Ay’a Gitmedik Komplo Teorilerini Çürüten 10 Kanıt

komplo-ay-armstrong-nasa-apolloNASA astronotu Neil Armstrong 20 Temmuz 1969’da Ay’a ayak basan ilk insan oldu ve böylece insanlığın uzay tarihi resmen başladı. Oysa komplo teoricileri Ay’a insan gitmediğini ve Ay yolculuğunun sahte olduğunu öne sürüyor. İnsanların gerçekten Ay’a gittiğini 10 adımda kanıtlayalım.

Neden Ay’a gittik?

Dünyada birçok uyduruk komplo teorisi var. En yaygınları da uçan dairelerin gezegenimizi ziyaret ettiği konusunda. Ancak, Türkçemizde Bizans entrikaları diye bir deyiş bulunuyor. Bu yüzden dünyada gerçek komplolar ve gerçek Bizans oyunları olduğunu kabul etmemiz gerekiyor.

Doğruyu yanlıştan ayırmanın yolu ise bilimsel ve eleştirel düşünceden geçiyor. Ben de bu yazıda bir yandan uyduruk komplo teorilerini çürütürken, diğer yandan sağlıklı düşünce yöntemlerinden örnekler vermek istiyorum. Sonuçta geleceğimizi ancak eleştirel düşünce ile inşa edebiliriz.

Bu bağlamda insanların gerçekten Ay’a indiğini göstermek için önce neden Ay’a gittiğimize bakmak gerekiyor. Vakit geçirmeden başlayalım.

İlgili yazı: İnternetinizi Uçuracak En İyi 10 Modem

komplo-ay-armstrong-nasa-apollo
Resimde Ay iniş modülünden inen astronotun çevredeki parlak yüzey ile gölgenin içinde bile alttan aydınlandığı görülüyor. Uzay giysisi kıvrımlarının gölgeleri alttan aydınlamayı kanıtlıyor. Spot ışıkları olsa bu etkiyi vermeleri için onları astronotun hemen altına yerleştirmek gerekirdi.

 

Uzay yarışı

1960’ların başında Amerika ve Sovyetlerin nükleer gücü kıtalararası balistik füzelerden değil, stratejik bombardıman uçaklarından oluşuyordu. Oysa uçakları yolda düşürmek mümkündü ve bu yüzden Amerika’nın Sovyetleri onlar karşı saldırıya geçmeden yok etmesi zordu.

Tek çare kıtalararası balistik füzeler geliştirmekti. Bunların ilk modelleri hedefi 10 km ıskalayabiliyordu. Sırf bu yüzden 2 ila 20 megatonluk dev termonükleer başlıklar geliştirdiler. Böylece İstanbul’u ıskalayıp Gebze’ye bomba atsalar bile İstanbul’u yakmış olacaklardı.

Balistik füze teknolojisini geliştirmenin en iyi yolu uzaya roket fırlatmak ve Sovyetlerin komünist propagandasını yenmenin en iyi yolu da Ay’a insan göndermekti; çünkü uzaya ilk uyduyu ve ilk insanı Ruslar yollamıştı.

Amerika’nın Ruslardan üstün olduğunu ve onlara yenilmeyeceğini göstermek için çok havalı bir şey yapması gerekiyordu. Yaptı da: 1961’de Kennedy’nin ünlü Ay’a Yolculuk konuşmasını yapmasından sadece 8 yıl sonra Ay’a insan gönderdi.

İlgili yazı: Ay Üssü Alfa Ne Zaman Kurulacak?

komplo-ay-armstrong-nasa-apollo
Apollo 11’i fırlatan Saturn V roketi.

 

1. Amerika Ay’a gitti; çünkü gerekliydi

Yapılan araştırmalar, Amerikan kamuoyunun sadece yarısının NASA’ya insanlı Ay yolculuğu için 27 milyar dolarlık bütçe ayrılmasını desteklediğini gösteriyor. Yine de yüzde 50 önemli:

Sonuçta yeni başkan Trump da 319 milyon nüfuslu Amerika’da sadece 80 bin oy farkla seçildi ve bu da bize bir ülkedeki oylar kritik konularda bölündüğü zaman seçmenin çok iyi eğitimli olması gerektiğini gösteriyor. Aksi takdirde küçük bir manipülasyon ve algı yönetimi istenen iktidarı getiriyor.

İlgili yazı: Ay ve Dünya Nasıl Oluştu Dersiniz?

komplo-ay-armstrong-nasa-apollo
Tekrar gösterelim: Ay’da atmosfer yok ama bayrak dikilirken sallandığı için dalgalandı. Ay’da atmosfer yok ama özel çıta sayesinde bayrak açık duruyor ve tanıtım fotoğrafında kendini gösteriyor.

 

Ay’da insan ne ilgisi var?

Çok ama çok ilgisi var! Kennedy algı yönetimi ve TV propagandası ile kitlelerin yarısını yönlendirerek Ay macerasını başlattı. Fena mı oldu? Tabii ki hayır: Her ne kadar NASA basit politik sebeplere bu işe zorlanmış olsa bile Ay’a insan göndererek uzay tarihinde kritik bir adım attı.

Ancak, Amerikan halkının eğitimi yetersiz olduğu için Kennedy’den sonra Ay’a yerleşmenin önemini anlaşılamadı ve barışçıl Ay kolonileri yerine Vietnam Savaşı’nı yeğleyen yeni başkan Nixon, askere bütçe ayırmak için yetmişlerde Ay yolculuklarını sonlandırdı. İşte eğitim bu yüzden önemli.

Öyle ki bugün de eski tas, eski hamam. Günümüzde insansız Ay yolculukları yeniden başladı ama sebep yine para, bu kez Ay’dan maden çıkarma planları. Yine de Ay yolculuklarını desteklemek gerek; çünkü zenginlik arttıkça eğitim de tüm engellere rağmen yaygınlaşıyor.

Başta elektronik bilgisayar olmak üzere, bugün kullandığımız teknolojilerin hemen hepsinin kökeni 60’lardaki uzay yarışına dayanıyor. Demek ki sermaye uzay yarışını sonlandırmasaydı insanlar bugün çok daha ileri teknolojiler kullanıyor olurdu ve bu da sosyal refahı artırırdı. Buyurun size gerçek komplo teorisi; ama biz Ay komplosunu anlatıyorduk:

İlgili yazı: 10 soruda Dürnyamızın uydusu Ay hakkında en şaşırtıcı gerçekler

komplo-ay-armstrong-nasa-apollo
Apollo 11 iniş modülü (sağda) tepesinden servis modülüne bağlanmış (solda). Servis modülünün koni şeklindeki gri şapkası ise Dünya’ya iniş modülü (işte bu tanıtım maketi).

 

Artık komplo teoricilerine şunu sorabiliriz

NASA neden Ay’a gitmesin? Ay’a gidecek teknolojiye sahipti. Öyleyse neden NASA uzay yarışına boyun eğip sahip olduğu teknolojiyle Ay’a gitmesin? Neden sahte film çekip bu ortaya çıkarsa Soğuk Savaş’ta Sovyetlere rezil olma riskini göze alsın? Bu siyasetin amacına aykırı olmaz mı?

Ancak, sağduyulu düşünmek komplo teorilerini çürütmeye yetmez; çünkü kuantum fiziğindeki dolanıklık gibi bazı bilimsel olgular sağduyuya aykırı olabilir. Öyleyse biz de mantıksal tutarlılıktan matematiksel tutarlılığa geçelim.

İlgili yazı: İnternette teknik takip ve gözetimi önleme rehberi

komplo-ay-armstrong-nasa-apollo
Apollo astronotları: Soldan sağa, Neil Armstrong (Ay’a ilk ayak basan insan); Michael Collins, yörüngedeki komuta modülünü pilotu (Dünya’nın en yalnız insanı) ve Buzz Aldrin (Ay iniş modülü pilotu, hayatta).

 

2. Ay’a gittik; çünkü gitmeseydik bu gizli kalmazdı

Oxford Üniversitesi’nden Dr. David Grimes halktan gerçeği gizlemeye yönelik bir komplo teorisinin ömrünü istatistiksel olarak hesapladı: Özetle devletlerin gerçekleri en fazla kaç yıl gizleyebileceğini gösteren bir matematik formülü var. Hemen görelim.

