Markalar sosyal medyada nasıl müşteri kazanabilir? >> 2013 online marka iletişiminde belirleyici istatistikler

social media vs. brand website2013 teknoloji trendlerinin interneti süslediği şu günlerde, uzmanların genellikle sosyal medya pazar araştırmalarına odaklandığı görüyorum. Peki, marka olarak yeni yıla rakiplerimizden önde girmek için hangi istatistiklere dikkat etmeliyiz?

Sosyal medya 5 yıldır markaların gündeminde. Hem şirketler hem de müşteriler sosyal medyayı en etkili şekilde kullanmak istiyor. Ancak, markaların sosyal medyada istediği sayıda müşteri kazanamadığını görüyoruz. Bunun sebeplerinden biri de Türkiye’de yapılan sosyal medya araştırmalarının yetersiz olması.

Anketlerde halkımızın Facebook’u nasıl kullandığını öğreniyoruz ama markaların Facebook üzerinden ne kadar müşteri kazandığı veya kampanyaların ne kadar etkili olduğu gibi noktalara yeterince odaklanmıyoruz. Sosyal medyaya biraz da şirketlerin gözünden bakalım.

 

2013’ün sosyal medya istatistikleri 

2013 yılı sona ererken, Fortune Global 500 şirketlerinin % 60’ından fazlası müşterilerine Facebook üzerinden yürütülen sosyal medya kampanyaları ile ulaşacak. 2011 4. çeyrekte bu oran % 20’ydi (Gartner).

 

Markalar, yılın her çeyreğinde, sosyal medya kanallarında 1 milyon 985 bin tekil etkileşim oluşturuyor (Spredfast Social Engagement Index Report).

 

“Yeni sayfamızı beğenir misiniz?”: Markalar sosyal medya kampanyalarını hareket geçirmek için şirket içinden veya çevreden en az 29 kişiyi harekete geçiriyor, çalışanlara sayfamızı beğenin diyor.

 

 

social media channels used pitney bowes

Müşteri hizmetleri sosyal medyaya kayıyor: 2012 yılında müşterilerin % 17’si çağrı merkezlerinine başvurmak yerine sosyal medyadaki resmi destek sayfalarını kullandı (American Express 2012 customer barometer).

 

 

Sosyal medyada resim kullanmak şart: Resimli paylaşımlar % 94 daha fazla dikkat çekiyor (Brafton).

 

Sosyal medya satışları artırır: Pazarlamacıların % 34’ü bu yıl Twitter üzerinden satış yaptı (Digital Buzz Blog).

 

Pinterest yeni etki alanınız: Pinterest kullanan müşterilerin markanızla ilgili “repin”leri ve tavsiyeleri, şirketlere geleneksel kanallardan % 70 daha fazla para kazandırıyor (Search Engine Journal).

 

 

socialconversion resized 600Haberiniz olsun, dünyanın en etkili sosyal ağı LinkedIn: LinkedIn potasiyel müşteri kazandırmakta Twitter ve Facebook’tan kat kat etkili, aslında % 277 oranında daha etkili! (Hubspot)

 

Kulaktan kulağa (Word of Mouth) olmadan sosyal medya olmaz: Twitter takipçilerinizin % 69’unu arkadaşlarınız tavsiye ediyor, Twitter değil (Web Analytics World).

 

ABD, Teksas’ta düzenlenen SXSW İnteraktif Film ve Müzik Festivaline katılan markalar, bu yıl Twitter üzerinden 33 milyon kullanıcıya ulaştılar. Tam olarak 33.154.224 kullanıcı! (MediaPost & Adrants)

 

Sosyal medya kullanıcıları hiperaktiftir ve müşteri trendleri günden güne değişir: Facebook kullanıcılarının % 23’ü, Facebook profil sayfalarını günde en az 5 defa kontrol ediyor (Socialnomics).

 

 

content consumers find useful pitney bowesKampanyalar, indirimler ve indirim kuponları en çok sosyal medyada etkili: Sosyal medyayı kullanan müşterilerin % 38’i sadece sosyal medyadaki indirim kampanyalarına itibar ettiklerini söylüyor.

 

Sosyal medya kullanıcılarının % 36’sı sadece sosyal medyada baktıkları ürünleri satın alıyor. Gazeteler ve sokak afişleri önemini yitiriyor (Pitney Bowes study).

 

“Aydınlık sosyal medya” kullanıcılarının % 80’i markalara Facebook üzerinden ulaşıyor (Business2Community).

 

 

 

Karanlık Sosyal Medya bakir topraklar: E-posta iletişimi, sohbet odaları, video sohbet ve anlık mesajlaşma, sosyal medya buzdağının sualtında görünmeyen % 70’ini oluşturuyor…

 

Karanlık Sosyal Medya trafiğiFacebook, Twitter ve diğer ağlar, sosyal medyanın sadece % 25’ine ulaşabiliyor ve geri kalanını gözden kaçırıyor. Oysa Twitter takipçilerinin yüzde 69’u arkadaş tavsiyesi ile geliyor, Facebook üzerinden değil! E-posta spamcılarının bir bildiği var: 2013’te Karanlık Sosyal Medyayı kullanan markalar kazanacak.

 

 

Yazının devamında, Facebook gibi sosyal ağlarla markaların kendi resmi sitelerini karşılaştıracağım. Müşteri kazanmak için hangisine odaklanmak lazım?

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version
Yandex