Bitcoin ve Altcoin ile nasıl yatırım yapılır?

altcoin-bitcoin-bitcoin_cash-para-yatırımBitcoin bu hafta çatallandı ve Bitcoin Cash, ana Bitcoin’den ayrıldı. Böylece ortaya yeni bir alternatif dijital para çıktı ki buna altcoin diyoruz. Piyasada Darkcoin ve Litecoin gibi birçok altcoin var. Peki elinizdeki Bitcoinleri bozdurup paranızı Bitcoin Cash veya diğer altcoinlere yatırmaya değer mi?

Hemen görelim

Kısmen anonim olan dijital şifreli para birimi Bitcoin aylardır beklendiği üzere nihayet çatallandı ve Bitcoin Cash ana Bitcoin’den ayrıldı. Cash artık kendi genel dijital muhasebe defteri ve kimlik doğrulama sistemi üzerinden (kendi blockchain sistemi) işlem görecek.

Cash gibi rakip dijital para birimlerine altcoin, yani alternatif coin diyoruz; çünkü dünyanın ilk coin bazlı ödeme sistemi Bitcoin. Peki paranızı Bitcoin’den çekip Cash’e yatırmaya değer mi? Bunun için önce şu soruyu yanıtlamak gerekiyor:

İlgili yazı: Facebook Sohbet Botunu Çok Zeki Diye Kapatmadı

altcoin-bitcoin-bitcoin_cash-para-yatırım
Büyütmek için tıklayın.

 

Bitcoin neden çatallandı?

Önceki yazımda belirttiğim gibi Bitcoin’in en büyük sorunu bir satın alma işleminin coin basan darphaneciler; yani minerlar tarafından onaylanmak zorunda olması. Ayrıca satın alma işleminin hızla onaylanması için minerlara ek para ödemeniz gerekmesi.

Bu da Bitcoin’i perakendede kullanmanızı önlüyor. Örneğin, Starbucks Bitcoin destekleseydi işleminizin onaylanması 10 dakika veya 3 gün sürebilir.di Minerlar ticari işlemlere onay vererek para kazandıkları için hızlı coin sistemlerini pek desteklemiyor.

Cash gibi alternatifler ise aynı anda çok daha fazla sayıda satın alma ve transfer işleminin onaylanmasına izin veriyor. Ayrıca Darkcoin gibi dijital paralar Bitcoin’den daha fazla anonimlik sunuyor. Bu yüzden gittikçe daha fazla sayıda kullanıcı altcoinlere geçiyor(du). Artık bu değişti.

İlgili yazı: İnternetinizi Uçuracak En İyi 10 Modem

altcoin-bitcoin-bitcoin_cash-para-yatırım

 

Bu yüzden çatallandı

Şimdi diyeceksiniz ki ama hocam altcoinler yeni değil. Cash’in farkı ne ve neden altcoinlerle ilgili bir yatırım rehberi yazdınız?

1) Cash, Litecoin gibi tümüyle ayrı bir coin sistemi değil. Bunun yerine farklı algoritmalar kullanan alternatif bir Bitcoin sistemi. 2) Alternatif Bitcoinler ile altcoinler rekabet etmeye başladı. Ethereum ve Ripple yeni toparlanmaya başlayan düşüşler kaydetti.

Oysa bugün hangi Bitcoin sitesine girseniz paranızı hem Bitcoin’e hem de Ethereum gibi altcoinlere yatırmanızı tavsiye edeceklerdir. Ancak asıl soru şu: Bitcoinlerinizi bozdurup Cash gibi perakendeye elverişli olabilecek alternatif Bitcoinlere yatırmaya değer mi?

İlgili yazı: Düz Dünya Teorisini Çürüten 12 Kanıt

altcoin-bitcoin-bitcoin_cash-para-yatırım
Büyütmek için tıklayın.

 

Bitcoin şimdi 2741 dolar!

Bu yüzden yatırımlarınızı çok dikkatli yönlendirmeniz gerekiyor. Yoksa yanlış bir hamlede kayba uğrayabilirsiniz. Öyleyse hemen Cash sistemine bakalım. Böylece hem Cash hakkında hem de gelecekteki Bitcoin alternatiflerinin artıları ve eksileri hakkında bilgi sahibi olabiliriz.

Cash, Bitcoin işlemlerinin ölçeklenebilirliğini sağlamak için blockchain’i oluşturan veri bloklarının boyutunu 8 megabayta yükseltti. Bundan önceki BIP91 çözümünde ise blok boyutunun sonbahara kadar 2 megabayta çıkarılması bekleniyordu. Kısacası Cash işlemleri ana Bitcoin’den hızlı.

İlgili yazı: Kontrollü Güç >> Telefon pil ömrünü uzatmak için en çarpıcı 5 yöntem

altcoin-bitcoin-bitcoin_cash-para-yatırım

 

Kırılma noktası mı?

Bitcoin alternatiflerini sevenler var, sevmeyenler var: Örneğin Segwit1 bazı minerları ürkütüyor; çünkü asıl parayı coin işlemlerini hızlı onaylatmak için ödediğiniz ek ücretten kazanıyorlar.

Haklı olabilecekleri itirazları ise Bitcoin’in değerinin zaten oynak olması. Bir de perakende desteği gelirse bu dijital para çok dengesiz olabilir. Öte yandan Aragon kurucu ortağı Luis Cuende, Bitcoin alternatiflerinin Bitcoin’i olumlu etkileyeceğini düşünüyor.

Ancak, Cash’in kendisi kısa ömürlü olabilir: “Büyük olasılıkla kritik bir hata bütün ağı çökertecek (Cash’in öncüsü Bitcoin Unlimited’a böyle oldu) veya insanlar ilk bakışta merkeziyetçi görünmeyen, ama aslında son derece merkeziyetçi olan bu para biriminden kısa sürede sıkılacaklar.”

İlgili yazı: İnternette teknik takip ve gözetimi önleme rehberi

altcoin-bitcoin-bitcoin_cash-para-yatırım
Ethereum değeri. Tekrar yükseliyor. Büyütmek için tıklayın.

 

Coinbase ve BitMEX borsaları

Dünya’da birçok coin borsası var. Bunların en büyüklerinden olan Coinbase ve BitMEX, ana Bitcoin parasının değer yitirmemesi için Cash desteğini şimdilik durduklarını açıkladılar.

Hatta Coinsource CEO’su Sheffield Clark, Cash’i hiç ciddiye almıyor ve onda gelecek görmüyor: “30 gün sonra bu gelişmeyi hatırlamayacağız bile. Şu anda Cash’i bilgisayarlarımıza eklemeyi kesinlikle düşünmüyoruz.”

Dash Core CEO’su konuya daha objektif bakmakla birlikte benzer görüşleri dile getiriyor: “Buna pazar karar verecek; ama Cash’in uzun vadede başarılı olma şansı bence çok düşük. Bir kere Cash ölçeklenme sorununu gerçekten çözmedi ve yazılımı da Bitcoin’den pek farklı değil; yani bu gerçek bir çatallanma sayılmaz.”

ZenCash kurucu ortağı Rob Viglione daha iyimser: “Her şeyin artısı eksisi vardır. Bitcoin çatallanmalarının ana eksiği Bitcoin ekosisteminin küçülmesi. Özellikle de büyük ağların Bitcoin değerini etkilediğini düşünürsek. Ancak her iki coin de başarılı olup değer kazanabilir.”

İlgili yazı: 18 Ayda Nasıl 24 Kilo Verdim?

altcoin-bitcoin-bitcoin_cash-para-yatırım
Ripple değeri. Toparlanıyor ama kararsız. Büyütmek için tıklayın.

 

Öyleyse ne yapalım?

Şu ana kadar coin uzmanlarının altcoinlere yatırım yapmakla ilgili görüşlerini değerlendirdik. Bu kritik konuda objektif olmak açısından sektörün görüşlerine yer verdik. Şimdi kendi tavsiyelerime geçebilirim:

Öncelikle Cash bir süre işlemlere kapalı olacak; çünkü yeni sistemin optimize edilmesi ve çok sayıda blok onayı olarak minerlar tarafından benimsenmesi gerekiyor. Bu yüzden Cash için şimdilik Bitcoin bozdurmayın ve bekleyip görün derim.

İlgili yazı: Dünya’ya En Çok Benzeyen Gezegen Bulundu

altcoin-bitcoin-bitcoin_cash-para-yatırım

 

Ya diğer altcoinler?

Bu yazının ilk kısmı Bitcoin’e yeni girenlere ve altcoin satın almayı ilk kez düşünenlere yönelikti. Ancak, bazı borsalar altcoin desteğini durduracaklarını söylediği için altcoinlere ayrıca bakmamız lazım. Üstelik her borsa farklı altcoinleri yasaklıyor ve kullanıcılarına çeşitli uyarı mailleri gönderiyor.

Altcoinlerden kaçış

Ana Bitcoin sisteminin alternatif coinlere gerek kalmadan kendi içinde daha hızlı işlemleri desteklemeye başlaması ve yıllar sonra nihayet perakendeye göz kırpması bütün alternatif coin borsalarında karışıklığa neden oldu.

Gittikçe daha çok sayıda miner BIP91 ve özellikle de Segwit’i destekliyor. Segwit’in benimsenerek genel kullanıma girmesi için belirlenen tarihler yaklaşıyor. Bu yüzden bazı borsalar altcoin geleceği belli olana kadar Bitcoin bozdurma ve yatırma işlemlerini durdurdu.

Bazı kullanıcılar da altcoinlerini bozdurup Bitcoin’e geçmeye başladı. Bunlar içinde altcoinlere güvenini yitirenler olduğu gibi, ortalık yatışana kadar parayı değerli Bitcoin’de tutup sonra altcoin işine bakmak isteyenler de var.

İlgili yazı: Musk Mark’a Karşı: Yapay Zeka Ne Kadar Zeki?

altcoin-bitcoin-bitcoin_cash-para-yatırım

 

Siz ne yapacaksınız?

Her şeyden önce kendi özel anahtarınızla kendi özel dijital cüzdanınızın olması, paranızı hackerlara karşı korumak ve elbette Bitcoin’in değerini korumak açısından çok önemli. Segwit gibi yumuşak çatallanmaya dayalı yeni Bitcoin alternatifleri rüştünü ispat edene kadar, paranızı altcoin üzerinde değil de ana sistemde tutun derim.

Hackerların Bitcoinleri çalması insanların gözünü korkuttu ve her gün daha çok sayıda kullanıcı özel cüzdanlar ve donanımsal cüzdanlara geçiyor (parayı direk kendi cihazında saklıyorlar). Birçok coin borsası bu yüzden çatallanmaları, özellikle de sert çatallanmaları desteklemeyeceğini söylüyor. Bu yüzden altcoin teknik desteğinin de azalacağını söyleyebiliriz.

İlgili yazı: Bill Gates ve Elon Musk Yapay Zekadan Neden Korkuyor?

altcoin-bitcoin-bitcoin_cash-para-yatırım

 

Altcoin fiyatları düşüyor

Şimdi diyebilirsiniz ki “ama hocam altcoin fiyatları düşüyor. Fırsat bu fırsat deyip altcoin alalım. Sonra altcoinler değerlenince parayı kırarız.” Ben yine de riske girmeyin derim. Bunu size bir akış sıralamasıyla göstereyim. Bugün altcoin alırsanız ne olur?

  • Diyelim ki özel cüzdanınızda 10 Bitcoin var.
  • Bir ay sonra ya sahip olduğunuz Bitcoinlerin değeri artacak veya ortaya çıkacak olan Bitcoin çatallarında eşit miktarda toplam 10 Bitcoininiz olacak (riski göze alıp alternatif Bitcoinlere yatırım yaptığınızı varsayarsak).
  • Bitcoinlerinize dokunmazsanız bunlar hem ana Bitcoin hem de alternatif Bitcoinlere göre değerlenecek. Öte yandan, alternatif Bitcoin yerine altcoinlere yatırım yaparsanız bunların en az Bitcoin kadar değerli veya ondan daha değerli olması gerekecek.
  • Gördüğüm kadarıyla kısa vadede Bitcoin’den daha değerli bir altcoin çıkmayacak. Tersine alternatif Bitcoinlerin diğer altcoinlerden daha popüler olması mümkün.

İlgili yazı: Bitcoinler 2700 Dolar Ama Kriz Yakında

altcoin-bitcoin-bitcoin_cash-para-yatırım
Tezos. Yeni kitle kaynak blockchain.

 

Son kararın

Bu yüzden iki tavsiyem var: 1) Şu anda alternatif Bitcoinlere veya altcoinlere yatırım yapmayın. 2) Orta vadede altcoinler yerine Segwit gibi alternatif Bitcoinlere yatırım yapmayı düşünün (ama piyasayı tüm Bitcoinlerinizi bozdurmadan test edin!). 3) Bekleyin ve görün.

Başka bir deyişle

  • Özel cüzdanınızdaki Bitcoinleri şimdilik bozdurmayın, Bitcoin değerinin düşmesine katkıda bulunmayın!
  • Dilerseniz az miktarda Bitcoin bozdurup Segwit gibi yumuşak çatallanmalarda denemeler yapabilirsiniz. Bence şimdilik riskli ve sadece Segwit büyük ölçüde benimsenirse bunu yapmanızı öneririm.
  • Altcoinler Bitcoin karşısında dört kat gelir getirmeden altcoinlere yatırım yapmayın ki bildiğim kadarıyla altcoinlerin bu kadar kazandırması şimdilik imkansız.
  • Mevcut altcoinlerinizi elde tutabilirsiniz tabii. Ancak, sadece Ethereum ve Ripple gibi güvenilir altcoinlere yatırım yaptıysanız bunları bozdurmayın. Diğerlerini ise daha fazla değeri düşmeden bozdurup Bitcoin’e çevirin.

Önemli uyarı

Gelecekte asla altcoinlere yatırım yapmayın demiyorum. Sadece şimdilik yatırım yapmayın, ortalık yatışana kadar bekleyin diyorum. Tüm yatırım ve girişimlerinizde başarılar dilerim.

Tezos kitle kaynak blockchain nedir?


1Segwit

Yorumlar

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version
Yandex