Ücretsiz Özgür İnternet Meshnet

ozgur_internet-meshnet-gizlilik-internet-telekomTürkiye’de meshnet olsa, yani bir kişi uydudan internete çıkıp modemi ile internet erişimini sokağa tıpkı mahalle radyosu gibi ücretsiz dağıtsa fena mı olurdu? Bireysel internet için merkezi telekom şebekesine ne gerek var? Türkiye’de internete para vermek yerine meshnet ile sokakta kendi internetinizi kurun.

Nitekim İspanyol mühendis Ramon Roca köyüne fiber getirmeyen telekom şirketlerinden bıktı ve 2004 yılında Guifi.net adlı meshnet hizmetiyle ücretsiz internete geçti. Meshnet hem bedava hem de internetinizi gözetlemelerini önlüyor.

Amerika’dan Gana’ya ve iflas etmiş Yunanistan’a kadar birçok ülkede insanlar internete meshnet’le giriyor. Seattle Meshnet liderlerinden Dan Ryan, telekom şirketlerini aradan çıkaran sistemin internette teknik takip ve gözetimi önemli ölçüde zorlaştırdığını söylüyor. Peki neden özgür internet meshnet?

İlgili yazı: İnternetinizi uçuracak en iyi 10 modem

özgür_internet-meshnet-gizlilik-internet-telekom

 

Çünkü Türkiye internette 64. sırada

Türkiye’de yavaş internete çok para ödüyoruz. CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş, 100 Mbit hızındaki kotasız internetin Türkiye’de 515 TL; Fransa’da ise 20 Euro, yani 65 TL olduğunu söyledi.

Diyeceksiniz ki ben o kadar para vermiyorum. Evet, veriyorsunuz; çünkü kotalı internet kullanıyorsunuz. Kotalı internete çok para veriyorsunuz ve bunu aşağıdaki kaynaklarda görebilir ve Türkiye’de gerçek internet hızını nasıl ölçeceğinizi öğrenebilirsiniz.

Ancak önce en basit bilgi: Diyelim ki 50 GB kotalı 16 Mbit ADSL internet kullanıyorsunuz (bakır kablo). 50 GB’ı aşınca adil kullanım kotası gereği (AKK) internetinizi yavaşlatıyorlar. Kurumsal değil de bireysel kullanıcılar için 16 Mbit bağlantıda indirme hızı sekizde bir, yani maksimum 2 Mbit/saniye.

İlgili yazı: İnternette teknik takip ve gözetimi önleme rehberi

özgür_internet-meshnet-gizlilik-internet-telekom

 

Haksız internet kotası (HİK)

Ancak Türkiye’de bakır kablo kalitesi düşük olduğu için telefon santraline 200 metre mesafede olan ben bile sade 1,6 mbit saniye indirme hızı alıyorum. Saniyede 1,6 megabayt ayda 4 TB indirme eder. Oysa sözde adil kullanım kotası (AKK) ile ayda 50 GB veri indirme hakkım var.

Bu da ortalama 262 Kbps download hızına eşit ve toplam bant genişliği için 8’le çarparsanız Türkiye’de pratikte kullandığınız internet hızının 16 Mbit değil, 2 Mbit olduğunu görürsünüz. Peki internet hızım düşük diye itiraz etmenizi önlemek için ne yaptıklarını biliyor musunuz?

Ben sadece 16 MBit’e kadar internet veriyorum diyorlar; yani ISP sizden 16 Mbit internet parası alıyor, ama size 16 Mbit internet garantisi vermiyor! İşte bu yüzden 100 Mbit hızındaki kotasız internetin ücreti Türkiye’de ayda 515 TL.

Elbette içinizde fiber internet, yani daha hızlı internet kullananlar var. Onların hızı daha yüksek çıkacak; ama Türkiye’de 10 Mpbs ve daha hızlı internet penetrasyonunun yüzde 28 civarında olduğunu belirtelim. Türkiye’de gerçekten hızlı internet kullananların sayısı çok az.

İlgili yazı: Kuantum internet Gizlilik ve Şifrenizi Koruyacak

özgür_internet-meshnet-gizlilik-internet-telekom

Fiber internetimiz eksik. Bol bol fiberlemek lazım.

 

Türkiye rakamlarına bakarsak

  • 4 Mbps üstü bağlantı sayısı % 87 (dünya ortalaması % 73)
  • 10 Mbps üstü bağlantı sayısı % 13 (dünya ortalaması % 35)
  • 15 Mbps üstü bağlantı sayısı % 4,2 (dünya ortalaması % 21)
  • 25 Mbps üstü bağlantı sayısı gözükmüyor (dünya ortalaması % 8,5)

Daha net söyleyelim: Türkiye’de vatandaşın yüzde 99’u geniş bant internet kullanıyor diye açıklamalar yapılıyor; ama bizde sadece 6,5 milyon ADSL, 1,5 milyon fiber ve 600 bin Türksat kablo internet kullanıcısı var.

Dolayısıyla hızlı internet var; ama hızlı internet penetrasyonu maksimum yüzde 20, o da sadece büyükşehirlerde. Demek ki Türkiye’de ikinci internet sansürleme yöntemi interneti vatandaşa damlalıkla vererek insanların geniş bant erişimini yavaşlatmak.

İlgili yazı: Snowden Dinlenemeyen Telefon Yaptı

özgür_internet-meshnet-gizlilik-internet-telekom

Büyütmek için tıklayın.

 

Yavaş internet ekonomiye zarar

Oysa şirketlerde dijital dönüşümden ve e-ticaretin yaygınlaşmasından söz ediyoruz. Peki vatandaşın yüzde 72’sinin geniş bant internet erişimi olmadığı ülkemizde e-ticaret ve dijital dönüşüm nasıl gerçekleşecek?

En basitinden, sizce bugün online alışveriş yapan kaç kişi 4 Mbps internet kullanıyor. Peki kaç kişi 10 Mbps ve üstü kullanıyor?

Açıkçası internetiniz yavaşsa gerçek bir internet kullanıcısı sayılmazsınız. E-ticarete pek katkınız yoktur. İnternette fazla takılmaz; gündem, bilim ve teknoloji haberlerini pek okumazsınız. Öyleyse internet erişimi bilgi edinme ve alışveriş özgürlüğünüzü kısıtlıyor. Anayasada güvenceye alınan iletişim ve öğrenim özgürlüğümüzü sınırlandırıyor.

İlgili yazı: Özgür İnternet için TOR’dan 10 Kat Hızlı Riffle

özgür_internet-meshnet-gizlilik-internet-telekom

 

Türkiye Kenya’dan sonra 7,2 Mbps ile 64. sırada

Akamai verilerine göre Türkiye’de ortalama internet hızı 7,2 Mbps (adil kullanım kotası adı altında yapılan haksızlığı saymazsak) ve bu hızla Kenya’dan sonra 64. sıradayız.1 Kenya’dan bile geri kalmışız. Bravo!

Ancak Akamai verileri güvenilir mi diye sorarsanız hemen söyleyelim: 1) Akamai Microsoft dahil pek çok şirkete CDN hizmeti veren dev bir bulut şirketi ve dünyadaki internet trafiğinin yüzde 20’si Akamai sunucularından geçiyor. Dolayısıyla globalde Akamai verileri sayı üstünlüğüyle güvenilir.

2) Türkiye’de 6,5 + 1,5 + 0,6 milyon geniş bant internet kullanıcısı var. Bu da tolam 8,6 milyon eder ve Akamai Türkiye’de 8,8 milyon IP adresinin internet hızını ölçmüş. Bu yüzden Türkiye verileri de sayı üstünlüğüyle güvenilir. Geçelim.

İlgili yazı: 4.5G ile Vatandaşa 1 Nisan Şakası >> Maksimum hız hayal çünkü fiber yetersiz

özgür_internet-meshnet-gizlilik-internet-telekom

Meshnet 20 dolara gigabit internet sağlıyor. Neden Türkiye’de de olmasın?

 

AKK’yi nasıl savunuyorlar?

Dünyada vatandaşın internet hızını düşüren adil internet kotasını şöyle savunuyorlar: Efendim hızlı internet için altyapı yatırımı gerek ve bu çok pahalı. AKK’yi kaldırırsak internet mevcut altyapıda yavaşlar. İnsanlar ayda 4 TB veri indirirse interneti işletmek çok pahalı olur.

Bu doğru değil ve kanıtlarıyla ispatlayalım: 1) 16 Mbit bant genişliğinde ayda 30 gün ve günde 24 saat dosya indirirseniz ayda 4 TB indirmiş olursunuz. Peki kaç kişi Türkiye’de interneti bu kadar yoğun kullanılır? AKK çıkınca ilk ne dediler? Millet Torrent’tan korsan film indirmesin diye koyduk dediler. 🙂

İlgili yazı: Fotoğrafı Tabloya Çeviren Uygulama Prisma

özgür_internet-meshnet-gizlilik-internet-telekom

Ucuza hızlı internet isteriz.

 

En büyük telekom efsanesi AKK

2) Bizzat Amerika’da 3 telekom şirketinin CEO’su hızlı internetin pahalı olduğunu yalanlıyor: California merkezli ISP şirketi Sonic’in CEO’su CIO’ya yaptığı açıklamada, “Bant genişliği kapasitesini artırma maliyeti veri trafiği artışından çok daha yavaş artıyor” dedi.

Ayrıca Sonic’in fiber döşeme maliyetlerinin eskiden Sonic gelirlerinin yüzde 20’sine karşılık geldiğini, ama şimdi yüzde 1,5 oranına gerilediğini ekledi.2 Kısacası ucuza hızlı internet mümkün fakat durun, daha bitmedi:

Frontier Communications CEO’su Dan McCarthy de Fierce Telecom’a yaptığı açıklamada, “Eskiden [altyapı maliyetini] kullanıcı ücretlerine yansıtmak pazarda doğru çözümdü, ama şimdi pazarın bu şekilde davranmadığını görüyorum” dedi.3

En çarpıcı olanı ise eskiden AKK’yi savunan Suddenlink CEO’sunun yaptığı açıklama: “Şirketlerin artan müşteri talebini karşılamak için çok para harcamasına gerek yok. O günler sona erdi.” Bu beyanın bir süre önce adil kullanım kotasını kaldıran bir ISP’den geldiğini hatırlatalım.4 Ayrıca Amerika’da ağ tarafsızlığı kapsamında AKK’nin yasaklandığını belirtelim.5

İlgili yazı: Intel çipsetlerde PC’nizin kontrolünü ele geçirebilecek ikinci bir gizli CPU var

özgür_internet-meshnet-gizlilik-internet-telekom

özgürlükçü İspanyollar 12 yıldır kendi internetini kuruyor.

 

İnterneti yavaşlatarak gençleri engelliyorlar

Türkiye’de 15-24 yaş aralığındaki genç nüfusun toplam nüfusa oranı % 16,5 ve gençlerin internet kullanım oranı % 73; yani ülkemizde 15-24 yaş aralığında 9,5 milyon genç internet kullanıyor.

Genç nüfusa sahip ülkemizde internet kullanım alışkanlıkları da ağırlıklı olarak veri transferine, yani internetten dosya indirmeye, Spotify dinlemeye, Youtube izlemeye, online alışverişe, online oyun oynamaya ve sosyal ağları kullanmaya dayanıyor. Bütün bunlar ucuz ve hızlı internet istiyor.

İlgili yazı: Şeytan Kulağına Kurşun İnternet >> Knocki ile mobilya dokunmatik uzaktan kumanda oluyor

özgür_internet-meshnet-gizlilik-internet-telekom

Her yere meshnet!

 

Facebook ve Twitter nasıl yavaşlatılıyor?

Gündemde istenmeyen haberler mi var? Sosyal medyada istenmeyen tartışmalar mı dönüyor? Çözümü basit: Madem Avrupa Birliği ülkeleri Facebook ve Twitter’ın engellenmesine kızıyor, öyleyse bu hizmetleri yavaşlatalım.

Facebook’a fotoğraf ve video yüklerken, profil resmi değiştirir veya başkasının yayınını duvarınızda paylaşırken hep Facebook’un yurt dışındaki sunucularını (içerik dağıtım ağları – CDN) kullanıyorsunuz. Facebook’u engellemek için özellikle CDN’leri yavaşlatıyorlar.

Türkiye’den kişi başı Facebook’a erişim hızını sınırlandırıyorlar. O zaman da sayfa açılmıyor veya video bir türlü yüklenmiyor. Eğer bilerek yavaşlatma yoksa bu kez de her ayın son 10 gününü AKK nedeniyle yavaş internette geçiriyorsunuz.

Sonra da akıllı evler, internet bağlantılı akıllı Tesla otomobiller neden yaygınlaşmadı diyoruz. Nasıl yaygınlaşsın?

İlgili yazı: Uzaydan İnternet Yarışı >> Airbus internet dronları SpaceX mini küp uydularına karşı

özgür_internet-meshnet-gizlilik-internet-telekom

Nasıl çalışıyor?

 

Çocuklarımızın geleceği için hızlı internet

Anne, baba ve liseli gençten oluşan orta halli bir çekirdek ailede 3 akıllı telefon, 2 tablet, 2 laptop, 2 akıllı televizyon, internete giren bir müzik sistemi ve akıllı LED lamba gibi birkaç nesnelerin interneti cihazı bulunuyor (Bunlar bizde yoksa sebebi pahalılık ve internetin yavaşlaması).

Şimdi bu aile internetten hiç korsan Torrent indirmese veya Popcorn film sitesi izlemese bile, ayın son 10 günü AKK devreye girer ve internet yavaşlar. Peki internet erişimi sınırlı aileler modern imkanlarla nasıl çocuk yetiştirecekler?

Bu durum bana köy enstitülerinin kapatılmasını hatırlatıyor. O zaman da Menderes vadisindeki toprak ağaları “Köy enstitülerini kapatın. Marabalar okursa (toprak köleleri) bizim tarlalarda çalışmaz” demişlerdi. Bugün eğitim seviyesi arttı ve marabalar azaldı; ama yerlerine ara elemanlar geldi. İnsanımızı ücretli kölelikten kurtarmalıyız ve bu da iletişim özgürlüğüyle olur.

İlgili yazı: Apple Sırı Yaratıcılarından Dijital Asistan Viv >> E-ticarette “bot”la alışveriş başlıyor

özgür_internet-meshnet-gizlilik-internet-telekom

 

Türkiye’nin gerçek internet hızını nasıl ölçersiniz?

Bunun için Facebook CDN’lerine erişim hızınızı ölçün. Akamai şirketine yazarak Türkiye’den Facebook, Twitter, Microsoft, Amazon CDN’lerine erişim hızlarını öğrenebilirsiniz.

Hız ölçümü için Valve’ın Steam online oyun hizmetini de kullanabilirsiniz. Böylece Türkiye’de internet hızlı diyenlere kendi kanıtlarınızı gösterirsiniz.

Hatta bilgilendirme amaçlı bir web sitesi açarak bu verileri her ay sitelere yükleyip Türkiye’de gerçek internet hızını her ay kayıt altına alabilirsiniz. Bu bağlamda Türkiye’de CDN’lere erişim hızlarını aşağıda görebilirsiniz.6

İlgili yazı: Babür Özden Başardı >> Nesnelerin İnterneti Arama Motoru MAANA 40 Milyon$ Yatırım Aldı

özgür_internet-meshnet-gizlilik-internet-telekom

İspanya, Katalonya’da meshnet ağı.

 

Fiber yetersiz

Peki, ülkemizdeki telekom şirketleri her yere fiber döşüyoruz diye açıklama yaptıkları halde, neden internetin yavaşlatılmadığı günlerde bile internet hızımız düşük? Bunun sebebi Türkiye’de son yıllarda pek az fiber optik kablo döşenmiş olması. Telkoder verilerine göre fibere son 5 yılda sadece 1 yıllık yatırım yaptık.

İşte bu yüzden birkaç ay önce Google ve Gmail hizmetleri kesintiye uğradı. Türkiye’nin yurt dışına çıktığı yedekli fiber kablo sayısı az. Bu kablolardan biri kesilince interneti diğerine aktaramıyoruz; çünkü az sayıdaki yedek hattımız zaten yüzde 100 kapasiteyle çalışıyor. Demek ki onlar da kopsa yurt dışı internet tümden kesilecek.

İlgili yazı: Raspberry Pi İle Gerçek İnternet Hızını Ölçün >> Servis sağlayıcıya hızımı artır deyin

özgür_internet-meshnet-gizlilik-internet-telekom

Meshnetçiler.

 

AKK neden adil değil?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) verilerine göre, 2015 yılının 3. çeyreğinde Türkiye’de 46,7 milyon internet abonesi bulunuyor ve 2015 yılında abone başı ortalama veri kullanımı 60 Gigabayt (GB) oldu.

Buna rağmen Türkiye’de kullanıcı yavaş internete çok para ödüyor ve CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş bunu en çarpıcı şekilde açıklıyor:

“ISP pazar lideri olan TTNET’e 24 Mbit’e kadar hız ve 35 GB Adil Kullanım Kotası (AKK) için ayda 60 TL ödüyoruz ve 35 GB’lık kota aşılınca bu hız 3 Mbps’ye düşüyor. Bu durumda 24 Mbit bağlantıda ayın son 10 günü sadece 2-3 Mbit hız alıyor, ama tam hız parası (60 TL) ödüyorsunuz. Üstelik 100 GB kotanız varsa yine hızınız 3 Mbps’ye düşüyor.”

İlgili yazı: 50 Milyonun Kimliği Neden Çalındı? >> Blockchain dijital kimlik olsa çalamazlardı

özgür_internet-meshnet-gizlilik-internet-telekom

Baz istasyonu kirliliğine son.

 

100 GB kota kullanan daha çok ödüyor

100 GB kotası olup da kotasını aşanlar 35 GB kotası olanlara göre interneti daha pahalıya kullanıyor! Özdiş’ten devam edecek olursak:

“Eskiden karasal anten ve çanak antenle TV izlerken şimdi internet TV çıktı. Artık TV yayınları IPTV olarak adlandırılan dijital ortama aktarılıyor ve bunların abone sayıları günden güne artıyor. Digitürk, Dsmart, Tivibu, Teledünya gibi firmalar internetten TV yayını yapıyor. Ancak, internetten Full HD ve 4K film izlemek kotanızı artırıyor.”

“Elbette parasını verirseniz AKK olmadan internet kullanabiliyorsunuz. Tabii normal ücretin 2-3 kat fazlasına; yani parayı verene altyapı sorunu dedikleri şey dert olmuyor. Ancak aslında durum daha vahim:”

İlgili yazı: Facebook ile Gelecek 10 Yılın Yol Haritası >> İnternetten alışveriş yapan botlar geliyor

özgür_internet-meshnet-gizlilik-internet-telekom

Kafelere meshnet gelsin.

 

Türk Telekom’a 33,9 milyon TL ceza

“Geçenlerde Rekabet Kurumu Türkiye’nin altyapı pazar lideri olan Türk Telekom’a açılan bir soruşturmayı tamamladı. Soruşturma konusu da şirketin kendine yapılan fiber internet hatları ve tesis paylaşımı başvurularını geciktirmesi, zorlaştırması ve engellemesiydi. Altyapıda eksik var diyen pazar lideri Türk Telekom fiber altyapı çalışmalarını engellediği için 33,9 milyon TL ceza aldı.7

Türkiye’de internet bilerek mi yavaşlatılıyor?

Ülkemizde internet insanların görüşlerini özgürce ifade etmesini önlemek için bilerek mi yavaşlatılıyor? Sebebini bilemeyiz; ama Türkiye’de internetin yavaşlatıldığını iki yıl önce yaptığım testlerle kanıtlamıştım.

Ancak şimdi yeni bir kurnazlık çıktı: İnternet hızını düşürmek yerine tek tek hizmetlerin ve web sitelerinin hızını düşürmek. Örneğin, Google Play gibi internette en sık kullanılan yaklaşık 200 hizmet günün belirli saatlerinde ve gündeme göre yavaşlatılıyor (VPN yavaşlatmayı önlemek için tıklayın).

Hizmetler tek tek yavaşlatıldığı için Speedtest’te bunu göremiyorsunuz. İnternette size sorulmadan engellenen sitelere ulaşmak için VPN ve TOR browser kullanabilirsiniz; ama sizi vazgeçirmek için onları da yavaşlatıyorlar ki çıplak internet kullanarak gözetlenin.

İlgili yazı: Panama Belgeleri Açıklandı, Hackerlar Yaşadı >> Peki neden ve vatandaş için ne değişecek?

özgür_internet-meshnet-gizlilik-internet-telekom

 

Yavaşlatmanın gerçek nedeni?

İnternetin yavaşlatılması, altyapının geri bırakılması ve hızlı internetin vatandaşa damlalıkla verilmesi çok kârlı bir uygulama. Sonuçta bakır ve fiber internet altyapısı büyük ölçüde kamunun elinde ve kamu yavaş internete çok para ödediğiniz için kârlı çıkıyor.

Fiber internet için olumlu gelişmeler

Türkiye serbest telekom işletmecileri derneği (TELKODER) geçenlerde Türkiye’nin İletişimde İkinci Baharı – Kablo TV Şebekesi raporunu hazırlayarak basınla paylaştı. Raporda fiber internet çok maliyetli ve bu yüzden hızlı internet ülkemizde pahalı diyenlerin argümanı iki kez çürütülüyor.

Öncelikle fiber internetin pahalı olmadığı kanıtlanıyor. İkinci olarak da Türkiye’de Kablo TV için kurulan, ama yarım bırakılan fiber optik kablo altyapısının fiber internette kullanılabileceği belirtiliyor. Böylece fiber internetin zaten düşük olan maliyeti iyice düşecek; çünkü İstanbul gibi büyük şehirlerdeki mevcut fiber hatları kullanmış olacağız.

Düşünün: Bugün Türkiye’de 1,5 milyon fiber internet abonesi var; ama kablo TV tam 3,6 milyon eve giriyor. Bu hanelerin bir kısmının zaten fiber internet kullandığını varsaysak bile Kablo TV’den fiber internet verirsek fiber abone sayısını hiç kablo döşemeden üç kat artırmış oluruz ki bu da 4,5 milyon eder.

Ülkemizde fiber interneti hızlandırmak için bir güzel haber de telekom şirketlerinden geldi: Turkcell Superonline, Vodafone, Türksat ve alternatif operatörler ortak altyapı şirketi kurmayı planlıyor. 6 yıldır konuşulan bu iş operatörler arası anlaşma sağlanamadığı için hayata geçirilmemişti. Arcak bu kez olursa Türkiye’ye yüz binlerce kilometre fiber döşenecek ve internet hızlanacak.

İlgili yazı: Sansüre Karşı TOR ve Orbot Rehberi >> Twıtter ve Facebook engellenirse nasıl girersin?

özgür_internet-meshnet-gizlilik-internet-telekom

Küçük birader büyük biradere karşı.

 

Ya ücretsiz özgür internet meshnet?

Türkiye’de süregelen fiber internet eksikliği ve sözde adil kullanım kotası tartışmalarından bıktınız ve kendi internet altyapınızı kurarak internete ücretsiz girmek istiyorsunuz. Bunun bir yolu var: Adı meshnet ve bu yazıda size ücretsiz internet kullanmanın yolunu anlatıyorum.

İspanya’dan selam

İspanya’da Barcelona’dan 75 km uzakta, Pirenelerin sırtında 2500 kişilik sakin bir çiftçi kasabası var. Bu kasaba İspanya’da 1936 yılında faşist Franco’ya karşı savaşan özgürlükçülerin bulunduğu Katalonya bölgesinde yer alıyor. Katalonya 80 yıldır ülkede iletişim özgürlüğünü savunuyor.

1984 adlı romanında devletlerin bir gün interneti gözetleyerek insanlara baskı yapacağını anlatan ve Snowden’in NSA’in interneti gözetlediğini ifşa etmesinin ardından fazlasıyla haklı çıkan George Orwell da Katalonya’nın bağımsızlık savaşında yer almış, hatta Katalonya’ya Selam adlı bir kitap yazmıştı.

Bu sebeple özgür internet meshnet ağını destekleyen Guifi.net sitesinin 2000’lerin başında Katalonya’da kurulması sizi şaşırtmasın.

İlgili yazı: Güneş Enerjili Otoyollar >> Fransa temiz enerji için yollara güneş paneli döşeyecek

özgür_internet-meshnet-gizlilik-internet-telekom

 

Kulaktan kulağa internet meshnet

Meshnet ağında kullanıcı bir modem alıp uyduya çıkıyor ve kendi geniş bant internet erişimini kablosuz uzak erişim noktalarıyla (kafedeki Wi-Fi ağlarının bir benzeri) sokaktan geçen insanların telefonları ile mahalledeki komşularına dağıtıyor.

Üstelik herkes kendi modemini kurup ana kullanıcıya bağlanarak veya kendisi uyduya çıkarak bütün bir kasabaya telekom altyapısını kullanmadan internet erişimi sağlayabiliyor. Meshnet bu yüzden ücretsiz ve mevcut telekom altyapısını kullanmadığı için doğrudan gözetlenemiyor.

İlgili yazı: Dünyanın en iyi 5 VPN sağlayıcısı

özgür_internet-meshnet-gizlilik-internet-telekom

Remon Roca

 

Meshnet nasıl kuruldu?

İspanya’nın telekom şirketi Telefonica’nın kasabaya bir türlü internet getirmemesinden bıkan mühendis Ramon Roca komşularına yardım etmek için 2004 yılında ilk Wi-Fi erişim alanını kurdu. Günümüzde Guifi.net 30 binden fazla Wi-Fi erişim noktasına sahip ve hızlı internet için fiber desteği de veriyor.

Ne işe yarıyor?

Bugün Anadolu’da birçok internet abonesi internet bağlantısını Wi-Fi alanı üzerinden komşularıyla paylaşıyor. Resmi olarak tek bir abone gözükse de o bağlantıyı 10 kişi kullanıyor ve her ay parayı 10 kişi denkleştirip ödüyorlar. Kısacası meshnet fikri yurdum insanına yabancı değil.

Ancak, telekom şirketlerinden bağımsız bir meshnet kurarsanız kimse internetinizi sansür amacıyla yavaşlatmaz. Hiç kimse siteleri engelleyemez, çünkü internete en azından yaşadığınız ülkenin sunucularıyla girmemiş olursunuz.

Bu sebeple o ülke bütün interneti gözetlemediği sürece internette ne yaptığınızı göremez. Elbette internete, örneğin Facebook’a girmek için diğer ülkelerin telekom şirketlerine bağlanmak zorunda kalırsınız. Ancak bütün dünya insanları kendi meshnet ağını kurarsa internet tam bağımsız olacaktır.

İlgili yazı: Atoma Veri Kaydeden Hard Disk

özgür_internet-meshnet-gizlilik-internet-telekom

Köy enstitüleri neden kapatıldı? Çağcıl çocuklar yetiştirecek olan modern Türk kadının önü neden kapatıldı? Yavaşlatılan internetin köy enstitülerinin kapatılmasından ne farkı var?

 

Açık ağ

Meshnet sisteminin prensibi ağ tarafsızlığı uyarınca Özgür, Açık ve Tarafsız (sansürsüz) bir internet ağı kurmak. Nasıl kullanıldığına gelince:

  • Meshnet sistemini meshnet’e zarar vermeyecek şekilde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Örneğin herkese eşit erişim hakkı vereceksiniz. Sizin Wi-Fi alanınızdan geçen kullanıcıların internet hızını sınırlamayacaksınız. Web sitelerini engellemeyeceksiniz.
  • Meshnet sistemini nasıl kullanacağınıza ve normal internete bağlanmak için ne yapmanız gerektiğine dair bütün teknik bilgilere Guifi.net üzerinden erişim izniniz olacak. Meshnet kullanıcıları size meshnet kurmayı, Wi-Fi alanı paylaşmayı ve meshnet kullanmayı öğretecek.
  • Meshnet üzerinden istediğiniz hizmeti verebileceksiniz. Örneğin sadece meshnet üzerinden lokal olarak erişilebilen bir web sitesi açabilirsiniz. Bu Tor Browser’ın gizli servislerinin açık ama lokal olan bir versiyonu olur.
özgür_internet-meshnet-gizlilik-internet-telekom

İnternetin önündeki engeller kalksın.

 

İlk meshnet nasıl kuruldu?

Roca eskiden Oracle’da çalışıyordu ve Oracle’dan ayrıldıktan sonra 2004’te Amerika’ya gidip birkaç Linksys Wi-Fi modem aldı. Bunlar aygıt yazılımını (firmware) değiştirebileceğiniz modemlerdi.

Kısacası kendi meshnet ağınızı kurmak için hacklenebilen modemler alacaksınız ve içindeki yazılımları değiştireceksiniz.

Örneğin Türkiye’de telekom firmalarının verdiği modemler kilitli olabiliyor. Bunların bazıları Torrent sitelerine erişmenizi bile engelliyor ve internette hangi sitelere girdiğinizi doğrudan modem üzerinden gözetlemelerine izin veriyor. Meshnet için bağımsız modem satın almanız gerekiyor.

Maalesef bizdeki yabancı modem markaları ürünleri Türkiye’de yasaklanmasın diye ve açıkçası Türkiye’ye özgür internet getirmekle ilgilenmedikleri için size destek vermiyor. Yine de TP-Link modemlere bakarak işe başlayabilirsiniz.

İlgili yazı: Çin’den dünyanın en güçlü süper bilgisayarı TaihuLight

özgür_internet-meshnet-gizlilik-internet-telekom

İnternet yavaşlamadan çalışmak istiyoruz. Örneğin akşam saatlerinde ben bu yazıyı yazarken WordPress hizmeti ve Youtube aşırı yavaşladı. Ancak VPN’e bağlanınca internet hızlandı. Bu internet hizmetlerinin yavaşlatıldığının kanıtıdır.

 

Mahallenin internet radyosu

Meshnet kurmak ucuz, ama tek kişi için masraflı bir iş. Birkaç arkadaş bir araya gelip cebinizden para vererek kurabilirsiniz. Ardından meshent ağını bütün mahalleye yaymanız gerekecek. Bunun için de yurdum insanının imece usulü çalışarak kendi internetini kurmayı öğrenmesi gerekecek.

Bunu başarırsanız bir gün kasabaları ve şehirleri güçlendirilmiş modem ekipleriyle meshnet ağına bağlayabilirsiniz.

İlgili yazı: Dünyanın 1000 çekirdekli ilk işlemcisi KiloCore çip

özgür_internet-meshnet-gizlilik-internet-telekom

 

Süper Wi-Fi ve meshnet

Bugün, dünyanın yoksul bölgelerinde 100 km menzilli Süper Wi-Fi modemlerin kullanılması planlanıyor. Evimizdeki modemlerin menzili sokaklarda genellikle 1 kilometreyi aşmıyor, ama Süper Wi-Fi yüksek bir tepeden üç ayrı vadideki onlarca yoksul köye tek antenle internet erişimi sağlayabiliyor.

Örneğin IEEE 802.22 standardı köylere 100 kilometre uzaktan 22 Mbps bağlantı hızı sağlıyor. Nitekim süper Wi-Fi bugün İstanbul’da olsaydı, baz istasyonu sayısını ve baz istasyonlarının yaydığı manyetik alanların olası sağlık riskini de azaltmış olacaktık.

Sadece tek bir geniş bant Süper Wi-Fi baz istasyonu ile, Bağdat Caddesi’ndeki Kızıltoprak-Bostancı hattına ses ve internet hizmeti vermek mümkün olacaktı. Çatılarımız da mimari yapıların ve şehrin güzelliğini bozan baz istasyonu işgali altında olmayacaktı.

İlgili yazı: Kuantum Bilgisayar Devrimi >> Fizikçiler ilk kez bir atomun yerini tam olarak tespit etti

özgür_internet-meshnet-gizlilik-internet-telekom

UHF bandını kullanan Süper Wi-Fi dağ köylerine tek antenden 20 Mbit geniş bant internet yayını yapıyor.

 

Meshnet ile ne ilgisi var?

Türkiye’deki meshnet girişimcilerinin yerinde olsam UHF bandında Süper Wi-Fi teknolojisi sunan uzun menzilli modemleri araştırırdım. Bu modemler erişim noktası ihtiyacını azaltarak köylerde meshnet maliyetini düşürürdü. Dağdan yayın yapan tek bir Süper Wi-Fi modem baz istasyonu vadideki 3 köye internet erişimi sağlardı.

Meshnet’in en büyük avantajlarından biri bu: Evden eve, sokaktan sokağa yayın yapmak için her yerde baz istasyonu kurmaya gerek yok.

Üniversite kampüslerinde bile orta halli birkaç hayırsever vatandaşın satın alabileceği kadar hesaplı fiyatlarla sanayi tipi uzak kablosuz erişim noktaları kurabilir ve birkaç sunucudan yararlanarak interneti bütün mahalleye dağıtabilirsiniz.

Bu sunucuya evinden bağlanacak olan sıradan kullanıcının yapacağı birkaç basit harcamadan biri modem satın almak olacaktır. Pardon, siz zaten modem kullanıyorsunuz :).

İlgili yazı: Amerika Apple’dan iPhone Şifrelerini Kıracak Anahtar İstedi >> Tim Cook Halka Şikayet Etti

özgür_internet-meshnet-gizlilik-internet-telekom

Gösteriye katılanları kameraya alıp fişliyorlar. Oysa barışçıl gösteri hakkı askeri yasak bölge gibi istisnalar hariç izne tabii değildir; yani validen bile izin almadan sokakta toplanıp barışçıl gösteri yapabilirsiniz.

 

Teknik takip ve gözetimi nasıl aşıyor?

Meshnet Tor Browser gibi anonim bir ağ değil. Ancak meshnet IP’leri standart telekom DNS IP’lerinden farklı.

Bu sebeple bu IP adreslerinin DNS’e kayıtlı IP listeleriyle doğrudan takip edilmesi daha zor ve işini bilen ıslıkçılar bundan yararlanarak bir şirkette yapılan yolsuzluğu gazetecilere bildirmek için gizliliği artıran meshnet ağını kullanabilirler. Sonuçta meshnet kullanıcıları VPN yavaşlatmadan etkilenmiyor.

İlgili yazı: TOR’dan Anonim Mesajlaşma Programı TOR Messenger

özgür_internet-meshnet-gizlilik-internet-telekom

 

Haydi interneti kestiniz, meshnet’i nasıl keseceksiniz?

Mısır’daki Arap Baharı’ndan Suriye’ye kadar bütün toplumsal olaylarda görüyoruz ki halk gösteri yapınca politikacıların ilk işi interneti kesmek oluyor. Oysa meshnet telekom şebekesi kullanmadığı ve bunun yerine pek iz bırakmayan uydu internet kullandığı için internet kesilse de internete girmeye devam edebilirsiniz.

Gerçekten de meshnet Türkiye’nin yoksul bölgelerini büyükşehirlerle birleştiren özerk bir iletişim ağı olabilir. Örneğin Guifi.net İspanya’daki hastaneleri ve belediye binalarını ISP desteği ile fiber internet üzerinden birbirine bağlamaya başladı.

İlgili yazı: Telif Bahane, Sansür Şahane >> Copyrıght Lobisi Sansür ve Gözetlemeye Hizmet Ediyor

özgür_internet-meshnet-gizlilik-internet-telekom

Köylere özgürlük.

 

İnternete yeni kardeş sanal meshnet

Amerika Birleşik Devletleri’nde meshnet uygulamaları sadece dağıtık (tek merkezden yönetilmeyen) fiziksel modem ağlarından ibaret değil.

Bir de normal internet bağlantısı üzerinden işleyen, ama Torrent’tan dosya indirmek gibi tümüyle eşler arası olan (P2P) bir sanal meshnet ağı var. Bunun adı Hyperboria.net.

Hyperboria.net belli ki adını Barbar Conan çizgi romanlarındaki mistik ulaşılmaz ülke Hyperborea’dan almış. Bu sistem Tor Browser gibi gizlilik sağlıyor, ama Tor Browser gibi internete anonim olarak girmenizi desteklemiyor.

İlgili yazı: Gözetlemede Son Teknoloji >> MOBESE Kameralarında Yüz Tanıma ve Fişleme Özelliği

özgür_internet-meshnet-gizlilik-internet-telekom

Gizlilik en doğal hakkımız.

 

Türkiye’de hemen meshnet’e girmek için

VPN gibi çalışan şifreli gizlilik hizmeti Hyperboria.net’in en büyük özelliği bir sanal meshnet ağı olması. Kısacası internet erişimi için para vermeye devam edeceksiniz, ama internetinizi gözetlemelerini önlemek için VPN benzeri bu sanal meshnet ağını kullanacaksınız.

Hyperboria kendi blog sayfanızı açmanıza izin veriyor, şifreli e-posta hizmeti ve reddit benzeri forum hizmetleri sunuyor. Dünyada Hyperboria kullanan birçok sanal meshnet bulunuyor. Örneğin bilgisayar uzmanı Caleb James DeLisle, ABD’nin Seattle şehrindeki Meshet modemlerinde Hyperboria kullanmak için IPv6 tabanlı Cjdns yazılımını geliştirdi.

Cjdns doğru kullanılırsa daha güvenli internet erişimine izin veren internet erişim protokolü IPv6’yı dünyanın en güvenli şifreleme tekniklerinden biri olan “genel anahtar şifrelemesi” ile birleştiriyor. Bu sayede internete anonim erişim hizmeti sunuyor.

Seattle Meshnet, Hyperboria’ya geçmek için internet üzerinden kitle kaynak bağış topladı. Hyperboria’dan yararlanmak isteyen kullanıcıların internet şebekesine routerlarını/modemlerini bağlaması yeterli oluyor.

İlgili yazı: Chrome Taklidi Yapan Bilgisayar Virüsü

özgür_internet-meshnet-gizlilik-internet-telekom

Wi-Fi alanı ile çalışıyor.

 

Zaten meshnet kullanıyorsunuz!

Dairenizdeki modemle sağladığınız internet erişimini apartmandaki komşularınızla paylaştığınız zaman ya da amcanız evinize gelip Android telefonunu odanızdaki Wi-Fi modem ile internete bağladığında, aslında siz de bir tür meshnet sistemi kurmuş oluyorsunuz.

Ayrıca yasalarımızda internetinizi başkalarıyla ücretsiz paylaşmanıza bir engel yok. Sadece telekom şirketi haksız rekabet davası açabilir. Siz de bunu önlemek için uydu internet paylaşabilirsiniz. Dolayısıyla meshnet için önce zihninizdeki engeli kırmanız, hukuken gerçek bir bilene danışmanız ve sonra da biraz para bulmanız lazım.

İlgili yazı: NASA Uzayda Lazer İnternet Test Ediyor

özgür_internet-meshnet-gizlilik-internet-telekom

Kafelerdeki Wi-Fi alanının telekom şebekesi kullanmayan genişletilmiş sürümü.

 

Meshnet kötü “darknet” olur mu?

2004’te Amerika’da görülen ilk telefon dinleme skandallarının ardından devletler insanları gözetlemeye bir bahane arıyorlardı ve bunu internette çocuk istismarı ile mafya dünyasında buldular.

Popüler ama yanıltıcı propagandaya göre, internete şifreli girmek çocuk istismarı siteleri, uyuşturucu satıcıları, silah kaçakçıları ve teröristlerin işine geliyor. Bize diyorlar ki gizleyecek bir şeyin yoksa neden şifre kullanıyorsun?

özgür_internet-meshnet-gizlilik-internet-telekom

Gizlilik anayasal güvencede olan bir insan hakkı.

 

Özel hayatın gizliliği insan hakkı

Bildiğiniz gibi bu Roma döneminden beri, yani 2000 yıldan uzun bir süredir geçerli olan “İnsanlar suçu kanıtlanana kadar masumdur” ilkesine aykırı bir yaklaşım. Bunu söylemek, vatandaşa baştan suçlu muamelesi yapmak demektir.

Oysa özel hayatın gizliliği anayasal hakkımız ve buna internette hangi web sitelerini girdiğimizi saklayabilmek de dahil. Ben de saklayacak bir şeyin yoksa neden gizleniyorsun diyenlere bundan böyle Taksim meydanında çıplak yıkanmalarını öneriyorum. Ters mi geldi? Demek ki gizlilik en temel insan haklarından biri. 🙂

İlgili yazı: İnternet Özel Hayatı Nasıl Yok Etti? >> 50 Resimle Gizliliğin Doğumu ve Ölümü

özgür_internet-meshnet-gizlilik-internet-telekom

 

İnternet suçlarını azaltmakta kullanılabilir

Meshnet suçlulara karşı oldukça bağışıklı bir sistem. Çünkü kamuya açık olan ve eşler arası işleyen bir internet ağı. Öyle ki yetişkinlere yönelik içerik dağıtmak isteyen biri bunu meshnet’te kolayca başaramaz.

Bunun sebebi, suç unsuru oluşturan verileri başkalarıyla paylaşmanın tek yolunun, insanların bu verileri bilgisayarlarına indirmeyi, görüntülemeyi veya meshnet üzerinden başka kullanıcılara aktarmayı kabul etmesi.

Meshnet anonim bir ağ olmadığı için mahalledeki komşularınız suç unsuru olan paylaşımları görerek ilgililere bildirebilir. Kısacası meshnette bilgilerinizi paylaşmak için diğer kullanıcılarının işbirliği gerektiğinden sistem kendi oto kontrolünü (oto sansür değil!) yaratmış oluyor.

Meshnet’in çok sesli, yani çoğulcu demokrasiye dayanan yapısı halka açık ağlarda bu tür suiistimallere izin vermiyor. Öte yandan, gizlilik kötülüktür diyen taraflara da şunu sormamız gerekiyor: Neden internet bu kadar sıkı gözetlendiği halde çocuk istismarı siteleriyle dolu? Bu durumda komünal meshnet mi, yoksa kapitalist internet mi çocuklarımız için daha güvenli oluyor?

İlgili yazı: Belçika Uyardı >> Facebook bizi NSA’den iyi gözetliyor

özgür_internet-meshnet-gizlilik-internet-telekom

 

Meshnet yasal mı?

Türkiye’de kişilerin internet erişimini başkalarına ücretsiz dağıtmasına ilişkin bir yasak bulunmuyor. Ticari olmayan internet paylaşımı hakkının içine üniversiteler ve Starbucks gibi kafelerde sunulan Wi-Fi alanı da giriyor.

Dediğimiz gibi telekom şirketlerinin kullanım sözleşmelerine ekledikleri tartışmalı sınırlamalar haricinde, herkes modeminin şifresini kaldırarak internetini istediği kişiyle ücretsiz paylaşabilir.8

 

özgür_internet-meshnet-gizlilik-internet-telekom

 

Kısaca mevzuat

MADDE 4 – (1)’e göre internette toplu kullanım sağlayıcılarının yükümlülükleri şunlar: a) Konusu suç oluşturan içeriklere erişimi önleyici tedbirleri almak. b) İç IP Dağıtım Loglarını elektronik ortamda kendi sistemlerine kaydetmek.

Telefon operatörleri gibi ticari amaçlı internet servis sağlayıcılar için kendileriyle ilgili maddelerde yazan daha ağır ve farklı yükümlülükler bulunuyor. Bu yükümlülüklerini yerine getirmediklerinde şirketlere idari para cezası şeklinde yaptırım uygulanıyor.

Ancak, interneti ücretsiz olarak başkalarıyla paylaşan kullanıcıların bahsedilen maddedeki yükümlülüklerini yerine getirmediklerinde hangi müeyyidelerin uygulanacağı kanunda yazmıyor, yani müeyyide yok.

Peki internetini ücretsiz olarak paylaşan kişilere ne olabilir?

  • İnternet hizmetini aldığınız şirketle yaptığınız sözleşmede internetinizi paylaşmanız konusunda bir yasağınız olabilir. Bunun sonucu internet sözleşmesinin iptali ve hattın kapatılması olabilir; eğer fark ederlerse.
  • İnternetinizi paylaşmanız sonucu IP adresiniz üzerinden yasak içerik paylaşmak gibi çok sayıda suç işlenirse, suç işlenmesine yardım ve yataklık etmek gibi bir maddeye dayanarak suçlama yöneltebilirler.

 

özgür_internet-meshnet-gizlilik-internet-telekom

 

Meshnet’in Türkiye’deki ücretli versiyonu

Isparta’da ayda 30 TL’ye meshnet kablosuz internet hizmeti veren Toknet şirketi var. Toknet kullanıcısı olduğunuzda, sıradan bir Wi-Fi modem ile Toknet sinyalinin olduğu her yerde düşük kaliteli de olsa kablosuz internete girebiliyorsunuz.

Meshnet ve para meselesi

Türkiye’nin tersine meshnet dünyada devlet desteği alıyor. Örneğin İspanya Guifi.net vakfının kurulmasına izin verdi. Hatta Avrupa Birliği özgür internet meshnet ağını İspanya’da destekledi. İş adamları ve iş kadınları meshnet ağına bağış yaptı. Öyle ki bugün Guifi.net’in kasasında 1 milyon avrodan fazla para var.

Artık ücretsiz değil

Meshet ağını bütün ülkeye bedava yaymak şimdilik imkansız. Bu sebeple bugün İspanya’da meshnet kullanan büyükşehir belediyeleri, hastaneler ve üniversiteler 20 telekom şirketinin desteğini alıyor.

 

özgür_internet-meshnet-gizlilik-internet-telekom

 

Ancak süper ucuz

Meshnet ağında 1 gigabit internet bağlantısı 20 ila 37 dolar. Haydi bakalım! Var mı Türkiye’de kurumsal abonelerine bu paraya gigabit internet erişimi sağlayan babayiğit? Sakın fiber altyapıdan söz etmeyin. Meshnet ağının üçte ikisini komüniteler Wi-Fi alanı olarak kurdu ve şirketler ilk yıllarda buna tek kuruş yatırım yapmadı.

Siz de meshnet kullanmak için Guifi.net’e girin, teknik bilgi edinin, fiyat bilgisi alın, hangi modemleri kullanacağınızı öğrenin. Ancak başarılı olmak için mutlaka aranıza sıradan insanları alın. Anneanneye, babaanneye, çiftçiye, çobana, inşaat işçisine, marangoza internet kullanmayı öğretin.

Türkiye’de insanların iyi yetişmesini önleyen internet tekelini kırmak için çalışın. Başarılı olursanız tıpkı İspanya’da olduğu gibi, Türkiye’deki bağımsız telekom operatörlerini, hatta büyük markaları sponsor olarak yanınıza alıp meshnet ağını ücretsiz değil ama hızlı ve ucuz internet için yaygınlaştırabilirsiniz.

İlgili yazı: Türkiye’de 4.5G Mobil İnternet Şakası >> Üstünü vatandaş mı tamamlayacak?

özgür_internet-meshnet-gizlilik-internet-telekom

Bir meshnet ağı (mesh ağ).

 

ODTÜ’ye meshnet kursak?

Meshnet bilginin; örneğin e-kitap, film, müzik albümü, çizgi roman gibi dijital içeriğin son kullanıcıya ücretsiz ya da uygun maliyetlerle ulaşmasında gelecek vaat ediyor. Bu bağlamda internet omurgasını sırtlayan ODTÜ meshnet’e öncelik edebilir.

İnsanlar fakir Gana’da yaptılar, iflas eden Yunanlılar Atina’da yaptılar.9 Amerikalılar hem fiziksel hem sanal meshnet geliştirdi ve üniversiteleri ücretsiz olarak güvenle birbirine bağlıyorlar. Biz çok zenginiz ya, illa telefona ve internete para vereceğiz. 🙂

Meshnet’e giriş

1http://www.turk-internet.com/portal/yazigoster.php?yaziid=53483
2http://www.cio.com/article/3075975/internet-service-providers/what-big-isps-dont-want-you-to-know-about-data-caps.html
3http://www.fiercetelecom.com/telecom/frontier-s-mccarthy-we-don-t-have-plans-to-implement-usage-based-broadband-billing
4https://www.dslreports.com/shownews/Suddenlink-to-Charge-Users-More-to-Avoid-Usage-Caps-136619
5http://www.turk-internet.com/portal/yazigoster.php?yaziid=53321
6https://www.daghan.com/internet-kullanma-kotasi.dgn
7http://www.hurriyet.com.tr/turk-telekoma-rekabet-cezasi-40115692
8http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.11694&sourceXmlSearch=&MevzuatIliski=0
9Dünyadaki aktif ağların listesi

33 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir