3B Printerlara Renk Geldi >> Dünyanın ilk renkli 3B printerı Objet500 Connex3 göz kamaştırıyor

Adsız2Eskiden 3B printerlar siyah-beyaz televizyonlar gibiydi ve sadece tek renkli baskı yapabiliyordu. Stratsys’in geliştirdiği Objet500 Connex3 modeli ise çok renkli baskı yapıyor ve böylece mağazalarda beğendiğimiz bütün o güzel eteklerle gömlekleri orijinal renkleriyle üretebiliyor.

Objet500 Connex3, farklı sertlikte 3 ayrı baskı reçinesi ve 10 ana baskı rengi kullanıyor. Bu sayede motosiklet kaskından gözlük çerçeve ve camlarına, hatta ayakkabılara kadar birçok ürünü basabiliyor.

3B printerların sert plastikten yumuşak kumaşa dek her türlü materyali basması hem sanayiye esneklik getirecek hem de printerların imalatta makinelerin yerini almasını hızlandıracak. Bunun için resimlere şöyle bir göz gezdirmek yeterli. 3B printerlar sayesinde yakında istediğimiz ürünü çok daha ucuza satın alabileceğiz.

 

 

strtysyswman870adfTüketicinin zevkine göre

3B printerların en büyük özelliği, konfeksiyon giysiler gibi herkese uygun tasarlanmış standart hazır ürünler yerine, müşterinin özel sipariş vermesine imkan tanıması.

3B printer baskı teknikleri üretim maliyetlerini düşürerek işleri hızlandırdığı için, terziden siparişin butikte alışverişten ucuza geldiği bir dönem başlatıyor ve bu sadece konfeksiyonla sınırlı değil. Pek yakında özel üretim otomobil ve mobilyalar da Bauhaus’tan ucuza gelecek.

Stratsys Ürün Pazarlama ve Satış Genel Müdürü Igal Zeitun, Objet500 Connex3’ün yeni özelliklerine oldukça güveniyor: “Bizim printerımızı kullanarak sabah hayalini kurduğunuz bir eşyayı akşam elinizde tutabilirsiniz. Hem de istediğiniz renkte, istediğiniz dokuda ve istediğiniz cilayla.”

 

 

strat4gllObjet500 Connex3 üç farklı baz reçine ve 10 renkli palet kullanarak, motosiklet kaskından güneş gözlüğü ve ayakkabıya kadar birçok farklı ürün basabiliyor. Bugüne kadar gözlük çerçevesi basan 3B printerlar vardı, ama aynı printerda hem güneş gözlüğü basmak hem de gözlüğün numarasız camını basmak imkansızdı. Objet500 Connex3 ikisini de yapabiliyor. Ona bakarsanız, mutfak robotlarından futbol topları ve telefon kulaklıklarına çok sayıda diğer ürünü de basabiliyor.

 

 

 

strat3gllSabah prototip, akşam raflarda

3B printerların en büyük iki özelliği hem yeni bir ürünün kalıbını basması hem de kendi printer parçalarını basması. Bu sayede sabah prototip olarak gelen bir sipariş, akşam mağaza raflarında tüketicinin beğenisine sunuluyor:

“Bu tür 3B printer baskı teknikleri yalnızca tek siparişlik işler için önem taşımıyor. Aynı zamanda satış, pazarlama ve mühendislik alanlarında elinizdeki seçenekleri artırıyor. Kullanabildiğimiz çok sayıda materyal ve geniş renk paleti sayesinde yakında birçok tasarımcı ve mimarın 3B printer işine girdiğini göreceğiz” diyor Zeitun.

 

 

Stratasys Objet 500 man machine shoesTabii bu sözlerden anlayacağınız ve yandaki resimde görebileceğiniz gibi, Objet500 Connex3 büyük şirketler için tasarlanmış sanayi tipi bir printer. Yine de bunun imalat sanayisinde Zeitun’un sandığından çok daha büyük bir dönüşüm başlatacağına, yani büyük şirketler ve holdingler gerilerken küçük imalathanelerin öne çıkacağına emin olabilirsiniz ki bunun mantığı çok basit.

Büyük bir şirket olarak 1000 adet Objet500 Connex3 satın alıp bir fabrika kurduğunuzu varsayalım. Küçük imalatçıyı yenebileceğinizi düşünebilirsiniz ama muhtemelen yenilen siz olacaksınız. Çünkü 1000 adet 3B printer kullanarak, dünya çapındaki 10 bin 3B printer atölyesi ile rekabete gireceksiniz.

 

 

color cmy helmet womanSizin bastığınız her şeyi onlar da basabilecekler. Rekabette öne çıkmanızı sağlayan, sadece sizin üretebileceğiniz bir ürün olmayacak. 3B printer alan herkes istediği ürünü üretebilecek, üstelik her gün başka bir şey üretebilecek. Eskiden bu maliyetler, lojistik ve tek üründe uzmanlaşma gibi sebeplerle mümkün değildi. Artık mümkün ve bu aşamaya gelmemize sadece 5 yıl var.

Objet500 Connex3 330 bin dolar değerinde ve 2014 yazında satışa sunulacak; ama 3B printerlar neredeyse bilgisayar CPU’larının hızlanması kadar hızlı ucuzluyor. Bu makinelerin her birine 330 bin dolar veren büyük şirketler, beş yıl içinde 30 bin dolara 10 makine satın alarak onların karşısına çıkan orta ölçekli atölyelerle rekabet etmek zorunda kalacaklar.

 

3B printer devrimine hazır mısınız? Sizi bilmem ama hepsi de birbirinden güzel bu ürünleri görünce ben sabırsızlanmaya başladım. Pek yakında Tchibo’ya düşmesini bekliyorum. 🙂

 

 

Stratasys Objet500 Connex3 çok renkli ve çok amaçlı 3B printer

 

 

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version
Yandex