Hangisi daha iyi? Instagram mı, Twitter Vine mı?>> Sosyal medyanın en popüler iki video uygulamasını karşılaştıralım

instagram-vs-vine-feat1Twitter’ın mobil video uygulaması Vine yılbaşında iPhone kullanıcılarının ve 3 Haziran 2013’te Android hayranlarının hizmetine sunuldu. Facebook da yine Haziran ayında Twitter’ın izinden giderek, dünyanın en popüler fotoğraf uygulaması Instagram’a video kamera özelliği ekledi.

Her iki uygulama ile yaz tatilindeki en eğlenceli anlarınızı ölümsüzleştirebilirsiniz. Kaş sahilinde denizin üstünde balık yerken herkesi güldüren güzel bir şakayı, neşeli sofra muhabbetini kameraya alarak Facebook veya Twitter hesabınızda paylaşabilirsiniz. Hatta 6 ila 15 saniyelik video kaydıyla Foursquare’de check-in yapabilirsiniz.

Sosyal medyaya gelen en güzel şey olan video ile check-in yapma özelliği, pazarlama ve marka iletişimi yapan ajanslar için de faydalı. Sürekli olarak reklamlarda anı yakala demiyor muyduk? Instagram ve Twitter Vine’ın video özelliği, yaşadığınız anı sadece hareketsiz fotoğraflarla değil, canlı kamera kaydıyla yakalamanızı ve internette “anında” paylaşmanızı sağlıyor.

 

 

iMoreHerkes mobil MOBESE

Twitter Vine, Gezi olaylarında da Türkiye’nin gerçekte yaşananlar hakkında hızla haber almasını sağladı. 6 ila 15 saniyelik kısa video çekimleri bu konuda çok önemli, çünkü kısa süreli çekimler, yalan haber ve provokasyon için montaj yapmayı zorlaştırıyor. Kalabalığı ve arbedeyi çekmek yerine asıl önemli olan anın, örneğin bir yaralanma anının kameraya alınmasını sağlıyor.

Twitter Vine ve Instagram ile herkes birer mobil MOBESE kamerasına dönüşüyor. Vatandaş da (küçük birader) devleti (büyük birader) demokrasiye uymak açısından gözetlemeye başlıyor. Sizi bilmem ama ben Twitter’da Vine check-in’lerini görünce, Bioshock video oyunlarındaki “Power to people” sloganlarını hatırladım (egemenlik milletindir 🙂 ).

 

 

aliciakeys1Peki hangisi daha iyi?

Şu anda Instagram daha iyi. Çünkü Instagram, kullanıcılara video çekmek ve bunları sosyal ağlarda paylaşmak için daha fazla seçenek sunuyor. Twitter Vine’ın seçenekleri ise son derece sınırlı ve video çekmenizi zorlaştırıyor.

Örneğin Twitter Vine ile iPhone’da ve Android cihazlarla çekim yapmak için parmağınızla sürekli olarak dokunmatik telefon ekranına basmanız gerekiyor. Bu da diğer parmağınızla ekranın başka bir yerine dokunarak, çekim yapacağınız kişi veya eşya için özel odak ayarlarını kullanmanızı engelliyor. Elbette iPhone ve Android’lerin otomatik odaklama (fokus) özelliği var ama bu, muhteşem Instagram fotoğraflarıyla karşılaştırıldığında profesyonel çekimler için yeterli değil.

 

 

Ayrıca Twitter’ın konum belirleme özelliğinden yararlanan Vine, video ile check-in yapmanızı ve bulunduğunuz yeri ya da eğlence mekanını sosyal medyada paylaşmanızı sağlıyor. Oysa bunlar sadece 6 saniyelik çekimler: Evet, şimdilik Vine’da sadece 6 saniyelik çekimler yapabiliyorsunuz.

Nitekim BBC televizyonu da Vine’la ilgili haberinde özetle, “Gremlinler / Gizmo tarzı ‘stop motion’ çekimler ölmedi. 80’li yılların Evil Dead korku filmlerinin ‘plastip’ canavarlarına hayat veren stop motion tekniği sosyal medyada yaşıyor” dedi. Vine ile 6 saniyelik klipleri aynı çekim dizisinde arka arkaya getirerek 10 parça halinde “1 dakikalık” bir çekimi de paylaşabilirsiniz.

 

 

design02Biraz da Instagram’dan söz edelim

Instagram’da daha çok özellik var. Bir kere video özelliği Instagram fotoğraf arayüzü üzerinden çalışıyor. Bu da çekim sırasında parmağınızla ekrana dokunarak, kameranın odağını çekim açısına göre değiştirmenize olanak tanıyor. Instagram’ın özel odaklama desteği, kullanıcıyı otomatik odaklamaya bağlı olmaktan kurtarıyor. Vine gibi 6 saniye yerine, 15 saniyelik daha uzun kayıt süresi ise Instagram’la çekim yapmayı son derece kolaylaştırıyor.

Üstelik Instagram’da 15 saniyelik çekim yaptınız diye videonun tamamını sosyal ağlarda paylaşmak zorunda değilsiniz. Instagram video kırpma özelliği sunuyor ve böylece Foursquare’de check-in yaparken, dilerseniz sadece 7 ila 14. saniye arasındaki kaydı paylaşabiliyorsunuz. Ayrıca, çektiğiniz videolara otantik bir görünüm vermek için Instagram’da desteklenen fotoğraf filtrelerini uygulayabiliyorsunuz. Bu da markaların sosyal medyada daha çekici tanıtım klipleri hazırlamasına imkan tanıyor.

 

 

4f4999e427b1b4bcc36570c8030093b6Instagram, videolar için kapak fotoğrafı kullanma özelliği de destekliyor. Bu özellik, aslında YouTube videolarını sosyal medyada istediğiniz film karesiyle paylaşmakla aynı şey: Örneğin YouTube’daki Star Trek Bilinmeze Doğru filminin fragmanını Facebook’ta paylaşmak istiyorsanız, fragmanın başındaki yeşil üzerine beyaz yazılı rating içeriğini kullanmak zorunda değilsiniz.

Fragmanda filmin en heyecanlı sahnesi “1 dakika 2 saniye” sonra görüntüleniyorsa, YouTube videosunu Twitter’da paylaşırken sadece o anı, o “kareyi” kapak fotoğrafı olarak kullanabilirsiniz. Böylece, Twitter takipçileriniz de tıklayacakları video karesinde en heyecanlı kareyi görürler ve yayınınızı beğenerek paylaşma şansı artar.

 

 

 

instagram iphone 580 751Aynısını Instagram’da yapmak mümkün! Videonun en ilgi çekici yerini kapak fotoğrafı olarak kullanabilir ve Instagram videosunu o kare ile paylaşabilirsiniz. Instagram sosyal ağlarda paylaşım için size daha fazla seçenek sunuyor (Foursquare vb.), Twitter Vine ile paylaşılabilecek sosyal ağlar ise şimdilik sınırlı.

Twitter ve Instagram arasında bir fark daha var fakat bu iyi-kötü meselesi değil, özünde bir kişisel tercih meselesi: Instagram’da videoyu oynattıktan sonra otomatik tekrarlama özelliği yok. Twitter Vine’da ise video kendini otomatik olarak tekrarlıyor. Her iki uygulamada da videoyu parmağınızla ekrana dokunarak duraklatabiliyorsunuz ve Instagram çekim sırasında kameranın sarsılmasını telafi eden bir özellik içeriyor. Bu da bulanık çekimleri önlüyor.

 

Öte yandan, telefonun kamerasıyla yaptığınız çekimleri cihazınızın galerisinden video çekerek Instagram veya Twitter Vine ile paylaşamıyorsunuz. Instagram veya Twitter’da video paylaşmanın tek yolu, Vine ya da Instagram ile çekim yapmak.

Özellikle Instagram’ın 2012 sonlarında büyük tartışmalara yol açan ve Instagram kullanıcılarının mülkiyet haklarını ihlal ettiği öne sürülen yeni kullanıcı sözleşmesi bu açıdan önem taşıyor. Instagram sözleşmesinde, başka şirketlerin Instagram’da çekilen fotoğrafları / videoları kendi reklamlarında kullanmasına izin verebilecek yoruma açık ifadeler bulunuyor (Facebook fotoğraflarımızı satmayacak ama kullanıcı lisansı ile bu görselleri başkalarının kullanımına sunabilir).1 Zaten, Twitter ile Facebook’un sadece Instagram veya Vine ile çekilen videoları paylaşmamıza izin vermesinin bir sebebi olmalı.

 

 

geeksphoneDiğer büyük hata

Instagram’ın en büyük zaafı ise video özelliğinin yalnızca Android Jellybean 4.1 ve üzeri sürümlerde çalışması; yani HTC Sensation gibi 1.5 ghz çift çekirdekli güçlü bir telefonunuz olabilir ama cihazın sürümü 4.0.3 ile sınırlı olduğu için Instagram’ın video özelliğini bu telefonla kullanamayacaksınız. Belli ki HTC sizi yeni telefon satın almaya zorlamak için böyle yapıyor ve bence bu büyük bir pazarlama hatası. Nedenine gelince…

İnternet tarayıcısı Firefox ile gönüllere taht kuran Mozilla Vakfı’nın Firefox işletim sistemli telefonları Avrupa’da satılmaya başlıyor. İspanya’da Firefox OS yüklü telefonların satış fiyatı 90 dolar. Polonya’da ise cihazı telefon hattıyla birlikte satın alıp 24 ay boyunca numara taşımayacağınıza dair taahhütte bulunduğunuzda, Firefox OS akıllı telefonlara sadece 60 kuruş (!) ödüyorsunuz.

 

Samsung, Mozilla rekabetiyle başa çıkmak için Galaxy S4 Mini gibi ucuz modeller çıkarmaya başladı. Ancak, Samsung ve HTC insanların yeni yazılım sürümlerini eski telefonlarda kullanmalarına engel oldukları sürece, 90 dolara akıllı telefon satan Firefox OS ekosistemiyle kolay kolay başa çıkamazlar. Bütün Android uygulamaları veya bu uygulamaların benzerleri Firefox OS’te çalışmaya başladığında kaybeden Android olacaktır (Android yazılım geliştiriciler ise rahatlıkla Firefox’a geçebilirler). Kısacası telefonu telefon yapan şey içindeki yazılım olduğuna göre, üreticilerin yazılım güncellemelerine telefon modeli sınırı getirmemesi gerekiyor.3

 

Vine–Instagram karşılaştırma listesi

 

Çekim süresi:

Instagram: Minimum 3 saniye, maksimum 15 saniye.

Vine: Maksimum 6 saniye.

 

Paylaşım:

Instagram: Facebook, Twitter, Tumblr, Flickr, e-posta ve Foursquare

Vine: Twitter ve Facebook

 

Filtre:

Instagram: Var, 13 yeni filtre.

Vine: Yok.

 

Titreşim önleme:

Instagram: Evet.

Vine: Hayır.

 

Instagram’la nasıl video çekilir?

 

1. Instagram uygulamasını indirin veya güncelleyin.

2. Uygulamayı açın, kamera simgesine dokunarak kamera moduna geçin ve sağ taraftaki kamera simgesine dokunun.

3. Çekim yapmak istediğiniz süre boyunca kırmızı düğmeyi basılı tutun. Çektiğiniz kareleri beğenmediyseniz, son çekimi ve sondan önceki çekimleri silebilirsiniz. Ancak, silme özelliği bir önceki video klipi silmenize izin vermiyor.

 

3

 

4. Maksimum 15 saniyelik bir video çekip “sonraki” simgesine dokunun.

 

4

 

5. Bir fotoğraf filtresi seçin veya seçmeden “sonraki” simgesine dokunun.

 

1

 

6. Kapak fotoğrafı seçmek için videoya dokunun, “sonraki” simgesine dokunun.

 

5

 

7. Facebook, Twitter, Tumblr, e-posta veya Foursquare’de paylaşmak için mesaj ekleyin ve “paylaş” düğmesine dokunun.

 

6

 

Instagram aynı zamanda video kaydını kişisel fotoğraf haritanıza eklemenize izin veriyor. Twitter Vine’da bu özellik yok.

 

Yetişkinlere yönelik içerik

Pornografik içerik Twitter kullanım şartlarına aykırı değil, ama Apple’ın hizmet şartlarında yasaklanıyor. Bu nedenle Twitter, Vine mobil uygulamasının yaş sınırını 12’den 17’ye yükseltti; yani 17 yaşından küçükler yasal olarak Vine kullanamıyor. Pratikte ise Vine’da yetişkinlere yönelik içeriğe rastlamak mümkün.2

 

 

Instagram–Vine Karşılaştırması

 

 

1Instagram does not claim ownership of any Content that you post on or through the Service. Instead, you hereby grant to Instagram a non-exclusive, fully paid and royalty-free, transferable, sub-licensable, worldwide license to use the Content that you post on or through the Service, subject to the Service’s Privacy Policy, available here http://instagram.com/legal/privacy/, including but not limited to sections 3 (“Sharing of Your Information”), 4 (“How We Store Your Information”), and 5 (“Your Choices About Your Information”). You can choose who can view your Content and activities, including your photos, as described in the Privacy Policy.

2http://news.cnet.com/8301-1023_3-57566074-93/pornographic-video-clips-already-showing-up-on-twitters-vine/?part=rss&subj=news&tag=title

3https://www.mozilla.org/en-US/firefox/os/

 

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir