düz dünya dünya yuvarlak görelilik yerçekimi

Düz Dünya Teorisini Çürüten 12 Kanıt

düz_dünya-dünya-yuvarlak-görelilik-yerçekimiDüz dünya teorisine inananlar bir yerde haklı: Uzayda ışık hızına yakın hızda Dünya’ya yaklaşan bir elektron, Dünyamızı yuvarlak değil de sadece 17 m kalınlığındaki yassı bir disk olarak görür. Ancak görelilik teorisi bir yana, sokakta yürüdüğümüz hızda Dünyamız tabii ki yuvarlak. 12 kanıtla görelim.

Ortaçağda Kilise biliyordu

Genel kanının tersine, Dünya’nın yuvarlak olduğunu Amerika’yı keşfeden Kristof Kolomb bulmadı. Ortaçağ’da Kilise de Dünya’nın yuvarlak olduğunu biliyordu. Aslında günümüzden 2200 yıl önce yaşamış olan matematikçi ve coğrafyacı Eratosthenes Dünya’nın yuvarlak olduğunu bulmuştu.

Bunun için de Mısır’da İskenderiye ile Siyene şehirlerine birer çubuk dikti. Siyene’deki (bugünkü Aswan barajı) asistanından yardım alarak öğle vaktinde çubukların gölge uzunluğunu ölçtü. Gölge boyu arasındaki fark, Nil ırmağı üzerindeki iki şehrin enlem farkını verdi. Böylece Eratosthenes yerkabuğunun eğriliğini ölçerek Dünya’nın yuvarlak olduğunu kanıtladı.

Eratosthenes geometriden yararlanarak Dünya’nın çevresini 46 bin 100 km olarak hesapladı. Bugün Dünya’nın çevresinin ekvatorda yaklaşık 40 bin km olduğunu biliyoruz; yani İlk Çağ’da yaşamış olan Yunan matematikçi, Yeryüzünün çevresini sadece yüzde 15’lik hata payıyla ölçmüştü. Büyük başarı!

İlgili yazı: Samanyolu Galaksisi Saniyede 630 km hızla Nereye Gidiyor?

Genç Güneş ve kendi çevresinde dönen gezegen öncesi disk.

 

Dünya neden yuvarlak?

Çünkü Dünya dönüyor. Evet, bunda sihirli bir şey yok. Dünyamız kendi çevresinde döndüğü için yuvarlak ve yine bu yüzden kusursuz bir küre değil: Ekvatorda biraz şişkin ve kutuplarda biraz basık.

Neden dönüyor?

Düz dünya teorisini savunanların ilk sorması gereken soru bu: Dünya kendi çevresinde neden dönüyor? Bunun sebebi, Güneş Sistemi’nin kendi çevresinde dönen dev bir gaz ve toz bulutundan oluşmuş olması.

Gaz bulutu kendi çevresinde döndüğü için pizza hamuru gibi yassılaşarak disk şeklini aldı. Diskin üzerinde kendi çevresinde daha yavaş dönen gaz topakları oluştu. Bunlar yassı bir disk şeklini alamayacak kadar yavaş dönüyordu.

Güneş Sistemi’nin merkezindeki en büyük topak Güneş’i oluşturdu. Diğer gaz topakları da gezegenlerle uyduları oluşturdular. Dünyamız 4,55 milyar yıl önce oluştu ve o zamandan beri dönüyor. İyi de uzaydaki asteroitler de kendi çevresinde dönüyor. Onlar neden yuvarlak değil?

İlgili yazı: İnternetinizi Uçuracak En İyi 10 Modem

Kendi çevresinde dönen bir gaz bulutu buradaki pizza hamuru gibi yassılaşıyor. Gezegenler dönme hareketini kendi çevresinde dönen gaz bulutundan miras alıyor.

 

Düz dünya ve asteroit kuşağı

Mars ile Jüpiter arasında içinde milyarlarca asteroit bulunan (uzay kayaları) Asteroit Kuşağı bulunuyor. Oysa bu asteroitlerin çoğu şekilsiz kaya parçaları ve genellikle çarpık patates ve yerfıstığına benziyorlar.

İçlerinden sadece Ceres yuvarlak. Asteroit Kuşağı’nın en büyük üyesi olan cüce gezegen Ceres’in yuvarlak olmasının önemli bir sebebi var: Ceres çok büyük ve ağır bir asteroit, bu yüzden de kendi ağırlığı altında çökerek eziliyor.

Öte yandan, Ceres Güneş Sistemi’nin doğumundan miras aldığı şekilde kendi çevresinde dönüyor. Momentumun korunumu yasası gereği, kendi çevresinde kütlesine göre minimum enerji harcayarak dönmek istiyor. Bunun için de yuvarlak olması gerekiyor.

İlgili yazı: Çoklu Evren: En Yakın Komşu Evren Nerede?

Kolomb, Amerika seferi için İspanya kraliçesi Kastilyalı 1. İzabella’yı ikna ederken.

 

1. Düz dünya ve yerçekimi

Böylece düz dünya teorisine karşı Dünya’nın neden yuvarlak olduğunu gösteren ilk kanıta gelmiş oluyoruz: Dünya yuvarlak; çünkü ağır bir gökcismi ve kendi çevresinde istikrarlı bir şekilde dönüyor. Öyleyse Dünya’nın yuvarlak olduğunu gösteren en büyük kanıt Newton’ın yerçekimi yasaları ve Einstein’ın görelilik teorisidir.

Konuya damardan girdik

Dünya’nın yuvarlak olduğunu gösteren kanıtların arasında yerçekimini en başa almamın iki sebebi var. Birincisi Dünya’nın yuvarlak olmasının asıl nedeni yerçekimi. Yoksa dev bir uzaylı gezegenimizi eline alıp kil tablasında çanak-çömlek yapar gibi şekillendirmiş değil. 🙂

İkinci nedeni ise düz dünya teorisini kanıtlamak için önce Dünya’nın yuvarlak olduğunu gösteren görelilik teorisini çürütmemiz gerektiğini vurgulamak.

Yerçekimi ışıktan hızlı mı yazısında belirttiğim gibi, Einstein’ın görelilik teorisi, son 100 yılda nötron yıldızlarına varıncaya kadar binlerce kez test edildi ve her seferinde doğru olduğu anlaşıldı. Bu yüzden düz dünya teorisine bol şans dilerken size önemli bir noktayı da hatırlatmak istiyorum:

İlgili yazı: İnternette teknik takip ve gözetimi önleme rehberi

Dünya’nın yuvarlak olmasının nedeni fizik bilimi. Kile şekil veren keyfi müdahale değil.

 

Her kanıt çürütülebilir

Düz dünya teorisini savunanların Dünya’nın yuvarlak olduğunu gösteren tüm kanıtları tek tek çürütebildiğini baştan söyleyelim. Buna rağmen, düz dünya teorisi yanlış ve bütün kanıtları çürütmelerine karşın Dünya’nın yuvarlak olduğu gerçeğini değiştiremiyorlar. Bunun bir sebebi var:

Düz dünya ve simetri kırılması

Zaman neden geleceğe akıyor yazısında değindiğimiz gibi, fizik yasaları uzay ve zamanda simetrik. Zaten fizik yasalarının en uzak galaksilerden uydumuz Ay’a kadar Evren’in her yerinde geçerli olması için uzay ve zamanda simetrik olması gerekiyor. Yoksa fizik yasaları her galakside farklı olurdu ve biz de bilim yapamazdık.

Bu nedenle düz dünya teorisini savunanların sadece Dünya’nın düz olduğunu kanıtlaması yeterli değil. Aynı zamanda Güneş’in, Ay’ın ve diğer gezegenlerle yıldızların neden yuvarlak olduğunu da kanıtlamak zorundalar.

Eğer diğer gezegenler ve yıldızların da düz olduğunu düşünüyorlarsa bunu kanıtlamak zorundalar; çünkü yerçekimine yol açan kütleçekim kuvvetini tanımlayan Einstein’ın görelilik teorisi böyle yapıyor: Sadece Dünya’nın değil, bütün gezegenlerin neden yuvarlak olduğunu gösteriyor.

İlgili yazı: Uzay Yolcuları Filmi Ne Kadar Gerçekçi?

Düz dünyada gece gündüze yol açan Güneş yörüngesi. Peki Dünya neden düz olsun? Neden Güneş Dünya’nın altına ve üstüne geçerek gece-gündüz yapsın? Düz dünya teorisinin asıl bunları açıklaması, neden böyle olduğunu göstermesi gerek. Yoksa herkes kendi hayalini yazar. Yuvarlak Dünya ise ispatlanmış bulunuyor.

 

Bilimsel düşüncenin temeli

İşte bu yüzden düz dünya gerçektir denildiği zaman yeni bir yerçekimi teorisi geliştirmek gerekiyor. Ayrıca bu teori ile görelilik kuramıyla açıklanamayan diğer fiziksel olguları da açıklayıp düz dünyayı kanıtlamak gerekiyor.

Buna karşın bir teorinin bilimsel olması için doğrulanabilir olması yeterli değil. Tersine, yanlışlanabilir olmak zorunda. Bilim sadece yanlışlanabilir önermelerle işliyor. Teorilerimizin deney ve gözlemlerle, örneğin teleskoplar ve laboratuar deneyleriyle test edilebilmesi gerek.

Dolayısıyla düz dünya teorisine inananlar, yuvarlak dünya kanıtlarını çürütmeye kalkınca onlara şu soruları yöneltebilirsiniz. Peki düz dünya teorisi, görelilik ile tanımlanan diğer olguları da açıklayabiliyor mu? Düz dünya teorisini test ettiniz mi?

İlgili yazı: Mobil İnternette Video İzleme Rehberi

Düz dünyada spot ışığı Güneş. Peki Dünya düz ise neden hep aynı yöne gidince başladığımız yere geri dönüyoruz?

 

Yoksa her şeye bahane bulunur

Örneğin, düz dünya teorisinde neden gece-gündüz olduğunu belirtirsiniz. Yuvarlak dünyamızda olduğu gibi saat dilimleri bulunduğunu açıklamak için Güneş’in aslında bir spot ışığı olduğunu söyleyebilirsiniz. Güneş’in Dünya üstünde tiyatro sahnesindeki spot ışıkları gibi vızır vızır döndüğünü öne sürebilirsiniz. Ancak, bu düz dünyayı kanıtlamak için yeterli olmaz.

Bu sefer de “Güneş neden düz ve neden gezegenimizin üstünde spot ışıkları gibi hareket ediyor?” sorularını açıklamanız gerekir. Yoksa Gezegenler Güneş’in çevresinde nasıl dönüyor yazısında açıkladığımız gibi safsata yapmış olursunuz.

Bunun için Ortaçağa bakmamız yeterli: Hollywood filmlerine bakacak olursanız Ortaçağda Kilise alimleri Dünya’nın düz olduğunu düşünüyordu. Oysa yazının başında bunun yanlış olduğunu söyledik. Amerika’yı keşfeden Kolomb’un yuvarlak dünya haritası gökten zembille inmedi.

Dünya’nın yuvarlak olduğunu gösteren tarihi harita Eski Yunanlılar tarafından 1000 yıl önce çizilmiş ve haritanın kopyalarından biri Kolomb’un eline geçmişti. Öyleyse Ortaçağ’da insanların Dünya’nın düz olduğunu sandığı fikri nereden çıktı?

İlgili yazı: 5 Adımda Başka Yıldızlara Nasıl Gideriz?

İşte düz dünya teorisini ortaya atan adam: Voliva

 

Düz dünya Amerikan icadı

1870 doğumlu Wilbur Glenn Voliva, Illinois eyaletindeki Zion Hıristiyan Katolik Kilisesi’ne bağlı olarak çalışan tutucu bir din adamıydı ve Avustralya’ya göç etmeden önce Zion kasabasının lideri oldu.

Düz dünya teorisini Voliva ortaya attı; çünkü Dünya’nın yuvarlak olmasını Hıristiyanlığın bir yorumunda geçen “gökte cennet ve yeraltında cehennem” inancına aykırı buluyordu. Hatta Zion kasabasında düz dünya teorisini zorunlu ders yaptı.

Voliva hızını alamayarak düz dünyadaki gece-gündüz olgusunu açıklayan spot ışığı Güneş teorisini geliştirdi ve Güneş’in 53 km çapında yassı bir disk olduğunu öne sürdü. Sonuçta sadece 19. yy. gençlerini yanlış bilgilendirmekle kalmadı, aynı zamanda bizlerin de yanlış bilgilenmesine yol açtı. Ancak bu tarih yeter. Haydi Dünya’nın neden yuvarlak olduğunu kanıtlayalım!

İlgili yazı: 10 Adımda kara deliğe düşen astronota ne olur?

Eratosthenes farklı enlemlerdeki iki şehrin güneş saatlerinde öğle vakti gölge uzunluğunu karşılaştırdı ve aradaki farktan Dünya’nın yuvarlak olduğunu gösterip çevresini ölçtü. 2200 yıl önce.

 

2. Güneş saati

Güneş saatlerini bilirsiniz. Hani yere bir çubuk dikeriz ve açık havalarda çubuğun gölgesinin uzunluğuna bakarak saati ölçeriz. Yunan coğrafyacı Eratosthenes, Dünya’nın yuvarlak olduğunu güneş saatinin çalışma prensibiyle, yani farklı enlemlerdeki gölgelerin boyunu ölçerek gösterdi.

3. Ay’ın görünmeyen yüzü                                                    

Dünya’dan bakınca Ay’ın arka yüzünü göremiyoruz; çünkü Ay’ın kendi çevresindeki dönme hızı gelgit kilidi nedeniyle Dünya çevresinde dönme hızına eşitlenmiş durumda. Bu yüzden Ay bize hep aynı yüzünü gösteriyor. Oysa Dünya düz olsaydı Amerikalılar Ay’ın ön yüzünü görürken, Çinliler arka yüzünü görebileceklerdi.

İlgili yazı: Sansüre Karşı TOR ve Orbot Rehberi

Serap etkisi nedeniyle bazen tam Ay tutulması sırasında Güneş’i de görebiliriz!

 

3. Ay tutulması

Son 2000 yıllık kayıtlara baktığımızda, Ay tutulması sırasında hem Güneş’in hem de Ay’ın aynı anda göründüğü 50 ayrı gözlem kaydı olduğunu biliyor muydunuz? Nitekim bu 50 kayıt düz dünya için en büyük kanıtlardan biri olarak gösteriliyor.

Düz dünyacılar sormakta haklı: Nasıl olur da tam Ay tutulması sırasında Güneş’i de görebiliriz? Sonuçta Dünya’nın gölgesi üstüne düştüğü için, yani Dünya gezegeni Güneş’le Ay arasına girdiğini için Ay tutulmuyor mu? Bu durumda Dünya’nın Ay’a bakan yüzünde olanlar Güneş’i nasıl görebilir?

İlgili yazı: Morötesi Işıkla 80 Kez Yazılan Optik Kağıt

Tam ay tutulması.

 

Serap etkisi

Sahra Çölü’nde geçen filmlerden bilirsiniz: Çöl sıcağındaki sıcak hava dalgaları atmosferin ışığı büken dev bir mercek gibi davranmasına neden olur ve Dünya yuvarlak olduğu için ufkun ötesinde kalan ağaçların görüntüsünü gözümüze yansıtır.

Biz de çölde susuz kalınca vaha gördüm sanıp ağaçlara koşarız; ama bunun bir serap olduğunu anlayınca hayal kırıklığına uğrarız. Aslında sahilden denize bakarken Güneş’in batışını gördüğünüz her akşam serap görüyorsunuz. Sonuçta Güneş’in batışı da Dünya’nın yuvarlak oluşuna bağlı bir olay:

Güneş’i denizde, tam ufuk çizgisinin üzerinde görüyorsunuz. Oysa Güneş çoktan batmış oluyor ama atmosfer arkada kalan Güneş’in ışığını kırıp önümüze getirdiği için biz hâlâ Güneş’in ufkun üstünde olduğunu sanıyoruz. Peki çölde serap varsa tam Ay tutulması sırasında neden olmasın? 🙂

Atmosferik mercek etkisi her gün gündüz süresini birkaç dakika uzatıyor. İşte bu sırada tam Ay tutulması olursa Güneş’i de gökyüzünde kısmen görebiliyorsunuz.

İlgili yazı: VPN Engelleme Türkiye’de Nasıl Aşılır?

 

4. Ay’ın evreleri

Düz dünyayı çürüten diğer kanıt dolunay, yarımay, kanlı ay, mavi ay ve süper ay gibi Ay’ın evreleridir. Nitekim Dünya yuvarlak olmasaydı Ay’ın evreleri de olmayacaktı. Bu o kadar bariz ki düz dünya savunucuları bu gerçeği çürütemedikleri için Ay’ın evrelerini yansıtan uyduruk bir şema çiziyorlar.

Yukarıdaki düz dünyada Ay evreleri resmine dikkatle bakalım: Ay’ın Güneş’e bakan yüzünün gölgede kaldığını göreceğiz! Bu ışığın vurduğu yer aydınlık değil, karanlık olur demek ve açıkça yanlış olan bu resmi daha fazla çürütmeye gerek görmüyoruz.

İlgili yazı: Güneş Yelkeni ile 3 Günde Mars’a Gidelim

 

5. Yıldız çizgileri

Madem dünya düz, öyleyse neden kameranın deklanşörünü geceleyin saatlerce açık bırakıp uzun pozlu fotoğraf çektiğimiz zaman gökte çember şekilli yıldız çizgileri görüyoruz? Dünya düz olsaydı ve kendi çevresinde dönmeseydi, bunun yerine Güneş Dünya’nın üstünde dönseydi yıldız çemberlerini göremezdik.

Buna karşın Dünya düz olsa ve kendi çevresinde dönseydi, bu kez de güney yarımkürede yaşayan insanlarla kuzey yarımkürede yaşayanların aynı yıldızları görmesi gerekirdi! Üstelik güney yarımkürede yaşayanlar da yıldızların saatin ters yönünde döndüğünü görürlerdi.

Düz dünya teorisine inananlar görüşlerini Eski Yunan filozoflarının kristal küreler tasarımından alıyorlar. Özellikle de Aristoteles’in kristal küreler teorisini seviyorlar. Böylece yıldız çizgilerini açıklayabiliyorlar; ama aslında Kopernik’ten bu yana gelişen modern astronomiyi çöpe atıyorlar.

İlgili yazı: Renk Körlüğünü Düzelten Gözlük

Aristoteles’in saydam kristal gök kürelerinden türetilen modern düz dünya teorisi gökyüzündeki yıldız çizgileri ve yıldızların dönüşünü açıklamaya çalışıyor; ama Dünya’nın altındaki yıldızları da nasıl gördüğümüzü açıklayamıyor.

 

Dünya saatin ters yönünde dönüyor

Yuvarlak Dünyamız kuzey kutbundan bakınca saatin ters yönünde dönüyor. Doğal olarak güney kutbundan bakınca da saat yönünde dönüyor. Yıldız çizgilerinin bu gerçeği yansıtması gerekiyor. Oysa düz dünyada güney yarımküre yok ve bu yüzden Dünya düz olsaydı Brezilyalıların da yıldızların saatin ters yönünde döndüğünü görmesi gerekirdi.

Ayrıca güney yarımkürede yaşayanlar Kutup Yıldızı, Koltuk Takımyıldızı, Büyükayı ve Küçük Ayı Takımyıldızlarını görmüyor; çünkü bunlar kuzey göğünde yer alıyor. Bizler de Güneyhaçı, Erboğa ve Karina takımyıldızlarını göremiyoruz. Bunlar da güney göğünde bulunuyor ve Dünyamızın yuvarlak olduğunu ortaya koyuyor.

İlgili yazı: Google Brain ile Robot Dedektif Çağı Başladı

 

5. Ufuk çizgisi

Dünya yuvarlak olduğu için yerkabuğu eğimlidir. Dünya’nın yarıçapı 6630 km ve çevresi de yaklaşık 40 bin km olduğu için ilk bakışta insan gözü Dünya’yı düz görüyor.

İlgili yazı: Hint Okyanusu’nda 200 Milyon Yıllık Kayıp Kıta Bulundu

 

Verrazano Boğaz Köprüsü

İstanbul’un 1074 metre uzunluğundaki Boğaz Köprüsü varsa New York’un da Staten Adası ile Brooklyn’i birbirine bağlayan Verrazano Köprüsü var. Boğaz Köprüsü, inşaatında Dünya’nın yuvarlaklığı dikkate alınacak kadar uzun olmasa da Verrazano yeteri kadar uzun.

Bu köprünün uzunluğu 4176 metre ve mühendisler köprü çok uzun olduğu için Dünya’nın yuvarlaklığını hesaba katmak zorunda kaldılar. Yoksa köprü ilk depremde veya rüzgarda ikiye bölünürdü. Öyle ki köprünün kulelerinin arası, köprünün ayaklarının arasından 4 santim daha geniş.

İlgili yazı: AIDS’e Kesin Çare >> Amerikalı doktorlar HIV virüsünü insan DNA’sından sildi

Dünya yuvarlak olduğu için uzaktaki gemilerin önce direği görünüyor.

 

4 santim mi?

Şimdi diyeceksiniz ki “Boğaz Köprüsü’nden 4 kat uzun olan bir köprünün eğiklik farkı 4 santimetre ise biz 1000 metrelik Boğaz Köprüsü’nden bakınca Dünya’nın yuvarlak olduğunu nasıl görebiliriz?” Güzel bir soru. Bunun için internetteki ufuk mesafesini hesaplama sitelerini ziyaret etmenizi öneririm; çünkü Boğaz Köprüsü söz konusu olduğunda mesele uzunluk değil, yükseklik.

Örneğin, 64 metre yüksekten baktığınız zaman 28,6 km uzağı görebiliyorsunuz. Gerçi 64 metre yükseklik de Dünya’nın yuvarlaklığını görmemize yeterli değil. Ne de olsa 28,6 km uzaklık için yerkabuğunun bakış açınıza göre yanal eğriliği sadece 28 santimetredir.

Bu açıdan haklısınız. Dünya’nın yuvarlak olduğunu görmek için uçakla veya balonla en az 25 km irtifaya çıkıp ufka bakmanız gerekiyor (25 km yükseklikte yuvarlaklığı görmek içinse çok hassas bir kamera ve video analiz yazılımı kullanmalısınız). Yine de Dünya’nın yuvarlak olduğunu deniz seviyesinde bile görebilirsiniz! Bu ifadenin neden çelişkili olmadığını gösterelim.

İlgili yazı: Roket Şirketi Elektrikli Uçan Araba Üretiyor

Serap etkisi uzağı yakın gösterir. Bu Dünya’nın düz olduğunu göstermez, yuvarlak olduğunu gösterir. Düz dünya teorisi serabı nasıl açıklıyor?

 

Gemi direği

Şimdi Caddebostan veya Marmaris sahiline inin ve denizdeki yelkenli yatlarla balıkçı teknelerinin direklerine bakın.

Gözünüzü ufka kaydırdığınız zaman size uzak olan teknelerin sadece direklerini gördüğünüzü fark edeceksiniz; çünkü bu teknelerin gövdesi yuvarlak yerkabuğu yüzünden sizin bulunduğunuz noktanın altında kalacak (Mesela benim boyum 1,72 metre ve deniz seviyesinden bakınca 4,6 km uzağı görebiliyorum).

