Kozmik Kareler -1 >> Cassini sondasından Satürn ve uydularının en güzel 17 fotoğrafı

Cassini-satürn-huygens-titan-enceladusCassini 19 yıldır Satürn ve uydularını görüntülüyor. Gelişmiş donanımlar taşıyan Cassini, Güneş Sistemi’nde kalın atmosfere sahip tek uydu olan Titan’ın sıvı metan göllerine inmek üzere Huygens sondasını gönderdi. Titan birçok yazımıza konu oldu ve şimdi sıra en güzel 17 Satürn fotoğrafında.

İlgili yazı: NASA Titan’a robot denizaltı gönderecek

1. Güneşi arkasına alan Satürn

2006’da çekilen ve güneş tutulmasını gösteren ünlü fotoğrafta Satürn’ün halkaları tüm ihtişamıyla ortaya çıkıyor.

İlgili yazı: 30 adımda resimli Plüton seferi

Cassini-satürn-huygens-titan-enceladus

 

2. Enceladus gayzerleri

Bu uydu uzaya maden suyu püskürtüyor ve kalın buz tabakasının altında sıcak bir okyanus olabilir.

İlgili yazı: Mars’tan Plüton’a 25 Resimli Güneş Sistemi Turu

Cassini-satürn-huygens-titan-enceladus

 

3. Dione ve Titan

Yunan mitolojisinde Dione bir dişi Titan olarak Olympos tanrılarından önce dünyaya hakim olan tanrısal ırkın temsilcisiydi. Gerçek hayatta ise 1122 km’lik çapıyla Güneş Sistemi’nin en büyük 15. uydusu.

İlgili yazı: Plüton Hakkında 7 Şaşırtıcı Gerçek

Cassini-satürn-huygens-titan-enceladus

 

4. Jüpiter’e farklı bakış

Cassini Satürn’e giderken Jüpiter’e uğradı ve 2000 yılında güney kutbundan fotoğraf çekti. Resimde ünlü Kırmızı Leke görünüyor.

 İlgili yazı: Plüton’un çılgın ayları

Cassini-satürn-huygens-titan-enceladus

 

5. Dünya haritası

İşte size Jüpiter’in açılımı: Bu resim 36 renkli fotoğrafın bir araya getirilmesiyle üretildi ve Jüpiter’in sürekli hareket halinde olan bulutlarının en detaylı haritasını oluşturuyor.

İlgili yazı: Son Sınır Uzay >> Uzaya gitmenin 5 çılgın yolu

Cassini-satürn-huygens-titan-enceladus

 

6. Tethys, Enceladus ve Mimas

Satürn halkalarıyla birlikte dönen üç uydu ilginç bir dizi oluşturuyor. Bu halkaların eskiden çarpışan uyduların kalıntılarından oluştuğu sanılıyor. Belki de Satürn’de yüz milyonlarca yıllık sürelerde yeni uydular oluşuyor ve bazı uydular çarpışarak yok oluyor.

Halkalar Satürn’le birlikte mi doğdu, yoksa 400 milyon yıl önce mi oluştu sorusunun cevabını bilmiyoruz. Ancak Enceladus’un uzaya su buzu püskürttüğünü, yani halkaların zamanla tazelenebileceğini biliyoruz.

İlgili yazı: Evren Gerçekten Ne Kadar Büyük? >> Gezegenlerden galaksilere bilinen evrenin 30 harikası

Cassini-satürn-huygens-titan-enceladus

 

7. Yakın plan Satürn

Cassini bu fotoğrafı Satürn’e 20 milyon km mesafeden çekti. Güneş Sistemi’nin ikinci büyük gezegeni dev cüssesiyle uzaktan bile kadrajı dolduruyor. Satürn’ün güney kutbunun altındaki soluk nokta Enceladus.

İlgili yazı: Evren’deki En Şaşırtıcı Gerçek Nedir? >> Hayatın fiziksel anlamına dair 3 bilimsel cevap

Cassini-satürn-huygens-titan-enceladus

 

8. Saklı dünya Titan

Satürn’ün uydusu yüzeyinin görülmesini engelleyen kalın bir atmosfere sahip, ama fotoğrafta bulutların altındaki sıvı metan gölleri seçilebiliyor. Bunu da Titan yüzeyinin röntgenini çeken Cassini radarına borçluyuz (görsel yapay renkli).

İlgili yazı: Ay Nasıl Oluştu? >> 10 soruda Ayın karanlık yüzü ve uydumuz hakkında şaşırtıcı gerçekler

Cassini-satürn-huygens-titan-enceladus

 

9. Satürn halkalarındaki boşluk

Satürn’ün halkaları gaz devinin yerçekimine ve kompleks yörüngeler çizen uyduların yarattığı gelgit etkisine tabi. Bu sebeple halkalar arasında boşluklar oluşuyor. Fotoğraftaki büyük siyah kuşak 4800 km genişliğinde.

İlgili yazı: Dünya’da Eksen Kayması >> Buzların erimesiyle gezegenin eksenini 12 metre kaydırdık

Cassini-satürn-huygens-titan-enceladus

 

10. Gaz devi ve bebeği

Doğrusu Satürn’ün uyduları gezegenle birlikte aynı yerde mi doğdu, yoksa zamanla yerçekimine kapılıp yörüngeye mi girdi bilmiyoruz. Ancak, son araştırmalar Güneş Sistemi’nin en büyük uydusu Titan’ın Satürn’den yaşlı olabileceğini gösteriyor. Güneş Sistemi’ndeki tüm gezegenler yaklaşık aynı yaşta olduğu için bu ilginç bir durum. Dev Satürn’ün oluşması Titan’dan uzun sürmüş olabilir.

 İlgili yazı: Lazer Yelkeni Starshot >> Stephen Hawkıng Yıldızlara Işık Gücüyle Uzay Gemisi Gönderecek

Cassini-satürn-huygens-titan-enceladus

 

11. Gölgeli halkalar

Satürn büyük bir gezegen dedik, değil mi? Fotoğrafta Tethys halkaların kenarında ve dev Satürn siluetinin önünde görülüyor.

İlgili yazı: Uzaya Merdiven Dayadık >> 2035’te dünya yörüngesine roketle değil uzay asansörü ile çıkacağız

Cassini-satürn-huygens-titan-enceladus

 

12. Haylaz uydular

Son sayıma göre Satürn’ün teyitli yörüngelerde dönen 62 uydusu var. Bunlar bazen birbirinin yörüngesinin içinden geçiyor. Çarpışarak yeni halkalar oluşturma ihtimali bulunan uyduların yerçekimi aynı zamanda mevcut halklara şeklini veriyor. Resimde Enceladus ablası Dione’nin arkasından başını uzatıyor.

İlgili yazı: Oval Gezegen >> Yumurta şekilli yassı cüce gezegen Haumea astronomide merak uyandırıyor

Cassini-satürn-huygens-titan-enceladus

 

13. Çatlak uydu

Enceladus’un buzlarla kaplı yüzeyini gerçeğe yakın renklerle gösteren nadir fotoğraflardan biri. Yapay renkli görselde global okyanusun üstünde yüzen buz tabakasındaki mavi çatlaklar gayet net görünüyor. Mavi rengin sebebi ise yüzeye yeni çıkan ve donan suyun kimyasının farklı olması.

İlgili yazı: 5 Soruda Paralel Evrenler >> Evrende kozmik kopyalarımız ve alternatif dünyalar var mı?

Cassini-satürn-huygens-titan-enceladus

 

14. Altıgen kutup fırtınası

Cassini’nin kızılötesi kamerası ve radarı Satürn’ün kuzey kutbunda yer alan altıgen şekilli fırtınayı görüntüledi. Uzun ömürlü fırtına 1981’de Voyager seferinde keşfedilmişti fakat detaylı görüntüleri Cassini sağladı. Uçan daire meraklıları 12 bin 700 km’lik genişliğiyle Dünya’dan büyük olan fırtınanın uzaylılar tarafından yaratıldığını düşündüler.

İlgili yazı: Bir Gezegenin Çöküşü >> Merkür elma gibi kuruyup büzülüyor ve kendi içine çökerek küçülüyor

Cassini-satürn-huygens-titan-enceladus

 

15. Satürn’ün renkleri

Yapay renkli görselde Satürn atmosferinin farklı kuşaklardaki kimyasal bileşimi ve sıcaklığı görülüyor. Bilim insanları bu tür fotoğrafları inceleyerek hem gezegeni oluşturan maddeleri ölçüyor hem de içyapısı hakkında fikir ediniyor.

İlgili yazı: Yamyam Yıldızlar >> Dünya yutan katil güneşler yeni doğan gezegenleri yiyip tüketiyor

Cassini-satürn-huygens-titan-enceladus

 

16. Titan ve Rhea

Satürn’ün en büyük iki uydusu aynı hizada: Cassini sondası adını 17. yy’da yaşayan ünlü İtalyan astronom Giovanni Domenico Cassini’den alıyor. Rhea’yı da 1672’de Cassini keşfetti.

İlgili yazı: Bir Gezegenin Doğuşu >> Bebek gezegenler genç yıldızı saran bulutun arkasından göz kırpıyor

Cassini-satürn-huygens-titan-enceladus

 

17. Satürn’de kış

Güneş Sistemi’nde dönen bütün gezegenlerin mevsimleri var. Sonuçta gezegenleri aydınlatan güneş ışığının açısı eksen eğikliğine bağlı olarak yıl içinde değişiyor. Resimde Satürn kışı görülüyor. Kışın Güneş’ten uzaklaşan Satürn atmosferi soğuyarak mavi renk alıyor (gerçek renkli fotoğraf).

İlgili yazı: Elmas Gezegenler >> Dünyadan 2 kat büyük kirli elmas topu astronomların aklını başından aldı

Cassini-satürn-huygens-titan-enceladus

 

Bonus: 2017 veda zamanı

Cassini görev süresini çok aştı ve gelecek yıl emekli oluyor. Bilgisayarları ısıtan ve çalıştıran pilleri tükenmek üzere olan Cassini, Güneş’e uzak olduğu için güneş ışığıyla elektrik üretemiyor. Bu da kötü haber:

Manevra iticilerinde kullanılan yakıtın 2017’de tükenmesi neticesinde Satürn yörüngesinde yer değiştirip gaz devinin 62 uydusunu görüntüleme kabiliyetini yitirecek olan sonda, uydulara yanlışlıkla mikrop bulaştırmamak amacıyla Satürn atmosferine çakılarak yanacak.

İlgili yazı: Asteroitten Uzay Gemisi Olur mu? >> Arthur C. Clarke’ın RAMA romanı gerçek oluyor

Cassini-satürn-huygens-titan-enceladus

 

Yapay meteor Cassini

Cassini bugüne kadar Satürn’ün uzaya su püskürten gayzerli uydusu Enceladus’dan Star Wars’taki Ölüm Yıldızı’na benzeyen Mimas’a ve sıvı metan gölleriyle kaplı soğuk Titan’a kadar birçok uyduyu görüntüledi. Aynı zamanda Satürn’de yeni bir uydunun doğuşuna tanıklık ederek gizli halka keşfetti.

Ancak, Cassini Satürn atmosferinde meteor gibi yanarken bu hüzünlü ve gururlu anı görüntüleyecek başka bir sonda olmayacak. Cassini ile bir devir kapanırken yeni sonda yörüngeye girene kadar elimizde sadece bu güzel fotoğraflar olacak.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*