Elon Musk Los Angeles’a Asansörlü Yeraltı Yolu Yapacak

elon_musk-the_boring_company-hyperloop-hızyuvarı-3d_printerElon Musk Los Angeles gibi büyükşehirlerin trafik problemini çözmek için asansörlü yeraltı otoyolları yapmak istiyor. Bunlar yer üstündeki caddelere paralel açılan yeraltı tünelleri olacak ve bu tünelleri Elon Musk’ın yeni şirketi The Boring Company açacak. Peki araçları yeraltına almak trafiği çözer mi?

The Boring Company

Doğrusu Elon Musk tarafından kurulan yeni şirketle ilgili ilk haberler biraz kafa karıştırıcıydı. Örneğin geçen yıl çıkan haberlerde, The Boring Company’nin, vakum tüplerde sez hızında giden Hızyuvarı (Hyperloop) adlı şehirlerarası tramvay için tünel açmak amacıyla kurulduğu yazıyordu.

Özellikle de Los Angeles gibi kalabalık şehirlerde yola tüp döşeyecek yer olmadığı için Hızyuvarı duraklarının yeraltına inşa edileceği varsayılıyordu.

Ancak, Elon Musk kısa süre önce yaptığı duyuruda şirketin asıl amacını açıkladı ve The Boring Company ile Los Angeles gibi şehirlerin altına motorlu araç tünelleri açmak istediğini duyurdu. Bu yeraltı tünellerinde özel araçlar, toplu taşıma araçları ve kamyonlar gidecek.

İlgili yazı: 3 Adımda Hayvanlar Ne Kadar Zeki?

elon_musk-the_boring_company-hyperloop-hızyuvarı-3d_printer

 

Nasıl çalışıyor?

Asansör ve raylı sistemle; çünkü Elon Musk tarafından planlanan tüneller Avrasya Tüneli’nden oldukça farklı. Önce yer üstündeki caddede giden bir araç emniyet şeridine geçiyor ve yarış pistlerindeki pit stoplara benzeyen bir durağa giriyor.

Ardından bir asansör aracı yeraltındaki yollara indiriyor. Ancak, otomobil tünelde kendisi gitmiyor. Bunun yerine, aracı taşıyan palet tek raylı bir sistem üzerinde ve saatte 200 km hızla otomobili istediği semte götürüyor. Ardından asansörle yukarı çıkarak arabayı caddeye bırakıyor.

Elbette 200 km hızla çalışan bu yeraltı ulaşım sistemi indi-bindi için tasarlanmadı. Bunu kullanmak için en azından Caddebostan’dan Kadıköy’e gitmek gerekiyor. Elon Musk yeraltı ulaşımının Los Angeles’ta trafik sorununu çözeceğini söylüyor.

İlgili yazı: İnternetinizi Uçuracak En İyi 10 Modem

elon_musk-the_boring_company-hyperloop-hızyuvarı-3d_printer

 

Elon Musk ve para tuzağı

Ancak bu kez Elon Musk’a katılmıyorum. Bana göre yer üstündeki trafik sorununu çözmenin en iyi yolu toplu taşıma araçlarına ve yolcu dronlarına odaklanmaktır. Yer üstündeki trafiğin aynısını yeraltına taşıyarak ulaşım sorununu çözemezsiniz.

Elbette raylı paletler üzerinde giden araçlar yeraltında trafik tıkanıklığına yol açmayacak; ama İstanbul gibi bir şehrin altına asansörlü tüneller açmak çok pahalı ve gereksiz olur (özellikle de metro hatlarını genişletmek varken).

Buna karşın yeraltı tünelleri otomobile meraklı Amerikalılar için işe yarayabilir; ama ben Elon Musk’ın sadece The Boring Company’ye iş imkanı yaratmak için böyle bir proje önerdiğini düşünüyorum.

İlgili yazı: Düz Dünya Teorisini Çürüten 12 Kanıt

elon_musk-the_boring_company-hyperloop-hızyuvarı-3d_printer

 

Peki trafik tıkanıklığını nasıl önleriz?

Bu tür uçuk çözümlere yönelmek yerine, İstanbul’da asimetrik toplu taşımaya odaklanarak trafik sorununu kolayca çözebiliriz. Bunun için şehir hatları vapurlarının tüm iskelelerine vapur kadar ucuz deniz otobüsü seferleri koymamız ve Moda iskelesi gibi kullanılmayan iskeleleri tekrar kullanmaya başlamamız yeterli.

Özellikle de üçüncü köprü yan yollarını genişletir ve Avrasya Tüneli geçiş ücretini Boğaz Köprüsü seviyesine çekip metro hatlarını yaygınlaştırırsak İstanbul’da trafik sorununu çözmüş oluruz; ancak elimizde çok daha devrimsel bir çözüm var:

İlgili yazı: SpaceX Roketine Rakip Uzay Balonu Bloostar

elon_musk-the_boring_company-hyperloop-hızyuvarı-3d_printer
Tünel açma Makinesi Nannie.

 

Uçan arabalar ve yolcu dronları

Gerçekten de büyükşehir trafiğine en kesin çözüm uçan yolcu dronlarıyla gelecek. Tek kişilik sekiz pervaneli otomatik dronlara Jetgiller çizgi filmindeki uçan daireler gibi bineceksiniz ve yerden 100 metre yukarıdan uçarak 20 dakika içinde şehirde istediğiniz yere gideceksiniz.

Dronu siz kullanmayacaksınız. Sadece tabletteki Google Haritalar ekranında gitmek istediğiniz yere parmağınızla dokunacaksınız.

Elbette bu toplu taşıma değil de bireysel taşıma kapsamına giriyor; ama şehir göklerini kuş sürüsü gibi dolduran on binlerce tek kişilik otomatik yolcu dronunun toplu taşıma ihtiyacını bile ortadan kaldırarak trafik tıkanıklığına kesin çözüm getireceğini söyleyebiliriz.

İlgili yazı: İnternette teknik takip ve gözetimi önleme rehberi

elon_musk-the_boring_company-hyperloop-hızyuvarı-3d_printer
The Boring Company test tünellerini açmaya başladı bile.

 

Dev robot köstebek

Delme şirketi The Boring Company adına yaraşır şekilde 122 metre uzunluğunda ve 1200 ton ağırlığında bir tünel açma makinesi (TBM), namı diğer robot köstebek kullanıyor. Nannie adlı TBM halihazırda SpaceX’in California, Hawthorne’daki genel merkezinin altında bir test tüneli açıyor.

Elon Musk ileride Hızyuvarı’nın şehirdeki yeraltı durakları için gereken tünelleri de Nannie ile açabilir veya şehrin uygun bir yerine yeni bir Hızyuvarı garı inşa edebilir.

Her durumda bir şehirdeki tüm caddelerin altına paralel tüneller açmak çok pahalı bir iş. Bunu ucuzlatmanın en iyi yolu ise 3D printer ile ev basan inşaat robotları kullanmak. Çinliler şimdiden prefabrike evlerin parçalarını beton kullanan bir 3D printerla basıyor.

Ancak, MIT de NASA için sanayi tipi mobil 3D printer geliştirdi. Elon Musk tünellerin beton iç duvarlarını mobil 3D printerla basarak The Boring Company maliyetlerini azaltabilir. Şimdi bu devrimsel teknolojiyi görelim:

 

MIT mobil 3D printer yaptı

MIT araştırmacıları 3,66 metre yüksekliğinde ve 15,25 metre genişliğinde iglolar basabilen yeni bir mobil 3D printer geliştirdiler. Bu 3D printer çabuk donan özel bir köpük kullanarak halk arasında Eskimo olarak bilinen İnuit kabilelerinin Kuzey Kutbu’nda inşa ettiği buz evlere benzer yapılar basabiliyor.

Aslında bilgisayarla kontrol edilen basit bir beton dökme kamyoneti olarak tasarlanan sistem, extruder olarak uzun bir hortum kullanıyor. Hortumun ağzından çıkan köpük ters dönmüş yoğurt kasesine benzeyen bir şekli kısa sürede basıyor.

Tümüyle güneş enerjisiyle çalışan mobil 3D printer öncelikle NASA astronotlarının işine yarayacak. Eğer 2060’larda Jüpiter’in uydusu Europa’ya insan gönderirsek astronotlar işte bu mobil 3D printerın torununu kullanacaklar.

Ancak, geleceğin 3D printerı plastik veya betonla değil, bildiğimiz suyla çalışacak ve yüzey sıcaklığı -160 dereceye düşen Europa’nın üzerinde hızla donan suyu kullanarak buzdan iglolar basacak. Köpükle çalışan modelin de Mars evleri basmakta kullanılması planlanıyor. Öyleyse biz de Elon Musk ve NASA’ya uzaya insan göndermeleri ve insanlığı Dünya’nın sınırlarından kurtarmaları için bol şans diliyoruz.

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir