Binalar Artık 3B Printerla Basılacak >> Dünyanın tümüyle 3B printerda basılan ilk ofisi Dubai’de açılıyor

3d printed building

 

3B printerlar klasik inşaatın yerini alıyor ve dünyanın tümüyle 3B printerda basılan ilk ofis binası da turizm merkezi Dubai’de inşa edilecek.

Mühendisler daha önce Çin’de 3B printerla ev üretmişlerdi, ancak bu bina önceden basılan prefabrike parçaların sahada birleştirilmesiyle inşa edildiği için gerçek anlamda baskı ev sayılmıyordu. Dubai’deki ofis ise tüm duvarları, mobilyaları, iç dekorasyonu ve tesisatıyla birlikte inşaat sahasına yerleştirilen özel 3B printerlarla basılacak.

2008 emlak krizinde Almanya’ya büyük miktarda borçlanan Dubai devlet başkan yardımcısı ve başbakanı Şeyh Maktum, dünyada tümüyle 3B printerda basılan ilk ofisi üretmek için Çin’deki projeyi gerçekleştiren WinSun Global ile anlaştı. Amacı ise Dubai’yi tekrar canlı bir emlak merkezi yapmak.

 

 

3b4İnşaat yerine 3B printer

Günümüzde özellikle dış cephe duvarları ve iç dekorasyon kaplamaları söz konusu olduğunda birçok yenilikçi binada 3B printer kullanılıyor. 3B printerlar dökme beton, ahşap doğrama ve kartonpiyerin yerini alıyor.

Şeyh Maktum’un 3B printerla basılan ofis projesi bu noktada önem taşıyor. 3B printerlar işçilik maliyetlerini yüzde 50-80 ve inşaat atıklarını yüzde 30-60 azaltıyor. Bu da hem Maktum’un borç krizini atlatmasını sağlayacak hem de 3B printerların inşaat sektöründe yaygınlaşmasını hızlandıracak.

 

 

winsun-minibuilder-3d-print-robotNasıl basılacak?

WinSun Global mühendisleri 185 metrekarelik ofisi basmak için 7 metre yüksekliğinde sanayi tipi 3B printer kullanacaklar. Bunun için gereken baskı kolu ise Barcelona’da bulunan Katalonya İleri Mimari Enstitüsü tarafından tasarlandı. Minibuilder adlı bu robot kol doğrudan inşaat sahasında baskı yapma özelliğine sahip bulunuyor.

Elbette Minibuilder sistemi promosyon ürünleri ve oyuncak üretiminde kullanılan ABS veya PLA plastikle çalışmıyor. Bunun yerine uzun ömürlü cam elyafıyla güçlendirilmiş alçı taşı (GRG), özel takviyeli beton (SRC) ve fiber takviyeli plastik (FRP) baskı malzemelerini kullanıyor.

 

 

14Peki ofis basmanın amacı ne?

3B printer sektörünü tanıtmak için özel bir teknoloji konsepti olarak tasarlanan fütüristik ofiste en yeni 3B printer ürünleri sergilenecek. 2015 başında yapımına başlanan Geleceğin Müzesi’nin gerçekleştireceği ilk proje olan yenilikçi ofis, kendisi de 3B printerda basılan teknoloji müzesinin ilk sergi alanı ve showroom’u olacak.

Günümüzde canlı insan dokusu, hatta pizza basan organik 3B printerları hesaba katarsak inşaat sektörünün 30 yıl içinde kökten değişeceğini söyleyebiliriz ve sırada tarlaya tohum eker gibi mikroskobik robot ekip (nanitler) toprağı kanallarla sulayarak ev yetiştirmek var. Öyle ki yetiştirmek kelimesi 2030’dan sonra inşaat kelimesinin yerini alabilir. 🙂

 

 

Dünyanın 3B printer üretimi olan ilk binası nasıl basıldı?

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir