Star Wars Güç Uyanıyor Rehberi >> Jedi’ın Dönüşü ile Yeni Film Arasında Neler Oldu?

güç_uyanıyor-star_wars-the_force_awakens

Star Wars hayranları toplanın! Sizler için Bölüm VI ile Güç Uyanıyor filmini birbirine bağlayan 30 yılda yaşanan olayları özetledim. Korkmayın, yeni filmin konusunu anlatmıyorum ama filmdeki sahneleri ve esprileri anlamak için bu rehberi okuyabilirsiniz.

Spoıler yok!

Yıldız Savaşları serisinin 6. filmi Jedi’ın Dönüşü’nde İmparator ile Darth Vader öldü, Anakin gücün aydınlık tarafına geri döndü ve İmparatorluk dağıldı; yani en azından biz öyle sandık. Ancak bu arada Star Wars’un yaratıcısı George Lucas, sahibi olduğu Lucasfilm şirketini 4,1 milyar dolara Disney’e sattı ve Disney’in en büyük bireysel hissedarı oldu.

Disney de Güç Uyanıyor için Lucas’ın senaryolarını değil, kendi senaryolarını kullanmaya karar verdi. Böylece Bölüm VI ile Bölüm VII arasındaki olayları anlatan hemen bütün çizgi romanları, romanları ve bilgisayar oyunlarını yok sayarak iki film arasındaki 30 yılı sıfırdan anlatmaya başladılar. Ben de bu rehberde Disney’in yayınlamasına izin verdiği yeni konuları anlatıyorum.

İlgili yazı: Star Wars’ta hacıyatmaz robot BB8 nasıl çalışıyor?

güç_uyanıyor-star_wars-the_force_awakens

 

Filmin tadını almanız için

Darth Vader ve İmparator yenildi, İkinci Ölüm Yıldızı havaya uçtu, kısacası Asiler kazandı. Peki sonra ne oldu? Sonra ne olduğunu merak ediyorsunuz öncelikle Chuck Wendig’in ilk Aftermath (Sonuç) romanını okumanızı öneririm:

Eski Cumhuriyet ve İmparatorluk’un başkenti Coruscant’ta insanlar İmparator Palpatine’in heykelini yıkıyorlar. Ancak Palpatine ölse ve 20-30 yıldız destroyerinden oluşan bir İmparatorluk filosu ormanlık ay Endor’un yakınlarında yenilse de İmparatorluk’un kendisi ayakta duruyor.

Bu açıdan gayet gerçekçi bir şey oluyor: Fırtına Birlikleri (Stormtroopers) Coruscant’taki göstericileri öldürerek tüm İmparatorluk karşıtı protestoları bastırıyor (tanıdık geldi mi?).

 

güç_uyanıyor-star_wars-the_force_awakens

 

Taht oyunları

Ardından bazı İmparatorluk komutanları Asilerin Coruscant’ı ele geçirmesinden korkarak başka gezegenlere kaçıyorlar. Ele geçirdikleri gezegenleri sıkıyönetimle yönetirken İmparatorluk Kalıntısı’yla olan bağlarını koparıyorlar.

Bu arada Coruscant’taki Palpatine taraftarları da iç savaş çıkarıp imparator olmaya çalışıyorlar. Ancak eski İmparatorluk’a sadık olan en büyük yıldız destroyeri filosu küçük Akiva gezegeninin yakınında toplanıyor.

 

güç_uyanıyor-star_wars-the_force_awakens

 

Karanlık tarafın dönüşü

Burada İmparatorluğun Geleceği Kurulu’nun yüksek rütbeli üyeleri toplanarak İmparatorluk’tan geriye kalan güçleri organize etmeyi ve onları her çatışmada yenmeye başlayan Asileri yok etmeyi planlıyor.

Palpatine’in danışmanlarından Yupe Tashu, bir Sith takipçisi olarak başka bir çözüm öneriyor: Yıldız filosu keşfe çıksın, galaksinin gizli köşelerinde müthiş bir karanlık güç kaynağı bulsun ve böylece tekrar güçlenerek Asilerle savaşsın.

 

güç_uyanıyor-star_wars-the_force_awakens

 

Karanlık enerji?

Romanı baştan sona anlatacak değiliz ama bu noktada görüşmelerin tıkandığını, Asi Birlik gemilerinin Akiva’ya geldiğini ve İmparatorluk filosunu Jakku gezegenine (evet Güç Uyanıyor’da göreceğiniz gezegene) sürdüğünü söyleyebiliriz.

Böylece İmparatorluk son savaşını Jakku göklerinde veriyor. Bir ölüm kalım savaşı yaşanıyor ve Asiler kendilerine yeni katılan gezegenlerin yolladığı gemilerin yardımıyla İmparatorluk’u kesin yenilgiye uğratıyor.

 

güç_uyanıyor-star_wars-the_force_awakens

 

Gökten yağan ölüm

Tabii Star Wars Battlefront oyununu oynayarak tarihi değiştirebilir ve İmparatorluk’un kazanmasını sağlayabilirsiniz, ama resmi tarihe göre oyunun sonunda yüzlerce yıldız destroyeri gezegenin çöllerine çakılıyor ve Asiler kazanıyor.

Bu gemilerden biri de Inflictor adlı İmparatorluk Yıldız Destroyeri. Oyunda bu geminin enkazına dikkat edin, çünkü Güç Uyanıyor filminde göreceksiniz.

 

güç_uyanıyor-star_wars-the_force_awakens

 

Asi Birlik’in kaderi

Jakku’dan sonra Asiler Yeni Cumhuriyet’i kuruyor ve İmparatorluk kalıntılarını tek tek galaksiden temizliyorlar. Hatta Yeni Cumhuriyet ile İmparatorluk arasında bir anlaşma imzalanıyor.

Ayrıca başkenti Coruscant’tan, Jedi’ın Dönüşü’nden tanıdığımız Mon Mothma’nın doğduğu gezegen olan Chandrila’ya taşıyorlar. Yeni Cumhuriyet’e ilk etapta 2 milyon gezegen arasında en güçlü 100 dünya katılıyor. Yeni senato binasını da burada açıyorlar.

Mon Mothma, Palpatine’in Klon Savaşları’nda kazandığı ve İmparator olmasının önünü açan acil durum yetkilerini ve Asi Birliklerin kontrolünü Yeni Cumhuriyet’e devrediyor. Ancak aynı zamanda İmparatorluk’u galaksideki bütün gezegenlerde yenmenin pratikte imkansız olduğunu da biliyor.

Bu yüzden saldırıya değil de kalkınmaya yatırım yaparak Yeni Cumhuriyet gezegenlerini güçlendiriyor. Bu arada Amiral Ackbar, Cumhuriyet filosunu komuta etmeyi sürdürüyor. Ana gemilerden oluşan bu filo yedekte tutuluyor ve Jakku’da imzalanan ateşkes anlaşmasını kabul etmeyen İmparatorluk güçlerine karşı kullanılıyor.

 

güç_uyanıyor-star_wars-the_force_awakens

 

Asal Düzen nereden çıktı?

Güç Uyanıyor’u izlerken ilk aklınızda tutmanız gereken şey Asal Düzen’in (First Order) İmparatorluk olmadığı. Bu askeri faşistler İmparatorluk’tan esinlenen bağımsız bir grup. Bunların arasında Darth Vader’ın kılıcını “ölümde” Darth Vader ile buluşturmayı amaçlayan sapkın tarikatlar da var.

Ren Şövalyeleri

Ren Şövalyeleri de bu tür fanatik gruplardan biri, ama filmdeki Asal Düzen’le tam bağlantılarını şimdilik bilmiyoruz. Yine de yeni filmdeki kötü adamın bu grupla ilişkisi olduğunu söyleyebilirim.

Bunlar aynı zamanda eski Sith eşyalarına kafayı takmış olan manyak koleksiyoncular. Kısacası filmde Darth Vader’ın yanmış maskesi nereden geldi diye merak ederseniz Endor’da arayıp bulduklarını söyleyebiliriz.

 

güç_uyanıyor-star_wars-the_force_awakens

 

İyi de Luke nerede?

Rehberi gereksiz yere uzatmayalım ve politik detayları Star Wars’un en meraklı hayranlarının önümüzdeki 5 yılda okuyacağı romanlarla çizgi romanlara bırakalım. Ancak Güç Uyanıyor’da Luke Skywalker’u arıyorlar. O yüzden Jedi’ın Dönüşü’nden sonra Luke’a ne olduğunu kısaca anlatabiliriz:

Luke önce Devaron gezegenine gidiyor (Hani şu Disney XD kanalında yayınlanan Star Wars: Asiler dizisinde gördüğümüz boynuzlu Devaronluların ana dünyası Devaron).

Luke elbette galakside tatil yapmak için Akdeniz turuna çıkmıyor. Tersine, Palpatine’in sağlığında kurduğu Sith üslerini bulup buradaki tehlikeli Sith yadigarlarını, hatıra eşyalar ve kudret objelerini yok ediyor, saklıyor veya temizliyor. Yoksa bunları ele geçirenler gücün karanlık tarafına dönebilir. Ayrıca İmparatorluk kalıntısı tarikatlar keşfederse ortaya yeni Palpatineler çıkabilir.

 

güç_uyanıyor-star_wars-the_force_awakens

 

Galaksinin olan bitenden haberi yok

Yeni Cumhuriyet’e bağlı 100 dünyayı, İmparatorluk dünyalarını ve İmparatorluk’la başı derde girecek kadar talihsiz olan kıyıda köşede kalmış dünyaları saymazsak (hepi topu birkaç yüz gezegen), galaksinin büyük kısmının İmparatorluk’un yenildiğinden haberi yok. Neden derseniz:

Palpatine Klon Savaşları’ndan sonra İmparatorluk’u kurunca Darth Vader ve diğer adamlarını kullanarak galakside bulabildiği bütün Jedi ve Sith eşyalarını topladı. Böylece millet Jediları unuttu. Luke Skywalker hayatta kalan son Jedi’dı. O ve arkadaşları filmde anlatılan sebeplerden dolayı ortadan kaybolunca galaksi halkları Jedilerı tümden unuttu.

Ayrıca Palpatine İmparator olduğu zaman bile isyan çıkmasını önlemek için asla Sith olduğunu açıklamadı. İmparatorluk’u Sith Lordu olduğunu gizleyerek yönetti.

 

güç_uyanıyor-star_wars-the_force_awakens

 

Chewbacca, Han, Leıa?

Leia gönüllülerden oluşan ordusunu çekirdek kuvvetler dışında hızla dağıtan Yeni Cumhuriyet’te general oluyor. Han ve Chewie de Wookielerin ana dünyası olan Kashyyyk (Okunuşu Kaaşık) gidip onları köleleştiren İmparatorluk askerleriyle savaşıyor.

Boba Fett’in zırhını Sarlacc Çukuru’ndan çıkarıyorlar. Çapulcu Jawalar yeşil renkli tarihi bir sembol olan Mandalor zırhını temizleyip satıyorlar.

Ancak Boba Fett gerçekten öldü mü, bilmiyoruz. Yine de Sarlacc’ın bir insanı sindirmesi 1000 yıl alıyorsa kolunda türlü mini roket ve silah taşıyan favori kelle avcımız ölüm çukurundan çıkıp tekrar galaksinin başına bela olabilir.

 

güç_uyanıyor-star_wars-the_force_awakens

 

Lando Calrıssıan?

Star Wars Güç Uyanıyor ve Bölüm V – İmparator’un senaryo yazarlarından Lawrence Kasdan, Lando’nun geri geleceğini söylüyor ama Güç Uyanıyor’da Lando yok.

Bununla birlikte filmin öncesiyle ilgili anlatacaklarımız bitmedi. Öncelikle Asal Düzen 30 yıl içinde gittikçe güçleniyor ve Yeni Cumhuriyet’e saldırıyor. Yeni Cumhuriyet ordusu da bu arada Direniş’e dönüşüyor. Yenildikleri için mi, şimdilik bilmiyoruz.

Ancak Güç Uyanıyor’daki X-Wing pilotu Poe Dameron’un geçmişini merak ediyorsanız Marvel’dan çıkan Shattered Empire (Parçalanmış İmparatorluk) çizgi romanını okuyabilirsiniz. 4 bölümlük mini dizide Dameron’un anne-babasının Asi askerleri Shara Bey ve Kes olduğunu öğreniyoruz. Kısacası Dameron, İsyan’da doğduğu ve büyüdüğü için çok iyi bir pilot.

 

güç_uyanıyor-star_wars-the_force_awakens

 

Geleceğe dönüş

Peki Luke’a ne oldu? Yoksa yeni Sith Lordu Jar-Jar Binks’in hayaleti mi? Bütün bu soruların yanıtını merak ediyorsanız ünlü Dice stüdyosunun hazırladığı Battlefront’u oynayın, yeni romanları ve çizgi romanları satın alıp okuyun. Elbette filmi de izleyin! 😀

Unutmayın, Disney’in Star Wars evreni şimdi Legacy adını taşıyan ve yeni ürün vermeyen eski Expanded Universe’ten (Genişletilmiş Evren) oldukça farklı. Bir kere her yıl yeni bir film çekecekler. Bunların bir kısmı tek bölüm olacak ve önümüzdeki yıl gösterime girecek olan Rogue One filmindeki gibi yan karakterlere odaklanacak.

Ayrıca tüm yeni çizgi romanlar, romanlar ve bilgisayar oyunları resmi tarihe dahil olacak; yani kitapçıda yeni ne görüyorsanız bunların filmlerle uyumlu olacağını bilin. Kısacası artık kafanız karışmayacak. Öyleyse ne duruyorsunuz? Yeni yazımı okuyup kendinize BB-8 robot yapın!

Star Wars Battlefront: Jakku Savaşı fragmanı

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version
Yandex