Yeni Torrent İle Tanışın >> Popcorn Tıme filmleri internetten ücretsiz yayınlıyor

Popcorn_time-Butter

Popcorn Time filmleri BitTorent üzerinden PC’ye indirmeden, doğrudan web yayını olarak (streaming) izlemeye imkan veren yeni Butter hizmetini duyurdu.

Geliştiriciler “Bu kez insanları ürküten ve telif haklarını ihlal eden kısımları” kaldırdık diyor, ama Hollywood Butter’a savaş açtı bile. Peki neden torrent’tan film indirmenin modası geçiyor ve bunun yerine torrent’tan film izlemek yaygınlaşıyor?

Torrent indirme modası geçiyor

İnternette torrent üzerinden indirilen korsan filmlerle Hollywood ve telif hakkı sektörü arasında “ne senle ne sensiz” tarzı bir sevgi ve nefret ilişkisi var. Örneğin Hollywood, öncü korsan film torrent sitesi Pirate Bay’in kurucularından Anakata’yı hapse attırdı ama Anakata 29 Eylül 2015’te tahliye oldu.1

Öte yanda kaçak torrent sitelerinin savunucuları, korsan indirmelerin aslında filmlerin tüm dünyada tanınmasını sağladığını ve korsan olmasa orijinal Hollywood filmlerinin çok az satacağını söylüyorlar.

 

Popcorn_time-Butter

 

Butter dizileri internetten yayınlıyor

Çünkü torrent filmleri düşük çözünürlüklü AVI formatından Full HD’ye geçti ve insanlar filmleri PC yerine depolama alanı sınırlı olan akıllı telefonlardan izlemeye başladı. Bu da klasik film indirip telefona kopyalamayı zorlaştırıyor (özellikle de korsan kopya izlemenin suç sayılabildiği ABD eyaletlerinde).

Popcorn Time buna çözüm olarak insanların torrent filmlerini PC’ye indirmek yerine BitTorrent istemcisiyle internet yayını olarak izlemesine imkan veren bir hizmet başlattı. Buna ücretsiz ve kaçak Netflix veya Hulu sitesi de diyebiliriz.

Bu sistem uTorrent uygulamasıyla indirmekte olduğunuz bir filmi indirme tamamlanmadan önce “önizleme” özelliğiyle izlemeye benziyor.

 

Anakata serbest bırakıldı
Anakata serbest bırakıldı

 

Telif hakları lobisi

Popcorn time ekibi aynı zamanda kendilerinin korsan işine girmediğini, korsan film izlemenin sorumluluğunun sadece seyirciye ait olduğunu söyledi.

Ancak Hollywood bu söylemi kabul etmedi. Öyle ki Popcorn Time sitesi sürekli DDoS saldırısı yiyor, erişime engelleniyor, alan adları askıya alınıyor ve sunucularına el konuluyor. Kısacası Kickasstorrent sitesinin başına ne geliyorsa o oluyor.

İlgili yazı: Korsan Parti ve internet demokrasisi

Korsan film var, korsan filmi var.
Korsan film var, korsan filmi var.

 

Yeni proje Butter

Popcorn Time telif hakkı ihlali ve korsan film suçlamalarından kurtulmak için Butterproject.org hizmetini duyurdu.

Bu kez Butter’da korsan film sitelerine doğrudan bağlantıları kaldırdıklarını ve telif haklarına saygı duyduklarını söylediler. Ancak, bu kullanıcılarının klasik Popcorn Time ve yakında kullanıma gireceği söylenen Butter mobil uygulaması ile korsan film izlemesini engellemiyor.

Geliştirici bulamıyorlar

Popcorn Time ekibi, korsan işine bulaştıkları için mahkemeye verilmekten endişe duyan kullanıcılar nedeniyle projeyi geliştirecek yazılımcı bulmakta zorlanmaya başladı ve Butter projesini buna cevap olarak başlattı (Popcorn Time’ın Hollywood baskısıyla Github’dan ayrıldığını anımsatalım).

Butter aslında Popcorn Time’ın sadeleştirilmiş bir versiyonu; yani internetten doğrudan torrent film izlemeye izin veren streaming motorunu sistemden ayırdılar ve bunu kullanıcılara ayrıca sunmaya karar verdiler.

 

Bir daha bu filmi yasa dışı olarak indirmeyeceğim.
Bir daha bu filmi yasa dışı olarak indirmeyeceğim.

 

Geleceğin interneti streamıng

Popcorn Time her ne kadar sayısız siber saldırı alsa da (belki de telif hakları lobisi saldırılar için hacker tutuyor) yasallığı tartışmalı olan bu sistem internetin geleceğini gösteriyor: İnternette birçok içeriğe web yayını, streaming olarak ulaşılacak.

Bu iş filmlerle başladı ve streaming oyunlarla yaygınlaştı. Yakında ise IPTV ve internet radyolarına ek olarak sanal gerçeklikle devam edecek (Dijital Asistanlar yazımda anlattığım gibi).

Nitekim Popcorn Time ekibi Twitter hesabından dünyada ilk kez Internet Archive içeriği gibi açık kaynaklı içerikleri web yayını olarak sunacaklarını duyurdu.

İlgili yazı: İnterneti bırakın, uydu TV tarzı Outernet yayını geliyor. Özgür internet mi?

Popcorn_time-Butter 6

 

Popcorn TIme aynen sürecek

Popcorn ekibi bu noktada açık konuştu. Bir yandan Popcorn Time hizmeti devam edecek. Diğer yandan da Butter proje ekibi tümüyle yasal çerçevede yeni bir uygulama geliştirecek (GitHub buna izin verdiği için GitHub ile çalışacaklar).

Açık kaynaklı Butter projesi Popcorn Time altyapısını kesinlikle kullanamayacak ve korsandan uzak duracak.

 

Popcorn_time-Butter

 

Korsan neden bitmiyor?

Popcorn Time ekibi bu noktada Hollywood’u suçluyor. Filmle müzik endüstrisi orijinal içeriğe yaygın ve ucuz erişim sağlamadıkça, ülkeleri bölgelere ayırıp filmlere fahiş para almaktan vazgeçmedikçe korsan sürer diyorlar.

Bu kesime göre, korsanı önlemenin yolu Android mobil OS benzeri ücretsiz dağıtım modellerinden geçiyor.

Siz de konu hakkında alternatif görüş için Korsan Parti kurucularından Rickard Falkvinge’nin Copyright, telif hakkı ve korsan kopya hakkındaki görüşlerini analiz ettiğim Telif Bahane, Sansür Şahane yazımı okuyabilirsiniz.
1https://www.rt.com/news/316869-pirate-bay-cofounder-released/

One Comment

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version
Yandex