Instagram’da Satışlar Nasıl Artar? >> Instagram Pazarlama Başarınızı Ölçmenin 10 Basit Yolu

Instagram-Platform-Tool-300x300Instagram pazarlamasından istediğiniz sonucu alıyor musunuz? Instagram’da başarınızı nasıl ölçersiniz? Pazarlama hedeflerinize ulaşıp ulaşmadığınızı anlamak için metrikleri kullanmalısınız. Instagram başarı metriklerine bakıp kendinizi geliştirerek çok daha etkili yayınlar paylaşabilirsiniz.

Instagram görsel bir mecra ve Pinterest’ten biraz da farklı. Bu yüzden firmaların da kafası karışıyor ve Instagram’da başarıyı nasıl ölçeceklerini merak ediyorlar. Müşterilerime söylediğim gibi Instagram başarısını 10 basit göstergeyle ölçüyorum. Çünkü hızla akan bu görsel sosyal ağda başarının yolu basit düşünmekten ve sonuç odaklı olmaktan geçiyor.

 

 

brand-marketing-instagram1) Beğeniler

Instagram başarınızın en bariz göstergesi elbette beğeniler, çünkü beğeniler hayranlarınızın paylaştığınız içerikten ne kadar memnun kaldığını gösteriyor. Üstelik beğenileri saymak da kolay! Ama Twitter’da kuru takipçi sayısının satışta işe yaramaması gibi sizin de Instagram’da etkileşim kurmaya ihtiyacınız var. Lafı uzatmadan devam edelim.

 

 

comments_mini2) Yorumlar

En çok yorum alan yayınlarınıza dikkat edin. Millet oturup cevap yazdığına göre doğru fotoğraflar paylaşıyorsunuz. İşte size ipucu: Instagram’ı metin yazarı gibi değil de film stüdyolarına çalışan bir storyboard senaristi gibi görün. Görsel düşünün, tek bir çarpıcı fotoğrafla markanızın görsel hikayelerini anlatın. Çok yorum alan ve olumlu yorum alan fotoğraflara benzer görseller paylaşın.

 

 

33) Takipçiler

Instagram’da daha geniş bir hedef kitleye erişmek için takipçi sayınızı artırmanız gerekiyor. Büyümezseniz unutulursunuz, o yüzden şirket hesabının bugün ne kadar takipçisi olduğuna bakın ve ardından her hafta kontrol edin. Takipçi sayınız her hafta düzenli olarak artmalı. Artmıyorsa önlem alın.

 

 

44) Etkileşim

Kısacası hedef kitleniz sizi, şirketinizi, markanızı muhatap alıyor mu? Oturup sizinle etkileşime giriyor mu? Bunu ölçmek çok kolay: Toplam beğeni ve yorum sayınızı takipçi sayınıza bölün. Bu sizin etkileşim oranınız. Bu örnekte Post Planner sayfasındaki beğeni ve yorum sayısını (77 + 1) takipçi sayısına böldük (2500). Resimdeki yayın yüzde 3’ten biraz fazla etkileşim almış, yani bu yayını her 100 kişiden 3’ü dikkate almış.

 

 

images5) Tıklamalar

Etkileşim de yetmez. Size faydalı dönüşüm lazım, yani insanlar yorumunuzdaki bağlantıyı tıklayıp markanızın sayfasına gidecek ve sizden bir şey satın alacaklar. İşte bunun ölçüsü tıklamalar. Instagram profilinizdeki web sitesi linkinin tıklamalarını Google Analytics’le takip edin veya profilde özel bir kısaltılmış URL kullanın. Bakın Mashable sitesi ne yapmış? Bu link Instagram linki ve herkesi aynı sayfaya yönlendiriyor, ama Instagram’a özel olduğu için Mashable kimin Instagram’dan geldiğini anlıyor.

 

 

Instagram-for-online-marketing26) Bahsedenler

İnsanlar Instagram’da markanızdan bahsediyor mu? Bunu anlamak için farklı Instagram etiketleri kullanın ve bunları arayın. Hem sektörünüzle ilgili #ayakkabı gibi genel etiketler hem de tam olarak marka adınızla veya ürününüzle eşleşen özel etiketler sayesinde kimin sizden bahsettiğini ve nasıl bahsettiğini anlarsınız. Böylece etiketlerinizi optimize ederek daha çok dikkat çeken, yani ürün ve hedef kitlenizle daha alakalı olan etiketler kullanırsınız.

 

 

77) Fotoğraflar

Instagram’da en çok hangi fotoğraflar dikkat çekiyor? Bunu bulmak kolay: Iconosquare gibi bir araç kullanarak en yüksek performanslı fotoğraflarınızı görün. Bunun için fotoğrafların ne kadar yorum ve beğeni aldığına bakacaksınız.

 

 

 88) Zamanlar

Sektörünüze, ürününüze ve hedef kitlenize göre Instagram’da ideal paylaşım zamanları nedir? Bunun için Simply Measured ve Iconosquare araçlarını kullanabilirsiniz. Her müşteri farklıdır ama bu araçları kullanarak hayranların paylaştığınız yorumlara en sık ne zaman baktığını görebilirsiniz. Yanda Simply Measured raporunun örnek ekran görüntüsü var.

 

 

insta-marketing9) Ve yine takipçiler!

Bu kez takipçi sayısına değil de sizinle en çok etkileşim kuran takipçilere bakıyoruz. Kim bunlar? En sadık hayranlarınız kim? Sizinle en çok konuşanlar kimler? Bu kişilerle özel etkileşim kurmalısınız. Yorumlarına cevap verin, bazen paylaşımlarınızda onlardan bahsedin. Sizi sevsinler, ürününüzden memnun kalsınlar ve gönüllü marka elçileriniz olup sizi başkalarına övsünler. Onlardan bahsederseniz kendilerini önemli hisseder ve buna sevinirler. Yalan da değil. Sadık takipçileriniz sizin için önemlidir.

 

 

6a00d8341c71c353ef01901ef887f2970b10) Satışlar

Sonuçta nihai amacınız satışlarınızı artırmak. Takipçileriniz sizden bir şey alıyor mu? Instagram’da şirket hesabı açacaksanız yapacağınız masrafa değmesi için ilk sormanız gereken soru bu. Bunu görmek için Instagram’a özel bir kupon oluşturun ve Instagram takipçilerinizin kaçının bu kuponu alıp kullandığını görün.

 

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version
Yandex