Şimdi Kadıköy meydanından sahildeki vapurlara bakın. Sarayburnu yönünden size gelen vapurların önce direğini, sonra bacasını ve sonra da beyaz teknesini göreceksiniz; çünkü Dünya yuvarlak ve önce vapurların en yüksek kısmını göreceksiniz.

Kısacası ne kadar yüksekten bakarsanız o kadar uzağı görürsünüz ve bu da Dünya’nın yuvarlak olduğunu kanıtlar.

İlgili yazı: İspanyollar Görünmezlik Pelerini Geliştiriyor

İzmir’deki tarihi asansörden bakınca daha uzağı görürsünüz.

 

İzmir’in tarihi asansörü

Başka bir deney daha yapalım: Bu kez sahilden Güneş’in batışını izleyin ve Güneş batar batmaz ayağa kalkın, hatta bankın üstüne çıkıp tekrar bakın. Daha yüksekten baktığınız izin Güneş’in ikinci kez battığını göreceksiniz.

Ardından İzmir’deki tarihi asansöre binin ve Güneş batarken yukarı çıkın. Güneş’in batmadan önce daha uzun süre ufuk çizgisinin üstünde kalacağını fark edeceksiniz. Bütün bunlar Dünya yuvarlak olduğu için mümkün.

İlgili yazı: Metalik Hidrojen ile Uçan Araba Çağı

Hawai, Oahu Adası.

 

Şimdi karşı saldırıyı püskürtebiliriz

Düz dünya teorisini savunanlar, Hawaii Adalarından biri olan Oahu’nun, Kauai’daki Lihue Havalimanından görülebildiğini söylüyorlar. Diyorlar ki madem deniz seviyesinden bakınca ufuk 4-5 km ötede, öyleyse Kauai’dan 144 km uzaktaki Oahu’yu nasıl görürüyoruz? Demek ki Dünya düzdür.

Oysa yanılıyorlar! Ne demiştik? Ne kadar yüksekten bakarsanız o kadar uzağı görürsünüz ve baktığınız dağ ne kadar yüksekse o dağı o kadar uzaktan görürsünüz. Nitekim Lihue havalimanın yüksekliği 47 metre ve Oahu’nun en yüksek noktası da 1220 metre.

Hesabı yapınca ne çıkıyor? 149 km! Hatta atmosferde ışığın kırılması yüzünden (serap) görebileceğiniz mesafe 172 km’ye ulaşıyor. Kauai-Oahu uzaklığı neydi? 144 km. Tabii ki Lihue havalimanından bakınca Oahu’nun en yüksek dağını görebilirsiniz. 🙂

İlgili yazı: 10 Bin Galaksinin Katili Karanlık Madde

Siluet okullarda öğretilen yanlış harita. Renkli haritada ise kıtaların gerçek boyutlarını görebilirsiniz. Dünya yuvarlak olduğu için projeksiyonda çarpılma var.

 

5. Düz dünya haritası yanlış

Dünyamız yuvarlak. Bu yüzden lise atlaslarında bulunan ve dünyamız düzmüş gibi çizilen klasik haritalar, kıtaların ve ülkelerin büyüklüğünü yanlış gösteriyor. Örneğin yukarıdaki haritaya bakın: Dünya’nın merkezini Kahire olarak aldığımız için Amerika ve Rusya haritada dev gibi görünüyor.

Oysa hemen aşağıda Rusya devletini Afrika ile karşılaştıran resimde ülkenin gerçek büyüklüğünü görebilirsiniz. Daha aşağıda ise en gerçekçi Dünya projeksiyon haritasını görebilirsiniz. Özetle Dünya düz olsaydı Rusya’nın boyu aynı olurdu.

İlgili yazı: Sentetik DNA İle Çelikten Güçlü İpek Üretiyoruz

 

6. Uçak rotaları ve uçuş süreleri

Dünya düz olsaydı uçaklar New York’tan İstanbul’a uçmak için dümdüz bir yol izlerdi. Oysa yakıt tasarrufu yapmak ve daha kısa sürede uçmak için eğri yol izliyorlar; çünkü Dünya yuvarlak ve yuvarlak yüzeyde eğri uçarsanız yolunuzu kısaltırsınız.

Örneğin, Güney Afrika’daki Johannesburg’tan Avustralya’daki Sydney’e Güney Kutup dairesinden uçarak sadece 11 saat 45 dakikada erişebilirsiniz.

İlgili yazı: Nötron Yıldızları Hakkında 5 Şaşırtıcı Gerçek

 

7. Koriyolis Etkisi

Fizikte Koriyolis kuvveti kendi çevresinde dönen cisimlerde görülen bir yalancı kuvvet. Örneğin, yuvarlak bir tepsi saat yönünde döndüğü zaman, tepsinin üstündeki şekerler önce hareket etmeye direnirler (eylemsizlik ilkesi) ve sonra soldan sağa doğru hareket ederler.

Bu noktada Dünyamızın kuzey kutbundan bakınca saatin ters yönünde döndüğünü hatırlayalım. Bu yüzden, kuzey yarımkürede lavabo giderinden su dökerseniz ideal şartlar altında su sağdan sola doğru girdap yaparak boşalacaktır.

Öte yandan, güney yarımkürede su dökerseniz soldan sağa doğru girdap yapacaktır (Rahmetli Barış Manço Yediden Yetmiş Yediye programında bunu çok güzel göstermişti. Ancak, normalde koriyolis etkisi lavaboda çok zayıf olduğu için, giderin şekline bağlı olarak suyun her iki yönde de döndüğünü görebilirsiniz).

Buna karşın okyanus akıntıları ile rüzgarlarda koriyolis etkisi çok belirgin ve dolayısıyla okyanus akıntılarıyla kasırgalar kuzey yarımkürede sağdan sola ve güney yarımkürede soldan sağa dönüyor. Aynı şeyin rüzgarlar için de geçerli olduğunu belirtelim ve dünya düz olsaydı Koriyolis etkisini göremeyeceğimizi ekleyelim.

Barış Manço gösteriyor

 

Donamanın topları

Savaş gemileri bile düşmana top ateşi açarken, bulundukları enleme ve yarımküreye göre Dünya’nın dönme hızını hesaba katmak zorunda kalıyorlar. Sonuçta hem ateş edeceğiniz düşman gemisi hem de sizin geminiz seyir halinde oluyor ve sürekli yer değiştiriyor.

Bu yüzden düşmana ateş ederken, aslında 10 km uzaktaki düşmanın o an olduğu yere değil, top mermisi 10 km uzağa erişince düşmanın olacağı yere nişan almanız gerekiyor!

Üstelik Dünya’nın dönme yönünde top mermisi ve füze ateşlerseniz bunlar daha hızlı gidecektir. Biz de uzaya uydu fırlatan roketleri az yakıtla daha hızlı gitsinler diye Dünya’nın dönme yönünde fırlatıyoruz. Jüpiter ve Plüton’a giden uzay araçları da hızlanmak için önce diğer gezegenlerin çevresinde dönüyor. 😉

İlgili yazı: Lazer ışınları ile Göğe Açılan Pencere

 

8. Tanrı’nın parmakları

Hiç bulutların arasından sızan güneş ışınlarına dikkat ettiniz mi? Batılılar bunlara Tanrı’nın parmakları diyor ve düz dünya savunucuları da bunu bir kanıt olarak kullanıyor. Diyorlar ki “Dünya ortalama 150 milyon km uzaklıktan çapı 1 milyon 391 bin km olan Güneş’in çevresinde dönseydi güneş ışınları gökte tek noktadan aşağıya doğru inmezdi.

Oysa bu hata insan gözünün bakış açısını ve perspektifi anlamamaktan kaynaklanıyor: Konya ovasında otoyola bakarsanız yolun uzaklarda birleştiğini görürsünüz; çünkü uzak cisimler gözümüze küçük görünüyor ve yolun paralel kenarları sanki birleşiyor.

Aynı şey Güneş için de geçerli: 150 milyon km uzaktan gelen Güneş ışınları biz yerden bakınca sanki gökteki küçücük bir noktadan geliyor. Bu olgu Güneş’in gökte küçücük bir nokta olduğunu göstermiyor ve düz dünya için kanıt oluşturmuyor.

Meteor yağmurları

Resimde göreceğiniz gibi, aynı etkiye meteor yağmurlarında tanık olabilirsiniz. Meteor yağmurları, hatta sıradan yağmur damlaları sanki gökteki küçük bir noktadan yağıyor gibi görünüyor. Oysa bu tamamıyla uzaklığa ve derinlik algısına bağlı bir yanılsama.

İlgili yazı: NASA’nın 10 Bin Katrilyon Dolarlık Asteroit Seferi

 

9. Uzay yolculukları

Burada uzun uzun anlatılacak bir detay yok. 1957 yılından beri uzaya uydu gönderiyoruz ve uzaydan Dünya’nın sayısız fotoğrafını çektik. Hepsinde Dünya’nın yuvarlak olduğunu görüyoruz. Ona bakarsanız Güneş’in, uydumuz Ay ve gezegenlerin de fotoğraflarını çektik. Onlar da yuvarlak.

10. Tarihi belgeler

Ferdinand Macellan ve Kaptan Cook’un Dünya çevresindeki yolculuklarını hatırlarsınız. Macellan yolda öldü; ama kaptanları 1522’de Dünya’nın çevresindeki ilk yolculuğu tamamladılar.

İngiliz kaşif James Cook da 1773 yılında gerçekleştirdiği ilk seferinde Dünya çevresinde başarıyla tur attı. İki kaptan da Dünya çevresinde aynı yönde ilerleyerek başladıkları yere geri döndüler; çünkü Dünya yuvarlaktı. 🙂

Üstelik Dünya yuvarlak olduğu için sürekli Batıya giderseniz Dünya’nın çevresini tamamlayana kadar hep yerinde duran arkadaşlarınıza göre tam bir şafak eksik görürsünüz, yani yılda bir gün kazanırsınız. Sonuçta sürekli Güneş’in battığı yöne gittiniz ve bunun bir benzerini süpersonik uçaklarda görebilirsiniz.

Sadece uçağın 24 saat boyunca ekvatorda saatte 1600 km’den hızlı gitmesi gerekiyor. O zaman Güneş hiç batmadan ufuk çizgisinin üstünde kalıyor ve bunda şaşıracak bir şey yok: Uluslararası Uzay İstasyonu yerden 410 km yüksekte dönüyor ve Dünya çevresindeki bir turunu 90 dakikada tamamlıyor. Bu yüzden günde 16 kez Güneş’in doğuşu ve batışını görüyor.

 

11. Dev komplo teorisi

Kısacası düz dünya teorisini savunmak insanların en az 2200 yıl önceki Eratosthenes zamanından beri Dünya’nın yuvarlak olduğuna dair yalan söylediğini öne sürmek anlamına geliyor.

Bu bağlamda sıra dışı iddiaların sıra dışı kanıtlar da gerektirdiğini söyleyelim. Örneğin, uzaydan çekilen ve Dünya’nın yuvarlak olduğunu gösteren fotoğrafların sahte olduğunu söyleyenlerin, uzaya kendi roketlerini gönderip Dünya’nın düz olduğunu gösteren fotoğrafları basına sunması gerekiyor.

Ayrıca son 60 yılda 50’den fazla uzay ajansı tarafından çekilen milyonlarca fotoğrafın sahte olduğunu tek tek kanıtlamaları gerek. Elon Musk’ın SpaceX şirketi gibi yörüngeye uydu gönderen firmaların, sırf insanları kandırmak için neden bu işe milyarlarca dolar para yatırdığını da açıklamaları lazım.

İlgili yazı: Laptop Boyunda Optik Kuantum Bilgisayar

30 km irtifadan yere atlayan çılgınlar da Dünya’nın yuvarlak olduğunu gördüler.

 

Düz dünya komplosu neden imkansız?

Uzaydaki telekom ve küresel konumlandırma (GPS) uydularının düz dünyada nasıl çalıştığını açıklamaları ve Dünya’da milyonlarca kişiyi istihdam eden şirketlerin neden yuvarlak dünya komplo teorisini desteklediğini göstermeleri de şart.

Ancak 2200 yılda yüz milyonlarca kişinin katılması gereken bu dev komplonun, sırf çok sayıda insan işin içine girdiği için 1 saniyede ortaya çıkması gerektiğini de ekleyelim. Ay’a gitmedik komplo teorilerini çürüten 10 kanıt yazısında belirttiğimiz gibi matematiksel olarak bu böyle. Bir komploya ne kadar çok kişi karışırsa o komplo o kadar çabuk ortaya çıkmak zorunda.

İlgili yazı: Yoksa Evren Topaç Gibi Dönüyor mu?

Uçaktan bakınca Dünya’nın yuvarlak olduğunu görebilirsiniz.

 

Düz dünya ve sahte fotoğraflar

Şimdi uzaydan çekilen fotoğrafların sahte olduğu iddialarına cevap verebiliriz: Elbette ki Dünya’yı uzaydan gösteren fotoğrafların büyük kısmı Photoshop’la düzenlenmiş olan görseller.

Bu görsellerin büyük kısmı tek bir Dünya resmi halinde birleştirilmiş binlerce fotoğraftan oluşuyor; çünkü yüksek çözünürlüklü fotoğraflar yalnızca alçak irtifadan çekilebiliyor. Bu yüzden tek bir fotoğraf bütün Dünya’yı göstermiyor.

Bununla birlikte fotoğrafların kolaj olması bunların sahte olduğu anlamına gelmiyor! Ben de Instagram’a filtre eklenmiş pek çok fotoğraf koyuyorum. Hatta renk ve parlaklık ayarlarına ek olarak Prisma filtreleri de ekleyebiliyorum. Şimdi kim çıkıp benim fotoğrafımın bana ait olmadığını söyleyebilir?

İlgili yazı: Her Kara Delikte Başka Evren Var

Gece-gündüz Dünya yuvarlak olduğu için var.

 

12. Yerçekimi sabit

Dünyamız düz olsaydı yerçekimi Dünya’nın kenarlarında daha güçlü olurdu. Neden derseniz: Dünya düz olsaydı ağırlık merkezi diskin tam ortasında yer alacaktı.

Bu yüzden, diskin merkezinden Dünya’nın kenarına doğru giderken yerçekiminin şiddeti artacaktı ve siz de kendinizi gittikçe dikleşen bir yokuş çıkar hissedecektiniz. Ancak, tam Dünya diskinin kenarına geldiğinizde standart yerçekiminde yürümeye başlayacaktınız.

İlgili yazı: Nötron Yıldızları Hakkında 5 Şaşırtıcı Gerçek

Düz Dünya’nın kenarına giderken yerçekimi artar ve gittikçe dikleşen bir yokuş çıkmış gibi olursunuz. Evleri de ona göre inşa etmek gerekir.

 

Düz dünya yok elbette

Gerçek Dünya’da yerçekimi her yerde aynı ve Amerika ile Türkiye arasında hiçbir fark yok. Bunun ikinci sebebi ise Dünya’nın kendi çevresinde dönmesi. Öyle ki Dünya dönmeseydi okyanus suları kutuplar basık olduğu için kutuplarda toplanacaktı. Bu nedenle Kanada, Rusya ve Antarktika 10 km su altında kalacaktı!

Nefes almak için gereken hava da okyanus akıntılarını izleyip kuzey ve güney enlemlerinde toplanacağı için biz de ekvatorda nefes alamayacaktık. Özetle düz dünya teorisinin dünyadaki rüzgarları ve okyanus akıntılarını da açıklaması gerekiyor. Özellikle havanın ve suyun nasıl eşit dağıldığını açıklamak zorunda.

Yalnız düz dünyacılar bir konuda haklılar: Düz dünyanın kenarında yerçekiminin şiddeti artacağı için okyanuslar Dünya’nın kenarından asla uzaya dökülmezdi.

İlgili yazı: CERN Evren Yok Olmalı Demedi

 

Bonus: Düz dünya gerçekse

Dünya’nın altında ne var? Dünya’nın düz olduğunu kabul edersek Dünya’nın altında ne var diye sormamız gerekiyor. Denizler ve karalar Dünya’nın bir yüzünde yer alıyor. Peki Dünya’nın arka yüzünde ne var?

Diyelim ki düz dünya teorisinde yerçekiminin her yerde aynı olduğunu göstermek için Dünya’nın uzayda saniyede 9 metre ile yukarı doğru yol aldığını kabul ettik. Peki neden Dünyamız uzayda tek bir yönde saniyede 9 metre hızla yol alıyor? Sonuçta uzayda yukarı-aşağı ve sağ-sol gibi yönler yok ki!

İlgili yazı: Işınla Beni Scotty! >> İnsan ışınlama ne zaman?

 

Düz dünya için son karar

Toparlayacak olursak düz dünya teorisinin yukarıda belirttiğimiz tüm noktaları ve daha fazlasını kapsamlı bir yerçekimi teorisiyle birlikte açıklaması, ardından da Dünya’nın düz olduğunu deney ve gözlemlerle kanıtlaması gerekiyor.

Bilimsel okuryazarlık düzeyi

Son olarak konuya eğitim ve iletişim psikolojisi açısından bakalım: İnternette yanlış bilgilerin hızla yayılmasını açıklayan Poe yasasına göre, düz dünya gibi sözde bilim teorileriyle alay eden entelektüeller ile bu teorilere gönülden inananların kullandığı dil arasında hiçbir fark bulunmuyor.

Kısacası sözde bilimcilerle dalga geçmek için internette onların ağzından konuşan entelektüeller topluma bilimsel gerçekleri öğretmiş olmuyorlar. Sadece düz dünya teorisini savunarak zihinsel egzersiz yapıyorlar. Güya kendilerini eğlendirmek isterken sözde bilimin yayılmasına hizmet ediyorlar.

Doğrusu ise düz dünyayı göstermek için eğlence amaçlı teorik kanıtlar uydurmak yerine Dünya’nın neden yuvarlak olduğunu göstermektir.

İlgili yazı: Ay’a Gitmedik Komplo Teorilerini Çürüten 10 Kanıt

Bize gelen bir parçacık ışık hızına yaklaştıkça Dünya yassılaşır ve düz dünyaya dönüşür. Bunu görelilik teorisi söylüyor.

 

Yine de düz dünya doğru

Einstein’ın görelilik teorisine göre, Dünya’ya ışık hızının Yüzde 99,9999999999991’i hızla yaklaşan bir elektronunun, 12 bin 742 km çapındaki yuvarlak Dünyamızı sadece 17 metre kalınlığındaki yassı bir disk olarak göreceğini anımsatalım.

Görelilik teorisinde bunu Lorentz dönüşümleri denilen matematik formülleriyle gösteriyoruz ve ışık hızına yaklaşan bir cisimden hareket yönünde (ileriye doğru) baktığımız zaman, üç boyutlu uzayın gittikçe yassılaşarak iki boyutlu uzaya dönüştüğünü ispat edebiliyoruz.

Hatta Evren’in içi boş bir hologram sayılabileceğini gösteren holografik evren ilkesi de üç boyutlu uzayın yüksek hızlarda yassılaşmasından çıkıyor.

İlgili yazı: Hiperküp: Evren Neden Üç Boyutlu?

 

Bazen düz dünya oluyor

Görelilik teorisindeki yassılaşma olayını muon parçacıklarında gözlemledik. Kozmik ışınların atmosferin üst katmanlarına çarpmasıyla ortaya çıkan muon parçacıkları uzayda ışık hızına yakın bir hızda ilerliyor. Bizden bakınca onlar için zaman yavaş geçiyor ve aynı zamanda Dünyamız onlar için yassılaşıyor.

Normalde muonların atmosferin üst katmanlarında yok olması gerekiyor. Ancak hem zaman yavaşladığı için hem de yassılaşan Dünya’da izledikleri yol kısaldığı için Muonlar yeryüzüne ulaşabiliyorlar!

Tabii görelilik teorisi gereği, biz de neredeyse ışık hızıyla üstümüze gelen muonları yassı olarak görüyoruz. Kısacası Dünyamız bazı şartlar altında yassı olabiliyor. 😮

İlgili yazı: Evren’deki En Şaşırtıcı Gerçek Nedir? >> Hayatın fiziksel anlamına dair 3 bilimsel cevap

 

Yine de yuvarlak

Görelilik açısından bakarsak düz dünya savunucuları kısmen haklı çıkıyor. Dünya’ya ışık hızında yaklaşan fotonlar için gezegenimiz tümüyle yassı ve iki boyutludur. Fotonlar açısından bakarsak sadece Dünyamız değil, biz insanlar da yassı ve 2B canlılar olmak zorundayız. Bu da düz dünya teorisinden çok farklı bir durum.

Her halükarda Dünyamız sokakta yürüme hızımızda ve normal şartlar altında yuvarlak. Sadece ışık hızına yaklaşmaya başladığımız zaman yassılaşmaya başlıyor; o da yüksek hızda giden cisimlerden bakıldığı zaman.

Yine de bu gerçeği düz dünya teorisiyle değil, yerçekimini tanımlayan görelilik teorisi ortaya koyuyor. Bu da bilimsel ve eleştirel düşünce ile sözde bilim arasındaki farkı görmek ve mantıksal safsatalardan kaçınmak için iyi bir örnek oluşturuyor:

İlgili yazı: Evren İçi Boş Bir Hologram mı?

 

Düz dünya karşında bilimin gücü

Bugüne dek binlerce deneyle ispatlanmış olan görelilik teorisi hem düz dünyada öne sürülen noktaları Dünya’nın yuvarlak olmasıyla açıklıyor hem de düz dünya teorisinin açıklayamadığı zaman yavaşlaması gibi diğer noktalara açıklık getiriyor.

Öyleyse bizim de safsatadan uzak durup bilimin ışığına sarılmamız gerekiyor; çünkü bağnaz yaklaşımların tersine, bilim kendi hatalarını düzeltme kapasitesine sahip bulunuyor. Tıpkı holografik evren ilkesine göre, bırakın düz Dünya’yı, bizzat Evren’in iki boyutlu yassı bir hologram olarak doğup sonradan üç boyutlu olması gibi. 😉

Düz dünya olsa yerçekimi nasıl olurdu?


1Saturday’s Lunar Eclipse Will Include ‘Impossible’ Sight

264 thoughts on “Düz Dünya Teorisini Çürüten 12 Kanıt”

 1. Merhaba Kozan bey

  Yazılarınızı zevkle takip ediyoruz malum ülkemiz su fakiri bir ülke gerçi bize okul hayatımızda tam tersi ogretilmisti.Şu an insanlığın buna bulmuş olduğu teknolojik çözüm ters ozmoz yöntemi hatta İBB bu yöntemi kullanarak atık suları yeniden kazandıran 600 milyon tl ye mal olan bir tesis kurdu bir tane daha kuracağı soyleniyor.Hem bu yöntemi hemde insanoglunun bunun dışında su kitligina ne gibi çözümler bulabileceğini analiz eden bir yazı kaleme alırsanız çok memnun olurum.

  İyi çalışmalar

  1. Merhaba,
   Gecenin bir vakti okuduğum bu müthiş bilgilendirici ve öğretici yazının altındaki bazı yorumları hayretle okudum, ve Kozan Hoca’nın sabırla cevap vermesine hayran kaldım. Öğretmen olmak bu yüzden çok sabır istiyor ve herkes yapamıyor tabii ki.
   Gemi örneğini geçtim, (ilkokulda bize ilk öğretilen en basit örnektir halbuki) diğer bazı kanıtları da hadi es geçelim; bre arkadaşlar, James Cook ve Magellan örneğini ne yapacaksınız? Kafanız niye karışıyor? Hiç uçakla seyahat falan dahi etmediniz mi? Kendi gözünüzle de birşeyleri görmediniz mi? 2200 yıl önce ispat edilmiş bir gerçeği bu kadar körükörüne nasıl inkar edebilip, şüphe edebiliyorsunuz?
   Bazı kesin ispatları da geçtim, 1870 yılında Katolik bir hristiyan adamın bu konuyu ortaya atması ve giderek müritlerinin artması da size ilginç gelmedi de, konusunda ihtisas yapmış uzman birisine bu kadar küstahlık edecek bilgi birikim uzmanlığınız falan mı var??
   Ayetler var ayetler diyerek Celal Şengör ‘e itiraz eden bilgisi olmayan ama fikri olan o arkadaş gibisiniz, buradan okuyunca da böyle görünüyor maalesef.

 2. Dünyanın düz olduğunu kabul ederseniz, bir yaratıcının olduğu gerçeğini hiçbir şekilde inkar edemezsiniz. İşin dini boyutu bu. Peki dünya gerçekten düz olabilir mi? Evet olabilir. Düz dünyayı savunan kişiler de sizin gibi ve daha elle tutulur bilimsel çalışmalardan ve hesaplamalardan bahsediyor. Nasa’nın yaptığı bilimsel açıklamaları ise düzmece olarak yalanlıyor. Olabilir. Gerçekten dedikleri gibi Nasa stüdyo ortamında çekilmiş görüntüler ve bilgisayar ortamında hazırlanmış resimler paylaşıyor olabilir. Düz dünyacıların yaptıkları bilimsel açıklamalar ise daha elle tutulur ve hissedilir bir kıvamda. Mantıkla çelişen bir şeylerini göremedim ben. Kaldı ki 1969 da Ay’a ekip gönderebilen bir Amerika şuan dünyanın alçak yörüngesinde uçuş planları yapmaya çalışabiliyor. Sizce de bize öğretilen dünya, evren, gezegen bilmecesi bir uydurma olamaz mı. Bu ihtimali hiç düşündünüz mü? Yerçekimi yerine düz dünyada cisimlerin yoğunluğu olarak bahsetmek sizce mantıksız mı?

  1. Yaratıcı (varsa) neden Dünya’yı yuvarlak yaratmış olmasın ki? Dünya’nın düz olduğuna dair kanıtlar nerede? Tek tek kanıt sunmak da yetmez (gerçi ben uzaydan fotoğraf çekseniz de razıyım tepsi Dünya için); düz gezegen ve evren için bize alternatif bir yerçekimi teorisi sunmalısınız. Görelilik kadar kapsamlı olacak ama ve binlerce deneyden, testten yüz akıyla geçecek. Bu kadar basit.

   1. Elbette yaratıcı dünyayı yuvarlakta yaratmış olabilir. Youtube dan düz dünya ile ilgili videoları izlerseniz bakış açınız bir nebze değişebilir. Dünyanın yuvarlak oluşu bilimsel olarak açıklanan tesadüflere bağlanarak yaratıcı inkar edilebiliyor. Ama dünya düz olursa herşey kökünden değişir. Neyse asıl konumuz dini tartışma değil. Dünyanın yuvarlak oluşu ile kandırılıp dünyanın gerçekten düz olabileceği ihtimali. Ben kesin dünya düzdür diye bir iddiada bulunmuyorum. Düz olabilme ihtimali de ve bunun için sunulan kanıtlar beni derin bir boşluğa sürüklüyor. Farklı duygular içerisine atıyor. Sizden de tarafsız bir açıdan değerlendirmenizi istiyorum.

    1. dünya düzdür iddiası hrıstiyanlara ait bir iddiadır ve islamda dünya düzdür diye kesinlikle böyle bir iddia yoktur.dünya düzdür demek yaratıcı olduğunun delili olarak görüyorsan bu senin sorunun islamın böyle bir sorunu yok.hrıstiyanlara ait olan bu saçma inancı müslümanlara mal edemezsin

   2. Bu konuyu bir süredir araştırdığım için bazı gerekçelerinize açık söyleyeyim güldüm. kanıtlarını gösterdiğiniz konuları biraz araştırırsanız söylediklerinizin aksine çok daha tutarlı olduğunu göreceksiniz. Şimdi hadi bir örnek ver diyeceksiniz. Yer çekimini direkt bir kanıt olarak sunmuşsunuz ama düz dünya teorisini savunanlar yer çekimi olmadığını iddia ediyor zaten. Dedikleri şey havadan yoğun maddelerin aşağıya yoğun olmayan maddelerin de yukarıya yönelme eğiliminde olduğu. Dolayısıyla olmayan bir şeyin kanıtlanmasını bekleyemezsiniz eğer öyleyse. Nasa’nın insanlarla dalga geçiyor gibi kandırdığı da bir gerçek.

    1. O zaman yerçekiminin olmadığı bir evrendeki tüm gökcisimlerini ve hareketleri tutarlı şekilde açıklayacak şekilde teorilerini kanıtlasınlar deney ve gözlemlerle. Yerçekimi teorisi son 400 yılda yaptı da ondan söylüyorum. Maalesef yerçekimi gülüp geçebileceğiniz bir mesele değil. Mesela nötron yıldızı çevresinde dönen beyaz cücenin yörüngesindeki yalpalamaları havanın olmadığı uzayda açıklayacaksınız vb. Bilimsel düşünme tekniklerinin ne olduğunu iyi öğrenmek lazım.

     1. Murat ALTIPARMAK

      Bir de şunun cevabını istiyorum sanırım 1959 yılında 50’den fazla devlet kutuplar hiçbir devlete ait değildir diye neden anlaşma imzaladı? Kutuplardan sonra ne var?

     2. Kutuplarda henüz kullanılmayan maden yatakları ve petrol kaynakları var. Nükleer savaş çıkmaması için şimdilik kutuplar geleceğe saklandı. Bunun düz dünya ile ilgisi yok.

    2. havası alınmış bir boşlukta (şekli onmeli değil) bıraktığın bir cisim nere düşer kardeşim? neyin etkisiyle düşer kardeşim?

   3. Murat ALTIPARMAK

    Kozan Bey ben de düz dünyacıyım ve beni tatmin edemediniz cevaplarınızla. Çok eksik var. Arkadaşımın dediği gibi düz dünyacıların delileri kürecilerin delillerinden daha mantıklı… Sonuçta yukarıda anlattığınız her bir maddenin kaynağı nasa. Sanırım 2007 ve 2015 te “Nasanın uydular yoluyla çekip gönderdiği dünya resimlerinin birindeki Kara parçaları diğerindeki Kara parçalarından daha büyük, Photoshop olduğu ve bizleri kandırdıkları düpedüz ortada. Ayrıca yıllardır yayınlandıkları resimlerde bulutların içine subliminal olarak gizlenmiş “sex” kelimesini görebilirsiniz zaten bu tür subliminal mesajlar 25. kare yöntemi ile ve toplumun ahlakını bozmak için filmlerde özellikle çizgi filmlerde 50 yıldan fazla bir süredir uygulanıyor. Ben 39 yaşındayım bugüne kadar nasıl aldatıldığıma hayret ediyorum. 38 yıl boyunca dünyanın yuvarlak olduğuna inandım. Ama şimdi düz olduğuna inanıyorum ve dünya düz ve sabittir yıldızlar ise dünyanın etrafında dönmektedir. Uzaylılar da yalandır. Amerikan teknolojisi bizim bildiğimiz teknolojiden 25 yıl ileridedir ve ufolarla onlar gösteri yapmaktadır. Bunun nedeni gelecekte sahte bir UFO saldırısı düzenleyerek dünyayı Daha doğrusu tüm dünya Devletlerini tek çatı altında toplayarak desteklerini alıp tek dünya Devleti kurmaktır. Zaten derin Güçler dünyanın nüfusu ne azaltmak için birçok yöntem uygulamıyor mu ? Onlardan birisi Chemtrail yani. Uçak yakıtlarına karıştırılan ve uçaklar uçarken tüm dünyaya zehir Saçan kimyasal maddeler Kanser hastaları neden çoğaldı sanıyorsunuz. Küresel çete sadece kendilerini ve ailelerini düşünür dünyadaki 7 milyar insanı düşünmez. Sen şimdi buna da yalan dersin kesin. Saygılar

    1. Düz dünya kanıtınızı görelim. İkna etmek, tatmin etmek, mantıklı olmak gibi sözleri bir kenara bırakalım. 100 km irtifadan düz dünya fotoğrafı bekliyoruz. Fotoşopsuz. Geri kalan iddialarınız konuyla alakalı değil.

     1. Dünya Küre ise neden 18 yıl 11 gün 8 saatte bir güneş tutulması oluyor. Ayın bu hizayı yılda enaz birkez tutturması gerekmezmi.

     2. Bu soru kendi başına ayrı bir yazı hak ediyor. Ancak kısa cevabı şu: Güneş tutulmaları periyodik olabilir ama sabit bir periyodu yoktur ve her yıl düzenli şekilde tekrarlanmaz. Ancak, bir güneş tutulması olduysa şu formül ile bir sonraki tutulma tahmin edilebilir: P = S×(kavuşum ayı uzunluğu) = D×(Drakonik ay uzunluğu)

    2. Adamın biri

     Bende tam emin olamadım. Eğer dünya düz ise baktığımızda teleskopla bir tarafta ay ,diğer tarafta güneşi görmemiz gerekmezmi.

    3. Ne zırvalamışsın sen abim? Kanıt göster bilimsel kanıt fake olmasın bırak sexi mexi şimdi.

    4. Bu kanıtların sizi tatmin etmemesi fakat düz dünyacıların kanıt olarak sunduklarının tatmin etmesi çok doğal. Sonuçta onların hedef kitleleri belli bir zeka seviyesinde. Üzülerek söylüyorum ki siz de o hedef kitlenin zeka seviyesindesiniz.

   4. Ben müslümanım ama ben bilimle büyüdüm hayatım entellektüel bilim kitapları okuyarak geçirdim bence bilim reddeden yaratanı reddetmiş olur çünkü onun yaratılış yöntemini yalanlamış olurlar ayrıca sen bu düz dünyacılarla neden uğraşıyosun ki 3gram beyinleri olsa düz dünyaya inanmazlar

   5. Mustafa D.

    Merak ediyorum Kozan, Uzaydan senin gidip bizzat çektiğin bir dünya fotoğrafı var mı ? Bu fotoğraf çek gönder saçmalığını artık bir kenara bırakın, şu an elinde o imlanlara sahip olan tek kuruluş Nasa, haliyle onların sundukları ile yetinmek zorundayız. (diyeceksin ki sadece nasa değil 100 küsür tane uzay ajansı var. evet o kadar ajans var ama hepsi Nasa kontrollü) yuvarlaksa ve herşey doğruysa zaten sorun yok, ya değilse ? ya dünya gerçekten düz ve bu insanlar topluma yalan söylüyorsa, bu yalana ortak olmuş olacaksın. dünyanın küre ollduğunun söylenmesi insanları bir çaresizlik ve kabullenilmiş şartlara mahkum bırakmak demektir. elinde bir uzay aracı yoksa dünya dışına çıkamazsın. ama dünya düz ve antartika buzullarının arkasında başka kara parçaları da varsa ve bu senden saklanıyorsa, bir acil durumda, büyük boyutta bir doğal felakette “faydasız” olarak niteledikleri diğer toplumları yanlarına almayarak o kadar parçalarına gitme hakkını kendilerine saklıyorlarsa o zaman ne diyeceksin ? bunların da ihtimaller dahilinde olduğunu göz ardı edemezsin. çünkü “herşey mümkün”… sağlıcakla kal.

    1. Mustafa Bey tek yapmanız gereken Dünya’nın uzaydan çekilmiş olan ve düz olduğunu gösteren bir fotoğraf göstermek. Bunun orijinal olduğunu kanıtlamak. İddia sahibi olarak bu sizin işiniz. Ben sizi ikna etmek zorunda değilyim. Bilim zaten kanıtlamış. Ancak siz bizi ikna etmek zorundasınız.

    2. mustafa bey , peki dünya düz ise bize ay tutulmasını nasıl izah edeceksiniz. velhasıl izlandada 6ay daha karanlık 6 ay daha aydınlık bunu da izah edebilirmisiniz. Keza güneş tutulması ay dünya ile güneşin arasına eğer dünya düz ise nasıl giriyor. şeklen açıklarmısınız. Yine dünya düz ise mevsimler nasıl oluşuyor avusturalyada yaz iken bizde nasıl kış oluyor. bunların hepsini cevaplayalım ozaman . Ayrıca ayın döngüleri , gezegenleri görme zamanları yıldızlar bunların hepsini bize açıklayabilirmisiniz.

   6. Şu denizde giden gemi olayi cok ilginc. Duz dunya teorisyenleri bu olayi curuttuler. Cunku belli mesafede egimden dolayi gozukmemesi gorulen gemi teleskop ile gorulebildi. Peki 110 km mesafede teleskopla dahi gorulememesi gereken gemi nasil gorulebiliyor bu site bunu da aciklayabiliyor musunuz.

   7. Mercan KİNETLİ

    Bence Dünya kendi etrafında döndüğü için yavaşça yuvarlak şeklini almıştır.

    1. Bir sebebi bu. Diğer sebebi, ana sebebi ise kendi ağırlığı altında çökerek büzülmesi. Kendi çevresinde dönen ve belirli bir kütlenin üstünde olan cisimler yuvarlaklaşır.

  2. Ne NASA sı. Uzayda Rusya, Çin, Japonya ve Fransada var. Hatta Türk uydularıda var. Herkezmi yalancı. Yoksa bazıları çok safmı. Düz dünya iddiası ortaçağ kilise iddiası. Türk ve Arap eski gözlemevlerinde küre gerçeği biliniyordu. Kiliseyi rehber edinen Müslümanlara acıyorum.

 3. Merhaba Kozan bey.
  Yazılarınızı beğeniyle takip ediyorum.
  Benim de çocukluğumdan beri bildiğim o görüntülerin bir gösteri olduğunu düşünüyorum…

  Barış Manço’nun videosunda 00:13 ve 01:19 anlarına dikkat edermisiniz lütfen…
  Suyu kabın hangi kenarına döküyor?
  Bunun dünyanın manyetik alanıyla bir ilgisi var mı?

  İyi çalışmalar.

 4. 12 madde demişsiniz tüm maddeleri yer çekimine bağlamışsınız.. yer çekimini kanıtlar mısınız?

     1. Ben düz dünya teorisine yeni ortak oldum kafamda epey soru var ama mesela yer çekimi kuralları düz dünya teorisini çürütemiyor çünkü sadece dünyanın düzlüğünden değil sandığımızdan daha büyük ve keşfedilmeye açık olduğundan da bahsediyor. Yani gerçek olmasa bile şüpheci yaklaşıma gayet cazibeli bir konu. İnsanların farklı yaklaşımları ve fikirlerini küçümsediğimiz sürece ilerleyemeyiz. Unutmayın ki ilk yuvarlak dünyacılar skolastik dönemde ölümle cezalandırılmıştır. Günümüzde oluşturulan medya algılarının seviyesini anlamak için ise dahi olmaya gerek yok 🙂 Kısacası insan acaba diyor…

     2. Merhaba Mert, yuvarlak dünya teorisi ispatlanmış, düz dünya teorisi ise kanıtlanmamış bulunuyor. Bunun nasıl olduğunu yazıda detaylarıyla anlattım. Ayrıca düz dünya kanıtlarının İSPAT EDİLEN TEK BİR BÜTÜNCÜL ALTERNATİF YERÇEKİMİ KURAMIYLA gösterilmediğini ve Jüpiter gibi diğer gezegen ve yıldızlar için genel geçer olarak gösterilmediğini belirttim. Blimsel düşüncede küçümsemek veya ben sana inanmıyorum gibi öznel yargılar olmaz. Bu yazı aslında okurlar için bilimsel olarak nasıl fikir yürütülür konusunda bilgi veriyor.
      Bu arada düz dünyayı saklamak için gereken komplo teorisi 60 yıl içinde 50 uzay ajansı ve basın mensuplarıyla birlikte yüz milyonlarca kişinin örgütlenmesini gerektiyor. Böyle bir komplo matematik formülleri gereği 1 saniyede ortaya çıkar, saklayamazsınız. Bunu Ay’a gitmedik teorisini çürüten 10 kanıt yazımda anlattım.
      Son olarak artık herkes kendi roketini uzaya gönderebiliyor. Düz dünya savunucuları küçük bir roketi 100 km irtifaya gönderebilir (Youtube’da kendi roketini yap DIY videolarını izleyebilir ve birkaç bin dolara rokete kamera koyup bunu yapabilirler). Ardından düz dünyayı gösteren fotoğrafı uzaydan çekip bize gösterebilirler. Bir tane bile DÜZ DÜNYA FOTOĞRAFI YOK. Bu yüzden düz dünya teorisi savunucuları her ne söylerse söylesin dünyanın yuvarlak olmadığını gösteremezler.
      Nitekim Bursa’daki börekçi bile 30 km irtifaya börek gönderdi ve o balondan Dünya’nın yuvarlak olduğu görülüyordu. Şimdi internetteki bütün dünya yuvarlak videolarına komplo diyerek kendi gerçeğinde ısrar eden insanların yaptığı fanatikliktir. Eğitim yetersizliğinden kaynaklanan bu eksiklik post truth (gerçek sonrası) algı yönetiminin bir belirtisidir.
      Özgür medyanın olmadığı gerçek sonrası dönemde bazı politikacılar ne yapar? Bilimsel kanıtları ve diğer ispatları hiç duymamış gibi yapar ve milletin duygularıyla oynayıp kendi yalanlarını papağan gibi tekrar eder. Bilimsel düşünce becerisi olmayan insanlar da bu yalanlara inanır ve algı yönetimi olur. Bazı politikacılar bunu az ya da çok yapar. Hatta bunun için yurttaşları bilerek eğitimsiz bırakırlar.
      Şahsını kast etmiyorum; ama bu yazı dünya yuvarlak derken, aynı zamanda bilim severlere algı yönetiminden etkilenmeden kendi özgün tutarlı, geçerli ve gerçekçi fikirlerini nasıl geliştirecekleri konusunda bilgi veriyor. Bu yazı düşüncesi ve dolayısıyla vicdanı özgür olan kuşakların yetişmesine yardımcı olmak için yazıldı.

     3. Bazı teoriler kanıtlanmıştır. Görelilik teorisi gibi. Dünyanın yuvarlak olduğu ise gerçektir. Düz dünya masalını bilimsel teoriyle bir tutamayız; çünkü bu hayal sistematik değil ve tutarlı olarak yanlışlanma imkanına sahip değil. Bu bir yöntem sorunu.

     4. Einstein ye çekimi değil kütle çekimini kanıtladı oda sadece teori yerçekimi maga tonluk okyanusları tutuyor ama Nil tersine akıyor akarsular neden akıyor cevap verin kanıtla birlikte teori değil

 5. yıldırım

  inanılmaz bir site. günümüz için böylesine basit ve açık olan bir şeyi bile uzun uzun anlatmışsınız ki anlatmanız da oldukça gerekliymiş anlaşılan, yorumlara bakınca.

  1. Sevgili Yıldırım günümüzde dinler saçmadır ama hala sümerlerden kalan ritüelleri gerçekleştirmeye devam ederler. Dinlerin bir işe yaramadığı da basit ve açıktır, günümüzde anlatılmaya çalışılıyor ama hala insanlar ritüellerini gerçekleştiriyorlar. Hayatta size öğretilen her şey doğru değildir. Yanılgıdan kurtulun.

 6. javierbinalejandro

  Yazıda fazla bilgi eksikliği var.Düz Dünya hakkında fazla bilgi sahibi değilsiniz gibi duruyor.İkincisi Düz Dünya’nın kanıtlanabilmesi mümkün değil.Pisagor’dan bu zamana kadar süregelen okulistik bir inanış var.Bunu %100 kanıtlayın demek komik.Düz dünya savunucularının elinde de yetersiz imkanlara rağmen gayet iyi veriler var.Bu bizim için yeterli.

  1. Sizin için yeterli olabilir ama bilim için değil. Alternatif yerçekimi teorisi geliştirip ispat etmediğiniz sürece düz dünya boş inançtan ibaret kalacaktır. Ne kadar güçlü inandığınız durumu değiştirmez.

  2. Beyefendi o kadar sabırla anlatmış ki benim sabrım taştı sukunetine. He düz, düz. Zaten yer çekimi de yok. Yörüngeye gönderdiğimiz uyduları falan da üst katın balkonuna mandallıyoruz.

 7. Dünya yuvarlaksa amerikadann japonyaya gitmek isteyen biri neden ABD’nin batısından gitmiyor daha yakın olması gerekmezmi

 8. Merhaba
  Bir anlaşılmazlık var sanırım , anlayamadım
  Dünya yuvarlaktır aynı zamanda da düzdür
  Daire değildir
  Bunu bilin adamları da söylemektedir.
  Hatta Macelkan öldürülmeden önce de buny söylemiştir

 9. Sorgulayan

  Merhaba ilk baştaki Dünyanın düz olduğuna dair kanıtlar çürütülebilirden kasıt nedir ? Madem yazdığınız 12 kanıt çürütülebilir neden kanıt olarak sunuluyor. Ya da orada başka bir şeyi mi kastettiniz ? Bu arada yazılarınızı severek takip ediyorum.

 10. Sorgulayan

  Hocam pardon tam soramadım düz dünya taraftarları yuvarlak dünya kanıtları çürütebilir yazıyor onu soracaktım madem çürütülebiliyor neden kanıt ?

 11. İbrahim Şirin

  Bu konuyu aydınlatmanın tek yolu, güney yarımkürede uzun pozlu gece gökyüzü fotoğrafı çekmektir. Eğer kuzey yarımkürede çekilen foto gibi, bir merkez etrafında dönen yıldız çizgileri oluşuyorsa dünya küre şeklinde demektir. Ben araştırdın sadece bir tane foto bulabildim. Tartışmanın anlamı yok. Başka bir ispat yolu da bulamadım.

 12. Sadi ULUBAŞ

  Nasa’nın yalan söylediğini kabul edersek, Kimsenin elinde dünyanın düz yada yuvarlak olduğunu ispat edecek hiç bir şey yok.

   1. Mustafa Menekşeoğlu

    NASA’nın “AY’A İNİŞ videosunun aslı yanlışlıkla silinmiş” ve Ay’a gidecek teknolojiyi bugünkü şartlarda yapamıyoruz. O zaman (1969) yapmıştık ama kaybettik o bilgileri” diye ipe sapa gelmez açıklamalarını nasıl izah edeceksiniz?

    1. NASA’nın böyle bir açıklaması olmadığını söyleyerek. Ay’a iniş videosunun yüksek çözünürlüklü versiyonunu muhtemelen gizli servis gerekçesiyle açıklamıyorlar. Peki NASA ne zaman ve nerede Ay’a gideçek teknolojiyi yaptık; ama yolda kaybettik demiş? Kaynak gösterebilir misiniz?

  1. BiancaNeve

   O yoğunluk hesabı normalde de var zaten. Yuvarlak dünyada yer çekimi ve yoğunluk kabul edilen şeyler. Bu da ders kitaplarında işleniyor zaten. Su ve hava yoğunluğu başlıkları var. Sıcak hava balonları filan da yoğunlukla alakalı. Yoğunluk düz dünya topluluğuna ait bir kavram değil.

  2. Gerikoen KAELİYA

   Yoğun olan kütlenin aşağıya hareket etmesinin sebebi yer çekimidir. Yer çekimi yok sayılsaydı yoğunluk fark etmeksizin nötr bir durum oluşacaktı (askıda kalacaktı). Şöle açıklamaya çalışayım yoğun kütle neden yeryüzüne doğru iniyorda gökyüzüne yada sağa sola herhangi bir başka merkeze yönelmiyor. Yer yüzüne yönelmesinin tek açıklaması yerçekimidir.

 13. Sizin yazınızıda okudum düz dünya teorisini anlatanlarıda izledim. Sanki sizinki savunma onlarınki atak gibi 2 noktaya takıldım cvp verirseniz sevinirim
  1- Mersinde sahilde durunca güneyden kuzeye bakınca gemiler ufuk cizgisinde gövdeden başlayıp kayboluyor fakat doğudan batıya yada batıdan doğuya doğru bakınca (gözümüzün gördüğü) gemiler ufuk cizgisinde paralel görünüyor neden?
  2- Dünya kendi ekseninde yaklaşık 1600 km/saat, güneş etrafında 105000 km/saat, güneş samanyolunda 720000 km/saat, samanyolu evrende 2250000 km/saat peki polaris (kutup yıldızı ) bizden 2 katrilyon km uzaktaysa bunca yıl geçmesine rağmen neden hep aynı noktada görüyoruz? rakamlar yanlış olabilir burada amaç öğrenmek teşekkürler

  1. Gökyüzündeki yıldızlar aslında 2000 yıl gibi sürelerde burçlar kuşağında bir ileri slota kayıyor. Örneğin teraziye karşılık gelen yıldızlar aslında 1 ay ileri kaydı.

   İlk soruya gelince baktığın yükseklik ne kadar uzağı göreceğini etkiler. O gemilere 1 metre bile yukarıdan baksan farklı görürsün.

 14. Ya geçen bi arkadaş düz Dünya teorisi diye bişey var dedi izledim şimdi arastir dur beynim yandı iki tarafda da anlatılanların %60 ini anlamıyorum. Ne güzel yuvarlakti bu güne kadar şimdi bu yaştan sonra şu sozelci kafamla anlamaya çalışıyorum olmuyor yok mu bu ikisinin cahil halkın anlayacağı şekilde karşılaştırmalı tarifi.

 15. Dünyanın eğriliğini fark edebilmek için çıkılması gereken irtifa nedir? Geçenlerde 100.000 feet yükseklikten bariz bir şekilde dünyanın düz olduğunu gösteren bir video seyretmiştim.

  1. Sevgili Aykan, Dünya’nın yuvarlak olduğunu gemi direklerine bakarak ve güneşin batışını bir yatarak bir de ayağa kalkıp iki kere izleyerek her yükseklikte görebilirsin; ama çıplak gözle bariz balıkgözü etkisini görmek istiyorsan, 30 km irtifada Dünya’nın yuvarlak olduğu çok belirgindir.

    1. Serap, yani atmosferik mercek etkisi ufkun ötesindeki cisimleri yakına getiriyor. Ancak bu dünyanın düz olduğunu kanıtlamıyor. Neden? Çünkü sadece Chicago’yu değil, tüm ufuk etkilerini açıklaması lazım. Oysa serap etkisi dünyanın yuvarlak olduğunu gösteren tüm ufuk durumlarını açıklamıyor. Üstelik tekrar ediyorum, Dünya’nın yuvarlak olduğunu gösteren tek kanıt bu değil. Ben on iki kanıt sundum. Buna ek olarak kendi ev roketinizi yapıp uçuna kamera yerleştirebilir veya helyum balonuna kamera takıp 25 km’den yeryüzünün fotoğrafını çekerek yuvarlak olduğunu görebilirsiniz.

     1. Muhammed Fatih

      Dostum bunu hangi sahilde denersen dene gemiler çıplak gözle alttan üste doğru kayboluyor evet ancak dürbünü elime alıyorum aynı açı aynı yükseklik ve bammm gemi olduğu gibi karşımda. Elinizdeki dürbün kalitesine göre mesafe nekadar uzarsa uzasın kaybolan bir cisim olmuyor. Bu deneyi özellikle temiz bir havada dene göreceksin. Ayrıca videodaki test muhteşem bir örnek.

     2. Gemiler alttan üste doğru kayboluyor; yani ufuk çizgisinde en son geminin en yüksek direğinin ucu kayboluyor. Kısacası Dünya yuvarlaktır. Gemi ufkun arkası ve altında kalıyor.

 16. Ne kadar yuksege cikarsan o kadar gorursun diyorsunuz. Hatta gemiler uzaklastikca govdeddn direge dogru kaybolur diyorsunuz. Ama izledigim videolara gore teleskopik durbunlerle baktigimiz zaman gozle kaybolan nesneler tekrar geri geliyor ve cismin (geminin, koprunun) tamamini tekrar goruyoruz. Uzun uzadi yazamayacagim ama dunyanin yari capi hesabina gore 100 lerce kilometre oteden teleskopik durbunlerle baktigimiz zaman cismin tamamini hatta hicbir varligini goremememiz lazimdi. Ama gorulebiliyor. Hava sartlarii musait olgu surece. Bunun hakkinda ne dusunursunuz?

  1. Atmosferdin ışığı bükme etkisi + teleskopun yüksekliği + bakarken baş hizanız + teleskopun daha uzağı ve dolayısıyla uzaktan seçilemeyecek kadar küçük ama ufkun üstünde kalan cisimleri göstermesi. Bütün bunları bir arada düşünmelisiniz. Yüzlerce km dediniz de örneğin Ankara’daki evlerin zemini katını İstanbul’dan 400 km menzilli teleskopla bakınca görebilseydik Dünya düz derdik. Göremiyoruz!

   1. Merhaba atmosferik ışigi buyutme etkisi demissiniz. Uzaktaki cisimleri gormemizi. Peki bu atmosterif buyutme uzaktaki sizin var olan dediginiz egimi nasil ortadan kaldiriyor da buyutme yapip bize gosteriyor. Mesela 70km. De olan egimi ortadan nasil kaldiriyor. Dunyanin egimi nerde o zaman.

    1. Uzak adaların tepesine yüksekten bakarsanız bunların ufkun altında kalan kısmını değil de yukarıdan baktığınız için ufkun üstünde kalan kısmını görürsünüz. Nitekim uzaya çıkınca bütün Dünya’yı uzaktan kuşbakışı görüyor ve yuvarlak olduğunu anlıyorsunuz.

 17. Mustafa Menekşeoğlu

  Merhaba,
  Düz dünya teorisini çürütürken ortaya koyduğunuz bazı kanıtlar somut değil. Örneğin “Dünya kendi çevresinde neden dönüyor?” diye bir söyleminiz var en başlarda. Dünyanın döndüğünü nasıl ispatlıyorsunuz ki kesin bir gerçek olarak buna inanalım ve düz dünya teorisinde bunu izah etmek durumunda kalalım? Gece karanlıkta objektifi uzun süre açık kalan fotoğraf maiknesi ile alınan yıldız çizgileri görüntüsü dünyanın küresel (Geoit) şeklinde olduğunua bir delil teşkil etmez ki. Aksine yaynıladığınız fotoğraf bir diskin (Düz dünyanın) ekseni etrafında dönüşü sırasında çekilmiş bir fotoğraf görüntüsüne daha çok uyuyor. “Dünya düz ise bir noktadan yola çıkınca nasıl aynı noktaya gelebiliyoruz” demişsiniz. Bunu bir plak ve üzerinde duran plak iğnesi gibi düşünürseniz başlanılan noktaya nasıl geri gelindiği de net bir şekilde ortaya çıkar. Asıl siz şu soruya yanıt verin: Neden dünyada kuzeyden güneye doğru bir tam tur yapan bir uçuş hiç yapılmadı. Yani örneğin İstanbul’dan güneye doğru hareket edip Afrika ve sonrasında Antarktika’yı aşıp Büyük okyanusun üzerinden geçip Rusya’yı katedip tekrar İstanbul’a ulaşan bir uçuş var mıdır? Benim bildiğim kadarıyla yok. Çünkü Antarktika üzerinden uçuş yasak! Acaba bu yasağın nedeni ne olabilir? Antaktika’da bize söylenenlere göre büyük buz kütleleri dışında bir şey yoksa bu yasağın mantıklı ne gibi bir açıklaması olabilir? Bunlara benzer pek çok söyleminiz var. Ve pek çoğu genel kabul görmüş şeylerin doğru olduğuna inanarak küresel dünyayı savunuyor. İyi de ya bu genel kabul görmüş söylemler doğru değilse??? Kısacası küresel dünyayı ispatlamak için öncelikle bu genel geçer kabul görmüş bilgilerin objektif verilerle ispatlanması gerekiyor. Bu yönleriyle bakınca küresel dünya savunmanız pek çok noktada havada kalmış.

  1. Antarktika’ya uçakla gidiliyor. Birçok bilim insanı öyle ulaşıyor. Turistler bile gidiyor. Uçuşa gerek yok aslında uydular var. Dünya’nın yuvarlak olduğunu fotoğraflar gösteriyor ve diğer itirazlarınıza diğer yorumlarda detaylarıyla yanıt verdim. Bu yüzden tekrarlamayacağım. Yalnız yıldız olayı çok basit. Dünyada yerden bakılınca görüş alanınız yuvarlaklıktan etkilenmeyecek kadar dardır. Bu yüzden yıldızların dönüyor olmasını disk ile açıklayamazsınız. Hem tek tek sorulara tek tek cevap vermenin faydalı olmadığını söyledim. Bilim dünyasına dünyanın ve diğer gezegenlerle yıldızların neden düz olduğunu açıklayan alternatif bir yerçekimi teorisi sunacaksınız. Sonra bu teori göreliliğin açıkladığı her şeyi ondan iyi açıklayacak. Bir de tabii 100 km irtifadan ev yapımı roketle düz dünya fotoğrafı çekeceksiniz. Bilim kanıtlarla işler. Benden tek tek kanıt istemek yerine bilimsel yayınlardaki kanıtlara bakmalısınız.

   1. Antarktika ya uçakla gidiliyor dediniz evet doğrudur zaten oraya kadar gidilebiliyor ama sonrası yok yani üzerinde aşılıp diğer tarafına geçilerek uçulduğuna dair bir bilgi yok.Mesele Antarktika kıyısına kadar uçakla gitmek değil üzerinden aşarak tam daire ile küre dünyanın öte tarafından geriye yani yolculuğun başladığı evinize dönebilmektir.Bu yapılabiliyorsa yapılmışsa buna dair bir bilgi varsa paylaşırsanız seviniriz yoksa bu Antarktika şüphesi devam ettiği müddetçe düz dünya tartışmaları bitmeyecektir.Gerçekten de küre dünya ile açıklanamayan epey argümanları var.

     1. Hocam adam defalarca mantıklı soru sormuş ama sen saçmalımışsın ya. Adam sana kanıtla diyor sen diyorsun ki uydu var! Düz dünyacılarda diyor ki, uydu yok. Dünyanın her yeri birbirine fiber optik kablolarla bağlı senin uydu dediğin şey gözümüze kadar soktukları baz istasyonlarının sinyal bulma sistemidir. O yüzden lütfen okuyucularına mantıklı cevaplar ver. Yok yazdım oradan okuyun yok yazdım şuraya bakın.adam zaten sana sormuş kanıtlamak yerine başından sağıyorsun. Yaptıklarında tutarsızlık var. Bence geotik dünyayı savunma başka bir konu bul.

     2. Ben çok basit bir şey soruyorum (bilimsel kanıtları zaten ortaya dökmüş biri olarak): Dünya düz ise lütfen Dünya’nın düz olduğunu gösteren uzaydan çekilmiş fotoğrafları bilim insanları ve noter huzurunda dünya ile paylaşır mısınız? Dünya düz diyenlerin bunu kanıtlaması lazım. Defalarca belirttiğim gibi, tek yapacağınız bir amatör roket alıp yaklaşık 100 km irtifaya profesyonel bir kamera ile fırlatmak. Evet, biraz pahalı ama Dünya’daki bu kadar düz dünyacının bunu yapabileceğine eminim. Ayrıca Dünya’nın ve tüm diğer gökcisimlerinin neden düz olduğunu tutarlı bir fiziksel teori ve formüllerle atomaltı ölçekten astronomik ölçeğe kadar objektif olarak kanıtlayacaksınız. Yuvarlak dünya iddia değil; çünkü zaten görelilik teorisi, termodinamik ve kuantum fiziğiyle kanıtlanmış. Siz dünya derken bu üç teoriye itiraz ediyorsunuz ama bunlar son 100 yılda binlerce kez test edilip onaylandı. Ha bir de tekrar söylüyorum, düz dünyayı saklamak için her yıl yüz milyonlarca insanın işbirliği yapması lazım. Komplo teorisi ifşaat teorisine göre bu bir saniye gizli kalmaz. Kısacası Einstein, NASA ve diğer kuruluşlar Dünya’nın yuvarlak olduğunu kanıtladı. Düz diyenlerde ise itiraz çok, tek tek açıklamalara itiraz etmek çok; ama somut kanıt hiç yok. Dünya’nın 30 km’den mercek etkisine rağmen nasıl gerçekten yuvarlak göründüğünü matematik formülleriyle ayrıca yazacağım.

  2. sadık zencir

   peki ben söyleyim gece ve gündüzün oluşması. güneş bildiğin üzere yerinde sabit durmuyor. bunu iki ihtimale bağlarsın. ya dünya kendi ekseni etrafında dönüyor ya da güne dünyanın etrafında dönüyor. bu iki ihtimalden başka bir ihtimal var yok en azından ben düşündüm bulamadım. 2.ci ihtimal neden gece gündüzü oluşturmaz? çünkü, dünya ile güneş arasındaki mesafe ışık hızıyla 8 dır. ışığın yaklaşık bir saniyede 300.000 km hız yaptığını düşünürsek 8 dk da 2400000 km mesafa yapar. buda güneşin dünya etrafında dönme çapı çok geniş bir mesafenin olduğunu gösteri bunu 24 saate yapması demek güneşin dünyanın etrafında ışık hızına yakın bir hızla dönmesi gerek buda imkansız. onun için tek seçenek kalıyor dünyanın kendi ekseni etrafında döndüğü gerçeği.. umarım analatabildim

 18. Mustafa Menekşeoğlu

  Merhaba yine ben :))

  Denizde gemilerin görüş alanımızdan kaybolması küresel dünyanın kanıtı olarak söyleniyor. Eğer dünya küresel ise ve bu eğimden kaynaklı olarak gemi belli bir mesafeye gittiğinde eğimin altına gidip gözden kayboluyorsa o anda çok yüksek zoomlu bir teleskop ya da dürbün ile baksak bile o gemiyi göremememiz lazımken çıplak gözle gözden kaybolan (Göremediğimiz) gemiyi dürbün veya telekopla aynı noktaya bakınca görebiliyorsak bu küesel dünya söylemine tamamen zıt bir durum. Tam aksine düz dünya teorisini destekliyor bu görülme olayı. Öyle değil mi? 🙂

  1. Bir gemiyi dürbünle daha uzaktan görmek Dünya’nın düz olduğunu kanıtlamaz. Yine geminin direği en son kaybolacaktır. Sadece dürbün bunu daha uzaktan görmeyi sağlar.

   1. umut güleryüz

    işte bu da düz olduğu içindir.;
    dürbün dünyanın arkasındakini gösteremez ki. Şayet dünya düz değilse tabiki. 🙂

 19. Ben dünya düzdür demiyorum ama yorumlarda çok mantıklı şeyler yazılmış ve sizin cevaplarınız hiçbirini tamamen cevaplamıyo.

  1. Tersine yazıda ve cevaplarımda çok net şeyler var; ama anlaşılmıyor. Ben genel geçer tutarlı yerçekimi diyorum, yorumlar tek tek kanıtlara alternatif açıklama getiriyor. Dünyanın yuvarlak olması tüm evrende olan yerçekimine bağlıdır. Bu yüzden düz dünya için alternatif teori geliştireceksiniz ve bu sadece Dünya’yı değil, Ay, Güneş, yıldızlar, nötron yıldızı yörüngeleri, galaksiler, aniden hızlanan uçakta pilotun bilinç kaybı, uzayda suyun küre şeklini alması ve uzayda alevin farklı şekilde yanması gibi milyonlarca olguyu açıklayacak. Var mı sigma 4 ve üstü olarak deney ve gözlemlerle kanıtlanmış olan böyle bir teoriniz? Bazı yorumlarda resmen dediklerimin tam tersi, bana ne, ben inanmıyorum diye yazılmış. Şimdi ben bunu yazanlara ne diyeyim? Aslında bu yazıda yazanları anlamak için de biraz bilgili olmak gerekiyor.

  2. Kure dunyada egimden dolayi gorulmez denilen sey nasil durbunle bile olsa nasil gozukur. Acili goruntu daglayan durbun mu var?

   1. Dürbün yüksekten bakıyorsa daha uzağı görür. Defalarca belirttiğim gibi burada önemli olan düz dünyacıların görelilik (yerçekimi) teorisine alternatif tam kapsamlı, evrensel bir teori geliştirememiş ve kanıtlayamamış olması. Öyle yuvarlak dünya kanıtlarını tek tek çürütmek yetmez. Evrenin tamamını açıklamak lazım. Mars niye yuvarlak o zaman ve Dünya’yı uzaydan düz gösteren fotoğrafınız nerede?

 20. arkadaşlar düz dünya teorisi ınsanların zamanını harcamak ıcın hrıstıyanlarca cıkarıldı sebebı düz ve yuvarlak ıkı taraf bırbıne kanıtlamak ıcın gereksız zaman harcayacak ınsanoglunu boşa mesgul edıyosunuz mesela sen ona harcadıgın zamanı motor uretmeye aya cıkmaya harcamıyorsun bu ınsanlara yayıldıkca kazandıkları zaman artacak sız kaybeceksınız dunya duz olsa ne olur yuvarlak olsa ne olur onemlı olan elle tutulur bılgıler ornegın ıkı tarafda bana aya cıkabılcek bılgı verebılcek duzeyde deılse kanıt ısıne gırmemelıler ama dunyanın yuvarlak oluşunu redetmek tamamen zaman kaybıdır bu buyuk akıl sahıplerı gerçekten cok basarılı kı ıkı tarafda buyuk zaman kaybında benım gördugum çinede yayarlarsa karı bılmem kac artırırlar

 21. Can Selim Duran

  Merhaba, hemen hemen 1 aydır dünyanın düz mü yuvarlak mı tartışmalarını inceliyorum. Ne Yuvarlak olduğuna dair kanıtlar var ne de düz olduğuna dair. Bu arada Nasa’nın öne sürdüğü hiç bir şeye inanmıyorum. Eldeki veriler fotoğraflar hep Nasa’dan geliyor. Arkadaşlar diğer ülkeler de uzaya bir şeyler gönderiyorlar ama onlardan veriler gelmiyor. Herhangi bir görsel materyal yok. Kaldı ki düz dünyacıları destekleyen kanıtlar da yok. Fakat şunu da belirteyim, düz dünyacıların öne sürdüğü tezler yuvarlak dünya savunucularının tezlerinden daha mantıklı geliyor. Birkaç nokta hariç. Yerçekimi hakkında da olup olmadığını bilmiyoruz. Newton’un kanunu diye kesin bir şeyden söz edemeyiz. Yahut Einstein’ın görelilik kuramına kesin olarak böyledir diyemeyiz. Bunların hepsi birer teoriden ibaret. Gerçek şu ki biz sağlıklı beş duyumuzla neler hissediyoruz, bu önemli. Sağlıcakla kalın.

  1. NASA ve 50 uzay ajansının gönderdiği milyonlarca kanıt var. Komplo teorisi algoritmalarına göre bu kadar büyük ölçekli bir yuvarlak dünya komplosunun gizli kalması imkansız. Gerçek kanıtları inanmıyorum diye görmezden gelmek bilimsel bir yaklaşım olmadığı için buna cevap veremiyorum. Karşı kanıtlarınız nedir? Afaki yorumlar yeterli olmuyor. Kanıtlanmış teoriler de vardır; ama ısrarla aynı şeyi söyleyeceğim: Youtube’dan Amerikalı amatör roket fırlatıcılarıyla konuşun, nasıl yapılır vidolarını izleyin veya helyum balonu alın, ucuna gopro kamera takın balık gözü olmayan, 25 km irtifadan Dünya’nın fotoğrafını çekin. Yuvarlak olup olmadığını (madem duyularınızdan başka bir şeye inanmıyorsunuz) kendiniz görün. Ayrıca görsel algı oyunları sitelerini ziyaret ederek bilim olmazsa inanç ve duyularımızın bizi nasıl yanılttığını görebilirsiniz.

   1. kayhan çevik

    kardeşim bu cevap gerçekten harika olmuş..ben bu konuya iki haftadır vakıf oldum düz dünya muhabbetlerine karnım yarılarak gülüyorum ayrıca senin anlatımın ve yorumlarına bakarak acayip sabırlı bi insan olduğun kanısına vardım..mükemmel bi anlatım bilim adına eline emeğine araştırmalarına sağlık ..

 22. Dünya düzdür demiyorum. Sadece bu konuyu araştırıyorum ve evet bir çok deneylerini gerçekçi buluyorum. Fakat burada sizin küre dünyayı kanıtlamak isterken yapmış olduğunuz açıklamalardaki bazı yanlışlıkları söylemek istiyorum. Roket konusunda: Düz dünyacılar aşağıya ve yana dönük iki kamera takılı bir roket fırlatmışlar ve belli bir yüksekliğe ulaştığında roketin aniden durduğu, yan kamerada ise ufuk hattının dümdüz olduğu görülüyor. Topçuların hesaplarıyla ilgili olarak da, küre dünya modeline göre dünya dönerken atmosfer ve içindeki herşeyle beraber döner. Eğer böyle olmasaydı ekvatorda zıplayarak bir saniye havada duran kişi 460 metre (1670km/s = 463.88m/sn) batıya düşerdi. Ki zaten kendi yazınızın bir kısmında bunu eylemsizlik ilkesi olarak kendiniz ifade etmişsiniz. Ayrıca bir asker olarak biliyorum, top ve havan atışlarında dünyanın dönüşü hesaba katılmaz. Bir de ilgilenenler için bşr bilgi vereyim. Kur’an-ı Kerim’de güneş ve ayın yörüngelerinde hareketleriyle ilgili ifadeler vardır ancak dünyanın hareketiyle ilgili bir ayet yoktur. Yine aynı şekilde ay ve senelerin hesaplarının güneş ve ayın hareketleriyle sayılacağını da bildirmiştir Kur’an. Yine de dünya düzdür demiyorum ama geoit olduğuna da emin değilim araştırmalarımdan sonra

  1. Öncelikle o videolarda yapılan öznel karşılaştırma hataları var. İşin matematiğini anlatan yazının linki burada. Bu yazıda mercek etkisi ve bakış açısını dikkate almadan Dünya’nın görüntülerde nasıl yuvarlak olduğu matematiksel olarak anlatılıyor. Topçu olarak ilginizi çekeceğini düşünüyorum. Dinsel görüşler ise inanç meselesi olduğu için tartışamayız zaten; ama söylediklerinizden anladığım kadarıyla Kuran’da Dünya düzdür ayeti yok? Sevgiler.

 23. Gerikoen KAELİYA

  Güney kutbu büyük bir soru işareti özellikle ay tutulma rotaları olması gerektiği gibi değil ve ay tutulmalarda kararmaya tersten başlıyor. Ama düz dünya teorisinde de ayın hareketleri için ütopik bir fikir olan saydam ay ve başka bir uydu fikri mantığa sığar cinsten değil. İnsan ufkunu açar nitelikte bir tartışma olmuş elinize sağlık.

  1. Rica ederim. Güney kutbu ve kuzey kutbunda Dünya’nın çapının dar olduğunu ve enlem etkisini hesaba katalım. Tabii kutuplarda Dünya’nın hafif basık olduğunu da.

 24. Eğitim kalitesi gerçekten düştü maalesef. Dünyanın yuvarlak olduğu, Eratsothenes tarafından matematiksel olarak 2200 yıl önce kanıtlanmıştır. (Eğer dünyadan yaşamış ve yok olmuş eski medeniyetler yoksa ilk kanıt 2200 yıl önceye dayanır). Buyurun, tüm zamanların en iyi belgesellerinden biri olan Cosmos’tan konu ile ilgili kısmın videosu;
  https://www.youtube.com/watch?v=YnI7E3nKD8U

  1. Yavuz ackerman

   evet kardeşim aynı 2200 yıl önce eratsothenes tarafından basitçe yapılan deneyi kendin de düz dünya zemininde yapabilirsin. Ondan önce linkini paylaştığın videoda dikakt ettin mi bilmem dünyanın eğimin değiştirme anında zaman dilimi farkı yoktur. aynı saat içinde bi düz bir de eğik olarak denemiştir. tabikide eğik olan kısımda gölge uzun çıkar. sana evde yapabileceğin deneyi sunuyorum. bir A4 kağıdını yere seriyosun ve üzerine eş uzunlukta 2 silindir koyuyorsun. eline aldığın el fenerini yada bir ışık kaynagını düz dünyacıların güneşin dönmesini açıkladığı şekilde a4 ün etrafında döndürüyorsun ve bunu yaptıın anda ışığın farklı noktalarda silindirlere yaptırdğı gölge uzunluğunun farklı olduuğunu görüyorsun.
   https://www.youtube.com/watch?v=C882jQff8IA
   bu videoda bir kardeşimizin yaptığı deneyer bulunmaktadır bu videonun 1:16 den sonra 10-15 saniye sonralık kısmında gölge boylarının farklı oldugunu oturdugun yerden de görebilirsin.

 25. Bendeki, bilimin, matematiğin, geometrinin kafası. Sizinkini bilemedim? Ayetler boş boş okuyup ezberlemek için mi geldi? Evrenin, dünyanın düzenini, nasıl yaratıldığını fizik kanunları ile anlamadan nesilleri devam ettirebilmek mümkün mü? Niçin oruç tuttuğunu, neden namaz kıldığını bilmeden dindarlık olur mu? Çok dindarız, ama namazın, orucun ne işe yaradığını, fizik kanunlarının ne olduğunu gavur dediğimiz insanlar keşfediyor! Siz o ayetleri sadece boş boş okuyup ezberlemeye devam edin, bilimi reddetmeye devam edin. Şu dünyanın tüm kaynakları sömürülüp, yaşanmaz hale geldiği zaman, bilime önem verdikleri için at gözlüklü dedikleriniz size el sallayıp yeni gezegenlere yelken açacak!

 26. Huseyin Özgür

  Ay tutulması olduğunda Dünya’nın Ay üzerine vuran gölgesi yuvarlaktır. Buradan Dünya’nın yuvarlak olduğu sonucuna varılabilir.

 27. Serdar Akdeniz

  MErhab, bundan 1 ay önce kadar yazdım ama yayınlamamışsınız… Bana dünyadan çekilmiş bir uydu fotoğrafı gösterebilir misiniz? diye sormuştum. Düz dünya ve küre dünya teorisinde de bence kanıtlanamayan şeyler var.. Ama madem uydulardan sürekli fotoğraf geliyor nerede bu uydular… Gerçek olduğuna adınız gibi inanacağınız bri tane dünyadan çekilmiş uydu fotoğrafı geösterirseniz belki birçok kişinin bazı soru işaretleri kalkacaktır.. Saygılar…

  1. NASA’nın sitesinde milyonlarca var, onlara bakabilirsiniz. İnanmanın ötesinde ispatlanmış şeyler bunlar. O yüzden asıl düz dünya teorisini ispat eden fotoğraflar bekliyorum sizden. Bırakalım yuvarlak dünya kanıtlanmadı/yok demeyi, düz dünyayı bir amatör roket fotoğrafıyla kanıtlayalım lütfen. Amatör roketler için Amerikan web sitelerine bakabilirsiniz.

     1. NASA’nın bilgisayarla işlenmiş fotoğrafları Dünya’nın düz olduğunu kanıtlamaz. Biz de hâlâ uzaydan çekilen ve Dünya’nın düz olduğunu gösteren ham fotoğrafları bekliyoruz. Bunların fotoğraf uzmanları ve bilim insanlarının testinden geçmesi gerekiyor tabii.

     2. Bana en yakın kanıt sunun ki yuvarlak dünya olduğuna inanayım. Dünya zannettiginiz üzere saatte 108 bin km hızla dönuyorsa neden hissetmiyoruz? 🙂 kendine o kadar güveniyorsan bu soruma cevap ver bakayım bay astronom(!)

     3. Başlıca bilimsel kanıtları zaten sıraladım. Artık sıra sizde: Bize uzaydan çekilmiş olan ve Dünya’nın düz olduğunu gösteren fotoğraflar gösterin. Çok basit bir şey istiyorum Dünya düz ise. Dünya’nın düz olduğunu öne sürenler bunu bilimsel olarak test edilebilir öngörülerde bulunan teoriler, gözlemler v ekanıtlarla tutarlı olarak ispat etmelidir.

   1. Yüzlerce uydu var ama bitanesi ayın önünden geçmiyor ne garip. O kadar da teleskoptan baktım aya.

    1. Bulunduğunuz enlemden uyduların yörüngesi, uzaklığı, büyüklüğü ve teleskopun çözünürlüğüne kadar o kadar değişken var ki uyduları göremiyor olmanız düz dünyayı kanıtlamaz. Düz dünyayı kanıtlamak için uzaydan çekilen düz dünya fotoğrafları gerekir. Göz tanıklığı güvenilmezdir.

 28. Bilim güzel bir şey ama gerçekten şunu bilmenizi isterim ki uzaya çıkan yüz binlerce insan var ve bunların hepsi aynı anda bir yalana şahitlik edemez. Bunu da geçtim ilkokulda bahsedilen en basit gemi örneği bile buna şahitlik ediyor. Eğer dünya düz olsaydı ufuk çizgisinden gelen geminin önce burnunu değil, tüm cüssesini görürdük ki ortada böyle bir durum yok. İlkokul örneğini bile geçtim Macellan’ın dünyayı dolaşmasından bahsedelim. Ayrıca artık bilim ve teknoloji çağındayız, bu yüzden gezegenler, uzay, evren gibi tüm yeniliklerden haberdar olmamız gerekiyor. NASA veya herhangi bir şirket artık bu konuda bizden bir şey gizleyemez. Diyelim dünya düz, o zaman dünyanın diğer yüzünde de bir şeyler olması gerekirdi veya “dünyanın diğer yüzü” diye bir şey bilinirdi. Bilim bize o kadar şey kanıtlıyor ki artık

 29. Kara Murat

  8.Tanrının parmakları: Hadi bize doğru gelen ışınlar persektif yüzünden öyle görünüyor peki sağa ve sola doğru inen ışın demetlerini nasıl açıklayacaksınız?

 30. İyi niyetli bir çalışma ama düz dünyacıların teorilerini tam sindirmeden hazırlanmış zira çoğu savunmanız kabuller üzerine..onlar zaten bunları kabul etmiyor..ör yer çekimi nasıl olacaktı demişsiniz ama yer çekimi yoktur diyorlar zaten..
  Benim de çok araştırdığım bir konu ve o alay konusu olan illüminatiyi iyi okursanız dünyada işlerin hiç te gösterildiği gibi olmadığını görürsünüz..küresel güçler ne derse yanlıştır demiyorum ama çok fazla yalan var ve bunu abartmaktan da çekineceklerini düşünmeyin..küresel güçlere göre ışıd kendi kendine çıktı, 9/11.i taliban yaptı ve saddam durdukyere kuveyte girdi vr sonradan da kimyasal silahlatçra sahip oldu..bunlar yalan malum..aya gitme de hikaye çıktı..tüm bu yalanları söyleyen güçlere şüpheci yaklaşanları kınamak ya da alay etmek yerine gerçeği bulma adına sorgulayan zihinlere özgürlük tanımak en azından kalabalıklara uyup alay etmemek gerekir..düz yada yuvarlak fark etmez..”gerçeği aramak gerçeği bukmaktan daha değerlidir” bu nedenle bize sunulan her konuda gözü kapalı inanmak yerine kendi kendimize “acaba” demeliyiz..

  1. Yerçekimi yoksa eğer yerçekiminin olmadığı tutarlı bir fizik teorisi ile tüm evreni atom altı parçacıklardan galaksilerin devinimi ve kara deliklere kadar açıklamak zorundalar diyorum ben de. Sıra dışı iddialar sıra dışı kanıtlar gerektirir. Görelilik teorisi binlerce testle kanıtlanmış durumda ve hâlâ kanıtlanıyor. Bu durumda ispat yükümlülüğü tutarlı bir teori geliştirmekte. Dünya düzdür diye yuvarlak dünyaya tek tek itirazlar getirmenin bilimsel bir geçerliliği yoktur. Tümüyle alternatif bir evren modeli geliştirip bunu ispatlayacaksınız. O zaman Nobel alırsınız zaten. Bilimsel düşüncenin ne olduğunu Bilimsel okuryazarlık düzeyini ölçemenin iki yolu yazısında anlattım. Alay etmek de söz konusu değil. Duygusal tepkilere değil, bilimsel açıklamalara ihtiyacımız var.

   1. Yerçekimi zaten kanıtlanmış bulunuyor. Bunun için internetten görelilik teorisini araştırmak yeterli. Asıl düz dünyayı alternatif fizik teorisi ve uzaydan çekilmiş fotoğraflarla kanıtlamak gerekiyor. Böyle bir kanıt yok.

 31. gemilerin gözden kaybolması olayında, baktığım yerden mesela 2,3 km sonra gemi tamamen gözden yok oluyorsa sağdan sola doğru 2,3 km yol aldığında geminin eğim aldığını görmem gerkmez mi?

  1. Hayır. Yanal eğimi seçemeyecek kadar yakınsız ufuk çizgisine. Bunun için en az 25 km irtifaya çıkmanız gerekir. En sağlamı ise 100-160 km yüksekten fotoğraf çekmek. Aslında balıkgözü olmayan özel bir kamera ve Dünya’nın kenarındaki eğim artışını ölçen bir bilgisayar yazılımıyla bu testleri yapıyor ve videolardaki yuvarlaklığın balıkgözü çekim etkisinden kaynaklanmadığını görebiliyoruz. Nasıl yapıldığını da ayrı bir yazıda anlatacağım.

 32. Merhabalar. Dunya yuvarlakmi duzmu bilmiyorum ama duz diyenlerin bi sorusu kafami karistirmaya yetti. Guney yarim kureden kuzey yildizi nasil gozukebilir? Yani en azindan belli bi doneminde gozukmemesi gerekir. Birde antartika cevresi dunya yuvarlak ise 18 bin km olmasi gerekir imiş. Ama bir amiralin ve arastirmacinin yazilarina gore 110 bin km sürmüş. Bu konular hakkinda bi aciklama yapabilirmisiniz? Teşekkürler

  1. Merhaba, zaten öyle bir şey yok. 1) Kutup yıldızı güney yarımküreden görülmüyor. Ancak Güney Haçını 26 derece enlemde ve Mayıs ayında Hawaii’de görebilirsiniz. Bu da aslında Dünya’nın yuvarlak olduğunu kanıtlıyor; çünkü daha kuzeyde Güney Haçı ufkun üzerine çıkmıyor (doğmuyor) ve kuzey yarımkürede görünmüyor. Tersine, Dünya düz olsaydı Güney Hacını göremezdik; çünkü Dünya’nın altında kalırdı. Bunu açıklamak için bozuk paranın dönüşü gibi hareketler uydurabilirsiniz ama Dünya düz ise neden öyle döndüğünü de açıklamak gerekir. Her neyse tüm bu detayları tek seferde açıklayan bir düz dünya teorisi yok. Zaten olsa da işe yaramazdı; çünkü Dünya’nın düz olduğunu gösteren tek bir tabak Dünya fotoğrafı yok. Kanıt nerede? Sorduğunuz güney kutup dairesinin çevresi 17.662 km. 110 bin km olduğunu gösteren güvenilir bir kaynak var mı? Yok. Antarktika’nın ada değil halka olduğunu gösteren sağlam kanıtlar? Dünya’nın kenarını ve Dünya tabak gibi düzse altını gösteren kanıtlar? Hiçbiri yok. Her durumda bunları paylaştığınız için teşekkür ederim. Bunlara istinaden düz dünyayı çürüten iki yazıyı daha yazacağım.

 33. O kadar şey yazmışsınız ama hiçbiri dünyanın küre olduğunu kanıtlamıyor. Mekanik bir jireskopu yarım saat çalıştırsanız zaten dünyanın dönmediğini anlarsınız.

  1. Dünya’nın dönüşü piyasada bulunan ucuz mekanik jiroskoplarla görülemeyecek kadar yavaş. Bunun için halkalı ve lazerli askeri jiroskoplar gerekiyor. Yazacağım.

 34. DÜNYA DÜZDÜR

  Eğer Dünya Yuvarlaksa;
  160 KM den çekim yapılmış hiç eğim görülmüyor…

  1.21 Aralık AY tutulması yuvarlak dünyada BATI dan başlıyor ANORMAL, Düz Dünya da NORMAL.
  2. AY tutulması yuvarlak dünyada S harfi yaparak yalpalıyor ANORMAL, Düz Dünya da O harfi yapıyor NORMAL.
  3. Uçaklar hiç eğim vermeden saatlerce düz bir düzlemde uçuyorlar yuvarlak dünyada ANORMAL, düz Dünyada NORMAL.
  4. Hafif bir esintiyi yenemeyen yer çekimi nasıl oluyor da okyanusları yani şekil almayan suyu ekvatorda tutuyor, yuvarlak dünyada ANORMAL, düz dünyada eğim yok ki NORMAL.
  200 tane düz dünya kanıtı var ve senin gibi sadece hayallerden oluşmuyor birebir kanıt…

  1. 1) Ay’ın Dünya çevresinde dönme hızını, gökte dolanım hızıyla karıştırıyorsunuz. Ay’ın Doğudan Batıya hareketi Dünya’nın kendi çevresinde dönüşünden kaynaklanan bir yanılsamadır. Ay aslında Dünya ile aynı yönde, saatin ters yönünde dönüyor (kuzey kutbundan kuşbakışı bakıldığında). Ancak, Dünya kendi çevresinde 24 saatte dönerken Ay, Dünya çevresinde 27,32 günde dönüyor. Bu yüzden Ay lokal gece göğünde hep Dünya’dan geri kalıyor ve doğup batıyor. Bu da Dünya’nın yuvarlak olduğunun kanıtıdır.

   2) Ay’ın yörünge düzlemi Dünya’ya göre yaklaşık 5 derece eğiktir. Benzer etki Güneş’in gökte yıl boyu hareketinde görülür. Bu yüzden S harfi normal. Yıl boyunca S bakışımlı olur ve Ay aslında gökte 8 çizer. Güneş örneğinde buna günsekizi denir. Yine yuvarlak Dünya kanıtıdır.

   3) Bu iddia yanlış. Uçaklar Dünya’da eğri çizerek uçar. Dünya yuvarlak olduğu için az yakıtla en kısa rota düz değil, eğri uçmaktır. Bütün havayolu uçuş rotaları bunu verir. Tüm kaptan pilotların Dünya yuvarlak komplosuna karışması açıkçası saçmadır.

   4) Cisimler ışık hızına ulaşana kadar hızlar birbirine eklenir. Okyanuslar Dünya’ya sürtündüğü için Dünya ile aynı hızda döner. Hatta sırf bu yüzden sular Dünya’ya eşit dağılmıştır. Ancak suyu elle iterseniz Dünya’nın dönüş hızına hız eklemiş olursunuz. Rüzgar hızı da Dünya’nın dönüş hızına eklenir. Hepimiz aynı hızda döndüğümüz için görelilik teorisine göre Dünya’nın kendi çevresinde dönüş hızını 0 kabul edip rüzgarın hızını bağımsız hesaplayabiliriz. Dünya’nın tersine de rüzgar eser; çünkü hava kütlesi zaten Dünya ile aynı hızda dönüyor. Lokal hız artışı mümkündür.

   5) 160 km’den çekilen fotoğraflarda balıkgözü mercekler kullanılmazsa ve irtifaya bağlı olarak Dünya’nın yuvarlaklığının (ufuk eğriliğinin) artışını analiz eden video analiz yazılımları kullanılırsa Dünya’nın yuvarlak olduğu görülmektedir. Bunu da yazacağım. Ancak hep dediğim gibi düz dünyacıların yuvarlak dünyaya ait kanıtlara tek tek itiraz etmesi hiçbir anlam taşımaz. Sıra dışı iddialar sıra dışı kanıtlar gerektirir. Bu anlamda düz dünya fotoğrafları görmeliyiz.

   6) Yuvarlak Dünya yerçekimine yol açan kütleçekimi tanımlayan görelik teorisinden çıkar. NASA ve diğer 50 uzay ajansının roket ve uzay istasyonu fotoğraflarıyla kanıtlanmıştır. Görelilik atom altı ve galaksi düzeyinde binlerce deneyle kanıtlanmıştır. Düz dünya teorisini kanıtlayan tek bir uzaydan çekilmiş düz dünya fotoğrafı yok. Bu da yetmez, evrensel görelilik teorisine alternatif tutarlı bilimsel teori gerekir ve bu teorinin binlerce deney/gözlemle makroskobik ve mikroskobik ölçüde kanıtlanması gerekir. Düz dünya fotoğraf kanıtı nerede?

   7) Yuvarlak dünya komplo teorisi olamaz; çünkü bir komploya ne kadar çok kişi karışırsa komplonun ömrü o kadar kısa olur. Komplo teorilerinin gizli kalma süresini ölçen matematik denklemi var ve bunu yazdım. Yuvarlak Dünya komplo olsa buna milyarlarca insan karıştığı için gerçek 1 saniyeden kısa sürede ortaya çıkardı. Hem 7,5 milyar insanın 7 milyarının karıştığı bir komploya ne gerek var? Zaten gizlilik ortadan kalmıyor. Sadece 6. ve 7. maddeler düz dünyanın doğru olmadığını ortaya koymaktadır.

   1. Uzun yazmaya gerek dahi yok.

    1-) Türkçe o kadar kötü kullanılmış ki bu maddeden hicbir halt anlamadım. O sebepten geçiyorum.

    2-) Uzay-zaman’da “o” hareketi, “s” hareketi diye bir şey yoktur. Evrendeki her şey başka bir şeyin üzerine doğru spiral eksenli bir serbest düşme yapar. Bizim küçük perspektifimiz ile bunu daire şeklinde görmemiz onu “o hareketi” mi yapar? Basitçe araçlarda bulunan helezon yaylara(spirale örnek) yukarıdan baktığınızda sadece tek bir halkadan müstakil bir yapı görürsünüz. Yahut 23 derecelik bir eğim ile bakarsanız da bu sefer iç içe geçmiş “s” harfleri görürsünüz.
    Halbuki o sadece bir helezon yaydır.
    “Sicim teorisi” incelenebilir.

    3-) Uçaklar düz uçmuyor. Nasıl ki bir topun yüzeyindeki iki nokta arası mesafe aslında bir parabol içeriyorsa fakat kuş bakışı düz çizgi halini alıyorsa bu da aynı şekilde işliyor. Denemesi bedava. Yeter ki evde yuvarlak bir cisminiz olsun. Parmağınızı üzerinde gezdirirken etrafında dairesel hareket mi yapıyorsunuz? Yoksa düz çizgi oluşturmak için, içini delip geçiyor musunuz?

    4-) Otobüsle yolculuk yaparken muavin yahut uçakta ise hostes kimi zaman ayağa kalkıyor ve aracın içinde hareket ediyor.
    Muavin otobüsün dışına mı uçuyor? Ya da hostes boşluğa mı savruluyor?

    Bu arada, umuyorum ki bu yorumlar lisede “sözel” bölümünü bitirmiş, basit fizik dahi görmemiş kişilerden geliyordur. Yoksa vah bu öğretimin haline.
    Çünkü bunun cevabı da ziyadesi ile ucuz bir ivme hesabı. Hatta “eylemsiz referans sistemi” diye ufak bir araştırma yapacak olursanız Güneş Sistemi’nin neden Samanyolu içinde sağa sola(uzayda sağ sol, tabii o daha ilginç) uçuşmadığını da anlarsınız. Ki bu sorunun devamı genelde böyle geldiği için belirtmek istedim. Lâkin şu da var, görelilik teorisine göre ileri yönlü taşınım yapan bir otobüsün içinde, aynı yöne doğru hareket gerçekleştirirseniz atomaltı boyutta bir miktar zaman yolculuğu yapabilirsiniz.

    Komedi.

 35. kafam karışıktı düz dünyacıların kanıtları daha sağlam ve buradakileri çürütüyor. bence düz abi dünya. bu sabah dürbünle güneşe Baktım zoom yapınca resmen doğmamış güneş doğuverdi. İnterneten roket videoları izledim 120.000 ft de dümdüz görünüyor. ama nasanın 120.000 ft videolarına neredeyse top kadar yuvarlak. felix de öyleydi yusyuvarlaktı. belki de yuvarlak ama sandığımızdan daha büyük.

 36. Dünya düzdür adaleti yoktur 🙂 Küre dünyacılara bir soru. Şu ana kadar tam küreyi gösteren kaç fotograf mevcut? Bildiğim kadarıyla 2 tane 1. Si 1972 yılında mavi bilye isminde 2. Si 2015 yılında çekilmiş. Ders kitaplarında dünyanın şekli kutuplardan basık ekvatırdan şişkin işin garip tarafı fotograflarda TAM BİR KÜRE 🙂 bu insanların akıllarıyla dalga geçmektir. Sizde google dünyanın fotografı yazıp görsellere bir bakıverin hep aynı fotograflar tam bir KÜRE!!!

  1. Dünya küreye yakın bir yuvarlaktır. Pratikte küre kabul edilecek kadar homojen bir yuvarlaktır. Yazının hiçbir yerinde tam küre ifadesi geçmiyor. Dünya’nın yuvarlak olduğunu gösteren teoriler de bunu demiyor. Ancak, yazıda belirtildiği gibi Dünya’nın kutuplardan az basık olması Dünya’nın düz olduğu anlamına gelmez. Ayrıca sadece 2 değil, Dünya’nın yuvarlak olduğunu gösteren milyonlarca fotoğraf var. Bunları 50 uzay ajansı son 60 yılda çekti. Hepsi sitelerinde mevcut. Renkleri ve şekilleri belirginleştirmek için fotoğraflara Photoshop yapılması Dünya’nın yuvarlak olduğu gerçeğini değiştirmez. Neden diyenlere önerim Photoshop’u açıp yuvarlak Dünya’yı insan gözünün fark edemeyeceği kadar düzleştirerek düz dünyaya çevirmeyi denemeleri. Yuvarlak dünyadan türetilen düz dünya nasıl çarpık olursa düz dünyadan türetilen yuvarlak dünya fotoğrafları da o kadar çarpık olur.

   1. umut güleryüz

    dünyanın yuvarlak olduğunu göstermek için photoshopa ne gerek var. bir taen ham görüntüsü yok. Ham haliyle yayınlasalardı. Neyden çekiniyorlar. Biz yuvarlak dünyamızın gerçek görüntülerini istiyoruz.

    1. Fotoğraflar kolajdır. Ancak düzü yuvarlak yapmaz. Zaten harita projeksiyonu izin vermez. Bu sebeple dijital olarak işlenmiş fotoğraflar sahtecilik değildir. Ayrıca merceği görüntüyü çarpıtmayan profesyonel kamera alıp yüksek irtifa balonuna koyar ve sonra video karelerini yazılımla analiz ederseniz Dünya’nın yuvarlak olduğunu görürsünüz.

 37. Mühendis Cüneyt

  Merhabalar Kozan Demircan. Uzaydan yerçekimi kuvvetinden ve de diğer gezegenlerden bahsetmişsiniz. Ayrıca madem Dünya düz Dünya’nın altında ne var öyleyse gibi bir soru sormuşsunuz. Düz Dünya’yı kabul edenler zaten uzayın olmadığı ve de yer çekiminin olmadigi gorusundeler. Zaten olmadığını düşündükleri çekim kuvvetini ve de uzayı ispatlamalarını istemektesiniz. Ayrıca düz dünya modeline göre dünyanın altında sadece su veyahut başka bir sıvı madde mevcuttur (simdilik) ve üzerinde geçilmez bir kubbe (Van Allen kuşağı denen).

  Ayrıca şu bahsettiğiniz 50 adet uzay araştırma şirketinden herhangibirinin çekmiş olduğu dünya fotoğrafından 1 adet bile ortada yoktur çünkü bu fotoları NASA dan temin etmektedirler.

  Sizden küre dünya fotoğrafı istemiyorum. Sadece 1 adet Dünyadan görüntülenmiş uydu fotosu istiyorum ya da video kaydı da olabilir. Ben bulamadım…

  Ayrıca uzaklaşan cisimlerin bahsetmektesiniz sürekli olarak. Dünyanın atmosferinde sürekli olarak cok minik olarak gozle goremeyecegimiz sekilde yağmur damlaciklari bulunmaktadır. Bu da büyüteç etkisi yapmaktadır. O sebeple uzaktaki nesnelerin sadece üst bölümü görünmektedir. İncelerseniz dogrulunu göreceksiniz.

  Bilgisayar Mühendisiyim. Kuantum fiziği ile ilgili derin bilgiye sahibim. Ancak artık dünyanın yuvarlak olmadığına eminim…
  Saygılar …

  1. Merhaba, bilimde görüşler önem taşımaz. Önemli olan kanıtlardır. Sıra dışı iddialar sıra dışı kanıtlar gerektirir. Bu durumda düz dünyanın uzaydan çekilmiş fotoğrafları lazım. Uzay ve yerçekimi yoksa bunları kanıtlamanız lazım.

 38. Düz dünyacılara sesleniyorum. Düz bir dünyada gün uzunluğu yılın her günü her yerde eşit olmak zorunda. 5000 km mesafede spot ışığı gibi güneş neden mesela Finlandiya’nın kuzeyinde 2 ay batmıyor da, güneyinde Helsinki’de batıyor ? Türkiye’de zaten böyle bir durum sözkonusu bile değil. Neden biz buradan geceleri Güney Haç’ını göremiyoruz. Düz dünyadayız ya ? Öyle herşeye komplo teorisi demekle olmuyor bu işler. 1958 yılında kurulan NASA’dan önce bu işi organize eden kimlerdi ? Siz de gönderin uzaya bir roket gösterin Uluslararası Uzay İstasyonundaki gibi canlı yayın yapın kardeşim. Herşey bilgisayar oyunu, grafik falanmış öyle diyorsunuz ya, düz dünyayı kanıtlamak için kullandığınız her argüman ne ? Onlar da grafik, illüstrasyon değil mi ? Hadi maddi mesele diyeceksiniz , uzaya çıkamıyorsunuz. Çıkın Ağrı dağının tepesinden büyük bir teleskopla New York’u gözlemleyin. Brooklyn köprüsünü gösterin. Bilim en ufak şüphede gerçekliği sorgular, ama sizin teori değil bir tür dini inanç. Sorguya, kanıta gerek yok nasıl olsa….

  1. Gerçeği gizlemeyin

   Yerçekimi filmini bi izlemeni tavsiye ederim.Eğer bunu nasa gösterseydi a bak dünyamzn ne kadar güzel görünüyor derdin.zaman holywod zamanı.Nasann holywodla hiç mi baglantsi olamaz sende bunu sorgula.Eğer sorgulamyosan bak sende köru körüne baglanmşsn demektir

  1. 25-30 km yüksekten çekilen balon fotoğraflarında Dünya’nın yuvarlak olduğu görülüyor. Bu noktada GoPro kameraların mercekleri yanıltıcı oluyor ve Dünya’yı biraz düz gösteriyor. Ancak videoları özel bir yazılımla kare kare özel yazılımla analiz ederek ve Pisagor teoremini kullanarak Dünya’nın gerçekten yuvarlak olduğunu gösteriyoruz. Bunun nasıl yapıldığını Düz Dünya Teorisini Çürüten Gerçek Video yazısında anlattım.

 39. Merhaba. Bu konuda yeniyim. Dünya düz veya yuvarlak konusunda sağlam ifadeler var. Yuvarlak kısmına daha yakınım. Bir kaç sorum olacak.
  1-düz olması durumunda mevsimsel geçişler nasıl açıklanır. Yanı sıra iklim konusu.
  2-kutupta gece gündüz durumu malum. Buna nasıl bir açıklama yapılabilir.
  3-everest dağı zirvesine çıkıp çok güçlü bir teleskop ile dünyanın her yerini görebilir miyiz.
  4-düz olması durumunda bitiş yeri de olması lazım. Her yönden hemde. Neden sadece Antarktika odaklı. Oradan gidilmesine izin verilmiyor da diğer yönlerde neden sıkıntı yok.

  1. Merhaba Mustafa Bey, aslında düz dünya uydurması, yuvarlak dünya gerçekliği ile kanıtlar ve sorular üzerinden karşılaştırılacak durumda değildir; çünkü bir yerde bilimsel kanıtlar, diğer yanda denetimsiz hayal gücü var. Bu tartışmayı sizin adınıza çözmenin en kolay yolu Dünya’nın uzaydan bakınca düz olduğunu gösteren gerçek fotoğraflar çekmektir.

   Öte yandan düz dünya gerekçeleri aslında Einstein’ın yerçekimini tanımlayan genel görelilik teorisine aykırı olduğu için zaten kabul edilemez. Görelilik sadece Dünya’nın yuvarlak olmasını açıklamıyor. Tüm evreni açıklıyor. Keza Dünya düz ise Mars neden yuvarlak gibi bir sürü tutarsızlık var.

   Bilimsel teoriler bilimsel olarak test edilebilecek olan öngörülerde bulunurlar. Bilimsel teoriler doğrulanabilir değil, yanlışlanabilirdir. Bunları da deney ve gözlemlerle yanlışlamaya çalışırız. Ancak beceremezsek doğru kabul ederiz. Görelilik teorisi binlerce deneyle ve binlerce farklı bilimsel olgu için kanıtlanmıştır. Düz dünya sırf bunu başaramadığı için dikkate alınamaz. Bunun dışında düz dünya komplosu varsa Dünya yuvarlak diyen milyonlarca bilim insanı bu komploya karışmış olmalı. Oysa bir komployu ne kadar çok kişi bilirse o komplo o kadar kısa sürede açığa çıkar ve gerçekler bilinir. İnsanlar 2500 yıldır Dünya’nın yuvarlak olduğunu biliyor. Bu neyin komplosudur? Dahası astrofizikçi Richard J. Gott komplo teorilerinin ömrünü matematiksel olarak hesapladı. Komplo teorisini iler tutar tarafı yok.

   Ayrıca tekrar tekrar ve usanmadan soruyorum. Düz dünya kanıtı olan fotoğraflar nerede?

   1. Recep Şahin

    Bana iddia ettiğiniz geoid, jeoid, elips veya armut olan uzaydan çekilmiş resminizi gösterebilirmisiniz. Sakın bu tip dünyaların aksine tornadan yeni çıkmış nasanın fotoşoplarını delil diye yutturmaya kalkmayın. Iddia ettiğiniz uzaydan çekilmiş resmi istiyorum.

 40. Eğitimli oluduğunu düşündüğüm bu kadar insanın youtube videolarından etkilenerek düz dünya teorisine kendilerini inandırmış olmaları bir hayli garip.

 41. Bence bu duz dunyacilarin acilen temel fizik dersi almalari lazim baslangic icin serway 1 iyidir. Yahu duz dunyalilar size tek bir sorum var, madem yer cekimi diye bir sey yok o zaman yogunluk ve kutleleri farkli iki cisim ayni anda ayni yukseklikten birakildiginda nasil oluyorda ayni anda dusuyor? Beyniniz yanmadan cevap vereyim ben, cunku her iki cismin hizlanmasina yani ivmelenmesine neden olan bir yercekimi ivmesi varda ondan. Cisimlerin yogunluklari veya kutleleri ne olursa olsun iki cisim ayni anda ayni yuksekliklerden birakildiginda ikisine de etkiyen yercekimi ivmesi ayni oldugundan ikiside yere ayni anda duser yani yercekimi vardir. Dunya duz degildir, konu kapanmistir, herkez dagilabilir… Bu arada kozan bey kaleminize saglik cok guzel bir yazi olmus. Calismalarinizda basarilar…

 42. ÇIPLAK GÖZLE UFKUN ALTINA DÜŞTÜĞÜNÜ GÖRDÜĞÜMÜZ BİR GEMİYİ ZOOM KULLANARAK TEKRAR GÖREBİLMEK İKİ İHTİMALİ DOĞURUR.

  1 – DÜNYA DÜZDÜR. OKYANUS YÜZEYİ EĞİMSİZDİR.
  2 – BİLİM İNSANLARI EĞİM HESAPLAMASINDA YANLIŞ SONUCA VARDILAR VE DÜNYA ZANNETTİKLERİNDEN ÇOK DAHA BÜYÜK,,,

  1. Merhaba, burada kast edilen ufkun altına düşen gemiyi zumla görmek değil. Geminin ufkun altına düşmeden önce göremeyeceğimiz kadar uzaklaşıp küçülmüş direğini dürbünle seçebilmek.

   1. Abbas Kara

    işte tam bu noktada gözle baktık gemi yok.
    dürbünle baktık ve geminin gövdesini değil ama direğini görebildik. sizin dediğiniz nokta burası.
    düz dünyacılar da diyor ki işte bu noktada dürbünü kenara koyup teleskopla bakarsan yine görürsün geminin gövdesini.

    1. Ufkun altında kalan hiçbir şey görülmez. İspatlasınlar. Sadece çıplak gözle görülemeyecek kadar küçülen direğin ucu görülür. Ayrıca yüksek dalganın etkisi olur ama asıl etki ışığın atmosferde kırılmasıdır. Nemli havada geminin görüntüsü olması gereken daha önde ve yüksekte görünebilir. Serap optiğine çalışsınlar. 🙂

 43. Dünyanın dönüşüyle beraber bölgeler üzerine düşen ışık miktarları belli bir oranda azalır ve çoğalır. Karanlık bir odada elinize bir yuvarlak dünya maketi bir de düz dünya maketi alın ve bir ampul alıp ikisinin de çevresinde çevirin . Düz dünyada orantısız bir şekilde değişecektir ışık miktarı. Hatta arkasına geçerken birdenbire karanlık olacaktır. Yuvarlak olanda ise tıpkı bizim yaşantımızda gördüğümüz gibi gerçekleşecektir.

 44. Dunyanin yuvarlak olduguna gore amerika ve rusya arka taraftan komsu sayilmiyormu arkadan birkesmiyormu yuvarlak dunyaya gore ?
  Neden amerikadan rusyaya gitmek icin hic batiya dogru hucbir sefer yapilmiyor hepsi dogu tarafindan yani avruoa uzerinden 10 kusur saat suruyo rusyaya gitmek oysa amerikadan batiya dogru rota olsaydi 3-4 saate rusyaya ukasma sansin varken neden avruoa uzerinden dolanarak gidiyor
  Siz hic amerikadan batiya giden ucak gordunuzmu hayatinizda.

  1. Nerede olduğunuza bağlı. Bazı uçaklar Amerika’ya Batıdan, bazıları Doğudan gider. Söylediğinizi gerçek gibi söylemişsiniz. Ancak Dünya yuvarlak olduğu için hangi yön daha yakınsa uçaklar oradan gider. Herhangi bir kabin memuruna sorun isterseniz.

 45. Abdulkerim Özbilici

  aya gidildiğinden bahsediyorsunuz.. marsa da gidilmiştir. neden marsa giden uzay aracı dünyanın uzaktan bir fotoğrafını çekmiyor?

   1. marsa gidildiğinden eminmisiniz?????????
    ne kadar eminsiniz gitmiş gibi konuşuyorsunuz.
    o kadar ucabilen bir uzay aracı yapacak devlet dünya üzerinde 10.000 bin KM füze menzilini nasıl geçemez

    1. Mars’a bir teleskopla bakar mısınız? Bana düz mü, yuvarlak mı söyleyin. Ayrıca Dünya’nın düz olduğunu gösteren uzaydan çekilmiş bir fotoğraf bekliyorum sizden. Düz dünya iddiasının sahibi sizsiniz. Siz kanıtlayacaksınız.

   2. ayrıca aynı büyüklükte çekilmiş dünya resimleri neden kıtalar üzerindeki büyüklük orantıları birbirini tutmuyor
    ve uzaydan atlayan adam videosunda optik kamera kullanıldığı belli oluyor adam ters döndüğünde uzay yani karanlık alan dünya gibi yuvarlak oluyor kamera ekseninden çıkıyor işte o anda dunyanın şekli uzay gibi yayılıyor yani dünya ile uzay yer değiştiriyot sekil olarak

   3. Muhammed Fatih

    Fotoğrafta açısal sorunlar mevcut. Gezegenlerin konumuna göre mars yüzeyinden güneş solunuzda kaldığı zaman dünya ve ay mars ile hemen hemen aynı yörüngede çıkmış dolayısı ile bir yanlışlık var. Marsın gerçek konumundaki açıyla bu foto çekilecek olsa idi dünya ve ay arası mesafe bu denli ayrık olmazdı.

    Bir diğer fark ettiğim yanlışlıkta sadece ay ve dünya var fotoğrafta ve bu kadar zum yapılmış olmasına rağmen etrafta hiç yıldız olmaması düşündürücü.

  1. Dünya yuvarlaktır, kutuplardan az basık bir geoittir. Neredeyse küre sayılacak kadar kusursuz bir yuvarlaktır ama tam olarak küre değildir. Bu yüzden de küre yerine yuvarlak kelimesini kullandım. Küresel olmayan geoitler için bakınız Haumea.

 46. Dünya küre ise bi portakal misali hadi kuzey kutbunu anladıkta güney Kutbundaki insanlar başaşağı yaşıyor gibi olması gerekmezmi ?Elinize bi portakal ve toplu igneler alın .portakal dünya olsun toplu ignelerde insanlar olsun .Kuzey kutbundan başlayarak insan yerine koyduğumuz toplu iğneleri yaşadığımız ülkelere göre portakala saplayalım .Güneye gidildikçe insanların egimide değişiyor tam güney kutbundaki insanların ve cisimlerin başaşağı olması gerekmezmi? Bu durumu yerçekimiyle felan izah etmek akla yatkınmı?

   1. umut güleryüz

    O mükemmel uydulardaki mükemmel kamera ve teleskopları ile önce kuzey yarım küredeki bir insanın el sallamasını akabinde güney yarım küredeki aşağı doğru duran adamın el sallamasını canlı yayında göstersinler dünya yuvarlaktır diyeyim…

 47. Hüseyin Özgür

  Galileo nun söylediği gibi..”kilise dünya düz diyor ama ben aya vuran golgesinden onun yuvarlak oldugunu anlayabiliyorum.Golgeye bile kiliseden cok guveniyorum..”bu golge bile kanit sayilmazmi kozan bey.yani duz olsaidi dunya aydaki golgesi tek bir dogru gibi olurdu degilmi 🙂

 48. Sanki yeni birşey araştırıp çalışıp matematiksel hesaplarla uydu görüntüleriyle ispatlamışlar. Birde çok eminler iddialarında.Adamlar milyar dolarlar harcayıp roket yolluyorlar teleskoplar yapıyorlar.Bu is için binlerce insanı çalıştırıyorlar.Tek bir ülkede de değil her ülkede. Hepsi aptal kandırılıyor.Adamın biri çıkip dünya düz diyor .Gerisi geliyor kılıfın.E düzdedik ozaman sınırında buzullar var demek en mantıklısı.Ama gece gündüz nasıl olacak güneşi biraz küçültelim bari.Buzlar nasıl erimiyor. Him ortasında dolaşıyor buzullara bulaşmıyor. Nerden çıktı bu iddia. Hiç. İspatın ne. Kocaman bir hiç.Ben uydurdum ben inandım benim mantığıma yatıyor .İnanması daha kolay.Madem böyle mesela şöyle bir soruyu cevapla dersin güneş batınca neden ışıği yaklaşık on dk kadar gelmeye devam ediyor. Güneş ışığin on dk da alacağı yol kadar uzakta olması lazım. Bu hesapla çok büyük olması gerekmez mi.Sen hemen tepemizde çok yakında diyorsun. Eminim onada ışık aslınlında o kadar hızlı değil derler.Yani ispatı olmadan bin tane iddia ortaya atarsın.Yersen.Böyle iddialara cevap verdikçe güçlenip deger kazanıyor ne yazıkki.

 49. Mehmet Burçhan Gürses

  Ya herşeyi geçin. Şimdi bu düz dünyacılar diyorki biz küre dünya modelini çökerttik. Delillerimiz çok sağlam ve mantıklı geleni geçeni indiriyoruz. Tamam kardeşim o zaman var olan otoriteyi çökertin. Ders kitaplarında sizin teorileriniz okutulsun. Deliller çok sağlam su götürmezya. Buyrun meydan sizin. Bunu yapamadıktan sonra yaptığınız her şey boş iş. İstediğinize inanabilirsiniz. Sizin çocuklarınız onların çocukları ve hatta onların çocukları şu anda var olan görüşü okuyacak ve sınava girecek. Olay bundan ibaret.

 50. Bir inşaat müh. olarak konusuyorum:
  5. maddedeki köprülerin eğimi köprünün uzun açıklıklardaki kiriş elemanını taşımasını kolaylaştırdığı için vardır. Daha mukavemetli olsunlar diye. Dünyanın eğimiyle alakası yoktur. O kısmın silinmesini talep ediyorum.

  1. Merhaba Mesut bey. Bilgilendirme için teşekkür ederim. Yazıyı şimdi netleştiriyorum. 1) Boğaz Köprüsü kiriş elemanlarından söz etmedim.Boğaz Köprüsü’nden yaklaşık 4 kat uzun Verrazano Köprüsü’nün kiriş elemanlarında Dünya’nın yuvarlak olmasından kaynaklanan eğimin hesaba katıldığını yazdım. Ekstra uzun köprülerde bu dikkate alınmaktadır. 2) Boğaz Köprüsü’nden bakınca Dünya’nın yuvarlak olduğunu görmekten kasıt yükseğe çıktıkça ufuk uzaklığının artmasıdır. Sevgiler.

 51. Naka mo to sa toshi

  Baya baya inanıyorsunuz küre olduğuna.. inançtan bahsediyorum, siz bu söylediklerinize yani size bütün bu anlatılanlara inanıp sorgulamadan kabul etmişsiniz. Biat zihniyetinden hiç çıkamadığınız için size birşeyler anlatmanın pek faydalı olacağını düşünmüyorum. İlim bilimle alakası yok çünkü anlattıklarınızın. Güneş Tanrı’sı ve ona yapılan ritüellerden bahsediyorsunuz . david copperfield‘e sağlam bir finans verilse NASA daki kadar çok daha iyi illüzyonlar yapabilirdi. Gerçekle illüzyonu ayırmayı öğrenmeli belkide.

 52. Fehmi GÜCÜK

  Konumuzla ilgili fakat biraz farklı bir soru var kafamda. Bize yıllardır söylenen dünyanın güneş yörüngesinde satte 108.000 km. hız ile hareket ettiği. Uzaya fırlatılan insanlı roketler nasıl oluyorda bu hızla yol alan dünyadan kaçabiliyor.
  Yine bir video izlemiştim tamamıyla içerisindeki hava vakumlanmış bir test labaratuarında aynı yükseklikten bırakılan metal bir cisim ile kuş tüyünün aynı anda yere düştüğünü gördüm. bu durumda yerçekimi yok gibiydi. hava yok ise yerçekimide yok o zaman

 53. Dünya düz ise Japonya’da olan Tusunami nasıl oluyor da Amerika’nın batı kıyılarına vuruyor. O zaman Antartika’ya gidip son bulması gerekirdi.

 54. Dünya düzse ve dönmüyorsa, mevsimlerin oluşumunu, aynı anda farklı mevsimlerin yaşanmasını, sıcaklık kuşaklarını (ülkelere göre yıllık sıcaklık ortalamalarını), güneşe göre saat farklılıklarını, ve son olarak atmosferi nasıl açıklıyoruz? Taraf olarak değil tamamen sorgulayarak bakıyorum. Somut gerçekliklerin nedenlerini ve dünyanin duz olduğu durumda ki açıklamalarını merak ediyorum. Düz dünya yanlılarından bunlarin cevaplarını bekliyorum.

 55. Benim anlamadığım şey dünya hem kendi etrafında hem güneşin etrafında dönüyor diyorlar. Ama hergün gece aynı yıldızlar aynı yerden dönüp geçiyor hiç değişmiyor. Milyonlarca yıldız var deniyor.. dünyada yerinde durmuyorsa niye başka yıldızları hic görmüyoruz. Bence dünya dönmüyor uzay dönüyor. İzleyin hergün aynı yıldızlar hiç değişmeden aynı rotada geçiyor

  1. Dünya’nın Güneş çevresinde 1 yılda attığı tur gökteki yıldızların konumunu değiştirecek kadar uzun mesafeli bir yolculuk değil. Ayrıca gökteki yıldızların konumu Güneş Sistemi galaksimizin merkezinin etrafında döndüğü için 2000 yıllık uzun sürelerde değişiyor. Örneğin Burçlar Kuşağı’ndaki takımyıldızlar Roma döneminden bu yana 1 burç ileri kaymıştır. NASA Burçlar kuşağını Güncelledi mi? Dünya kendi çevresinde döndüğü için hergün gece aynı yıldızlar aynı yerden dönüp geçiyor hiç değişmiyor. Zaten galaksideki bütün yıldızları göremezsiniz. Teleskoplar bile göremez. Bazı yıldızlar çok uzak, soluk ve karanlık bulutsuların arkasındalar veya başka yıldızlar onların ışığını gölgeliyor.

 56. Düz dünya modelinin açıklayamadığı ay ve güneş tutulması, düz dünyacılar görünmeyen karanlık bir uydu ile açıklamaya çalışmışlar ve kanıt olarak hint mitolojisini gösteriyorlar. Bilmediğimiz bir karanlık uydunun ayın önüne ne zaman geçeceğini biliyoruz yani. Komik. Yerçekimi yerine de yoğun olan cismin çökmesi fikrini atmışlar Yerçekimi yoktur diyorlar. Peki yoğun olan cismin çökmesi yine Yerçekimi ile olmuyor mu. Uzayda aşağı yukarı kavramları yoktur. Bunlar Yerçekimi ile vardır.
  Ayrıca düz dünyada güneş 24 saat görülmelidir. Bu net. İster projektör, ister sokak lambası gibi olsun. Bunu uzaklık ile açıklayamazsın.
  Aslında önemli olan asıl amaçları nedir. Onu öğrenmek. Bilimsellikten uzak aptalları seçip onları dolandırmadan mı. Bu seçmece topluluk ile ne yapmak istiyorlar.

 57. gökhan çelik

  düz dünya saçmalığı;
  eğer düz olsaydı rusya ile amerika nasıl komşu ülke olacaktı ??

 58. Merhaba,

  Yazıyı okudum. Yalnız harita ve uçak rotaları konularında internetteki bütün Türkçe kaynaklarda olduğu gibi hatalar var. Lise atlaslarında gösterilen harita yanlış demişsiniz. Bunu iddia edemeyiz. Buna karşılık gerçek boyutları gösteren harita da gerçek boyutları göstermemektedir. Tabi ki herkesin geomatik mühendisi – harita mühendisi – jeodezi mühendisi olup, projeksiyon kavramının matematiğine hakim olmasını bekleyemeyiz. Ama hatalı dediğiniz harita, Mercator projeksiyonuna göre çizilmiş doğru bir haritadır. Haritalar alan, açı veya uzunluğun korunması amaçlarına göre seçilen projeksiyon parametreleriyle çizilir. Projeksiyon, 3 boyutlu dünyanın düzleme izdüşürülmesidir. Dünyanın şeklinin özel adı geoittir. Bu düzgün geometrik bir şekil değildir. Bu yüzden, geoite en yakın 3 boyutlu şekil olan elipsoid seçilerek dünya buna modellenir. Daha sonra da bu model üzerinden kağıda izdüşürülür. Evet, elipsoidin kutuplardan biraz basıklığı vardır. Ama bu basıklık 0.003 ciarında bir sayıdır. Basıklığın 0 olması küreyi ifade edeceği için dünyanın kutuplardan basık şekli akla bir patates şeklini getirmemelidir. Bu basıklığı gözle fark etmemiz mümkün değildir. Bu yüzden uzaydan çekilen fotoğraflarda dünyayı yusyuvarlak algılarız. Ve yine bu yüzden okullarda gördüğümüz model yer kürelere bu basıklık aktarılmaz. Yusyuvarlak bir küre üzerine dünya modellenir. Ama harita çizmlerinde ve hesaplamalarda bu basıklık mutlaka dikkate alınır. Uçak rotalarının eğri olması konusu ise çok yanlış anlaşılan bir konudur. Uçak rotaları eğri değildir. Tam aksine, küresel trigonometriye göre dümdüzdür ve ortodrom eğrisi olarak adlandırılır. Ancak 3 boyutlu uzaydaki bir cismin kağıt düzlemine izdüşürülmesi sırasında oluşan deformasyondan ötürü kağıt üzerinde eğri görünür. Üstelik projeksiyon düzleminin uçak rotasını kapsayan ortodrom eğrisine teğet yerleştirildiği bir projeksiyonda kağıt üzerine de cetvelle çizilmiş gibi dümdüz izdüşecektir.

  1. Nitekim uçak rotaları eğri derken düz izdüşüm için söylüyoruz. Dünya küre değil, yuvarlaktır. Benim kast ettiğim geçerli harita yönteminde kıtaların büyüklüklerinin aşırı derecede çarpılması. Yanlış, değil yanıltıcı diyelim.

 59. DÜZ DÜNYAYI 21. YÜZYILDA TARTIŞIYOR OLMAK BANA ÇOK SAÇMA GELİYOR. DÜNYA DÜZ İSE O ZAMAN DÜNYANIN SONUNA GİDECEK TEKNOLOJİYE DE SAHİBİZ. EN BASİTİNDEN DÜZ DÜNYADA GECE VE GÜNDÜZ OLAYINI AÇIKLAMAK MÜMKÜN DEĞİL. AYRICA GÖKYÜZÜNDE AY VE YILDIZLAR KÜRE ŞEKLİNDEYKEN DÜNYA NEDEN DÜZ OLSUNN. İNTERNET DE DOLAŞAN ŞEHİR EFSANELERİNDEN ETKİLENEN İNSANLAR DÜZ DÜNYA DİYORLAR.

 60. Hep ayni yone giden gemi ve uçak baslangic noktasina geliyorsa, tartismaya gerek kalmaz.
  Dünya teorisini savunanlardan
  1) Yüzlerce kişi örn. istanbul u başlangıç noktası alsınlar, hep sağ yöne düz gitsin-arabayla dağlar engel çıkarır yürüyerek yapsinlar(pusula yardımıyla), kara parçası bittiğinde gemi kiralasinlar, yine sağa düz ilerleyip kara parçasına ulaşınca inip yürüsünler.Bu şekilde yönlerini şaşırmadan İstanbul a ulasiyorlarsa Dünya yuvarlaktır.
  ( emin olmak için yine örn. İstanbul başlangıç noktası olacak sekilde hep kuzeye veya guneye gitsinler kara ve deniz aynı düz rotadan İstanbul a ulasiyorlarsa aynı sonuç çıkar.)
  Eğer Dünya düz ise mutlaka bir boşluk-ucurum çıkacaktır, uçurum yoksa ve istanbula sorunsuz ulaşmışsaniz, Dünya yuvarlaktır,açık ve net.
  2) Yine çok kişiden oluşan bir topluluk bir uçak kiralayarak İstanbul dan hep sağa veya sola düz uçuş rotasinda ilerlesin(yerden hep aynı yukseklikte uçsunlar), yine istanbul a ulasiyorsaniz Dünya yuvarlaktır.(emin olmak için kuzey veya güney rotasında aynı uçuşu yapsinlar)
  Eğer başlangıç noktasına uçakla düz rotada ilerleyip varamazlarsa dedikleri doğru olur, bu durumda örn. kara ve deniz mutlaka biyerde bitecektir, uçurum- boşluk nedeniyle uçak aşağı boşluğa inip Dünyanın altından ters istikamette gelmeli tekrar ucunda yukarı çıkmalı tekrar Dünyanın üstünden ters istikamet ve İstanbul a ulasmali!
  Bilimadamlarini,uydulardan çekilen fotoları,teleskoplari..Vs. bunları yoksaysak bile yukardaki iki kanıt çok açık ve net.
  Eğer uçak yakiti yetmezse denizde aynı rotadan bir gemi alttan takip eder, iner ordan balon-zeplin tarzı aynı rotada devam edersiniz,imkansız diye birşey yok.
  Youtube da tesadüfen Dünya düz videolarını izleyince gerçekten kafam karıştı, yüzlerce Video daha var, her videonun altındaki yorumları okuyunca kafa karisikligi-suphe..ilk birkaç ay olabilir mi şüphesi! Sonrasında mantıklı cevaplar.
  Kısacası insan afalliyor bu tür zayıf- bilimdisi-cokca kişinin savunduğu yorumları okuyunca, mantıklı cevapları bulması bile uzun zaman alıyor.
  Nasa bazı şeyleri bize yanlış söylemiş olabilir. İnsanoğlu şüpheci ve sorgulayan olmalı herzaman,ancak yüzyıllardır bilimadamlarının söyledikleri, teleskop un uzayi keşfi, uyduların çektiği fotolar, uzaya giden Kanada- Çin- Rusya ve diğer ülke Astronotlarinin gördükleri, bunların çektikleri fotoğraflarda mi yalan?
  Bu kadar açık ve cesitli verilerin net olduğu,yüzyıllardır insanoğlunun bilgi birikimi yaparak defalarca ispatladiklarinin tam tersini savunup, insanlarda kafa karışıklığı yaratmak bu kadar kolay olmamalı,enbasitinden yukardaki 2 maddeyi ispatlamalisiniz.
  Bilimde sözde varsayım yoktur, kesin gozlem-ispat vardir.Bunları ispatlamak zor değil, yukardaki çok basit 2 maddeyi uygulayın, ispatlayin,eğer doğruysa insanlar önce şaşıracak-inanmayacaklar size,ardindan aynı denemeyi farklı kişi gruplar yapacak doğru çıkınca zaten olay olur, bu sözde değil gerçek bir ispat olur.
  Yuzyildir bütün insanlığı nasıl kandirmislarsa biliminsanlari ve büyük ülkeler?! eger soylediginizi ispatlarsaniz boylece teleskoplarin-uyduların fotolari-uzay muzay hersey yalan olur,herşeyin kurgu olduğu ortaya çıkar.
  Yukardaki çok basit 2 maddeyi uygulayin,kesin gozlemle ispatlayin,insanlığa faydaniz olsun,kafa karışıklıklari bitsin?!.

  1. cenk kaan demirci

   katılıyorum. ben de yorum olarak yazacaktım. sizin yorumu görünce, altına cevap olarak yazayım dedim. tüm ülkelerden bilim insanları toplansın, içinde düz dünyayı savunanlar da olsun…gemi veya uçağa binsinler. dairesel olarak, doğudan batıya, batıdan doğuya hat oluşturulsun ve başlangıç noktasından bitiş noktasına tüm süreç canlı yayınlansın. yani, hawai’den başladık diyelim…işte filipinler, vietnam, arabistan, kuzey afrika, atlas okyanusu, küba, meksika, yine hawai gibi mesela…internet var, o kadar teknoloji var. dünyanın yuvarlak mı ? düz mü olduğu konusunda ihtilaf var ! komik 🙂 tam tersi bir rota da olabilir…kuzey kutbundan başlanıp güney kutbuna, oradan tekrar daire çizip kuzey kutbuna…artık hangisi olursa…yuvarlak ise veya düz ise bu şekilde kanıtlanır en net olarak.

 61. Düz dünyacılar istedikleri kadar inkar etsinler, kanıtlar yuvarlak dünyacılarınkinden daha mantıklı geliyor desinler (yuvarlak dünyanın kanıtlarını idrak edecek zekaya sahip olmadıklarından) gerçek birdir, tektir ve şüphe edilemezdir. 21. yüzyılda bir çok bilimsel ve pratiğe dökülmüş teknolojik araç ve gereç yuvarlak dünya prensibine göre çalışır. Bu araç veya teknikten, İçindeki matematiksel formüller dünyanın yuvarlak olduğu gerçeği dikkate alınarak ve bu hesaplanarak yararlanılır. Bu formüller öyle gizli falan da değildir. Aynı prensibe dayanan cihazı siz de yaparsanız öngörülen işlevi ile çalışacağını göreceksinizdir.

  Bu NASA dedikleri dünyanın yuvarlak olduğu yalanını milyonlarca işbirlikçisi ile yaymaya devam ediyorlar ya hani.. Sorarım size düz dünyacılar, yuvarlak dünya mekaniğine göre üretilmiş cihazlar nasıl düzgün çalışabilmektedirler. Madem öyle NASA yalan uğruna yuvarlak dünyayı pompalıyorsa bu cihazların düz dünya mantığına göre (artık o mantık neyse) çalışması gerekmez mi.

  Mesela askerdeyken top atışlarını 15 km uzağa yaptığımızda dünyanın dönüş hızını dikkate alıp hesaplıyorduk. Hangi enlemdeyiz, hedefimizin enlemi nedir, bizim ve hedefin enlemindeki dünyanın dönüş hızından kaynaklı çizgisel hız nedir, hangi yöne doğru atış yapıyoruz, rakımımız ve hedefin rakımı nedir, namlunun yükseliş açısı, merminin ağırlığı, uçuş süresi, rüzgarın hızı ve yönü ve nihayet ne kadar barut hakkı olacağını hesaplayıp merminin uçuş süresi sonunda nereye düşeceğini tahmin etmiyoruz aksine biliyoruz ve gerçekten de hedefi vuruyoruz. Sizce dünya düz olsaydı ve hesaplamaları yuvarlak dünyaya göre yaptığımız için hedefi nasıl tutturacaktık. Bir dakika bu düzgün çalışmıyor bu işte bir bit yeniği var demeyecekmiydik. Bir de 40 km uzağa atış yapan fırtına obüsleri var oradaki hesaplamayı düşünün. Bu sadece bir örnek. O yüzden düz dünyacılar düz dünyaya inanmaya devam etsinler. Dünya zaten onları kendiliğinden çürütüyor.

 62. Bana saçma gelen dünyanın kendi etrafında saatte 1500km hızla ve güneş etrafında ise saatte 100.000km hızla dönerken, saatte en fazla 20.000km hızla uçan uzay mekiğinin uzaya gidip fotoğraflar çekmesi ve istediği zaman tekrar geri gelebilmesi. siz uzayda saatte 100.000km hızla giden bir gezegeni nasıl yakalayabilirsiniz ve üstüne tekrar inebilirsiniz. Ayrıca mantığım şunu da almıyor. dünya yuvarlak ise kendi etrafında 24 saatte dönüyor. Bir küre geniş yeri ve dar yerleri farklı zamanlarda dönüşünü tamamlar. en geniş yeri 24 saatte dönerse daraldıkça tamamlama zamanıda düşecektir. mantık yürütüyorum sadece

  1. Mekik fırlatma anında Dünya ile aynı hızda gidiyor. Bu sebeple Dünya’nın üzerine kendi hızını ekleyerek istediği yere ulaşıyor (yörüngeye girmek veya Mars’a gitmek). Işıktan yavaş hızlarda hızlar birbirine eklenir. Görelilikte fırlatma anında mekik ve Dünya’nın birbirine göre hızı SIFIRDIR.

  2. Bir CD alıp asetatlı kalemle kenarına küçük bir x çizin. Bir x de CD’nin merkezine yakın bir noktaya koyun. Sonra bu CD’yi 5 Saniyede kendi etrafında bir tur dönecek şekilde çevirin. CD’nin çevresi 35cm diyelim. Kenarına çizdiğimiz x, 5 saniyede 30-35cm yol kat etmişken, merkeze daha yakın olan x, 5 saniyede 5-10cm yol kat etmiş olur. Yani her iki x de bir turunu 5 saniyede tamamlamış ancak dönüş eksenine yakın olan x daha az yol katetmiştir.
   Yani ekvatora bir x çizerseniz, bu çizdiğiniz x, 24 saatte 40.000km yol katederek bir turunu tamamlarken, kuzey kutbuna yakın bir mesafeye çizdiğiniz başka bir x, turunu yine 24 saatte tamamlar ancak daha az mesafe katederek bunu gerçekleştirir.

 63. Şu dünya düzdür diyen fakirlere birisi para versin binsinler uçağa gemiye bi si. gitsinler dünyanın sonuna onlarda rahatlasın bizde.

 64. Dünya düz ise, ay neden yuvarlak ? Diğer kanıtları, teorileri, ispatları bıraktım artık, neden ay yuvarlak?
  Buna cevabınız var mı ?
  İddia sahibi koyu katolik, bağnaz bir adam. Buna neden kafa yormuyorsunuz da, makalenin içeriğindeki diğer teorilere hatta ispatı belli konulara saçma yorumlar yapıyorsunuz arkadaşlar ?
  Ayrıca, makaledeki teorilerin ispatını isteyeceğinize, düz dünya ile ilgili bilgi, belge, fotoğrafınız varsa paylaşır mısınız?

 65. TEYFİK BEY

  Düz dünyaya inananlar; Uzayda sadece NASA mı var. Ruslar, Çinliler, Japonlar ve Fransızlarda var uzayda. Herkes yalancımı. Bizim bile 3-4 uydumuz meteoroloji-güvenlik-tarım-vs amaçlı yüksek çözünürlüklü fotoğraflar gönderiyor. Beyinlerimizi kullanmalıyız beyinlerimizi.

 66. erhan erdoğan

  sadece soruyorum.
  eğer dünya tepsi gibi düz ise bir kenarının,etrafının,sonunun,arkasının olması gerekmezmi ?

 67. Meraktandır, arada sırada bu tür yazıları okur, daha sonra da yine o yazılara gelen yorumları incelerim. Inanır mısınız? Verilen yanıtlar hiç değişmiyor. Nasıl mı? Sahte bilimin en büyük dayanak noktası farazi çıkarımlar ile kanıt haline gelmiş birikimi çürütmeye çabalamaktır. Bakınız buna eskiler “çamur at izi kalsın” derler. Halbuki, ortada bilimsel bir çıkarım varken ona zıt fikir sunan şahsın, o fikrini savunması ve aklaması gerekmektedir. Kısacası ispat iddia sahibine aittir. Madem dünya düz diyorsunuz, buyurun elinizi tutan yok. NASA, ESA, ROSCOSMOS hatta bizim uyduruk Göktürk uydusu(doğru ya, fırlatım alanı ve zamanı nasıl belirleniyor acaba?). Hepsi ortak bir yalana hizmet ediyor olsunlar. Eh, yalanı ortaya çıkartmak da size kalsın. Tekrardan söylemekte fayda var, buyurun ispat edin. Ki ispat olarak “aha bak ben gördüm” değil, bilimsel bir makale halinde en az 40 atıf yapılmış bir şekilde satır başı oluşturmanız da gerekiyor.

  Her neyse bu saçmalıklardan sebep, isminde “düz dünyacı”, özünde “komplo teorisi hayranı” tiplerle muhabbete bile girmemek gerek. Farmakoloji ihtisası sırasında Penicilium notatum denilen küçük mantarın kendisini korumak için ürettiği basit bir molekül olan penisiline bile “ilaç şirketlerinin oyunu” diyenleri gördükten sonra bunlar sadece şamata olarak kalıyor.

  Fazla ciddiye almadan, kendi işiniz ile meşgul olmanızı tavsiye ederim. Ne demiş Mark Twain: “Cahil kişilerle tartışmaya girmeyin. Önce sizi kendi seviyesine çeker, sonra ise tecrübesi ile sizi yener.”
  Bu yazıya yapılan yorumlar ile ne kadar da yakın görünüyor değil mi?

  İyi günler.

  1. Merhaba Halil Bey. Sizi anlıyorum. Ancak, bir ölçüde seviyeli yorumlar geldiği sürece bir öğretmen olarak yanıt vermeme lüksüm yok. Eğitim şart ve meydanı sözde bilimcilere bırakırsak yanıt verilmemesini verecek yanıtımız olmadığı şeklinde yorumlayabilirler. Bilmeyen insanları aydınlatmak görevim. Düz dünyacılar inanmasa bile, onların diğer insanlara yanlış bilgiler vermesine fırsat veremeyiz. İnsanlara gerçeği anlatmalıyız. Bilmeyenlerin doğru öğrenmesine çabalamalıyız. Sevgi ve selamlarımla.

 68. Mutlu Turan

  Sık sık karşıma çıkan bir konu olduğu için ve etrafımdada bir çok insanın bu konuya inanmasından dolayı kısa bir araştırma yaptım. Bu siteyede bu esnada rastladım. Ve bir kaç cümle yazmak istedim.

  Öncelikle düz dünyacıların kuzey yarım küreye göre kış mevziminde kuzey kutbunun karanlık güney kutbunun aydınlık olması gereken durumu aydınlatmaları gerekmektedir. Ama tepsi biçiminde güneş dönerken tepsinin kenarları gece ve gündüzü yaşamaktadır. ( güney yarım küreye göre yaz mevsiminde Arjantin ve oradan Antartikaya gitmiş dostlarımda var ve güneş hiç batmadığını canlı gördüler) Düz dünya mantığını çürütecek çok şey var burda yazmaya kalksam sabaha kadar bitiremem, zamanımıda daha fazla harcamaya gerek yok.

  Ali Kuşçunun fethiyye eserini okuyabilirsiniz, Muhyiddin ibn Arabinin Fütuhat-ı mekkiye eserini okuyabilirsiniz. En büyük islam alimlerinden ve aynı zamandı astronomi araştırmacıları.

  Velev ki hepsi yalan, tarih boyunca hepsi yalan söyledi hatta benim arakadaşlarımda bana yalan söyledi diyelim.
  NEDEN?

  Peki düz dünyacıların hazırladıkları video neden yalan olmasın. Ya onların amacı farklıysa.

  Kuranda herşeyin cevabı var. Anlayabileceğimiz bir sürü eser var.

  Değerli vaktinizi harcayıp okuduğunuz için teşekkürler. Hızlı yazdığım için imla hatalarım olmuşşa affola.

 69. çok detaya girmeden tek bir soru ile bir daha düşünmenizi isterim. Hadi antartikanın ötesine geçilmiyor herhangi bir yasaktan dolayı diyelim.DÜNYA DİSK GİBİ İSE BİRİLERİNİN BU DİSKİN KENARINA ULAŞIP AŞAĞIYA, UÇURUMA BAKMASI VEYA NESNELERİN ORADAN UZAY BOŞLUĞUNA DÜŞMESİ GEREKMEZMİYDİ ? YADA SULARI KENARDA TUTAN NEDİR ?

  1. Şöyle düşünün, düz dünyaya göre düz dünyanın bütün kenaları Antartika’ ya çıkıyor.
   Diyeceksin ki sürekli aynı yöne gittikmi aynı noktaya varıyoruz. Bunu da şöyle düşün müzik plağı bir düzlem ve plak iğnesi bu düzlem üzerinde döndükçe aynı noktaya varıyor ! Ve Antartikanın hiç bir zaman ötesine geçilemedi ve yasak bölgesi mevcut, insanlar yüksel atlama veya yay atlayışı deneyleri yapıyor, henüz sonu yok ! Düz veya yuvarlak hiçbiri üstün gelemiyor , çünkü bu terorileri kesin ıspatlayan dediller yok.

   1. Kanıtınız nerede? Net fotoğraf, video ve yüz binlerce insanın göz tanıklığını isteriz. Bunlar bilim insanları tarafından onaylansın, CNN’e çıksın.

 70. Düz dünyacı arkadaşlara benim de nacizane bir sorum var. Uzaklaşan gemiyi falan bir kenara bırakın. Güneşin batma saatlerine yakın, açık ve bulutsuz bir havada balığa gidin. Bu sizin sözde düz dünyanızın üzerinde daire çizen, bilimin anlattığı kadar büyük olmayıp aslında daha küçük olan, uzaklaştığı bölgelerde gözden kaybolacak kadar küçülerek nihayetinde görünmez olarak geceyi oluşturan güneşiniz, ufukta batarken (yani teorinize göre o anda size en uzak mesafedeyken) nasıl oluyor da önce yarım daire şeklinde ufuk çizgisinin ardına düşüyor ve dahası nasıl oluyor da uzaklaştıkça daha küçük görünmesi gerekirken, batarken de tam tepemizdeyken de hemen hemene aynı boyutlarda görülüyor?
  Bu iddianızı, bir model, bir çizim veya animasyonla izah etmeniz mümkün mü?

 71. Şu düz dünyacı zavallılar ve ona inanan garibanlar bence önce bir toplansınlar. Sonra Lisbon’da sahile deniz kenarına inip, bulabilecekleri en baba teleskobu- dürbünü vs. bulup, batıya (Amerika’ya) doğru bakacak şekilde kurup sabitlesinler. En son olarak da biz geri kafalı (!) küre dünyacılar gidip o teleskopla Miami, New York sahillerini görelim ve mutlu olalım. Onlar da kendilerini ispatlamış olmanın mutluluğuyla Lisbon sahilinde limonata içsinler..

 72. Merhaba,
  Yıllarca jeodezi öğrenmiş ve bu konuda akademik çalışmalar yapmış biri olarak yorumları hem gülerek hem de sinirlenerek okudum. Gülme sebebim; cahilliğin geldiği seviye ve kendini gösterme biçimiydi. Beni sinirlendiren ise bu cahilliğin insanlara verdiği sonsuz özgüven.
  Yine de sabrınız ve açıklamalarınız için teşekkür ederim. Ben bu soruların en fazla 2-3 tanesine cevap verirdim, gerisi kendini yormaya değmeyecek kadar zırva. Naçizane görüşüm bunları ciddiye almak cahilliği cesaretlendirir, sonucu da iyiye değil daha kötüye gider.

  1. Mert Bey aynı hisleri paylaşıyoruz. 🙂 Ancak cevabım düz dünyacıları muhatap almak için değil. Konuyu bilmeyen kitleye doğruyu göstermek için bu yorumlara yanıt veriyorum. Benim cevaplarımı okuduklarında doğruyu öğreniyorlar. Öğretmen ve eğitmen olarak bu mesleki sorumluluğum.

 73. Kullanıcı

  Yazının hepsini okumaya vaktim olmadı. Dünyanın düz ya da yuvarlak oluşuyla da ilgilenmiyorum. Fakat dünyanın yuvarlak olduğunu, dünyanın yuvarlak olduğu düşünülerek ortaya atılan teoriler ya da kesinliği kabul edilen bilgilerle kanıtlamaya çalışıyorsunuz. Zaten sorun burda. Eğer dünya düz ise, bu anlattıklarınızın çoğu zaten hayatımızdan silinecek. Yani dünya yuvarlak olduğu için şöyle oldu böyle oldu demek yerine, bu böyle olduğu için dünya yuvarlaktır/düzdür şeklinde çalışmalar lazım.

 74. Merhaba, Güneş sisteminde Merkür ve Venüs ün gece gözükmesi imkansızdır.

  Bu gezegenlerin gece görünmelerinin sebebi nedir?

  1. Venüs Dünya’da sabah ve akşam yıldızı olarak görülür. Merkür ise tam Güneş tutulması sırasında görülebilir. Nitekim Einstein’ın görelilik kuramı böyle kanıtlanmıştır. Sabah yıldızı, akşam yıldızı, çoban yıldızı ve tan yıldızı Venüs’ün değişik adlarıdır.

 75. AntiDüzkafacı

  Cidden o kadar kanser yorumlar var ki benim sabrım taştı ama siz sabırla anlatmaya çalışmışsınız ama boş düşük zekalı insanlar inançlarından ve düşüncelerinden yanlış olduğunu bilseler dahi vazgeçmezler bunlar kendilerini inandırmışlar kendilerini uzaya çıkartıp göstersek bile halisünasyon gördüm derler boşa yorulmayın yani

 76. V O L K Λ N O.

  Ingilizce klavye icin ozur dileyerek baslayayim. Bizim duz kafa dedigimiz bir arkadasimizla yaptigimiz gece boyu suren tartismalarimizin birinde, `2000 yildir degismeyen ekinoxlari neye bagliyorsun o halde diye sormustum`, `ne alakasi var simdi konuyla?` deyince gunes takvimini ve batlamyusu vs anlatmanin uzun olacagini dusunup konuyu o gecelik kapatmistik. Buradan bir davetim olacak duz kafalara , Gemlik korfezinde 11 km uzaklikta iki noktamiz var biri gemligi gectikten sonra deniz seviyesinde, bana – 9,5 metre yukselmeden- benim verecegim guclu lazerin isigini mudanya kiyisindan gozume tutabilecek arkadaslar araniyor 🙂 Bilimsel olmak ogreti degil metodun kendisidir. Tekrarlanabiliyor olmak sarttir. Sevgiler.

   1. So 3 aydır Düz dünyacı biriyle konuşuyorum. Hayretler içindeyim. Bu adamla çocukken teleskopla Satürnü görmüşlüğümüz var. Nasıl bu kadar bilim dışı konuşabiliyor. Sunduğum bütün kanıtları ve deneyleri o kadar saçma sözlerle savuşturuyor ki. Yine de inat ettim. En temeline indim. Düz dünyacıların en büyük sorunu kütleçekimi. Newtonun ismini anmadan ve kütleçekimi terimini kullanmadan bu adama ömce Newtonun birinci yasasını anlattım. Bunu kabul etti. Kabaca “bir cismi hareket ettirmezsen durur”. Sonra hareketi anlattım: zaman içinde cosmin mesafe kat etmesidir. Sonra düşen cismin de hareket ettiğini kabul ettordim. Olayın nereye gittiğini gördüğünde küplere bindi. Onu irite etmemek için şöyle bir teori geliştirdim. “Havadan ağır cisimler bir enerjinin etkisi ile yere düşer” bu enerjiye de istediğin ismi verebiliriz dedim. Bunları kabul ettirdim. Bir sürü de kanıt sundum. Ama sonuç yine değişmedi. Artık kanım şu ki bu insanlar ilgiye muhtaç insanlar. Ortalamanın üzerinde zekaları var. Bir çay bahçesi insanından farklı bir konumdalar ama aynı ortamdalar. yanlış yönlendirilmişler. Farklı olduklarının farkındalar ama iş işten geçmiş. Bilim adamı olamamışlar. Yine de fark edilmek istoyorlar. Bizler bunlarla tartıştıkça hoşlarına gidiyor. Aynı ilgi isteyen çocuklar gibi. İlgiyi üzerlerine çekmek için kafasını duvara bile vurur çocuklar, nitekim geçenlerde bir düz dünyacı kendi yaptığı roketle intihar etti.

 77. Arkadaşlar,
  En basit anlama yöntemi uçak rotalarına bakın. Eğer dünya düz olsaydı Düz dünya haritasına göre Güney Amerika Şili den Avustralya ya gitmek isteyen bir uçak Kuzey kutbundan geçmesi gerekirdi.. Oysa gerçek uçuş rotası Güney kutbuna yakın gerçekleşiyor

 78. Güzel yazınız için teşekkürler ve tebrikler arkadaşım. Elinize, bilginize, biliminize ve eğitiminize sağlık

 79. Hemen hemen her ülke tv yayını veya data iletimi için gökyüzünün belli bir seviyesine yayın aktarıcı (uydu) göndermiştir bu uydular yerçekimi alanından çıktıkları için aynı konumda sabit durmaktadır.
  Uydu yörüngeleri yerküreye paralel yay şeklindedir. türkiyeden amerikan ya da japon uydu yayınlarını alamazsınız çanak anteni yere doğru çevirmeniz gerekir.
  Ben çanak antenci kimliğimle uyduların yörüngesi bilgimle dünyanın yuvarlak olduğunu söyleyebiliyorsam. düz dünyacıların : ya değilse mantığıyla yürüdüğünü anlayabiliyorsam Neyin kafasını yaşadıkları konusunda hiçbir fikrim yok.

  1. Abbas Kara

   şu sorumu cevaplayabilir misin arkadaşım?
   4 tane turksat uydusu gönderdik. hepsi uzayda farklı bir konuma yerleşti. peki sen hiç milyonlarca çanak antenin ayarlarının değiştiğini gördün mü? o kadar bilgim var diyorsun. bunu hiç düşündün mü? bu yayınların yerden havaya, stratosfere yapıldığını ve senin çanaklarının bu yüzden hiç ayarının değişmesine gerek olmadığını bilmiyordum deme sakın. 🙂

   1. Boylam ve enlem kavramlarını bilmediğiniz açık. Uydularımızın bulunduğu 42 boylamı 3-5 uydunun sığamayacağı kadar küçük bir alan değil 4 uydu da 8 uydu da aynı boylamda olabilir. ayrıca sizin benim söylediğklerimi çürütmek için sorduğunuz soru düzlük mantığını nasıl destekliyor meraktan çıldırmak üzereyim

    1. Boylam, enlem kavramlarinida bilmiyor, uydulari sabit bir yerde kipirdamadan ampul gibi duruyor zannediyor.
     Bütün mesajları, yorumları okudum. Düz diyenler niye düz dediklerini bilmiyor.

     1. Cehalet başa bela. Bana saçmalıyorsun diyenlerin bilimsel gerçekler hakkında hiçbir fikri yok. İnanmadıklarını haykırıyorlar ama gerçekler farklı olduğundan çabaları beyhude. Güneş balçıkla sıvanmaz. Bir hocaya saygılı olmayı bilmeyen küfüürbaz kaba insanları saymıyorum bile.

 80. Bütün hayatı ev,iş arası düz yolda geçenler dünyayıda düz sanmaları normaldir hocam.
  Bu nasıl bir düzlükmüş ki git git git bitmiyo ucu bucağı yokmu bu düzlügün ,dönüp dolaşıp aynı noktaya geliyoruz….

 81. Hakan Balcı

  Merhaba, ben TSK’da T155 aracında silah subayıyım. Düz dünya teorisine inananlara şunu sormak istiyorum, biz atış yaparken neden hem mekanik hesaplamalarda hem de bilgisayar ile yapılan hesaplamalarda enlemi ve boylamı hesaplıyoruz?

  Acaba attığımız hiç bir mermi düşmana ulaşmıyor mu?

 82. Cahiller hadi toplaniyoruz deseler bu kadar cahil biraraya toplanamazdı..Off hem sinirim bozuldu hem de çok güldüm. Bende cahile laf anlatacak sabir yok, zira hasir sepeti su ile doldurmaya çalışmak gibi düz dunyacilarla ugraşmak

 83. madem dünya düz .güneş hep tepemizde olması lazım değil mi gece gündüz olmaması gerekir ? dünya yuvarlak ve kendi ekseni etrafında dönüyor gece ve gündüz oluyor hemde güneşin etrafında dönüyor mevsimler oluşuyor konu kapanmıştır 🙂

 84. Hüseyin Doğan

  Yazı, temel düzeyde fizik ve matematik bilgisi olan ve biraz da mantık yürütmeyi bilenler için çok güzel ve net şekilde örneklerle açıklamış. Ama yorumları okurken acı çektim resmen resmen. Bir çoğuna sabırla verdiğiniz yanıtlarla beraber şu söz yine şaşmadı: “40 alimi 1 delille yendim 1 cahili 40 delille yenemedim”

 85. cengiz çebi

  dünyanın yuvarlak olduğunun bir kanıtıda gökküşağı olabilirmi? gökküşağı gökyüzünde düz olarak görünmüyor yay şeklinde görünüyor. bu da dünyanın yuvarlak olduğu anlamına gelmezmi

 86. Küre dünyacı ve düz dünyacı kardeşler. Ben 20 yıl önce Yozgat’tan Erciyes dağının tamaminı çıplak gözle gördüm ,sorduğumda havanın berrak olduğunda net görüldüğünü söylediler, o zamanlar düz dünya olayi yoktu:))) bu bana kendi canlı gözlemim olarak dünyada eğimin olmadığını gösteriyor., Ayrıca nasanin ve diğerlerinin eğim göstermesi balık gözü lens ten ibarettir. Gemi lerin uzaktastikca eğimden dolayı kaybolması gözün belli bir mesafeden sonra göremediği, dürbün ve teleskopla binlerce kez ispatlandı birsürü video var. 1969 da aya giden NASA o tavuk bile koyamayacagim Apollo kapsülünü dünyaya nasıl getirmiş. :))) E.musk yeni roket denemesinde inişte patladı yıl 2020 :))) NASA hatta Obama alçak yörüngenin üstüne çikamadiklarini itiraf ediyorlar, ileriki yillarda başaracağız diyorlar:))) admin sürekli düz dünya fotosu soruyorsun ya şuan uydulardaki ve nasanin balık gözü lens siz fotoğrafları zaten düz dünyayı gösteriyor., Sadece balıkgözü lensi normale cevireceksiniz. Yıl 2020 hala aya insanın gittiğine inanan büyük bir çoğunluk var :))) Mars’a uzay aracı gönderirken milimetrik hesap yapan ABD , dünyada Suriye’de, Irak’ta attığı bombayı milimetrik hesaplayamiyor:)) NASA tamamen yalan söylüyor . Çok değil belki 20 sene sonra küre dünyacilara gerizekalı diyecekler, ve NASA yanildim diyecek.:)

 87. Düz dünyacıları küçümsemeyen bir üslupla yazılmış ve bilgi temelli bir makale olması muhteşem. Dün deniz yolculuğu yaptım ve eğimi gözlerimle gördüm. Düz dünyaya inanmak üzereydim bende. Güneyden kuzeye gidiyordum ve cidden müthiş bir fark vardı ıkı kara arasındaki yükseklikte. Güneyde su daha yüksekteydi

 88. Gizemli konular insanoğlunu mıknatıs gibi kendine çekiyor. Hepimiz severiz böyle şeyleri. Bence En iyisi gizemli konulara fazla dalmamak, daha doğrusu ruh sağlığımızı bozacak her gizemli konuyla ilgilenmemek demek istiyorum. Ben artık öyle yapıyorum. Kimisi uzaylı peşinde, kimisi kıyametin ne zaman kopacağı peşinde, kimisi düz dünya, kimisi üç harflilerin peşinde, kimisi yecüc mecüc peşinde.

 89. Dünya yuvarlaksa renkli video veya fotoğraf var mı tam yuvarlak fotoshop olmayacak geoit biçimde peki daima kuzeye veya güneye giden var mı yubarlak ise sadece doğuya veya batıya gidipte aynı noktaya geldiler buzulların ilerisini göstersinler veya gitmek neden yasak yercekimi saçmalığını bırakın havadan ağır olan hersey yeryüzünde olur süzülmezse veya tepkili motor kullanılmazsa yuvarlak veya geoit olduğunu kanıtlayamazsınız sıkışınca yerçekimi diyorlar gök kubbeyi yani 36bin km yi kimse geçemez ay ve diğer gezegenlerin biz yuvarlak yönünü görüyorsak belki prizmalar hiç kanıt yok anca stüdyoda ve çöllerde çektikleri kötü video ve fotolarla kandırıyorlar büyük yalan

  1. Dünya’nın düz olduğunu gösteren ve uzmanların orijinal olduğunu ispat ettiği birçok fotoğraf var. +6 milyon. Peki Dünya’nın düz olduğunu gösteren fotoğraf var mı?

 90. Merhaba,
  Dünyanın kutuplardan basık, ekvatordan şişik olduğu bahsedilen “geoit” şeklinde hiç bir fotoğraf bulamadım. Var ise bağlantı paylaşır mısınız.

  1. Merhaba. Bulamazsınız; çünkü kutuplardaki basıklık Dünya’nın yuvarlak olduğunu gösteren fotoğraflarda çıplak gözle görülemeyecek kadar azdır. Bu ancak yapay renklerdirmeli ve abartılı bilgisayar grafiklerinde görülebilir. Dünya’nın yuvarlak olduğunu gösteren +60 milyon fotoğraf var. Düz olduğunu ve altını gösteren fotoğraf yok. Ayrıca düz dünyacılar yerçekimini reddediyor. Dünya’nın uzayda belirli bir yönde yol aldığını söylüyor. Neden yol alıyor, neden dünya düz, yani nasıyla açıklayan tutarlı bir kuramları yok. Tabii yerçekimini açıklayan görelilik teorisinin açıkladığı diğer doğal olayları da açıklayamıyorlar. 😉

 91. Yav siz onu bunu birakin Amerika, Turkye, Japonya , Avrupa da yaz mevsimi yaşanırken nasil oluyorda Arjantinde,Avustralyada,Yeni Zelandada kiş mevsimi yaşaniyor??Nasıl oluyorsa kutuplarda 6 ay gece , 6 ay gündüz yaşanıyor.Nasıl dünyanın bir tarafı gece iken diğer tarafı gündüz oluyor.Eğer güneş dünyanın etrafında çember şeklinde dönse idi dünyanın orta kisimlarına süreklı az da olsa ışık düşer ve dünyanın ortasındaki bazi yerle her daim gündüz olurdu.Yılda 365 gün boyunca.Yok eğer güneş dünyanın etrafında dik bir çember şeklinde dönüyor ise belli zamanlarda her yerin gece olması gerekir.Hani dünyanın altına geçiyor ya.Bu sürede hiç gun dogumu olmamali değil mi.Birde mevsim ve gece ve gündüzüde yörüngeye bağlıysa nasıl oluyorda mevsim süreleri bu kadar uzun. Mecellan bundan 500 yıl once dünyanın etrafını dolaştığıda bu zaten kanitlanmişti.Hadi onu geçtim bundan tam 1000 sene önce Ömer Bin Hayyam zaten dünyanın yuvarlak olması gerektiğini söylemişti.Cahilsiniz başka hiç bir şey değil.Lise de coğrafya dersi anlatiliyordu fakat siz ya liseye bile gitmemiş sinz yada bu derslerde uyumuşsunuz.Sırf dünyanın günlük hareketinden oluşan ruzgarlar var Alooooo!!!

 92. yunusyildizi

  Abi bilim konusunda çok yeteneklisin. Ama 3. madde yanlış dünya düz veya yuvarlak olsun vb her şekilde aynı yuzeyi görecegiz. Düz olsaydı arkasını yıne goremeyız saygılar

 93. yunusyildizi

  Kozan abi sana komik gelebilir ama ben dünyanın şeklini merak edenlerdenim. Sorguluyorum çünkü ve insan 7 sinde neyse 70indede aynıdır derler ya abi küçükken hep diyordum dünyanın altındakiler düşmüyor Ör Çizgisel hızın azaldığı yerlerde yani dünyanın en diplerinde yaşadığımızı hayal edelim abi o zaman doğal olarak ayaklarımız yere basıyor o zaman yarasa gibi ters durmuş oluyoruz yani öylemi oluyor Evet öyle ve bizmi hissetmiyoruz acaba veya çokmu saçma düşünüyorum bilmiyorum saygılar

 94. Dünya her durumda yuvarlaktır.
  Düz dünya savunucuları bile yuvarlak dünya görsellerini kullanırlar.
  Yuvarlak kelimesi yüzey şekli ya da cisim ayrımı yapmaz. Yuvarlanabilecek yapıda olan her şey yuvarlaktır. Bu düz dünyacıların iddiası daire veya tekerlek şeklinde olabileceği gibi (yuvarlak masa), küre, top, yumurta (benzerdir) biçimli cisimler, hatta bir boya damlasının yüzeyde oluşturduğu leke bile yuvarlaktır.
  İddialar, “Dünya küresel midir? (Ovaloid daha doğrusu Geoid), yoksa dairesel (Oval / eliptik) bir şekilde midir?” olmalıydı. Bu kadarı bile düz dünyacıların eksik bilgiyle fikir ürettiğini kanıtlar. 🙂

  Gelelim olayı sadece dini boyutta değerlendirenlere…
  Gök cisimlerinin şekilleriyle yaratıcının sorgulanması son derece saçmadır. Okuyup, araştırıp, Allah’ın ilk emrini yerine getirerek cahillikten kurtulmaya çalışanlar (bilenlerle, bilmeyenlerin bir olmadığı kuralı gereğince) İslam alimlerinin de dünyanın şekli hakkında araştırmalar yaptıklarını ve düz olmadığını ispatladıklarını öğrenebilirler. Zaten düz dünyacıların gayrimüslim bir gruptan ortaya çıkarak kendilerince dini destek aramaları, günümüz Müslümanlarının aklını karıştırma çabalarıdır. Unutmayın İslam alimlerinin tamamı birden fazla ilme sahiptiler. Neredeyse tamamı çok iyi matematik bilirler, onlara yakın astronomi bilirlerdi. Zira İslami zamanların hesaplanmasında astronomi ve matematik şarttır. Bunun dışında tıp, fizik, kimya gibi ilimlere de sahiptiler. Hatta inanması güç olabilir ama biyoloji bilgileri de oldukça ileriydi. Evrim konusunda ciddi çalışmalar da yapmışlardır. Olay aydınlanma, araştırma ve ilim sahibi olmaktır.

 95. Hilal kucuk

  Çok güzel yazmışsınız. Elinize sağlık ama sorun şurada başlıyor. Teorilerinin temeli: “bize yalan atıyorlar”. Bunu diyen bir insana neyi nasıl anlatacaksın. Bir fizikçi olarak anlattım ve videolarını da izledim. Adamlar bazı şeyleri bak bu böyle değil diyorlar, peki sana göre nasıldır kanıtla diyince cevap yok. Sen mantıklı bir delil getirince de, bizi kandırıyorlar. O gösterdiğin tüm kanıtları küreseller uyduruyorlar diyorlar. Herşeyi inkar eden bir inanışa neyin kanıtını göstereceksin. Hadi uzaya gidelim desen ve göstersen nasa bana bir film gösterdi, yalan bunlar derler. Bazıları elon musk insan değil diyor 🙂 Kime ne anlatacaksın. Bu yeni inanış bir 10 yıldan patlar ama bunun öncüleri de tarikat şeyhleri gibi iyi para kazanır bunlardan.

 96. Antartikanın karşı tarafına geçilemiyor diyen beyinsizler GEZEGENİN KARA KUTUSU ANTARKTİKA diye TRTnin belgeseli var açıp izleyebilirler gerçekten kanıtlanmamış bişeye sırf sizin mantığınıza yatıyor diye inanmayın çünkü sizin mantiğiniz aslında inandığınız şeyin doğru olamayacağını kavrıyamıyacak kadar düşük olabilir aslında ben çok zekiyim demeyin

 97. Öncelikle yazınızı çok beğendim. Bence yeterince anlaşılır olmuş. Bir iki senedir düz dünya konusunda araştırma yapıyorum. Bu süreçte farkettim ki düz dünyada açıklaması mantıklı gelen şeylerin cevaplarını geoit dünyada bilmiyorum. Bu beni araştırmaya itti. Din olarak ve bilim olarak çok yönlü araştırdım. Çoğu sorumun cevabını buldum. Mesela big bang olayını tesadüf olarak görüyor düz dünyacılar, yaratıcıyı inkâr ettiğini savunuyorlar. Ben bunun cevabını Taşkın Tuna kitaplarında buldum. Kesinlikle okunmalı. Tam tersine big bang yaratılışı kanıtlıyor. Şimdi benim sormak istediğim sorulara geliyorum. Umarım cevaplandırırsınız. Benim için çok önemli. Birkaç video izledim. Videolarda güneşi bulutların arasında gösteriyor. Bildiğimiz güneş çok uzaktaysa arkasında nasıl bulut olabilir? Buna benzer bir videoda ise uçak bulutların üzerinde uçuyor. Güneş altta görünüyor.
  Bir merak ettiğim şey ise düz dünyanın etrafında Antarktika var. Kuzey merkezde. Antarktikaya yakın kıtalar daha geniş,kuzey kısmı dar. Burda saat farkı olması gerekmez miydi buna göre?
  Üçüncü sorum gemilerde de eğime göre uçaklarda ki gibi jiroskop mevcut mudur?
  Son sorumda yüksek irtifada çekilen görüntülerde dünyanın etrafında mavi bir parlaklık var. Düz dünyada buna kaf dağlarının kaynaklandığı söyleniyor. Peki ya geoitte bunun sebebi nedir?

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version