Sosyal Medya Optimizasyon Aracı RiteTag ile Twitter’da Akıllı Etiketleme Dönemi >> Sosyal ağlara maksimum erişim

hashtagArtık Facebook da etiket (hashtag) desteklemeye başladığına göre sosyal medya ve marka iletişiminde doğru etiketi kullanmak çok daha önemli. Ancak, Twitter’da maksimum erişim, görünürlük ve etkileşim için hangi etiketi kullanmanız gerektiğini nereden bileceksiniz?

Twitter, Facebook ve Google+’ta hangi etiketler daha popüler? Beyaz eşya satıyorsanız hangi ürünlerin etiketleri daha çok tıklama alıyor? Bu etiketler sosyal medyada tanınan aktif ve nüfuzlu kişiler tarafından paylaşılıyor mu?

Sosyal ağlarda akıllı etiketleme dönemini başlatarak, sosyal medyayı Yapay Zeka ile birleştiren RiteTag sizin için bütün bu soruların cevabını buluyor. Öte yandan RiteTag sadece bir sosyal medya etiket analiz aracı değil. Hashtag Academy blogu ve yeni özellikleri ile şimdi tam kapsamlı bir sosyal optimizasyon aracı.

Sosyal medya iletişiminde Twitter ve Facebook kullanımı için yararlı ipuçları içeren Hashtag Academy aynı zamanda her ay ücretsiz online workshoplar düzenleyerek sosyal medyanın gurularıyla çevrenizi genişletmenizi ve diğer RiteTag kullanıcılarıyla bağlantı kurarak bilgi ve becerilerinizi geliştirmenizi sağlıyor.

 

 

44Twitter’da hangi etiketi kullansam?

Sosyal medya uzmanlarının tabletin başına geçtikleri zaman kendilerine ilk sordukları sorulardan biri de bu. Doğru etiketi seçerseniz mesajınız Twitter, Facebook ve diğer sosyal ağlarda daha çok kişiye erişecek.

Ayrıca Twitter ve Facebook’ta etkileşim yüzdesi yüksek olan kişiler tarafından daha çok paylaşılacak, daha hızlı yayılacak. Üstelik hedef kitlenize ve alakalı kişilere daha etkili bir şekilde ulaşarak markanızın sosyal medyada görünürlüğünü, erişimini artıracaksınız.

 

Ancak bugün sadece Türkiye’de 34 milyon Facebook kullanıcısı var ve hem Facebook hem Twitter hem de Google+ etiket özelliğini destekliyor. Twitter artık geçmiş tweetlerinizin dökümünü almanızı da sağlıyor. Bu durumda marka, ürün veya hizmetiniz ya da sosyal sorumluluk projeniz, sivil toplum kuruluşunuz, kampanyalarınız için hangi etiketi seçmelisiniz?

Milyarlarca tweet ve Facebook yayınını tek tek elle tarayarak doğru etiket avına mı çıkacaksınız? Yoksa sosyal medya uzmanı olarak sağduyunuz ve sezgilerinize güvenerek akıllı bir tahmin mi yapacaksınız? Peki ya farklı sosyal ağlar? Belki #YapayZeka etiketi Facebook’ta popüler ama bu terimin kısaltması olan #AI etiketi Twitter’da daha popüler. Bütün bu detayları bilmek mümkün mü?

 

 

ck ritetagRiteTag sizin için doğru etiketi seçiyor

Bu detayları siz bilmek zorunda değilsiniz, fakat sosyal medyayı Yapay Zeka ile birleştiren akıllı sosyal ağ optimizasyon ve etiketleme aracı RiteTag bunu sizin yerinize yapıyor. Üstelik bunun için Excel tablolarına benzeyen anlaşılması zor web sayfaları ve karmaşık sosyal medya analiz uygulamaları kullanmıyorsunuz.

Yandaki resimde görüldüğü gibi tweetinizi, mesaj taslağınızı, Facebook yayınınızı, Google+ paylaşımınızın başlığını metin kutusuna girebilirsiniz. RiteTag marka mesajınızı otomatik olarak analiz ederek sizin için en doğru etiketi seçecek… Ve bununla da sınırlı kalmayacak. Aynı zamanda Facebook, Google+ gibi sosyal ağlarda konunuzla alakalı en popüler etiketleri de seçecek.

 

 

Önce etkileşim, sonra takipçi.Kuru takipçi sayısı yeterli değil

RiteTag doğru etiketleri sadece kullanıcı sayısı açısından seçmiyor. Paylaşım sıklığı, sektörde tanınan ve ürününüzle alakalı kişiler tarafından paylaşım sıklığı gibi kriterleri de dikkate alarak görünürlüğü en üst seviyeye çıkarıyor.

Bunun yanı sıra bağladığınız Twitter, Facebook hesaplarınızı analiz ederek ilgi alanlarınıza, faaliyet gösterdiğiniz sektöre, en çok konuştuğunuz konulara ilişkin kendi popüler etiket listenizi de çıkarıyor. Böylece hem takipçi sayınızı hem de erişiminizi artırmış oluyorsunuz.

Kendi kendine öğrenen bilgisayar teknolojisi ve Yapay Zeka yazılımlarından yararlanan RiteTag 7/24 çalışsanız bile incelemeye fırsat bulamayacağınız büyük miktarda veriyi, Büyük Veri’yi sizin için analiz ederek sosyal medya ile markanızı sizinle birlikte öğreniyor. Böylece her seferinde sizin için en uygun etiketleri seçiyor.

 

 

5555Doğru etiket kullanıcıların markanıza ulaşmasını kolaylaştırır

Bugün bir Android mobil uygulama geliştiricisinin karşılaştığı en büyük zorluklardan biri, Google Play uygulama marketindeki binlerce ürün arasında kendi uygulamasının arama yapan kullanıcıya en üst sırada gösterilmesini sağlamaktır. Bildiğiniz gibi bütün bir SEO sistemi, arama motoru optimizasyonu mesleği bunun üzerine kurulmuş durumda.

Oysa sosyal medya salt bloglardan veya web sitelerinden ibaret değil. Sosyal medya TV ve gazete siteleri gibi geleneksel iletişim kanallarını Twitter gibi sosyal ağlarla birleştiren kapsamlı bir Yeni Medya hareketine dönüşmüş durumda. Bu dinamik ortamda sosyal medya kadrolarının hızlı ve doğru marka iletişimi için RiteTag gibi akıllı analiz yazılımları kullanması gerekiyor.

 

 

2RiteTag sizin için neler yapıyor?

RiteTag akıllı yazılımlar sayesinde hızla kendini geliştiren bir sosyal medya optimizasyon aracı olarak her ay yeni özellikler kazanıyor. Ancak bu cümleyi standart bir reklam ifadesi olarak anlamamak gerek. RiteTag hızla kendini geliştiriyor, çünkü birçok RiteTag analiz özelliği kendi kendine öğrenen akıllı yazılımlar tarafından otomatik olarak iyileştiriliyor.

Saul, Pavel, Michal, Tom ve diğer özverili RiteTag kullanıcılarından oluşan çalışkan yazılım geliştirme ekibi RiteTag’e yeni bir kod yazdıkları zaman, sistem de sosyal medya analiziyle ilgili yeni şeyler öğrenmeye başlayarak kendini güçlendiriyor.

Doğrusu bu özellikler arasında yok yok: Akıllı etiketleme, tweet-Facebook paylaşımlarını zamanlama, RiteTag üzerinden gönderdiğiniz tweetlerin web sitesi veya internet browser eklentileriyle birlikte sosyal medyada nasıl yankı uyandırdığını ölçen akıllı bir sistem, link tıklamaları, retweetler ve diğer metrikleri ölçen analiz uygulamaları. Bunların hepsi RiteTag’de.

 

 

WTF Interne JCPenny hashtagHootsuite var?

İnternette RiteTag alternatifleri var ve olmaya da devam edecek. Ancak RiteTag’de yukarıda sıraladığımız işlemleri sadece 3 dakika içinde tamamlayarak sosyal medyada görünürlüğünüzü artırabilirsiniz.

İş dünyasında vakit nakittir diyorsak eğer, Etiket Optimize Edici, İstatistikler, etiket testi gibi aşamaları 3 dakikada tamamlayarak Facebook ve Twitter için en doğru etiketlerle paylaşımda bulunabilmek önemli. Bu özellikleri nasıl kullanabileceğinizi görmek için sayfanın sonundaki videoyu izleyebilirsiniz. Ancak sizin için aşağıda Türkçe özetini hazırladım.

 

ritetag2Tag Optimizer (Etiket Optimizasyon Aracı)

RiteTag’de ilk karşımıza çıkan sayfa bu. Sayfanın üstünde açılır menüye giderek, adımızın altında Ayarlar seçeneğini buluyoruz. Buradan otomatik tweet paylaşımı ve zamanlaması için (tweetlerimizi ne zaman paylaşacağımızı ayarlamak için) Türkiye’nin veya başka bir ülkenin saat dilimini seçiyoruz. Daha sonra Tag Optimizer’da metin kutusuna tweetimizi yazarak etiketimizi oluşturuyoruz.

Bu işlemi yukarıdaki radyo düğmeleri arasında geçiş yaparak Facebook gibi diğer bağlı sosyal medya hesaplarımız için de tekrarlayabiliriz. Etiket performansımızı ise En Yüksek Performanslı Etiketler sekmesi ile detaylı olarak ölçebiliyoruz: Etiketimiz kaç kere kullanıldı, kaç kere tıklandı, retweet ortalaması, favorilere ekleme ortalaması nedir?

 

 

1RiteTag Chrome düğmesi ile web sayfası üzerinde hızlı etiketleme

Bir web sitesinde ilginç bir konu gördünüz veya etiket olarak kullanmak üzere bir okuduğunuz sitedeki bir hashtag’in performansını ölçmek istiyorsunuz. Bunun için yeni bir sekme açıp RiteTag sitesine gitmek ve sitedeki etiket analizi metin kutusuna kopyala-yapıştır yapmak zorunda değilsiniz. RiteTag Chrome düğmesi ile tarayıcınızın uzantılar çubuğundan pop-up pencere açarak RiteTag hesabınıza giriş yapabilir ve ilgilendiğiniz web sitesini açtığınız sayfa üzerinde analiz edebilirsiniz.

Aşağıdaki videoda gördüğünüz gibi blog yayınının başlığı ve linki, Tag Optimizer tarafından analiz edilmek üzere açılır penceredeki metin kutusuna eklenmiş durumda. Metin kutusunda kendi ayarlarınızı da yapabilirsiniz. Örneğin URL’yi RiteTag kısa URL’sine dönüştürmek gibi. Yazının başlığını da analiz işlemini kolaylaştırmak ve/veya tweet formatına dönüştürmek için kısaltabilirsiniz.

 

Daha sonra ilginizi çeken bu haberi Twitter’da istediğiniz zaman paylaşmak için zamanlama ayarlarını yapıyorsunuz. Hazır etiketlerden seçim yapmanız da mümkün. Hazır etiketler daha önce paylaştığınız tweetleri analiz ederek öneriliyor. Ayrıca RiteTag’in sizin için çıkardığı etiket analiz raporlarında yer alan etiketlerden birini de seçebilirsiniz.

Bu da kör bir seçim değil. Pembe etiket önerilerinin başındaki büyüteç simgesini tıklayarak her bir etiketin analiz sonuçlarını görebilirsiniz. İşinizi kolaylaştırmak için metin kutusunun sağ alt köşesinde etiket biçimlendirmesini kaldır düğmesi de var. Ancak RiteTag’in en güzel yanlarından biri sizi web siteleriyle sınırlamaması. Google+ ağı üzerinden beğendiğiniz haberleri de Twitter’da paylaşabiliyorsunuz. Tek düğme ile sayfaları paylaşmak sosyal medya iletişimini büyük ölçüde hızlandırıyor.

 

 

Tag Optimizer Chrome Düğmesi ile anında sosyal medya optimizasyonu

 

 

 

Hızlı, daha hızlı

Akıllı yazılımlar kullanan RiteTag trend topic (popüler konu) etiketlerini otomatik olarak analiz ederek raporluyor. Bu da Tag Optimizer altında gittikçe daha detaylı etiket analizlerine erişmenizi sağlıyor. Elbette bunun en büyük avantajı, kullanıcıyı her seferinde derin analiz raporu için ayrıca sipariş vermekten kurtarması.

Ücretsiz kullanıcılarının bedava rapor kotası var. Tag Optimizer özel durumlar veya üst düzey profesyonel kullanım haricinde, etiket ihtiyaçlarınızı gayet güzel karşılıyor. Bunun için kotanızı aşarak tamamlanması daha uzun süren derin analiz raporları sipariş etmeniz gerekmiyor.

 

 

hashtag types I use in T.ORiteTag’e etiket kullanmayı öğretebilirsiniz

RiteTag geleceğin Sanal Zeka yazılımlarının (Virtual Intelligence veya VI) öncüsü olan bir kendi kendine öğrenen bilgisayar teknolojisi kullanıyor. Böylece an be an etiket analiz yeteneğini geliştiriyor; ama RiteTag Chrome Düğmesi’ni kullanarak bu süreci hızlandırabilirsiniz.

Bunun için açılır pencerede görüntülenen etiket sonuçları arasında ilgisiz olduğunu düşündüğünüz satırları, bu etiket konuyla alakalı değil diyerek RiteTag’e bildirebilirsiniz. Bunun için pencerede “alakasız olarak işaretle” (flag as irrelevant) düğmesine tıklamanız yeterli. Pembe etiket önerilerinin yanında bulacağınız büyüteç düğmesine tıklayarak bu seçeneğe erişebilirsiniz. Böylece alakasız etiketler sistemden çıkarılacaktır.

 

 

you advancedPratik ve hesaplı olması önemli

RiteTag’i neredeyse ilk çıktığı günden bu yana kullanıyorum. Sistemin en beğendiğim yanı hızlı çalışması ve kullanıcı dostu olması. Başka uygulamaların sayfalarında kaybolabilirsiniz, ama RiteTag’de bu pek mümkün değil. Elbette programa daha birçok özellik eklenmesi gerek. Hootsuite gibi tam kapsamlı bir çözüm olması için biraz daha zamana ihtiyaç var.

Öte yandan RiteTag ekibi tasarım açısından başından beri güçlü entegrasyonu seçmiş ve bu sayede RiteTag’de tek sayfada birçok işlemi bir arada yapabiliyorum. Bu da benim gibi sürekli içerik üretmesi, yazı yazması gereken biri için büyük kolaylık oluyor.

RiteTag’in ücretsiz versiyonunda sınırsız etiket analizi, ayda 5 rapor ve günde 5 otomatik sosyal ağ gönderimi hakkınız var. Ücretli versiyonunda otomatik mesaj sayısı günde 50’ye ve rapor sayısı ayda 20’ye çıkıyor. Şahsen ben fiyat artışlarından etkilenmemek için 1 yıllık planı seçtim ama ücretsiz sürümü de deneme açısından tatminkar.

 

 

Online sosyal medya okulu

Bu noktada özellikle sosyal medyaya yeni atılan arkadaşların RiteTag’i kullanmasını tavsiye ediyorum. Sosyal medya uzmanlığının temellerini öğrenmek için bulabileceğiniz en kullanışlı hizmetlerden biri RiteTag ve hem Saul Hangout ile size zaman ayırarak sistemi kullanmayı öğretiyor hem de sosyal medya iletişiminde ipuçları sağlıyor.

Hashtag Academy blogu ise dünya çapından bütün RiteTag kullanıcılarıyla buluşmanızı sağlayan harika bir kaynak. Bulut Okulları yazı dizisinde belirttiğim gibi internette herkesin kendi ücretsiz öğretmeni olduğu bir döneme girdik. İngilizcenizi geliştirin ve bir an önce marka olmak üzere RiteTag gibi online kaynakları değerlendirin. Siz kazanacaksınız.

 

RiteTag ile doğru etiket seçimi

 

 

 

Yorumlar

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir