Kontrollü Güç >> Telefon pil ömrünü uzatmak için en çarpıcı 5 yöntem

akıllı telefon pil tasarruf 1

Galaxy S4 telefonumu yanlışlıkla kırıp acilen yeni telefon almak zorunda kaldığımda General Mobile Android One’ı denemeye karar verdim. Android One’da yüklü olan Lollipop sürümünün donanıma özel yazıldığı ve gömülü uygulama barındırmayan telefonun hızlı çalıştığı söyleniyordu (iPhone gibi).

Doğrusu “marka” Android telefonlarda izinsiz olarak sürekli yeniden başlayan gömülü uygulamaların RAM’i doldurup telefonu yavaşlatması ve pili tüketmesinden bıkmıştım. Bahane ile 2600 TL’lik telefonlardan daha hızlı çalıştığı söylenen GM Android One’ı test edeyim dedim. Bu yazıda hem test sonuçlarını paylaşıyor hem de telefonda pil ömrünü uzatmakla ilgili 5 ipucu sağlıyorum.

İlk bölümde ister iPhone olsun ister Android, telefonda pil ömrünü uzatmakla ilgili genel tavsiyeler bulacaksınız. Bonus kısmında ise Android One’da pil ömrünü uzatmak için neler yapabileceğinize değineceğim. Hiçbirimiz tatil dönüşünde şarj hizmeti vermeyen bir otobüste telefon pilinin bitmesini istemeyiz. Hemen başlayalım. 🙂

 

 

 

akıllı telefon pil tasarrufu 4

 

1. Gereksiz uygulama kurmayın

Telefonunuzdaki mobil uygulamalar ücretsiz değil. Aslında en değerli şeylerimizden biri olan kişisel bilgilerimizi kullanıyor ve bunları üçüncü taraflara satarak para kazanıyorlar. Peki bunun telefon pilinin hızlı bitmesiyle ne ilgisi var?

Çok ilgisi var, çünkü telefonlardaki uygulamalar arka planda çalışıyor ve Clean Master gibi bir pil-RAM yönetim uygulaması kullansanız bile sürekli yeniden başlayarak pili bitiriyor. Ayrıca RAM’i, yani cihazınızın belleğini azaltıyor. Bu da işlemcinin çok çalışıp ısınmasına ve pili daha hızlı tüketmesine yol açıyor.

Kısacası telefona kullanmadığınız hiçbir uygulama kurmayın. Samsung gibi markalarda ise telefona gömülü olarak gelen uygulamaları güncellemeyin veya güncellemelerini kaldırın. Ayrıca kullanıcı sözleşmelerini kabul etmeyin. Böylece gömülü uygulamaların en azından RAM’i doldurmasını önlemiş olursunuz.

İlgili yazı: Laptop ve tablette pil ömrünü uzatmanın en pratik 10 yolu

 

akıllı pil ile telefon tasarruf 3

 

2. Ekran parlaklığını azaltın

Telefonda en çok pil tüketen parça cihazın ekranıdır. Parlaklığı kısın. Bugün telefon ekranları piyasada satılan en kaliteli Full HD TV ve monitörlerden daha ileri teknoloji içeriyor ve hepsi de öğle güneşiyle mücadele edecek kadar parlak ekranlar. Ayrıca üreticiler telefonu ürün standında satmak için ekran parlaklığını fabrika ayarıyla açıyor.

Kısacası telefonun fabrika ayarlarını değiştirin, otomatik parlaklık özelliğini kapatın ve resimde olduğu gibi elle kendi parlaklık ayarınızı yapın. Resme bakınca telefon parlaklığını çok kıstığımı sanabilirsiniz ama tersine, bu düşük ayarda bile ekranı güneşli yolda gayet rahat görebiliyorum.

 

akıllı telefon pil tasarruf 2
Tatilde pil bitince kilitlenmeyin,

 

İkinci olarak ekran kilit süresini maksimum 1 dakika olarak ayarlayın. 30 saniye olarak da ayarlayabilir ve ekranın otomatik olarak kapanmasıyla pil tasarrufu yapabilirsiniz; ama 30 saniye aktif kullanım için çok kısa bir süre. Öyle ki ekranı kullanmak için sürekli kilidi açarak uyku modundan çıkmak zorunda kalacaksınız. Bu da pil tüketimini artıracak.

Oysa ekran kilidi süresini 1 dakika olarak belirlerseniz telefonu ekran kapanmadan daha uzun süre kullanabilirsiniz. Bu sırada arka plandaki uygumalar da uykuya geçerek pil tüketimini azaltır.

 

akıllı telefon pil tasarrufu 3

 

3. Titreşimi kapatın

Titreşim mekanik bir olay ve titreşim oluşturmak için kullanılan kinetik enerji fazla güç çekiyor. Üstelik yeni telefonlar eski telefonlar kadar güçlü bir şekilde titremiyor. En azından telefonu uzun süre kullanamayacağınız zaman titreşimi kapatarak pil tasarrufu yapabilirsiniz. Titreşimi genellikle ses ayarlarından kapatıyorsunuz.

4. Senkronizasyonu (eşitleme) kapatın

Eşitleme özelliği, örneğin Samsung marka bir telefonunun rehberini Facebook kişileriyle senkronize etmenizi sağlar. Bu yüzden de bana göre son derece gereksiz bir uygulamadır. Çünkü telefonda Facebook yüklü ve bu uygulamanın kendi arkadaş listesi var.

Eşitleme sürekli olarak Wi-Fi veya 3G kullanıyor. Bu hem internet bağlantınızı yavaşlatıyor hem de telefonun uykuya geçmesini önleyerek pil tüketimini hızlandırıyor. Aktif internet bağlantısının da fazla güç harcadığını unutmayın.

Aynı zamanda eşitlemenin telefonun hafızasını doldurarak RAM’i ve depolama alanını kısıtlayacağını, bunun da pil tüketimini artıracağını akılda bulundurun. Android telefonlarda eşitlemeyi “hesaplar” altında kapatabilirsiniz (Twitter ve diğer uygulamalar da buna dahil).

 

akıllı telefon pil tasarrufu 5

 

5. GPS ve interneti kesin

Akıllı telefonda interneti kesmek telefonu aptal etmek demek ve bu da cihazın kullanım mantığına aykırı. Ancak telefonun internet bağlantısını kesmeden de pilden tasarruf edebilirsiniz.

Örneğin GPS özelliğini (konum) sadece Google ve Yandex Haritalar gibi bir navigasyon hizmetini kullandığınız zaman açın. Check-in yaparken de aynı mantık geçerli. Örneğin ben GPS’i sadece Instagram ve Swarm’da check-in yaparken açıyorum.

Wi-Fi alanı (hotspot) özelliğini telefon şarja takılıyken kullanmaya gayret edin, yoksa çok pil tüketiyor. Bluetooth bağlantısını açık unutmayın ve Wi-Fi bağlantısı olan noktalarda 3G yerine Wi-Fi kullanın (3G pil tüketimini artırıyor).

 

iğeai
Kampta pil tasarrufu ve yedek pil, güneş veya rüzgar enerjisi şart.

 

Bonus: Androıd One’da güç tasarrufu

Android One, Android’in özel bir sürümü ve bu sürümü destekleyen telefonların donanımını çekirdek kod düzeyinde (kernel) destekliyor. Böylece iPhone’da olduğu gibi yüksek pil tasarrufu sağlıyor.

Android One telefonlar ayrıca tüm yazılım güncellemelerini anında alıyor. Örneğin Lollipop 5.0 Samsung’a yeni gelirken ben Android 5.1.1 yüklü bir telefon satın aldım. Üstelik 5.1.1’de uyku modu gibi gelişmiş özellikler bulunuyor.

Bu da uygulamaların telefonu kullanmadığınızda otomatik olarak kapanmasını sağlayarak pil ömrünü uzatıyor.

 

akıllı telefon pil tasarrufu 7

 

Clean Master kurun

Bonus 1: Bu uygulama RAM ve pil yönetimi yapıyor. Aynı zamanda otomatik olarak başlayan uygulamaları uyutuyor ve birçoğunun telefonu başlatırken yeniden açılmasını önlüyor. Böylece RAM’i temiz tutuyor.

Clean Master’ı diğer telefonlarda kullanabilirsiniz ve ben de Galaxy S6’da test ettim ama şunu rahatlıkla söyleyebilirim: Lollipop 5.1.1 Android One ile çok daha iyi sonuç alıyorsunuz. Çünkü Samsung’un gereksiz gömülü uygulamalarının tersine, General Mobile’da Clean Master bir uygulamayı kapatırsa o uygulama gerçekten kapalı kalıyor.

 

akıllı telefon pil tasarrufu 8

 

Düzenli temizleyin

Bonus 2: Clean Master ile günde en az bir kez temizlik yapın (1). Ara sıra telefonu hızlandırın (2) ve telefonu çantaya koyarken sırasıyla bu iki adımı uyguladıktan sonra bir de Tek Tık Uyut kısayolu ile uygulamaları uyutun (3).

Bonus 3: Türkiye’nin internete uyguladığı gözetim ve sansürü aşmak üzere VPN kullanıyorsanız bunu sadece gizli browser sekmelerinde açın. Normal kullanımda ise VPN’i kapatarak pil tasarrufu edin. Ayrıca VPN’i kapattıktan sonra Clean Master Tek Tık Uyut kısayol düğmesine de basın.

 

ıoüdı

 

Fotoğraf biriktirmeyin

Bonus 4: Android One ayarlarından uyku modunun her zaman açık olduğunu kontrol edin ve pil ömrünü korumak için telefonu boşalmadan şarj etmeyin. Bu konuda General Mobile kullanıcıları çok şanslı. Çünkü Lityum polimer pilleri var. Bu piller yüzde 30 boşaldığında yüzde 30’dan şarj oluyor. Eskiyen lityum iyon piller gibi kendini yüzde 70 doluyken yüzde 100 dolu sanmıyor.

Bonus 5: Galerideki fotoğrafları Clean Master gelişmiş sekmesi ile yedekleyin ve telefondan silin. Resimlerin Whatsapp, Instagram, ekran görüntüsü, indirilenler gibi diğer klasörlerdeki kopyalarını elle veya Clean Master ile silin.

 

gğığ

 

SD kartı kullanın

Ayrıca mobil uygulamaları ve resimleri SD karta taşıyın. Dinlemediğiniz MP3’leri ve izlemediğiniz videoları telefonda tutmayın. Depolama alanı ne kadar boşsa telefon o kadar hızlı çalışır ve o kadar az pil harcar.

Bu ipuçlarına dikkat ederek telefonumun RAM’inde her zaman 1080 MB boş alan yaratıyor ve aynı anda 6 uygulamayı bile cihaz yavaşlamadan kullanabiliyorum: Telefonumu 4 saat içinde 1 saat video izleyerek, 3 saat internet radyosu dinleyerek ve bu sırada Instagram’a girip e-kitap okuyarak test ettiğimde, pilin yüzde 100’den sadece yüzde 66’ya düştüğünü gördüm. Size de tavsiye ederim. 🙂

Yorumlar

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version
Yandex