Yeni kablosuz alarm sensörleri eviniz, bahçeniz ve eşyalarınızı hırsızlara karşı koruyor

wireless tagAkıllı anahtarlığınıza artık evde hırsız var mı diye sorabilirsiniz. Bulut bilişim uygulamalarıyla birlikte Android ve iOS uyumlu sistem, hırsız girerse Twitter hesabınıza da mesaj atıyor.

Akıllı etiket sistemi ile cep telefonu ve para cüzdanı gibi değerli eşyalarınızı evde kaybettiğiniz yerde bulmak çok kolay.

Hollywood bunu yıllardır yapar; banka soygunu filmlerinde, bize kasaların hareket ve ısı sensörlerine bağlı alarm sistemleriyle nasıl korunduğunu gösteren heyecanlı sahneler yaşatır. Bunlar arasında en sevdiğim örneklerden biri de Sean Connery ve Catherine Zeta-Jones’un oynadığı Entrapment filmindeki soygun sahnesidir.

Günümüzde kablosuz ısı ve hareket sensör sistemleri bankalardan çıktı, cebe girdi ve şimdi de anahtarlığa takılıyor. Bu teknoloji yıllar önce marketlerin stok/envanter takibinde RFID etiketlerle (kablosuz elektronik etiketler) ortaya çıkmıştı. Sonra “elektronik token” adıyla akıllı telefonlara geldi. Şimdi de eviniz ve iş yerinizin güvenliğini sağlamak için cepte taşınan bir kablosuz alarm sistemine dönüştü.

Kablosuz Sensör Etiketleri, mekandaki hareketleri algılamak için yön tespiti yapabilen bir manyetometre (manyetik alan ölçer) kullanıyor ve kapılar açılıp kapandığında size haber veriyor. Isı sensörleri ise içeride biri olup olmadığını bildiriyor. Bu etiketleri evlerdeki/işyerlerindeki odalara, kapılara, garaj ve bahçe kapılarına, laptoplara ya da ev eşyalarına yerleştirebilir; bir veya daha fazla Etiket Yöneticisi Bağlantı Merkezi ile birbirine ve internete bağlayabilirsiniz.

Tanesi 15 dolara satılan sensör etiketleri pili bitene kadar yıllarca kullanılabiliyor. Sonuçta bunlar apartman bahçe kapısını açan otomobil anahtarlıkları gibi basit cihazlar. Ancak, sensörler içeride hırsız tespit ettiği zaman polis çağırmak istiyorsanız, sistemi alarm düzeneğine bağlayacak bir Etiket Yöneticisi Bağlantı Merkezine ihtiyacınız var. Bu da pahalı değil, sadece 50 dolar ve izinsiz veri erişimine karşı router veya modeminize Ethernet kablosuyla bağlanıyor.

Bağlantı Merkezinin menzili 60 metre ama büyük evler ve villalar için ek merkezlerle birlikte kullanılabiliyor. Kablosuz etiket takılı olduğu eşyadan söküldüğünde veya bağlı olduğu kapı açıldığında akıllı telefonunuza ve bilgisayarınıza uyarı bildirimi gönderiliyor.

Sistemin Android, iPhone ve iPad desteğine ek olarak Push bildirimi ile Google bulut mesaj desteği de var. Dolayısıyla sosyal medya guruları SMS’leri yeterli bulmuyorlarsa “Abi evine hırsız girdi!” mesajını Twitter üzerinden almayı tercih edebilirler.

http://wirelesstag.net/index.html

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version
Yandex