Qualcomm’dan 5 Kat Hızlı 5G Modem

5g_modem-qualcomm-mobil-internet-mobil_cihazQualcomm şirketini akıllı telefon işlemcilerinden tanırız. Ancak, mobil cihazlar internet olmadan hiçbir işe yaramıyor. İşlemciyi herkes yapabilir, ama asıl marifet mobil internet çipi ve anteni yapmak. Qualcomm’un geliştirdiği yeni 5G modem 5 kat hızlı çalışıyor ve 5 Gbps indirme hızı destekliyor.

5G Modem

İnternetinizi uçuracak en iyi 10 modem yazısında evlerde 1 Gbps ve üstü bant genişliği sağlayan ve internetten 4K video izlemeye izin veren yeni routerları tanıtmıştım.

Gerçekten de teknoloji ilerliyor ve her ay daha hızlı modemler çıkıyor. Ancak, Türkiye’de yavaş interneti pahalı kullandığımız için bu modemleri satın alsak bile tam kapasiteyle kullanamıyoruz.

Yine de Galileo’nun dediği gibi Dünya dönüyor ve her ne kadar Dünya dönerken Türkiye uzayda sabit dursa da Qualcomm gibi teknoloji firmaları, 2020’den sonra kullanıma girerek 4.5G’nin yerini alacak olan 5G internet için şimdiden yeni modemler geliştiriyor.

İlgili yazı: Ücretsiz Özgür İnternet Meshnet

5g_modem-qualcomm-mobil-internet-mobil_cihaz

 

4G ve 5G arasındaki fark nedir?

Öncelikle basında yer alan ve kullanıcının kafasını karıştırıp yanlış bilgi veren haberlere karşı gerçek 4G’yi anlatalım:

Bugün Türkiye’de LTE var. Buna 4.5G diyorlar ama aslında yarım 4G de diyebiliriz. Dünya’da 4.5G diye bir teknoloji standardı yok. Ancak, bizim yöneticilerimiz “4G’ye geçmek yerine doğrudan 5G’ye geçelim” diye beyanda bulundukları için şirketler de 4G hizmeti vermeye başladıkları zaman adını 4.5G koydular.

1) Bizdeki 4.5G LTE teknolojisi yarım 4G’dir. 2) Gerçek 4G LTE Advanced ve Gigabit LTE standardıdır. Bunları Türkiye’deki telefon operatörleri daha yeni test etmeye başladı ve adına 5G diyorlar. Ancak bu 5G değil. 3) Gerçek 5G internet 2020’den sonra gelecek.

İlgili yazı: 4.5G İle Vatandaşa 1 Nisan Şakası >> Maksimum hız hayal çünkü fiber yetersiz

5g_modem-qualcomm-mobil-internet-mobil_cihaz

 

5G modem

Şimdi 5G modem konusuna geri dönelim. Öncelikle Qualcomm asıl parayı işlemci yaparak değil, sahip olduğu 4G LTE ve 4G LTE Advanced teknoloji portföyüyle kazanıyor. Bu nedenle de Android telefonlarda kral oldu.

Elbette geleceğin dünyasını da şimdiden hazırlanmak ve 5G modem geliştirip test etmek zorunda. Yoksa gelecekte telefonda çalışacak olan 5G modemleri üretemez. Android telefon üreticileri de çipleri başka markalardan alırlar ve Qualcomm pazar kaybına uğrar.

Şimdi diyeceksiniz ki “Hocam 5G teknoloji standardı henüz belirlenmedi. Frekans tahsisi bile yapılmadı. Qualcomm 5G modemi nasıl yaptı?” Güzel soru; ancak 5G’nin çalışma frekansı şimdiden belirlendi: 28Ghz.

İlgili yazı: Türkiye’de 4.5G Mobil İnternet Şakası >> Üstünü vatandaş mı tamamlayacak?

5g_modem-qualcomm-mobil-internet-mobil_cihaz

 

10 saniyede Blu-Ray indirin

Yeni modem 28 Ghz frekans kullanarak 4G modemlerden 5 kat hızlı çalışıyor ve saniyede 5GB hızında dosya indirmenize izin veriyor. Örneğin, bu modemle hiç sıkıştırılmamış bir Blu-Ray filmi sadece 10 saniyede (yazıyla 10 saniyede) indirebilirsiniz.

Tabii önce devletimizin 2023 vizyonu uyarınca kullanıcılara yüksek hızlı internet sağlaması gerekiyor. Bunu yapan ülkeler var. Özgür İnternet Meshnet yazımda anlattığım üzere, İspanya’da 1000 Mbit internet sadece 20 dolar. Hem de kotasız!

İlgili yazı: Özgür İnternet için TOR’dan 10 Kat Hızlı Riffle

5g_modem-qualcomm-mobil-internet-mobil_cihaz
5G modem nasıl çalışıyor? Büyütmek için tıklayın.

 

5G zor teknoloji

5G mobil internet geliştirmek hiç de kolay değil. Bant genişliği ve internet hızı arttıkça baz istasyonuna daha kısa dalga boylarına sahip olan daha yüksek frekanslı sinyaller göndermek gerekiyor. Ancak güçlü sinyallerin menzili de kısa oluyor. Bu nedenle 5G baz istasyonuna uzaktan bağlanmak daha zor.

28Ghz de oldukça yüksek bir frekans ve ardık burada milimetre uzunluğundaki dalga boylarından bahsediyoruz. Hani biraz daha kassak ve sinyal gücünü artırsak mikrodalga boyuna geçeceğiz. Nitekim nemli atmosferdeki mikroskobik su damlaları (su buharı) 60Ghz sinyalleri bozuyor. Bizzat atmosfer güçlü sinyalleri kesen bir parazit perdesi oluşturuyor.

İlgili yazı: İnternette teknik takip ve gözetimi önleme rehberi

5g_modem-qualcomm-mobil-internet-mobil_cihaz
Qualcomm X50 5G modem çipiyle tanışın.

 

Mikrodalga fırın

Mikrodalga fırın da böyle çalışıyor zaten. Su molekülleri yüksek frekanslı sinyalleri emiyor ve ısınıyor. Böylece siz de mikrodalga fırında yemek ısıtmış oluyorsunuz. Bir daha yüksek hızlı mobil internet erişimi derken Starbucks’ta simit ısıtan mikrodalga fırınları hatırlayın lütfen. Her teknolojinin bir zorluğu var. 🙂

Öyleyse 5G modem nasıl çalışıyor?

800 Mhz’lik bir frekans alanını tarayıp sinyal kaybını gidermek üzere hata payı bırakarak. Mobil cihaz modemlerinin en önemli özelliği (tek önemli özelliği) 2G, 3G ve 4G baz istasyonları arasında interneti kesmeden geçiş yapmaktır. Bunun için özel metaller ile alaşımlardan üretilen mini antenler ve özel algoritmalar kullanırlar.

Qualcomm da yeni 5G modemle 5G sinyali alınamayan yörelerde otomatik olarak 4G veya 3G sinyale geçiş yapmanın yollarını arıyor. Dünyadaki telekom operatörleri sınırlı 5G test yayınlarına 2017’de başlayacak. 5G destekli Qualcomm çipler taşıyan ilk akıllı telefonlar da 2018’in ilk yarısında satışa çıkacak.

Oysa Caddebostan’da bile General Mobile Android One 4G telefonum zaman zaman 4.5G’den 3G’ye düşüyor. Henüz Caddebostan’da kesintisiz 4.5G internet hizmeti sunamayan operatörlerimizin 5G’ye geçeceği günleri heyecanla bekliyorum.

Yorumlar

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir