Sharp’tan Araba Fiyatına 8K TV >> Fiyatı 133 bin dolar ve 8K yayınlar 2020’de başlıyor

sharp 8k tv 4

2016’nın yaklaşmasıyla birlikte yeni 4K televizyonlar ve HDR 4K gibi yenilikçi teknolojiler fuarlarda yerini alırken, 80’lerin tanınmış Türkiye markası Sharp da CES 2015’te 8K TV çıkaracağını duyurdu. 4K Ultra HD televizyonlardan dört kat yüksek çözünürlüğe sahip olan 8K’lar 30 Ekimde Japonya’da satışa çıkacak ve 133 bin dolara satılacak.

Her ne kadar içinde TV alıcısı olsa da Sharp LV-85001 aslında bir monitör ve TV yayınlarından önce AVM’ler ile havalimanlarında bilgi ekranı olarak tasarlandı.

Ancak Toshiba, Sony ve diğer TV markalarının 4K yayınları yaygınlaştırıp kitlelere 4K TV satmak istemesine rağmen teknoloji çok pahalı. Bu nedenle de şimdilik sadece büyük bilgi ekranları formatında satılabiliyor.

sharp 8k tv 1
Sharp LV-85001 8K TV

 

4 HDMI ile çalışıyor

Dev bilgi ekranları (digital signage) tren sinyalizasyon sistemleri, elektrik ve su şebekesi gibi hizmetlerde kullanılıyor. Büyük piksellere sahip bu ekranların uzaktan net görülebilmesi için en az 4K çözünürlüğe sahip olması gerekiyor.

7,680 x 4,320 piksel tarama alanıyla Full HD 1080p ekranlardan 16 kat yüksek çözünürlüğe sahip olan yeni LCD panel, Sharp’ın IGZO teknolojisinden yararlanıyor. İndiyum galyum çinko oksit (IGZO) olarak adlandırılan bu yarıiletkenden imal edilen ince film transistorlar (TFT), LCD ekranların arka panelinde az elektrik tüketerek süper yüksek çözünürlüklü görüntü üretmek için kullanılıyor.

Oysa bu kadar yüksek çözünürlüğü tek HDMI bağlantısıyla elde etmek imkansız ve LV-85001 de ancak 4 HDMI bağlantısı aynı anda takılı olduğu zaman 8K netlik sağlıyor.

Araba fiyatına TV

Sharp TV satın alarak çevreye hava atmak iPhone’un en büyük ekranlı son modeliyle hava atmaktan biraz zor elbette. Ancak evde etkileyici futbol maçı izleme seansları düzenleyip akrabayı, dostları davet etmek veya Beyonce Blu-ray’i koyup ateşli gece partileri vermek istiyorsanız LV-85001’i 133 bin dolara alabilirsiniz. Tabii Türkiye’de 8K yayın bulabilirseniz.

 

sharp 8k tv 7

 

8K yayınlar 2020’de geliyor

Bu nedenle yeni satın aldığınız 4K TV’yi veya eski Full HD TV’leri şimdilik çöpe atmanıza gerek yok. Çünkü dünyada henüz düzenli 4K TV yayını yapılmıyor ve Ultra HD Blu-ray filmlerin de satışına yeni başlanacak. Dolayısıyla 8K’yı bugünkü 4K gibi kullanmak için 2020’yi beklemek gerekiyor.

Bununla birlikte Japon Televizyonu (NHK) 8K teknolojisi üzerinde uzun yıllardır çalışıyor. Japonya’da halka açık test yayınları 2016 başlayabilir ve 2018’de Japon Televizyonu ilk 8K içerikli yayınları seyirciyle buluşturabilir.

 

sharp 8k tv 8

2012 Olimpiyatlarında denendi

Dünyanın ilk halka açık 8K yayını ile Washington’ın ev sahipliğini yaptığı 2012 Olimpiyatlarında tanıştık. Tabii bunu görmek için orada olmak gerekiyordu. Ancak, 8K test yayınının bir oda dolusu ekipman gerektirdiğini ve yayın için gereken bant genişliğini sağlamak amacıyla 100 Gbps hızında internet bağlantısı sunan Internet2 teknolojisini kullandığını belirtelim.

Daha net bir deyişle 8K TV yayınları 5G internet veya özel uydu alıcıları gerektirecek ve sırf bu nedenle 4K yayınların Türkiye’ye henüz gelmemiş olması gibi, 8K da daha 3G’yi yaygınlaştıramamış olan fiber özürlü memleketimizde uzun süre halka inmeyecek.

Yine de yurt dışına gidebilir veya Türk TV dizilerinden bildiğimiz havuzlu villanızda kurumsal yüksek hızlı uydu internet kullanarak pek yakında 8K tadına varabilirsiniz! 😀

Yorumlar

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version
Yandex