Android’in Yeni Sürümü Marshmallow Geldi >> Android 6.0’da neler yeni?

 

android-android_tarihi

Android 6.0 Marshmallow estetik açıdan Lollipop’a çok benziyor. Ancak, kullanıcının gizliliğini koruyan gelişmiş uygulama izinleri ve telefonun pil ömrünü uzatan uyku modu gibi birçok yararlı özellik de içeriyor. Şimdi bu yenilikleri tek tek gözden geçirelim.

1. Gizlilik için gelişmiş uygulama izinleri

Google’ın Kıdemli Başkan Yardımcısı Sundar Pichai, Android M sürümünde kullanıcı deneyimine, işletim sistemindeki küçük eksiklikleri gidermeye ve hizmet kalitesine odaklandıklarını söyledi. Kısacası Android M, Lollipop’un oldukça parlatılmış bir hali ve telefonumuzdaki işletim sistemini çok daha kullanışlı bir hale getiriyor.

Android M’in en büyük güncellemesi gelişmiş uygulama izinleri. Yeni sistem Facebook mobil uygulama izinleri gibi çalışıyor. Örneğin, Pocket gibi bir uygulamaya Facebook hesabınızla giriş yaptığınızda profilinizle ilgili hangi bilgileri paylaşacağınıza karar verebiliyorsunuz (genellikle e-posta adresimi vermemeyi tercih ediyorum).

 

Android'in resimli kısa tarihi
Android’in resimli kısa tarihi

 

Özel hayata saygı

Android M gelişmiş uygulama izinleri de benzer şekilde çalışıyor. Dilerseniz uygulamanın cihazınızın depolama alanını (harici ve dahili) kullanmasını bile engelleyebiliyorsunuz. Elbette bu mobil uygulamanın cihazınızda çalışmasını engelleyebilir, ama çok sayıda uygulama izni arasından dilediğiniz kombinasyonu seçerek deneme yanılma yoluyla ince ayar yapabilirsiniz.

Google’a göre bu ayarlar geliştiricilerin uygulama izinlerini belirlemesini de kolaylaştıracak. Kısacası kullanıcının bütün kişisel bilgilerini satmaya meraklı olmayan duyarlı uygulama geliştiricileri, sundukları uygulamanın istediği izinleri azaltarak tüketicinin gizliliğini korumasına izin verebilecekler.

İlgili yazı: Bizi dinlemeye devam edin

android-android_tarihi

 

2. Özelleştirilmiş Chrome sekmeleri

Bu güncelleme ile özelleştirilmiş Chrome browser sekmeleri de Android’e geldi. Peki bu ne demek? Bu özellik uygulamaların Chrome browser ile yakından çalışması demek. Böylece uygulamalar Chrome üstünde yürütülecek; yani hiçbir ek kodlama gerektirmeden Chrome’un şifre kaydetme, otomatik doldurma ve çoklu işlem güvenliği özelliklerinden yararlanabilecek.

Bu özellik bir yandan Chrome uyumlu sade uygulamalar geliştirmeyi sağlayarak yeni güncellemelerde telefon RAM’inin tükenmesini yavaşlatacak, diğer yandan da uygulamaları akıllı olarak birbirine bağlamayı sağlayacak. Kısacası o sıkıcı “Bunu neyle açayım?” sorusunu ekranda pek görmeyeceksiniz.

Çünkü telefonda ilgili dosya veya bağlantıyı açan bir uygulama varsa Android M bunu otomatik olarak gerekli uygulamayla açacak ve siz de ekstra tıklamadan kurtulmuş olacaksınız. Karşılığında ise uygulamanız Chrome üzerinde çalıştığı için Google uygulama şifreniz ve diğer bilgilerinize daha kolay erişecek. :p

İlgili yazı: Resimli Android tarihi

 

android-android_tarihi

 

3. Androıd Pay parmak izi kimlik denetimi

Her ne kadar ülkemizde pek önemi olmasa da sonunda Android işletim sistemine Android Pay mobil ödeme ve parmak izi kimlik kontrolü geldi. Sistem tıpkı iPhone’larda çalışan Apple Pay gibi işliyor.

Banka kartı numarası mobil ödeme kullanıldığı zaman satıcı ile asla paylaşılmıyor ve Google başlıca kredi kartlarını destekliyor. Elbette bunun için temassız ödeme desteği gerekiyor (NFC: yakın alan iletişimi). Sadece Amerika’da 700 bin temassız ödeme destekli mağaza olduğu düşünüldüğünde mobil ödemelerin önemi anlaşılıyor.

İlgili yazı: MOBESE kameralarında yüz tanıma özelliği var mı?

android-android_tarihi

 

4. Pil ömrünü uzatan uyku modu ve C Tipi USB

Android M kurulu yeni cihazlar hareket sensörünü kullanarak telefonun ne kadar süredir sarsılmadığını ölçüyor. Böylece cihazın masa üstünde kullanılmadan beklediğini anlayarak Android’i derin uyku moduna sokuyor. Bu durum uygulamaların başlatılmasını yavaşlatıyor ama pil ömrünü uzatıyor.

Açıkçası birçoğumuz ofiste çalışırken veya yolda sürekli telefon kullanmıyoruz. Bu nedenle söz konusu özellik telefonun tam şarjla tüm gün gitmesini sağlayarak günlük hayatta ve seyahatlerde işimizi kolaylaştırıyor. Ancak uyku modu telefonun sesini tümüyle kesmiyor; yani gelen çağrıları ve alarmları kaçırmıyorsunuz.

Google’a göre Android M yüklü Nexus’ların pil ömrü iki kat artıyor. C Tipi USB ise çift yönlü olduğu için hem ana cihaz hem de kopyalama yapan cihaz bağlantısı olarak çalışabiliyor. Ancak C Tipi USB, USB 3.0’dan iki kat hızlı veri aktarımı sağlayan USB 3.1 standardını desteklemek zorunda değil. Bu yüzden telefona 10 Gbps kopyalama hızı geldi hayalleri kurmayın. Bunun için yeni telefonları bekleyin.

İlgili yazı: 5 adımda telefon pil ömrünü uzatın

android-android_tarihi

 

5. Google Now güncellendi

Google, Türkiye’de pek kullanılamayan dijital asistanı Google Now için uygulama geliştirmek üzere üçüncü taraf geliştiricileri ne zamandır ikna etmeye çalışıyor. Bu bağlamda Android M için dijital asistanı da güncelledi.

Şimdi home tuşuna uzun basarak Google Now’a yardım istediğinizi söyleyebilirsiniz. Sundar Pichai buna yaratıcı bir isim de bulmuş: Now on Tap :/ . Artık şarkıcıların isimlerine hızla bakabilir, eve gelirken ekmek almayı unutmamak için Google Card hatırlatıcıları ekleyebilir veya İtalyan restoranında menüyü karıştırıp kız arkadaşınıza rezil olmamak için telefondan ne sipariş ettiğinize dair İngilizce ipuçları alabilirsiniz.

Doğrusu İtalyanca ve İngilizcede sorun yaşamıyorum ama Fransızca menülerde bazen Google’dan destek aldığımı saklamayacağım. 😉

 

Android uzayda. Google fotoğraflara yüklemenin tam zamanı.
Android uzayda. Google fotoğraflara yüklemenin tam zamanı.

 

6. Google Fotoğraflar uygulaması

Fotoğraflar uygulaması Google+ sosyal ağından ayrıldı ve Android’e özgü olarak yeniden düzenlendi. Kısacası bu uygulama artık yüz tanıma özelliği, tek tuşla sosyal ağlarda kolay paylaşım, gelişmiş fotoğraf düzenleyicisi ve depolama arayüzü destekliyor.

Ancak en büyük haber sınırsız fotoğraf ve video yedekleme imkanı sunması oldu. Böylece çok yer tutan dosyalarınızı Google Drive kotanız dolmadan yedekleyebileceksiniz. Gerçi Google’ın profesyonel fotoğrafçıların 10 TB’lık arşivlerini nasıl depolayacağını merak ediyorum. Ancak uygulamanın aynı zamanda iOS üzerinde çalışması iPhone’a geçenlere büyük kolaylık sağlıyor.

İlgili yazı: Akıllı telefon için duvarın arkasını gören kamera

 

android-android_tarih 13

 

Son kararın?

Android M’i Lollipop 5.1.1 ile gelen General Mobile Android One telefona kurdum. Bu telefon 64 bitlik 1.2 ghz dört çekirdekli işlemci ve 2 GB RAM kullanıyor. Ancak telefona kurulu 40 uygulamaya ve yeni kopyalama arayüzüne rağmen cihazım Android M ile çok az yavaşladı (çoğu zaman aradaki farkı anlamıyorsunuz).

Üstelik Android her yeni sistem güncellemesinde Clean Master uygulamasıyla silinemeyen atık dosyaları da temizliyor. Güncelleyebiliyorsanız size de tavsiye ederim. Önümüzdeki günlerde detaylı test ederek yeni bir yazıyla size geri döneceğim.

Yorumlar

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version
Yandex