Hard disk sektörü toparlandı, 2012’de rekor sevkiyat

5275023102 304a55edd5Sabit sürücü fiyatları ucuzlayacak

Japonya’da tsunami felaketi ve Tayland’daki sel felaketinin ardından, küresel sabit sürücü (HDD) sektörü nihayet toparlandı. Sektörün 2012 sonunda sevkıyat rekoru kırması bekleniyor.

Harici hard disklerin makus talihi
Iomega 1 terabaytlık USB 3.0 harici hard diskler Türkiye’de çıktığında kampanyada 240 TL’ydi. Ben de geçen yıl bu fırsatı kaçırmadan 2 tane almıştım. İyi ki de almışım! Hemen ardından gelen sel felaketleri, dünyada sabit sürücü fiyatlarının tavan yapmasına neden oldu. Öyle ki 6 ay önce Teknosa’da 500 GB’lık Iomegalar 240 TL’ye satılıyordu! Gerçi biz Türkiye’de yapılan zammın geri alındığını görmedik ama HDD’leri yıl sonundan itibaren daha hesaplı fiyatlarla satın almaya başlayabilirsiniz. Yine de büyük ucuzluk beklemeyin, çünkü bu haberdeki tahminler harici hard diskler için geçerli değil.

HDD sevkıyatı hızla artıyor
IHS verilerine göre, 2012 sonunda HDD sevkiyatı toplamda 524 milyon adede ulaşacak (geçen yıla göre 502,5 milyondan yüzde 4,3 artışla). HDD sevkıyatındaki artışın 2016 yılına kadar sürmesi bekleniyor (575,1 milyon adet). Bu rakamlar hem PC tarafı hem de kurumsal sunucu / depolama tarafı için geçerli.

Windows 8 hızır gibi yetişti
Windows 8 işletim sistemi ve hard disk ile SSD depolama birimlerini bir arada kullanan karma ultrabooklar (süper ince laptoplar) sabit sürücü sevkiyat artışında başı çekiyor. Hatta IHS’ye göre HDD talebinin artması, tabletler karşısında kan kaybeden PC pazarını da canlandırabiliir (Gerçi SSD’ler gittikçe ucuzlar ve kurumsal depolamada HDD’lerin yerini alırken; HDD sevkıyatının 2016’ya kadar artacağını öngörmek ne kadar sağlıklı, o da ayrı bir konu).

IHS’nin son tespitine katılmıyorum, PC sektörü kendini avutmasın. PC’ler 5 yıldan önce ortadan kalkmaz ama “tablet PC” kavramının laptopların yerini almaya başladığı da bir gerçek… PC’lerin geleceğini yeni kuşak Playstation ve Xbox oyun konsolları, Ouya gibi açık kaynaklı Android oyun konsolları ve elbette bulut oyunları da belirleyecek (OnLive vb.).

Sonuçta tabletler PC’ler gibi MS Office, Photoshop, AutoCAD vb. kolaylığı sunmaya başladığı an PC sektörü biter.

Sevkıyat öngörüleri ve SSD-HDD performans karşılaştırmaları için görsellere bakınız.

http://www.isuppli.com/Memory-and-Storage/News/Pages/Hard-Drive-Shipments-Rebound-to-Record-Level-in-2012.aspx

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version
Yandex