HTC Exodus Telefon Blockchain Destekliyor

HTC-Exodus-telefon-blockchain-destekliyorHTC şirketi Bitcoin’de kullanılan blockchain teknolojisiyle çalışan Exodus adlı yeni telefonu duyurdu. Dubai’nin e-devlette yüzde 50 oranında blockchain’e geçtiği şu günlerde, blockchain destekli mobil uygulamaları çalıştıran telefonlar da piyasaya çıkıyor. Kriptopara cüzdanı olarak kullanılan, hatta Ethereum “node”u olarak çalışan Sikur ve Finney telefonla birlikte HTC Exodus’u da yakından görelim.

Neden Blockchain?

Bitcoin gibi kriptoparalarda kullanılan blockchain teknolojisi, kişilerin internette kimliğini daha iyi gizleyerek alışveriş yapması ve para göndermesine izin veriyor. Bu sebeple hem merkez bankasının yerine blockchain sistemini koymak isteyen bankalar, hem de kendi milli kriptoparasını çıkarmak isteyen devletler blockchain sistemine geçmek istiyor.

Örneğin bankalar, sahtecilik yapmaya imkan vermeyen şifreli dağıtık blockchain teknolojisini, iki adımlı biyometrik kimlik doğrulamayla birlikte güvenli bankacılık işlemlerinde kullanmayı ve böylece kara para ile daha sıkı mücadele etmeyi planlıyor.

Öte yandan, Bitcoin gibi dağıtık dijital muhasebe defteri kullanan blockchain sistemleri, kriptoparayı dijital altın olarak gören yatırımcılardan büyük rağbet görüyor. Kriptoparanın merkez bankasının yerini alma ihtimali ve dolayısıyla paranın sahipliğinin el değiştirmesi olasılığı (şu anda kriptoparaları devlet değil halk çıkarıyor) kişisel yatırımcıların da büyük ilgisini çekiyor.

İlgili yazı: Düz Dünya Teorisini Çürüten 12 Kanıt

HTC-Exodus-telefon-blockchain-destekliyor
HTC, Exodus blockchain telefon geliştiriyor.

 

Peki neden blockchain HTC Exodus?

İşte HTC bu şartlar altında blockchain teknolojisini destekleyen Exodus telefonu geliştirmekte olduğunu açıkladı. Şirket bu telefonun destekleyeceği blockchain uygulamalarıyla birlikte, yakın gelecekte mobil bankacılıkta güvenliği artırmayı da planlıyor (telefonu çalınan kişilerin banka hesap bilgilerini korumak istiyor).

HTC sitesinden yaptığı açıklamada Exodus telefon projesinde “merkezsiz uygulamalar ve güvenliğe odaklanacağını” belirtti. Bunun için de birkaç yöntem önerdi:

1) Exodus, Dapps (merkezsiz mobil uygulamalar) destekleyecek ve aynı zamanda dijital kriptopara cüzdanı olarak çalışacak. Çalışacak derken, Exodus yazılım tabanlı basit bir cüzdan olmayacak. Kriptopara cüzdanlarını donanım üzerinde şifrelemeyle destekleyecek ki salt yazılımdan daha güvenli olan bu sistem, telefon çalınsa bile kişisel bilgilerin korunmasını sağlıyor.

İlgili yazı: İnternetinizi Uçuracak En İyi 10 Modem

HTC-Exodus-telefon-blockchain-destekliyor
Blockchain telefonlar aynı zamanda dijital kriptopara cüzdanı olacak.

 

Sikur ve Finney de yapıyor

Aslında Sikur ve Finney akıllı telefonları da kriptopara cüzdanı olarak çalışıyor. Ancak, HTC şirketi Exodus telefonun aynı zamanda bir node olarak çalışacağını duyurdu. Bitcoin ile Ethereum gibi kriptopara mimarilerinde kullanılan node’lar, kriptoparayla yapılan alışverişler ve akıllı kontratların onaylanmasını sağlıyor.

Bu açıdan bakarsak HTC Exodus’un sınırlı ölçekte de olsa TOR Browser’ın (mobilde Orbot) blockchain’e taşınmış hali olduğunu söyleyebiliriz. Nitekim kriptoparalar hem madencilik aşamasında, hem de kriptoparayla yapılan işlemlerin onaylanmasında geniş bant hızlı internet gerektiriyor.

Ancak, dünyada telekom şirketlerine bağlı merkezi internet mimarisi kullanıldığından, merkezsiz blokchain sistemlerini yaygınlaştırmak için özel bir dağıtık internet altyapısı kurmamız gerekiyor. Bu da ancak diğer blockchain hash anahtarları ile eşler arası iletişim kuran (P2P ağlar) merkezsiz internet sistemleriyle olabilir (P2P torrent sitelerinin blockchain versiyonu gibi düşünün).

İlgili yazı: Gerçek Adem: İlk insan ne zaman yaşadı?

HTC-Exodus-telefon-blockchain-destekliyor

 

HTC Exodus merkezsiz internet mi kuruyor?

Doğrusu bankalar ve telekom sektörünü baypas ederek tümüyle merkezsiz bir kriptopara internetine (kriptonet) geçmeyi hayal edenlerin planlarını gerçekleştirmesine daha çok var.

Ancak, blockchain uygulamaları sayesinde node olarak kullanılabilen HTC Exodus gibi telefonlar, merkezsiz internetin de önünü açabilirler (merkezsiz internet için gereken teknolojileri Özgür İnternet Meshnet, kuantum blockchain ve SafeNetwork kriptonet yazılarında anlattım).

Özgür merkezsiz internetin öncüsü olabilecek HTC Exodus türevi akıllı telefonların gelecek vaat ettiğini düşünüyorum. Öte yandan, bugün de elinizdeki telefonu Bitcoin veya Ethereum node’u olarak kullanabilirsiniz; ama bu telefonların donanımı optimize edilmediği için şarjınız dayanmaz.

HTC şirketi de Exodus telefonun kriptopara node’u olarak kullanılması ve bu teknolojinin halka inmesini istiyorsa donanımı iyileştirmeli, ayrıca daha güçlü bir pil kullanmalı. HTC Exodus’un teknik özelliklerini henüz duyurmadığı için şimdi Sikur ve Finney blockchain telefonlara göz atalım.

İlgili yazı: Kodlama İçin En Gerekli 16 Programlama Dili

HTC-Exodus-telefon-blockchain-destekliyor
İşte size güvenli bir kriptopara donanım cüzdanı. Bir tür akıllı USB çubuk.

 

Sikur akıllı telefon

Sikur sistemi özelleştirilmiş bir Android 7.0 sürümü kullanıyor. Sikur işletme müdürü Alexandre Vasconcelos, konuyla ilgili açıklamasında bu telefonun sıradan kullanıcıya uygun olmadığını belirtti. Örneğin, Sikur’un Google Play Store erişimi yok ve Sikur şirketinin onaylamadığı hiçbir uygulamayı çalıştırmayacak (sebebi kriptopara cüzdanınızı hırsızlardan korumak).

Sadece kriptopara cüzdanı

Telefonun teknik özellikleri de sıradan bir Xiaomi’nin yanında yetersiz kalıyor: 5,5 inç Full HD ekran, MediaTek MT6750, 4GB RAM, 64 GB dahili depolama, 2800 mAh pil, 13 megapiksel arka ve 5 megapiksel ön kamera (gerçi 4 GB RAM ile General Mobile 8’den daha iyi bir telefon sayılır; çünkü GM8 reklam amacıyla 4 GB RAM bulunan telefon ürettiğini söyledi ama bu ürün hâlâ piyasada yok).

Dolayısıyla bu telefonla yeni mobil oyunları oynamayacaksınız. Bunun yerine telefonu bir kriptopara cüzdanı olarak kullanacaksınız. Telefonu kaybetmeniz veya çaldırmanız da pek sorun olmaz; çünkü cüzdanınıza erişmekte kullanacağınız özel anahtar Sikur şirketinin sunucularında saklanıyor.

İlgili yazı: RNA Yoluyla Genetik Hafıza Transferi Yapıldı

HTC-Exodus-telefon-blockchain-destekliyor
Finney blockchain telefon.

 

HTC Exodus’un zayıf yanı?

Oysa en güvenli kriptopara cüzdanları donanım cüzdanlarıdır (bunları resimdekine benzeyen özel bir USB çubuk gibi düşünün). Dahası en güvenli cüzdanlar özel anahtarını ezberlediğiniz ve bunu sadece sizin bildiğiniz, hatta anahtarı hatırlamak için kağıda bile yazmadığınız cüzdanlardır.

Bu yüzden, özel anahtarınızı bulutta tutan şirketlerin tıpkı Mt. Gox skandalında olduğu gibi risk unsuru içerdiğini ve bunların sunucularını hackleyerek Bitcoinlerinizi çalabileceklerini belirtelim.

Nitekim zenginler sırf bunu önlemek için dünyanın çeşitli ülkelerinde gizli yeraltı kasaları kullanıyor ve kriptoparalarını bu kasalardaki sunucularda saklıyor. Her ne kadar kasadan para çekmek birkaç gün alıyorsa da (o ülkeye yolculuk etmek gerekir) güvenlik açısından buna katlanıyorlar.

İlgili yazı: Mobil İnternette Video İzleme Rehberi

HTC-Exodus-telefon-blockchain-destekliyor 

Sikur güvenliğine gelince

Telefonu kaybettiğiniz zaman Sikur şirketi aracılığıyla cihazı uzaktan silebiliyorsunuz. Buna ek olarak cihazın arka yüzünde bir parmak izi tarayıcısı bulunuyor.

Bu açıdan kullanıcılarının güvenliğini ciddiye alan Sikur, HackerOne adlı bir güvenlik şirketini kiralayarak telefonlarını hacklemelerini ve güvenlik açıklarını tespit etmelerini istedi. Sikur telefon şirket sitesinde 799 dolardan ön siparişe sunuldu.

İlgili yazı: Sicim Teorisi Evreni Tek Denklemle Açıklayabilir mi?

HTC-Exodus-telefon-blockchain-destekliyor
Sikur blockchain telefon.

 

Sırada Finney var

Blockchain destekli mobil cihaz konusunda en ileri giden şirket ise Sirin Labs üretimi Finney telefon oldu: Bir kere şirketin SRN adlı kendi kriptoparası var ve bu para Bittrex, Huobi, UPbit, Bancor, Idex, Tidex ile Liqui borsalarında satışa sunulmuş durumda. Finney telefon da ön siparişe sunuldu ve dilerseniz 899 dolar değerinde SRN token alarak sipariş verebilirsiniz.

Teknik özellikler

 • Qualcomm® Snapdragon™ 845 mobil platform
 • 6 inç 18:9 ekran
 • 128 GB dahili depolama
 • 2 TB SD kart desteği
 • 6 GB RAM
 • 12 megapiksel arka kamera
 • 8 megapiksel ön kamera
 • 3280 mAh pil
 • Parmak izi sensörü

İlgili yazı: İnternette teknik takip ve gözetimi önleme rehberi

HTC-Exodus-telefon-blockchain-destekliyor

 

Blockchain güvenlik desteği

Finney blockchain desteğinin yanı sıra özel bir siber güvenlik paketiyle geliyor. SIRIN LABS Cyber Protection suiti:

 • Davranış Tabanlı Saldırı Önleme Sistemi (IPS)
 • Donanım hacklemeye karşı Blockchain koruma
 • Fiziksel güvenlik anahtarı (kriptopara cüzdan koruması)
 • Güvenli iletişim (VoIP, metin, e-posta)

Finney PC

Sirin Labs aynı zamanda dünyanın ilk native blockchain destekli masaüstü PC ürününü geliştirdi. Finney PC, aynı adlı telefonun bütün blockchain özelliklerine sahip bulunuyor. Teknik özelliklerine gelince:

 • 24 inç 2K Ekran
 • Biyometrik güvenlik sensörleri
 • 8 GB RAM
 • 256 GB depolama
 • Wi-Fi 802.11ac

İlgili yazı: 5 Soruda Paralel Evrenler

HTC-Exodus-telefon-blockchain-destekliyor
Finney blockchain PC.

 

Blockchain daha güvenlidir

Siz de blockchain dünyasına katılmak, kendi kriptopara girişiminizi kurmak veya blockchain tabanlı ürün ya da hizmetinizi halka sunmak istiyorsanız blockchain destekli HTC Exodus gibi bir telefon satın alarak işe başlayabilirsiniz.

Finney ve Sikur gibi kriptopara cüzdanlarını denemenin yanı sıra, Krypted gibi yerli girişimlere göz atabilir ya da Ovis gibi yerli kriptopara borsalarına kayıt olabilirsiniz.

Elbette Bitcoin hakkında bilgi edinmek için Blockchain Amazon ve Facebook’u Nasıl Etkileyecek, Lightning Network ve Kuantum Blockchain yazılarını da okuyabilirsiniz. Her durumda kriptopara konusunda yeterince bilgi sahibi olmadan borsada alım-satım işlerine girmemenizi önemle tavsiye eder, hepinize bol kazançlar dilerim.

Finney ilk blockchain telefon

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir