003
Doğru sorular soran Bosch ekibine vizyoner nesnelerin interneti ve yapay zeka anlatırken duyduğum mutluluk yüzümden okunuyor.

 

Smartfuture Expo Akıllı Gelecek Paneli

IMG 20181117 183112 7081

15 Kasımda Harbiye Kongre Merkezi’nde düzenlenen Smartfuture Expo Akıllı gelecek panelinde, yapay zeka ve endüstri 4.0 üzerine bir konuşma yaptım. Aynı zamanda Teknoplas Yüksek Teknoloji Yönetim Kurulu Üyesi Fahrettin Oylum (MÜSİAD), Etiya Dijital Başkanı Serap Topaç, IGA Havalimanı Sistemleri Müdürü Vedat Yıldız ve Alibaba Cloud Yönetici Ortağı Aslıhan Güreşçiler’in katıldığı Akıllı Gelecek panelini yönettim. Panelde akıllı şehirlerde IoT ve yapay zeka kullanımını konuştuk. Türkiye’de Endüstri 4.0 farkındalığının arttığını gösteren bu etkinliğe katılmaktan mutluluk duydum.

 

Kocaeli Ü. Dijital Dönüşüm ve Endüstri 4.0 Konuşması

IMG 20181113 WA0010

13 Kasım 2018’de Kocaeli Üniversitesi Mekatronik Kulübü’nün davetlisi olarak katıldığım etkinlikte Çevik Dijital DönüşümTM, Endüstri 4.0, tasarım odaklı düşünme ve yapay zeka konulu bir konuşma yaptım. KOÜ Mekatronik Kulubü’ne nazik davetleri ve konukseverlikleri için teşekkür ederim. Tüm endüstri, makine, Ar-Ge, elektrik-elektronik ve makine mühendislerine nesnelerin internet ile yapay zekaya odaklanmalarını tavsiye ediyorum. Geleceğimizin garantisei olan öğrencilere konuşmaktan ayrı bir mutluluk duyuyorum.

 

Makine ve Ar-Ge Mühendislerine Endüstri 4.0 Eğitimi

Adsız 5

11-15 Ağustos 2018 tarihlerinde Bursa Coşkun Öz Eğitim Vakfı davetlisi olarak Ar-Ge ve Makine Mühendislerine Endüstri 4.0’ta Nesnelerin İnterneti ve Yapay Zeka kullanımı konusunda eğitim verdim. Otomotiv ve tekstil sektörü bu ekiple birlikte endüstri 4.0’a sıkı hazırlanıyor.

Screenshot 20180827 1310420101

 

İlham Verenler #1.5 | Teknolojiyle Nasıl Artı İnsan Olunur?

Beyne yerleştirilen kontrol çipleri ile kullanılan telepatik internet ağları, yaraları iyileştiren akıllı medikal jeller, insanlığın bilimkurgusal geleceğine kafa yoran üniversite enstitüleri, yapay böbrek gibi biyonik organlar ve daha niceleri gerçek oluyor. Peki teknolojiyi endüstri 4.0 bağlamında değer zinciri üretmekte nasıl kullanılırız? Ülkemizi böylece nasıl kalkındırırız? Açıkçası teknolojiyi zihinsel ve fiziksel yetilerimizi geliştirmekte kullanarak, yani transhümanizm yoluyla daha ahlaklı bireyler olabilir miyiz?Aşkın İnsan Superman’a karşı başlığıyla bu videoda anlatıyorum.

 

Trabzon Ticaret Odası Endüstri 4.0 Semineri

20 Temmuz 2018’de, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) ile Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (DOKA) davetlisi olarak Dijital Dönüşüm, Endüstri 4.0, Nesnelerin İnterneti, Yapay Zeka ve Blockchain semineri verdim. TTSO ile DOKA’ya nazik davetleri ve konukseverlikleri için teşekkür ederim. Yine  kaptırmış gidiyorum: Teknolojiyi değer üretmekte kullanmayanlar bertaraf olur.

Güzel ilimiz Trabzon’da yüzde 95 nemle klimaları bile zorlayan bir ortamda girişimcilerimizin çalışma, üretme ve inovasyon azmi, ülkemizin geleceğinin parlak olduğunu bir kez daha gösterdi. Türkiye endüstri 4.0’la kurulacak akıllı şehirler için nesnelerin interneti, yapay zeka ve blockchain’e yatırım yapmalı.

IMG 20180720 WA0012

 

Bilgi Üniversitesi From Invention to Innovation yaz okulu

Bilgi Üniversitesi’nde SCI 119 From Invention to Innovation lisans yaz okulu derslerim başlıyor. Öğrencilerime dijital teknolojileri kullanarak önümüzdeki 10 yılda nasıl kariyer yapacaklarını, kendilerini nasıl geliştireceklerini, nasıl şirket kuracaklarını ve nasıl sürdürülebilir kârlılık sağlayacaklarını anlatacağım. Anahtar kelimelerimiz teknoloji insan icadı değil, dijital dönüşüm, endüstri 4.0, nesnelerin interneti, yapay zeka, oyun teorisi, simülasyon ve blockchain.

Screenshot 20180703 12303401

 

Vizyon 100 Yapay Zeka Röportajı

Türkiyenin dijital dönüşüm liderlerinin bir araya geldiği Vizyon 100 etkinliğinde yapay zeka ile dijital dönüşüm ve inovasyon gerçekleştirmenin püf noktalarını anlattım. Vizyon 100 kurucusu Berkay Güner  ve CDO Turkey kurucusu Bülent Kutlu’ya nazik davetleri, konukseverlikleri ve değerli sohbetleri için teşekkür ederim.

 

Ege ve Gazi Ü. Uluslararası Nöroloji Mezunları Yaz Workshopu

27 Haziran 2018’de Gazi Üniversitesi ve EGE BINGGS işbirliğiyle düzenlenen Uluslararası Nöroloji Mezunları Yaz Workshopu ve Pratik Eğitim etkinliğinde dijital dönüşüm ve yapay zeka’nın sağlık sektöründe nasıl kullanıldığını anlattım. Ege Üniversitesi’nden değerli hocam Prof. Dr. Gönül Peker’e nazik daveti ve konukseverliği için teşekkür ederim.

36250815 10156627515137384 1288312905434923008 n

 

IMG 20180703 113327011

 

İlham Verenler #1.4 | Endüstri 4.0 ve müşteri yolculuğu

Dijital dönüşümde Endüstri 4.0 ile nasıl inovasyon yapılır? Artık iç müşteri ve dış müşteri efsanesi bitti. Ancak şirketinizin iç süreçlerini de müşteri yolculuğu olarak tasarlamanız lazım. Bilgi ilee Bahçeşehir Üniversitesi’ndeki İngilizce master ve lisans derslerimde nasıl yapıldığını defalarca anlattım. Temel ilkeler bu videoda.

 

İlham Verenler #1.3: “Makine öğrenmesi ve bilişim hukuku”

Yapay zekayı ve makine öğrenimi hukukta nasıl kullanacaksınız? Yapay zeka mali ve hukuki sorumluluk üstlenebilecek mi? Avukatlara içtihatlarla ilgili nasıl danışmanlık yapacak. Yapay zeka, blockchani ve akıllı kontratlarla hakem heyetinde uyuşmazlıklar nasıl çözülür? Bu videodan başlayabilirsiniz.

 

TAYSAD dijital dönüşüm, yapay zeka ve inovasyon konuşması

Otomotiv sektöründe yapay zeka ile nasıl dijital dönüşüm ve inovasyon yapılır konusunu 18 Haziran 2018’de Bursa’da düzenlenen Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) etkinliğinde anlattım. TAYSAD başkanı Alper Bey ve ekibine konukseverlikleri için teşekkür ediyorum ve 4 Temmuzda yapay zeka çözümlerinde uzmanlaşan Etiya şirketinin davetlisi olarak Kocaeli, Çayırova’da otomotiv sektörü için anlatacağım.

taysad yapay zeka inovasyon dijital dönüşüm

 

İlham Verenler #1.2: “Blockchain çağında girişimcilik”

Blockchain çağında girişimcilik yapmak istiyorsanız kariyerinizden şirketinize ve yönetişimden en iyi uygulamalara kadar her alanda 1) Tasarım kafasıyla düşünerek türetken ve yaratıcı inovasyon yapmalısınız ve 2) Yapay zekayı tüm iş kollarında mutlaka kullanmalısınız. Bu videoda size geleceğin yapay zeka tabanlı iş modellerini anlatıyorum.

 

İlham Verenler #1.1: “Blockchain için tasarlamak”

Geleceğin demokratik yönetim biçimlerinden paranın sahipliğinin el değiştirdiği özgür kriptopara ve blockchain ekonomisine kadar birçok alanda özgür düşüncenin önünü açan Sherpa Blog’daki yeni eğitim videolarım arka arkaya yayınlanıyor. UX/CX alanında çok güzel işler çıkaran; ancak özgür aydın yurttaşlar için bunun da ötesine geçen Sherpa ve Dam Startup Studio‘nun kurucusu Yakup Bayrak’a çabalarından dolayı teşekkür ediyorum.

 

Kurumsal Dönüşüm Platformu Blockchain eğitimi

6 Haziran 2018’de düzenlenen Kurumsal Dönüşüm Platformu (ERP Committee) iftar yemeği sonrasında blockchain iş modellerinin endüstri 4.0 ve MES-ERP-nesnelerin interneti (IoT) sistemlerinde nasıl kullanıldığını anlattım. Kurumsal Dönüşüm Platformu başkanı Göker Sarp’a nazik daveti ve konukseverliği için teşekkür ederim.

Adsız 1

 

Etkinlikte IAS CTO’su Hakan Bey ve Antodis kurucusu Ali Beyle güzel bir sohbet ettik, ülkemizin inovasyondaki gerçek geleceğini kelimesi kelimesine masaya yatırdık.

Screenshot 20180703 12304101

 

Madem sektör iftarı, 2017 yazında Antalya’da eğitim vermiş olduğum CPM yazılım kurucu ortağı ve Baş Yazılım mimarı Serkan Ahtagil’e fotoğraf çektirmeden olmaz.

Screenshot 20180703 12480101

 

Kaspersky blockchain paneli

Rus sibergüvenlik çözümleri şirketi Kaspersky’nin Swisshotel Bosphorus’ta düzenlediği blockchain panelinde, blockchain ve kriptopara ekosistemini ele aldım. E-devlet, fintech ve bankacılıkta blockchain’e nasıl geçileceğini değerlendirdim. Ayrıca Nesnelerin interneti (IoT) cihazlarını kullanarak yapılan saldırılara değinerek IoT’de blockchain ile nasıl sibergüvenlik sağlanacağını anlattım. Akabinde, Al Jazeera Arap kanalının 18.30 ekonomi bülteninde, TL’deki ani değer kaybının ekonomik sebeplerini analiz ettim.

kaspersky-blockchain-kriptopara-iot_nesnelerin_interneti

kaspersky-blockchain-kriptopara-iot_nesnelerin_interneti

 

IoT Eurasia

10 Nisan 2018’de Hilton Bosphorus’ta düzenlenen uluslararası IoT Eurasia etkinliğinde nesnelerin internetinde blockchain ile siber güvenlik konusunu anlattım. Nesnelerin internetinin endüstri 4.0’da nasıl kullanılacağına değindikten sonra MNG Kargo yuvarlak masa workshop buluşmasına katıldım. Bu toplantıda MNG Kargo Dijital Dönüşüm Direktörü Serhat Kut’la e-ticaret ve lojistikte dijital dönüşümü masaya yatırdık.

iot_eurasia-iot-nesnelerin_interneti-blockchain-siber_güvenlik

mng_kargo-dijital_dönüşüm-eticaret-lojistik

 

ISAF Exclusive Nesnelerin İnterneti

Mart 2018’de Ankara’da düzenlenen ISAF Exclusive etkinliğinde nesnelerin internetiyle (IoT) endüstri 4.0 uygulamalarını ve nesnelerin internetinde yapay zeka desteğiyle siber güvenlik konusunu anlattım. Aynı zamanda IBM Türkiye ve yapay zeka şirketi Etiya’nın katıldığı Yapay Zeka ile Endüstri 4.0 panelini yönettim.

nesnelerin_interneti-iot-isaf-isaf_exclusive-siber_guvenlik

nesnelerin_interneti-iot-isaf-isaf_exclusive-siber_guvenlik

 

Emin Çapa’ya Teşekkürler

CNN Türk’ten sevgili Emin Çapa’ya bilim-teknoloji blogumu hararetle tanıttığı için teşekkür ediyorum.

 

Yapay Zeka ile Yıkıcı İş Modelleri Eğitimi

12 Ocak 2018’de Antalya, Belek’te Palamut Group için yapay zeka ile yıkıcı ve yenilikçi iş modelleri eğitimi verdim. Kendilerine konukseverlikleri için teşekkür ediyorum.

palamut_group-recep_palamut-cpm_yazılım-kozan_demircan

 

İstanbul Barosu Yapay Zeka sunumu

9 Ocak 2018’de İstanbul Barosu’nda yapay zeka, makine öğrenimi ve derin öğrenme sunumu yaptım. Yapay zeka etiği, iş modelleri ve hukuki sorumluluk alanlarına değindim. Nazik davetleri için kendilerine teşekkür ediyorum.

 

istanbul_barosu-yapay_zeka-makine_öğrenimi-derin_öğrenme-starbasekozan

 

Türkiye’de Endüstri 4.0

Bahçeşehir Üniversitesi öğretim üyeleri olarak Türkiye’nin ilk uygulanabilir Endüstri 4.0 endeksini çıkardık ve özet yol haritamız Harvard Business Review’da yayımlandı: 4. Sanayi Kırılımı

endüstri40-dijital_dönüşüm-hbr-kozan_demircan-bahçeşehir

 

Hoş Geldin 2048  Şalom Gazetesi Söyleşi

Bilgi Üniversitesi Muhteşem Bilim (SCI117) ve İcatlar ve İnovasyon Tarihi (SCI119) İngilizce derslerime konuk öğrenci olarak katılan sevgili Selin Kandiyoti’ye (Şalom Gazetesi yazarı) 2048’in dünyası nasıl olacak konusunda görüş verdim: Hoş Geldin 2048.

şalom-şalom_gazetesi-kozan_demircan-bilgi

 

Uzay Milleti Asgardia

Yeni #starbasekozan videosu hazır! 24 TV Moderatör Sabah programında sizlere dijital dönüşüm, robotlaşma, uzay milleti Asgardia ve asteroit madenciliğini anlattım.

 

Türkiye’de dijital dönüşüm nasıl yapılır?

Bursa Line TV’ye Türkiye’de inovasyon ve dijital dönüşüm nasıl yapılır, endüstri 4.0 uygulamaları nedir, dijital dönüşüme nereden başlanır, geleceğin meslekleri neler ve önümüzdeki 3, 5, 10 yılda teknolojiyle nasıl para kazanacaksınız konularında bir demeç verdim. Robotlar insanları işsiz bırakır mı konusunu işledim.

 

Fütüristler derneği, genç fütüristlerle Happy Talks

fütüristler_derneği-fütürizm-happy_talks-kozan_demircan
Fütüristler Derneği, genç fütüristler koluyla 6 Mayıs akşamüstü geleceğin meslekleri ve gerçek fütürizm konusunda keyifli bir konuşma yaptık. Türk-Alman Kitabevi’nin (TAK) otantik ortamı İstanbul’un son gözde genç mekanlarından biri olarak huzur verdi. Genç fütüristler etkinlik komitesi lideri Beyza Polat ve aydınlık arkadaşlarıma konukseverlikleri için teşekkür ederim.

 

Aşkın insan üstün insana karşı felsefe semineri

6 mayıs 2017’de Kadıköy Tarih, Edebiyat ve Sanat Kütüphanesi’nde (TESAK) düzenlenen felsefe seminerinde teknolojiyi insanların icat etmediğini; ama insandan eski olan teknolojinin insan zihnini yarattığını anlattım. Aynı zamanda dijital felsefe ve transhümanizm akımlarına değinerek geleceğin insan sonrası (post human) türünün nasıl ortaya çıkacağı hakkında bilgi verdim.

tesak-felsefe-maltepe_üniversitesi-kozan_demircan-felsefe_semineri
İstanbul Üniversitesi felsefe bölümünde bize özgür düşünmeyi öğreten ve beni bugünlere getiren değerli hocalarımdan Prof. Dr. Betül Çotuksöken (şimdi Maltepe Üniversitesi rektör yardımcısı), değerli eşi edebiyatçı Yusuf Çotuksöken ve felsefe sınıf arkadaşım, değerli dostum Doç. Dr. Güncel Önkal’ın (Maltepe Üniversitesi sosyoloji bölümü) eşi Doç. Dr. Ahu Tunçel (Maltepe Üniversitesi felsefe bölüm başkanı) ile kırk yıl anısı kalacak güzel bir fotoğraf çektirdik. Betül hocamın karşısına yıllar sonra öğretim görevlisi olarak çıkmak harika bir duyguydu.

 

tesak-felsefe-maltepe_üniversitesi-kozan_demircan-felsefe_semineri
Yüzde 100 felsefe yaptığımız interaktif bir izleyici kitlesine konuşmak değişik bir deneyim oldu.

 

tesak-felsefe-maltepe_üniversitesi-kozan_demircan-felsefe_semineri
Elimde mikrofonla oturarak konuşma yapmaya alışık olmadığım için sık sık ayağa kalktım. 🙂

 

Popular Science dergisindeki son yazım Kabuktaki hayalet

Mayıs 2017 sayısında aynı adlı ünlü Japon animesinden uyarlanan ve Scarlett Johansson’ın başrolü oynadığı Kabuktaki Hayalet siberpunk noir bilimkurgu filminden yola çıkarak yapay zekanın insanları gelecekte nasıl süper zekaya dönüştüreceğini anlattım. İyisiyle, kötüsüyle. Bayinizden ısrarla isteyin.

kabuktaki_hayalet-kozan_demircan-popular_science_türkiye-yapay_zeka

 

Doğa Koleji Kemerburgaz’da popüler bilim

Lise öğrencilerine uzaydan yapay zekaya uzanan bir popüler bilim konuşması yaptığım etkinlikte İstanbul Üniversitesi felsefe bölümü mezunu ve eğitimci dostum Özgür Elitok’la hasret giderme fırsatı da bulduk. Doga Koleji Kemerburgaz’a konukseverlikleri için teşekkür ediyorum.

doğa_koleji-doğa_koleji_kemerburgaz-kozan_demircan-popüler_bilim
Can dostum Özgür hocam ve Doğa Koleji Kemerburgaz’ın zeki ve pırlanta gibi öğrencileri.

 

doğa_koleji-doğa_koleji_kemerburgaz-kozan_demircan-popüler_bilim
Gençlerle konuşmak kanatlandırıyor!

Bugünün ve Geleceğin Dijital Dünyası

Goncagül FEYMAN ile 1 DÜNYA İŞ programında dijital dönüşümün bugünü ve gelecek 40 yılını anlattım; çünkü geleceğe şimdiden hazırlanmak lazım. 1f642

 

Teknoloji İnsanın Hayal Gücünü Nasıl Geliştirdi?

Teknolojinin insan zihnini nasıl başkan yarattığını anlatan #TEDx Hacettepe konuşmamın videosu yüklendi. Kaçırmayın:

 

Popular Science Türkiye Nisan 2017 çıktı

Bu sayıda sizlere Uber, Blesh ve IBM’den yola çıkarak ekonomide Sahiplik Çağının sona erişini ve nesnelerin internetini anlattım. Bayinizden ısrarla isteyin.

popular_science_türkiye-kozan_demircan-starbasekozan-khosann

 

popular_science_türkiye-kozan_demircan-starbasekozan-khosann

 

6. NKU Biyomedikal Sempozyumu

Namık Kemal Üniversitesi tarafından 31 Mart’ta Beylikdüzü’nde düzenlenen TÜYAP etkinliğinde biyoteknoloji, kök hücre tedavisi ve sentetik biyoloji konularına değindin. Gelecekte insan ömrünü nasıl uzatacağımızı ve ölümsüzlüğü yakalamak için sürdürülen çabaları anlattım.

nku-biyoteknoloji-starbasekozan-khosann-tüyap

 

nku-biyoteknoloji-starbasekozan-khosann-tüyap

Sevgili Şafak, seninle geçen yılki Namık Kemal Üniversitesi ziyaretimden sonra tekrar görüştüğümüze çok sevindim.

 

nku-biyoteknoloji-starbasekozan-khosann-tüyap

 

Harika bir gruba konuşunca çok eğleniyor insan

 

nku-biyoteknoloji-starbasekozan-khosann-tüyap

Hoş buldum arkadaşlar. Harika bir dinleyici kitlesi, süper organizasyondu. Hepinize sevgiler.😊 #starbasekozan👈

 

nku-biyoteknoloji-starbasekozan-khosann-tüyap

 

nku-biyoteknoloji-starbasekozan-khosann-tüyap

Namık Kemal Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Betül Taşdelen hocama ve organizasyona nazik davetleri ile konukseverlikleri için teşekkür ederim.

 

 

BAU Beşiktaş Yüksek Lisans Dersim

kozan_demircan-eğitimler-etkinlikler-bau-bahçeşehir

Bahçeşehir Üniversitesi yüksek lisans öğrencilerime İngilizce E-ticaret ve İnternet Pazarlama dersi veriyorum. Bu okulun özelliği sınıflarında kedilerin serbestçe dolaşması. İleri de fotoğrafını da koyarım. 🙂

 

BAU Göztepe Yüksek Lisans Dersim

kozan_demircan-eğitimler-etkinlikler-bau-bahçeşehir

Bahçeşehir Üniversitesi derken Göztepe’yi de atlamayalım. Tıp Fakültesi binasında Göztepe öğrencilerime de e-ticaret ve internet pazarlama dersi veriyorum. 🙂

 

URLA İYTE Bilim Paneli

eğitimler-etkinlikler-urla-iyte-popular_science_türkiye

7 Mart 2017 tarihinde İzmir Yüksek Teknolojisi Enstitüsü tarafından düzenlenen bilim panelinde öğrencilere yapay zeka ve geleceğin mesleklerini anlattım.

eğitimler-etkinlikler-urla-iyte-popular_science_türkiye
İzmir’e baharın ilk günü gelmişken Urla sahilinde, Yakamoz’da yemek yemeden de olmazdı. Arka sağda, Karantina Adası.

 

Bahçeşehir Bilim Paneli

eğitimler-etkinlikler-bahçeşehir-popular_science_türkiye-starbasekozan

25 Şubat 2017’de Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş kampüsünde düzenlenen Popular Science Türkiye panelinde biyoteknoloji çözümlerini, girişimcilik akımından sonra neler geleceğini ve yapay zekanın yaratacağı yeni pazarları anlattım.

 

Hacettepe TEDx Zihnin Geleceği Konuşmam

tedx-hacettepe-hacettepe_tedx-etkinlikler-eğitimler

Hacettepe Üniversitesi tarafından 24 Şubat 2017’de düzenlenen TEDx etkinliğinde Yapay Zeka İnsan Zihnini ve Hayal Gücünü Nasıl Değiştiriyor başlıklı bir konuşma yaptım. Yapay zekanın insanlardan daha zeki olacağı tekillik günü geldiğinde insan türünün nasıl evrim geçireceğine değindim.

tedx-hacettepe-hacettepe_tedx-etkinlikler-eğitimler
Hacettepe TEDx etkinliğinde Kötü Kedi Şerafettin’in yaratıcısı Bülent Üstün ve ziyaretimiz sırasında her şeyimizle ilgilenen sevgili Olcay hocamla hatıra fotoğrafı çektirdik. Ankara’da Şubattan değil, ilkbahardan kalma yumuşak bir hava vardı. Otopark görevlileri bile aralarında “sıcak havaya ısındık, havalar tekrar soğuyunca ne yapacağız” diye konuşuyorlardı.

 

Elbette etkinliği düzenleyen, çok yorulan, çok koşturan ve bir dediğimizi iki etmeyen çalışkan öğrencilerle güzel fotoğraflar çektik. Sevgili Ceren, buradan tekrar teşekkürlerimi sunuyorum. 🙂

tedx-hacettepe-hacettepe_tedx-etkinlikler-eğitimler