NASA Mars’ta Akarsu Buldu >> Sıvı su varsa hayat da olabilir

Mars akarsu

NASA hafta sonu yaptığı duyuruda bugün Mars’la ilgili büyük bir bilimsel keşif açıklayacağını söyledi. Mars’la ilgili ne keşfetmiş olabilirler? Ya Mars yüzeyinde akarsu buldular ya da Mars’ta hayat buldular. [Güncelleme: NASA Mars’ta yaz aylarında akan ve kışın donan sıvı su buldu. Mars’ta sıvı su Mars’a insan göndermenin kolaylaşması demek. Detayları yeni Mars yazısında okuyabilirsiniz]

İkinci olasılık daha yüksek; çünkü Georgia Teknoloji Üniversitesi yüksek lisans öğrencisi Lujendra Ojha, Mars kraterlerinin yamaçlarında akarsu veya taşkın deresi izleri gördüğünü söylüyor.1

Aslında bu dört yıllık bir hikaye: Lujendra Ojha 2011’de Arizona Üniversitesi’nde okurken Mars’ta akarsu olabileceğini söylemişti. Kurumuş akarsu yatağı resimlerini Arizona Üniversitesi Mars arşivinde gören Lujendra, Mars yazında bazı kraterlerin kenarlarından kısa süre boyunca akarsu akabileceğini öne sürmüştü.

İlgili yazı: Mars’a gidenler nasıl yaşayacak? Astronot James Reilly anlatıyor

 

Mars akarsu 2
GIF animasyonda Mars’taki bir krater yamacında akarsu izleri görülüyor; yani bir belirip bir kaybolan izlerin akıp kuruyan ve tekrar akan dere yatakları olduğu düşünülüyor.

 

Nehir varsa hayat olasılığı artar

Nil Nehri gibi büyük olmasa ve cılız dereler sadece birkaç saat veya birkaç dakika boyunca krater yamaçlarından krater tabanına doğru aksa da Mars yüzeyinde akarsu bulunması, en azından bakteri düzeyinde hayat ihtimalini de artırıyor. Ben de Mars keşif aracı Curiosity ile ilgili olarak blogda yayınladığım haberlerde Mars’ta geçici akarsular olabileceğini ifade etmiştim.

İlgili yazı: Dünyadaki hayatın kökeni Mars mı?

Kanıtlar?

Nepallı Lujendra Ojha haklıysa NASA, Mars’ta akarsu olduğunu gösteren kanıtları Türkiye saati ile 18:30’da kamuoyuna duyuracak ve ben de acilen yazıp sizlere duyuracağım. Ohja, Mars’ta akan suyun yeraltındaki aşırı tuzlu (brine) ve dolayısıyla normal bakteriler için zehirli su kaynaklarından geldiğini düşünüyor.

Bu su yeraltındaki su sarnıçlarında (Mars akiferleri) bulunuyor olabilir. Hatta yarı donmuş halde buzlu su olabilir. Zaten Curiosity de Mars toprağını az kazınca altta ıslak toprak bulmuştu. Mars’ta su olduğunu yıllardır biliyoruz: Mars kutuplarında su buzu var ve büyük olasılıkla yeraltı suyu da var.

Kızıl gezegende akarsu olması ise Mars’ta hayat olasılığını büyük ölçüde aktırıyor. Bakalım NASA bunu mu açıklayacak veya başka şey mi duyuracak? Birlikte göreceğiz.

1http://www.businessinsider.com.au/theres-growing-speculation-nasa-is-about-to-announce-it-discovered-flowing-water-on-mars-2015-9

Etiketler:, , , ,
Yorumlar

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version
Yandex