TP-Lınk’ten 3 Kat Hızlı Modem >> Talon AD7200 4600Mbps kablosuz hız sağlıyor

tp_link-talon7200AD-talon_AD7200-4K-streaming-router-modem

Evde 60$’lık modem kullandığınız eski günleri hatırladınız mı? Şimdi akıllı evler geldi ve mertlik bozuldu. İnternete giren buzdolapları ve Smart TV’ler yaygınlaştıkça klasik modem size yetmeyecek. 802.11ad destekli yeni TP-Link Talon AD7200 modem, 4K kablosuz yayın için 3 kat hızlı Wi-Fi sağlıyor.

Evde 4K kablosuz TV yayını

CES 2016‘da tanıştığımız Talon AD7200, TP-Link’in 802.11ad kablosuz geniş bant veri transferi standardını destekleyen ilk modemi ve bu sayede (2.4 GHz ve 5 GHz bandına ek olarak) 57-66 GHz bant aralığında da çalışıyor.

Dilerseniz 802.11ac standardı ile 1733 Mbps hızında ve dilerseniz yeni standartta 4600 Mbps hızında çalışan Talon AD7200, bu ikinci ayarda ev içi 4K kablosuz TV yayınına izin veriyor. Ancak bunun için kablosuz TV ve monitörün de 4K Ultra HD yayını desteklemesi gerekiyor.

İlgili yazı: LG ve Samsung HDR destekli 4K TV satışlarına başladı

tp_link-talon7200AD-talon_AD7200-4K-streaming-router-modem

 

Ama 4K internet yok

Haklısınız. Evinizde fiber internet varsa muhtemelen 20 – 25 Mbps hız alıyorsunuz. Ancak bu dışarıya çıkış hızınız, yani internet bağlantınız. Bir de evde kullandığınız yerel ağ bağlantısı var.

Talon AD7200 yerel ağda 4K kablosuz TV yayınına izin veriyor; yani bilgisayarda Blu-Ray film oynatırken salondaki Wi-Fi Smart TV’den izlemek isterseniz maksimum 4600 Mbps hıza çıkabilirsiniz.

Talon AD7200, modemi görmeyen uzak odalarda kablosuz bağlantı hızının düşmesini önlemek için MU-MIMO ve sinyal odaklama (beamforming) teknolojisi kullanıyor. Yerli gururumuz Airties’ın da kullandığı bu sistemle uzak odadaki akıllı TV, Wi-Fi terazi ve akıllı lamba gibi cihazları bağlantı yavaşlamadan çalıştırıyorsunuz.

İlglii yazı: İnternetinizi uçuracak en güçlü 10 modem

tp_link-talon7200AD-talon_AD7200-4K-streaming-router-modem

 

Amfili modem Talon AD7200

İş buzdolabı ve çamaşır makinesini akıllı telefonla uzaktan kumanda etmeye geldiği zaman sinyal güçlendirme büyük önem taşıyor ve Talon AD7200 de yönü ayarlanabilen 8 amfili anteniyle bunu gayet güzel yapıyor.

Ancak daha geleneksel takılmak ve modeme Playstation 4 bağlamak istiyorsanız Talon AD7200’ün arkasındaki gigabit Ethernet portlarını kullanın. Bu portlara kablosuz monitöre uzaktan yayın yapmak için web yayını kutusu da (streaming box) bağlayabilirsiniz.

Yeni modemle yapabilecekleriniz bununla sınırlı değil: Talon AD7200’de harici sabit disk sürücüsü ve SSD’ye kablosuz veri transferi yapmak için iki USB 3.0 bağlantı noktası da bulunuyor.

Siber saldırı koruması

Talon AD7200 profesyonel bir izinsiz erişim tespit etme ve engelleme sistemi (IDS) olarak çalışıyor. Örneğin, modemle kablosuz bağlantı kuracak cihaz sayısını sınırlayabilirsiniz (böylece doğum gününüze 10 kişi misafir gelirse internet yavaşlamaz). Bu özellik dışarıdan izinsiz girişleri önleyen ek koruma da sağlıyor.

İlgili yazı: İnternette teknik takip ve gözetimi engelleme rehberi

tp_link-talon7200AD-talon_AD7200-4K-streaming-router-modem

 

Çocuk koruması

Çocuğunuzu yetişkinlere yönelik içerikten korumak veya Youtube’da fazla vakit geçirmesini önlemek mi istiyorsunuz? Bu durumda ebeveyn kontrollerini etkinleştirerek interneti doğrudan modemde sınırlayabilirsiniz (Türkiye’deki sunuculara takılan sistemler de interneti böyle sansürleyip gözetliyor).

Sansür ve gözetime karşı

Talon AD7200 internetinizin gözetlenmesini önlemek için DNS sorgularını şifreleme özelliği de sunuyor.

Böylece Türkiye’deki devlet sunucularının araya girmesini önlüyor, sansürü aşıyor ve siz de sıradan OpenVPN hizmetiyle bile gözetlenmeden internete çıkıyorsunuz (üstelik laptop ve PC’ye tek tek DNSCrypt kurmaya gerek kalmadan).

Talon AD7200’ü iPhone ve Android telefonla kullanabilirsiniz. Telefona kurulan mobil uygulama bütün ayarları Wi-Fi’la yapmanıza izin veriyor. Bu yöntem IP adresi açısından da avantajlı, çünkü modemin IP adresini bilmeseniz de ayar yapabiliyorsunuz.

İlgili yazı: Gözetleme ve sansüre karşı en iyi 5 VPN

tp_link-talon7200AD-talon_AD7200-4K-streaming-router-modem

 

Kaç lira?

Talon AD7200 henüz satışa çıkmadı ve bu yüzden fiyatı belli değil, ama 2016 başında teknoloji marketlerinde yerini alması bekleniyor. Siz de akıllı eve geçmeye hazırlanıyor veya yalnızca kendinize yeni bir modem istiyorsanız bu ürünü şimdiden alışveriş planına ekleyebilirsiniz.

Oyun oynarken internet yavaşlamasın

Özellikle Steam Link kullanıcıları bu modeme bayılacaklar. Çünkü Steam Link tüm PC kütüphanenizi salondaki büyük ekran televizyona taşımanızı sağlıyor ve bunun için Steam Link kutusunu ev ağına bağlamanız yeterli.

Kısacası TP-Link Talon AD7200, 4600 Mbps’lik kablosuz bağlantı desteğiyle oyun oynarken evdeki bağlantının yavaşlamasını önleyecek.

Ancak bu teknolojiden yararlanmak istiyorsanız aynı hızda router almanız gerek. Yoksa evinizdeki 802.11AC router Fast Ethernet portu üzerinde 1,7Mbps hızın üstüne çıkamadığı için kablosuz bağlantı hızınız düşebilir.

Yorumlar

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version
Yandex