Kodlama İçin En Gerekli 16 Programlama Dili

kodlama-programlama-programlama_dili-yazılım-yapay_zekaRisk sermayesi uzmanı Marc Andreessen kodlama öğrenmenin önemini vurgulamak için “Yazılım dünyayı yiyor” demişti. Ancak kodlama yeterli değil. Kariyer, dijital dönüşüm ve bilgelikte öne geçmek için algoritmalı düşünmek de gerekiyor. Yazılımcılar için en gerekli 16 programlama dilini görelim.

Her şirketin kendi dili var

Benim zamanımda bu söz her şirketin kendi kültürü var anlamına gelirdi; yani bir işe girince yeni şirketin çalışma sistemini de öğrenmeniz gerekirdi. Oysa şimdi her şirketin kendi yazılım dili var. Örneğin Apple’a girecekseniz iOS programlama dili Swift’i bilmeniz gerekiyor.

Google’a girmek için de kendi başına öğrenme yeteneğiyle dünya go şampiyonu Lee Sedol’ü yenen Go dilini öğrenmeniz gerekiyor. Bir dil bir insan, iki dil iki insan derler ya; aynı mantık kodlama için de geçerli. Nitekim öğrencilerim sürekli soruyor: Hocam hangi yazılım dilini öğrenelim? Cevabı bu yazıda.

İlgili yazı: Beyin Formülü: İnsan Beynini Çalıştıran Yazılım Bulundu

kodlama-programlama-programlama_dili-yazılım-yapay_zeka

 

1. Java

1991 yılında akıllı TV’ler için geliştirilen Oracle Java dünyadaki en popüler programlama dili. Android ve iş uygulamaları geliştirmek için Java bilmek gerekiyor.

kodlama-programlama-programlama_dili-yazılım-yapay_zeka

 

2. C

Bugün kullanımda olan en eski programlama dillerinden biri; çünkü C 1970’lerin başında tasarlandı. 1978 yılında ise C’nin kutsal kitabı olan 800 sayfalık C Programlama Dili yayınlandı.

kodlama-programlama-programlama_dili-yazılım-yapay_zeka

3. Python

1989’da oluşturulan bu dilin en güzel özelliği kolay okunabilen kodu. Bu sebeple kodlamaya başlamak istiyorsanız önce Python öğrenin. Yazılım mantığını kavradıktan sonra diğer dillere geçersiniz. Benim zamanımda Commoder 64’te Basic vardı.

Yazılımcı olmadım; ama Kozan hoca zoru nasıl basit anlatıyor derseniz 23 yıldır çizgi roman çevirmem, 37 yıldır bilgisayar oynamam, 26 yıldır felsefe okumam ve nihayet Basic’le tanışmış olmam sayesinde derim.

İlgili yazı: İnternetinizi Uçuracak En İyi 10 Modem

kodlama-programlama-programlama_dili-yazılım-yapay_zeka

 

4. PHP

Web’in üçte birinde PHP kullanılıyor. WordPress, Facebook ve Yahoo gibi büyük siteler PHP’yi tercih ediyor. Ancak birçok programcı da PHP’den nefret ediyor. Öyle ki Stack Overflow kurucusu Jeff Atwood, “PHP gerçek bir dil bile değil, sadece derme çatma bir kodlama yığını” diyor.

kodlama-programlama-programlama_dili-yazılım-yapay_zeka

 

5. Visual Basic

Microsoft Visual Basic ve ardılı Visual Basic .NET yazdığınız programlarda grafik öğeleri sürükleyip bırakarak değişiklik yapmanızı sağlayan özellikler içeriyor. Eski moda ama hayranları var. Bu arada Commoder BASIC yazılımının da 6502 Microsoft BASIC’ten geldiğini hatırlatalım.

Jack Tramiel bunu Microsoft’tan “bir kere öde ve bir daha telif ödeme” mantığıyla satın almıştı ve bunu yaparken de Microsoft’un kopya başına 3 dolar ödeme teklifini reddetmişti: “Ben zaten evliyim ve ömür boyu kullanım lisansına 25 bin dolardan fazla para ödemem.”

İlgili yazı: Robot bilim insanı atomları lazerle kontrol etti

kodlama-programlama-programlama_dili-yazılım-yapay_zeka

 

6. JavaScript

Javascript web uygulamalarında kullanılan en popüler programlama dili, ama isim benzerliği dışında Java ile alakası yok. Modern web JavaScript çalışıyor fakat bu çok yavaş bir yazılım dili ve güvenlik açıklarıyla dolu.

Amazon Web Servers bulut hizmetinin yeni dinamik sanallaştırma sistemi, e-posta ile pazarlama uygulamaları gibi arayüzlerde Javascript kullanma gerekliliğini hızla azaltıyor. Firefox tabanlı browserlarda ise Javascript tabanlı virüs saldırılarını önlemek için Noscript eklentisini kullanabilirsiniz.

İlgili yazı: Robot ressamlar geliyor ve video oyunu tasarlıyor

kodlama-programlama-programlama_dili-yazılım-yapay_zeka

 

7. R

Veri analizi yapanların ve istatistikçilerin favori dili. Google Analytics, veri görselleştirme (dataviz) ve veri bilimi konusunda uzmanlaşmak veya bankacılık, finans, havacılık gibi sektörler için yazılım geliştirmek istiyorsanız R kullanabilirsiniz. Özellikle Google Analytics R’yi çok seviyor.

kodlama-programlama-programlama_dili-yazılım-yapay_zeka

 

8. Go

Google bunu çok büyük veriyle uğraşması gereken kendi arama motoru için tasarladı. Ancak, güvenilir ve sağlam bir sistem olarak büyük ölçekli kullanımda az bug veren Go çağdaş yazılımcıların da gözbebeği oldu. En hızlı büyüyen programlama dillerinden biri.

kodlama-programlama-programlama_dili-yazılım-yapay_zeka

9. Ruby

Bu da Python gibi kolay kodlama yapılan 24 yıllık bir programlama dili. Ayrıca Ruby’ye eklenen Rails add-on’u ile çok popüler. Rails sayesinde Ruby tabanlı web uygulamaları geliştirmeniz artık çok kolay.

kodlama-programlama-programlama_dili-yazılım-yapay_zeka

 

10. Groovy

Bu Java türevi de 2007’de çıkar çıkmaz popüler oldu; çünkü kodlama işini hızlandırıyor. Java koduna kolay eklenen Groovy; IBM, Google ve Target’ın sevgilisi.

İlgili yazı: Dünya Yakınında Süpernova Patlarsa Ne Olur?

kodlama-programlama-programlama_dili-yazılım-yapay_zeka

 

11. Objective-C

Orijinal C programlama dili o kadar popüler oldu ki birçok türevi çıktı. Objective-C de diğer dillerin özellikleriyle donatılmış bir C türevi. Hâlâ Apple malı Swift’ten daha popüler, ama Swift fena geliyor ve öne geçecek.

kodlama-programlama-programlama_dili-yazılım-yapay_zeka

 

12. Perl

Bu da NASA’nın 80’lerin başında havacılık ve uzay mühendisleri için geliştirdiği bir yazılım. Perl güçlü ve esnek, üstelik komut satırı işlemede çok hızlı ve rakipsiz. Hatta yazılımcılar arasındaki adı “web’in yara bandı”. Pek estetik ve yalın bir dil değil, ama web sitelerine güncellemelerle hızlı yama yapmak istiyorsanız Perl kullanabilirsiniz.

kodlama-programlama-programlama_dili-yazılım-yapay_zeka

 

13. Pascal

Pascal adını ünlü Fransız filozof Blaise Pascal’dan alıyor ve bu programlama dili Apple’ın orijinal Macintosh bilgisayarlarında kullanıldı. Aynı zamanda Fransız ve İtalyanların seksenlerdeki gözdesiydi.

Artık Pascal, Object Pascal oldu ve yeni formuyla oldukça yaygın bir sistem. Biz de İtalyan Lisesi’nde otomatik derleyici ve IDE desteği veren Turbo Pascal’ı kullanmıştık. Olivetti PC zamanında dersem yaşım ortaya çıkmaz değil mi? 😉

İlgili yazı: Robot avukat ve mali müşavir botu geliyor

kodlama-programlama-programlama_dili-yazılım-yapay_zeka
300 Spartalı filminde adamı “Burası Sparta!” diye kuyudan aşağı attıkları ünlü Delfi Tapınağı kalıntıları.

 

14. Delphi Object Pascal

Bu da Apple tarafından 1986 yılında geliştirdi ve asıl amacı programcıların Oracle veritabanlarını diğer sistemlere bağlamasını sağlamaktı (şimdi aklıma yazılımcıların anlayacağı Delfi Kahini örneği geliyor 😉 ). Gerçi Delphi’nin yıldızı yeniden yükseliyor ve bu aralar akıllı telefon uygulamalarında alternatif kodlama dili olarak kullanılıyor.

kodlama-programlama-programlama_dili-yazılım-yapay_zeka
Oops! Yanlış Swift.

 

15. Swift

Apple, Taylor Swift’le birçok kez papaz oldu ama bu Swift, o Swift değil. Apple Swift, iOS uygulamaları geliştirmeyi kolaylaştırıyor. IBM gibi yüksek profilli Swift severler sayesinde daha da popüler olacak.

İlgili yazı: Baidu Yapay Zeka Kendi Başına Öğreniyor

kodlama-programlama-programlama_dili-yazılım-yapay_zeka

 

16. MATLAB

Üniversitede fizikçi veya matematikçi olmak istiyorsanız bu matematik programlama dilini öğrenmelisiniz. Matematik laboratuarı sözünün kısaltması olan MATLAB (MATrix LABoratory) özellikle öğrencilere gelişmiş cebir ve görsel işleme programları öğretmekte kullanılıyor.

Önemli not: MATLAB yazılım mühendisleri, programcılar ve bilim insanları tarafından Google Brain gibi gelişmiş yüz tanıma, şekil tanıma, görsel tanıma sistemleri ile diğer yapay zeka uygulamalarını kodlamakta kullanılıyor. Özetle dijital dönüşüm, robotlaşma ve Endüstri 4.0 için MATLAB öğrenin.

İlgili yazı: Google’dan Kendini Şifreleyen Yazılım

kodlama-programlama-programlama_dili-yazılım-yapay_zeka
Ada Lovelace.

 

Kızlar siz de kodlama öğrenin!

Geleceğimizi kadınlar inşa edecek; çünkü kadınlar gelecek kuşakları yetiştiriyor. Nüfusun yarısını oluşturan kadınların iş hayatıyla toplumsal hayatta özgür olmasını istiyorsak kız öğrencilerin fizik, matematik, bilim, teknoloji ve kodlama gibi konulardan en az birini öğrenmesi gerekiyor.

Unutmayın ki dünyanın ilk algoritmasını bir erkek değil, 1852 yılında genç yaşta kaybettiğimiz Ada Lovelace icat etti.

Ada, İngiliz Babbage tarafından geliştirilen ve dünyanın ilk genel amaçlı bilgisayarı olan pirinçten yapılma mekanik hesap makinesinin (Analiz Makinesi) algoritmalarla programlanmasını sağlayan bir kodlama dili tasarladı. Kısacası yapay zekayı ve tekilliğin gelişini Bayan Ada başlattı.

İlgili yazı: Google Brain ile Robot Dedektif Çağı Başladı

kodlama-programlama-programlama_dili-yazılım-yapay_zeka

 

Aşkın insan

Önümüzdeki 30 yılda robotlar birçok alanda insanların yerini alacak ve 2045’te İşçi ve Memurların Yarısı Robot olacağı için genç kuşakların programlama dili ile kodlama konusunu mutlaka öğrenmesi gerekecek.

Bir de basitçe kodlama yapmak yerine, Bayan Ada gibi daha baştan algoritmalı düşünürseniz dijital bilgeliği kesin yakalarsınız. Ne de olsa günümüzün gözetlenen sansürlü internetinde algı yönetimiyle beyninizi yıkamalarını önlemek için özgür düşünebilmek gerekiyor.

Nitekim 20 yıl sonra insandan zeki yapay zeka geliştirirken ve tekilliğin ardından insan sonrası Aşkın İnsan dönemini başlatırken yeni programlama dillerini kullanacağız.

Bu yüzden kızlı erkekli herkesi kodlama öğrenmeye davet ediyorum; çünkü yakın gelecekte iş ararken size sadece kaç yabancı dil biliyorsun diye sormayacaklar. Aynı zamanda hangi yazılım dilini biliyorsun diye soracaklar. Simülasyonunuz bol olsun. 🙂

Kodlama nedir?


1TIOBE Index
2Redmonk Programming Language Rankings
3Stack Overflow developer survey

Yorumlar

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir