Bitcoin’de Gizlilik Nasıl Korunur?

gizlilik-bitcoin-para-vpn-tor_browserBirçokları Bitcoin sisteminin anonim olduğunu, yani Bitcoin ile yaptığınız havale ve satın alma işlemlerinin kimse tarafından takip edilemeyeceğini düşünüyor. Oysa Bitcoin dünyanın en şeffaf ödeme ağlarından biri. Ancak, aşağıdaki kurallara uyarsanız Bitcoin’de gizlilik mümkün.

Bitcoin’de izinizi sürebilirler

Bitcoin çoğu zaman Tor ağı üzerindeki saklı hizmetler gibi anlaşılıyor. Kullanıcılar Bitcoinle’le yaptıkları işlemlerin gizli kalacağını, devletin ve diğer odakların bu işlemleri takip edemeyeceğini düşünüyor. Bu da yanlış bir gizlilik algısı oluşturuyor. Kullanıcılar Bitcoin’de sahte bir güven duygusuyla hareket ediyor ve gizliliğini korumaya çalışmıyor.

Oysa TOR ağındaki kullanıcıların bile kimliğini tespit etmek mümkün. Bunun için gözetleme amaçlı düğümler ve uzun süreli gözetleme teknikleri var. Ancak Bitcoin gerçekten şeffaf. En basitinden TOR saklı servislerinde gizli satıcılarla işlem yapıyorsunuz.

Oysa Bitcoin ile bir ürün satın aldığınız veya Bitcoin’i bozdurup dolar aldığınız anda açığa çıkabiliyorsunuz. Kısacası gizlilik ile anonimliği birbirine karıştırmamak gerekiyor. Bu yüzden önce Bitcoin’de sizi nasıl takip edebileceklerine bakalım.

İlgili yazı: Facebook Sohbet Botunu Çok Zeki Diye Kapatmadı

 gizlilik-bitcoin-para-vpn-tor_browser

 

Bitcoin çok şeffaftır

Üstelik sıradan kullanıcılar bu kadar şeffaf bir ödeme sistemiyle çalışmak istemeyebilirler. Bir kere bütün Bitcoin işlem bilgileri halka açık ve izlenebilir olan Bitcoin ağında kalıcı olarak saklanıyor. Bitcoinlerin nerede tutulacağı ve nereye gönderileceğini belirlemek için Bitcoin adresleri kullanılıyor.

Kullanıcılar bu adresler için kendi özel cüzdanlarını oluşturuyor. Elbette bunlar kullanıcıların ismini içermeyen şifreli ve anonim dijital cüzdanlar. Ancak, bir adresle Bitcoin işlemi yaptığınız anda adresiniz Bitcoin işlem geçmişi ile izlenebilir hale geliyor. Bir adresin bakiyesini ve o adres üzerinden yapılan bütün işlemleri herkes görebiliyor.

İlgili yazı: İnternetinizi Uçuracak En İyi 10 Modem

gizlilik-bitcoin-para-vpn-tor_browser

 

Mal alırken kimliğiniz ortaya çıkabilir

Genellikle kullanıcılar bir hizmet veya ürün satın aldıkları zaman kimliklerini ifşa ediyor. Bitcoin adreslerinin sonsuza dek anonim kalması imkansız.

Blockchain kalıcı kayıtlardan oluştuğu için bugün izlenebilir olmayan bir işlemin yarın izlenebileceğini bilmeniz gerekiyor. Peki gizliliğinizi korumak için ne yapabilirsiniz? 8 adımda görelim.

İlgili yazı: Düz Dünya Teorisini Çürüten 12 Kanıt

gizlilik-bitcoin-para-vpn-tor_browser

 

1. Gizlilik için adres değiştirin

Gizlilik için her adresi sadece bir kez kullanın. Her işlem için yeni bir adres kullanın. Ayrıca adresinizi kimseye söylememeye dikkat edin. Böylece hackerlara karşı Bitcoinlerinizi daha iyi korumuş olursunuz.

2. Ödeme alırken de değiştirin

Bitcoin derken sürekli bir şey satın almayı düşünüyoruz. Oysaki sizden Bitcoin ile bir şey satın alabilirler. Bu yüzden size yapılacak her yeni ödeme için de ayrı Bitcoin adresi kullanın.

İlgili yazı: İnternette teknik takip ve gözetimi önleme rehberi

gizlilik-bitcoin-para-vpn-tor_browser

3. Farklı cüzdanlar kullanın

Bitcoin adreslerinin TOR ağı gibi işlem geçmişi ve davranış analiziyle tespit edilebildiğini söyledik. Ancak bu zaman isteyen uzun bir süreç: Siz de ürün satın alma, hizmet satın alma, ödeme alma gibi işlemleriniz için tümüyle farklı adresler kullanabilirsiniz.

Böylece işlem geçmişinden sizi tespit etmeleri daha zor olur. Örneğin, size para gönderen kişiler diğer adreslerinizden kime para gönderdiğinizi bilemez. Gizlilik konusunda akılda tutmanız gereken en önemli şey bu.

İlgili yazı: Kontrollü Güç >> Telefon pil ömrünü uzatmak için en çarpıcı 5 yöntem

gizlilik-bitcoin-para-vpn-tor_browser

 

4. Halka açık yerlerde dikkatli olun

Bitcoin üzerinden bağış toplamak için Bitcoin adresinizi web sitesinde veya Facebook hesabınızda yayınlarsanız gizliliğiniz ortadan kalkar. Diyebilirsiniz ki diğer adreslerim gizli. Ancak, halka açık Bitcoin adresinden gizli Bitcoin adreslerine para transferi yaptığınız anda, o adreslerin de gizliliği ortadan kalkacaktır.

5. Ne yaptığınızı söylemeyin

“Dün Vatan Bilgisayar’dan Bitcoin ile grafik kartı satın aldım” diye Tweet attığınız anda gizliliğiniz yok olur. Vatan Bilgisayar Bitcoin ile ödeme almıyor ama Bitcoin kabul eden online mağazalar var. Buna dikkat edin.

İlgili yazı: Bitcoin ve Altcoin ile nasıl yatırım yapılır?

gizlilik-bitcoin-para-vpn-tor_browser

 

6. IP adresinizi görürler

Bitcoin P2P eşler arası iletişim ağıyla çalışıyor. Bu yüzden telekom şirketi ve devlet aktörleri IP adresinizi kaydedebilirler. Ayrıca tam düğüm istemciler bütün kullanıcıların işlemlerini kendi üzerinden aktarıyorlar. Bunlar gözetleniyorsa sizin IP adresiniz de gözetlenecektir.

Dahası siz bir tam düğüm istemciyseniz ve bilgisayarınız üzerinden yasa dışı bir işlem yapılırsa, üstelik devlet de bunu takip ediyorsa suçu sizden bilebilirler. En iyisi tam düğüm istemcisi olarak çalışmamanız.

Ayrıca güvenilir bir VPN ve hatta TOR ağı üzerinden Bitcoin işlemi yaparak IP adresinizi iyice gizleyebilirsiniz; ama VPN’leri gözetleyebildiklerini veya bizzat VPN’lerin log tutabileceğini unutmayın.

İlgili yazı: Robotlaşma yüzünden şoförler 2027 ve cerrahlar 2053’te işsiz kalacak

gizlilik-bitcoin-para-vpn-tor_browser

 

7. Karıştırma hizmeti kullanmayın

Karıştırma hizmetleri siz Bitcoin ile işlem yaparken adresinizi gizlemeye çalışıyor. Bunun için de tam siz işlem yaparken bağımsız Bitcoin adresleri ile aynı miktarda Bitcoin gönderiyor veya alıyor. Ancak bu gizlilik konusunu çözmüyor, aslında hiçbir işe yaramıyor.

Nitekim internetin en büyük karıştırma hizmeti olan BitMixer1 gizlilik sağlayamadığını öğrendiği için geçenlerde hizmetlerini durdurdu. Hatta bazı ülke ve eyaletlerde karıştırma hizmeti kullanmak suç olarak görülüyor. Üstelik bu siteler sizi gizlemek yerine Bitcoinlerinizi çalabilir veya bizzat sizi gözetleyebilirler. Özellikle de büyük Bitcoin transferlerinde sizi gizlemeleri çok zor.

İlgili yazı: 18 Ayda Nasıl 24 Kilo Verdim?

gizlilik-bitcoin-para-vpn-tor_browser

 

8. Yeni önlemler geliştirme

Bitcoin’de gizlilik konusunu iyileştirmek için yeni çözümler geliştiriliyor. Örneğin, ödeme iletisi API’larını değiştiriyor ve böylece Bitcoin ile ödeme yapılırken başka adreslerin de izlenebilir olmasını engellemeye çalışıyorlar.

Bitcoin Core adres değişiklikleri zamanla diğer cüzdanlara uygulanabilir. Grafik kullanıcı arayüzlerine resim doğrulama adımları eklenebilir veya kullanıcılar aynı adresi iki kez kullanmamaları konusunda uyarılabilir. Aynı zamanda rastgele kullanıcı işlemlerine anlık katılım ile kalabalığın içinde gizlenmeniz sağlanabilir; ama şimdilik Bitcoin blockchain sisteminin TOR ağı gibi anonim olmadığına dikkat edin.

1BitMixker

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version
Yandex