Elon Musk Roketle New York’a Nasıl Uçacak?

musk-elon_musk-spacex-roket-big_fucking_rocketElon Musk Mars’a her seferinde en az 40 göçmen taşıyacak insanlı uzay gemisi tasarlıyor. Ancak Mars’a insanlı uçuş şimdilik bir PR çalışması. Asıl amacı ise bu Koca Roket’i Dünya’da kullanmak ve yolcuları New York’tan Los Angeles’a roketle 25 dakikada taşımak. Peki yörünge altı hipersonik roketler nasıl uçuyor ve uçuruyor?

Hipersonik roketler

Sesten 5-8 kat hızlı giden hipersonik roket uçakların nasıl çalıştığını uzaya gitmenin 5 çılgın yolu yazısında anlatmıştım. Ancak, bu listeye giren roket uçaklar, alçak dünya yörüngesine uzay turisti taşımak veya uydu fırlatmak için tasarlanmıştı.

Elon Musk ise Mars’a 40 yılda 1 milyon insan götürmeyi planladığını ve bunun için de her seferinde 100 yolcu taşıyacak uzay gemileri tasarladığını açıkladı. Ancak, daha sonra yaptığı güncellemede roket kapasitesini 40 kişiye indirmeye karar verdiğini söyledi.

İlgili yazı: Düz Dünya Teorisini Çürüten 12 Kanıt

musk-elon_musk-spacex-roket-big_fucking_rocket 

Reklam yapıyor

Elon Musk her zaman uçuk projelerin duyurusunu yapıyor (Falcon Heavy roketi ve vakum tüplerde ses hızında giden tramvay hyperloop (hızyuvarı) gibi). Aslında gerçek bir altyapı girişimcisi olan Elon Musk söylediklerini gerçekleştiriyor.

Ancak, genellikle verdiği tarihten 5 yıl sonra gerçekleştiriyor ve bu da PR yaptığı eleştirilerine yol açıyor. Gerçi bir iş insanının girişimlerine mali kaynak bulmak ve kamuoyu desteğini arkasına almak için PR yapmasını normal buluyorum.

Ayrıca hızyuvarı, Los Angeles’ın altına kazılacak tünellerde saatte 220 km hızla otomobil taşıyacak turbo asansörler ve Neuralink destekli telepatik internet örneklerinde olduğu gibi, Musk’ın sözünü çoğunlukla tuttuğunu görüyoruz. Dolayısıyla insanları New York’tan Los Angeles’a 25 dakikada uçuracak yolcu roketi projesini de ciddiye almamız gerekiyor.

Değişen tek şey, Koca Roket ile 2024’te Mars’a insan göndermeden önce, Dünya’daki trafik sorununu çözecek olması. Yörünge altı rotada uçacak Koca Roket ile (Big Fucking Rocket veya BFR) bunu nasıl yapacak derseniz ilk olarak hızyuvarına ve Elon Musk’ın iç hat havayolu sektörünü bununla nasıl yıkmayı planladığına bakalım.

İlgili yazı: İnternetinizi Uçuracak En İyi 10 Modem

musk-elon_musk-spacex-roket-big_fucking_rocket
Koca Roket Uzay İstasyonu’na ve geleceğin uzay otellerine uzay turisti taşımakta kullanılabilir.

 

Los Angeles-San Francisco 30 dakika

Bugün Los Angeles’tan uçağa binerseniz San Francisco’ya 95 dakikada uçuyorsunuz; yani bir buçuk saatten uzun süre havada kalıyorsunuz. Vakum tüplerde ses hızında giden hızyuvarı ise aynı mesafede 40 kişiyi veya bir kargo konteynırını 30 dakikada taşıyacak.

Kısacası siz uçakla gelene kadar hızyuvarı San Francisco’ya iki kez gitmiş olacak! Hızyuvarı bugün Hindistan ve Amerika’da iki şirket tarafından geliştiriliyor. Deneme rayları çekildi ve testler başladı. Sistem yaygınlaştığı zaman havayolu taşımacılığında yıkıcı yenilik olacak (disruption).

Açıkçası hızyuvarının olduğu ülkelerde havayolu şirketleri iç hatlarda uçamayacaklar; çünkü 3 dakikada bir kalkış yaparak yolcuyu direkt şehir içinde bırakan hızyuvarı ile ücret ve süre olarak rekabet edemeyecekler.

İlgili yazı: Renk Körlüğünü Düzelten Gözlük EnChroma

musk-elon_musk-spacex-roket-big_fucking_rocket
Koca Roket Mars’tan önce Ay’a gidebilir.

 

Gelelim yörünge altı roketlere

Elon Musk’ın SpaceX şirketinin geliştirmek istediği yörünge altı roket veya kendi deyişiyle Koca Roket henüz plan aşamasında; yani hızyuvarı gibi hali hazırda inşa edilmiyor. Üstelik yolcu roketi geliştirmek hızyuvarı geliştirmekten çok daha zor ve pahalı.

Ancak, siz insanları uzaydan taşımaya başlarsanız ve New York’tan Los Angeles’a 25 dakikada uçurursanız havayolu şirketleri de dış hatlarda artan rekabetle karşılaşacaklar; çünkü uçakla giderseniz aynı yol 6 saat, 10 dakika sürüyor.

Elbette uçak biletleri roket biletlerinden daha ucuz olacak ve roketlerin dünya çapında yaygınlaşması yıllar alacak. Yine de Elon Musk havacılık sektörünü kökten dönüştürecek olan bir yeniliğe hazırlanıyor. Başarırsa gelişmiş ülkelerde iç hat uçuşlar ortadan kalkarken dış hat uçak seferleri de oldukça ucuzlayacak.

İlgili yazı: Evrendeki Kayıp Madde Nerede?

musk-elon_musk-spacex-roket-big_fucking_rocket

 

Koca Roket ne zaman uçuyor?

Elon Musk koca roketle Mars’a 2024’ten itibaren insan göndereceğini açıklamıştı, ama 35 katlı apartman yüksekliğindeki dev bir roketle bunu düşük maliyetli olarak gerçekleştirmesi çok zor.

NASA için 30 yıldır Mars araçları tasarlayan ve Mars Derneği kurucusu olan Robert Zubrin’in dediği gibi, Elon Musk 150 tondan hafif olan ve maksimum 10 kişi taşıyan daha küçük bir roket tasarlamadığı sürece Mars’a yolculuk için onu ciddiye almak zor.

Sonuçta dev roketler bugünkü teknolojiyle yerden kalkmayacak kadar ağır olacak. Elon Musk’ın buna karşı geliştirdiği çözümler ise yüksek maliyetli olacağı için Koca Roket’in yakın gelecekte sadece New York’a ve diğer şehirlere yolcu taşımak için uygun olacağını söyleyebiliriz.

Nitekim Elon Musk dedi ki “Bu şeyi Ay ve Mars’a gitmek için inşa ediyorsak neden Dünya’daki diğer yerlere gitmek için de kullanmayalım?”

İlgili yazı: İnternette teknik takip ve gözetimi önleme rehberi

musk-elon_musk-spacex-roket-big_fucking_rocket

 

Nasıl çalışıyor?

Koca Roket 122 metre boyunda olacak ve iki kademeden oluşacak. 58 metrelik roket yolcu gemisini uzaya fırlatacak. 48 metre uzunluğundaki yörünge altı yolcu gemisi de Dünya yörüngesinde 100 yolcu taşıyacak (Mars’a 40 kişi taşıyan bir roket Dünya’da yakın mesafeye 100 kişi götürebilir).

Nitekim SpaceX roket motoru prototiplerini test etmeye başladı bile: Koca Roket’in en ilginç yanı ise sıvı metan ve sıvı oksijenle; yani doğal gazla çalışacak olması. Sonuçta petrol tükeniyor ve yeni petrol kaynakları bulmak zorlaşıyor.

Trump’ın dediğinin tersine, okyanus tabanından petrol çıkarmak pahalı olacağı için Elon Musk, roket yakıtı olarak doğal gazın ana bileşeni olan metan gazı kullanmaya karar vermiş bulunuyor. Sıvı oksijen ise hava olmayan uzay boşluğunda roket yakıtını tutuşturmak için kullanılacak.

Tekrar kullanılabilen roket

SpaceX uzaya uçuş maliyetlerini azaltmak için Dünya’ya geri dönen ve yere dikey iniş yaptıktan sonra tekrar kullanılabilen roketler üretti. Koca Roket de tümüyle yeniden kullanılabilir olacak. Böylece yolcular yerden 100 km yüksekte sesten 8 kat hızlı uçarak New York’tan Los Angeles’a 25 dakikada ulaşacaklar. Koca Roket yakıt kullanımını azaltmak için denizdeki platformlardan kalkacak ve bu yüzer pistlere inecek.

Elon Musk Koca Roketi anlatıyor

İlgili yazı: Kuantum ışınlama Rekoru: Çin Uzaya Foton Işınladı

 

Neden yörünge altı roket?

İki sebepten dolayı: 1) Yörüngeye 100 kişi taşımak çok yakıt harcıyor ve pahalı. 2) 100 km yüksekliğe karşılık gelen yörünge altında uçmak, 160 km yüksekte başlayan alçak Dünya yörüngesinde uçmaktan daha kolay. Öyle ki 100 km irtifada daha hızlı uçabilirsiniz ve işte bu noktayı açıklamaya değer!

Uzayın sınırı 100 km yüksekte başlıyor ve Dünya atmosferi nefes alamayacak kadar seyrek olsa da 100 km yükseğe erişiyor. Bu yüzden 100 km yukarıdan giden bir roket, hem atmosferin kaldırma kuvvetini hem de roket motorlarını kullanarak uçuyor. Böylece atmosfer olmayan 400 km yüksekte dönen uzay istasyonundan daha hızlı gidebiliyor.

Elbette 160-2000 km irtifa aralığında bulunan alçak Dünya yörüngesinde daha güçlü roket motorlarıyla çok daha hızlı gidebilirsiniz. Ancak, alçak yörünge New York’tan Los Angeles’a insan taşımaya uygun değil. Sebebine gelince:

1) Çok yakıt yakarsınız ve roket biletleri pahalıya gelir. 2) Yere inerken çok hızlı gidersiniz ve fren yapmak için de çok yakıt harcarsınız. 3) Yolcu roketi zaten ağır olduğu için sert fren yapacak kadar çok yakıt taşıyamaz. 4) Oysa sert fren yapmadan yere güvenle inemez, tersine büyük bir hızla yere çakılırsınız. Ancak, sert fren yapmak da insanların yaralanmasına yol açar.

İlgili yazı: Düz Dünya Teorisini Çürüten Gerçek Video

musk-elon_musk-spacex-roket-big_fucking_rocket
Büyütmek için tıklayın.

 

Yörünge altı candır

İşte bu yüzden Koca Roket yörünge altında uçacak. Bu uçuş hem hızlı, hem güvenli olacak. Roketin hızı ses hızının 12 katına erişecek. Koca Roket, New York-Los Angeles arasında fren yapmak zor olduğu için o kadar hızlı gitmeyecek; ama New York-Singapur gibi uzun mesafelerde zamandan kazanmak için maksimum hızla uçacak.

Sayılarla ifade edecek olursak: Bangkok-Dubai yolculuğu 27 dakika, Londra-New York 29 dakika, Delhi-San Francisco 40 dakika sürecek. Dünya’nın en uzak yerine bile 60 dakikadan kısa sürede gideceksiniz. Dünya yuvarlak olduğu için, yerden roketle yükselince uzayın kıyısında dev bir yay çizerek istediğiniz şehre ineceksiniz.

Düz dünya teorisinin sonu

Doğrusu yörünge altı uzay uçuşlarının bir an önce başlamasını istiyorum. Böylece Dünya düzdür diyenler Dünya’nın yuvarlak olduğunu kendi gözleriyle görecekler ve düz dünya teorisinin yanlış olduğunu anlayan insanların sayısı artacak.

İlgili yazı: Evren Bir Simülasyon mu? >> Elon Matrix dünyasında yaşıyoruz dedi

musk-elon_musk-spacex-roket-big_fucking_rocket

 

Nasıl uçacaksınız?

NASA’nın deneyimli astronotu Leroy Chiao konuyu şöyle açıklıyor: “Aslında roketle uzaya fırlatılırken pek sarsılmayacaksınız. Gerçi ani hızlanma nedeniyle ağırlığınız kısa süre için 2-3 katına çıkabilir; ama bunu pek hissetmeyeceksiniz.”

İlk ciddi sarsıntıyı roketin birinci kademesi yolcuları taşıyan uzay gemisinden ayrılırken hissedecekseniz ve hemen ardından uzay gemisi kendi roketleri ateşleyecek. İşte o zaman kısa süre için epey sarsılacaksınız. Ancak bu da otomobille aniden hızlanmaya benzeyecek.

İlgili yazı: Mars’a Giden Ölümsüz Plazma Roketleri

musk-elon_musk-spacex-roket-big_fucking_rocket

 

Ağırlığınızı hissetmeyeceksiniz

100 km yüksekte birkaç dakika için ağırlıksız ortamda uçacaksınız. Gerçi ağırlıksız ortam bazı insanların midesinin bulanmasına yol açabilir. Ancak bunun için bulantı hapları var. Yine de iniş yapmak için alçalıp Dünya atmosferine girdiğinizde ağırlığınız tekrar artmaya başlayacak.

Hatta bu kez ağırlığınız 5 katına çıkacak ve 60 kiloluk bir insan kendini 250 kilo gibi hissedecek. Ancak, ağırlığınız yavaş yavaş artacağı için bu sizi rahatsız etmeyecek. Sonuç olarak uzay gemisi yere inerken önce atmosferde ters dönecek ve kıç tarafını yere verecek. Sonra roketlerini ateşleyip fren yapmaya başlayacak. İşte bu sırada ağırlığınız 5 katına çıkacak.

İlgili yazı: 5 Adımda Başka Yıldızlara Nasıl Gideriz?

musk-elon_musk-spacex-roket-big_fucking_rocket

 

Yere iniş

Roketin iniş takımları yere değince son kez sarsılacaksınız. Bu sırada arkanızdan sert bir tekme yemiş gibi olacaksınız ki sırf bu yüzden, uçak şirketlerinin dış hat uçuşlarında rekabet gücünü koruyacağını söyleyebiliriz:

Birincisi çok sarsılacaksınız ve bu yüzden sigorta şirketleri sadece sağlıklı insanların roketle uçmasına izin verecek. İkincisi yörünge altı uçuşlar ancak zenginlerin uçacağı kadar pahalı olacak. Elbette yolcu roketleri yaygınlaştıkça biletler ucuzlayacak, ama dış hat uçak seferleri her zaman talep görecek.

Her durumda, Elon Musk’ın Koca Roketi ile yerden 100 km yükseğe çıkacak ve gökte dev bir yay çizerek yörünge altı rotada sesten 7-12 kat hızlı uçacaksınız. Böylece New York’tan İstanbul’a 1 saatten kısa sürede gideceksiniz.

Peki ya yıldızlararası yolculuk mümkün mü? Yeni kuşak roketlerle Ay yörüngesine turist götürmeyi ve nükleer roketle Mars’a göçmen taşımayı planlıyoruz. Ancak, insanların başka güneş sistemlerindeki yabancı dünyalara nasıl ulaşacağını merak ediyorsanız Uzay Yolcuları filmi ne kadar gerçekçi yazısını okuyabilirsiniz.

Koca Roketle Şangay’a Uçuş


1Elon unveils revised version of giant interplanetary launch system

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir