Güneş Yelkenli Yeşil Gemi Aquarius

aquarius-güneş_yelkenli-güneş_enerjisi-tesla-eco_marineJaponlar hem güneş yelkenleri hem de rüzgar enerjisi kullanan Aquarius adlı yeni bir elektrik motorlu yük gemisi tasarladı. Eco Marine Power şirketi, güneş ve rüzgar enerjisini birlikte kullanarak yüzde 40 elektrik tasarrufu sağlayan Aquarius teknolojisini 2019’da test edeceğini açıkladı. Peki nasıl çalışıyor?

Güneş yelkenleri ile

Biz güneş yelkenlerini yakın yıldızlara ışık hızının beşte biriyle gidecek mini sondalar tasarlayan Starshot projesinden biliyoruz. Eco Marine Power’ın tasarladığı Aquarius yük gemisi ise çocukluğumuzun güzel çizgi filmi Esteban’daki fütüristik güneş yelkenli Aztek gemisine benziyor.

Bu taşıt standart kuru yük gemisi tasarımını kullanıyor. Ancak, güvertesinde çok sayıda dikey olarak yerleştirilmiş güneş paneli bulunuyor. Güneş panelleri geminin elektrikli motorları için gün ışığından elektrik üretiyor.

Kundağı motorlu yelkenler kendi çevresinde dönerek gün boyunca gökte yer değiştiren güneşi izliyor ve yelken direkleri aynı zamanda rüzgar gücünden yararlanıyor. Böylece gemiyi iterek salt güneş enerjili motorlara göre yüzde 40’a kadar güç tasarrufu sağlıyor.

İlgili yazı: İnternetinizi Uçuracak En İyi 10 Modem

aquarius-güneş_yelkenli-güneş_enerjisi-tesla-eco_marine
Güneş panellerinin verimliliği artınca güneş enerjili konteynır gemileri de üretilecek.

 

Petrol tükeniyor

Deniz taşımacılığı için kolay erişilen ucuz petrol kaynakları (Arap petrolü) yakın gelecekte tükeneceği için büyük tersane ve armatörler güneş enerjili elektrikli gemi konseptlerine yöneldi.

Daha önce Çinliler şebeke elektriğiyle şarj olan küçük bir elektrikli kuru yük gemisini denize indirdi. Ancak, nehirde gitmek için tasarlanan bu gemi kömür taşıdığı için çevre kirliliğini azaltmıyor. Aquarius ise büyük tonajlı açık deniz gemisi olarak denizcilik sektörünü gerçek temiz enerjiyle tanıştırabilir.

İlgili yazı: Düz Dünya Teorisini Çürüten 12 Kanıt

aquarius-güneş_yelkenli-güneş_enerjisi-tesla-eco_marine
Aquarius nasıl çalışıyor? Büyütmek için tıklayın.

 

Enerji yelkenleri

Aquarius’un hibrit enerji sistemi enerji yelkenleri olarak adlandırılıyor. Japon denizcilik şirketi Hisafuku Kisen yetkilileri Aquarius teknolojilerini şöyle özetliyor: sert fiber ve çelikten üretilen enerji yelkenleri, deniz taşımacılığına uygun yüksek verimlilikli güneş panelleri, enerji depolama modülleri (hormonlu piller diyelim) ve özel bilgisayarlar.

Özel bilgisayar kısmı önemli; çünkü güç tasarrufu için dalga durumu, karşıdan esen rüzgar ve akıntıyı hesaba katarak geminin güç tüketimini yazılımla otomatik olarak ayarlamak gerekiyor.

Bu sistemin Tesla elektrikli otomobillerde güç tasarrufu sağlayan yazılımların daha gelişmiş bir sürümü olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca özel bilgisayar gelecekte geminin kaptan ve mürettebat olarak denizde tek başına gitmesi demek: İşte burada otonom kuru yük gemileri devreye giriyor.

İlgili yazı: Gerçek Adem: ilk insan ne zaman yaşadı?

aquarius-güneş_yelkenli-güneş_enerjisi-tesla-eco_marine

 

Her şey maliyeti azaltmak için

EMP şu anda Hisafuku Kisen filosunda Aquarius dijital dönüşüm testleri yapıyor. Endüstri 4.0 ve blockchain’e odaklanan bir dijital dönüşüm danışmanı olarak bunun beni heyecanlandırdığını söylemeliyim. Sonuçta Aquarius yeni bir gemi modeli değil, bir dönüşüm kiti:

Bunu mevcut kuru yük gemilerine takarak eski gemilerinizi hurdaya çıkarmadan güneş enerjili taşıtlara dönüştürüyorsunuz. Tabii önce fizibilite testlerinin tamamlanması gerekiyor. Sırada bir gemiyi test yatağı olarak seçip Aquarius kitiyle dönüştürmek ve 12-18 ay açık denizde test etmek var.

Hibrit çözümler

Aquarius yeşil gemi kiti iki şekilde kullanılabilir: 1) Küçük gemiler için yüzde 100 elektrik motorlu dönüşüm ve 2) büyük gemiler için dizel-elektrik motoru hibrit dönüşüm. Elbette güneş enerjisi sistemlerinin verimliliği arttıkça daha büyük gemileri tümüyle elektrikli taşıtlara dönüştürmek mümkün olacak.

İlgili yazı: İnternette teknik takip ve gözetimi önleme rehberi

aquarius-güneş_yelkenli-güneş_enerjisi-tesla-eco_marine
Hollanda kanallarında çalışacak elektrik motorlu robot mavna.

 

Kanalların Teslası

İngilizceden çevirince pek anlamlı olmasa da Hollandalı tersane şirketi Port-Liner da Tesla of the Canals adlı elektrikli bir robot mavna inşa etmeye karar verdi ve bunu önümüzdeki yaz test edecek.

Bildiğiniz gibi Hollanda, özellikle de Amsterdam tam bir kanallar diyarı. Öyle ki Hollanda’nın yük taşımacılığının önemli bir kısmı Amsterdam limanından yapılıyor. Port-Liner da Elon Musk’ın yeniden kullanılabilir roketlerinin Dünya’ya iniş yapması için tasarlanan yüzer robot iniş pistlerinin gelişmiş bir modelini inşa etmeye karar verdi.

Robot mavnanın 6 metre uzunluğundaki pillerini Hollanda’nın en büyük enerji şirketlerinden Eneco şarj edecek ve bunun için sera gazı karbondioksit açığa çıkarmayan temiz enerji kaynakları kullanacak. Ancak, ilk testler elbette insan kaptanlar ve mürettebatla yapılacak.

İlgili yazı: En Büyük Galaksiler Ne Kadar Büyük?

aquarius-güneş_yelkenli-güneş_enerjisi-tesla-eco_marine
Geleceğin gemi şarj istasyonları.

 

23 bin kamyon eşdeğeri

Robot mavna kanallarda yük taşımacılığını artırarak karayollarında giden 23 bin dizel motorlu TIR’ın yerine geçecek. Böylece hem kendi başına hem de dolaylı olarak çevre kirliliği ile küresel ısınmayı azaltacak.

İlk etapta 52 metre uzunluk ve 6,7 metre genişliğindeki beş mavna su kanallarında kullanıma girecek. Her mavnanın toplam 425 ton ağırlığında olan 24 adet konteynır taşıması planlanıyor. Mavnaların pili ise 15 saat gidiyor ki bu da akıllı telefonların 7 saatlik pil ömründen çok fazla.

Port-Liner gelecekte daha büyük mavnalar üreterek toplam 500 gemilik bir filo kurmayı hedefliyor. Sadece büyük mavnaların yıllık karbondioksit emisyonunu 18 bin ton azaltması bekleniyor. Port-Liner AB’nin temiz enerji için ayırdığı 8,7 milyon dolarlık teşvikten yararlanıyor.

İlgili yazı: Mobil İnternette Video İzleme Rehberi

aquarius-güneş_yelkenli-güneş_enerjisi-tesla-eco_marine

 

Geleceğe bakış

Port-Liner CEO’su Ton van Meegen’e göre, kanal taşımacılığında kullanılacak temiz enerjili ve elektrik motorlu mavnalar güneş enerjili kuru yük gemileriyle birleşirse denizcilikte tümüyle temiz enerjiye geçebileceğiz. Bunu gerçekleştirmek için de mevcut mavnaları elektrik motorlu araçlara dönüştüren Aquarius benzeri kitler kullanmak gerekiyor.

Peki Çinlilerin elektrikli nehir gemisi nasıl çalışıyor? Onu da Dünyanın İlk Elektrikli Yük Gemisi Sefere Başladı yazısında okuyabilir ve Güneş Yelkeni ile 3 Günde Mars’a Gidelim başlığı altında, uzaya gönderilen gerçek güneş yelkenlerine göz atabilirsiniz. İyi tatiller.

Güneş yelkenli yeşil gemi Aquarius


1ecomarinepower
2theloadstar

One Comment

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version
Yandex