Mars akarsu

NASA Mars’ta Akarsu Buldu >> Sıvı su varsa hayat da olabilir

Mars akarsu

NASA hafta sonu yaptığı duyuruda bugün Mars’la ilgili büyük bir bilimsel keşif açıklayacağını söyledi. Mars’la ilgili ne keşfetmiş olabilirler? Ya Mars yüzeyinde akarsu buldular ya da Mars’ta hayat buldular. [Güncelleme: NASA Mars’ta yaz aylarında akan ve kışın donan sıvı su buldu. Mars’ta sıvı su Mars’a insan göndermenin kolaylaşması demek. Detayları yeni Mars yazısında okuyabilirsiniz]

İkinci olasılık daha yüksek; çünkü Georgia Teknoloji Üniversitesi yüksek lisans öğrencisi Lujendra Ojha, Mars kraterlerinin yamaçlarında akarsu veya taşkın deresi izleri gördüğünü söylüyor.1

Aslında bu dört yıllık bir hikaye: Lujendra Ojha 2011’de Arizona Üniversitesi’nde okurken Mars’ta akarsu olabileceğini söylemişti. Kurumuş akarsu yatağı resimlerini Arizona Üniversitesi Mars arşivinde gören Lujendra, Mars yazında bazı kraterlerin kenarlarından kısa süre boyunca akarsu akabileceğini öne sürmüştü.

İlgili yazı: Mars’a gidenler nasıl yaşayacak? Astronot James Reilly anlatıyor

 

GIF animasyonda Mars’taki bir krater yamacında akarsu izleri görülüyor; yani bir belirip bir kaybolan izlerin akıp kuruyan ve tekrar akan dere yatakları olduğu düşünülüyor.

 

Nehir varsa hayat olasılığı artar

Nil Nehri gibi büyük olmasa ve cılız dereler sadece birkaç saat veya birkaç dakika boyunca krater yamaçlarından krater tabanına doğru aksa da Mars yüzeyinde akarsu bulunması, en azından bakteri düzeyinde hayat ihtimalini de artırıyor. Ben de Mars keşif aracı Curiosity ile ilgili olarak blogda yayınladığım haberlerde Mars’ta geçici akarsular olabileceğini ifade etmiştim.

İlgili yazı: Dünyadaki hayatın kökeni Mars mı?

Kanıtlar?

Nepallı Lujendra Ojha haklıysa NASA, Mars’ta akarsu olduğunu gösteren kanıtları Türkiye saati ile 18:30’da kamuoyuna duyuracak ve ben de acilen yazıp sizlere duyuracağım. Ohja, Mars’ta akan suyun yeraltındaki aşırı tuzlu (brine) ve dolayısıyla normal bakteriler için zehirli su kaynaklarından geldiğini düşünüyor.

Bu su yeraltındaki su sarnıçlarında (Mars akiferleri) bulunuyor olabilir. Hatta yarı donmuş halde buzlu su olabilir. Zaten Curiosity de Mars toprağını az kazınca altta ıslak toprak bulmuştu. Mars’ta su olduğunu yıllardır biliyoruz: Mars kutuplarında su buzu var ve büyük olasılıkla yeraltı suyu da var.

Kızıl gezegende akarsu olması ise Mars’ta hayat olasılığını büyük ölçüde aktırıyor. Bakalım NASA bunu mu açıklayacak veya başka şey mi duyuracak? Birlikte göreceğiz.

1http://www.businessinsider.com.au/theres-growing-speculation-nasa-is-about-to-announce-it-discovered-flowing-water-on-mars-2015-9

10 thoughts on “NASA Mars’ta Akarsu Buldu >> Sıvı su varsa hayat da olabilir”

 1. Emeğine, yüreğine sağlık paylaşımların için ne kadar tşk edebilsek az saklanan nice bilgiler var ki ulaşmamız zor her zaman ki gibi suyun yüzeyinde kini görüyoruz umarım işe yarar bir bilgi verirler gerçekten:))

 2. 18:54 oldu saat sabırsızlıkla bekliyoruz , açıklamanın ne anlama geldiğini,geleceğini sizin o güzel anlatımınızla.

  1. Teşekkür ederim. 🙂 Güncellemeyi hemen bu yazıda yaptım bile. Detaylı yazıyı ise blogda bu hafta yayınlayacağım. Konuyu araştırayım, çıkan haberleri derleyeyim.

 3. Nasa bu su olayını açıklamakta geç kalmadı mı sizce ? Senelerdir sondalar robotlar uydular marsta karargah kurmuş çalışıyorlar .. malumun ilamı değil mi bu .. bence bugünkü açıklama koyu kumul lekelerinden daha heyecan verici değil.. marsta hayat arayan biri çölün ortasına değil kutuplara robot sondalarını göndermesi gerekirdi.. bence nasa perdeleme yapıyor . Yani kamuoyunu marsta su olayı ile meşgul ediyor.. yani marsın kutuplarında birkaç curiocity benzeri araç bence çoktan bakteri kolonisini buldu ve tetkiklerini yapıyor .. işlerine gelirse üç beş sene sonra açıklarlar

  1. Detayları ayrı bir yazıda yazacağım ama haberin özü su bulundu değil, akarsu bulundu. Mars yüzeyinde kurumuş dere yatağına benzeyen yer şekilleri görülmüş ama birebir akarsu gözlenmemişti. Uydular bunu keşfetti.

   1. Kozan bey.. ne farkeder ? Suyun iki formu olacak zaten ya göl yada akarsu ha yerin altında ha üstünde .
    Benim dediğim malumun ilamı neden bu kadar geç ? Yani yeni bir optik cihaz mı geliştirdiler de bu resimleri yayınlıyorlar .. marsın tepesindeki uydular senelerdir mevsimlerdir oradalar .. yaniki şu andaki resimler kolaylıkla her zaman çekilebilecek resimler .. aya gidiş yalanını 40 yıldır sürdüren bir nasaya tümüyle inanabilirmiyiz ? Tabi Nasa uzaylı buldu du bizden saklıyor safsatalarına inanacak biri değilim ancak nasa curiocity ile beraber başka sondalar robotlar da göndermiştir muhtemelen ancak bize marsın çöl ortamında topraktan örnek alıp analizler yapan bir meraklı kedi curiocity gündemde tutuluyor mesela suyun bol miktarda buz olarakda olsa bulunduğu kutuplara araç göndermemiş olmak bana anlamsız geliyor

    1. Şunu da ilave edeyim bizim millete değil akarsu marsta adam bulundu desen yine de umurunda olmaz 🙂 ancak işin geyiğini yapan bol miktarda bulunur !

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version