Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı Geldi >> Filmi anlamak için okuyacağınız 5 çizgi roman

Kaptan_amerika-kahramanların_savaşı-örümcek_adam-iron_man-captain_americaTürkçeye ısrarla Kaptan Amerika diye çevrilen (adam gemi kaptanı değil) Yüzbaşı Amerika’nın yeni filmi bugün ülkemizde gösterime girdi. Gerçek adı “Yüzbaşı Amerika: İç Savaş” olan film Marvel çizgi romanlarından uyarlandı. Oysa Marvel evreni son 50 yılda tam 8 kez baştan yaratıldı ve ben de filmi anlamak için okuyacağınız çizgi romanları sizler için derledim.

Marvel Sinema Evreni Çok Detaylı

Diyelim ki sıkı bir Marvel hayranı olarak Marvel Sinema Evreni kapsamındaki 12 filmi izlediniz, Ajan Carter’ın iki sezonunu yalayıp yuttunuz ve S.H.I.E.L.D. Ajanları dizisini de seyrettiniz. Peki Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı’na hazır mısınız?

İlgili yazı: Star Wars Güç Uyanıyor Rehberi >> Jedi’ın Dönüşü ile Yeni Film Arasında Neler Oldu?

Kaptan_amerika-kahramanların_savaşı-örümcek_adam-iron_man-captain_america

 

Detaycı okurun işi zor

Marvel çizgi romanları filmlerden bile karmaşık. Üstelik tek bir Marvel evreni yok. Paralel dünyalar içeren on binlerce Marvel evreni var ve biz de buna Marvel Çoklu Evreni diyoruz. Ancak, bu yazıda Yenilmezleri barındıran Dünya 616’yı anlatıyoruz. Yeni film ana Marvel evreni olan bu dünyada geçiyor.

Gerçi Yenilmezler de yanlış çeviri ve İngilizce Avengers’ın gerçek çevirisi Öcalanlar. Tahmin edeceğiniz gibi bizimkiler bunu da Türkçeye gerçek adıyla çevirememişler ve İntikamcılar demek bile akıllarına gelmemiş.

Neyse, bugüne kadar 12 filmini izlediğimiz Marvel Sinema Evreni Dünya 616’da geçiyor; ama filme esin kaynağı olan İç Savaş adlı çizgi roman dizisinde birçok paralel dünya yer alıyor. Bu dizide adından da anlayacağınız gibi Marvel süper kahramanları arasında iç savaş çıkıyor.

Savaşta bazı kahramanlar ölüyor ve sonra bir şekilde diriliyor (hatta içlerinde paralel evrenlerden gelen ve kesin olarak ölen süper kahramanlar var). Yine de korkmayın: Yeni filmde kim ölüyor, kim kalıyor söylemeyeceğim. Heyecan olsun. 🙂

İlgili yazı: Güç Uyanıyor >> 7 Star Wars teknolojisi belki yarın, belki yarından da yakın

Kaptan_amerika-kahramanların_savaşı-örümcek_adam-iron_man-captain_america

 

Herkes eski okur değil

Şimdi kaçımız Ali Recan’ın 1987’de genel yayın yönetmenliğini üstlendiği Marvel Yayınları tarafından basılan ve Amerika’da ilk kez 70’lı yıllarda yayınlanmış olan Yüzbaşı Amerika maceralarını hatırlıyor?

Bu nedenle Falcon ve Black Panther gibi süper kahramanların geçmişini bilmiyor veya paralel evrenlerdeki alternatif Örümcek Adamları tanımıyor olabilirsiniz. Ancak, filmi anlamak için gereken detayları bu kısa rehberde okuyacaksınız.

Bir: Cıvıl War 1-7 (2006-2007)

Kaptan_amerika-kahramanların_savaşı-örümcek_adam-iron_man-captain_america

Her şey bu mini diziyle başladı ve filmin ana kaynağı da bu seri; ama filmle çizgi roman arasında önemli farklar var.

Yine de bunun sebebi çizgi romanları birebir filme uyarlamanın imkansız olması değil. Asıl sebep çizgi romanlardaki bazı süper kahramanların film haklarının başka stüdyoların elinde olması. Gerçi Disney bu kez elinden geleni yaptı ve Örümcek Adam’ı getirmek için Sony Pictures ile anlaştı.

İlgili yazı: Star Wars Haftası –1 >> Hacıyatmaz robot BB-8 nasıl çalışıyor?

Kaptan_amerika-kahramanların_savaşı-örümcek_adam-iron_man-captain_america

 

Neler oluyor?

Kaptan Amerika ile Demir Adam arasında kavga çıkıyor. Bu kavga X-Men’den Yenilmezlere kadar bütün süper kahramanlara yayılıyor. Bazı kahramanlar kalıcı olarak hayatını kaybediyor. [Serinin hem dijital sürümü hem de dergi sürümü satışta.]

İki: Captaın Amerıca Vol. 5 25-42

Kaptan_amerika-kahramanların_savaşı-örümcek_adam-iron_man-captain_america

Buna Kaptan Amerika’nın ölümü de diyebiliriz. Buna karşın seride işlenen pek çok konu filmde ele alınmayacak; çünkü çizgi romandaki macera sağlam politik mesajlar içeriyor.

Oysa istisnaları saymazsak Hollywood son 50 yıldır Amerikan politikalarını eleştiren film çekmiyor. Bu yüzden çizgi romanda geçen pek çok konu yeni Kaptan Amerika filminde yer almıyor. [Serinin hem dijital sürümü hem de dergi sürümü satışta.]

İlgili yazı: Star Wars Haftası -2 >> 7 Adımda Akıllı Robot BB8 Yap

Kaptan_amerika-kahramanların_savaşı-örümcek_adam-iron_man-captain_america

 

Neler oluyor?

Steve Roges öldü! Çok yaşa Kaptan Amerika! İkinci Dünya Savaşı’nda Amerikan ordusuna yazılan Rogers milyonların sevgilisiydi ve Amerika’nın idealleri için nihayet hayatını verdi.

Süper insan iç savaşından sonra Kaptan Amerika’yı soğukkanlılıkla vuruyorlar ve sonra Rogers’ın eski ortağı Falcon arkadaşının intikamını alıyor. Bu sırada Sharon Carter Red Skull’ın adamlarının eline geçiyor ve aklını yitirmeye başlıyor. Kış Askeri Bucky Barnes ise kendi geçmişiyle barışarak yeni Kaptan Amerika olmak zorunda kalıyor.

Üç: All-New Captaın Amerıca 1-6 (2014-2015)

Kaptan_amerika-kahramanların_savaşı-örümcek_adam-iron_man-captain_america

Kahramanlar Savaşı’nın çizgi roman sürümündeki bu detayda Sam Wilson bir süreliğine Kaptan Amerika oluyor. Oysa filmi anlamak için çizgi romanda dikkat etmeniz gereken eleman Sam Wilson değil, yeni Kaptan Amerika’nın düşmanı olan kişi.

İlgili yazı: Büyük Veri Falcılığı >> Gelecekte Kimin Oscar Kazanacağını Önceden Bilebilir miyiz?

Kaptan_amerika-kahramanların_savaşı-örümcek_adam-iron_man-captain_america

 

Neler oluyor?

Ajan süper kahraman Sam Wilson’ın maceraları burada başlıyor. Hydra tüm topluma sızdı ve devleti ele geçirdi sayılır. Yeni Kaptan Amerika, Nomad ile el ele vererek Bilinmeyen Tarikatı açığa çıkarmaya çalışıyor; ama bu sırada Wilson’la Nomad’ın arası açılıyor. Öte yandan, Hydra yeni kahramanları yok etmek için Steve Rogers’ın eski düşmanlarını kullanıyor.

Yeni Kaptan Amerika, Sin ve Baron Blood ile savaşarak Hydra’nın asıl amacını öğreniyor; ama çok geç kalmış olabilir. Peki, milyonlarca masum kişinin hayatı pamuk ipliğine bağlı iken Hydra’nın adamlarını zar zor yenen yaralı Kaptan Amerika, “Büyük Kademe Atlama” planının hayata geçirilmesini önleyebilecek mi? [Serinin hem dijital sürümü hem de dergi sürümü satışta.]

