Kok-hucrelerle-korluk-tedavisi-ne-zaman-geliyor

Kök Hücrelerle Körlük Tedavisi Ne Zaman Geliyor

Kok-hucrelerle-korluk-tedavisi-ne-zaman-geliyorKörlük yakın gelecekte kök hücrelerle tedavi edilecek. Doktorlar ağtabakası ve görme sinirini kök hücrelerle büyüterek körlüğü iyileştirecek. Amerikan Ulusal Göz Enstitüsü, gözün görme sensörü olan ağtabakasını ve gözden gelen sinyalleri beyne ileten göz sinirlerini onarmak için 12,4 milyon $ ayırdı.

Körlük vizyonu

Görme sinirlerini oluşturan nöronlar doğarken bir kez geliyor ve diğer hücrelerde olduğu kendini yenilemiyor. Gözde ışığın düştüğü ağtabakası ve ağtabakasından gelen sinyalleri beyne ileterek görmeyi sağlayan optik sinirler hasar görünce körlük ortaya çıkıyor.

Sarı nokta hastalığı (maküler dejenerasyon) ve karasu (karasu) gibi ağtabakasını (retina) yok eden hastalıklardan kaynaklanan körlük sorununun tedavisi bulunmuyor. Daha doğrusu bugüne kadar tedavisi yoktu.

Ancak, Amerikan Ulusal Göz Enstitüsü körlük sorunuyla karşılaşan hastaların kök hücrelerini klonlayarak bunları ağtabakası ve görme sinirine enjekte etmeyi planlıyor. 12,4 milyon dolar bütçe ayrılan proje tamamlandığında insan gözü kendini kopan kertenkele kuyruğu gibi onaracak.

İlgili yazı: Renk Körlüğünü Düzelten Gözlük

Ağ tabakası.

 

Böylece körlük geçecek

Körlük sorununa yol açan katarakt aslında büyük ölçüde tedavi edilebilen bir hastalık. Işığı göze odaklayan merceklerin bulutlanmasından kaynaklanan kataraktı cerrahi operasyon veya lazer ameliyatıyla düzeltmek mümkün.

Ancak yaşlılarda sorun çıkabiliyor. Özellikle dikişli ameliyatlarda mercek eskisi gibi saydam olmuyor. Lazer operasyonu ise yaklaşık 1 saat sürüyor.

İlgili yazı: Kalp Nakli İçin Canlı Vatoz Robot

Gözün içi.

 

Gitti mi geri gelmez

İnsan gözünün arka kısmında yer alan ağtabakası ve görme sinirleri hasar gördüğünde ortaya çıkan körlük probleminin tedavisi yok; çünkü kesin tedavinin tek yolu canlı dokuların kendini onarmasını sağlamak.

Kök hücreler bu konuda tek çözüm. Sonuç olarak embriyonun ana karnında bölünerek çoğalması kök hücreler sayesinde oluyor. Tek tip kök hücreler zamanla cenin rahimde büyürken uzmanlaşarak göz, kulak, kıkırdak, akciğer gibi farklı dokular ve organlara dönüşüyor.

Kişinin kendisinden alınan kök hücreler vücudun bağışıklık sistemi tarafından reddedilmediği için organ naklindeki sorunlara yol açmadan tekrar enjekte edilebiliyor. Kök hücreler içinde bulunduğu dokuyu tanıyor.

Bu sebeple gen tedavisi ile uyarılan kök hücreleri göz sinirine enjekte edip bunların göz sinirini oluşturan hasarlı nöronların yerine yeni nöronlara dönüşerek çoğalması sağlanabiliyor.

İlgili yazı: Organik Jelden Üretilen Desenli Kalpler Hayat Kurtarıyor

 

Sonuç: Körlük ortadan kalkacak

Karasu hastalığı göz içindeki sıvıların birikerek bir nevi göz tansiyonuna yol açmasına ve göz siniri ezerek öldürmesine yol açıyor. Bu durum katarakta olduğu gibi özellikle yaşlılarda görülüyor. Tavukkarası gibi nadir hastalıklar da körlük sorununa yol açıyor.

Çiçek gibi göz yetiştirmek

Göz büyütmek hayvanlara hiç de yabancı değil. Bazı hayvanlar kertenkele kuyruğunun yeniden türemesi gibi (rejenerasyon) mekanizmalardan yararlanarak göz sinirlerini yeniden büyütüyor ve körlüğü gideriyor.

Kök hücre türetim süreçleri sadece göz sinirlerini değil, beyindeki sinir hücrelerini de onararak bunama ve felç gibi sorunları giderebiliyor.

Yaşlılarda görülen Alzheimer hastalığı da beyin hücrelerini öldürüyor. Kişinin bu hücrelerin kurduğu sinir ağlarında kayıtlı hatıralarını silmeden beynin kendini yenilemesini sağlamak kök hücre tedavisinin en büyük başarısı olurdu.

İlgili yazı: Elektrikle telefon pili şarj eden biyonik bitki

Gözler için kök hücre tedavisi.

 

Sosyal sigortalar sorunu

Dolayısıyla ağtabakası ve görme sinirini kök hücrelerle büyüterek körlüğü tedavi etmek insan ömrünü uzatmak ve yaşlılıkta yaşam kalitesini artırmak açısından da büyük önem taşıyor.

Yaşlıların elden ayaktan düşmesini önlemek, hasta bakıcılara olan ihtiyacı ortadan kaldıracak. Aileler de yaşlılara bakmak zorunda kalmayacaklar. Kök hücre tedavisi hem sosyal ilişkileri düzeltecek hem psikolojik sorunları önleyecek hem de bakıcı ve sigorta masraflarını azaltacak.

Bu yüzden körlük tedavisi ve görme engellilere artırılmış gerçeklik sağlayan biyonik göz teknolojisi daha başlangıç: Hücre türetiminin (rejenerasyon) ameliyatlar ve organ naklinin yerini alması, insan ömrünü uzatmanın yanı sıra hayat tarzımızı da kökten değiştirecek.

Körlük tedavisi için biyonik göz implantı ve kök hücre kullanan üniversitelerle şirketlerin kısa listesi.

 • Pittsburgh Üniversitesi, retinitis pigmentosa ve AMD tedavisi.
 • Trinity College, Dublin, kök hücre ile retinitis pigmentosa tedavisi.
 • Argus II implantı, Second Sight Medical Products.
 • Retina Implant şirketi, Alpha AMS implantı, Almanya.
 • Pixium Vision şirketi, Prima implantı, Paris.
 • GenSight Biologics şirketi, Paris (İngiltere, ABD ve Fransa’da klinik deneyler yapılıyor).
 • London Project to Cure Blindness (University College London ve Moorfields Eye Hastanesi, Londra).
 • National Eye Institute, NIH, araştırmacı Kapil Bharti.
 • Institute of Molecular and Clinical Ophthalmology Basel.
 • Karolinska Institutet ve St Erik Eye Hospital in İsveç.
 • Moorfields Eye Hospital, Londra.
 • Amerika’da klinik deneylere başlayan üniversitelerin listesi ve klinik deney bilgi linkleri.
 • Spark Therapeutics, Luxturna gen tedavisi, ABD (sadece RPE65 geni bozuk olanlar için).

152 thoughts on “Kök Hücrelerle Körlük Tedavisi Ne Zaman Geliyor”

 1. İBRAHİM YILDIRIM

  Kızım doğuştan Glokom hastasıdır. 6 aralık ta ÇÜ Tıp fakültesinde sol gözden ameliyat oldu göz tansiyonu şu an 18 fakat göz sinirlerinde canlı hücre kalmadığını Bursa retina da Prof Dr Remzi Avcı söyledi .Şu an sol göz göremiyor.Sağ göz tansiyonu 12 1 metreye kadar görüyor.Sol gözüne kök hücre tedavisi mümkün mü?Dönüş yaparsanız memmun olurum.

  1. İbrahim Bey geçmiş olsun. Öncelikle acil şifalar dilerim. Ne yazık ki kök hücre tedavisi deney aşamasında ve her hastalık için kullanılmıyor. Daha işin başındayız. Maalesef bildiğim kadarıyla bununla ilgili bir kök hücre tedavisi yok. Yine de İngilizce sitelerden yabancı dili birinin yardımıyla tarama yapmanızı ve yurt dışı hastanelere yurt içi hastanelerin yönlendirmesi ile ulaşmaya çalışmanızı öneririm.

   1. Kozan hocam merhabar bir sorum olacakti benim kardesin 6 yasindayken beyninde tümör olustu ve gözlerini kaybetti suan hic görmüyor malesef beyinden göze giden damarlar tikanmis zedelenmis acaba bunun bir tipi yöntemi varmi yada kardesin bir daha görebilecekmi acaba ??
    suan 23 yasina girdi ve 17 yildir bu halde kafasinda sant var

    1. Fatma Gül Horzum

     Annesi için şifa arayan bir genç kız olarak yazıyorum. Annem şeker hastalığı yüzünden sağ gözünü kaybetti. İki göze de vitrektomi ameliyatı yapıldı ve silikon yağı konuldu. Lakin sağ, gözde tansiyona sebep olduğu için silikon yağı alınıp glokom ameliyatı yapıldı. Sol göz sadece %10 luk bir görüşü mevcut. Sol göz için kök hücre ile görüşü arttırabilinir mi.

     1. Merhaba benim annemde bu durumda bir tedavisi var mı gözlerini kaybetti

   2. İyi günler. Ben darbe sonucu retina ameliyatı geçirdim ameliyat sonrası göz tansiyonu doğdu 20 civarı göz tansıyonundan ameliyat oldum şimdi tansiyon normal ama sinir azalması var ve son aşamalarda bu sinir için çalışma benim gözümede uyarmı. Teseşkkür ederim

    1. Kardeşim nasıl oldu gözün varmi bisey grup kurduk orda yardımcı olurlar insta Serkan.b006 ekle yardımcı olsunlar

  2. Fikret Tekcan

   Amerikada hucre mali yapiyorlar. Ben hanima yaptirdim biraz duzelme oldu. simdi ikinci nakil yaptiracam. Dr deyisi ikincide daha buyuk degisim olma ihtimali yuksek dedi.

   1. Fikret bey yorumunuzu okudum, amerikada retina ve göz sinirlerini kök hücre tedavisi ile düzeltmek mümkün mü? görme engelli bir arkadaşım için araştırıyoruz

    1. Özgül Temel Bysl

     Metil alkol zehirlenmesi sonucu iki gözünüde kaybeden yeğenim için çare arıyoruz. Varmı dır bir gelişme

    1. Reber kaya

     Merhaba hangi hastahanede yaptirdiniz. Lütfen benim sol gözümdeki göz sinirlerinin bir kısmı öldü. Acaba kok hucre tedavisi amerikada nasil ve nerede yapiliyor.

    1. Mert oncegiz

     Merhaba benim kizim 8 yasinda beyin timor den dolayi kor kaldi 2 kez amilyat oldu hic gormuyor amllyat esnasinda damarlarini almamislar hasar gordugu icin damarlar gormuyor hic hidrosefali gerceklesti 2 amilyat sonrasi sant takimi oldu ne zaman gelir kok hucre zaman hic mi belli deyil timor tani plastik ependimom evre 3

     1. Merhaba hocam,
      Benim doğuştan göz sinirleri de zayıflık var. %50 görüyorum.kök hücre tedavisi olur mu?
      Yanıtlarsanız sevinirim. Hayırlı günler dilerim.

   2. Recep Özak

    Merhaba Fikret bey. Amerikada hangi hastanede yapılıyor. Bilgi verirseniz sevinirim. Benimde oğlumun bir gözü retina yırtılması nedeniyle % 10 görüyor. İrtibata geçmek istiyorum hastane ile. Paylaşmanızı rica ederim. Geçmiş Olsun.

   3. Gönül Güngör

    Fıkret Bey nasıl bir tedavi hangi hastane neolur cevap verin 20 yaşında bir genç metil alkol zehirlenmesi ‘nden gözlerini kaybetti

    1. Benimde babam metil alkolden gözlerini kaybetti . Adanada yaşıyoruz ve burada gitmedik doktor bırakmadık bi umut ariyoruz var mı sizde bi gelişme eğer olumlu bir gelişme yaşadıysanız yalvaririm paylaşın lütfen.

   4. Merhaba MOG (+) hastasıyım geçirdiğim optik nörit atağından sonra sağ gözümde görme kaybı yaşadım. Bu tedavi MOG hastaları içinde geçerli midir ve tedavi artık kullanılıyor mu?

 2. Adım burak 27 yaşındayım
  17 yaşından beridir stargard hastasıyım
  İlk başlarda 40 civarı görüyordum suan bu oran 10 düzeyinde. Neredeyse çalışmaz hale geldim. Herkes bişeyler yazıyor doktorlar tedavisi yok diyor neye Nasıl inanacagin bilmiyorum artık
  Stargard hastası ile kök hücre yönetimi çözüm bulacak mı sayet bulacaksın bu yöntem ne zaman insanlara uygulanacak??
  Cevaplardan çok memnun olurum
  Saygilarimla

  1. Sevgili Burak öncelikle acil şifalar dilerim. Bu tedavi henüz deney aşamasında ve her bir hastalık için ayrıca geliştirilmesi gerekiyor. Tavsiyem haberde geçen üniversiteye İngilizce mail ile ulaşıp profesyonel yardım almanız.

   1. Sedef soysal

    Benim kızımda göz sinirleri zayıf buna kök hücre tedavisi yapılır mı bana cevep verirseniz sevinirim

 3. hocam merhabalar.annemin şeker hastalığına bağlı optik sinirleri kurumuş 2 gözüde görmüyor.bu tedavi ne zaman gelir ülkemize başarı şansı ne kadar

  1. Merhaba Aziz. Öncelikle acil şifalar dilerim. Bu henüz deney aşamasında. Yurt dışı hastanelere İngilizce yazıp araştırmanız gerek. Umarım en kısa zamanda tedavisi bulunur.

 4. Merhaba Kozan bey, Kök hücre ile göz hastalıkları tedavisiyle ilgili gelişmeleri bende yakından takip ediyorum ve özellikle bu konu ile ilgili yazılarınızıda ilgi ile takip ediyorum. İtalya’ da Modena Üniversitesinde bu konu ile ilgili bir çalışma yapılıyor bildiğim kadarıyla Türkiye’de de Dokuz Eylül Üniv. bağlı Izmir Biyotip ve Genom Arastirma ve Uygulama Merkezinde çalışmalar yapılmakta. Umuyorum ki yakın zamanda kök hücre ile tedavi dahada yaygınlaşacak. Herkese sağlıklı günler diliyorum.

  1. Merhaba Aslı. Bilgi için teşekkür ederim. aklımda olsun. Üniversitelerimizdeki çalışmalarla ilgili Popular Science Türkiye için bir yazı hazarlayabilirim.

 5. Merhaba hocam benim çocuğum 4 yaşında doğuştan sol gözü görmüyor.göz ile beyin arasındaki kok hücresinde problem olduğu belirtildi tedavi edilebilir mi

  1. Merhaba Önder Bey, öncelikle acil şifalar dilerim. ABD, Çin ve Avrupa’daki üniversiteler bunun için tedaviler geliştiriyor. Ancak her hastalık için ayrı ve bunlar henüz deney aşamasında. Yurt dışı ve Türkiye’deki üniversitelerle temasa geçip bilgi almanız gerekiyor. Belki klinik deney programlarına dahil olabilirsiniz. Sevgiler.

 6. Merhaba, adım Kemal…
  Benim babam için de göz sinirlerini besleyen damarlarda kuruma var demişlerdi. Bu nedenle iki gözde %100 yakın körlük oluştu… Kök hücre tedavisi çare olurmu…?
  Teşekkürler…

  1. Merhaba Kemal, öncelikle acil şifalar dilerim. ABD, Çin ve Avrupa’daki üniversiteler bunun için tedaviler geliştiriyor. Ancak her hastalık için ayrı ve bunlar henüz deney aşamasında. Yurt dışı ve Türkiye’deki üniversitelerle temasa geçip bilgi almanız gerekiyor. Belki klinik deney programlarına dahil olabilirsiniz. Sevgiler.

 7. Merhaba Ben İbrahim.
  Nistagmus hastasıyım. 2016 yılı ortalarında Ertan SUNAY Hocaya gitmiştim. Kök hücre tedavisi ile ilgili çalışmalar devam etmekte demişti bana. Şu an ki durum ne aşamada bilgi verebilir misiniz?

  1. İbrahim Bey öncelikle acil şifalar dilerim. Tek tek hastalıklarda n durumdayız bilmiyorum. Bunları hocalarımıza başvurarak yurt dışına İngilizce mail atıp uzmanlar üzerinden takip etmeniz gerekiyor. Her yıl dünyada deneysel tedaviler için gönüllü kontejyanları açılıyor. İnsanlı klinik deney programlarını takip etmenizi öneririm.

 8. A.İlhan Karakimseli

  hocam merhaba ben üçbuçuk yıl önde retina dekolmanı oldum sol gözümden yapılan ameliyat iyi sonuçlanmadı ve gözüm sadece ışığı ve çok yakından el hareketlerini algılıyabiliyor.Sol göz iyi gibi
  bana kök hücre tedavisi öneririmisiniz?

  1. Ayni durumda 8 yasinda oglum var dr kok hucre dedi ve bunun icin sabirli olmamiz gerektigini soyledi hocamin cevabini bende bekliyorum

 9. Hüseyin KEMERCİ

  İyi Günler hocam benim babam 25 sene önce geçirdigi yüksek tansiyon sonucu gözlerini kaybetmiştir. bunun tedavisi varmıdır.

 10. Gizem Tezgiden

  Hocam merhabalar ben Gizem Tezgiden, benim babam Retinitis Pigmentosa hastası ve gün geçtikçe görmesini kaybediyor, kendisine daha önce kök hücre nakli yapıldı ancak kendi dokularından alınmadı bir başkasından alınan hücereler labaratuvar ortamında çoğaltıldı ve gözüne yerleştirildi haliyle uyum sağlayamadı. Şimdi ise büyük bir endişe içindeyiz, azıcık kalan görmesini de kaybetmek istemiyor. Okuvizyon ya da benzeri tedaviler işe yarar mı? Ya da yurtdışında nereler ile bağlantı kurmamız gerekiyor? Spesifik olarak bir hastane ismi ya da doktor ismi verebilirseniz çok sevinirim. İyi günler dilerim.

  1. Gizem Hanım öncelikle çok geçmiş olsun. Şifalar dilerim. Maalesef her hastalığın kök hücre tedavisi ayrı. Üstelik bir çocuğunun yok. Bunlar deneysel tedaviler ve işe yarar versiyonları gelişene kadar zaman alır. Bu sebeple spesifik hastane adı veremiyorum. En iyisi doktorunuzun yardımıyla İngilizce interneti tarayın. Bu hastalığın kök hücre tedavisi varsa ilgili yurt dışı hastaneye ulaşın. Mümkünse klinik deney için gönüllü olun. Bu bilgilerin işe yaraması dileğiyle sevgiler.

 11. Merhaba bende 37 yaşındayım yaklaşık 2 ay kadar önce bende tavuk karası hastalığı çıktı sağ gözümün %30 sol gözümün %40 gördüğünü ve yavaş ilerlediğini söyledi doktorlar güneş ışığı gözlerimi etkiliyor sizce bu tedavi bende de işe yarar mı

 12. Merhaba. Ben 25 yasindayim ve retinis pigmentos sarı nokta tavuk karasi hastalığım var ve gorme duzeyim cok cok dusuklere indi bununla ilgili suan kesin bir tedaviniz var mi yada oneriniz gercekten cok zor durumdayim

 13. Merhaba hocam benim eşim beyin tumorunden ameliyat oldu ve tumor göz görme sinirinin üstünde idi ve siniri ezmis suan sol göz sifir görme sağ göz %15görme tedavisi mümkün mu acaba teşekkürler

 14. Arkadaşlar ankarada Pınar Aydın var ve söylediği şu sinir hasar görmüşse şuan tedavisi filan yok. tek umut amerikada başlanan bu çalışmaların hızlı bir şekilde sonuçlanması. bu da nerden baksanız 3-4 seneyi bulur.

  1. Amerikan Ulusal Göz Enstitüsü bu koruda araştırmalar yapıyor. Yazı yakın gelecekte geliştirilecek tedavilerle ilgili bilgi aktarıyor. Gelecek zamanda kullanılan fiil kipleri yazının aldatma değil, bilgilendirme amaçlı olduğunu gösteriyor. Kök Hücreyle Lösemi ve Diyabet Tedavisi ise şu anda geliştirilen kök hücre tedavi yöntemleri linkleriyle birlikte veriliyor. Bu tür gelişmeleri basın bültenleriyle duyuran araştırma kurumlarını ve bu haberleri yazan siteleri boş umut değil, halkı bilgilendirme amacı güdüyor. Böylece Türkiye’deki hastalar klinik deneylere gönüllü olarak tedavi olma şansı yakalayabilirler. Gerçek risk ve yararları ise uzman hekimler söyleyecektir.

 15. Merhabalar
  27 yaşındayım ve 10 senedir leberin herediter optik nöropati hastasıyım acaba bu hastalıkla ilgili bir çalışma söz konusu mu ? Çalışmalar bu hastalık için umut vaatediyor mu yoksa bu hastalık kapsam dışı mı teşekkürler

 16. Hocam merhaba ben sol gozumden bir kaza gecirdim 3 amaliyat oldum ilk baslarda ışığı cok iyi goruyordum amaliyattan sonra azaldi doktor retina dekolmani demisti simdi goremeyeceksin diyor nedenini soylemiyor ne yapmaliyim

 17. Hocam ben uveit hastasıyım sağ gözümde görme merkezi hasar görmüş durumda bu yüzden %40 oranında görme kaybım var tekrar atak geçirip kör olmaktan korkuyorum kök hücre benim gibi hastalar için de geçerli mi cvp verirseniz çok memnun olurum en azından bir umudum olur şimdiden teşekkürler.

 18. Kerem Atalay

  Merhaba hocam 5 yaşında doğuştan fryns anaftalmi sendromlu teşhisli görme engelli bi kızım var izmir 9 eylul iniversitesi hastanesinde takipteyken her iki göz küresi ileri derece dismorfik lens optik sinirler ince göremez şuan içinde tıpta çaresi yok dendi bahsettiğiniz çalışma kızım için çare olurmu…şimdiden teşekkür ederim saygılarımla

 19. Hocam oglum 8 yasinda retina dekolmani amilyati gecirdi fakat retina tekrar buzustu drlar sadece kok hucre nakli olabilir dedi gozde isik hissi ve el salladiginda farketme var kok hucre nakli ulkemizde nezaman yayginlasir yada baska ulkelerde yapiliyormu bilgilendirirseniz sevinirim

 20. Merhaba hocam 21 yaşında genç kızım 9 yıl önce geçirdiğim kaza sonucu göz sinir damarlarının zedelendigini ve buna çare bulunmadığını söylemişlerdi gözüm şuan %15 görüyor ve kayma var. Bu kök hücre tedavisi benim içinde Bi umut olurmu ? Cevaplarsaniz sevinirim iyi günler.

  1. Merhaba Ayluh. Çok geçmiş olsun. Bildiğim kadarıyla bununla ilgili bir kök hücre tedavisi yok. Bunlar hep deneme aşamasındaki tedaviler. En doğrusu doktorunuza danışarak yurt dışı üniversitelerde klinik deney aşamasında kök hücre tedavisi var mı diye sormanız.

  2. Bende senin yasadigin ile birebir olmasada
   ayni vakayim olurda bir çözüm yolu bulursan buraya tekrar not düşermisin

 21. Merhaba hocam beni babam temporal arterit hastalığından dolayı iki gözü de görme kaybı oluştu bu tedavi yöntemi çare olurmu saygılar

 22. İyi aksamlar hocam öncelikle vaktinizi bana ve biz gibi bı çare bekleyen anne baba bütün hastalara yardım Edip aydinlattiginiz için çok teşekkür eder başarılar dilerim .asıl konuya gelirsek .benim 3 yaşında bı oğlum var 40 günlükken soğuk havale ile hastaneye yattik oorada görmediğini fark ettiler doktorlar .doğuştan mı sonradan mı bilemiyorlar yüzde 96 raporu var .doktorlar göz sınırının gelişmediğini söylüyorlar .ben oglugumun görmesi için herşeyi yapmaya hazırım her yere gitmeyi yeter ki beni görsun annesini babasını çevresini yağmuru karı güneşi gorsun çaresiz bı anneyim beni yıkan tek şey.kok hücre çok ilerlemekte bizim de derdimize deva olur mu hocam .??

  1. iyi günler benim de kardeşimin soğuk havaleden dolayı görme merkezindeki hücrelerin ölmesi sonucu %95 görme kaybı var. dün doktorumuz yaptığı tedaviyi sonlandırdı bir sonuç elde edemediği için. eğer bir çözüm bulduysanız beni aydınlatırsanız çok sevinirim

 23. Leber optik hastasıyım 17 yaşından beri .Gen nakli ve kök hücre tedavisi hakkında bilgi almak istiyorum en kısa zamanda bilgi almak istiyorum

 24. Merhaba hocam kök hücre tedavisi türkiye de uygulanıyormu? Uygulanıyorsa dahi %85 oraninda gormeyen birisi için geçerli olurmu tedavi yararlı olurmu?

 25. Hocam iyi günler 26 yaşında bir erkegim 2016 ocak ayinda beyin kanamasi geçirdim kafatası acilarak mudahale edildi ancak müdahale esnasinda sinirler zarar gördü ve gözlerimde görme alani daralmasına yol açtı her iki gözün dış tarafı %35 oraninda görmüyor sadece baktıgım yeri görüyorum kök hücretedavisini duydum tedaviyi olursam eekisi gibi olmasam bile görüş açım birazda olsa açılır mı
  Teşekkürler

 26. İsmail önal

  merhaba. kok hucre ile körlük tedavisini takio edenler. bildiginiz herhangi bir Facebook yada Instagram hesabi varmi. burdan hem.birbirimizi ,hem gelismeleri takio edebiliriz. yoksa da kursakmi

 27. Hocam merhaba, sağ göz kaş ganelinde havalı tüfek saçması sebebiyle göz sinirimde tahribat oluştu ve görmem 1/10 seviyesine düştü. Kök hücre tedavisi ya da başka bir tedavi mümkün mü? ya da ilerleyen yıllarda tedaviye ilişkin umut olabilir mi? Teşekkür ederim. saygılarımla

  1. Merhaba cağrı kardeşim aynı olay benim başımada geldi herhangi bir gelişme yaşadınmı benim gözde aynı sıkıntı var

 28. MUSTAFA ŞAHİN

  MERHABA HOCAM
  3 YIL ÖNCE Bİ TRAFİK KAZASI GEÇİRDİM SAĞ GÖZÜM GÖRMÜYOR. YÜKSEK GÖZ TANSİYONUNDAN OLACAĞI SÖYLENDİ, YADA ÇARPMANIN ETKSİYLE SİNİR TAHRİBATI OLABİLİR DENDİ. KATARAKT AMELİYATI OLDUM FAKAT GÖZÜN ARKASINDAKİ SİNİR HATTINDA Bİ PROBLEM VAR.
  BU DURUM İÇİN BANA ÖNERİNİZ NE OLUR ?

 29. Hocam merhaba benim oğlum 3 yaşında sol gözünde coats hastalığı teşhis edildi. Şimdilik göziçi iğnelerle gözdeki sıvı azaltıldı ama bu iğneler tedavi değil devamlılık istiyor. Acaba bu kök hücre tedavisi coats hastaları için de uygulanabilir bi tadavi şekli mi?

  1. Merhaba Derya Hanım. Öncelikle çok geçmiş olsun. Acil şifalar dilerim. Bu yazıda görme kaybının kök hücrelerle tedavisini genel olarak anlattım. Ancak, insanlara görme kaybının binlerce nedeni, binlerce görme kaybı hastalığı var. Bunların hepsinin tedavisi yok. Kök hücre tedavisi de daha yeni insanlı klinik deneylere geçti. Türkiye’de bir profesöre danışarak yurt dışında kök hücrelerle görme kaybı tedavisi literatürünü takip etmenizi öneririm. Yurt dışı hastanelere İngilizce e-posta gönderip varsa insanlı klinik deneylere gönüllü olarak katılmayı teklif etmenizi öneririm.

  2. 05423597224

   Merhaba benim kızımda da aynı hastalık var eğer bu kök hüçre tedavisi ile ilgili. Yeni bir bilgi öğrenirseniz banada haber verirmiziniz. Bizim üstelik iki gözde de var.görme yok

 30. Merhabalar
  Benim 6 yasinda bir oglum var 10 gun once aniden gormesini kaybetti.Central retinal arter tikanikligi dendi ve tedavisi yok deniyor. Kok hucre tedavisi uygulanabilirmi?

  1. ebru hanim , 15 mart 2018 de bende de ayni rahatsizlik olustu, hastalikla ilgili bir sonuc alabildiniz mi ? rusya ufa sehrinde , alloplant ya da alluplant diye bir tedavi metodu oldugunu duydum, irtibata gecerseniz memnun olurum. 0038 063 527 51 33… emre

 31. Merhaba
  Kızım şu an 8aylık . Doğduğundan beri Sol göz hafif derecede Mikroftalmi, ancak göz bir miktarda olsa görüyor. Kök hücre tedavisi beni çok heyecanlandırdı . Yani aslında sorum şu ; mikroftalmik hastalarda göz de ki büyümeyi sağlaması doğru mudur?

 32. Merhaba, babamın beyine giden damarlarından birinde 2 cm capında bir anevrizma oluştu. Bu anevrizmanın göz sinirlerine baskısı sonucu 1 yıl gibi kısa bir sürede bir gözü tamamen digeri ise %90 civarında görme yetenegini yitirdi. Babamın görme yetenegini tekrar kazanması mümkünmüdür. Nasıl bir yol izlemeliyiz. Saygılar

 33. merhaba hocam , 32 yaşında kardeşim madde bağımlılığı ( tiner ) yüzünden her iki gözünüde kaybetti. Şimdi bağımlılık tedavisi gördü ve kullanmıyor artık . Yaklaşık 7 aydır görmüyor, Göz sinirleri hasar görmüş dedi doktor , ilk zamanlar kortizon yaptılar biraz görmeye başlamıştı ama bir kaç gün sonra oda gitti. Kök hücre tedavisi etkili olur mu sizce

 34. Hocam Hayırlı ramazanlar dilerim.üveite bağlı optik atrofi teşhisi konuldu.15 yıldır savaşıyorum bu hastalıkla sağ göz sadece kenarlar görüyor sol göz sadeca baktığım yeri ii görüyorum.Bu kök hücre gelişmeleri ne alemde bilgi verebilir misiniz

 35. Hayirli gunler hocam benim oglum 3 yil once kaza agir bi kaza gecirdi iki gozunude kaybetti bi gozu hic yok tamamen akmis gitmis goz kapaklari kapali hic acilmiyir oteki var fakat derinde ve sinirleri kopmus hic isik dahi hissetmiyor doktorlar hic gormeyecegini soylediler biçare arastiriyoruz geri donerseniz cok mutlu olurum. İyi calismalar

 36. Bilal Habes Sarı

  İbrahim Yıldırım, maalesef bende de göz tansiyonu (glokom) var. Doğuştan bu zamana kadar.. Ve küçükken salıncaktan düşüp, sağ gözümü kaybettim. Zaten tansiyonu çok yükseliyordu, darbe yiyince gözü kaybettim. Gözümdeki tüp patlamış. Şimdi sol göz ile bakıyoruz hayata.. Ama hayatı b????ktan görüyorum. Her şey bulanık! Yakınım bile neredeyse bulanık.. Miyopi etkisi var. Göz damlalarını ömür boyu kullanmam gerekmiş. Doktor, “bu tek gören sol gözün damarlar çok harap!” dedi doktor.. 17 yaşındayım. Kör olmadan bir çaresi bulunsa diye ümit ediyorum.

 37. Merhabalar hocam benim kızım 4.5 yaşında posteriyer fossa tümör ameliyatı oldu hastaneye yatış yaptığımızda hidrosafalisi mevcuttu tümör opereden önce vertikurel drenaj takıldı kızım gayet güzel görüyordu fakat tümör ameliyatından sonra konuşma yutkuna gibi tüm motor hareketlerini yitirdi gözlerinin görmediğini ameliyatlarından 4-5 ay kadar sonra öğrendik doktorlar boss sivrisinek yaptığı baskı sonucu gözün arka tabakasına bulunan hücrelerin olduğunu ve tedavi imkanının olmadığını söylediler aynı zamanda ışığa refleksi var ışığı çok net algılıyor yurt dışında deney aşamasında olan kök hücre tedavisi başarılı olur ve hayata geçer ise kızım için de bir umut olur mu bilgi verirseniz çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim hocam

 38. Benim sorum buradaki yetişkin optik atrofisi olan arkadaşlara öncelikle. Oğlum üç yaşında optik atrofisi var, leberden şüphelenildi fakat teşhis konulamadı. Konuşmadığı için görme keskinliğide ölçülemiyor. Sorum şu ki ne şekilde görüyorsunuz odaksalmı yada karartı şeklindemi bulanıkmı. Oğlumun gözleri tekini kapatınca yuvasından fırlayacak gibi dönüyor ve görmüyor diyebilirim. Sadece iki gözü açıkken başını belli bi tarafa eğince yada çevirince görüyor(kısıtlı). Optik atrofisi olup azda olsa iyileşmesi olan görmesi gelişen varmı aranızda. Onun ne şekilde gördüğünü bilememek çok üzüyor beni.

  1. Merhaba Gülseren Hanım. Öncelikle çok geçmiş olsun. Acil şifalar dilerim. Bu yazıda görme kaybının kök hücrelerle tedavisini genel olarak anlattım. Ancak, insanlara görme kaybının binlerce nedeni, binlerce görme kaybı hastalığı var. Bunların hepsinin tedavisi yok. Kök hücre tedavisi de daha yeni insanlı klinik deneylere geçti. Türkiye’de bir profesöre danışarak yurt dışında kök hücrelerle görme kaybı tedavisi literatürünü takip etmenizi öneririm. Yurt dışı hastanelere İngilizce e-posta gönderip varsa insanlı klinik deneylere gönüllü olarak katılmayı teklif etmenizi öneririm.

 39. İyi akşamlar hocam. Bizim 13 yaşında doğuştan gözbebekleri yok. Doktorlar beyninde göze ait hiç bir damarın gelişmediğini söyledi. Bununla ilgili olarak geliştirilmiş bir tedavi yöntemi varmı? Geri dönüş yaparsanız çok mutlu oluruz.

  1. Merhaba Ayşe Hanım. Öncelikle çok geçmiş olsun. Acil şifalar dilerim. Bu yazıda görme kaybının kök hücrelerle tedavisini genel olarak anlattım. Ancak, insanlara görme kaybının binlerce nedeni, binlerce görme kaybı hastalığı var. Bunların hepsinin tedavisi yok. Kök hücre tedavisi de daha yeni insanlı klinik deneylere geçti. Türkiye’de bir profesöre danışarak yurt dışında kök hücrelerle görme kaybı tedavisi literatürünü takip etmenizi öneririm. Yurt dışı hastanelere İngilizce e-posta gönderip varsa insanlı klinik deneylere gönüllü olarak katılmayı teklif etmenizi öneririm.

 40. Merhaba eşim gözüne sert bi cisim ile darbe almıştı ve göz arkasını göremedikleri için riskli oldunu soyledilef 2 ameliyat gecirdi ama gozu suan gormuyor tek kozunu kaybetti tedavisi varmi lutfen cvp verin

  1. Merhaba Mürşide Hanım. Öncelikle çok geçmiş olsun. Acil şifalar dilerim. Bu yazıda görme kaybının kök hücrelerle tedavisini genel olarak anlattım. Ancak, insanlara görme kaybının binlerce nedeni, binlerce görme kaybı hastalığı var. Bunların hepsinin tedavisi yok. Kök hücre tedavisi de daha yeni insanlı klinik deneylere geçti. Türkiye’de bir profesöre danışarak yurt dışında kök hücrelerle görme kaybı tedavisi literatürünü takip etmenizi öneririm. Yurt dışı hastanelere İngilizce e-posta gönderip varsa insanlı klinik deneylere gönüllü olarak katılmayı teklif etmenizi öneririm.

 41. Merhaba kozan bey. Hasarlı göz sinirlerinin kök hücreyle onarımı Türkiye’de başladı mı? Şimdiden teşekkürler.

 42. 2 bucuk yasinda oglum var 2 sene once beyin kanamasi gecirdi ve retinal kanamasida vardi 1 sene kontrol altinda tutuldu kanamaya mudahale edilmeden durdu suan gorme kaybi var cocuk kucuk oldugu icin durumunu tam olarak bilemiyoruz diyorlar bu konuda yardimci olursaniz sevinirim

  1. Merhaba. Öncelikle çok geçmiş olsun. Bu yazıda görme kaybının kök hücrelerle tedavisini genel olarak anlattım. Ancak, insanlara görme kaybının binlerce nedeni, binlerce görme kaybı hastalığı var. Bunların hepsinin tedavisi yok. Kök hücre tedavisi de daha yeni insanlı klinik deneylere geçti. Türkiye’de bir profesöre danışarak yurt dışında kök hücrelerle görme kaybı tedavisi literatürünü takip etmenizi öneririm. Yurt dışı hastanelere İngilizce e-posta gönderip varsa insanlı klinik deneylere gönüllü olarak katılmayı teklif etmenizi öneririm. Kök hücre ile bir tedavi olabilir veya olmayabilir. Araştırmak gerekiyor.

 43. Merhaba.
  Kalıtsal yada küçükke gözüme gelen darbe yüzünden sağ gözümde maküla ve arka kutbun dejenarasyonu tanısı mevcutw olduglu için görüş yetim 3 mps.
  Bildim kadarıyla darbe yüzünden sinirlerim zayıflamış.
  Tedavi şansımız varmı?
  Teşşekkürler.

  1. Merhaba Osman Bey. Öncelikle çok geçmiş olsun. Bu yazıda görme kaybının kök hücrelerle tedavisini genel olarak anlattım. Ancak, insanlara görme kaybının binlerce nedeni, binlerce görme kaybı hastalığı var. Bunların hepsinin tedavisi yok. Kök hücre tedavisi de daha yeni insanlı klinik deneylere geçti. Türkiye’de bir profesöre danışarak yurt dışında kök hücrelerle görme kaybı tedavisi literatürünü takip etmenizi öneririm. Yurt dışı hastanelere İngilizce e-posta gönderip varsa insanlı klinik deneylere gönüllü olarak katılmayı teklif etmenizi öneririm. Kök hücre ile bir tedavi olabilir veya olmayabilir. Araştırmak gerekiyor.

 44. 19 yaşında genç bir kızım. Sol gözüm mikroftalmi.Az da olsa görme var. Epey bi araştırma sonunda gözümün şekil olarak (protez göz felan degil) düzelebilecegini yalnız 80 bin gibi bir maliyeti olacağını öğrendim uzman bi doktordan. Kök hücre nakli ile görmem de ilerleme olabilirmi?

  1. Merhaba Serap. Öncelikle çok geçmiş olsun. Bu yazıda görme kaybının kök hücrelerle tedavisini genel olarak anlattım. Ancak, insanlara görme kaybının binlerce nedeni, binlerce görme kaybı hastalığı var. Bunların hepsinin tedavisi yok. Kök hücre tedavisi de daha yeni insanlı klinik deneylere geçti. Türkiye’de bir profesöre danışarak yurt dışında kök hücrelerle görme kaybı tedavisi literatürünü takip etmenizi öneririm. Yurt dışı hastanelere İngilizce e-posta gönderip varsa insanlı klinik deneylere gönüllü olarak katılmayı teklif etmenizi öneririm. Kök hücre ile bir tedavi olabilir veya olmayabilir. Araştırmak gerekiyor.

  2. zülal guven

   Merhabalar 34 yaşındayım 2 sene önce noromiyalitis hastalığı nedeniyle.sağ gözde görme. Kaybi oldu sinirlerin tamamen kurduğu soyleniyor.bu kök hücre tedavisi ile tekrar görme. Şansım var mı teşekkürler.

 45. Mustafa Çiğdem

  Hocam kolay gelsin annemin şeker hastalığına bağlı olarak göz kanamasından dolayı bir gözü %1 diğerre gözü %5 görüyor yani ışık var diyor bi çare varmı hocam gitmediğimiz doktor kalmadı kök hücre tedavisi olurmu .Malatyadan yazıyorum hocam kolay gelsin.

  1. Merhaba Öncelikle çok geçmiş olsun. Bu yazıda görme kaybının kök hücrelerle tedavisini genel olarak anlattım. Ancak, insanlara görme kaybının binlerce nedeni, binlerce görme kaybı hastalığı var. Bunların hepsinin tedavisi yok. Kök hücre tedavisi de daha yeni insanlı klinik deneylere geçti. Türkiye’de bir profesöre danışarak yurt dışında kök hücrelerle görme kaybı tedavisi literatürünü takip etmenizi öneririm. Yurt dışı hastanelere İngilizce e-posta gönderip varsa insanlı klinik deneylere gönüllü olarak katılmayı teklif etmenizi öneririm.

 46. iyi günler hocam.benim doğuştan gözümün üstüne et vardı.10 yaşında ameliyatla o eti aldılar ama hem gözüm kaydı hem de sol gözümle bulanık görüyorum.geçen yıl tekrar ameliyat oldum kaymayı düzelttiler ama bulanıklıktan dolayı sağ gözümü zorluyor şuan sol gözüm görmüyor sağ gözümle de uzağı göremiyorum.yardımcı olursanız sevinirim…

  1. Bu yazıda görme kaybının kök hücrelerle tedavisini genel olarak anlattım. Ancak, insanlara gödme kaybının binlerce nedeni, binlerce görme kaybı hastalığı var. Bunların hepsinin tedavisi yok. Kök hücre tedavisi de daha yeni insanlı klinik deneylere geçti. Türkiye’de bir profesöre danışarak yurt dışında kök hücrelerle görme kaybı tedavisi literatürünü takip etmenizi öneririm. Yurt dışı hastanelere İngilizce e-posta gönderip varsa insanlı klinik deneylere gönüllü olarak katılmayı teklif etmenizi öneririm.

 47. 12 yaşında trafik kazasi sonucu sağ gozumde galiba optik sinir kopmasi meydana gelmiş şuan sağ gozum kapkaranlik hicbisey gormuyorum bunun tedavisi varmidir yada ilerleyen zamanlarda olacakmi. Şuan 23 yaşındayim teşekkürler

  1. Merhaba Fethi Bey, geçmiş olsun. Tıp ilerlerse tedavisi mümkün olabilir. Bu yazıda yeni teknolojiyi genel olarak anlattım. Ancak, görme kaybına yol açan her hastalığın tedavisi ayrıca geliştirilmeli. Türkiye’den bir hocadan tavsiye alarak yurt dışı literatürü takip edip bu tür tedaviler geliştiren hastanelere İngilizce mektup yazmanızı ve öncü tedaviler varsa (sağlık kriterlerini karşılıyor olmanız halinde) bu tür insanlı klinik deneylere gönüllü katılmanızı tavsiye ederim.

 48. Benim babam silahla vuruldu kurşun sağ gözünün altından girip sol taraftan çıkıyo babamın şuan 2 gözüde görmüyo sağ gözü kesin görmüyo sol gözündeki sinirlerde kopmuş olabilir diyolar ilk önce ödemin geçmesini beklicez diyolar bunun bi tedavisi var mı acaba

 49. abdurrahman yangun

  Merhaba hocam annem 20 yasında behcet hastalıgından sonra gözlerine katarak inerek gorme duyusunu kaybetti. 2010 yılında katarak ameliyatı oldu fakat goz arkası sinirlerinin islevini kaybetmesi ve hucrelerin olmesi nedeni ile görme yetisini tekrar kazanamadı şuandaki durumu ekte size gonderdim evraklarda mevcuttur.bize soylenen hicbir sekilde göremeyecegi bu konu hakkında bize önerebileceginiz birsey varmı

  1. Merhaba Abdurrahman Bey, maalesef kök hücre tedavisi bütün görme kayıplarını iyileştiren sihirli bir tedavi değil. Her hastalık-kaza için ayrı tedavi lazım. Ben doktor değilim ve bu detayları bilmiyorum. Size tavsiyem İngilizce bilen bir hekime ulaşıp bu yazıyı göstererek sizin durumunuza özel bir tedavi olup olmadığını sormak. Yazıdaki üniversiteye İngilizce e-posta atarak insanlı klinik deneyler varsa annenizin buna katılması için izin alabilirsiniz (başvurunuz kabul edilirse). Acil şifalar.

 50. Merhabalar annem 9 ay önce trafik kazası geçirdi yoğun bakımda kaldı 1 hafta o ilk hafta ve servise geçtiği ilk hafta görüyordu sonra göz arkasında sinirde ödem yavaş yavaş ilerlediği için görmek kaybı oldu şuan sadece siyah beyaz görüyor oda yakın olmak şartıyla ve çok yakından el hareketleri görüyor sinirler yüzde 90 hiç göremiyor nolursunuz bi çaresi veya kok hücre tedavisi varsa yazabilirmisiniz anne çok kötü herkes yıkılmış durumda

 51. Kök hücre yöntemiyle optik atrofi hastalığı tedavi edilebiliyor mu? Buna çok ihtiyacım var çalışmalar ne durumda?

 52. Hocam Merhaba bundan 3 ay önce ani görme kaybı yaşadık arter damar tıkanıklığı dediler. gözde görme kaybı var bunun için kök hücre ameliyatı olabilir mi ? görmesi düzelir mi yardımlarınız rica ederim.

  1. Merhabalar
   Babamda damar tıkanıklıgına bağli görme kaybı yaşadı.tedavisi olmadiği söylendi bize.siz bir tedavi bulabildiniz mi ?

 53. merhaba hocam 2 sene önce trafık kazası sonucu sag gözde optık sınır hasarı oldugundan muhtemelen sınır kopmuş dıyor doktorlar tedavisi yok yanı bı umut varmı hocam kendını yenıleyebılıcekmı ? bı bılgılendırırsenız sevınırım

 54. feride kucukdere

  iyi geceler 7yasindaki oglumun goz sinirleride tumoru var bundan dolayi amelliyat oldu iki gozunu kaybetti suan gormuyo acaba bu kok hucre oglum icinde kullanilirmi beni bilgilendirirmisin saygilar

 55. Selamün aleyküm hocam benim kardeşim şu anda 13 yaşında 7 yıl evvel bir trafik kazası geçirdi de kardeşimin sol gözündeki sinirler kopmuş şu anda sol gözü hiç görmüor sağ gözü ise çok az görüyr sağ gözünün görmesi yaz aylarında gidiyor kafasında şant olduğu için yazın sıcaktan görmeyi engelliyor yüzünün sol tarafı felç ayrıca görmeyen gözünün olduğu taraf şimdi bi beyninde şant var midesinden beynine uzanan bir tüp var sol gözü hiç görmüyo sağ ise az hafızası var ama o kadare değil mesela kaza yapmadan önce ne olduysa hepsini çok iyi bir şekilde hatırlıyor ama kazo olduktan sonra birşeyleri hiç hatırlamaıyor mesela şimdi birşey gördü yarın unutuyo hiç hatırlamıyo ayrıca beyninde hep açlık hissi var hiç doymuyo ve hormonları biraz geride kalmış hormon tedavisi göüyo kemikleride geride 1 yıla yakın yani kardeşimin durumu bu hocam kardeşim için neler yapabiliriz gözrlerinin gömesi mümkünmü görmeyen gözünün görmesi veya azda olan göübnün daha iyi görmesi mümkünü bi yardımcı olsanız hocam bizi bi bilgilendirsenin allah rızası için

 56. Kayseride göze kök hücre nakli yapan hastane var.Dünya ile paralel ilerlediklerini söylüyorlar. Prof.dr.ayşe öner olarak arama yaparsanız doktora ulaşabilirsiniz.Sarı nokta,tavukkarası,behcet hastaligi gibi hastalıklarda tedavi ediciymiş özellikle.hasar gören sinirlerede yapilarak görme alanını genişletiyorlarmiş.Bilmeyenlerin araştirmasini tavsiye ederim

  1. Meraba önerdiğiniz doktora nasıl ulaşa bilirim bi yardımcı olursanız çok sevinirim 05377665131

 57. Merhaba benim gözümde retina dekolman sonucu yogun silikon tedavisi uygulandı sekiz yıl sonra silikon alındı gözde yüksek basınca baglı tansiyon oluşması sonucu zamanla göz sinir damarları kurudugu söylendi görme kısmi olarak kayboldu görüntü olarak sadece gölge görüyorum. Bu kök hücre tedavisi banada bir ışık olabilirmi. Cevaplarınız için şimdiden teşekküreder iyi çalışmalar dilerim..

 58. Eşimin beyinde oluşan ödem sonucu görme sinirleri beyazlaşmış şu anda ışık dahi yok. Dünya da ve ülkemizde tedavi ne aşamada acaba?

  1. Hüseyin Kızılay

   Kozan hocam iyi günler annem 2014 yılında gecirdigi böbrek ameliyatından sonrası siddetli bas agrısı oldu yaklasık bir saatlik sürede gözleri görmemeye basladı tedavisi yok diyorlar calışma sürecinde olan kök hücre nakli ile annem görmesi gerceklesebilirmi

 59. MUHTEREM SİVİŞ

  İyi günler fikret bey eşinize kök hücre yapılmış eşinizin ne di hastalıgı daha acık anlatsanız şü an eşşmde glokom dan görme kaybı oldu bizde kök hücre yaptorcagız bulamadık yapan kök hücre türkiyede yapan var internetlerde var videoları fakat yaptıranlar tam randuvan alınmamış bize bilgi verin amarikada hangi hastane gecmiş olsun

 60. Ezgi hanim fikret beyden bir cevap alabildinizmi aldıysanız bizide bilgi verin amarikada kök hücre için sizede gecmiş olsun

 61. Merhaba ben engelliyim sol gözümü glokom nedeniyle kaybettim hiç görmüyor sağ göz ise puslu görüyor bende kök hücre ameliyatı olmak istiyorum

  1. Burada kimse kimseye cevap vermiyor. Anlamadım gitti bu durumu. Kök hücreyi hangi tanılar için yaptırdınız.

 62. Merhabalar hocam ben 30 yaşındayım gözlerimde stargrat hastalığı var acaba bu hastalığın tedavisi için her hangi bir gelişme varmı ? Gün geçtikçe görme açım daralıyor günlük hayattınız olumsuz etkiliyor bu hastalık

 63. Hocam benim yegenin sol gozu geceden sabaha kor oldu hastanede kalpten göze giden damar da pirtilasma olmuş ameliyat olmuyor mus ama suan oksijen tedavisi yapiliyor ama net bir sonuc cikacagi belli degil baska bir çözüm doktor ilac yada hastane varmidir

 64. Merhabalar hocam benim abim 20ocak 2020 tarihinde kafasından pompalı silah ile vuruldu 2 gözüde tamamıyla gitti gitmediğimiz yer kalmadı ama bir çözümbulamadık doktorların dediğine göre arka taraftaki sinirler ve retina tamamıyla zarar görmüş şuan için yapılacak birşey yok dediler zamana bırakın en ufak bir ışık görmeye başlarsa umut olabilir dediler böyle vakalar için hiç umut yokmudur hocam önerebileceğiniz bir yer her ne olursa çaresiziz yardımlarınızı bekliyoruz teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim

 65. Merhaba ben doğuştan hidrosefali hastasıyım. Şantım tıkanmış ve biz fark edemedik. Gözümde bozulmalar anlık körlükler başlamıştı. Yani birden her şey kararıyordu 10 15 saniye sonra geri geliyordu. Çaresini aradık kimse fark edemedi. Sonra bir doktor şanttan kaynaklı olduğunu bunun değişmesi gerektiğini söyledi. Ameliyat oldum ama göz sinirlerim çok yıprandı. Şu an sağ gözüm neredeyse hiç görmüyor sol gözüm ise az görüyor. Bunun çaresi yok mudur? kök hücre uygulanabilir mi?

 66. Merhaba hocam bnm çocuğum 6 aylık gözleriN
  Arka sinir damarı gelişmemiş ve diğer gözünde de ayrıca miyop var bunun bir tedavisi var mı bir anne olarak sizden rica ediyorum yardımcı olun lütfenn avrupa da bile olsa

 67. ÖZLEM SARI

  Merhabalar, 5-6 yıl önce göz doktoruna gittiğimde glokom olduğumu ve gözümdeki bütün sinirlerimi kaybettiğimi öğrendim. Bunları doktorumdan öğrendiğimde 33-34 yaşlarındaydım ve bu yaşta az rastlanılan bir durum olduğunu söyledi.Damlalarla şu zamana kadar idare ettim ama artık neredeyse göremiyorum göz bebeğimin rengi açıldı. Doktorum o zaman bir tedavisi olmadığını söylemişti şu an hala bu hastalık için yapılabilecek bir tedavi yöntemi yok mu ?

 68. Ozan aytaş

  Mrb hocam ben 30 yaşındayım 13 yıldır Behçet+üvey hastasıyım aynı zamanda glokom var geçirdiğim ataklar ve tansiyon yüksekliği ve ameliyatlar sonrası görme kayıplarım oldu görme şiirlerinde hasar oluşmuş kök hücre tedavisi yapılırmi nereye başvurmalıyım

 69. Merhabalar hocam ben 4 yaşında 9 aylık osteopetrozis tanisiyla nakil olan oglumda biteral optik attofi mevcut suan çocuk prograsive gözlük kulaniyoruzkök hücre aday olmak istiyoruz

 70. Benimde oğlumda biz de birden bire öğrendik retina yırtılması doktor u protezden başka çare yok diyo kök hücre ise yarar mi

 71. Muhsin ergin

  86 yaşındaki babamız 2 ay önce geçirdiği görme ile ilgili Sinir uçları iltihabı ndan dolayı görme yetisini kaybetmiştir acaba kök hücre tedavisi ile görme yetisini kazanması mümkün müdür gereken tedavi için ücreti karşılamaya hazırız

 72. Erkan KISACIK

  Hocam eşim trafik kazası sonucu görme yetisini kaybetti. Göz sinirlerinde hasar olduğundan göremiyor tedavisi varmı dir.

 73. Hocam benim çocuğum devlet hastanesinde dünyaya geldi doğum oldukdan bir saat sonra farklı bir ilde özelahstaneye sevk ettiler bu özel hastanede 33gun yattı her 3 aydan 3 aya kontrole götürüyor dum 6 ayi doldur dukdan sonra hastaneye götürdük bu ay içerisinde çocuğum gözün de bir sorun olduğunu anladık parmagımızı takip etmiyor eline bir cisim verdikden sonra tutuyor kendi almıyordu 6 ayı bitirdikden den sonra hastaneye götürdük EMAR cekdirdik beyinden ve gözeten VEP çekdirdik çocuğumun göz arkasındaki hüc relerin olduğunu ve çocuğun görme kaybı olduğunu şöyle di şuan nasil bir tedavisi var hocam bilgi verebilir mısınız

 74. merhaba hocam 20 gn önce hipfiz adenomu 5.ameliyatımı kafatasından açık oldum daha öncekiler burundan ve damaktan ve gamma knife idi ocak ayında laser yaptrmış olduğum tümörüm kanadı ani görme kaybı ve arkasından acil ameliyat oldum bir gözümü kaybettim ama ışığı alğılıyor doktorum zamanla hücre yeniliyor diyor benimi avutuyor bilmiyorum tümör iki gözün arkasındaymış soldan 33 dikiişle kesi atılıyor olan en saglam gözüme oluyor varmı çaresi amerikada eşini ameliyat ettiren arkadaş hastane adresi linki paylaşırmısınız lütfen

 75. Merhabalar hocam 35 yaşında doğuştan sol göz siniri gelişmemiş bir hastayım. bundan 20 yıl önce istanbul ve Ankarada göz hastanelerine sol gözüm görmüyor diyerek gitmistim. böylelikle öğrendim ki doğuştan göz siniri gelişmemiş. Sadece gölge olarak bir gorme var sol gözümde. Dolayısıyla kayma da mevcut gorme net olmadığı için kaydığı söylendi. Kök hücre tedavisi benim için de mümkün olabilir mi? Sağ gözümde hiç bir problemim yok çok şükür. Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılar.

 76. cemal arğun

  abim görme engelli göz damarlarının tamamen kuruduğu söylediler bununla ılgili bilgi dönüşü yaparsanız çok sevinirim

 77. sayın Hocam
  kulak çınlamasına kök hücre tedavisi olabilecek mi veya bulundu mu. Tinnitus tedavisinde kök hücre tedavisi ne durumda. cevaplarsanız çok sevinirim
  saygılar selamlar

 78. Ebru Alakavuk

  Kozan hocam
  Diabetik retinopatide bit göz tamamen göemüyor ama diğer göz ışığı algılıyor ve yandan geçen hareketleri gölge olarak görüyor kök hücre tedavisi yapılabilir mi

 79. Merhabalar..
  Doğum anında göz sinirlerim hasar görmüş.. %52 görme engeli rapor aldım. Göz sinirlerimdeki zayıflıktan dolayı göremediğim söyleniyor.. Tedavisi bulundu mu.. Yurt dışında hangi hastaneler kök hücre tedavisi yapıyor.. bilgilendirebilir misiniz.. Lütfen.

 80. Güneş Cihan

  Merhabalar annem 93 yaşında yaklaşık 35 sene önce sağ sonra sol gözünü kaybetti çok Dr gittik ama iş işten geçtikten sonra hepside aynı şeyi söylüyor yapacak birşey yok göz damarları kanamış kurumuş maalesef dediler. 2010 model hudai bir arabam var onu satarım ameliyatı varsa yeterki gözlerini ameliyat nakil ne gerekiyorsa yapmaya hazırım annem için lütfen lütfen çalmadığım kapı İstanbul Ankara bursa kalmadı sizden yardım istiyorum

 81. Merhaba ben 20 yaşındayım. Sol gözümde %5 görme oranı var. Yani doktorlar sadece %5 gördüğünü söylüyor. Bu yüzden gözüm tam göremediği için dışa doğru kayıyor. Acaba bu yeni yapılacak olan tedavi türünün benim için de faydası olur mu? Ameliyat olmayı düşündüm tekrar kayma ihtimali olabileceğini söyledikleri için vazgeçtim. En kısa zamanda dönüşünüzü bekliyorum.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version