Falcon Heavy Başarıyla Fırlatıldı

falcon_heavy-spacex-elon_musk-tesla_roadsterFalcon Heavy Ocak ayının sonunda fırlatıldığı zaman dünyanın kullanımdaki en güçlü roketi olacak. Aynı zamanda Tesla’nın yeni elektrikli otomobili Tesla Roadster’ı uzaya gönderecek. Tesla Roadster insansız Mars seferlerinin öncüsü olacak ve test yükü olarak milyar yıllık Mars yörüngesine oturacak. [GÜNCELLEME: 6 Şubat 2018’de Falcon Heavy başarıyla fırlatıldı. Detaylar aşağıda:]

Araba fırlatan roket

Falcon Heavy roketi aslında üç adet Falcon 9 roketinden oluşuyor ve toplamda 27 Merlin motoru kullanıyor. Bu bağlamda merkez roket, Tesla Roadster elektrikli spor otomobili tamamlaması 1 milyar yıl sürecek olan uzun bir Mars yörüngesine oturtacak.

Merkez rokete bağlı olarak “booster” işlevini gören iki Falcon 9 roketi de Falcon Heavy’nin Tesla Roadster’ı yörüngeye taşıması için gereken ek itiş gücünü sağlayacak. Fırlatma sırasında otomobilin müzik setinde Dawid Bowie’nin ünlü Space Oddity şarkısı çalacak.

Kalkış anında 2700 tondan fazla itiş gücü sağlayan Falcon Heavy, tam güçle çalışırken 18 adet Boing 747 yolcu uçağı kadar itiş üretecek. Bu sebeple de sektörde kullanımda olan diğer roketlerden iki kat güçlü olacak (yük kapasitesi açısından sadece Ay’a insan taşıyan Saturn V roketinin gerisinde kalacak).

İlgili yazı: Düz Dünya Teorisini Çürüten 12 Kanıt

falcon_heavy-spacex-elon_musk-tesla_roadster
Tela Roadster merkez roket yük kapsülünün içine yerleştirildi.

 

Falcon Heavy neden önemli?

Ağır yük roketleri uzaya çok sayıda uydu fırlatarak birim fırlatma maliyetlerini düşürüyor. Ayrıca Falcon Heavy’yi oluşturan üç yeniden kullanılabilir Falcon 9 roketi de maliyetleri azaltacak. Falcon Heavy aynı zamanda Mars’a uzay aracı gönderebilen en güçlü roket.

54 ton ağırlığında olan bu canavar, SpaceX şirketinin en büyük rakibi olan ULA’in Delta IV Heavy roketine göre iki kattan daha fazla yük taşıyabiliyor. Hem de üretim maliyeti üçte bir olduğu halde.

İlgili yazı: İnternetinizi Uçuracak En İyi 10 Modem

falcon_heavy-spacex-elon_musk-tesla_roadster
Falcon Heavy’nin diğer SpaceX Falcon roketleriyle karşılaştırması. Büyütmek için tıklayın.

 

Asıl sorun da burada

Falcon Heavy özel bir tek parça roket değil. SpaceX maliyetleri azaltmak için üç Falcon 9 roketini birbirine bağladı. Nitekim roketin üst kısmındaki soğutma borularını görebiliyorsunuz. Yine de bu fırlatma sırasında kaza riskini artıran kompleks bir çözüm.

Bu sebeple Elon Musk da özetle, “Falcon Heavy’den tek beklentim yerden iyice yükseldikten sonra patlaması. Bari fırlatma pistine ve kulesine zarar vermesin de NASA’ya tazminat ödemeyelim” dedi. Elbette Falcon Heavy’nin test uçuşları sürdükçe hatalar ve riskler azalacak.

Bununla birlikte SpaceX’in tek parça halinde fırlatılacak daha ucuz ve güçlü bir süper roket üzerinde çalıştığını da belirtelim. Big Fucking Rocket resmi adını kazandığında Mars’a 40 insan gönderebilecek ve yörünge altı hipersonik uçuşla İstanbul’dan New York’a 50 dakikada yolcu taşıyacak.

İlgili yazı: Gerçek Adem: ilk insan ne zaman yaşadı?

falcon_heavy-spacex-elon_musk-tesla_roadster
Falcon Heavy’nin diğer şirketlerin roketleri ve uzay mekiğiyle karşılaştırması. Büyütmek için tıklayın.

 

Bu yüzden çok bekledik

Falcon Heavy roketi 2005 yılında duyurulmuş ve ilk uçuşunu 2014’te yapması öngörülmüştü. Ancak, roket üretim kapasitesini artırmak için 2011’de fabrika yatırımları artırıldı ve bu da ilk gecikmeye neden oldu. 2015’te yeni Falcon 9 V1.1 modeli ile Falcon Heavy’nin eş zamanlı üretimi başladı.

2016’da roketin ara kademesi tamamlandı ve SpaceX’in California, Hawthorne’daki genel merkezinde fotoğrafları paylaşıldı. Tabii bu arada bir Falcon 9 roketinin Facebook internet uydusuyla yerde alev alması, ek testler ve fırlatma pistinin yenilenmesi gibi nedenlerle fırlatma iki yıl daha gecikti.

İlgili yazı: Başka Galakside Binlerce Öte Gezegen Keşfettik

falcon_heavy-spacex-elon_musk-tesla_roadster

 

6 Şubatta fırlatıldı

Falcon Heavy aynı zamanda uzay turizmini başlatacak. Bigelow şişme uzay otellerini ve Dragon 2 uzay kapsülüne binen zengin turistleri Dünya ile Ay yörüngesine fırlatacak. Buna ek olarak Arabsat ve ABD Hava Kuvvetleri de Falcon Heavy kullanma anlaşması yaptı.

[GÜNCELLEME: Falcon Heavy 6 Şubatta başarıyla fırlatıldı. Ana roket dışındaki iki destek roketi (booster) Dünya’ya dikey iniş yaparak başarıyla geri döndü (bunlar karaya indi). Ana roket ise denizdeki robot piste inecekti ama suya çakıldı. Tesla Roadster elektrikli otomobil artık kod adı Starman olan bir gökcismi ve asteroit kuşağına gidiyor.]

İlgili yazı: Konutlar için ucuz güneş enerjisi rehberi

falcon_heavy-spacex-elon_musk-tesla_roadster

 

Starman Mars’a gidiyor

[GÜNCELLEME devam: Starman Güneş çevresinde geniş bir yörüngeye oturdu. Normalde bu yörüngede dönerken Mars’a her 1 milyar yılda biraz yaklaşacaktı. Ancak, Starman’i taşıyan ikinci kademe roket kendi motorunu biraz uzun ateşleyince Starman, Mars yörüngesini aşarak Asteroit Kuşağı çevresinde daha geniş bir yörüngeye girdi.]

[Bu hatanın nedeni Dünya’nın atmosferini koruyan manyetik alanın yarattığı Van Hallen radyasyon kuşağı olabilir. Normalde Dünya’yı başka gökcisimlerine gitmek için terk eden uzay araçları buradan hızla geçiyor (bilgisayarları enerjik parçacıklarla kavrulmasın diye). Ancak, ikinci kademe roket bilgisayarların uzaydaki zor şartlara direncini test etmek için Van Hallen kuşağında 5 saat kaldı. Belki de bu yüzden ikinci kademenin roket sistemi bozuldu.]

[Her durumda Elon Musk’ın şirketi SpaceX uzaya başarıyla bir elektrikli otomobil gönderdi. Biz ise çatısına kendi güneş enerjisini kurmak isteyen insanlardan (elektrik dağıtım şirketlerinin çıkarını korumak için) 10-15 yıllık elektrik faturasını peşin alıyor ve konferanslarda sözümüzü kesen robotlara ayar veriyoruz.]

[Türkiye’nin konutlarda ucuz güneş enerjisini teşvik ederek en temel maliyet kalemi olan enerji üretimini ucuzlatması ve endüstri 4.0’a odaklanarak bu son sanayi devrimini kaçırmaması gerekiyor. Şimdi Falcon Heavy fırlatılmadan önce yazılan özgün yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.]

İlgili yazı: Gerçek Adem: ilk insan ne zaman yaşadı?

falcon_heavy-spacex-elon_musk-tesla_roadster
Falcon Heavy üç adet Falcon 9’dan oluşuyor ve ikinci kademeyle birlikte toplam 27 Merlin motoru var.

 

Kennedy Uzay Merkezi

Falcon Heavy şu anda NASA Kennedy Uzay Merkezi’nin 39A pistinde bulunuyor ve yeni ertelenen test ateşlemesinin ardından Ocak sonunda fırlatılmaya hazırlanıyor. Tıpkı Falcon 9 roketleri gibi iki kademeli olan Falcon Heavy, Tesla Roadster elektrikli spor arabayı uzaya göndererek reklam yapacak.

Elon Musk konuyla ilgili açıklamasında, “Yeni roketlerin test uçuşlarında beton ve çelik bloklardan oluşan kütle simülatörleri kullanılır ama bu çok sıkıcı olurdu” dedi.

“Sıkıcı görünmek de özellikle şirketler için çok kötü olduğundan biz de sıra dışı bir şey, bizi heyecanlandıran bir şey göndermeye karar verdik. Yükümüz orijinal bir Tesla Roadster olacak ve milyon yıllık Mars yörüngesinde [David Bowie’nin] Space Oddity şarkısını çalacak.”

Elon Musk, Falcon Heavy’nin Mars uçuş sıklığını artıran ilk roket olmasını planlıyor. Falcon Heavy ilk uçuşu başarılı olsun olmasın, bu tür ağır yük roketlerinin yaygınlaşması fırlatma maliyetlerini azaltıyor ve insanların uzaya yerleşmesi için büyük öneme sahip bulunuyor. Enerjiniz bol olsun!

Falcon Heavy fırlatma videosu


1The most powerful operational rocket

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version
Yandex