Diyelim ki devlet sırrı bir proje söz konusu: Area 51 askeri üssünde gizli uçan daire geliştirmek gibi. Şimdi bu projede 2521 kişi çalışırsa Amerika’nın uçan daire yaptığı 5 yılda ortaya çıkıyor. Yoksa siz 2521 adamı cebren ve hileyle ömür boyu susturabileceğinizi mi sanıyorsunuz?

Kısacası gerçekleri uzun süre gizlemek için o pis işlere (skunkworks’ün Türkçesi budur) çok az kişinin bulaşmış olması gerekiyor. Bu durumda sayıyı azaltalım: Bir gizli projeye 1000 kişi katılırsa o işi 10 yıl halktan saklayabiliyorsunuz; ama bir işe sadece 125 kişi katılırsa bunu 100 yıl gizleyebilirsiniz!

Oysa NASA’nın Ay’a insan gönderme projesine tam 411 bin kişi katıldı! Özetle NASA yalan söyleseydi Ay’a insan göndermediği 3 yıl 8 ayda ortaya çıkardı. Ancak, bilimsel ve eleştirel düşüncede bir önermenin tutarlı olması yetmez. Aynı zamanda geçerli olduğunu da göstermek gerek. Bunu nasıl yapacağız? Tabii ki kanıtlarla. Öyleyse Ay’a insan gittiğini ve indiğini gösteren kanıtlara bakalım.

İlgili yazı: Yeni Mars Belgeseli Ne Kadar Gerçekçi?

komplo-ay-armstrong-nasa-apollo
Kennedy’nin ünlü Ay’a Yolculuk konuşması.

 

3. Ay’a inen Apollo modüllerini gösteren fotoğraflar

Dünyadaki milyonlarca gazeteci, uzman ve bilim insanının NASA’ya sırf Ay’a insan gönderdik diye inandığını sanmıyorsunuz değil mi? Deliller var! Örneğin, Ay yüzeyinde Apollo iniş modülleri ve araçlarını gösteren fotoğrafları Google’da bulabilirsiniz.

Bunun için Lunar Reconnaissance Orbiter uydusunun Wikipedia sayfasına gidip Ay inişlerini gösteren daha yüksek çözünürlüklü fotoğraflara da bakabilirsiniz. Ancak, kendinizi gerçekten cesur hissediyorsanız doğrudan Apollo Arşivleri1 sitesine gidip en yüksek çözünürlüklü görselleri inceleyebilirsiniz.

İlgili yazı: En Süper Ay 14 Kasımda Geliyor

komplo-ay-armstrong-nasa-apollo
Gölgeler, aydınlanma yönü ve renkler ile arka plan büyüklüğü fotoğrafların film stüdyosunda çekilmediğini kanıtlıyor.

 

4. Ay fotoğrafları film stüdyosunda çekildi

Komplo teoricileri Ay fotoğraflarına bakıp bunları film stüdyosunda sahne ışıklarıyla çekmişler, hepsi sahte diyorlar. Sanki dünyadaki fotoğraf uzmanları hiçbir şey bilmiyormuş gibi iddialı konuşuyorlar. Madem öyle biz de bilimsel olarak gösterelim.

Discovery Channel’da yayınlanan Efsane Avcıları dizisinde Ay’da insan fotoğraflarının gerçek olduğunu kanıtladılar.2 Ay yüzündeki şekillerin gün ışığını engellediğini ve bunun, fotoğrafların sanki film stüdyosu sahnesinde çok sayıda farklı ışık kaynağıyla çekildiği izlenimi yarattığını gösterdiler (sahne ışıkları yanılgısı).

Efsane Avcılarının fotoğraflara yönelik gölge analizinde, Ay astronotlarının uzay giysileri ve kasklarının parlak Ay yüzünden yansıyan gün ışığıyla doğal olarak aydınlandığı ortaya çıktı. Astronotların uzay giysilerindeki kıvrımlara bakarsanız bunu göreceksiniz. İnsanlar alttan yansıyan ışıkla aydınlanıyor. Spot ışıklarıyla değil.

Hatta Apollo iniş aracı merdiveninden yere inen astronotun aracın gölgesinde kaldığı halde aydınlık görünmesinin sebebi de civardaki aydınlık yüzeyden yansıyan ışık. Özellikle de Ay tozunun ışığı dağıtması, yeryüzündeki puslu güneş etkisine benzeyen bir efektle, atmosfer olmayan Ay yüzündeki yüksek kontrastlı ışığın yumuşamasına ve astronotu yumuşak tonlarla aydınlatmasına yol açıyordu.

İlgili yazı: İlgili yazı: Sansüre Karşı TOR ve Orbot Rehberi

komplo-ay-armstrong-nasa-apollo
Güneşimiz sadece Dünya atmosferinde sarı görünüyor. Güneş aslında beyaz bir yıldızd ve sarı cüce terimi bilimsel olarak yanlış. G-2 tayfında cüce yıldız demek daha doğru, ama ben kolay anlaşılması için sarı cüce demeyi tercih ediyorum.

 

5. Ay fotoğraflarında neden yıldızlar görünmüyor?

Komplo teoricilerine göre bunun sebebi basit: Film stüdyosunda uzay boşluğu için siyah perde kullandılar ve perdede yıldız ışığı yok.

Önce düz mantık yürütelim: İçlerinde bilim insanları, istihbarat uzmanları, film yapımcıları ve mühendisler olan 411 bin kişi dev bir komplo teorisine katılacak da bunların aklına film perdesine yıldız ışığı efekti veren parlak disko topu pulları dikmek gelmeyecek. :p

Şimdi gerçeklere dönelim: Her ne kadar NASA’nın yüksek çözünürlüklü Ay videolarını kaybetmiş olması komplo teoricilerini cesaretlendirse de Ay göğünde yıldız olmaması sorunu çoktan çözüldü. Ay yüzeyi parlak olduğu ve yüksek kontrastlı çekim yapıldığı için fotoğraflarda sadece en parlak yıldızlar görülüyor.

Aynı şey Dünya yörüngesi için de geçerli. Yeryüzünün mavi ışığı uzay istasyonu ve astronotlara odaklanan fotoğraflarda yıldızları görmemizi engelliyor. Üstelik farklı Ay fotoğraflarında aynı parlak yıldız gökte hep aynı konumda görülüyor. Özetle görsellerde hiç yıldız olmadığı iddiası yanlış.

İlgili yazı: Google Ay Yarışı 2017’de Başlıyor

komplo-ay-armstrong-nasa-apollo
Ay fotoğraflarında yıldız var. Yüksek çözünürlüklü fotoğrafları Apollo arşivinden indirin ve negatif filtre verin. Siyah noktalar fotoğrafta zor seçilen yıldızlar.

 

6. İnternetteki görseller düşük çözünürlüklü

Burada insanların kafasını karıştıran asıl sorun internetteki resimlerin büyük kısmının düşük çözünürlüklü sıkıştırılmış görseller olması. Bu da ışık kalitesini düşürüyor; ama Apollo arşivleri sitesindeki yüksek çözünürlüklü fotoğraflarda yıldızlar görünüyor.

Üstelik günümüzde Google var: En az 4 MP’lik Ay görsellerini göster seçeneğini belirleyerek bu fotoğraflara basit bir web aramasıyla ulaşabilirsiniz. Hatta Photoshop’la negatif filtre atıp kayıp yıldızları siz de görebilirsiniz.

7. Amerikan bayrağı neden dalgalanıyor?

Amerikan bayrağı atmosfer olmayan Ay yüzeyinde rahatlıkla dalgalanabilir; çünkü bayrağı dalgalandırmak için rüzgar şart değil. Astronotun bayrağı dikerken direğe uyguladığı kinetik enerji, momentumun korunumu yasası uyarınca bayrağın “sallanarak” dalgalanmasına neden oluyor.

İlgili yazı: Dünya’daki hayatın kökeni Mars mı?

komplo-ay-armstrong-nasa-apollo
Amerikalılar hayalet uçak teknolojisini de Almanlardan aldı. Hitler’in hayalet jet bombardıman uçağı radara yakalanmıyordu. Yaygın kullanılsaydı Almanlar bu uçakla tüm Müttefik şehirlerini bombalayıp savaşı kazanırdı. İyi ki kazanmamışlar. Biz sadece Amerikalıların nükleer bomba, hayalet uçak, dron ve roket teknolojisini Almanlardan aldığını bilelim yeter. Komplo teoricileri Apollo Ay uçuşları Amerika’nın hayalet uçak geliştirmesini sağladı diyor.

 

8. Ay modülü kalkış videosu sahte

Komplo teoricileri bu kez de Ay modülünün kalkışını gösteren videonun sahte olduğunu ve NASA’nın bir araç maketini görünmez çıtayla yukarı kaldırıldığını söylüyorlar. Oysa videoyu inceleyerek çekimlerin gerçek olduğunu görebilirsiniz.

Kalkış sırasında ateşlenen roketten çıkan gazlar, iniş modülünü aşırı sıcaktan koruyan alüminyum folyoyu parçalıyor ve biz de bu parçaların Ay yüzeyine saçıldığını görüyoruz. Bu da gerçek bir roket ateşlendiğinin kanıtı.

Kayıt kalkıştan sonra sürdüğü için roketin çıkardığı gazların, modülün Ay’da kalan alt kısmını (iniş platformunu) yaktığını da görebiliyorsunuz. Sonuçta Ay’da atmosfer yok, ama roketin sıcak gazıyla yanan parçaların dumanı var. Bu da sigara dumanı gibi tütüyor ve dumanın şekli videodaki roketin uyduruk film çatapatı olmadığını gösteriyor. 😉

Bu parçaların saçılım şekli ise olayın maketle değil, birebir ölçekte gerçekleştiğini de gösteriyor. Tabii tam ölçekli maket kullanmışlar diyebilirsiniz, ama bu iddiayı da çürütebiliyoruz. Yakındaki Ay tepelerine bakarsanız sahte film sahnesinin en az İstanbul’daki Göztepe Mahallesi kadar büyük olması gerektiğini görüyoruz. Nasıl mı? Aşağıda görelim.

İlgili yazı: GDO’lu Retrovirüsler Kanseri Tedavi Edecek

komplo-ay-armstrong-nasa-apollo
Apollo 11 komuta modül pilotu Collins Dünya’nın en yalnız adamıydı; çünkü Ay’daki arkadaşlarından ve Dünya’dan uzakta, uzayda tek başınaydı. Hepimizin fotoğrafını çekti, kendisiyle birlikte Ay’daki 3 kişi hariç.

 

9. Tüm videolar stüdyoda çekildi

Bu doğru olsaydı en az 6 kilometrekare büyüklüğünde kapalı bir stüdyo binası gerekirdi. Nitekim astronotların Ay’da kullandığı jeeplere bakınca, bunların kamerasından görünen uzak tepelerin gerçek tepe yüksekliğinde olduğunu görüyoruz.

Tekerlek görüş açısı ve tepe boyutlarının karşılaştırması, izlediğimiz video sahte ise bu sahnenin en az 2,4 km uzunluğunda kapalı bir alan olduğunu gösteriyor (araçtaki astronotlar kamerayı kucağında tutarak çekim yapmışlar). Dünya’da 2,4 km uzunluğunda kapalı bir alan var mı? Boşuna aramayın: Yok.

İlgili yazı: 5 Soruda Paralel Evrenler

komplo-ay-armstrong-nasa-apollo
McDonald’s Big Mac’i NASA’dan arakladı diyen komplo teoricileri bile var. Bunlar, “Resimdeki gerçek et değil. Yüzde 1’den az olmak kaydıyla standart besi hayvanları etinden başka tür etler de içerilebilen ve özünde besi hayvanı sakatından üretilen sentetik et. Sakatatı kolojenle birleştiriyorlar ve köfte oluyor. Bu yüzden McDonald’s et demiyor, protein diyor” şeklinde açıklamalar yapıyorlar. Şirketin sitesinde ise yüzde 100 dana eti satıyoruz deniyor ve helal et damgası gösteriliyor.

 

10. Madem Ay’a indik iniş krateri nerede?

Ay modülünün (LEM) yere inerken yavaşlamak için roketlerini ateşlediği halde Ay’da büyük bir krater açmamasına gelince, bunun iki sebebi var. 1) Ay’da hava yok ve bu yüzden, roketin egzoz gazıyla altta kalan havayı aşağı doğru iterek yerde belirgin bir krater açamazsınız.

2) Her ne kadar iniş modülünün 4 tonluk itiş gücü olsa da bu aslında maksimum kalkış gücü. İnerken maksimum ateşlemeye gerek olmadığı için (Ay çekimi Dünya’nın altıda biri) iniş roketleri sadece 454 kg güçle ateşlendi ve bu yüzden Ay’da büyük krater oluşmadı. Dilerseniz daha iyi anlaşılması için bu teoriyi ikiye bölelim; çünkü komplo teoricilerinin en güçlü itirazlarından biri bu:

İlgili yazı: Gezegenler Güneş Çevresinde Nasıl Dönüyor?

komplo-ay-armstrong-nasa-apollo
Amerikan hükümeti Apollo 11 kayıtları sansürlediği için McDonald’s Big Mac ve hayalet uçak komplo teorilerini doğrulayamıyoruz.

 

Neden krater açılmadı: ek bilgi

Ay’da kum tabakası çok ince olduğu ve hemen altta kaya katmanı yer aldığı için istesek de roketle büyük bir çukur açamazdık (Ay’a inmek üstüne kum dökülmüş sert beton kaldırıma inmek gibidir). Yine de fotoğraflara bakınca modül ayaklarının hemen dibinde, Ay toprağı üstünde yer alan basık ve yayvan çukurlar göreceksiniz. Bunlar mini iniş kraterleri.

Neden roketler yavaş çalıştı?

Bu soruyu da ikiye ayırabiliriz: a) Neden roketler yere inerken tam güçle çalışmadı ve b) neden yavaş çalışırken bile Ay çekim gücünden daha güçlü çalıştı?

Öncelikle iniş modülünü tam güçle ateşleseydik astronotlar Ay’a inmek yerine yükselip tekrar Ay yörüngesine girerdi. İniş modülünün roketleri sadece Ay’dan kalkış yaparken; yani geri dönerken tam güçle çalışıyordu.

İkincisi Ay çekimi yerçekiminin altıda biri; ama astronotların Ay’a inerken yere çakılmaması için roketleri Ay çekiminden biraz daha hızlı ateşlemesi gerekiyor. Unutmayın amaç hız kesip yere inmek. Bu sebeple roketleri altıda bir güçle değil, dörtte bir güçle ateşlediler.

İlgili yazı: Renk Körlüğünü Düzelten Gözlük

komplo-ay-armstrong-nasa-apollo
Ay jeepi sürüş çekimleri Ay tepelerinin kilometrelerce uzakta olduğunu gösteriyor. Öyle ki bunları film stüdyosunda çekmek için 6 kilometrekarelik bir bina gerekirdi.

 

Bonus: Kaliteli video nerede?

Belgesellere bakarsanız Ay’da ilk insan videosunun çöp gibi olduğunu göreceksiniz. Öyle ki sinemada telefonla kaçak çekim yapsanız daha iyi bir video elde edersiniz. Bunun sebebi NASA’nın orijinal Ay’a iniş videolarının yüksek çözünürlüklü versiyonlarını kaybetmiş olması.

Doğrusu bu açıklamaya ben de inanmıyorum: NASA’nın 1961 bütçesi bugünün parasıyla 27-28 milyar dolar. Böyle zengin bir kurum nasıl olur da canı gibi koruması gereken kritik Ay video arşivini kaybeder? Peki kaybetmediyse NASA neden yalan söylüyor?

Bunun en olası sebebi, NASA’ya ait tüm uzay ve uydu görüntülerini önce CIA’in kontrol ediyor olması. Gizli servis özellikle Amerikan casus uydularının sırlarını korumak için bütün videoları ve fotoğrafları denetliyor. Gizli kalmasını istediği videoları özel veri merkezlerinde saklıyor.

İlgili yazı: Amatör Astronomi İçin Teleskop Rehberi

komplo-ay-armstrong-nasa-apollo
Ay aracının altında iniş krateri oluşmaz ama kumda çöken yerler var, hem de roketin tam altında.

 

Komplo teoricilerini güçlendiriyor

Belki de CIA’in amacı, yüksek çözünürlüklü fotoğraflardaki detayları saklayıp Çin gibi rakip ülkelerin benzer Ay araçları geliştirmesini önlemek. Bakın isteyince ben de komplo teorisi uydurabiliyorum. 🙂

Gerçekte ise videoları bunun için saklamak saçma olurdu; çünkü Apollo aracının planları internette ve arşivlerde var. Çin istese bunları inceleyip birkaç yıl içinde kendi Ay iniş aracını yapar ki şimdiden Ay’a iki araştırma sondası indirdi.

Her durumda NASA yüksek çözünürlüklü videoları ortaya çıkarmadığı sürece halkın güvenini kazanmakta zorlanacak ve komplo teoricilerinin ağzına sakız vermeye devam edecek. Buna karşın yüksek çözünürlüklü videolar bağnazlar hariç herkesi insanların Ay’a gittiğine ikna edecektir.

İlgili yazı: Kontrollü Güç >> Telefon pil ömrünü uzatmak için en çarpıcı 5 yöntem

komplo-ay-armstrong-nasa-apollo
Ay nurdur gidilmez idiasını yanlışmaya gerek var mı? İnananlar olduğu sürece evet: Ay yüzeyi çok parlak ve ışığı iyi yansıtıyor. Bu yüzden Ay, Dünya’dan çıplak göze salt ışık görünüyor; ama kraterlerini dürbünle bile görebilirsiniz (çıplak gözle hatta). Resimdeki astronotu Ay yüzünün nuru aydınlatmış.

 

Çürütemediğimiz komplo teorileri

İşin ilginci bazı komplo teoricileri Apollo yolculuklarının Amerikan hayalet savaş uçağı teknolojisini ve hatta McDonalds’ın ünlü Big Mac hamburger tarifini geliştirmekte kullanıldığını öne sürüyor! 😮 İlki tamam da ikincisi oldukça garip bir iddia v e NASA’nın uzay besinleri geliştirme teknolojisiyle ilgili.

McDonald’s güçlü bir Amerikan şirketi olarak parayı bastırıp bu teknolojiyi kendi hamburgerlerinde kullanmış olabilir. CIA de endüstriyel ve askeri sırları korumak için yüksek çözünürlüklü videoların gösterilmesini yasaklamış olabilir.

Rastlantı mı bilinmez, ama ilk hayalet uçak prototipi ile Big Mac satışı tarihleri Ay seferi tarihleriyle uyuşuyor. Ayrıca McDonalds’ın ürün tariflerinde et yerine protein kelimesini kullandığını öne sürenler mevcut; yani “kıkırdakla sakatatı birleştirip sentetik köfte yaptıkları için kendi hamburgerlerine et diyemiyor” şeklinde iddialar dillendiriyorlar. Şirket bunları Türkiye sitesinde yalanlıyor.

İlgili yazı: 10 adımda kara deliğe düşen astronota ne olur?

komplo-ay-armstrong-nasa-apollo
Ay modülü kalkarken roket alevi görünmüyor (atmosfer yok) ama roketin egzoz gazının alttaki platformu aşırı sıcaktan koruyan alüminyum folyo parçalarını sağa sola üflediği görülüyor.

 

Devletler şeffaf olmalı

Ne yazık ki bu komplo teorisini çürütemiyoruz; çünkü ABD hükümeti söz konusu teorileri çürütmek için gereken belgeleri resimdeki gibi sansürlemiş bulunuyor.

Her durumda devlet şeffaf olmalı ki vatandaş yolsuzluk yapılıp yapılmadığını denetleyebilsin. Vatandaşın özel hayatı da gizli olmalı ki devlet zayıf vatandaşı gözetleyip ona hassas sırlarıyla baskı yapamasın. Dünyada internetin sansürlemesi ve gözetlenmesine bu yüzden karşı çıkıyoruz.

Ay’a inmediğimizi iddia eden komplo teorileri bize iletişim özgürlüğünün ne kadar önemli olduğunu gösteriyor: Gerçeğin gizlendiği yerde yalanlar ve yanlışlar güçleniyor. Sonuçta anayasadaki düşünce, ifade ve iletişim özgürlüğüne aykırı devlet sırları oldukça dünyamızı karartan gerçek Bizans entrikaları asla tükenmeyecek.

Ancak işin hikayesi bir yana, Ay’la ilgili gerçek sırları merak ediyorsanız önümüzdeki bölümde size 3 hakiki Ay gizemini anlatacağım; çünkü en heyecanlı sırlar bilimsel sırlardır.

1Apolloarchive.com
2Dailymotion web sitesinde Mythbusters moon yazarak arayın.

Yorumlar

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version
Yandex