Exacto Hiç Iskalamayan Akıllı Kurşun

Exacto-hiç-ıskalamayan-akıllı-kurşunİngilizcede bir deyim vardır: “Kıl payı kurtuldun” anlamında “dodging a bullet” derler, yani merminin hedefi sıyırarak geçmesi. Ancak gelecekte suikastçı tüfeklerinde bu artık geçerli olmayacak. DARPA’nın ABD ordusu için geliştirdiği 50 kalibrelik yeni kurşun EXACTO havada manevra yaparak hedefi arkadan vuruyor.

Hedefi görmek amacıyla mermi ucunda mini kamera kullanan ve havada yol değiştirmek için de kurşun gövdesini saran manevra halkalarından yararlanan EXACTO, duvarın arkasında siper alan veya koşarak kaçan kişileri bile ıskalamadan vuruyor.

Havada manevra yapan kurşunlar, karadan karaya ve havadan karaya ateşlenen füzelerin yerini alabilir. Sonuçta maliyeti 100 bin ila 1 milyon dolar olan güdümlü füzeler pahalı silahlar, ama manevra yapan 50 kalibrelik mermiler en küçük füzeden bile daha ucuza mal oluyor.

Marifetli kurşun Exacto

Ancak asıl sorun bu kurşunların affetmemesi. İnsan hakları savunucuları, kişiye yaşama şansı tanımayan akıllı mermilerin kullanımının yasaklanmasını istiyor. Yoksa manevra yapan tabanca mermileri çıktığında sivillerin hayatı tehlikeye girecek ve toplumsal olaylarda faili meçhul cinayetler kolaylaşacak.

İlgili yazı: Gerçek Adem: İlk insan ne zaman yaşadı?

Exacto-hiç-ıskalamayan-akıllı-kurşun 

Suikastçılar için birebir

Far Cry video oyunularını oynadıysanız 50 kalibrelik mermi atan suikastçı tüfeğinin öldürücü gücüne 1 dakika için tanıklık etmiş olabilirsiniz. 1 dakika diyorum, çünkü gelişmiş yapay zeka kullanan bu akıllı oyundaki düşmanlar, tepeden askeri kampa ateş ettiğiniz zaman yerinizi hemen buluyor ve 1 dakikada etrafınızı sarıp sizi öldürüyor. Bunu önlemek için bir-iki atıştan sonra kaçmak gerekiyor.

Tabii Hollywood filmlerinde görmeye alışık olduğumuz suikastçı tüfekleri ile Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı filmindeki süper kahraman Hawkeye ve Crysis 3 video oyunundaki Prophet’in kullandığı gelişmiş oklar da son derece havalı. Ancak, bütün bu silahların ölümcül bir zaafı var: Yerinizi ele veriyor.

Sadece ateş eden kişinin değil, onunla aynı yönde ilerleyen bütün askeri birliklerin de yerini ele veriyor. Bu yüzden komutanlar suikastçı tüfeği kullanan askerlerle diğer birlikleri farklı yerlerde konuşlandırarak hedefin kafasını karıştırmaya çalışıyor. Ancak, araziye ve yaklaşma açısına bağlı olarak bu her zaman mümkün değil. Hele hedefe belirli bir noktadan nişan almak gerektiği zaman.

İlgili yazı: Düz Dünya Teorisini Çürüten 12 Kanıt

Exacto-hiç-ıskalamayan-akıllı-kurşun

 

Oyunbozan kurşun

ABD İleri Savunma Araştırmaları Projeler Dairesi (DARPA), bu sınırlamayı aşmak için EXACTO adlı yeni bir suikastçı mermisi geliştirdi. İngilizce Çok İsabetli Mermi kelimelerinin kısaltması olan EXACTO’nun önünde küçük bir optik göz (mini kamera) bulunuyor. Bu şekilde önünü gören akıllı kurşun hedefini yırtıcı kuş gibi takip ediyor. Kurşunun gövdesini saran sarı halkalar ise merminin havada manevra yaparak hedefi vurmasını sağlıyor.

Bugüne kadar suikastçı kurşunları 50 kalibrelik ağır mermilerdi ve uzak mesafeden hedefi vurmak için uzun namlulu ağır tüfekler gerektiriyordu. Nitekim havada manevra yapan yeni kurşunun yönlendirme donanımı da (halkalar) şimdilik sadece büyük mermilere takılabiliyor.

Ancak, önümüzdeki yıllarda manevra yapan 7.62 ve 5.56 hücum tüfeği mermileriyle 9 mm’lik tabanca kurşunları da üretilecek. İşte o zaman insanların mermiden kaçma şansı pek olmayacak. Bu da yeni mermilere sahip olan askerleri ve polisi pratikte yenilmez kılacak. Türkiye’nin geliştirdiği yeni muharebe tüfeği MPT 76’da (milli piyade tüfeği) akıllı mermi kullanması da mümkün.

İlgili yazı: Ahtapot DNA’sı Uzaylı mı?

Exacto-hiç-ıskalamayan-akıllı-kurşun

 

Duvarı delmeye gerek yok

50 kalibrelik suikastçı tüfeği mermilerinin bu kadar büyük olmasının nedeni hedefi 2 km uzaktan vurmak değil. Bunun asıl sebebi, mermilerin duvarı delerek arkada siper alan hedefleri de vuracak şekilde tasarlanmış olması.

Askerler duvarın arkasında saklanan hedefleri görmek amacıyla termal kamera kullanıyor ve düz mermiler hedefi takip edemeyeceği için duvarı delen 50 kalibrelik kurşunlarla ateş ediyor.

Oysa yeni kurşun bu ihtiyacı ortadan kaldırıyor. Havada manevra yapan mermiler hem ateş eden suikastçının yerini gözden saklıyor hem de düşmanı arkadan vuruyor. Bu da yakında daha hafif kurşunların kullanıma gireceğini gösteriyor. Otomatik silahlarda kullanılacak olan bu mermiler, duvarı delemese bile koridorda kaçan hedefi kısa mesafelerde kolaylıkla takip edebilir.

İlgili yazı: İnternetinizi Uçuracak En İyi 10 Modem

Exacto-hiç-ıskalamayan-akıllı-kurşun

 

Nasıl çalışıyor?

Doğrusu akıllı kurşunların hedefi uçaktan atılan füzeler gibi takip ettiğini söyleyemeyiz. Evet, bu kurşunlar havada manevra yapabiliyor ama manevra kabiliyetleri sınırlı. Gerçekte bunlar havada bir-iki kez yay çizen “yarı akıllı” kurşunlar. Birkaç kez yön değiştirebilir ve yön düzeltmesi yapabilirler. Ancak, hedefledikleri kişi duvarın arkasından çıkıp yakındaki bir eve geçerse onu içeride takip edemezler.

Öte yandan en basit manevra kabiliyeti bile ormanda ve şehirde son derece yararlı. Örneğin kesişen koridorlarda askerin sağında kalan bir hedefi koridora çıkmadan, sadece köşeden ateş ederek vurmak mümkün olacak. Bunun için köşeden ateş etmeye izin veren kıvrık namlulu bir tüfek kullanmaya da gerek yok. Bu pahalı ve sınırlı çözüm yerine, bizzat tabanca mermisi sağa dönerek hedefi etkisiz hale getirecek.

Hemen hiç ıskalamayan merminin sırrı ise sürtünme kuvveti: 50 kalibrelik bir suikastçı mermisi saniyede 1000 metre yol alıyor ve optimum uzaklıktan hedefe iki saniyede ulaşıyor. Bu kadar hızlı gitmesinin sebebi ise hedef silah sesini duyup kaçmadan önce ona ulaşmak. Zaten hedefin 2 km uzaktan silah sesini duyması veya namlu ağzı baskılayıcısına rağmen namlu alevini görmesi çok zor.

İlgili yazı: Kodlama İçin En Gerekli 16 Programlama Dili

Exacto-hiç-ıskalamayan-akıllı-kurşun
Hawkeye’ın manevra yapan okları gibi.

 

Hareketli hedefleri de vuruyor

Elbette hızlı kurşunların yoldan çıkmamak için aerodinamik bir şekle sahip olması ve havayı kolayca yarması gerekiyor. Öte yandan, kurşunun aerodinamiğini bozup sürtünme katsayısını artırarak manevra yapmasını sağlamak da mümkün. Örneğin sol tarafı havaya daha çok sürtünen bir kurşun sağa sapıyor.

DARPA araştırmacıları işte bu noktada kurşuna oynar halkalar taktı. Mermiyi parmağa geçen yüzük gibi saran ve yerinde hafifçe oynayan bu halkalar, kurşunun sürtünme açısını değiştirerek uçuş esnasında sağa sola sapmasını sağlıyor (oynar halkalar uçak ve gemilerdeki dümen işlevini görüyor).

Buna karşın, DARPA akıllı mermilerin tam olarak nasıl çalıştığını sır gibi saklıyor. Örneğin mini kamera hedefi nasıl gözetliyor ve kurşunu saran halkaları nasıl kontrol ediyor? Kurşunun içinde elektronik devreler ve bir mikro veri yolu mu var? Peki bu halkalar nasıl oynuyor? Yoksa yaylı halka mı kullanılıyor? Henüz bu soruların cevabını bilmiyoruz.

Yine de Şubat ayında yapılan testlerde mermilerin hareketli hedefleri de vurduğunu biliyoruz. Kaçan kurtulur derler ya hayır, bu kurşunlardan kaçmak da imkansız.

İlgili yazı: Mobil İnternette Video İzleme Rehberi

Exacto-hiç-ıskalamayan-akıllı-kurşun

 

Yasaklanmalı

Üstelik rüzgarlı havalarda bile yolunu şaşırmayan EXACTO mermiler sayesinde acemilerin bile hedefi vurma şansı yüksek. Bu da bir savaşta tecrübeli askerlerini kaybeden ordunun acemileri deneyimli asker gibi kullanmasını sağlayacak ve eğitim süresini kısaltarak maliyetleri düşürecek.

Ancak, bu yazının amacı Amerikalıların geliştirdiği yeni ölüm makinesini övmek değil. 50 kalibrelik bu büyük kurşunlar hedefin hayatta kalmasına veya kaçıp canını kurtarmasına izin vermiyor. Özellikle toplumsal olaylarda ve sokak çatışmalarında EXACTO gibi akıllı mermiler kullanılırsa sivil kayıplar önemli ölçüde artacak.

Asıl kötüsü ise manevra yapan kurşunların kimin ateş ettiğini anlamayı zorlaştırması. EXACTO, savaş suçlarında bilirkişilerin kimin ateş ettiğini tespit etmesini zorlaştırıyor (Gerçi DARPA akıllı mermilerin yüzde 100 manevra kabiliyetine sahip yeni modellerinin, sadece saldırganları vurma şansını artıracağını da söylüyor; ama Kuzey Kore gibi ülkelerde kolluk kuvvetlerinin bu yeni mermileri özellikle sivilleri vurmak için kullanması da mümkün olacak).

Bu nedenle faili meçhul cinayetleri kolaylaştıran akıllı kurşunların kullanımını yasaklamak, en azından bunları büyük ölçüde sınırlamak gerekiyor. Peki güvenlik güçlerinin artık silahlı saldırganları etkisiz hale getirmek için katil robotlar kullandığını biliyor musunuz? Onu da Robot Polis Amerika’da Terörist Öldürdü yazısında okuyabilirsiniz.

Iskalamayan akıllı mermi


1Exacto

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir