Kök Hücrelerle Körlük Tedavisi Ne Zaman Geliyor

Kok-hucrelerle-korluk-tedavisi-ne-zaman-geliyorKörlük yakın gelecekte kök hücrelerle tedavi edilecek. Doktorlar ağtabakası ve görme sinirini kök hücrelerle büyüterek körlüğü iyileştirecek. Amerikan Ulusal Göz Enstitüsü, gözün görme sensörü olan ağtabakasını ve gözden gelen sinyalleri beyne ileten göz sinirlerini onarmak için 12,4 milyon $ ayırdı.

Körlük vizyonu

Görme sinirlerini oluşturan nöronlar doğarken bir kez geliyor ve diğer hücrelerde olduğu kendini yenilemiyor. Gözde ışığın düştüğü ağtabakası ve ağtabakasından gelen sinyalleri beyne ileterek görmeyi sağlayan optik sinirler hasar görünce körlük ortaya çıkıyor.

Sarı nokta hastalığı (maküler dejenerasyon) ve karasu (karasu) gibi ağtabakasını (retina) yok eden hastalıklardan kaynaklanan körlük sorununun tedavisi bulunmuyor. Daha doğrusu bugüne kadar tedavisi yoktu.

Ancak, Amerikan Ulusal Göz Enstitüsü körlük sorunuyla karşılaşan hastaların kök hücrelerini klonlayarak bunları ağtabakası ve görme sinirine enjekte etmeyi planlıyor. 12,4 milyon dolar bütçe ayrılan proje tamamlandığında insan gözü kendini kopan kertenkele kuyruğu gibi onaracak.

İlgili yazı: Renk Körlüğünü Düzelten Gözlük

B916B739 2A83 4260 A65712E10EDC71E5
Ağ tabakası.

 

Böylece körlük geçecek

Körlük sorununa yol açan katarakt aslında büyük ölçüde tedavi edilebilen bir hastalık. Işığı göze odaklayan merceklerin bulutlanmasından kaynaklanan kataraktı cerrahi operasyon veya lazer ameliyatıyla düzeltmek mümkün.

Ancak yaşlılarda sorun çıkabiliyor. Özellikle dikişli ameliyatlarda mercek eskisi gibi saydam olmuyor. Lazer operasyonu ise yaklaşık 1 saat sürüyor.

İlgili yazı: Kalp Nakli İçin Canlı Vatoz Robot

kök_hücre-körlük-kök_hücreler-göz-katarakt
Gözün içi.

 

Gitti mi geri gelmez

İnsan gözünün arka kısmında yer alan ağtabakası ve görme sinirleri hasar gördüğünde ortaya çıkan körlük probleminin tedavisi yok; çünkü kesin tedavinin tek yolu canlı dokuların kendini onarmasını sağlamak.

Kök hücreler bu konuda tek çözüm. Sonuç olarak embriyonun ana karnında bölünerek çoğalması kök hücreler sayesinde oluyor. Tek tip kök hücreler zamanla cenin rahimde büyürken uzmanlaşarak göz, kulak, kıkırdak, akciğer gibi farklı dokular ve organlara dönüşüyor.

Kişinin kendisinden alınan kök hücreler vücudun bağışıklık sistemi tarafından reddedilmediği için organ naklindeki sorunlara yol açmadan tekrar enjekte edilebiliyor. Kök hücreler içinde bulunduğu dokuyu tanıyor.

Bu sebeple gen tedavisi ile uyarılan kök hücreleri göz sinirine enjekte edip bunların göz sinirini oluşturan hasarlı nöronların yerine yeni nöronlara dönüşerek çoğalması sağlanabiliyor.

İlgili yazı: Organik Jelden Üretilen Desenli Kalpler Hayat Kurtarıyor

eyeball

 

Sonuç: Körlük ortadan kalkacak

Karasu hastalığı göz içindeki sıvıların birikerek bir nevi göz tansiyonuna yol açmasına ve göz siniri ezerek öldürmesine yol açıyor. Bu durum katarakta olduğu gibi özellikle yaşlılarda görülüyor. Tavukkarası gibi nadir hastalıklar da körlük sorununa yol açıyor.

Çiçek gibi göz yetiştirmek

Göz büyütmek hayvanlara hiç de yabancı değil. Bazı hayvanlar kertenkele kuyruğunun yeniden türemesi gibi (rejenerasyon) mekanizmalardan yararlanarak göz sinirlerini yeniden büyütüyor ve körlüğü gideriyor.

Kök hücre türetim süreçleri sadece göz sinirlerini değil, beyindeki sinir hücrelerini de onararak bunama ve felç gibi sorunları giderebiliyor.

Yaşlılarda görülen Alzheimer hastalığı da beyin hücrelerini öldürüyor. Kişinin bu hücrelerin kurduğu sinir ağlarında kayıtlı hatıralarını silmeden beynin kendini yenilemesini sağlamak kök hücre tedavisinin en büyük başarısı olurdu.

İlgili yazı: Elektrikle telefon pili şarj eden biyonik bitki

kök_hücre-körlük-kök_hücreler-göz-katarakt
Gözler için kök hücre tedavisi.

 

Sosyal sigortalar sorunu

Dolayısıyla ağtabakası ve görme sinirini kök hücrelerle büyüterek körlüğü tedavi etmek insan ömrünü uzatmak ve yaşlılıkta yaşam kalitesini artırmak açısından da büyük önem taşıyor.

Yaşlıların elden ayaktan düşmesini önlemek, hasta bakıcılara olan ihtiyacı ortadan kaldıracak. Aileler de yaşlılara bakmak zorunda kalmayacaklar. Kök hücre tedavisi hem sosyal ilişkileri düzeltecek hem psikolojik sorunları önleyecek hem de bakıcı ve sigorta masraflarını azaltacak.

Bu yüzden körlük tedavisi ve görme engellilere artırılmış gerçeklik sağlayan biyonik göz teknolojisi daha başlangıç: Hücre türetiminin (rejenerasyon) ameliyatlar ve organ naklinin yerini alması, insan ömrünü uzatmanın yanı sıra hayat tarzımızı da kökten değiştirecek.

Körlük tedavisi için biyonik göz implantı ve kök hücre kullanan üniversitelerle şirketlerin kısa listesi.

 • Pittsburgh Üniversitesi, retinitis pigmentosa ve AMD tedavisi.
 • Trinity College, Dublin, kök hücre ile retinitis pigmentosa tedavisi.
 • Argus II implantı, Second Sight Medical Products.
 • Retina Implant şirketi, Alpha AMS implantı, Almanya.
 • Pixium Vision şirketi, Prima implantı, Paris.
 • GenSight Biologics şirketi, Paris (İngiltere, ABD ve Fransa’da klinik deneyler yapılıyor).
 • London Project to Cure Blindness (University College London ve Moorfields Eye Hastanesi, Londra).
 • National Eye Institute, NIH, araştırmacı Kapil Bharti.
 • Institute of Molecular and Clinical Ophthalmology Basel.
 • Karolinska Institutet ve St Erik Eye Hospital in İsveç.
 • Moorfields Eye Hospital, Londra.
 • Amerika’da klinik deneylere başlayan üniversitelerin listesi ve klinik deney bilgi linkleri.
 • Spark Therapeutics, Luxturna gen tedavisi, ABD (sadece RPE65 geni bozuk olanlar için).
Yorumlar

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir