aids hiv tedavi 1

AIDS’e Kesin Çare >> Amerikalı doktorlar HIV virüsünü insan DNA’sından sildi

aids-hiv-tedavi

Bilim adamları AIDS’e yol açan HIV virüsünü DNA’dan “Cas9” denilen özel bir enzimle silmeyi başardı. Böylece virüsün etkisinden kurtulan hücreler daha fazla virüs üretmek yerine kendini sağlıklı bir şekilde kopyalamaya başladı.

Dr. Khalili gen tedavisinin AIDS’e kesin çare olacağını belirtmekle birlikte henüz insanlar üzerinde klinik deneylere başlamadıklarını söyledi. Yeni tedavi klinik deneylerden başarıyla geçerse hem AIDS’e kesin çare olacak hem de diğer bazı genetik hastalıkları iyileştirecek.

Devrimsel AIDS tedavisi şimdilik laboratuarda test ediliyor, ama bağışıklığı güçlendiren klasik aşılara ek olarak ölümcül hastalıkları tümüyle iyileştiren genetik aşılar da geliştiren doktorlar tıpta yeni bir çağ başlatıyor.

İlgili yazı: Fabrika üretimi yapay kan geliyor, kan bağışı sorunu kalkıyor

 

Tıpta gerçek tedavi dönemi

HIV virüsü insan vücuduna girdiğinde ölümcül genlerini DNA’ya enjekte ediyor ve böylece AIDS hastalarını ömür boyu tedavi görmeye zorluyor.

Ancak Temple Üniversitesi Tıp Fakültesi, Philadelphia araştırmacıları öldürücü virüs genlerini DNA’dan silmenin bir yolunu buldu. Bunun için DNA’dan gen silmekte uzmanlaşan Cas9 enzimini kullanıyorlar.

Temple Üniversitesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Profesör Kamel Khalili gen tedavisi ile AIDS’i iyileştirmek için önemli bir adım attıklarını söyledi: “AIDS’e karşı kesin tedavi geliştirmek bize heyecan veriyor fakat klinik testlere başlamaya henüz hazır değiliz. Sadece laboratuarda doğru yolda olduğumuzu gösteren testler yaptık.”

 

 

Gen tedavisi nasıl işliyor?

Doktorlar HIV virüsünü etkisiz hale getirmek için DNA moleküllerini makas gibi budayan bir nükleaz enzimi ve buna eklenen özel bir rehber RNA (gRNA) molekülü kullanıyor.

DNA’daki zararlı virüs genlerini kesip atan Cas9 enzimi bir tür moleküler makas işlevini görüyor. Rehber RNA ise bu makası DNA’da doğru yere yönlendiriyor.

Yeni gen tedavisi ile zararlı HIV genlerinden kurtulan insan hücreleri sağlıklı bir şekilde çoğalmaya başlıyor. Dr. Khalili süreci şöyle açıklıyor:

 

 

“Klasik tedavide HIV-1 virüsü bağışıklık sisteminden temizlenemiyor. Sadece sürekli ilaç takviyesi ile etkisiz hale getirilebiliyor. Yeni gen tedavisinde ise hastalığı tümüyle iyileştirmek için virüsü vücuttan söküp atıyoruz. Nükleaz ve gRNA ile takviye edilen hücreler HIV’e tümüyle bağışıklı oluyor.”

“Gen tedavisi sayesinde aşılar sadece bağışıklık sistemini güçlendirmekle kalmayacak. Aynı zamanda birçok hastalığa kesin tedavi olacak. Vücutta moleküler makas işlevini gören bu faydalı enzimi AIDS’in yanı sıra diğer bazı hastalıkları da iyileştiren genetik aşılar geliştirmekte kullanacağız.”

Bugün dünya çapında 33 milyon AIDS hastası bulunuyor. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Hastanesi Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Elif Doyuk Kartal da Türkiye’de 2013 Kasım ayı itibariyle 7 bin 500 kişinin AIDS hastası olduğunu söylemişti. Amerika’da geliştirilen yeni gen tedavisi AIDS hastalarına kesin çare olabilir.

 

 

Dolaylı yollardan öldürüyor

Üç farklı ilaçtan oluşan Yüksek Etkili Antiretroviral Tedavi ya da kısa adıyla Haart tedavisi son on beş yılda AIDS’e bağlı ölümleri büyük ölçüde azalttı. Ancak ilaçların kesilmesi hastalığın nüksetmesine yol açıyor.

Aslında HIV virüsü doğrudan öldürmüyor. Bunun yerine bağışıklık sistemini zayıflatarak insanların yaşlılıktan ölmesini kolaylaştırıyor. Dr. Khalili’nin söylediği gibi yaşlılarda solunum ve kalp rahatsızlıkları, kemik ve kas erimesi, böbrek hastalıkları, bunama ve Alzheimer görülüyor.

 

 

AIDS bu hastalıklara bağlı komplikasyonları ve dolayısıyla ölüm riskini arttırıyor. Ne yazık ki Haart tedavisi de uzun vadede bağışıklık sistemini yorarak yaşlılıkta HIV’in işini kolaylaştırıyor. Nitekim bilimkurgunun en büyük yazarlarından Isaac Asimov, hastanede kirli iğneden HIV kapmış ve 1992 yılında 72 yaşında iken böbrek yetmezliği nedeniyle hayata gözlerine yummuştu.

Dr. Khalili’nin laboratuarı, HIV-1 DNA’sını hedefleyip Cas9 enzim makasıyla kesmek için 20 nükleotidden meydana gelen bir gRNA rehber molekül zinciri oluşturdu. Ardından gRNA’yı Cas9 enzimine bağladı.

Dr. Khalili bu konuda oldukça iddialı konuşuyor: “Makas işlevini gören Cas9 enzimini kullanarak hastalardaki bütün HIV-1 kopyalarını sileceğiz ve böylece AIDS’i iyileştireceğiz. Elimizdeki teknoloji ile artık bunu yapabiliriz.”

163 thoughts on “AIDS’e Kesin Çare >> Amerikalı doktorlar HIV virüsünü insan DNA’sından sildi”

  1. Başta prezervatif olmak üzere birçok koruma yöntemi var AIDS’in tedavisi olmasa da :). Doğru kullanılırsa hastalık kapma riskini yüzde 99,9 azaltıyor.

   1. Ben de dün öğrendim bende hiv virüsü varmış ve benim dönyam yıkıldı doktora gittim hayatın boyınca ilaç içeceksin dedi bana yeni yeni evl3ndim daha bir ay oldu nasıl yapacağımı bilmiyorum Allah kimseye göstermesin insallah en kısa zamanda tedavisi için ilaç öğretirler gün gecerek hızla yayılmaya devam ediyor

 1. Simdiye kadar bulunmus olmaliydi bu hastaligin tedavisi ama bu büyük ilac sirketleri yok ah ulen ah bulunmus olan careyi yok eder bunlar sirf milyarlari götürmek icin

 2. Şu anda öğrendim hastalığı kapmışım inşallah kesin tedavisi bulunur ve en kısa zamanda bu iş çözüme ulaşır

 3. şimdiye kadar bulunmuş olması bu zamnda ki teknolojiye göre çok normal bilim insanlarımız tarafından ama ne yazıkki insan oğlunun para hırsı sağlığıyla oynanıyor bi tür rakabet

 4. Bende aids hastasiyim. Azerbaycanliyim . 9 aydir bu hastalimi oyrenmisim ve cok kotuyum. gercektenmi bunun tam olarak tedavisi olacak?

  1. Çok geçmiş olsun, umarım en kısa sürede sağlığınıza kavuşursunuz. Bu tedavi gerçek, ancak henüz laboratuar aşamasında. Yine de yazıdaki kişilere ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

  2. Çok fazla korkmana gerek yok. HİV virüsü doğru tedavi edildiği zaman öldürücü hastalık değildir. Şeker, tansiyon, romatizma hastalığı gibi kronik bir hastalıktır. AİDS hastalığının korkutucu gösterilmesinin bazı nedenleri var. İlki ilaçlarının pahalı olması devlet için maddi yükümlülüktür, bu durumda hastalığın bulaşmasını önlemek için HİV öldürücü olarak gösterilebilir. İkincisi dinler cinsel ilişkiyi yasakladıkları için ve HİV virüsünün de genellikle cinsel ilişki yoluyla bulaşmasından dolayı siz insanların gözünde günahkarsınız. Üçüncüsü HİV virüsü en fazla Afrika ülkelerinde yaşayan insanlarda bulunur, o ülkelerde en basit hastalıklardan insanlar ölürken HİV virüsüne yakalanmış insanlar da doğal olarak ölüyorlar. İlaçlara erişimleri yok. O ülkelerde AİDS’ten ölüm oranı fazladır, daha doğrusu AİDS ölümlerinin yüzde 90’ını oluşturuyor.. Bu oranın AİDS ölümlerini yükseltmesi bizde de o virüse yakalanmış insanların öleceği anlamına gelmiyor. Bu üç nedenden dolayı HİV virüsü toplumda korkutucu hastalık olarak görülüyor. İlaçlarınızı zamanında alın, beslenmenize dikkat edin, hiçbir sorun olmadan yaşarsınız. Ayrıca tıpta yaşanan gelişmeler yakın gelecekte bu hastalığa kesin tedavi bulacak gibime geliyor. Hastalığı başka insanlara bulaştırmamaya dikkat edin. Sağlıcakla kalın.

 5. Bence aldatiyolar aids hastalarini. Cunku biz cok depresyonda oluyoruz. Kabul edemiyoruz bu hastaligi. Her gece Allaha dua edib yalvariyorum bir mocize olsun buna bir tedavi olsun.

  1. Sabırlı ve doğru tedavi ile bu iş çözümlenir Allah’tan ümit kesilmez aynı hastalığı bande kapmışım 1 ay olmadı öğrendim

 6. arkadaşlar yaşım 24 yaklaşık 1.5 sene önce öğrendim hastalığımı ve 9 aydır ilaç kullanıyorum…herşey normal aslında hatta öncesinde daha olumlu olan şeyler var örneğin yaşamanın kıymetini anladım..ALLAHın bize emanet ettiği canın kıymetini….onun izni olmadan bişe olmaz o bizi bu şekilde imtihan ediyor çünkü bu hastalığın bulaşma ihtimali çok düşük ve eğer sizde bu hastalığa yakalandıysanız, biraz daha düşünün derim…bu arada ben sürekli araştırıyorum ve türkiyedeki uzman doktorların konu üzerindeki seminerlerine katılıyorum ilk başlarda çoğu pek ümit verir gibi konuşmuyodu ama artık onlarda günümüz şartlarında mümkün olduğunu söylüyo

  1. Mehmet ali

   Merhaba kardesim bende 3 gün önce öğrendim hiv pozitif oldugumu piskolejik olarak çok kötüyüm ne yapmam lazım bana yardımcı olun

    1. Umutbitmez çoğalır

     Merhaba bende Dövme yaptırmıştım 7 ay önce 2 ay önce kalp kriz geçirdim kalp kontrol üne gittiğimde HIV pozitif oldumu öğrendim bidaha test yaptırdım sonuç aynı çıktı ve Ankara enfeksiyon bölümüne gittim güzel ilgilendiler ilaç başladık 1 ay sonra kontrol var içim rahat doktor güzel ilgilendi bende öğrendiğimde şok olmuştum doktor erken teşhis dedi grip ve zatürre aşılarım yapıldı içim rahat tavsiyem hastalık varsa iyi bi doktor bulun internette hastalıkla ilgili çok araştırmakta yapmayın ben ablalar söyledim ilk ve doktora beraber gittik moral çok önemli ilişki kan yolu ve pozitif olan kişinin özel eşyasını kullanmazsan geçmiyor kronik bir hastalık ilacı var tedavi olmaya utanmayın korkmayın kimseye söylemek zorunda deyimsiniz önyargı ve damgalama yapıyorlar ailenizle görüşün destek alırsınız

 7. eğer hayatı hiv taşıyıcısı insanlardan aldıysanız,hiv’i de almışsınız demektir. bu durum sizi ölümlü yapar. ihtiyarlayarak ölürsünüz..eğer hiv taşımadan dünyaya gelmişseniz hiv ile enfekte olmadığınız sürece ihtiyarlamaz,kanser,diabet gibi hastalıklarla karşılaşmazsınız. hiv enfeksiyonu ilk önce hemofili hastaları,kaposi sarkomu (kanser) hastaları,homoseksüeller ve uyuşturucu kullananlarda tespit edilmişti. hemofili kalıtsal (genetik) hiv enfeksiyonuna bağlı bir hastalık olduğu gibi kanser de hiv bağlantılı bir hastalıktı. uyuşturucu kullanma eğilimi ve homoseksüellik ise kalıtsal olarak hiv taşıyıcısı olan toplumlarda yaygın olarak görülüyordu. yani homoseksüellik bir bulaşma yolu değil, kalıtsal hiv enfeksiyonunun neden olduğu bir cinsel davranış bozukluğuydu.

 8. NASIL BULAŞIR: sanılanın aksine hiv kan nakli ile bulaşmaz, çünkü kan bankasından nakil için aldığınız kan soğuktur ve ihtiva ettiği hiv canlılığını yitirmiştir. hemofili hastalarına yapılan replasman tedavisi de işte bu nedenle hiv in bulaşmasına yol açmaz. ayrıca hemofili zaten hiv enfeksiyonunun neden olduğu bir hastalıktır. çok ağır yaralanmalar dışında insanın kan nakline ihtiyacı da olmaz.. leş yiyici bir hayvan kuduzdan ölmüş ve vücudu soğumuş başka bir hayvanın leşini yediğinde kuduz mikrobunu da alır ancak hiv’i almaz çünkü ölmüş hayvanın vücudu soğuduğunda hiv de canlılığını yitirir ve enfeksiyon başlamaz. tükürük bulaşmayı engeller. bu nedenle öpüşmeyle de bulaşmaz, belli şartların oluşması halinde normal cinsel ilişki ile bulaşma ihtimali vardır. kesici ve delici aletlerin ortak kullanımı ile bulaşma için ortak kullanılan hastahanelerin doğum servisleri cahil sağlık personeli yüzünden çok tehlikelidir. devlet hastahanelerinde yapılan doğumlarda genellikle bebeğe hiv bulaşır. ancak bunu anlamak oldukça zordur.

 9. sadece kendinize inanarak bu hastalığın dünyanın sonu olmadığını düşünerek pozitif düşünerek hayatın tadını çıkarın. arkadaşım iki sene önce HIV virüsü kapmış olabileceğimi düşündüğü için test yaptırdım içim rahat etti çünkü gayet sağlıkliyim fakat arkadaşım aynı sonucu alamadi ve gerçekten psikolojisi çok bozuk. bende olsam benimde psikolojim iyi olmazdı diye düşünüyorum. fakat sürekli bunu düşünerek zaten hastalık sizi eritmeden kendiniz kendinizi eritmeyin.

 10. karamsarmiyim ?

  Bnde 2 ay evvel korunmasiz bir iliski yasadim .Simdi ise tamamen karamsar bir sekilde gunlerim zehir oluyor . Yarin test yaptirmaya gidecegim ama sonucla karsilasmak beni cook tedirgin ediyor umarim hakkimizda hayirlisi olur . Bana önceden bu isi yapmayin pisman olursunuz demislerdi ama simdi pismanligin ne oldugunu cook iyi biliyorum . Arkadad cevrenizin kurbani olmayın. Saglicakla kalin

  1. Bende bu hastalığı kapmışım Ekim ayında öğrendim 4 aydır her türlü sağlık taraması bittikten sonra büğün ilaç tedavisine başladım tabiki kimse istemez böyle olmasını dünyanın sonuda değil her keze sabır versin

 11. Ya ben gerçekten çok korkuyorum burada ki yazıları okudukca bende pozitifim tedavi görüyorum fakat her internete girip baktığımda başımdan kaynar sular dökülüyor bazen intaarın eşiğine geliyorum ama bazı yazılarıda görünce umut kaynağı oluyo arkadaşlar lütfen nolursunuz bana yardım edin psikolojik olarak ben hiç iyi değilim 🙁

  1. benim kardeşim böbrek hastası diyalize bağlanıyor, eğer uygun böbrek bulunamazsa birkaç sene ömrü var, hiv pozitif olup ilaçlarını düzenli kullanarak 20-30 sene yaşayanlar var. zaten o zamana kadar kesin bir tedavi bulunur. haline şükret bence. bugün bir şeker hastası olsan 20 sene yaşayacağın belli bile değil

  2. Allahtan umut kesilmez. Ben de bu hastalığımı yeni öğrendim. Bütün testlerim tamamlanmak üzere. Sonra ilaç tedavisi inşallah. Bakalım bekleyip göreceğiz. Allah bizi bu hastalıkla imtihan ediyor. İnşallah günahlarımızı affeder

  3. hakan solmaz

   Kardeşim Allah c.c ölüm hariç her hastalığa tedavi vermiştir çaresi vardır her yazıyı okursanız tabiki psikoloji kalmaz yapmanız gereken tek şey ilaçları kullanın ve sabırla bekleyin çünkü tedavisi bulundu kısa zaman içinde hayata gecirili

 12. Merhaba
  Ben de geçen hafta öğrendim pozitif olduğumu. Şu an gerekli testleri yaptırdım. Sonuçları bekliyorum. İlaç tedavisine başlayacağız. Benim pozitif olup eski dönem ilaç tedavisiyle bile uzun süre yaşayan tanıdıklarım var. Zor bir sınav Allah hepimize yardımcı olsun. allahtan umut kesilmez.

 13. Merhaba arkadaslar 28 yasindayim ve bende 6 ay once pozitif olduğumu ogrendim ilk gunler tabiki kabullenmek cok zordu 5aydir ilac aliyorum hastaliktan sonra hayatim daha da duzene girdi aslinda ölum korkusuyla daha dikkatli yasamaya basladim saglikli beslenip spor yapip ilaclarimi duzenli aliyorum ve suan cogu negatif insana gore daha saglikliyim tek farki pozitifim onun disinda aslinda korkulacak hic birsey yokmus yeni tani alan arkadaslar hic endiselenmeyin kendinize biraz zaman ayirin ve ilaclarinizi aksatmayin internetten bilgi almak yerine pozitif yasam dernegi veya bir doktorla konusun çünkü bende ilk baslarda internette okuduklarım yuzunden ölümü secip tedaviyi reddetim ama daha sonra pozitif yasam dernegi ve doktorumla tanistim hiv ile ilgili gercek bilgikeri alinca tedavime baslasim ve suan gayet iyiyim konu hakkinda yardimci olmak isterim unutmayin yalniz degilsiniz

  1. Merhaba
   Ben de çok yeni öğrendim pozitif olduğumu. Fakat kiminle yazışsam herkes eşcinsel ve bir yerden sonra sarkıntılığa dönüyor olay. Ben de sindirmeye çalışıyorum olayı. İlacıma yeni başladım. Ama yine de hala çok mutsuzum. Artık evlenemeyeceğim ve çok üzülüyorum.

   1. Disaster arkadasim uzulme ne zaman istersen iki kardes gibi konusabiliriz ayrica bilmeni isterim hiv pozitif olman evlenip saglikli cocuklara sahip olmana engel degil tip bu konuda fazlasiyla ilerlemis

   2. Bende sanırım hiv yakalandım ankarada ve test yaptıracağım ilişkiye girdigim kişi hiv yeni öğrendim belirtiler başladı .. korkmuyorum varsa yaşanacak omrumuz yaşarız sadece pişmanlık ve 2.ufak.evladım var utanıyorum..

  2. Merhaba kardeşim..bende sanırım positifim daha test yaptırmadım ama belirtiler onu gösteriyor..yazını okumak bana iyi geldi..yanlız değilsiniz demen bile yeterli ya..

  3. Hangi şehir desiniz bana telefon mimarınızı atın lütfen bende yeni öğrendim hastalığımı bana yardımcı olun

 14. Disaster arkadasim uzulme ne zaman istersen iki kardes gibi konusabiliriz ayrica bilmeni isterim hiv pozitif olman evlenip saglikli cocuklara sahip olmana engel degil tip bu konuda fazlasiyla ilerlemis

  1. merhaba evlilik sağlık raporu için sağlık ocağına gittik. Nişanlıma hiv pozitifsin demişler. pazartesi günü doktora gidecek. eylülde düğünümüz olacaktı. ona belli etmiyorum ama çok korkuyorum.sağlık raporundaki hiv in yanlış çıkma ihtimali var mıdır? nolur yardım edin.

   1. Evet var.. Zaman zaman yalancı pozitiflik çıkar ancak pozitif çıksa bile bu evlenmenize mani değil. Çocuk sahibi olmanıza da mani değil. Bence bu durumda nişanlına sahip çık.

    1. Sağlık ocağı ilk kandan sonra 2. kez kan aldı. 2ç alınan kan da doğrulama testi yapmış sağlık ocağı. Doktor hiv pozitifsin deyip bi sürü testler istedi cuma günü belli olacak bekliyoruz. en büyük hayalim nişanlımdan bebeğimin olması. enfekte olmaktan veya bebek sahibi olamamaktan çok korkuyorum.

 15. merhaba arkadaslar yenı aranıza katıldım bende tedavıye baslıcaz umarım guzel etkılerını gorurum sanslıyızkı tedavısı var bu hastalıgın sadece ınsanlardakı onyargının tedavısı yok oyuzden sız sız olun bunu soylemeyı dusunmeyın

  1. 5 ay önce hiv+ Teşhis i kondu. İlk testte rna testinde 10 milyon du mikrop. Bir ay önceki testte 8 bin kalmış. Yakında negatif olacak. İnsaAllah. bi sıkıntı olmuyor. İlaçları düzgün ve devamlı kullanın. 24 saat etkili. Şimdi iyiyim herşey yolunda

 16. Merhabalar, Şu an buraya yazarken bile kendimi tutamıyor, çektiğim acı gözlerimden akıyor tutamıyorum. Etrafımızda o kadar çok insan artık pozitif olmuş ki bunu buralarda bu tür yazılarda artık iyice anlıyorum. Bütün bunlara birde “Bunların hepsi eşcinsel” diye yaftayı yapıştırması çok acı. Öyle yada böyle insanız. El insaf, hırsızın hiç mi suçu yok, Bu mikrop bu kadar hızla yayılırken, bunu bile bile bir başkasına bulaştıranların hiç mi suçu yok. Kendi zevki rezil hayatının tatmini için masum insanları buna mahkum etmeye ne hak görüyor kendilerinde. Söyleyecek çok sözümüz var, belkide bilerek böyle yapanlara olan kinimizden ölmesini diliyoruz.
  Neden bu kadar acılıyım, çünkü sizin kitaplardan şarkılardan şiirlerden, dizilerden belki tarihi efsanelerde romanlarda sayfalarca anlatılanlarla hissedebileceğiniz bir aşkı yaşarken, hayatımıza şimdi HIV pozitif girmesiyle kırılan dallarımızı yeşertebilme çabasının mücadelesini veriyoruz. iki haftalık yeni hayatımızın günahını intikamını hırsını kimden çıkaralım desem de anlamsız. Masum bir insanın hayatını hiçe sayanı mı, o masumun başkasına yaşattıklarının vicdan azabını mı, bu kadar aşık sevgi doluyken ölümü ensende hissetmeni mi, hangisinden neresinden başlasak yeni hayat düzenimizin. Birkaç hafta veya ay sonra benimde pozitif olma ihtimalinin, ihtimal değilde neredeyse kesin olması düşüncesi, artık iki kişilik üzüntülerin yükünü taşıyabilme gücünü gösterebilecek miyiz bilmiyorum.
  Belki yazdıklarımdan hiç bir şey anlamadınız. Şu an ne yazdığımı ben bile bilmiyorum. Paylaşmak istedim.
  Bu yazılanları okuyan olursa bilsin Eşcinseliz evet. İnsanız. Toplumun içinde senin kardeşin arkadaşın belki eşin çocuğun, annen belki baban, patronun iş arkadaşın, elinden tuttuğun dostun, sırdaşın, ama sen asla bilmeyeceksin çoğunu. Anlamayacaksın çünkü anlayacak olsan zaten bilirdin.
  Neyse

  1. Ekim ayında öğrendim bu olayı ilk zaman çok morelimi bozdu hemen tahlil ve tedavi süreci 8 ay geçti bence madem olmuş bu olay yaşamayı öğrenecek ben ve diğerleri şimdiden hayırlı ramazanlar

 17. Herkeze meraba bende pozitif hıv saptandı
  Kendimi çok kötü hissediyorum
  Kötüden ziyade hastalık kendini göstermeye başladı
  Hemen tedaviye başlamam gerek ama hangi hastaneye gitmeliyim tedavi için
  Biran önce ilaç kullanmam gerek

 18. Merhaba arkadaşlar 1 hafta önce HIV testi oldum değerim 0.85 negatif çıktı. Ama 1 e yakın olduğu işin şüpheli deyip Ankara’ya gönderdiler . Sizce pozitift gelme ihtimali varmı

  1. Kardeş ben 1ay önce test oldum 0.66 negatif çıktı.Dün tekrar oldum 0.76 çıktı.Ama bana şüpheli filan demediler.Sen devlet Hastanesindemi oldun.

  2. Berkay test sonucun ne oldu.Benim bildiğim negatifse tamamdır.Önemli olan değerler değil sonucun ne olduğu.

   1. Arkadaşlar bazı rahatsızlıklardan dolayı değişik değişik bölümlere gittim birşeyin yok deyip beni geri gönderdiler, fakat hasta olduğumun farkındaydım hemde fazlasıyla, sırt ağrısı kas ağrısı iştahsızlık baş dönmesi denge kaybı oturduğum yerden kalkınca bacak ve kas ağrıları vs çok şey, en son hiv yaptırmak aklıma geldi devlet hastanesinde yaptırdım.. Ve iki gün sonra sonucu almaya gittiğimde bana sonucun çıkmadığını ve laboratuvara gitmemi söylediler, gittim laboratuvarda beni kan merkezinde bir doktora gönderdi, ulan noluyor dedim. Sonra bir bayan doktor beni odasına çağırdı gittim ve bana hiv + olduğumu söyledi, kaynar suya düşmüş gibi oldum.. ve o an hastanenin tepesine çıkıp atlamak istedim:( ağladım çok ağladım sonra üniversite hast, gitmemi söylediler ve iki gün sonra ordanda tahlil yapacaklar, ben geceleri uyku uyuyamıyorum, İzmit’ten biri varsa lütfen bana yardım etsin:(
    Bitmeyennameler@outlook.com

 19. selam tūm hasta arkadaşlara geçmiş olsun sevgili arkadaşlar son derece rahat olun hayatinizi yaşamaya devam edin sadece daha dikkatli olarak iyi beslenin spor yapin sevdiklerinizle guzel vakit geçirin bana iki yil önce teşhis koydular tedaviyi aksatmayin merak ettiğiniz şeyler varsa yazin ben çok iyiyim hayati sevin benimki iş yerinden bulaştı dava açtim yani kaza ama Rabbim verdi buda bizlerin sınavı üzülmeyin yanliz değilsiniz lütfen daha dikkatli olun ve tadaviye başlayin psolojik destek alin hepiniz değerlisiniz .

  1. Kardeş öncelikle geçmiş olsun.Bu Elisa testinde pozitif değerlerin kaç oldu.Bide bende mesala 20 gün bulantı oldu ve şu aralar farenjit olmuşum bunlar hep belirtiymiş. 60. Günde negatif geldi ama değer yüksek 0.87 pozitif değer aralığı 0-0.99 senin HIV enfeksiyon belirtilerin oldumu?

   1. kardesim geçmis olsun oldu hemen anladim kendim sağlikciyim zaten test yaptirdim ve olaya rahat yaklastim yani heyecan yapmayin dikkatli olun doktorunuza guvenin iyi bilgi alin artik kesin caresi olmasada tedavi var ilaçlari zamaninda alip doktor kontrollerine uyup en onemlisi hayati sevip sevdiklerinizle cok iyi bir yaşam surebilirsiniz burdan bu hastaliği bir şekilde almiş tüm arkadaslara lutfen doktora gidin ve guvenin etrafinizi bilgilendirin korkmayin gūçlū olun diyorum sorusu olan yazsin yalniz değilsiniz

    1. Erken teşhis çok önemli hastalık durumu olduk tan sonra tedavi oldu 6 aydır ilac kullanıyorum kanamida hiç virüs kalmadı ama vücutta saklı hiç morelini bozma 7

     1. Er ken teşhis çok önemli devlet hastaneleri bu işi çok iyi yapıyor tedavisi çok pahalı bir hastalık hemen sigorta olmasi gerekecek

  2. s.aleyküm kardeşimn 2 kere test yaptırdım 2 side negatif cıktı ama tedirginim dedigin gibi ilk başta 2 3 günlük ateşlenme oldu ve gribe yakalandım şimdi sadece burun akıntısı var başka bişey yok sende belirtiler nasıl cıktı bide senle özel konuşma ihtimalimz var mı

  3. Hiv duo ultra testim pozitif cıktı pazartesi günü western blot testi yaptırmaya gideceğim. Bunun yanılma oranı var mi. Ve ilaç tedavisiyle sağlıklı yaşamla insanın ömrü ne kadar oluyor. Tedavisi bulundan gibi mi yakın bir zamanda kalıcı olarak. Internette psikolojim daha çok bozuluyor

 20. kardeşim yūksek ateş isal terleme ilk belirtiler sonrasinda dudaklarda uçuk ancak sanirim kişiden kişiye fark ediyo o yuzden test lerde fark edebilir kişinin bunyesine göre farklilik gösterebiliyo virus öle tahmin ediyom ama dediğim gibi bu sureden sonra bunlari değil nasil daha iyi yaşariz ve dikatli olup buna bakmaliyiz nasildi oldu ne şekilde oldu bir önemi yok lūtfen tum arkadaşlar dikkat etsin berber dişçi vs ortak kullanim alanlarinda dikkat edelim bir başkasina bulaştirmayalim yeter gerisi iyi dūşūn tedaviye uy yaşa lūtfen yalnizlik çeken arkadaşlar yazsin birbirimize yardimci olalim bilinçlendirelim şu bir gerçek yalnizlik mutsuzluk bir çok hastaliği tetikler .

 21. Merhabalar ben de aids den süpheleniyorum 1 hafta once hastanede chek up yaptirdim doktor hic bi hastaligimin olmadigini söyledi baska bi sey de yaptirmama gerek varmidir

  1. Kardeşim şüphelerin varsa elisa testi yaptır önemli olan bu test acaba hastanede elisa testi yaptılar mı?sanmam chek up sadece normal kan değerlerine bakarlar hiv ve hepatit ayrı testlerle bakılıp tanı koyulur

 22. Pozitif bakiş

  Merhaba arkadaslar bende 19 subat 2016 da hiv+ oldugumu ogrendim. Tabiki bende herkes gibi ilk ogrendigimde cok kotu gunler gecirdim. Size tafsiyem bulundugunuz sehirde iyi bir enfeksiyon doktoru bulun tum tektiklerinizi yaptirin doktorunuza guvenin ve tedaviye basladiginizda tedavinizi aksatmayin. Iyi beslenin, spor yapin, sigara ve alkolu kesinlikle birakin. Tehlikeli cinsel davranislardan kacinin. Kendinizi ve yasamayi sevin. Ben tedaviye baslamadan once yani 3 ay once kandaki mikrop orani 1.5 milyon iken en son yapilan testde 20 nin altina dustu. Yani bulas riski sifira yakin. Evet bu cok guzel bi haber fakat onemli olan bundan sonrasi. Ayni sekilde ilacimi zamaninda alir iyi beslenir spor yapat hayata pozitif bakip kendimi tehlikeli.cinsel.davranislardan korursam her saglikli insan gibi uzun bi sure saglikli yasarim. Hayata pozitif bakip saglicakla kalin.

 23. Arkadaslar kondomla cinsel ilişkiye girdim. Sadece 10 dakika belki. Yine de bulaşma ihtimali var mi acaba?

  1. Kondom kullandıysan sıkıntı yok. Ama kondomsuz oral anal vs. ilişki de bulunduysan mutlaka test yaptır.

 24. arkadaslar ınsallah allah bı ıkapı acar bu ılacların fıyatı ne kadar acaba ben hıv degılım ama ınanın ıcım acıyor aslında tedavısı bulunur ama amk paragoz ılac fırmaları yuzunden buldurmuyorlar bırde sızdekı belırtıler ney acaba nasıl anladınız

 25. Slm arkadaşlar. Bende 1 yildir tedavi alıyorum.truvada adlı bir ilaç kullanıyorum şuan. Kenevir yaginin bu hastaligi yendigini duydum.araştirdim başarı orani yuksekmiş. Bilgisi olan varmi. TedViyi kabullendikten sonra yaşantiniza kronik diyabet hastlari gibi devam edebilirsiniz. Çaresi bulunana dek mecburuz

  1. Şu an öğrendim . Ve doktor beni basit bir apse amaliyatını bile yapmadı . Ağlamaktan alıkoyamıyorum kendimi . İlaçlar çok pahalıymış çaresi yokmuş bağışıklık sistemini çökertiyormuş internette bu tarz şeyleri okudukça daha kötü oldum . Şu an oturuyorum annemin yanında ve gözgöze gelemiyoruz . Ağlama diyorum anne ve iyileşirim diyorum ama gerçekten iyileşirmiyim bilmiyorum

 26. uzuluyorum

  mrb yaklasik 4 yildir hiv pozitif hastasiyim ilaclarimi kullaniyorum.. okudum goruyorum ki tek kafama takan ben degilim bazen ruyalarimda kotu seyler goruyorum bazen moralim.bozuluyor sureklu tedirginlik icerisinde yasiyorum kimseye birsey anlatamiyorsun yalwariyorum bu hastaligin tedawisi bulunsun bizde kurtulalim artik boyle yasamak istemiyorum 🙁

 27. Merhaba Antalya’dan Bende yaklaşık 1 yıl oldu ilaç kullanıyorum öğrendiğim gün yıkıldım ana hayat devam ediyor çocuğunuzda oluyor kendininizden emin ılun sağlıklı beslenin belirtileri ben sırtımdaki kas Ağrı’ları halsizlik yüzünden gittim hıv pozitif çıktı ilaçla yaşıyoruz … Allah yardımcımız olur .. Unutmayın Allah duaları işiten ve kabul edendir…

 28. Yanlız değiliz

  Öncelikler herkese geçmiş olsun bende 2 ay önce öğrendim pozitif olduğumu ve 20 gündür ilaç kullanıyorum tivicay bu ilacı akşam alıyorum ve bu ilaç uyku bozukluğu ve kabus a yol acıyor siz siz olun benim gibi 2 ilaç kullanıyorsanız bu ilacı akşam değil sabah alın ilaçları saatine dikkat edin ailenizden en az 2 kişeye söyleyin bu durumu aile önemli yanlız okursanız psikolojik olarak çökersiniz aldığınız ilaçla fayda etmez

 29. merhaba arkadaşlar ankarada hivli arkadaş varsa gorūşmek istiyorum lutfen iletişime geçelim destek olalim birbirimize ve gūçlū olalim iki yildir tedavi görūyom

  1. Selam ankaradan hızlı varsa görüşelim yalnız değiliz arkadaşlar benim sağlığım iyi düzenli tedavi olursak kontrol aksatmadan daha iyi olacak skype yada face görüşelim sorunlarımızı paylaşalım

   1. Sebati Soyak

    Merhaba sevgili arkadaşım ben henüz test yaptırmadim ancak 1 ay önce anal yoldan seks yaptım hiv virusunun bulasmasi için karsindakinin hiv virüsü taşıması lazım deilmi yani escinsel olsa bile ? Cevabını bekliyorum.

 30. Selam 21 yasinda hiv pozitif hastasoyim ilik naklide cozum oluyor mus cas9 da bundan bir an once tamamen kurtulmak icin elimden geleni yapmak istiyorum bu nezaman cikacak nezaman ilik nakli dusunuyorum arastiricam bu konuyu

 31. Selam aleykum kardeslerim bende 1bucuk sene oldu cinsel iliskiye girmedim hic kimseyle tobe ettim zina etmeyecegim diye 3hafta once evlenmeye karar verdim tobe etmeden once yine kan tahlili yaptim temiz cikti dun ne olur ne olmaz yine elisa testi yaptirdim cok sukur Rabbim tahlil sonuclarim temiz cikti bu gun yorumlardan etkilendim ve cok uzuldum kardeslerim Allah yardimciniz olsun Allah a siginin tovbe edin kalpten yurekten aff dileyin bagislama dileyin ve kimseye bulastirmayin gunahi cok buyuk hayat devam ediyor ‘ve yep yeni bir sayfa acin kendinize belki Allah bizleri siniyor ne olursa olsun isyan etmeyin olumlu dunya hepimiz olecegiz kimimiz trafik kazasi kimimiz kanserden kimimiz bogularak kimimiz yanarak can vererek her olumun bi sebebi var onemli olan is isten gecmeden ahirette gitmeden yurekten kalpten tovbe edip Allah a yalvarip aff dilemek Allah cok bagislayici cok affedicidir butun gunahlari affeder yeni bir sayfa acip Allah in istedigi laik bi kul olmaya calisalim sukuredelim her halimize Allah butun gunahlarimizi affetsin diyecegim su hayattan sogumayin vazgecmeyin dort elle daha cok sarilin gunumuzde herseyin devasini bukuyorlar insallah bu hastaligin tedavisi bir an once cikar butun kardeslerim bu hastaliktan kurtulur insallah Allah hepimizi kazalardan belalardan hastaliklardan tum kotuluklerden korusun Allah butun musluman kardeslerimi dogru yolu gostersin islah etsin hidayet etsin Allahim butun musluman kardeslerimi korusun.

 32. Arkadaşlar 65. gün test yaptırdım sonuç negatif fakat kandaki trombosit denilen plt değerlerim düşük geldi ayrıca neu%’sinde düşüş, lym%’sinde yükseliş vardı.Aynı gün doktor tekrar kan aldı plt değerin yükselmiş ama yeterli değil dedi ve parmaktan kan alıp preferik yayım yaptı sonra akşam arayıp 2-3 gün sonra tekrarlayalım testi denildi.2-3 gün sonrasında tüm test sonuçlarım normale dönmüştü hiçbirinde hata yoktu fakat şuan 75. gündeyim kasığımda çok ufak lenf bezesi şismesi 15-20 günden fazla olduğu halde geçmedi artık kafayı yemek üzereyim bu hastalık böyle mi belirti verir ??

 33. Hafif yanma ilk etapta oldu bende sonra koltuk altimda beze gibi bir sey cikti ne zman ilac tedavisi basladi hepsi kesildi ilac normalde 2.500 tl sigorta karsiliyor 3 ayda bir kan veriyom sorusu olan yazsin burdan

 34. 18 yaşındayım be bundan 2 ay oldu genel eve gittim ama kondomlu girdim ama öpüştüm 1 dk filan ve kendi kendimi yiyorum aids oldum diye belirtileri arastırıyorum psikolojik herhalde hemen çıktı birşey diyorum sivilce bilene çıksa aids oldum diyorum ne zaman test yaptırmam lazım

 35. 777 ya bazı arkadaşlarım anlattım YoK olum seninki psikolojık kendi kendine paralıyor ama için de sıkıntı kalmasın istiyorsan test yaptır diyorlar ama ben içim rahatlaması için test yaptırcam sizce ne zaman yaptırmam gerekli

 36. Ha burada abilerim ablalarım ben bi hastalığı çok araştırırım derinlere baya inerim düzenli tedavi olduktan sonra aids hücreleri YÖK oluyormus bunuda yaklaşık 6yıl filan düzenli olmanız lazım Almanya’da 1 kişi kurtulmus maddi durumum olsa yanına gitçem adamın nasıl kurtuldun ne yaptın diye

 37. Ben dovme yaptirdim ama supheleniyorum tam olarak 1 hafta gecti aradan faranjit oldum ve grip oldum bacak kasimda ufaktan agrilar cikmaya basladi doktorlara ne zaman gidip ben hiv pozitif olabilirim desem bogazinda iltihap var diyip bana bikac ilac kilitleyip eczaneye paketlediler saglik ocagina gittigimde faranjit oldugumu ogrendim sizce bende hiv pozitif varmidir testi hemenmi yaptirmaliyim yoksa 3 ay sonrami (eger hiv pozitif isem dovmecimi ÖLDÜRÜRÜM…)

   1. 6 AY BEKLEMESİNE GEREK YOK
    COMBO TEST VE P24 ANTİJEN TESTİ VAR 20. GÜNDEN İTİBAREN YAPTIRABİLİR
    AYRICA HIV RNA PCR TESTİ VAR 10. GÜNDEN İTİBAREN YAPTIRABİLİR

 38. merhaba arkadaşlar bende bugün öğrendim hivpozitif olduğumu sağlık acağına kan verdim sonra beni zeytiburnu lavobatuarından aradılar kanda şüpe var gel dediler gittim doktor kanımda hiv olduğunu söyledi bunun için tekrar kan alıp sonucunu bekleyin dedi ben kabullendim artık sadece korkularım benim bir ailem yok eğer gerçekten pozitif çıkarsam sigorta ne kadar yardımcı oluyor bunun altından kalkabilirmiyim aydınlatırsanız sevinirim

  1. Geçmiş olsun kardeş Allah şifalar versin.Sigortan varsa tüm tedavi masrafların devlet tarafından karşılanıyor. Yoksa bile bulunduğun ildeki valiliğe müracaat edersin. Şüpheli ilişkin nezaman oldu?

 39. Okula yeni gelen bir öğretmen arkadasla yakinlaştık ve sadece bir kez ilişkiye girdik. Aradan 18 ay geçti ve ben aşırı korkuyorum. Çünkü o cinsel açıdan serbest biri hiv kapmistir diye düşünüyorum. Test yaptirmaya da korkuyorum. Olur da pozitif çıkarsa yikilirim diye. Kendisiyle konustum saglikliyim diyor evlenme hazirligi yapiyorum diyor her yaz check up yaptiririm diyor ama hiv testi yaptirdin ki dedigimde cevap veremiyor. Hoş hiv’in ne oldugunu da bilmiyordu aids deyince anladı. Umarim boşuna kuruntudur. Allah herkesin yardimcisi olsun. Kimse korunmasiz iliskiye girmesin. Tek esli olun asla ve asla zevkinizin kurbani olmayin. Benim düştüğüm duruma düşmeyin.

 40. Supheli iliskimden 20 gun gecti ve suan asiri oksuruk basladi baska bir belirti yok gicik tutuyor kuru oksuruk bu belirti yeterlimidir

 41. Hocam 2-6 hafta araliginda bazi belirtilerin meydana gelebilecegi soz konusu.23 gun gecti hic bi belirti yasamadim ama 1 haftadir oksurugum var giciklanma var sence bu bir belirtimidir?

 42. Positivvvv

  Arkadaşlar ameliyat için kan verdim hiv+ dedi ama yalancı olabilir dedi sonuç 115 miş 2 hafta sonra tekrar kan ver dediler sizce ne olur arkadaşlar 🙁

 43. Mrb arkadaslar ben hiv icin kan ve idrar testi yaptirdim idrar testinde bisey cikmamis ama kan testinde ilk denemede pozitif ile negatif arasi cikmis ikinci denemede pozitif cikmis emin olmak icin doktoar tekrar denemisler budefa negatif cikmis beni bugun aradilar emin olmalari icin tekrar kan vermeye cagirdilar. Durumu boyle olanlar varmi acaba kesin sonuc neden cikmaz kanda bende hicbir belirtide yok ,

 44. Arkadaşlar ben de geçen hafta amaliyat için kan verdim hiv+ çıktı. Sonra hiv RNA testi yaptırdım o da pozitif çıktı ve en son olarak ta cd4/CD8 testi yaptırdım. Onun sonucuna göre ilaç kullanımına baslicam. Ama yine de içim rahat etmedi bugün Haseki Hastanesi’ne gittim. Kan verdim hiv testi için. Bakalım ne olucak. İlk duyduğumda 2 gün yemek yiyemedim. Uyku düzeni altüst oldu. İşyerimde anlayışlı olup toparlamam için 1 hafta izin verdiler. Ailem de öğrendi destek oldular bana. Ama genel durumum hala kötü . Dua ediyorum surekli

 45. Süleyman kaya

  6ci ay cybh testleri negatif eids frengi falan onlarında sonuçları negatif özel labaratuvarda oldum testlerimi konuyu kapatabilirsin dediler dizlerimde biberlerimde yanma oluyor ve idrar yollarında boyun lenf bezi sis ve boğazlarım açıyor sürekli ama testlerin zamanı doldu bisey çıkmıyor devlet hastanesindede 3aya kadar kan idrar negatif geldi

 46. umutsuzdurum

  Arkadaslar herkese selam, bende 02.06 da kan verdim ve 3 saat sonra doktor aradı kanın şüphelı gelıp tekrar vermen lazım dedı apartopar gıttım mikrobiyolojı laboratuvarına yonlendırdıler ve orda kan verdım, sonuc 1 ay sonra dedıler ama dun yıne Doktor benı aradı ve yanına gıttım hıv+ oldugumu soyledı ve unıversıte hastanesının mıkrobıyolojı bolumune gıdıp tedavıye baslamamı ıstedı, korkudan gıdemıyorum 🙁 acaba ozel laboratuvarda tekrar elisa testı yaptırsam sonuc farklı cıkar mı? yanıt verecek olan arkadaslara sımdıden teşekkur ederım

 47. Arkadaşlar aranızda frengi ile ilgili bilgisi olan varsa lutfen Paylaşsın çok nadir görülen bir hastalık olduğu için internette fazla bir bilgi. yok. 2 ay önce pozitif olduğumu öğrendim ve 3 hafta deposilin 2.4 birer hafta arayla yaptırdım. hastalığın penisiline hiçbir direnci olmadığını ve tamamiyle yok edilebildigini de söyledi titrem 1/1024 doktorum yüksek olduğunu söyledi. vdrl testimin negatife düşmesini bekliyoruz ama ne kadar sürede negatif olur tamamiyle iyileşirim bunu öğrenmeyi çok istiyorum beklemek zor geliyor. primer evrede olduğum için kısa sürede negatif olabileceğimi düşünüyorum alternatif tıptan da faydalaniyorum. ne zaman bitecek bu durum merakla bekliyorum. cinsel temastan çok korkuyorum öpüşmeyle bulaşırmı bilmiyorum ama kimseyle ilişkiye girmiyorum bir tek insana bile bulaşsin istemiyorum.

 48. Bu hastalığı bu kadar dert etmeyin 🙂 İlaçla tedavinin yanı Sıra gülmek en güzel ilaç :).Ve ilaçlarını kullanmaya başladıktan sonra hiçbir sorun kalmıyor. En büyük belirtisi Ağır grip geçirdikten sonra sürekli geçmeyen grip ve boğaz yanması 🙂 oda ilaçla tedaviye başladıktan sonra geçiyor.Yani hayatı etkileyen bir durum olmuyor. Sadece evlenmek istersen orası sıkıntı 🙂 oda kesin çözüm çıkınca o sorunda kalmayacak. Derdiniz hiv kadar kadar küçük mutluluklarınız grip kadar kadar büyük olsun gerçekten. Zira grip iken ağız tadı kalmıyor halsizlik yorgunluk sürekli uyku modu daha kötü gerçekten 🙂 sevgiler.

 49. voulais vous danser avec moi

  Merhaba arkadaşlar, yaklaşık 3 ay önce doktora hiv testi yapmaya gittim test sonucu çok şükür negatif çıktı ama diğer iki ay testlerimi yaptıramadım. Sonucun aldatıcı olma riski ve aradan 3 ay geçmiş olması beni çok korkutuyor. Paylaşmak istedim… Hasta olan herkese acil şifalar.

 50. Bende 40 Gun once iliski yasadim 1 aydir bademciklerim sisik fazl deil ama rahatsizligim yok özel hastaneye gittim kan idrar ultrason tahlilleri yapildi her sey temiz dedi bisey yok baska test yaptirmaya gerek varmi ?

  1. voulais vous danser avec moi

   sanırım kan ve kültür testi yeterli ama eksiğim varsa lütfen bilgilendirin

 51. Gülmek guzeldir

  Arkadaslar kesinlikle kendinizi uzmeyin ben 3 ay oldu ogreneli ilk bir hafta cok kotuydum fakat suan gayet saglikliyim ve saglikli olacagiz kendinizi uzmeyin herseyin caresi vardir biraz pozitif dusunun 🙂 ve spor yapin sizi iyi hissettiren arkadaslariniz ve sevgiliniz varsa onlara kocaman sarilin uzmeyin kendinizi

  1. 2 yil evel kapmisim hastaligi duzenli ilac ve doktor kontrolu 3 ayda bir kan degerleri olculuyor kanda sifir hiv kaldi seker hastaligi daha agir bir hastalik sikinti yok morel bozmak yok

 52. Gülmek guzeldir

  Ve bulasti mi diye korkan arkadaslara ufak bir bilgi eger ki 6 ay icinde deri hastaligi yada lenf bezleriniz de siskinlik varsa aile hekiminize gidin ve huv testi yaptirin en belirgin ozelligi çene kenarinda ki lenf bezinin siskinligi ben doktora gittim ve lenf bezlerim sis dememle test yapildi

 53. Öncelikle herkese yüce Rabbimden acil şifalar diliyorum. Ben Eylül 2016 da Anti Hiv testi yaptırdım sonuç negatif. Aradan 9 ay sonra bir Anti Hiv testi daha yaptırdım onunda sonucu Negatif çıktı. Devlet Hastanesi’nde Elisa testi olarak oldum. İlişkiden 11 ay geçti ve bir daha ilişkiye girmedim. Doktora gittim kan değerlerim de problem olmadığını söyledi. 11 aydan sonra çıkmaz ihtimali var mı? Durumu yaşayan arkadaşlar cevap verebilir mi? Kesin sonucun ilişkiden 6 ay sonra ortaya çıkacağını söylüyor bütün hekimler. Eğer her hangi bir sorun olsaydı bu testte ortaya çıkardi değil mi?

 54. Positiveyasam

  Merhaba hiv pozitif arkadaşların toplandığı bir dernek forum vs gibi bildiğiniz bir yer var mi? Bende pozitif olduğumu yeni öğrendim ve sanırım bu depresyonu kendim gibi kişilerle dertleşerek atlatabilirim..

  1. Bana yaz Dostum oktayc071@gmail.com
   Ben Ankarada oturuyorum Sorun etme güçlü ol üç yıl oldu gayet iyiyim şuan kanda mikrop negatif çıktı ilaçlar iyi geldi Bir sonraki kontrolu bekliyorum inşallah iyi çıkacak sonuçlar tüm arkadaşlar Yazın yapanız gerekenler var Yazın

 55. Merhaba arkadaşlar Yalnız değilsiniz güçlü olun ve bundan sonra dikkat edin Başkasına bulaştırmayın Lütfen yardımcı olacağım arkadaş varsa Yazın ankaradayım doktora gidince şüpheniz varsa güvenin gidip test yaptırın taşıyan arkadaşlar Yazın yanınızdayım 3 yıl oldu şuan benim durum negatif ama ilaçlarla tabi spor ve Güzel beslenin düzgün Bir yaşantıyla uzun yıllar sağlıklı yaşarsınız hepinize geçmiş olsun

  1. Üzgün birisi

   Bende geçen hafta elisa pozitif çıktı hayata küstüm ağlamaktan oldum ne yapmalıyım

 56. Üzgün birisi

  Iyi günler arkadaşlar iki gün önce elisa testinde hiv pozitif çıktı sonra doktorum doğrulama testi istedi sonucunu bekliyorum. 2 haftadır ağlamaktan mahvoldum kendimi bitkin yorgun hissediyorum. Korkuyorum aileme söyleyemiyorum kendimden utanıyorum tek çarem Allaha yalvarmak. Bana yardımcı olacak birini arıyorum

 57. Merhaba. Benimde bir tanıdığım hiv pozitif çıktı geçenlerde. Doktor olsun diğer herşeyde tek başına gitmek istedi. Arada morali bozuluyor. Yanına gidip konuyu açtığımda üff tamam neyse diyor ya da doktor be dedi dersem şimdi konuşmak için hazır hissetmiyorum dedi. Bende 2 kez böyle tepki alınca ona mesafe vereyim dedim. 3-5gğndür onunla oturup konuşamadık ve bugün bana darıldığını neden ona doktor ne dedi basıl gidiyor diye artık sormadığımı sordu..ilgisiz olduğumu söyledi. Çok üzüldüm. Haklı çünkü. O bu şu derken ona bu günlerde nasıl olduğunu sormaya unuttum. İlk kez bir yakınım böyle bir hastalıkla baş ediyor. Ona hep nasıl davranıyorsam gene öyle davranıyorum. Asla ne çok kırılgan ne de bazı insanların internette gördüğüm kadarı ile kaba veya korkmuş davranmıyorum. Ama sanırım fazla rahat davrandım? Bilmiyorum.. yani hep destek oldum ama gene de bunu yaşayan o. Ben daha nasıl yardım edebilirim nasıl ona her zamanki ben gibi davranıp ama aynı zamanda da desteğimi verebilirim? Nasıl yaklaşmalıyım? Çok konuşunca rahatsız oluyor çünkü bunalıma girip ölsem daha iyi intihar mı etsem diyor ve çok üzülüyorum kızıyorum saçmalama diyorum bir sürü şey diyorum ama yetersiz gibi geliyor…lütfen bunu yaşayan, yani hiv pozitif olan biri bana söylesin nasıl onun için orada olurum? Fazla ilgi istemiyor ama ben ya fazla veren ya hiç vermeyemim o da bunu biliyor ama ona onu düşündüğümü onun için hep burda olduğumu onu daha da yalnız hissettirmeden nasıl diyebilirim yapabilirim? Bu ülkede bi kadının hiv pozitif olması daha fena karşılanıyor direk damga vuruyorlar ailesi öğrenirse evlatlıktan reddeder veya daha kötüsü..yurtdışına bi kaç yıllığına en azından gitmeyi planlıyor..bende destekliyorum onu. Çünkü Türkiye çok geri görüşlü bir ülke. Ama tüm hayatım bitti demesini artık istemiyorum. İlk öğrendiğinde bana dediğinde ona baya destek oldum yanında pozitif konuştum ilaçla tedavisi var. Alkolü bırakcan spora az az başlarsın falan filan. Ama sonra çok ağladım tabi. Özellikle asla unutabileceğimi sanmıyorum. Bi gün bzideydik bana çatal bıçak kullansam sorun olur mu dedi..dedim ne saçmalıyorsun neden böyle birşey sordun hiv o şekilde bulaşmıyor ki biliyorsun. Bana sen sorun edersen eğer diye.. bende misophobia ve ocd var, ondan sorduğunu söyledi ama aslında ondan korkup korkmadığımı veya tiksinip tiksinmediğimi öğrenmek istedi. O gece gene çok ağladım.. toplamda benle beraber 4 arkadaşı daha biliyordur. Türkiye de bi ben bi de diğer arkadaşı diğerleri yurt dışında bir iki kişi..yalnız kalmaktan çok korkuyor. Aile kurmayı çocuk sahibi olmayı istiyor. Ben ona destek moral verip doğru kişi ile tanışınca o kişi bunu önemsemicek destek olcak sana dediğimde hatta hiv çocuk olmana engel değiş ki dediğimde bana ‘bu dediğin şeyler filmlerde ancak oluyor. Benim hayatım resmen bitti artık’ diyor…
  Uzun yazdım belki ama gerçekten fikre ihtiyacım var. Tam olarak nasıl yapmalıyım nasıl davranmalıyım? Kendi bildiğim çok iyi değil gibi.. ona bunun onun hayatının parçası olacağını kalp rahatsızlığı kuzenim nasıl günlük ilaç alıyorsa sende alcaksın başka birşey yok diyorum..bilmiyorum elimden gelenin daha fazlasını nasıl yapabilirim bilmiyorum yardım edebilirseniz lütfen? Bir sürü site yer yer baktım araştırdım ama b türlü hiv ile alakalı ne yorumlar ne site insan topluluğu bulabildim..yurtdışında bu bu kadar açıkken bizde niye günah olarak görülüyor onu da anlamış değilim. Sizlerden cevap bekliyorum. Umarım yardım edersiniz.

 58. Ya bende 21 Mayıs da öğrendim western blot la baya kötüydüm artık alıştım bu ayda Dr ye gidicem istanbul avrupa yakası varsa tanisalim destek olalım birbirimize

 59. Arkadaşlar hepinize geçmiş olsun ben de aynı korkuları yaşamıştım negatif çıktı sonuçlarım 2 kez yaptırdım ama zor dönemler geçirmiştim sizlerin hissettiklerini anlayabiliyorum. Ben size bilgisini vereyim bu çalışma temple universitesi tarafından yapılıyor. 2018 sonunda insan testlerine başlayacaklar herşey yolunda giderse de en fazla 5 yıla klinikte görülebilir. Türkiye de böyle bir teknoloji yok amerika da ya da avrupa da tedavilere başlanır ama bence eğer başarılı olursa. Crispr çok iddialı bir teknoloji yurtdışında özellikle çin de bu uygulamayı kullanarak bir çok canlının genetiğini düzenleyebiliyorlar. Crispr denilen şey aslında bir bakteri. Bu bakteri ile bir virüsün dnası bozulabiliyor ve virüs yok edilebiliyor. İnşallah güzel haberler alırsınız. Birbirinize destek olun arkadaşlar cahil bir toplumda yaşıyoruz.. Ön yargılı aptal insanlara çok denk gelirsiniz. Üzmeyin kendinizi bu saatten sonra kendi hayatınız önemli sizler için. İlaçlarınızı düzenli aldığınızda da virüs yükü sıfır olacağı için hiç bir etkisi olmayacaktır. Şanslıyız ki en azından devlet karşılıyor ilaçları.

  1. Düşünceli

   HIV negatifim ama ilaç kullanıyorum bir yıldır ben bunu anlamadım pozitif değilim..nden ilaç verdiler anlamadım bilginiz varmı

 60. Yalnizblot

  Merhaba arkadaşlar İstanbul Avrupa yakasında yaşıyorum ve bende 2 gün önce öğrendim pozitif olduğumu dünyam yıkıldı ve herşey allak bullak, herşeyden ama herşeyden korkar oldum gelecek kaygım iyice arttı konuşabileceğim dertleşebileceğim arkadaşlar var ise lütfen bana ulaşsınlar bu yolda beraber ilerlemeye çalışalım

 61. Arkadallar 3 gün evel hiv oldumu ögrendim yaşama Sevin Cim kalmadı kendimi cok kötü hissedi yom Ailemin üzülme seni istemiyom napcamı bilmiyom yaa gülmeyi unuttun aglamak tan gözlerim şiŞti işi bile bIrak mayı düşünüyom

 62. Bendeki belirtiler hiv olduğumu gösteriyor çok üzgünüm …ama ben bir lokman hekimle konuştum biz kesin hiv hücrelerini sıfırlıuoruz dedi kafam karıştı bizimi kandırdı yoksa anlamadım

 63. arkadaşlar yaklaşık 35 gün önce korunmasız bir cinsel ilişki yaşadım ilişkiden bir hafta sonra çok afedersiniz bir hafta sonra cinsel organımdan sarımsı krem gibi bişey akmaya başladı ve bu yaklaşık bi ay sürdü yaptığım araştırmalar sonucunda bonun bel soğukluğu olduğunu öğrendim ve zamanında müdahale esilmezse kısırlığa yol açacağını öğrendim hemen bi üroloji doktoruna gittim durum bından bundan ibaret dedim doktur test falan yapmadı {zitrotek}adında bir anti biyotik ilacı verdi ilacı kullandın akıntı yavaşlamıştı zaten ilacı kullandıktan sonra akıntı tamamen durdu ama boynumda iltihaplanma ve lenf bezlerimde şişiklik var bonun bel soğukluğundan da kaynaklanabileceği hakkında bazı paylaşımlar gördüm sizce hiv testi yaptırmalımıyım arkadaşlar cevap verecek olan herkese çok teşekkür ederim

  1. Bende 1 sene önce tanı aldım ilaçlarımı kullanıyorum sanki hiç positif deyişmişim gibi yaşıyorum allahtan umut kesilmez İstanbul Avrupa yakasında yaşıyorum yanlış deyisiniz konuşmak isterseniz yazabilirsin

 64. 5 gün once korunmasız ilişkiye girdim .Korunmasız cinsel ilişkimden 2 gün sonra halsizlik iştahsızlık kafayı kaldıramama gibi durumlarım oldu 3. Gün 20 saat uyudum halsizlikten. Arada mide bulantım da var. Vücudum bazen yanıyor geceleri, bazen de üşüyorum . Başım ağrıyor sürekli yatma isteği oluyor bazen. Bunlar belirtiler mi yakalanmış miyimdir sizde de bu tarz belirtiler oldu mu ?????
  5 gündür halsizim. Bazıları çok erken diyor ama bu kadar belirti de psikolojik olamaz . Lütfen aydınlatır mısınız siz de yaşadınız mı bu tarz şeyler hiv mi kaptım????????

 65. Merhaba arkadaşlar. Bende 1 ay oldu hiv + tanısı aldım. İlk tedavime başladım 1 ay geçti genvoya yazıldı ilaç adı olarak. 2 ay sonunda değerlerim de %15 lik gelişme gösterdi. Erken teşhis benimkisi 2. Ayda aldım bu belirtiyi. İlk zamanlar eziyet gibiydi. Sürekli bekleyiş. Tahliller vs. Şuan alıştım her şeye. Normalde de çok dikkat eden biriyim. 2019 da 4 kez test yaptırdım. Sürekli koronan biriyken. Bir anda pandemiden önce biriyle olmuştum. Zorla olan bir ilişkiydi. O kişiden kaptım. Allaha havale ettim. Olayın duyulmaması ve bilinmemesi için hak aramadım. Tek olumlu olan kimseye buluştırıp vebal almayacak olmam. Doktorum bu gidişle 6 aya negatife bulaşmayan + saptanmayan düzeye düşersin dedi. Alkol sigara ve uyuşturucu kullanımım da yok. Spor ve beslenme en büyük etken. Korkmayın bu hastalıkdan. Ne şeker hastaları, kanser hastaları tanıyorım. Bizim yerimiz de olmak için nelerini vermezlerdi kim bilir. Ben 2030 kadar bu hastalığı kesin tedavisi bulınacağına eminim. 35 yaşındayım. Çok da sağlıklıyım. Hiç bir şeyden de korkmuyorum.

 66. Bir umuttur yasamak

  Çok şükür 6 ayda negatife düştüm.
  Arkadaşlar bu süreçte destek çok önemli. Birbirinize destek olun paylaşın, inanın çok iyi gelecektir.
  E-mail paylaşarak arkadaş olabilirsiniz gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

 67. Ben de yeni pozitif oldumu öğrendim ama halk tabiri ile ölümden öte köy yok hayat yaşamaya değer

 68. Ben yasin yaşım 25 evleneli 5 sene oluyo bende sağlık ocağında öğrendim nisan islemleri için gittimde eşim hep yanımda oldu hiç brakmadi ilaçlara Başladım ve hiç korunmadik kanımda zaten şuan yok korkmanıza gerek yok ve şuan bu 3.5 yasinda kızım ve 3 aylık oğlum var tıp gerçekten ilerledi korkmanıza gerek yok sahip çıkın birbirinize ilacim ( trumeq )

  1. Arkadaşlar bir kaç sene önce hiv hasta olduğumu öğrendim malesef korkudan hastaneye gitmedim ama şimdi gitmeyi düşünüyorum hangi hastaneye gitsem iyi muayene olabilirim lütfen soylermisiniz ?

 69. selam arkadaşlar bende 1 ay önce kızılaya covid-19 plazma bağışı için gittim test sonuçlarımda hıv + olduğumu öğrendim hastaneye gitmemi söylediler araştırma hastanesi enfeksiyon ve klinik mikrobiyolaji bölümüne gittim ordada test istediler 2 test yapıldı 2. testim 3 hafta sonra geldi Hıv-1 RNA saptandı yazıyor birde 1920 kopya/ml yazıyor bugün doktora sonucu göstereceğim ama şu an öyle kötü durumdayımki aklıma kötü kötü intihar düşünceleri geliyor elim ayağım gücüm kalmadı psikolojim berbat halde evliyim ailemden çocuklarımdan çok utanıyorum yorumları okuyorum biraz teselli oluyor ama düşünmeye başlayınca herşey karanlık geliyor destek olabilecek arkadaşlar varsa lütfen yardımcı olabilirlermi sakaryada yaşıyorum

 70. Şupheli durumum 9 agustos. şüpheli durumdan 6 ay 12 gun sonra test yaptirdim.Negatif sonuç çıktı.şupheli durumu yasadiktan sanirim 2 hafta sonra karnim agrimaya basladi.o beraberligimden 3 gun sonra ruya gordum.Bana hamilesin dendi ruyamda.ben o ruyamdan sonra 1.5 ay yemek yemedim dogru duzgun.4 kilo verdim.ates basmalarim oldu.atesim cikti gibi geldi.eklem agrilarim oldu.kac defa gebelik testi yaptim negatif.kadin dogum doktorunda muayene olurken miyom saptandi.amrliyat oldum 23 ekimde. Pataloji sonucu beni ikna ekmedi.kendimi kasimin ortslarna kadar rahim kanseri sandim.ispartaya gittim.muayene oldum profesore.bisiyin yok dedi doktor.yalnizca bir miyom daha varmis.kasimin ikinci haftadi kabizlik ve sık idrar basladi.kendumi bu sefer koelerektal kanser sandim.aralik 23 te kuru oksuruk basladi.kendimi kolerektal kanser akciger mesastazi sandim.dahiliyeye gittim halsizlik icin.orda kanser belirteci yuksek cikti.tomogrofi cekildi alt ust batin.bagirsakta bisu gorunmedi ama kolonoskopi endoskopi cekildi.bagirsakta 1 polip midede eritamatoz gastrit goruldu yani kizariklik.akciger grafisi cektirdim temiz.son 3 bucuk aydir lenf bezi sismesi bogazimin sag tarafinda, 2 aydir isilik, kasinti.kasimda kollarimda kasinti baslamisti o zaman isilik yoktu.2.5 kilo eksigim var.7 aydir halsizlik var.bu isilikten sonra kendimi hivim diye dusundum.ameliya oncesi hiv testi yapmislar o zaman negatif.192.negatit, 222. Gun negatif.bagisikliligim dustu diye bunye antikor uretmedimi diye dusunuyorum.hiv tanisi almis arkadaslar siz en azindan tsni alip tedavi goruyosunuz cok sukur.ama ben ne oldugumu hala bilmiyorum.stresten mi bu durumdayim.yoksa bagisikligim dustugunden mi antikor uretmedim bilmiyorum.hiv tanisi almis arkadaslarim insallah hep iyi olursunuz.ben hiv rna yaptirmayi dusunuyorum.umarim bisi cikmaz ciksa da su anki durumumumdan iyi olurum.bu belirsizlikten iyidir.en azindan tedaviye baslayip iyi olurum.bu stres bu belirsizlik beni 1 2 seneye kalmaz oldurecek yoksa

 71. Merhaba arkadaşlar
  sürekli kan bağışı yapan biriyim.Son bağış sonrası aranarak tekrar doğrulama örneği verdim ve tanı aldım.Araştırma hastanesine gittim.iki numunr kan verdim.COI 0-99 değer yazıyor.2.kan örneği tekrar doğrulamaya gitti.Sonuç 15 gün sonra dedi.Bu şekilde süreç yaşayan arkadaş varsa bir önceki Kızılay pozitif sonucunun yanlış yorumlanmış olma durumu varmı?Cevaplar için teşekkür ederim.

 72. 24.12.2021 de pozitif olduğumu öğrendim.Doktorun önce geç otur dediğinde beynime inen inmeyi unutamıyorum.Başta saçma da olsa umutlarınız oluyor.İlk acaba test mi yanlış diyorsunuz.Sonra dünyada bu hastaliktan tamamen kurtulan insanlar varmis ya ben de onlardansam diyorsunuz.En son ben ölmeden tedavi bulunur diyorsunuz.Erken teşhi oldu benimki virüs miktari 8000 di tedaviden 1 ay sonra saptanamadı denildi.Doktorum da şaşırdı ilk defa bu kadar erken görüyorum dedi.Çok şükür ilacimdan memnunum biktarvy.Sigarayi henuz birakamadim ona uzuluorum.İş konusnda korkularim var.Rabbime sığındım.Size tavsiyem kimseye söylemeyin pozitif bir arkadas bulun.Ve hayata entegre olin zaten bi süre sonra siz de unutuyorsunuz…

 73. 22. Gün hiv duo ultra negatif geldi. Doktor başka test yaptırmana gerek yok dedi ama ağzım kuruyor geceleri uyurken. Midem kötü ve sağ bacağım ağrıyor. Bilemedim ne yapayım.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version