Katil Robotlar Görevde >> Silahlı Terminatorlar savaş meydanında insanların yerini alıyor

1fd06c0eb126c2726d5860100f3762b2Güney Kore, ABD, İsrail, İngiltere gibi Batılı ülkeler katil robotların ilk prototiplerini teslim aldı. Şimdilik asker robotların kontrolü insan denetiminde olacak. Ancak bu robotlar, düğmesine basıldığı taktirde savaş meydanında kendi kararlarını alarak düşmana ateş açabiliyor.

Katil robotların yasak bölgeleri ve Güney Kore’de olduğu gibi sınır boylarını korumaya başlamasıyla birlikte insan öldürmek video oyunları kadar ucuzlayacak. Asker robotlar ülkelerin savaş suçlarından yargılanmasını önleyecek, generaller suçu arızalı robotlara atacak. Kamuoyu da asker kaybı yaşanmadığı için robotlarla uzaktan adam öldürmeye ses çıkarmayacak.

 

Ancak herkes katil robotların inanılmaz yararları konusunda ikna olmuş değil ve 20-30 yıl içinde robot askerlerin yaygınlaşacak olmasından kaygı duyuyorlar. Resmi ağızlara göre katil robotlar şimdilik insan kontrolünde, ama gazetecilerin riskli bölgelerde gece karanlığında kimlerin “kim vurduya gittiğini” tespit etmesi mümkün görünmüyor.

Katil robotların ilk kurbanının sınırdan izinsiz geçen kaçak göçmenler olacağı düşünülüyor. İtalya, Yunanistan ve diğer Avrupa ülkelerinin sandallardaki göçmenleri açık denizde ölüme terk ettiği yönündeki haberlerle birlikte düşünüldüğünde, insan bu ülkelerin asker robotlarla başka neler yapabileceklerini hayal etmek istemiyor.

 

e0f80a1c251243d3795307ea15fc198bSivilleri öldürmek hiç bu kadar kolay olmamıştı

İnsan Hakları İzleme örgütü ve Harvard Hukuk Fakültesi Uluslararası İnsan Hakları Kliniği (IHRC) bu tür devrimsel silahların uluslararası hukuka aykırı olduğu ve silahlı çatışmalarda sivil kayıpları artıracağı kanısında. Her iki kurum da robot askerlerin geliştirilmesi ve kullanılmasının yasaklanmasını talep ediyor (Bu konuda yaptıkları ilk duyuruyu Katil Robotlara ayrılan önceki yazımda ele almıştım).

 

ABD veya İngiltere’nin düşman olarak algıladıkları kişileri, grupları ya da ülkeleri yemek arasında robotlarla bombalaması gibi senaryolar ve adam öldürmenin bilgisayar oyunu kadar kolay olması duyarlı çevrelerde endişeye yaratıyor. Psikologlar, uzaktan kumandalı ya da otonom robotların insan subayların sorumluluk duygusu ile empatisini azaltacağını belirtiyor.

Bugün internet kullanıcılarının forumlarda birbirleriyle fiziksel olarak yan yana bulunmadıkları için insanlara rahatlıkla hakaret edebildiğini görüyoruz. Aynı mantık askerler için de geçerli olursa, sıradan aile babası subaylar hiç vicdan azabı çekmeden robotlarla binlerce kişinin ölümüne neden olabilir.

 

19eb19c3a6654b9c2bceef57be8c5aa1 vice 630x420İnsan hakları savunucuları nerede?

Bu konuda uzmanlardan oluşan küçük bir topluluk tümüyle kendi kararlarını verebilen özerk robotların ve otomatik silahların yararları ile tehlikelerini tartışıyor. Askeri personel, bilim adamları, akil adamlar, filozoflar ve hukukçular tartışmaya tüm detaylarıyla katılıyor. Uzmanlar otonom silahları askeri birliklerin durumu, maliyetler, politika, ahlak kuralları, ölüm-kalım sorunlarının makinelere devredilmesi gibi çeşitli açılardan değerlendiriyor.

Birleşmiş Milletler yasa dışı infaz vakaları raportörü Philip Alston’a göre, insan kontrolünün azalmasıyla birlikte öldürücü güç kullanan teknolojilerin hızla gelişmesi, bugün için insan haklarının gündeminde yer almayan önemli riskleri beraberinde getiriyor. Oysa halkın ve insan hakları savunucularının bu konuları konuşmasının zamanı geldi de geçiyor. Türkiye’de silahlı kuvvetlerin askeri operasyonlar için validen izin alması söz konusu iken, ABD’nin robot askerlerinin ateş açmakta ne kadar özgür olduğu ve nasıl bir emir-komuta zincirine dahil olduğu merak uyandırıyor.

 

En modern ölüm makineleri aslında 30 yıldır kullanılıyor!

1) Northrop Grumman X-47B tam boy robot savaş uçağı test amacıyla ABD Deniz Kuvvetlerine teslim edildi. Yakında robot uçaklar Amerikan uçak gemilerinden kalkarak gece karanlığında gizli operasyonlar yürütecek veya önleyici (!) saldırılarda bulunacak.

2) Güney Kore’nin Kuzey Kore korkusuna sınır boylarına yerleştirdiği robot muhafızlar ise düşmanı kızılötesi sensörler ve termal kamerayla tespit edebiliyor. Bu silahlar şimdilik insan kontrolünde ama tek düğme ile otomatik nöbet tutma ve ateş açma moduna geçebilirler.

3) İsrail’in “ateş ve unut” teknolojisine sahip Harpy otonom silah sistemi, radara yakalanan düşman araçlarına otomatik olarak ateş açabiliyor.

4) ABD Roket-Top-Havansavar (C-RAM) sistemi düşman toplarının mermilerini, roketleri ve havan topu saldırılarını karşı ateş açarak havada önlemek için tasarlandı.

5) Amerikan Aegis sınıfı kruvazörler ve destroyerler, 30 yılı aşkın bir süredir döner namlulu otomatik Phalanx uçaksavar sistemlerini kullanıyor. Phalanx bataryaları gemi katili füzelere ve düşman uçaklarına karşı kullanılıyor.

 

Samsung Techwin robot nöbetçiler Güney Kore sınırlarını ve gümrük kapılarını koruyor

 

 

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir