Twitter’da Akıllı Hashtag Dönemi Başlıyor >> RiteTag uygulaması ile Twitter’da sizi takip etmeyenlere de erişin

Smartphone-Site-Images_Ladies_400x300Sosyal medyada satışlarını artırmak isteyen bir marka için asıl önemli olan sosyal ağlarda maksimum sayıda kişiye erişmektir. Bu yüzden Twitter, Facebook, Google+ ve YouTube gibi farklı sosyal ağlarda hesap açarsınız. Ancak, bugüne kadar Twitter’daki “hashtag”leri aktif olduğunuz bütün sosyal ağlarda kullanmak kolay değildi. Rite Tag’in yeni uygulaması ile bu değişti.

Rite Tag Hashtag Arama Aracı, tweetleri Google+ gibi diğer sosyal ağlarda da etiketlemenizi hızlandırıyor. Ancak bununla sınırlı değilsiniz: Rite Tag, Twitter ve diğer sosyal ağlarda hangi hashtaglerin popüler olduğunu da gösteriyor. Böylece markanızı tanıtan tweet için en çok paylaşılan ya da beğenilen hashtagi seçebiliyorsunuz.

Ayrıca Google+’ta markanızın ürünüyle ilgili başka bir hashtag kullanılıyorsa, Google+’taki mesaj için onu seçebilirsiniz. Rite Tag hepsini gösteriyor, markaların her sosyal ağda en popüler hashtagi kullanmasını sağlıyor. Henüz beta aşamasındaki Rite Tag’i kullanın ve markanızın mesajını takipçilerinizi aşarak bütün Twitter’a yayın. Rite Tag yardımıyla doğru hashtag seçimi markaların sosyal medyadaki erişimini artırıyor.

 

 

 

BAD7MqBCAAA9kmlTrend Topic listesine girmek artık daha kolay

Eskiden sarı sayfalar ve kalın telefon rehberleri vardı. Büyükşehirde kalburüstü bir mahallede oturuyorsanız postacı amcalar telefon rehberlerinin yeni baskısını evinize düzenli olarak getirirdi. Tabii bu sayfalarda aradığınız tesisatçıyı ve boyacıyı bulmak uzun bir işti. Sonra sosyal medya geldi, mertlik bozuldu ve markalar hashtagler (etiketler) ile daha çok müşteriye erişmeye başladılar.

Sosyal medya yaygınlaştıkça yeni sınıflandırma yöntemleri gelişti. Arama motorları anahtar kelimeler ve sosyal ağlar da etiket kullanmaya başladı. Ancak, hashtagleri anahtar kelimelerden farklı kılan bir özellik var: Hashtagler yalnızca basit birer kategori değil. Bunlar markaların Twitter’daki mesajlarına bağlantı vermesini sağlıyor.

Örneğin mutfak robotlarıyla ilgili bir tweet atarsanız buna #mutfakrobotu hashtagini ekleyebilirsiniz. Böylece Twitter’da mutfak robotu kategorisini arayanlar sizin mesajınızı da görecek ve görünürlüğünüz artacaktır.

 

images (1)Twitter’da takipçi sayısına bağımlı olmayın

Rite Tag uygulaması marka iletişiminde sizi takipçi sayısına bağımlı olmaktan kurtarıyor… Ve Twitter’daki hashtagleri diğer sosyal ağ hesaplarınızda kullanmanızı kolaylaştırıyor. Zaten hashtag olayı Twitter’la sınırlı değil: Instagram ve Google+ da sosyal medyada paylaşılan mesajları etiketlemek için hashtag kullanıyor.

Rite Tag ise Twitter, Google+ ya da Instagram’da kullanılan en popüler hashtagleri size animasyonlu bir menüyle gösteriyor. Bu arada Instagram’ı yabana atmayın… Instagram paylaşımlarını Klout’a eklemek, Klout skorunu aktif bir marka için ortalama 4 puan yükseltiyor. Bir resim bin kelime anlatır misali, Instagram’dan vereceğiniz marka mesajları sosyal medyadaki etkinizi artıracak ve hedef kitleye erişmenizi kolaylaştıracaktır.

 

Rite Tag; Twitter, Instagram, Google+, Vimeo, Flicker gibi sosyal ağlar için etiket arama hizmeti sunuyor.

 

Rite Tag, Hootsuite gibi sosyal medya kontrol panellerini kullanmanızı ve sosyal medya istatistiklerinden en iyi şekilde yararlanmanızı da kolaylaştırıyor. Bir markanın Twitter ve diğer sosyal ağlarda hangi hashtaglerin popüler olduğunu, hangi etiketlerin paylaşıldığını veya favorilere eklendiğini bilmesi gerekiyor. Rite Tag bu kritik bilgileri sağlıyor: Örneğin seçtiğiniz etiketin 15 dakika içinde kaç kişi tarafından paylaşıldığını görebiliyor, kimin hangi bağlamda paylaştığına göz atabiliyorsunuz.

 

Twitter’da kuru takipçi sayısı yetmez, etkileşim lazım diyorsanız hashtag kullanın.

 

Adsız1Rite Tag’i kullanarak sosyal medyadaki tweetlerinizle en alakalı etiketleri görebilirsiniz. Bakalım mutfak robotunuzu satın alacak Ayşe Teyze tweetinde hangi etiketi kullanmış? Sosyal medyadaki hedef kitlenizin ilgi alanları, örneğin mutfak robotu konusunda ev kadınlarının ne konuştuğu hakkında genel bir fikriniz varsa bunu kolayca yapabilirsiniz. Ev kadınlarının Twitter’da konuştuğu en yaygın konuyu hashtag olarak seçebilir ya da o an Twitter’daki en popüler hashtagi kullanabilirsiniz.

Unutmayın; Twitter’daki popüler konular (Trend Topic) her an değişebilir. Kullandığınız hashtagleri sık sık güncelleyerek Trend Topic listesine girme şansınızı artırabilirsiniz. Bugün insanlar sosyal medyada sohbete aç, fikirlerini paylaşmaya hevesli ve doğru hashtagi seçerek siz de bu dalgayı arkanıza alabilir hatta üstünde sörf yapabilirsiniz. Yalnız hashtagleri dikkatli kullanmanız gerekiyor. Mesajınızla alakalı olmayan bir etiketi sırf popüler olduğu için kullanmak Twitter’da spam olarak algılanabilir.

 

Rite Tag’in etiket raporunu kullanarak daha fazla tüketiciye ulaşmak ve satışlarınızı artırmak için 4 pratik öneri:

 

  1. Erişiminizi artırın: Markanızın 10 veya 100 bin takipçisi olması hiç önemli değil. Mesajınızla alakalı bir hashtag kullanırsanız, sizi takip etmeyen Twitter kullanıcılarına da erişebilirsiniz.
  2. Rakiplerinizi tanıyın: Rakiplerinizin stratejisini anlamak ve karşı kampanya geliştirmek için onların kullandığı hashtaglere bakmaktan daha iyi ne olabilir? Belki de hiç aklınıza gelmeyen, çok alakalı etiketler kullanıyorlar. Siz de bunları kullanırsanız mutfak robotu segmentindeki rakiplerinizin hedef kitlesine ulaşabilirsiniz.
  3. Aktif takipçilere odaklanın: Twitter’daki takipçilerinizin kaçı sizden alışveriş yapıyor? 5000 takipçiniz arasında kaçı tweetlerinizi okuyor veya başkalarıyla paylaşıyor? Rite Tag uygulamasının hashtag dökümü bunu öğrenme fırsatı tanıyor.
  4. Online marka geliştirme: Markanızla alakalı hashtagleri bilmek Google arama motoru optimizasyonu için en uygun anahtar kelimeleri bulmanızı sağlıyor. Twitter ve diğer sosyal medya hesaplarındaki popüler etiketlere bakarak ideal anahtar kelimeleri seçebilirsiniz. Bu da Google ve Yandex gibi arama motorlarında markanızın görünürlüğünü ve reklamlarınızın tıklama oranını artırır.

 

Arama motoru optimizasyonu (SEO) var, sosyal medya optimizasyonu (SSO) neden olmasın? Rite Tag sektörün en kullanışlı SSO araçlarından biri olarak göz dolduruyor. Rite Tag’i kullanmaya başlamak için tek yapmanız gereken siteye gitmek ve kullanıcı adı ile e-posta adresinizi girerek deneme sürümüne kayıt olmak. Bundan sonra onaylanırsanız size bir e-posta gönderiliyor.

 

copycatTek eksiği Facebook desteğinin olmaması 

Rite Tag, Facebook için hashtag desteği vermiyor çünkü Facebook’ta şimdilik böyle bir özellik yok. Facebook’taki isim etiketleme özelliği Twitter etiketleri ile aynı şey değil ama Facebook sosyal medya verilerini kendine saklayarak size iyilik etmiyor. Markalar için Facebook’ta hashtag kullanabilmek iyi olurdu.

Facebook kendini Twitter ile rekabet halinde görüyor ve aslında sosyal medya pazarlamasında Twitter’dan farklı seçenekler sunmasına karşın diğer sosyal ağlardan ayrı durmaya çalışıyor. Oysa sosyal medya iletişiminde bir markanın ideali, bütün sosyal ağlardaki kullanıcılara ulaşmaktır. Bu pratikte imkansız fakat Twitter kullanan bir marka zaten Facebook’tan vazgeçmeyecek, genellikle hem Twitter hem de Facebook’ta sosyal medya iletişimi yapacaktır.

 

Sosyal ağlarda gerçek rekabet Facebook ve Twitter gibi networklerin markalara orijinal tanıtım seçenekleri sunması ile mümkün. Kullanıcıların bir mesajı birden çok ağda paylaşmasını zorlaştırmak sosyal ağlara rekabet gücü kazandırmıyor.

Yakın gelecekte Rite Tag gibi birçok uygulama çıkacak ve belki de Twitter bu gelişmiş etiketleme hizmetini ücretsiz olarak verecek. Öte yandan son haberler Facebook’un yukarıda sıralanan noktaları değerlendirdiğini ve hashtaglere izin verebileceğini gösteriyor. Hashtaglerin Facebook’a gelmesi Rite Tag’in faydalarını daha da artıracak. Şimdi Rite Tag’e geçmenin tam zamanı :).

 

Rite Tag’in nasıl kullanıldığını görmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

 

 

Yorumlar

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir