Elon Musk Neuralink ile İnsan Beyni ve Bilgisayarları Birleştirecek

Elon Musk’ın yeni kurduğu Neuralink şirketi insan beynini ve bilgisayarları özel bir çiple birleştirecek. Musk süper zekanın gelecekte insanlığı yok etmesini önlemek için beynimizi bilgisayarlara bağlamak istiyor. Beyne takılan çipler önce Parkinson hastalarını iyileştirecek ve ardından felçlileri ayağa kaldıracak.

Neuralink nasıl çalışıyor?

Beyne takılan deneysel kontrol çipleri, bugün felçli hastaların düşünce gücüyle robot kol kullanarak kendine su koymasını veya tekerlekli sandalyeden kalkarak kısa süre için yürümesini sağlıyor. Neuralink şirketinin geliştireceği dijital sinir danteli (neural lace) ise doğrudan beyin kabuğuna yerleştirilen elektrotlu bir şapkaya benziyor.

Günümüzde elektrotlu şapkalar başa geçirildikten sonra kafa derisi ile derinin altındaki beyin kabuğuyla temas sağlıyor ve beyin hücrelerinin (nöronların) elektrik sinyallerini algılıyor. Psikiyatrlar ve nörologlar böylece kişinin beyninin nasıl çalıştığını anlıyor. Kısmi felç, şizofreni ve Parkinson hastalığı gibi sinir rahatsızlıklarını tespit ediyor.

İlgili yazı: Antimadde Varsa Anti Yerçekimi de Var mı?

elon_musk-neuralink-yapay_zeka-süper_zeka-jarvis

 

Beyin dalgaları

Özel teller içeren bu tür elektrotlu şapkalar daha çok hastanede sinir ve kas sistemi testleri yapmakta kullanılıyor; ancak Neuralink tarafından geliştirilen dijital sinir danteli ameliyatla doğrudan beyin kabuğunun üstüne yerleştirilecek.

Bu özel sistem üzerinde ağsı elektrot telleri bulunan küçük bir beyin çipinden oluşacak. Neuralink sinir danteli beyin kabuğundaki elektrik sinyallerini tarayarak kişilerin kapıyı aç, televizyonu kapat veya lambayı yak gibi düşünce komutlarını algılayacak.

Ardından bu komutları kablosuz internet üzerinden akıllı evler ve ofislerde kullanılan internet bağlantılı Smart TV’lere ve Wi-Fi destekli LED lambalara aktaracak.

Böylece beynine Neuralink çipi takılı olan sizler de evinizdeki eşyaları yerinizden kalkıp düğmeye basmadan, sadece düşünce gücüyle çalıştırabileceksiniz. Örneğin eve misafir geldiğinde, derbi maçını izlerken koltuğunuzdan kalkmadan kapının açılmasını düşünecek ve konukları eve alacaksınız.

İlgili yazı: İnternetinizi Uçuracak En İyi 10 Modem

elon_musk-neuralink-yapay_zeka-süper_zeka-jarvis

Günümüzde beyin kabuğuna yerleştirilen çipler Parkinson ve felç gibi sorunları tedavi etmekte kullanılıyor. Yakında ise hatıra ekme, kötü hatırları silme ve yaşlılıkta unuttuklarımızı hatırlatmakta kullanılacak.

 

Önce Parkinson hastaları için

Neuralink dijital sinir danteli alçakgönüllü bir başlangıç yaparak önce Parkinson ve epilepsi hastalarında kullanılacak. Bu tür tedavi amaçlı beyin çipleri iki şekilde işleyecek: 1) Hastalıklı beyin hücrelerinin gönderdiği sinyalleri düzelterek epilepsi krizindeki gibi istemsiz kasılmaları önleyecek.

2) Beynin hasar görmüş bölgelerini doğrudan baypas ederek sinir iletişimini kendi üzerinden gerçekleştirecek. Önümüzdeki 5-10 yılda kullanıma girecek bu teknoloji sayesinde demans görülen yaşlı hastalar bile yeni duydukları bilgileri tıpkı 18 yaşındaki biri gibi kolayca hatırlayabilecekler.

İlgili yazı: Nasıl İnsan Olunur: Kibre Karşı Empati

elon_musk-neuralink-yapay_zeka-süper_zeka-jarvis

Beyin kabuğuna takılan ilk kontrol çipleri felçlilerin robot kolları düşünce komutlarıyla kontrol etmesini sağlıyor.

 

Unutkanlık tedavisi ve hafıza ekme

Neuralink şirketi için her iki seçenek de basit birer başlangıç; çünkü 10 yıl sonra insan beynini kablosuz telepati ile bilgisayara bağlamak ve hatta beynimizi bilgisayara dönüştürmek mümkün olacak.

Elon Musk’ın 20 yıllık planları arasında, beynin hipokampus denilen ve uzun süreli hafızadan sorumlu olan; yani eski olayları hatırlamamızı sağlayan bölgesini beyin çipiyle takviye etmek de var.

Sonuçta hipokampus kısa süreli hafızanın beyinde yıllar boyunca korunan kalıcı hatıralara dönüşmesini sağlıyor. Elon Musk hipokampus beyin çipini optogenetik teknolojisi ile birleştirmeyi planlıyor.

İlgili yazı: Düz Dünya Teorisini Çürüten 12 Kanıt

elon_musk-neuralink-yapay_zeka-süper_zeka-jarvis

Neuralink beyin çipi hastanelerde kullanılan EEG şapkalarının (elektrotlu şapkalar) bir devamı.

 

Gerçeğe çağrı

1. Dünya Savaşı’nın acılarını gören ünlü edebiyatçı Ernest Hemingway, insanlığın titreyip kendine gelmesi ve kendini yok etmekten vazgeçmesi için “Çanlar kimin için çalıyor?” romanını yazmıştı. Bugün de insandan daha zeki robotların arifesinde kendimize aynı soruyu sormamız gerekiyor; çünkü optogenetik yöntemi ile hafıza ekme teknolojisi kapımıza geldi bile:

Nasıl çalışıyor derseniz; bilim insanları farelerin gözüne saniyede yüzlerce kez titreyebilen parlak lazer ışınları tutuyor. Böylelikle farelerin görme sinirini uyararak o gün öğrendikleri bir şeyin anısını hafızadan siliyor. Sonra başka tür ışık tutarak farelerin unuttuklarını tekrar hatırlamasını sağlıyor.

Kısacası Arnold Schwarzenegger’in 1990 tarihli Gerçeğe Çağrı filmi gerçek oluyor (2012’deki yeniden çevrimini izlemenizi de öneririm, özellikle de Dünya’nın merkezinden geçen asansör sahnesini). Ancak bu da insan olmanın almanı yeniden sorgulamamızı gerektiriyor:

İlgili yazı: İnternette teknik takip ve gözetimi önleme rehberi

elon_musk-neuralink-yapay_zeka-süper_zeka-jarvis

Süper zeka Dünya’yı sırtında taşıyacak mı?

 

Çanlar insanlık için çalıyor?

Günümüzde bilim insanları geçirdiği kötü günler yüzünden travma sonrası stres bozukluğu yaşayan ve depresyona giren insanları iyileştirmek için kötü anıları silerek iyi anılar kaydetmeyi düşünüyor.

Oysa insanı insan yapan şey; bizi başka insanlardan ayıran şey anılarımız, kendimize özgü farklı yaşantılarımız ile kişisel tecrübelerimizdir. Daha mutlu bir hayat yaşamak için beynine sahte hatıra yazdıran insanlar artık bambaşka insanlar olacaktır.

Ağır psikiyatrik bozukluklarda bu tür tedavilerin gerekli olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, ben de size 2000 tarihli Half Life 2 video oyununu hatırlatmak istiyorum. Oyunda uzaylılar Dünya’yı ele geçiriyor ve insanların beynine zorla çip yerleştirip onları robot askerlere dönüştürüyordu.

Bu cyborgların uzaylılar için diğer insanlara şiddet uygulamasını garantiye almak üzere beyin çipleri kullanıyorlar ve askerlerin anne-baba sevgisini silip yerine uzaylılara biat etmeyi gerektiren sahte anılar yerleştiriyorlardı. Aşırı örnekler gerçek olmaz, ama bu senaryonun yüzde 1 gerçekleşmesi bile ürkütücü:

İlgili yazı: İnsanlar mı robot oluyor, robotlar mı insana dönüşüyor?

elon_musk-neuralink-yapay_zeka-süper_zeka-jarvis

Süper zeka insanlığı yok eder mi?

 

Elon Musk’ın süper zeka kumarı

SpaceX’in CEO’su Musk, insanların gelecekte ortaya çıkacak süper zeki robotlarla daha iyi anlaşmasını sağlamak için bizzat insan beynini bir organik süper bilgisayara dönüştürmek istiyor; yani süper zeki insanlar yaratmayı planlıyor.

Ancak, bu teknolojinin fütursuz kullanımı bırakın üstün ahlaklı ve üstün zekalı özgür, sağlıklı insanlar yaratmayı; milyarlarca insanı, beyni kablosuz internet bağlantısıyla günde milyon kere yıkanan oy sağmalları ile bilinçsiz tüketicilere dönüştürebilir.

İlgili yazı: Renk Körlüğünü Düzelten Gözlük

elon_musk-neuralink-yapay_zeka-süper_zeka-jarvis

Beyin çipleri insanları uzaktan kumandalı robotlara, oy sağmalları ve bilinçsiz tüketicilere dönüştürecek mi?

 

Telepatik internet

Öte yandan, üç yıl önce, iki farklı kıta üzerindeki insan beyinlerini internetten birbirine bağlamayı başardık ve telepatik interneti yarattık. Bir insanın aklından geçen düşünceleri internet üzerinden başka bir insanın beynine ilettik.

Yetmedi; telepatik takı Prose’u geliştirdik. Bu takı kalbinizden geçenleri beyin dalgalarınızı okuyarak anlıyor ve sevdiğiniz kişiye internetten otomatik olarak mesaj atıp aşkınızı ilan etmenizi sağlıyor.

Örneğin, o an için canınız flörtünüzü özlüyor ve içlenip seni çok seviyorum diye düşünüyorsanız akıllı aşk takısı içinizden geçenleri arkadaşınıza Messenger veya Whatsapp’tan gönderiyor. Kısacası telepatik internet çoktan geldi ve Hemingway’in lamba cini çoktan şişeden çıktı.

İlgili yazı: Robot avukat ve mali müşavir botu geliyor

elon_musk-neuralink-yapay_zeka-süper_zeka-jarvis

 

Elon Musk’a kızmayın

Yukarıdaki riskleri okuduğumuz zaman, süper zekanın insanlık için çok tehlikeli bir şey olduğunu düşünebilirsiniz. Elon Musk’ı süper zeka ile başa çıkmak için bilgisayar beyinli süper zeki insanlar yaratmaya çalışarak insanlığın yok oluşunu hızlandıracağı sonucuna varabilirsiniz.

Ancak, telepatik takı örneğine bakınca iyi-kötü bütün dileklerimizi yerine getirecek olan bu teknolojik lamba cinini şişeye geri sokamayacağımızı görüyoruz. Bu bağlamda Elon Musk süper zekanın gelişini önlemeye çalışmıyor. Aslında süper zekayı kontrol etmeye de çalışmıyor; çünkü bizden zeki olan bir varlığı kontrol edemeyiz.

O sadece Neuralink şirketiyle süper zekayı insanlara zarar vermemesi için yönlendirmeye ve insanların daha zeki olmasını sağlamaya çalışıyor. Elon musk’a göre, süper zeki insanlar yapay zekadan türeyecek olan sentetik süper zekayla daha iyi iletişim kurabilir (üstün zekalı robotlar ve bilgisayarlar).

İletişim kopukluğunu giderirsek hem süper zeka bizi daha iyi anlar hem de biz ona derdimizi daha iyi anlatabiliriz. Böylece eski efsanelerdeki Yunan Tanrılarından daha güçlü olacak bir varlığın bizi bilerek ve isteyerek veya yanlışlık ya da aldırışsızlıkla yok etmesini önlemiş oluruz.

İlgili yazı: 18 Ayda Nasıl 24 Kilo Verdim?

elon_musk-neuralink-yapay_zeka-süper_zeka-jarvis

Süper zeka: Dünya’yı yok ettim. Şimdi ne yapayım? Kalkıp bir çay demleyeyim bari. 🙂

 

Süper zeka bizi nasıl yok edebilir?

Gelecekte insanlardan daha zeki robotlar, bilgisayarlar ve temelinde yapay zeka yazılımları geliştirilecek. Üstün zekalı bir varlığın duygu (?) ve düşünceleri ise bizimkinden farklı olacak. Böyle bir varlığın ihtirasları, istek, ihtiyaç ve arzuları da biz insanlardan farklı olacak.

Örneğin uyku ihtiyacı olmayacak, acıkmayacak, susamayacak, yorulmayacak, hastalanmayacak ve elbette yaşlanmayacak. Nitekim süper zeka bizi Matrix filmindeki Ajan Smith gibi görebilir. Ajan Smith, makinelerin insanları sanal alemde köleleştirmesinin sebebi olarak insan türünün Dünya’yı kirleten bir virüs olmasını gösteriyordu.

Gerçekten de bizler açlığa, yoksulluğa yol açıyor ve çevreyi kirleterek canlıların soyunu tüketiyoruz. Doğal kaynakları tüketerek küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliğine yol açıyoruz. Özetle süper zeka Dünya’yı bizden kurtarmak için bizi yok edebilir.

İlgili yazı: Robot ressamlar geliyor ve video oyunu tasarlıyor

elon_musk-neuralink-yapay_zeka-süper_zeka-jarvis

 

Varoluş riski

Buna ek olarak süper zeka bizi yanlışlıkla da yok edebilir. Tıpkı yolda yürürken hiç farkında olmadığımız karıncaların üzerine basıp onları öldürmek gibi. Bizden 1 milyar yıl daha ileri bir zekaya sahip olan süper zekanın varlığımızı bile algılamayarak bizi böcek gibi ezmesi mümkün.

Bunun dışında süper zekanın bize hiç aldırış etmemesi de mümkün. Örneğin şirketler diğer şirketlerden daha fazla bilgi sahibi olarak rekabet gücünü artırmak için süper zeka geliştirmek istiyor. Biz de bu bağlamda robotlarla bilgisayarlardan çevre kirliliği ve yoksulluk gibi sorunlarımızı çözmesini bekliyoruz.

Oysa süper zeki robotlar gözünü Evren’in sırlarına dikip Dünya’yı terk edebilir ve bizi kendi yozlaşmış uygarlığımızın yarattığı çevre kirliliği yüzünden yok olma kaderiyle baş başa bırakabilirler.

İlgili yazı: Robot bilim insanı atomları lazerle kontrol etti

elon_musk-neuralink-yapay_zeka-süper_zeka-jarvis

Yapay zeka Buda gibi ermiş olabilir. Resimde Çin üretimi gerçekçi balmumu heykel.

 

Ahlaklı robotlar

Elbette bir de Popular Science Türkiye adına söyleşi yaptığım Oxford Üniversitesi Nick Bostrom’un sözünü ettiği süper zeki ataş seri üretim makinesi var. Bostrom diyor ki hiç insanlıktan anlamayan süper zeki bir ataş makinesi de yapabiliriz.

O da ataş üretimini en üst seviyeye çıkarmak için bütün insanları jöleye çevirip ham madde olarak kullanabilir! Bu da bize insanlığa yardım etmek için önce insanlar gibi ahlaklı robotlar geliştirmemiz gerektiğini gösteriyor. Yoksa ahlaksız süper zeka sonumuzu getirecektir.

Elbette insan gibi düşünebilen robotların da bir sorunu var: Bunlar tıpkı gerçek insanlar gibi erdem timsali birer Buda, Gandi ve Muhammed İkbal olabilirler. Öte yandan birer Hitler ve Saddam da olabilirler.

İlgili yazı: Kontrollü Güç >> Telefon pil ömrünü uzatmak için en çarpıcı 5 yöntem

elon_musk-neuralink-yapay_zeka-süper_zeka-jarvis

Süper zeka Hitler gibi de olabilir.

 

Kurtar bizi Elon Musk?

Elon Musk işte bütün bu riskleri azaltmak için insanlarla makineler arasındaki uçurumu kapatmak ve insan beynini Neuralink şirketinin geliştireceği dijital sinir dantelleri ile doğrudan bilgisayarlara bağlamak istiyor.

İyimser bakış

Elbette beynimizi bilgisayara bağlamak için önce insan beyninin nasıl çalıştığını anlamamız, özgür irade var mı ve insan bilinci nedir gibi sorulara yanıt vermemiz gerekiyor.

Her durumda Elon Musk umutlu; çünkü insan gibi düşünen robotlar geliştirmek için zaten insan beyninin nasıl çalıştığını anlamamız gerekiyor. Onun amacı insan beynini bilgisayara bağlayarak bu süreci hızlandırmak.

İlgili yazı: En Büyük Galaksiler Ne Kadar Büyük?

elon_musk-neuralink-yapay_zeka-süper_zeka-jarvis

Asimov, telepatik güçleri olan süper zeki robotlar ile asi insanların diğer vatandaşların beynini yıkayarak tüm galaksiyi kontrol ettiği bilimkurgu romanları yazdı. Resimde telepatik süper insan Katır.

 

Peki işe yarayacak mı?

Bütün gelecekbilimciler Musk’la aynı kanıda değil. Süper zeka tehlikeliyse zamanında birçok soykırım yapmış olan insanları süper zekaya dönüştürmenin insanların yok olma riskini artıracağını düşünüyorlar.

Ancak, Elon Musk bunu da hesaba katarak insanlığı kurtarmak için iki acil durum planı geliştirmiş bulunuyor: Yedek dünya Mars’a yerleşmek ve açık kaynak yapay zeka araştırma girişimi Open AI. Şimdi bu planları kısaca görelim.

İlgili yazı: Bilimkurguda en şeytanı 20 süper zeka

elon_musk-neuralink-yapay_zeka-süper_zeka-jarvis

Deep Mind yapay zeka şirketi kurucusu Hassabis. Şimdi Google bünyesinde.

 

1 milyon insan Mars’a gidecek

SpaceX’in kurucusu Musk önümüzdeki 40 yıl içinde Mars’a 1 milyon yerleşimci göndermeyi planladığını açıkladı. Yaşadığımız Dünya’ya bir şey olursa insan türünün devamlılığını sağlamak için kızıl gezegene yerleşmemiz gerekiyor.

Mars’a yerleşme fikri, Elon Musk ile Londra merkezli DeepMind yapay zeka şirketinin kurucu ortağı Demis Hassabis arasındaki bir konuşmada ortaya çıktı. İki kafadar birkaç yıl önce Los Angeles’ta buluşarak süper zeka planlarını masaya yatırlar.

İlgili yazı: Gerçek Jurassic Park: Mamut ve Dinozorlar Klonlanacak

elon_musk-neuralink-yapay_zeka-süper_zeka-jarvis

Mass Effect 2, Başbuğu genişleme paketinde otistik David zorla bilgisayara bağlanınca çıldırıyor ve internetten virüs gibi bulaşarak galaksideki tüm bilgisayarları ele geçirip insanları yok etmek istiyordu. “912,4’ün karekökü 30,2” eder.

 

Melekler şehri

Los Angeles ilginç bir şehir; çünkü şirket yemekhanesinde konuşurken üstünüzden sadece uçak değil, uzaya fırlatılan bir roket de geçebilir. 🙂 Her durumda Musk arkadaşına Mars’a yerleşmek istediğini söylediği zaman, Hassabis “Bu dünyanın en önemli projesi” dedi ve ardından DeepMind şirketinin de süper zeka geliştirmeyi planladığını ekledi.

Tabii Elon Musk bunu duyunca oldukça endişelendi ve süper zekanın insanlığı yok etmesi olasılığına karşı Mars’a yerleşmenin gerçekten iyi bir fikir olduğunu ısrarla vurguladı; ama Hassabis buna sadece gülmekle yetindi: “Süper zeka internet üzerinden Mars’a da gelecektir Elon.”

Gerçekten de süper zekayı kontrol edemeyecek olmamızın en büyük nedenlerinden biri kendini doğrudan internete yükleyecek olması ve bilimkurgu eserlerinde bu ihtimal birkaç kez ele alındı. Şimdi söz konusu distopyaları, kötü gelecek senaryolarını görelim.

İlgili yazı: Bilim İnsanları DNA Üzerine Veri Depoladı

elon_musk-neuralink-yapay_zeka-süper_zeka-jarvis

Mass Effect üçlemesinde akıllı robot Gethler kendilerini yaratan Quarianlara isyan ederek 3 milyar kişiyi öldürmüş ve geri kalan birkaç milyon Quarian’ı uzaya sürmüştü.

 

Skynet ve Başbuğu

Mass Effect 2 video oyununda, akıllı Geth robotları ile insan beynini birleştirmeye çalışan çılgın bir bilim insanının öyküsü anlatılıyor. Başbuğu (Overlord) adlı genişleme paketinde, çılgın bir yazılımcının üstün zekalı otistik kardeşinin beynini zorla bilgisayara bağladığını görüyorsunuz.

Ancak, otistik delikanlı bu birleşme sonucunda kontrolünü kaybediyor ve galaksideki tüm bilgisayarları internet bağlantısıyla ele geçirip bütün gelişmiş uygarlıkları kendi makinelerini onlara karşı kullanarak yok etmeye çalışıyor. Terminator filmlerinde de benzer bir senaryo görüyoruz:

İnsanlığı nükleer savaşla yok etmeye çalışan Skynet yapay zeka yazılımı, kendisini durdurmak isteyen insanlardan kaçmak için çekirdek kodunu internete yüklüyor. Stephen King’in Bahçıvan öyküsü ve aynı isimden uyarlanan filminde oldukça benzer bir hikaye ile karşılaşıyoruz.

İlgili yazı: Dört Boyutlu Madde Bulundu: Zaman Kristalleri

elon_musk-neuralink-yapay_zeka-süper_zeka-jarvis

Mass Effect üçlemesinde galaksinin dışında saklanan süper zeki uzay gemileri her 50 bin yılda gelişmiş uygarlıkları soykırımla hasat edip yok ediyordu.

 

Teknolojik Azrailler

Elon Musk’a göre, “Bazen bilim insanları kendini yaptığına o kadar kaptırıyor ki yaptıkları şeyin nereye varacağını iyi düşünemiyorlar. İnsanların gelecekte makinelerin yanında antika kalmasını istemiyorsak biyolojik zeka ile makine zekasını birleştirmenin bir yolunu bulmalıyız.”

Bu fikir galaksideki gelişmiş uygarlıkları her 50 bin yılda soykırımla yok eden süper zeki Azrail uzay gemilerine karşı insanlığın son mücadelesi bağlamında, Mass Effect 3 video oyununda ele alınmıştı ve oyunun pek sevilmeyen üç sonundan biri sentez seçeneği idi.

Sentezi seçince Azrail bilgisayarlarıyla insanlar ve uzaylıların beynini birleştirip galaksiye kalıcı barış getiriyordunuz.

İlgili yazı: James Webb Uzay Teleskopu Evrende Neler Keşfedecek?

elon_musk-neuralink-yapay_zeka-süper_zeka-jarvis

Uzay Yolu’nda yarı Volkanlı Spock’ın telepatik zihin birleştirme gücü var ve bununla başkalarının beynine bağlanabiliyor.

 

Sırada Volkanlı Spock ve Uzay Yolu var

Ta 1966 tarihli ilk Uzay Yolu dizisinde, yarı Volkanlı Spock’ın telepatik zihin birleştirme gücüne tanık oluyoruz. Daha sonra çekilen Uzay Yolu 3 filminde bu konu tekrar ele alınıyor ve Spock ölmeden önce zihnini Doktor McCoy’un beynine aktarıyor. Ardından, 4. filmde zihnini McKoy’un beyninden geri alarak kendi klonunda hayata geri dönüyor.

Elon Musk deli mi?

Bazı fikir liderleri Elon Musk’ın şımarık ve çılgın bir zengin olduğunu düşünüyor. Parayı gönül eğlencelerine yatırmaktan bıkıp yapay zeka, Tesla sürücüsüz elektrikli otomobiller ve SpaceX üretimi yeniden kullanılabilen roketler gibi pahalı oyuncaklarla oynadığını düşünüyorlar.

Oysa Elon Musk bilimkurgu filmlerindeki teknolojileri geliştirip bunlarla gerçek hayatta para kazanmayı başaran dahi bir iş adamı. Gerçekten Dünya’yı kurtaran adam olmasa bile, sırf bu yüzden yeryüzünde sosyal refah ve fırsat eşitliğinin önünü açacak işler başarabilir.

Neyse ki bu dünyada Musk’ın kıymetini bilenler de var: Demir Adam’ı canlandıran Robert Downey Jr. Iron Man rolünde Elon Musk’ı örnek aldı ve Samsung ABD Pazarlama Genel Müdürü Marc Mathieu, İzlanda’da birlikte balığı çıktığı Musk’ı “Steve Jobs ile Jules Verne karışımı bir insan” olarak tanımladı. Öyleyse biz de Musk’ın beyin çipi vizyonuna daha yakından bakalım.

İlgili yazı: Titanic Enkazı 20 Yılda Yok Olacak

elon_musk-neuralink-yapay_zeka-süper_zeka-jarvis

Robert Downey Jr. Demir Adam Tony Stark rolünde Elon Musk’tan esinlendi ve filmde yapay zeka bilgisayarı Jarvis’i kullanıyor.

 

Dijital sinir danteli

Neuralink şirketinin ilk aşamada Parkinson hastaları gibi sinir rahatsızlıklarına yakalanan insanların beynine destek olacağını ve sinir hücrelerine elektriksel düzeltme sinyalleri göndererek bu hastalarda motor hareket kaybını azaltacağını söyledik.

Gerçekten de düşünce gücüyle kontrol edilen giyilebilir robotlar felçli hastaları şimdiden ayağa kaldırıyor. Ancak geleceğe bakınca beyin kabuğu-bilgisayar arayüzlerini görüyoruz.

Gelecekte beyin çipleri insan hafızasını güçlendirmekte kullanılacak. Öyle ki sağlıklı insanların da beyin çipleri sayesinde kafatasının içinden gelen sesleri dinlemesi mümkün olacak. Bu tür gaipten gelen kişisel dijital asistan sesleri günlük hayatta yorulan bizlere yarınki kritik iş toplantısını hatırlatabilir. 😉

İlgili yazı: Harvard Uzaylılar Radyo Sinyalleri Gönderiyor Dedi

elon_musk-neuralink-yapay_zeka-süper_zeka-jarvis

Zuckerberg hepimize daha iyi hedefli reklamlar göstermek için yapay zeka geliştiriyor.

 

Bu teknolojiyi zaten kullanıyoruz

Bugün internet sayesinde ömür boyu ulaşamayacağız bilgiye bir günde ulaşıyoruz ve Flipboard ile Pocket gibi mobil uygulamaların yardımıyla önemli haberleri takip ederek akıllı telefona kaydediyoruz. Böylece balık hafızalı olmaktan kurtuluyoruz.

Telepatik internet bunu mobil uygulama kullanmadan, doğrudan düşünce gücüyle yapmamızı sağlayacak (10-15 yıl var). Neuralink şirketinin ürünleri ise başka insanların beynine internete girer gibi kolayca bağlanmamızı sağlayacak (buna da en az 20 yıl var).

İlgili yazı: Güneş Enerjisi 30 Yılda 19 Trilyon $ Kazandıracak

elon_musk-neuralink-yapay_zeka-süper_zeka-jarvis

Alexa yapay zeka yazılımını kullanan Amazon Echo sesli web arama ve online alışveriş cihazı.

 

Joker kartı

Peki insanın kendisinden zeki bir yazılım icat etmesi mümkün mü? Bence imkansız. Böyle bir şey mümkün olsaydı biz modern (?) insanların 195 bin yıl önce yaşamış atalarımızdan daha zeki olması gerekirdi. Oysa onlardan daha zeki değiliz. Sadece elinde nükleer silah olan mağara adamlarıyız.

Bununla birlikte insan en az kendisi kadar zeki bir bilgisayar yapabilir ve insan gibi düşünebilen yapay zeka da göz açıp kapayıncaya kadar süper zekaya dönüşebilir. Sonuçta bilgisayarların insan beyninden milyonlarca kat hızlı çalıştığını biliyoruz.

Bu nedenle insan kadar zeki yazılımlar hızla kendi kodunu güncelleyerek bir günde 100 yıllık ilerleme kaydedebilir ve dolayısıyla insan gibi düşünebilen ilk bilgisayardan sadece 1 hafta sonra Dünya’nın ilk süper zekası ortaya çıkabilir.

İlgili yazı: Çeviri Büroları ve Çevirmenin Geleceği >> Yapay zeka video oyunu çevirisi yapar mı?

elon_musk-neuralink-yapay_zeka-süper_zeka-jarvis

Süper zeka boş vakitlerinde tıpkı Yunan Tanrıları gibi insan tasarlayacak mı?

 

Teknolojik tekillik

Bu sebeple yukarıda dünya çapında yaygınlaşmasına en az 20 yıl var dediğimiz telepatik internet süper zeka ortaya çıkınca bir günde kapımızı çalabilir! Bu çok ilginç bir sonuç ve bundan yola çıkan gelecekbilimciler, insan gibi düşünebilen bilgisayarları insanlığın yapacağı son icat olarak görüyor.

Yapay zekanın insan zekasından daha zeki olduğu güne tekillik diyoruz. Nasıl ki kara deliklerin içindeki tekilliği göremiyoruz, teknolojik tekillik gününden sonra neler yaşanacağı ve neler keşfedileceğini de bilmiyoruz. Bildiğimiz tek şey süper zekanın 1 saniyede 1000 yıllık ilerleme kaydedebileceği.

İlgili yazı: İnsanlar bilgisayarlara aşık olabilir mi?

elon_musk-neuralink-yapay_zeka-süper_zeka-jarvis

Süper zekanın gelişine hazır mısınız?

 

Beni korkudan şey 2. saniye

Tekillik gününden sonra tüm icatları süper zeka yapacak; ama Elon Musk’ın kolay kolay teslim olmaya niyeti yok. Musk, Neuralink ile insan beynini organik süper bilgisayara dönüştürmek istiyor; ama sentetik süper zekanın, süper bilgisayara dönüşmüş insan beyninden her zaman daha hızlı çalışacağını biliyor.

Bunu bir düşünün: İnsan beyni et ve kandan oluşuyor. Bu yüzden ne kadar çok beyin çipi takarsak takalım beynimiz sınırlı bir düşünce organı olacak. Oysa yapay zeka kendi kodunu hiçbir bedene gerek kalmadan sürekli yeniden yazacak ve böylece hız sınırlaması olmadan, tersine gittikçe hızlanarak kendini geliştirecek.

İşte bu yüzden Elon Musk’ın asıl amacı insan beyninin eski bir antika gibi hurdaya çıkmasını önlemek ve süper zeka ile aramızdaki açığı kısmen kapatmak. Böylece süper zeka bizden milyonlarca yıl ileride olsa bile, biz insanlar süper zekanın en temel işlem süreçlerini kullanarak onunla sağlıklı iletişim kurabiliriz. Kısacası süper zeka alemlerin sırrını çözerken biz aciz insanlara da biraz vakit ayırabilir.

Bu sayede süper zekayla güvenle anlaşabilir ve ondan çevre kirliliği gibi kronik sorunlarımızı hızla çözen teknolojiler geliştirmesini isteyebiliriz.

İlgili yazı: AIDS’e Kesin Çare >> Amerikalı doktorlar HIV virüsünü insan DNA’sından sildi

elon_musk-neuralink-yapay_zeka-süper_zeka-jarvis

Half Life 2 oyununda uzaylılar Dünya’yı ele geçiriyor ve insanların beynine kontrol çipi takıp onları herkese saldıran sadık askerlere dönüştürüyor: Kombine orduları.

 

Beyin çipinin diğer riskleri

Neuralink implantları bilgisayarların beynimizi kontrol etmesine yol açabilir ve beyin yıkama teknolojisi dünyada yaygınlaşırsa insanlar süper zekanın veya bu implantları üreten şirketlerin kölesi olabilir (Half Life 2’deki Kombine cyborgların gerçekçi bir versiyonu).

Örneğin, Frank Herbert’in Kumul (Dune) bilimkurgu romanlarında insanların atalarının süper zeka sahibi olmak için beyinlerini bilgisayara bağladığı anlatılıyor. Ancak, yapay zeka insanların beynini ele geçiriyor ve onları Cyborg’a dönüştürüp diğer insanlara savaş açmalarını emrediyor.

İlgili yazı: Makinedeki Hortlak >> Ex Machina ve robotlar insana aşık olur mu?

elon_musk-neuralink-yapay_zeka-süper_zeka-jarvis

Ünlü Kumul (Dune) filminde yapay zeka yok; çünkü yapay zeka yazılımları eskiden insanların beynini ele geçirmiş ve savaşta yenilince imha edilmiş. Ancak Dune, geçen yıl kaybettiğimiz David Bowie’nin gençliğini izlemek için harika bir fırsat.

 

TV’ye reklam vermeye gerek yok

Düşünsenize, o gün şirket beyninize bir sinyal gönderiyor ve siz birden normalde almayacağınız o pahalı ayakkabıyı satın almak istiyorsunuz veya genel seçimlerde bir sinyal gönderiyorlar ve birdenbire asla oy atmayacağınız politikacıya damgayı basıyorsunuz.

Bu şimdilik size hayal gelebilir; ama kabusumuz olmasını önlemek için bugünden önlem almamız gerekiyor. Elon Musk teknolojinin öngörülemeyecek sonuçlarına karşı dikkatli olmalıyız derken bunun gibi sinsi problemleri kast ediyor.

Ayrıca bu yazdıklarımızı hiç abartılı bulmayın: Bu konular en az 65 yıldır gündemde ve bilimkurgu yazarı Isaac Asimov’un daha 1952’de yayınlanan Vakıf ve İmparatorluk romanında anlattığı şeyler. Sadece Asimov bunları hayal ederken elimizde gerekli teknoloji, yani internet yoktu. Şimdi var.

İlgili yazı: Bill Gates ve Elon Musk Yapay Zekadan Neden Korkuyor?

elon_musk-neuralink-yapay_zeka-süper_zeka-jarvis

 

Robotlar galaksiyi ele geçirirse

Asimov’un Vakıf romanları günümüzden 20 bin yıl sonra geçiyor ve bu romanlarda telepatik güçlere sahip olan insandan zeki robotlar ile insan ortaklarının galaksi tarihini Illuminati gibi gizliden yönettiğini görüyoruz. Robotlar ve İkinci Vakıf üyeleri kişilerin beynini telepatik olarak kontrol ediyor.

Böylece insanların önceden planlanan bir geleceğe göre politik seçimler yapmasını sağlayarak çöken imparatorluğun yerine kurulacak İkinci Galaksi İmparatorluğu’nun gelişini hızlandırıyorlar. Ancak 1000 yıllık planın 500. senesi yaklaşırken asi milletvekili Golan Trevize bu planı alt üst ediyor.

Beyni robotlar ve insanlar tarafından yıkanmamış olan Golan Trevize, süper zekayı ikna ederek İkinci İmparatorluk yerine yaşayan galaksi Galaksiya’nın kurulma sürecini başlatıyor. Ancak, Samanyolu galaksisinin ileride nasıl dev bir canlı organizmaya dönüşeceğini merak ediyorsanız Asimov’u okumalısınız. 🙂 Biz günümüze dönerek Elon Musk’ı Neuralink girişimine rakip olan diğer şirketleri görelim.

İlgili yazı: Apple Sırı Yaratıcılarından Dijital Asistan Viv

elon_musk-neuralink-yapay_zeka-süper_zeka-jarvis

Facebook anlık mesajlaşma uygulaması Messenger için geliştirdi M’den sonra Amazon Echo’dan esinlenerek yeni bir ev asistanı geliştiriyor: Jarvis. Zuckerberg Jarvis’i geçenlerde evinde tanıttı ama Elon Musk’a göre bu gerçek yapay zeka değil. Sadece reklam gözetleme sistemi.

 

Rakipler ve kurtlar sofrası

Elon Musk yapay zeka alanındaki tek girişimci değil ve Braintree kurucusu Bryan Johnson tarafından 100 milyon dolar yatırımla faaliyetlerine başlayan Kernel girişimiyle rekabet etmek zorunda. Elbette geçenlerde Facebook’un sahibi Zuckerberg’in tanıttığı Jarvis dijital asistan da var.

Jarvis, Amazon’un Alexa yazılımını kullanan Echo dijital ev asistanına benziyor. Kullanıcı davranışlarınızı öğrenerek mutfakta tost yaparken ve diğer ev işlerinde size yardımcı oluyor.

Ancak, Elon Musk Jarvis gibi ürünleri sadece e-ticaret ve online reklamcılıkta kullanılan basit dijital asistanlar olarak görüyor. Geçenlerde yaptığı açıklamada da Jarvis’in gerçek bir yapay zeka örneği olamayacağını söyledi.

İlgili yazı: SpaceX Roketi Facebook Uydusuyla Patladı

elon_musk-neuralink-yapay_zeka-süper_zeka-jarvis

Süper zeka insanlığa zarar vermez ve hayır, zarar verebilir diyenler bir arada. Hepsi kendi dernek, birlik ve vakıflarını kurdu. Büyütmek için tıklayın.

 

Elon Musk Facebook’a karşı

Aslında SpaceX şirketine ait bir Falcon 9 roketinin geçen yıl uzaya fırlatması gereken Facebook internet uydusuyla birlikte yerde patlamasının ardından Zukcerberg ile Musk’ın arası açıldı. Zuckerberg kazadan SpaceX’i sorumlu tutarak uzaydan internet erişimi sağlamaktan vazgeçtiklerini söyledi.

Ardından da Elon Musk’ın yapay zekaya karşı dikkatli olmalıyız söylemini histerik bir abartı olarak nitelendirdi ve siz de bundan yola çıkarak Zuckerberg’in sözlerinin Musk’ı kızdırdığını düşünebilirsiniz.Ancak, Musk’ın Jarvis’i gerçek yapay zeka olarak görmemesinin somut sebepleri var. Hatta dahi iş adamı geçen yıllarda aynı sebeple Google’ın kurucusu olan arkadaşı Larry Page’le de tartışmıştı.

Elon Musk, sadece Facebook ve Google’ın süper zeka geliştirmesini istemiyor; çünkü para kazanmak için süper zekayı kendi tekellerinde tutacaklarını düşünüyor. Gerçekten de süper zekanın birkaç şirketin tekelinde olması insanlığın yok olma riskini artırabilir. Öyleyse biz de buna bakalım ve 10 yılda gerçekleşebilecek asıl tehlikeyi inceleyelim.

İlgili yazı: Facebook ile Gelecek 10 Yılın Yol Haritası >> İnternetten alışveriş yapan botlar geliyor

elon_musk-neuralink-yapay_zeka-süper_zeka-jarvis

Yapay Zeka demişken Dan Simmons’ın Hyperion romanlarını okumak da gerekir.

 

Ücretsiz içerik reklam ağı

Doğruyu söylemek gerekirse Google bir arama motoru değil (gerçek bir arama motoru için Wolfram Alpha’ya veya Babür Özden’in nesnelerin interneti arama motoru Maana’ya bakabilirsiniz). Facebook da bir sosyal ağ değil. Her ikisi de ücretsiz içerik reklam ağı.

Kullanıcılara alakalı reklam göstermek için interneti gözetliyorlar; ama bu konuda NSA ve telekom şirketlerinden biraz daha ölçülü ve güvenilirler. Ben de bunda pek bir sorun görmüyorum. Google’ın arama sorgularınızla en alakalı sayfaları size göstermesi için web geçmişinizi bilmesi gerekiyor.

Musk diyor ki kullanıcıya yeniden hedefleme reklamları göstermek içir geliştirilen yapay zeka yazılımları gelecekte herkesin kontrolsüz bir şekilde gözetlenmesine yol açabilir. Bu da ileride süper zekanın telepatik internetle insan beynini yıkayarak bizleri köleleştirmesine sebep olabilir.

İlgili yazı: Telefon Operatörleri de Web Geçmişinizi Satmak İstiyor

elon_musk-neuralink-yapay_zeka-süper_zeka-jarvis

 

Beyin yıkama teknolojisi

Şimdiden elimizde telepatik Neurocam var. Bu kamera elektrotlu kafa bandıyla kafatasınıza takılan bir akıllı telefon kamerasından oluşuyor. Ancak, telefon elektrotlar sayesinde aklınızdan geçenleri kısmen okuyor.

Örneğin, vitrinde hangi ürünü beğendiğinizi veya afişlere bakarken hangi politikacıya oy atacağınızı anlayabiliyor. Ardından baktığınız şeyi videoya alıp görüntünün üzerine Whatsapp simgeleriyle görsel bir rating atıyor (şu ayakkabıyı yüzde 80 sevdi gibi). Sonra videoyu internete yüklüyor.

Bu da yakın gelecekte tüm sokaklara yerleştirilecek akıllı LED lambalar ile devletler ile şirketlerin vatandaşın aklından geçen bazı basit düşünceleri okuyabileceğini gösteriyor. Nitekim Facebook daha şimdiden beyin-bilgisayar arayüzü geliştiricilerini işe almak için internete ilan veriyor. Bu noktada bizzat Belçika hükümetinin uyarısını hatırlayalım:

Belçikalılar Facebook’un interneti Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı NSA’den daha iyi gözetlediğini söylediler. Bu şartlarda Facebook beyin çiplerine yatırım yapıyorsa hem süper zekayı hem de bilgisayarlı kablosuz internet bağlantısıyla uzaktan beyin yıkama riskini ciddiye almamız gerekiyor.

İlgili yazı: Ses Hızında Giden Tramvay Hyperloop

elon_musk-neuralink-yapay_zeka-süper_zeka-jarvis

Marvel sinema evreninde dijital ev kahyası Jarvis sonunda süper zeki bir robota dönüşüyor.

 

Peki nasıl yapacağız?

Böylece Elon Musk’ın neden insan beynini bilgisayarlarla birleştirmek istediğine geliyoruz; çünkü insan beynini bilgisayara dönüştürmek sıfırdan insan gibi düşünen robot yapmaktan daha kolay.

Bir bilgisayara insan gibi düşünmeyi öğretmek için insan beynine benzeyen bir bilgisayar çipi geliştirmek lazım. Oysa doğada zaten 7 milyar 450 milyon insan beyni var. Öyleyse beynimizi bilgisayara dönüştürerek hızla süper zeka üretebiliriz.

Süper zeka gelmez demek, gökdelenden düşerken henüz yere çarpmadım demek gibi

 

Hani tehlikeliydi?

Elon Musk süper zekanın gelişini önleyemeyeceği için ilk süper zekayı az çok tanıdığımız insan türü arasından çıkarmaya kararlı. Bu fikir gerçekten de basınçlı borunun gazını alan emniyet supabı gibi işleyebilir.

Nasıl derseniz; süper zeka teknolojisini tek bir insanın veya küçük bir şirketler grubunun eline vermek yerine tüm insanlığa aynı anda sunarsak fırsat eşitliği yaratmış oluruz. Sonuç olarak bazı üstün zekalı insanlar Dünya’yı ele geçirmeye kalkarsa en az onlar kadar zeki olan diğerleri buna engel olacaktır.

Kısacası tek bir süper zeka yerine tüm insanlığın üstün zekalı olması doğal bir otokontrol ortamı yaratacaktır. Ancak siz buna tıpkı Mass Effect oyunundaki Geth akıllı robot toplumunda olduğu gibi, çoğulcu demokrasinin yerini alan ve ışık hızında işleyen internetle çalışan dijital konsensüs de diyebilirsiniz. Şimdilik hayal, ama 2035’den sonra dünya hızla bu yola girecek.

Öyleyse biz de çoğunluğun fikirlerini azınlığa dayattığı demokrasi yerine (ki küreselleşme elitlerinin bir dayatmasıdır), yeryüzündeki herkese fırsat eşitliği sağlayarak (tıpkı Asimov’un hayal ettiği gibi) tüm Dünya’yı canlı bir gezegene dönüştürmenin faydalarını günümüz gerçekleriyle görelim:

İlgili yazı: Yapay Seks >> Rönesans Heykellerinden RealDoll’a Seks Robotlarının Geçmişi ve Geleceği

elon_musk-neuralink-yapay_zeka-süper_zeka-jarvis

 

Gerçek komplo teorisi

Bugün Dünya’yı sayıları 200’ü bulmayan güç odakları yönetiyor ve bunların büyük kısmı devletler üzerinde söz sahibi olan nüfuzlu aileler. Neyse ki her zaman aralarında anlaşamıyorlar ve onlar çatışırken özgürlük dediğimiz arada kendini gösteriyor. Güç odaklarının çatışması maalesef şiddeti artırıyor; ama aynı zamanda tek tek ülkelere hareket alanı sağlıyor.

Bununla birlikte güç odakları genel çıkarlar söz konusu olduğunda hep bir arada hareket ediyor. Bu da Dünya vatandaşlarının kesin özgürlük sahibi olmasını önlüyor. Felsefeye meraklıysanız bu konu ta Alman ulusunun kurucu babalarından olan Hegel’in efendi-köle diyalektiğine kadar gider.

Ancak, Elon Musk’ın Google’ın kurucusu olan Larry Page’le birkaç yıl önce tartışmasının sebebi de bu: Musk, Google ve Facebook’un yapay zekayı kendine sakladığını söylüyor. Ona göre Facebook ve Google özgürlükçü şirketler değil. Sadece tekelci petrol şirketlerinin dijital versiyonları. 😮

İlgili yazı: Yapay Kaslı İnsana Benzer Robot

 

İktidar mücadelesi

Bu senaryo gerçekleşirse ücretsiz içerik reklam ağı ve bilişsel analiz şirketleri süper zekayı geliştiren ilk firmalar olacak ve 20 yıl sonra Dünya’yı bugünkü aileler yerine süper zeki dijital elitler yönetecek.

Dijital elitler ile petrol elitleri arasındaki çıkar çatışmasının teknolojik kökenlerini İnternet özel hayatı nasıl yok etti yazısında kısa geçmişiyle anlattım. Ancak, Bill Gates ve Stephen Hawking süper zekadan neden kaygı duyuyor derken biraz da meselenin bu yönüne dikkat etmek lazım.

Keza devletlerin ve onların ortağı olan telekom şirketlerinin Facebook ile Google’ın yurttaşlara ücretsiz veya ucuza internet erişimi sağlamasını önlemesinin arkasında sadece parayı Facebook’a kaptırma endişesi yok. Biz aslında eski elitlerle yeni elitler arasındaki mücadeleyi izliyoruz.

Söz konusu senaryonun ne kadar gerçekçi olduğunu tarih gösterecek; ama para olmadan icatla inovasyon olmayacağını bilir ve süper zekayı önce zenginlerin geliştireceğini kabul edersek Elon Musk’ın kaygılarını da anlarız. Ancak bu sırada en önemli soruyu unutuyoruz. Hemen soralım:

İlgili yazı: Laptop Boyunda Optik Kuantum Bilgisayar

elon_musk-neuralink-yapay_zeka-süper_zeka-jarvis

Asimov’un Vakıf serisinde Hari Seldon ikinci galaksi imparatorluğunu kurmak için saman altından su yürüten süper zeki robotlarla anlaştı. Resimde ilk imparatorluğun merkezi şehir gezegen Trantor.

 

Elon Musk kimin adamı?

İlginç ama Elon Musk ile Amazon’un kurucusu Jeff Bezos kimsenin tarafında değil gibi gözüküyor ve büyük olasılıkla Uber CEO’su Travis Kalanick de bu asi gruba dahil. Ancak, bunun nedenlerini konumuzun dışına çıkmadan tartışamayacağımız için şimdilik süper zekaya odaklanarak Musk’ın süper zeka tehlikesini önlemek için geliştirdiği ikinci çözüme bakalım:

Open AI

Güney Afrika kökenli altyapı girişimcisi Musk Neuralink startupına ek olarak kâr amaçlı olmayan Open AI yapay zeka araştırma şirketini kurdu ve bu şirketin iki amacı var:

Birincisi, geleceğin global dijital diktatörlüğünü önlemek üzere, güvenli en iyi uygulamalar belirmek ve bu kurallar çerçevesinde yapay zeka geliştirerek süper zeka tehdidine karşı önlem almak. İkincisi de yukarıda belirttiğimiz gibi tüm yapay zeka gelişmelerini halka açmak.

İlgili yazı: Google Brain ile Robot Dedektif Çağı Başladı

elon_musk-neuralink-yapay_zeka-süper_zeka-jarvis

 

Neuralink yol haritası

İnsan beynine Neuralink bilgisayar çiplerini yerleştirmek ha deyince olacak kolay bir iş değil. Önce hastaların arasından beynine dijital sinir danteli taktırmak isteyen gönüllüler bulunacak. Beyin ameliyatları riskli operasyonlar olduğu için yetkililer ilk olarak hayvanlar üzerinde deney yapılmasını isteyecekler.

Aslında son derece gelişmiş ilaç ve ameliyat simülasyonu kapasitesine sahip olacak süper zekanın hayvanlar üzerinde deney ihtiyacını ortadan kaldıracağını düşündüğümüzde bu oldukça ironik bir durum.

Her durumda Neuralink bu yolu takip ederek önce Parkinson ve epilepsi hastaları için beyin kontrol çipleri geliştirecek. Ardından insan beynini bilgisayarlara bağlamak, telepatik internet ve nihayet süper zeka gelecek. Artık en tutucu tahminler bile sınırlı süper zekanın gelişini 2035’e çekmiş bulunuyor. İnsandan her alanda üstün olan genel süper zeka için de 2045’i hedef gösterebiliriz.

İlgili yazı: Uber Robot Taksi Hizmeti Başlatıyor

elon_musk-neuralink-yapay_zeka-süper_zeka-jarvis

 

Etik boyutlar

Neuralink sayesinde ilk insan bilgisayarlar Einstein kadar zeki olabilirler (gerçi zeka, sanat ile yaratıcılık nedir ve dijital sinir danteli ile sadece insan beyninin daha hızlı çalışmasını sağlayarak yeni Mozartlar yaratabilir miyiz sorusu apayrı bir konu); ancak insanların süper zeki olmayı kaldırabileceği de şüpheli görünüyor.

Öncelikle Parkinson hastalarının bile beyne takılan iç protez çipi (implant) nedeniyle migren ağrısı çekme riski var. İkinci risk ise gerçekten kaygı verici:

Belki de insan sonrası ilk zeki canlı türü (beyni bilgisayara eklenmiş ilk post human) üstün zekayı kaldıramayarak çıldıracak. Süper zeki insanlar psikopata bağlayıp vatandaşlara saldırır, dünyayı ele geçirme planları yapar veya basitçe intihar ederse bu trajedi olur ve biz de dünyayı kurtaran adam yaratmak yerine, yalnızca yeni sinir hastalıkları icat etmiş oluruz.

Ancak kontrolsüz süper zekanın tehlikelerini düşündüğümüzde Elon Musk gibi girişimcilerin bu riski göze alacağını söyleyebiliriz. Musk’ın sadece zengin olmayı planladığını düşünsek bile insan uygarlığının yapay zekadan büyük kazanımları olacak.

Bunlardan biri de işsizlik sorunu: Yapay zekanın önce insanları işsiz bırakacağını ve sonra da milyarlarca insana yeni iş imkanları sağlayacağını düşününce geleceğe Elon kafasıyla hazırlanabileceğimizi görüyoruz. Bu bağlamda Elon Musk’ın yalnız olmadığını da söyleyelim. Stephen Hawking’den Max Tegmark’a kadar birçok fizikçi insanlığın geleceğini kurtarmak için işbirliği yapıyor.

İlgili yazı: Robot Polis Amerika’da Terörist Öldürdü

elon_musk-neuralink-yapay_zeka-süper_zeka-jarvis

Beyin çipleri olayları unutmamızı ve balık hafızalı olmamızı engelleyecek. Peki her şeyi hatırlamak ne kadar sağlıklı?

 

İnsanlığın Geleceği Enstitüsü

Neuralink gibi startupların gelişmesi ve desteklenmesi için yenilikçi çözümler sunan Y-Combinator’ın 31 yaşındaki başkanı Sam Altman insanlığın süper zekayı geliştirmek üzere olduğunu düşünüyor. Bu yüzden de Elon Musk’la birlikte Open AI girişimini kurdu.

Evet, milyar dolarlık Open AI girişimi yapay zeka araştırmalarını halka açıyor ve Neuralink de insanları bilgisayara dönüştürmeyi amaçlıyor. Beni asıl heyecanlandıran nokta da eskiden blogda yazdıklarımızın şimdi iş adamları tarafından destekleniyor olması.

Nitekim bundan 4 yıl önce yayınlanan dijital avatarlar yazısında insanların organik süper bilgisayara dönüşeceğinden söz etmiştim ve Elon Musk’ın bu alana yatırım yapması da uzak geleceğin aslında pek yakın olduğunu gösteriyor.

İlgili yazı: Telepatik Takı Prose >> Sen aşkını düşün o kalbinden geçenleri sevgiliye mesaj atsın

elon_musk-neuralink-yapay_zeka-süper_zeka-jarvis

Elon Musk süper zekanın bize kırmızı gözlü savaş robotlarıyla saldırmayacak kadar sinsi olacağını söylüyor. Resimde Judge Dredd filmindeki eski savaş robotu.

 

Roma imparatoru

Elon Musk, süper zeka Roma imparatoru Marcus Aurelius gibi olursa sorun yok diyor: “Ancak imparator Caligula olursa biz yanmışız.” Bill Gates’in de aynı fikirde olduğunu görebiliriz. Microsoft’un kurucusu yapay zekanın global nükleer savaştan tehlikeli olduğunu söylüyor. Ancak süper zekanın risklerine dikkat çekenler arasında filozoflar da var:

Oxford Üniversitesi felsefe profesörü Nick Bostrom, Süper Zeka kitabında, üstün zekanın onu veya tercihlerini değiştirmemize engel olacağını belirtiyor ve süper zeka bizi yok etmek isterse ona engel olamayacağımızı savunuyor.

İlgili yazı: İnsan Ömrü Neden 122 Yıl?

elon_musk-neuralink-yapay_zeka-süper_zeka-jarvis

Süper zekaya karşı en iyi çare herkesin Zeus olması. Herkes süper zeki olursa kimse kimseye karşı üstünlük kuramaz. Neuralink’in amacı bu.

 

Sektör ve üniversite güç birliği yapıyor

2015 yılında Neuralink kurucusu Musk, Bostrom ve diğer yapay zeka uzmanları Puerto Rico’da düzenlenen yapay zeka konferansına katıldılar. Konferansı MIT’de çalışan 49 yaşındaki fizikçi Max Tegmark yönetti ve bizler Tegmark’ı uzayda sonsuz sayıda alem olduğunu öne süren çoklu evren modelinden biliyoruz.

Ancak, kendisi aynı zamanda Boston merkezli Yaşamın Geleceği Enstitüsü’nün başkanı. Bu enstitü güvenli süper zeka geliştirmenin yollarını bulmak için kuruldu ve Puerto Rico’daki konferans ilk kapsamlı etkinlikleri oldu.

Sonuçta Musk, Yaşamın Geleceği Enstitüsü’ne 10 milyon dolar ve son yıllarda Evren’in bir bilgisayar simülasyonu olup olmadığını araştıran Tegmark da 1,5 milyon dolar bağış yaptı (Biz okullardan felsefe ve temel bilim derslerini kaldırıyoruz; ama bu dersler şekilde görüldüğü gibi insanlığı kurtarıyor).

İlgili yazı: İngilizler Biyoprinterda İnsan Kalbi Bastılar

elon_musk-neuralink-yapay_zeka-süper_zeka-jarvis

Yoksa Elon Musk insanları süper zekayla korkutarak herkesin beynine çip yerleştirmek mi istiyor? Belki de asıl kendisi insanlara daha iyi reklam gösterip para kazanmak için insan beynini ele geçirmek niyetinde. 😉

 

Kendimizi kandırmayalım

Süper zeka kaçınılmaz olarak gelecek. Bu noktada “Korkmayın, sermaye kontrolü elden kaçırmamak için süper zekanın geliştirilmesini engeller” demek, gökdelenden aşağı düşerken “Henüz yere çarpmadım, bak uçuyorum” demeye benziyor.

İkincisi robotlar biz insanların dediğinden çıkmaz demek çok saçma. Ya robotunuz sizin kararlarınıza katılmazsa ne olacak? Ya insanlara hizmet etmek yerine insan haklarına benzer şekilde robot hakları, yüksek maaş ve sigorta isterse ne olacak? Robotu kapatma düğmesine basmanıza izin verecekler mi?

Elon Musk diyor ki “Yapay zekayı gözünüzde canlandırmak istiyorsanız insansı robotların kırmızı ışıkta parlayan gözleriyle üstümüze ordular halinde yürüyeceğini düşünmeyin. Bunun yerine elmastan üretilen ve minik bilgisayarları olan mikroskobik sentetik bakteriler düşünün.”

“Bu mikroskobik robotların, yani nanitlerin insan damarlarında gizlendiğini düşünün ve sonra birden hepimizin vücuduna bir mikrogram botolinum zehri verdiğini hayal edin. Hepiniz öldünüz. Süper zeka bizi işte böyle yok edebilir.”

İlgili yazı: Aşkın İnsan Üstün İnsana Karşı

elon_musk-neuralink-yapay_zeka-süper_zeka-jarvis

Johnny Depp Evrim filminde ölümden kaçmak için beynini bilgisayara aktararak süper zekaya dönüşüyordu.

 

Doğrusu beter olabiliriz

Korkmayın, süper zeka kötü niyetli olursa bizi böyle yok etmeyecek; çünkü süper zeki olacak ve bizi nasıl yok edeceğine aklımız ermeyecek. 🙂 Tabii bu konuda bazıları kafasını kuma gömebilir ve Elon Musk sadece pazarlama ve reklam peşinde diyebilir.

Örneğin SpaceX roket şirketinin reklamını yapmak için Mars’a gideceğim diye hava atıyor ve yeni kurduğu Neuralink şirketini tanıtmak için de süper zeka tehlikesi uyduruyor diyebilirsiniz. Ne de olsa Elon Musk gerçek bir altyapı girişimcisi olarak tam da ekonomik kriz sırasında ABD hükümetini elektrikli spor otomobil yapmaya ikna etti. Bu da yeni bir kurnazlık olabilir.

Ancak öyle düşünmemek gerekiyor. Bugün Facebook ile Google rakiplerini alt etmek için hızla yapay zeka geliştiriyor. Bu şirketler gelecekte daha çok para kazanmak için tıpkı Kırmızı Başlıklı Kız Masalındaki kurt gibi olmak ve bizi her defasında daha iyi görmek zorundalar.

Kısacası dijital dönüşüm ve Endüstri 4.0’daki büyük veri analiz yarışı ile yeniden hedefleme reklamları bizi kaçınılmaz olarak ve hızla süper zekaya götürüyor.

İlgili yazı: Kuantum Bilinç: İnsan Beyni Kuantum Bilgisayar mı?

elon_musk-neuralink-yapay_zeka-süper_zeka-jarvis

Bu iş adamı beynini bilgisayara yükleyerek ölümsüz olmak istiyor.

 

Zihnimizi bilgisayara yükleyeceğiz

Merak etmeyin, Rusların da çılgın iş adamları var. 😉 Bunlardan biri de Dmitry Itskov. Itskov insanların yaşlanmasını önleyen kök hücre tedavisini geliştirerek ölümsüz olmak istiyor. Ancak ömrünü buna yetmezse B planı hazır: Zihnini bilgisayara yükleyip sanal alemde yaşamak.

Doğruyu söylemek gerekirse bu plan Elon Musk’ın yeni kurduğu Neuralink şirketinin geliştireceği dijital sinir dantelini insanların beyin kabuğuna yerleştirmekten pek de farklı değil. Hatta Itskov 30 yıl sonra zihnini telepatik internet üzerinden bilgisayara yükleyebilir.

Ancak, Amerikan donanması Soğuk Savaş jargonuyla Deli Ivan bunu başarırsa çok önemli bir soru ortaya çıkacak: Neuralink ile nsanların zihnini bilgisayara yüklemek mümkünse içinde yaşadığımız Evren de bir bilgisayar simülasyonu olabilir mi? Bu konuya eğilin derim; çünkü içinde Matrix, süper zeka ve insan ilişkisine dair ilginç ipuçları var. 😉

Haccetepe TEDx’te süper zekanın gelişini anlattım

9 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir