Gerçek Yıldız Savaşları >> Savaş uçaklarına takılan sıvı lazer topu HELLADS füzelerin yerini alıyor

üttüAmerikan ordusu 20 yıldır uçaklara lazer topu takmak istiyor. Ancak lazer silahları şimdiye kadar çok ağırdı ve çok enerji tüketiyordu. Bu yüzden dev Boeing 747 kargo uçaklarına takılan ilk lazer silahları hantal oldukları ve yavaş çalıştıkları için emekliye ayrıldı. Ancak bu test aşamasıydı.

Şimdi General Atomics şirketi süpersonik bombardıman uçaklarına takılabilecek kadar küçük olan 150 kilowattlık sıvı lazer topları geliştirdi. HELLADS adı verilen kimyasal lazer silahı Yıldız Savaşları’ndaki turbolazerler kadar hızlı çalışıyor.

 

 

pennwell.web.420.280Neden füzeler yerine lazer topları?

Lazer silahlarının iki büyük avantajı var: Uçaktan atılan füzeler çok pahalı. Örneğin havadan havaya fırlatılan AMRAAM füzelerinin tanesi 400 bin dolara mal oluyor ve bir uçak bunlardan sadece 4-8 adet taşıyabiliyor (F-22 gibi hayalet uçaklar görünmezlik modunda iç bomba yuvalarıyla sınırlı olduğu için sadece 4 füze taşıyabiliyor).

Mermiler de pahalı: F-16 avcı uçaklarının 20 mm’lik altı namlulu M61 Vulcan topu sadece 511 mermi taşıyor ve dakikada 6000 mermi ateşleyerek 11 saniyede boşalıyor. Oysa lazer silahları teorik olarak binlerce kez ateş edebiliyor ve füze veya mermi gerektirmediği için çok ucuza mal oluyor.

Kısacası lazer silahları ilk satın almada pahalı olsa da 30 yıllık avcı uçağı ömründe mühimmat kullanmadığından sarf malzemeleri ve bakım-onarım açısından ucuza geliyor. Ayrıca lazer ışınları ışık hızında gittiği için doğru nişan aldığınız zaman lazerle hedefi ıskalamanız mümkün değil.

 

 

çü150 kilowatt uçan lazer

1000 miliwattlık ev yapımı küçük bir Iron Man avuç içi lazerinin bile tavuk etini yakabildiğini düşündüğümüz zaman 150 kilowattlık lazerin uçakları, yakıt depolarını ve zırhlı tanklar hariç kara taşıtlarını birkaç saniyelik “aydınlatma” ile patlatabileceğini görebiliyoruz.

Henüz Yıldız Savaşları’ndaki güçlü lazerlerden uzağız ama HELLADS 20 mm’lik top mermileri kadar güçlü bir lazer.

General Atomics Havacılık ve Uzay Sistemleri’nin geliştirdiği Yüksek Enerjili Sıvı Lazer Savunma Sistemi (HELLADS) ordunun genel başvuru testlerinden geçti ve New Mexico White Sands Füze Test Sahası’nda canlı atış denemelerine başlayacak.

 

 

Image converted using ifftoanyNeden hafif?

Çünkü HELLADS dünyanın en parlak diyotlarını kullanan ve tümüyle elektrikle çalışan bir kimyasal lazer. Bu yüzden de diğer sistemlerden on kat küçük ve on kat hafif. Nitekim Amerikan ordusu HELLADS lazerleri yakında bombardıman ve avcı uçaklarıyla tanklara takmaya hazırlanıyor.

Hafif derken, bu lazer soğutma sistemiyle birlikte sadece 900 kg ağırlığında ve yalnızca 3 metreküp yer kaplıyor. Kısacası tüm sistemi kamyonet kasasında taşıyabilirsiniz. Elbette bu haliyle avcı uçakları yerine sadece bombardıman uçaklarına veya C-130 Hercules gibi uçan hücumbotlara takılabilir.

Ancak, HELLADS’ın torunları savaş gemilerinin yanı sıra avcı uçaklarıyla tanklara takılacak kadar küçük olacak. Resimde görüldüğü gibi Amerikalılar lazer silahlarını gelecek kuşak Predator C Avenger insansız hava muharebe araçlarında da (UCAV) kullanmayı planlıyor. Açıkçası 2020’de insanlar lazer silahı taşıyan uçan katil robotlarla kim vurduya gidecek (yazının haftaya yayınlanacak ikinci bölümünde sıvı lazer teknolojisinin nasıl anlatacağım).

 

 

ABD düşmanlarını füze taşıyan 16 insansız hava aracı ve avcı uçağından oluşan filolarla yok etmeyi planlıyor. Videoda Predator C’lerin ne kadar ölümcül olduğunu görüyoruz. Bunlara lazer topu da takılırsa Amerikan ordusu pilotlarını riske atmadan büyük avantaj kazanacak.

 

 

 

 

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir