Çin’den Kuantum İnternet Uydusu

kuantum_internet-çin-kuantum_bilgisayar-Kuantum_İnternetAmerika’nın devlet sırlarını internetten gözetlemesini istemeyen Çin uzaya kuantum internet uydusu fırlattı. Nitekim kuantum bilgisayar geliştiren ilk ülke dünyadaki bütün internet şifrelerini kıracak. Ancak, dolanıklık kullanan kuantum internete geçersek şifre kırma imkansız derecede zorlaşacak.

İnsan insanın kurdu

Ünlü devlet filozofu Thomas Hobbes, 1642 tarihli Yurttaş Üzerine adlı kitabında insan insanın kurdudur demişti. Şimdi interneti görseydi ne kadar haklı olduğunu anlardı: Amerika istihbaratta öne geçerek süper güç olmak için devletlerin interneti istedikleri gibi gözetlediği, güvenlik açıklarıyla dolu bir internet yarattı.

Ancak kendi kazdığı kuyuya düştüğü de söylenebilir; çünkü internet güvenlik açıklarıyla dolu olduğu için Amerika’yı da en az onun kadar iyi gözetleyebiliyorlar. Aslında çoğul konuşmamak gerek. Bunu yapabilen tek ülke var: Çin.

Batı dünyasını gözetleyen ve istediği bilgileri ele geçirmek için hacker kullanmaktan çekinmeyen Çin gerçekten de internette kovboy çağında yaşadığımızı kanıtladı; çünkü internette süper güç yok. İşini bilen 13 yaşındaki bir çocuk bile devlet sitelerini çökertebiliyor.

İlgili yazı: Ücretsiz Özgür İnternet Meshnet

kuantum_internet-çin-kuantum_bilgisayar-Kuantum_İnternet

 

Gücü gücüne yetene

Çin Amerika’dan elde ettiği bilgilerle kendi hayalet avcı uçağını geliştirdi. Ruslar bunu ta 80’lerde Buran adını verdikleri uzay mekiğini inşa ederek başarmışlardı. Bulunduğu hangar doğal afette yıkıldığı için hurdaya çıkan Buran’ı görseydiniz hık demiş, Amerikan uzay mekiğinin burnundan düşmüş derdiniz.

Oysa Amerikalılar öyle demedi: Sovyet casusları uzay mekiği planlarımızı çalmış dediler ve günümüzde bunun kuantum internet versiyonu yaşanıyor.

İlgili yazı: IBM Kuantum Bilgisayar Yaptı >> İnternette üniversitelerin kullanımına açtı

kuantum_internet-çin-kuantum_bilgisayar-Kuantum_İnternet

 

En güçlü süper bilgisayar

Dünyanın en güçlü süper bilgisayarını Çin geliştirdi. Bunu interneti daha iyi gözetlemek, nükleer başlıklı füze rotası çizmek, yeni askeri radar ve hayalet uçak tasarımları geliştirmek için yaptı. Hatta Amerika Çin’e mani olmak için Intel’in ülkeye süper bilgisayar işlemcisi satmasını yasakladı.

Ancak, ticari kullanıma hazır ilk kuantum bilgisayar, şifre kırma yeteneği açısından en güçlü süper bilgisayardan çok daha güçlü olacak. Yalnız bir sorun var:

İlgili yazı: HAARP Depreme Yol Açar mı?

kuantum_internet-çin-kuantum_bilgisayar-Kuantum_İnternet
Uzay mekiği taklidi Buran.

 

Kuantum internet lazım

Bugün internete girmeyen bilgisayar kullanmak saçma geliyor değil mi? Aynı şey kuantum bilgisayarlar için de geçerli. Son 10 yılda dünyanın en güçlü internet sansür sistemini (Büyük Çin Güvenlik Seddi) kuran Çin gözetlenme ve muhalefet korkusuna Google’ın bile ülkeye girmesine izin vermemişti.

Şimdi Amerika’nın onu gözetleyeceğinden haklı olarak kaygı duyuyor ve gözetlenemeyen kuantum internet geliştirmek istiyor. Nasıl ki bugün internet için iletişim uydularını kullanıyoruz Çin de kuantum internet uydusu fırlatmayı planlıyor.

Nitekim 9 Ağustos Salı günü, yani iki hafta önce Gobi çölünden dünyanın ilk kuantum internet uydusunu fırlattı. Bu test amaçlı uydu Çin’in kuantum internette uyduya çıkmasını sağlayacak. Gerçekten de bundan sonra Çin’i gözetlemek zor olacak.

İlgili yazı: İnternetinizi Uçuracak En İyi 10 Modem

kuantum_internet-çin-kuantum_bilgisayar-Kuantum_İnternet
Basit bir taklit değil. Çin’in ilk hayalet avcı uçağı J20. HenüzF-22 Raptor seviyesinde değil.

 

Kuantum anahtar

Kuantum bilgisayar konusunu hem fizikte hem de gözetlenmeyen kuantum web kurmak bağlamında iki ayrı yazıda ele aldım. Bu yazılarda internette gizliliğin anonim kişilerin kimlik doğrulamasını sağlayan şifreli kimlik anahtarlarıyla sağlandığını söyledim.

Kuantum internet de kuantum kimlik anahtarı kullanacak. Kuantum bilgisayarlar aynı anda binlerce işlemi tek çekirdekli tek işlemcide yapabilen gerçek paralel bilgisayarlar oldukları için internetteki bütün şifreleri kırma gücüne kavuşuyorlar.

Ancak, kalın zırhı delmek için daha güçlü mermi üretme yaklaşımında olduğu gibi, aynı zamanda şifresi kırılamayan kuantum anahtar üretmekte de kullanılabilirler.

İlgili yazı: İnternette teknik takip ve gözetimi önleme rehberi

kuantum_internet-çin-kuantum_bilgisayar-Kuantum_İnternet
Bu ay fırlatıldı.

 

Şifreni kırarım ama şifremi kıramazsın

İnternette özel hayatın ölümü yazısında belirttiğim gibi devletler nüfus artışı, küresel ısınma, iklim değişikliği, açlık, savaş vb. sebeplerle artan maliyetlere rağmen dünyayı sömürmek için herkesi gözetlemek zorundalar.

Herkesi gözetlemek de her yere giren minyatür, ucuz (bedava?), kullanışlı, esnek ve bütün bunlar için de herkes tarafından hacklenebilen bir gözetleme sistemi gerektiriyor. İşte bu yüzden 20 ila 30 yıl sonra istihbarat orta malı (commodity) olacak ve herkes herkesi gözetleyebildiği için gizli servislere gerek kalmayacak.

Siz de bu düşünceyi devam ettirirseniz teknolojik tekillikte nasıl bir dünyada yaşayacağımızı tahmin edebilirsiniz; ama Çin gözetlenmek istemiyor!

İlgili yazı: Snowden Dinlenemeyen Telefon Yaptı

kuantum_internet-çin-kuantum_bilgisayar-Kuantum_İnternet
Kuantum internet uydusu bir tür uzay deney seti. Parçacıkları uzayda dolanıklığa sokmak geleceğin uzay yolculuğu iletişim teknolojisini oluşturacak.

 

Kuantum internet kurmak istiyor

Ben de bir an önce kurmasını istiyorum; çünkü gerçek kuantum internet insanların insanları gözetlemesini çok zorlaştıracak ve nihayet ortadan kaldıracak. Yukarıdaki mantığı sürdürürsek küçük adamın elinde (büyük biraderin küçük kardeşinin elinde) süper ucuz kuantum bilgisayarlar olacak ve bunlar kırılamayan kuantum şifreler üretecekler.

Elbette önce bu bilgisayarları devletler kullanacak ve teknolojiyi halka sunmayacaklar. Ancak zamanla yukarıda sözünü ettiğim süreçle gözetlenemeyen telepatik internet, yani insan beyninin doğrudan internete girdiği iletişim sistemi dünyada bir endüstri standardı olacak.

İlgili yazı: Klima Özellikli Antirefle Güneş Paneli

kuantum_internet-çin-kuantum_bilgisayar-Kuantum_İnternet
Boş verin köprü açılışlarını. Asıl onlar tarih yazdı; çünkü tarih böyle yazılır.

 

Kuantum dolanıklıkla çalışıyor

Kuantum bilgisayarlar kuantum dolanıklıkla kimlik anahtarı üretiyor. Elbette ilk kuantum bilgisayarlar gözetlemeye karşı sadece dirençli olacak; ama 20 yıl sonra şifresi asla kırılamayacak olan bilgisayarlar üreteceğiz.

Hem çok güçlü şifreler geliştirdikleri için hem internette herkes herkesi gözetleyeceği için (çelişkili değil mi?) kimse kimseyi izinsiz gözetleyemeyecek. Bitcoin, nesnelerin interneti ve paylaşım ekonomisine dayalı bu yeni ekonominin nasıl kurulacağını görmek için Çalınamayan Dijital Kimlik yazıma bakabilirsiniz.

İlgili yazı: Klima Özellikli Antirefle Güneş Paneli

kuantum_internet-çin-kuantum_bilgisayar-Kuantum_İnternet

 

Kuantum internet nasıl çalışıyor?

Bu noktada kuantum dolanıklık hakkında sadece şunu söylememiz yeterli: Kuantum dolanıklık kullanan kuantum internet üzerinde iletişim birbirine dolanık parçacıklarla sağlanıyor. Öte yandan kuantum internet şebekesini gözetlemenize teknik bir engel yok.

Ancak gözetlediğiniz anda dolanıklığı bozuyorsunuz. O zaman da karşı taraf gözetlendiğini anlıyor. Çin bu yüzden kuantum internet kurmayı amaçlıyor. Sonra da cesaretin varsa gel gözetle diyecek. Yalnız burada Çin propagandası yapmıyoruz.

Çin kuantum internet kuruyorsa Batı-Atlantik ittifakının eli armut toplamıyor. Onlar da kendi kuantum internetlerini kuracaklar. Oh ne güzel! Kimse kimseyi gözetleyemeyecek (Gerçi bu teknoloji yaygınlaşana kadar devletler vatandaşı çok kolay gözetleyerek dünyaya hiç olmadığı kadar güçlü bir şekilde hükmedecekler).

İlgili yazı: 7 Adımda Yeni Tesla Yol Haritası

kuantum_internet-çin-kuantum_bilgisayar-Kuantum_İnternet

 

Uzayda Kuantum Deneyleri

Çin’in projeye verdiği resmi ad bu ve yeni uydu kesinlikle ilk kuantum internet deneyi değil. Avrupa Birliği, Amerika ve Çin son 10 yılda gerçekleştirdikleri testlerde, fiber optik kablolarla yüzlerce km uzaktaki parçacıkları birbiriyle dolanıklığa sokarak kuantum internet testleri yaptı.

Yalnız İngiltere ve Singapur bu aralar kuantum internet işine pek merak salmış durumda (AB’nin Amerikan versiyonu olan Trans-Pasifik Ortaklığı bağlamında). Ancak kuantum interneti uzaya taşıyan ilk ülke Çin oldu. Son yıllarda blogda uzaydan internet yayını yapılacak haberini veren kaç yazı yazdığımı ben bile unuttum.

Ancak belli ki SpaceX ve Facebook uzaydan veya havadan internete geçmeden önce Çin uzaydan kuantum internet sistemine geçecek. Çalışın, çalışın! Rekabet iyidir, işleyen demir ışıldar. Çok kutuplu dünyada bizim gibi ülkeler daha serbest hareket edebilirler.

Yine de ütopya ve yeryüzü cenneti bekliyorsanız sizi uyarıyorum: Ütopya her şey yolunda giderse en erken 2080’de geliyor. Her şey yolunda gitmezse… O zaman Interstellar filminin gerçeğini sokakta izleriz.

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version
Yandex