Dört: Black Panther Vol. 3 1-12 (1999)

Kaptan_amerika-kahramanların_savaşı-örümcek_adam-iron_man-captain_america

Marvel Sinema Evreni’nin izleyiciyle tanışacak en yeni ve belki de en karizmatik süper kahramanı olan Kara Panter’in geçmişini öğrenmek için bu diziye bakabilirsiniz. Kendisi aynı zamanda Örümcek Adam’ın eski dostu ve rakibidir. 1-12. sayıları Christopher Priest yazdı ve Kara Panter’in en iyi maceralarını da o anlattı.

İlgili yazı: Kendini Mimleyen Adam >> Jackie Chan’ın Sorduğu Gibi Kimim Ben?

Kaptan_amerika-kahramanların_savaşı-örümcek_adam-iron_man-captain_america

 

Neler oluyor?

Devlet Düşmanı II’nin devamı olan seride Kara Panter Demir Adam’la savaşıyor ve Wolverine bu kavganın tam ortasında kalıyor! Ayrıca eski sırlar ortaya çıkıyor ve Kral Süleyman’ın Kurbağaları ortalığı kasıp kavuruyor. Peki dizideki ikinci Panter kim?

Hikayenin devamında tarihi T’Challa’nın yaşlılığını görecek şekilde ileri sarıyor; eski ve gelecekteki kralın dünya işlerinden elini çektiği bir zamana gidiyoruz. Kara Panter uzak gelecekteki emekliliğini sonlandırıp Everett K. Ross’un hayatını kurtarmak için geri gelecek mi?

Ardından hikaye Vahşi Batı’ya geri sarıyor ve T’Challa’nın 1986 tarihli THOR 370. sayıda neler yaptığını okuyoruz. Bu bahaneyle Kara Panter’in strateji uzmanı bir kral olduğunu ve Yenilmezlerden bile daha çok şey bildiğini öğreniyoruz. [Serinin hem dijital sürümü hem de dergi sürümü satışta.]

Beş: Marvel Adventures: Spıder-Man #53-61 (2009-2010)

Kaptan_amerika-kahramanların_savaşı-örümcek_adam-iron_man-captain_america

Örümcek adam Peter Parker’ın hayatı gerek filmlerde gerek çizgi romanlarda o kadar çok anlatıldı ki ben artık sadece 60’ların maceralarını ve John Romita’nın 70’lerde çizdiği sayıları dikkate alıyorum. Siz de Parker’ın gençliğini anlatan en yeni Marvel dizisi olan Spidey’i takip edebilirsiniz.

Ancak, Paul Tobin’in yazdığı ve Daredevil çizeri Chris Samnee ile Autumnlands çizeri Benjamin Dewey’in resimlediği bu dizi Örümcek Adam maceralarının arasında bir klasik olmuştur. Yakın tarihli bir klasik olması açısından önemli; çünkü günümüzde böyle güzel örnekler bulmakta zorlanıyoruz.

İlgili yazı: Google Oculus Rift Taktı >> Android N Sanal Gerçeklik Platformu Oluyor

Kaptan_amerika-kahramanların_savaşı-örümcek_adam-iron_man-captain_america

 

Neler oluyor?

Süper kahramanları süper hainlerden veya bildiğimiz hainlerden ayıran şey nedir? Sıradan hainler hapisten kaçtıktan sonra yakayı ele verene kadar birkaç günü özgür geçiriyor. Ancak, Doktor Ahtapot gibi bir süper hain serbest kaldığı anda Örümcek Adam’ın en tehlikeli düşmanlarını toplayarak süper çete kuruyor.

Akbaba, Elektro, Avcı Kraven, Kum Adam ve Mysterio! Amaçları Örümcek’in işini bitirmek. Ancak her hikayenin bir başlangıcı var ve bu da Örümcek Adam’ın başlangıcı:

Bakalım bir yumrukta Superman gibi duvarları delmeyi başaramayan “makul ve yalnız” süper kahraman duvar sürüngeninin geçmişini nasıl bulacak ve özel hayatını nasıl yorumlayacaksınız? Serinin Dijitali satışta, ama baskısını ancak ikinci el bulabilirsiniz.

Yüzbaşı Amerika: İç Savaş bence vatandaşın düşünce, ifade ve barışçıl eylem özgürlüğünü anti demokratik rejimlere karşı canla başla savunması gerektiğini söylüyor. Ben de filmi özgürlük mücadelesi gözüyle izleyeceğim.

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version
Yandex