Desenli Kalpler Ameliyatta Hayat Kurtarıyor >> Organik jelden üretilen elastik dokular hasarlı kalpleri onaracak

heart-muscleBiyoteknoloji mühendisleri, kalp krizinde hasar gören kalp kası hücrelerini onarmak için “MeTro gel” olarak adlandırılan özel bir elastik jel geliştirdi. Kalbi koruyucu bir örgü eldiven gibi saran yeni yapay doku, mikro gözenekli tasarımıyla kalp hücrelerini destekleyerek güçlendiriyor.

Canlı dokuları betonu takviye eden çelik hasır gibi güçlendiren elastik jelin yaygınlaşmasıyla birlikte kalp nakli ameliyatları da tarihe karışacak. Doku nakli uygulamaları zamanla organ naklinin yerini alırken, “desenli kalpler” insan ömrünü uzatarak hayat kurtaracak.  


ABD Brigham and Women’s Hastanesi’nde (BWH) yapay organlar, organ nakli ve kalp hastalıkları alanlarında araştırmalarını sürdüren biyoteknoloji uzmanları, doğal kalp dokusunun yerine geçen yeni bir organik jel geliştirdiler. BWH’nin test ettiği mikro gözenekli yapay dokunun en önemli özelliği insan vücudunda bulunan organik maddelerden üretilmiş olması.

Izgara desenli yapay dokunun mikro gözenekleri, bu küçük deliklerin içine yerleşen kalp kası hücrelerini koruyan bir örgü işlevini görüyor. Organik yapay doku insan vücudu tarafından reddedilmediği için kalp ameliyatlarını da kolaylaştırıyor.

 

 

130429133652 largeDünyanın ilk tıbbi jeli

Bilim adamları, elastik dokunun yeni modellerini organ yaralarını iyileştirmek üzere bir tür yara bandı ve dikiş ipliği olarak kullanmayı da planlıyor. Doktorlar tarafından hasarlı organlara sürülen elastik MeTro jel yaranın ve kesiklerin kaynamasını hızlandırarak iç organlara işlevini yeniden kazandıracak.

Organ nakli yerine doku naklinin kullanılması, bilimkurgu filmlerinden aşina olduğumuz biyonik adam ve cyborg teknolojisini de yeniden tanımlayacak. Metal yapay kalpler ve kalp kapakçıkları hızla demode olarak yerini organik yapay dokulara bırakacak. Belki Terminator filmindeki makine adamlar asla gerçek olmayacak ama kazazedeler ve engelliler protez kol ya da bacak takma zorunluluğundan kurtulacaklar :).

 

Organik materyallerden üretilen canlı protezler metal kol ve bacakların yerini alarak insanlar hareket kabiliyeti kazandıracak. Organ reddetme vakalarına yol açmayan “nötr” organik dokular ileride kol, bacak, doku klonlama ihtiyacını da ortadan kaldırarak ameliyat masraflarını büyük ölçüde azaltacak.

 

 

04 SteelMesh is placedOrganik teknoloji biyonik adamın yerini alıyor

Canlı insan dokusu basan 3B printerlarla çoğaltılan MeTro jel türevlerinin fiyatı kısa sürede ucuzlayacak. Bu da hastaya kopan kolunu geri kazandırmak gibi komplike bir işlemin dünyanın en yoksul ülkelerinde bile yaygınlaşmasını kolaylaştıracak.

BWH Nefroloji Bölümünden Prof. Dr. Nasim Annabi organik yapay dokularla ilgili gelişmeleri şöyle özetliyor: “Bilim adamları ve klinik araştırmacılar doğal dokulara mümkün olduğunca benzeyen yapay kalp dokuları yaratmak için sabırsızlıkla yeni yaklaşımlar deniyorlar. Kalp krizi veya diğer kalp-damar rahatsızlıkları sebebiyle kalbi onarmakta kullanılan mevcut biyo materyaller yeterince fonksiyonel ve güçlü değil. Bu yüzden doğal kalp dokusunun mekanik özellikleri ve işlevlerine sahip olan bir alternatif uyguluyoruz.”

 

 

fingerband1İnsan ömrü uzuyor, peki ya ölümsüzlük?

Mikro desenli özel yapısıyla organ elastikiyeti kazanan MeTro jel, doğal kalp kaslarına mekanik destek sağlıyor. Hasarlı organa krem gibi sürüldükten sonra dokular tarafından emilen bu jel, kalp hücreleri arasında yayılarak hücrelerin formunu koruyor. Kalp kasını kolonları yerinde tutmak için kullanılan inşaat demiri gibi düzelten MeTro jel, şimdilik klinik deneylerde gerçek insan kalbini modellemek için kullanılıyor.

 

Organik yapay dokudan yararlanarak insan kalbinin mikroskobik haritasını çıkaran ve kalp hücrelerinin birbiriyle nasıl iletişim kurduğunu öğrenen uzmanlar, gelecekte kalp krizinde hasar gören veya ritim bozukluğu görülen kalpleri de tümüyle iyileştirebilecek.

MeTro jel 2006 tarihli Mass Effect video oyununda tanıtılan ve yaraları sihirli bir şekilde iyileştirme gücüne sahip olan tıbbi jelin ilk örneği olarak öne çıkıyor. Bilimkurgunun anıt taşı Arthur C. Clarke yeteri kadar gelişmiş teknoloji büyüden ayırt edilemez demişti. Ben de tıptaki ilerlemelerin zamanla ameliyat olma ve ilaç kullanma ihtiyacını ortadan kaldıracağına inanıyorum. 🙂

 

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version
Yandex