Süper ince Playstation 3 çıkıyor ama eski modeller ucuzlamadı

ps3superslimhedimgiPhone 5 gibi aynı konsolu 5 kez satmak

Üstelik, standart Playstation 3’ten yüzde 25 küçük olan 12 GB Flash bellek versiyonu sadece Avrupa’da satılacak. ABD ve diğer ülkeler 250-500 GB’lık sabit disk sürücüsü ile yetinmek zorunda. Peki neden? Anahtar kelime: Oyun konsolları artık sadece oyun konsolu değil. Aynı zamanda internet TV dekoderi.

Yeni süper ince Playstation 3’ün neden “yepyeni” bir adı yok? Sony’ye göre bunun nedeni, Playstation 3’ün güçlü bir marka olarak yeni bir isme ihtiyacının bulunmaması. Sony Amerika, “İster süper ince Playstation, ister mini Playstation deyin… Biz Playstation 3’e yeni bir isim vermeyeceğiz. Bizim markamız kalıcı marka” diyor.

İşin Türkçesi şu: Sony, Playstation 4 gibi yeni bir ürün çıkarmadı. Yalnızca standart modellerden yüzde 20-25 daha küçük olan ve odada daha az yer kaplayan bir model çıkaracak. Eh, “Millete 5 yıldır aynı teknolojiyi satıyoruz. Bu global kriz ortamında, neden üstüne para verip gelecek kuşak oyun konsolu çıkaralım?” diyecek halleri yok.

iPhone 5 gibi aynı konsolu 5 kez satmak!
Süper ince Playstation 3, video oyunları için DirectX 11 ve “Tesselation” gibi yeni grafik teknolojilerini destekleyemeyecek. Yüksek çözünürlük de sunmayacak: Sistem Full HD ama video oyunlarının PC versiyonu her zaman daha yüksek çözünürlüklüdür.

Bunun için Elder Scrolls V: Skyrim’in PC ve konsol sürümlerini karşılaştırabilirsiniz. Özellikle PC’de oyundaki desenlerin ayrıntısını daha da artırmak için, hayranların geliştirdiği, resmi olmayan yüksek çözünürlük paketlerini kurabilirsiniz. PC’de cam gibi Skyrim oynamak ayrı bir zevktir.

Flash bellek sürümü sadece Avrupa’da satılacak
Flash bellek teknolojisi hızla ucuzluyor. Bugün HP bile endüstri standardı x86 sunucular ve depolama birimlerinde SSD kullanıyor. Öyleyse Sony neden bütün Playstation 3’lerde Flash bellek kullanmıyor?

Sony’ye göre bunun nedeni, Amerikalıların video oyunlarını internetten dijital sürüm olarak indirmesi, Avrupalıların ise DVD olarak satın alması (Playstation 3’ten dijital içerik indirmek için hesap açmak gerekiyor).

Sony, Amerikalıların dijital içeriğe daha çok önem verdikleri için daha büyük depolama alanlarına ihtiyaç duyduğunu söylüyor. Bu yüzden onlara, Flash bellek yerine, sabit disk sürücüsü kullanan Playstation 3 satacaklar. Sony bu konuda haksız sayılmaz. Öncelikle, Flash bellekler ucuzladı ama 500 GB’lık Flash bellekler hâlâ pahalı. İkincisi, Amerikalılar gerçekten de internetten çok fazla dijital içerik indiriyorlar.

Bildiğiniz gibi, yurtdışında oyun konsolları internet TV izlemek veya diğer gelişmiş video hizmetlerini almak için de kullanılıyor. Bu durum Netflix, Hulu, Google TV gibi IPTV / video hizmetlerinin sıkı rekabet içinde olduğu Kuzey Amerika için özellikle geçerli.

Avrupa’da ise IPTV altyapısı yeterince yaygınlaşmadı. Sonuçta Avrupa Birliği, ABD ve Kanada gibi tek bir ekosistem değil. AB, refah düzeyi ve teknoloji altyapısı farklı ülkelerden oluşuyor. Bu şartlar altında, Avrupalılar, IPTV hizmetlerini bildiğimiz dekoderlerden almayı tercih ediyor (Digikutu türevleri) ve Playstation 3 için 500 GB bir dijital içerik depolama alanına ihtiyaç duymuyorlar.

Playstation 3 harici depolama alanı / USB stick desteği
Başlıktan anlaşıldığı gibi kullanıcılar Playstation 3’ü her zaman harici depolama alanlarıyla genişletebilirler. Üstelik Sony’nin pazar araştırmalarına göre Playstation 3 kullanıcıları, cihazın depolama alanı dolduğunda harici depolama kullanmıyor. Bunun yerine gidip ikinci bir Playstation 3 alıyorlar. Ne diyelim? Zengin Batı Dünyasının yeni (!) Playstation 3’ü hayırlı olsun.

Yeni Playstation 3 serisi teknik özellikler ve fiyatlar
http://www.prnewswire.com/news-releases/new-smaller-and-lighter-playstation3-to-hit-the-worldwide-market-170288266.html

http://www.pocket-lint.com/news/46215/google-tv-vs-sky-apple-tv-xbox-ps3-tivo
http://www.hulu.com/support/article/203276
https://signup.netflix.com/global

Etiketler:

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version
Yandex