Uzay Milleti Asgardia Kuruldu ve Başkanını Seçti

asgardia-uzay-uzay_ulusu-uzay_milleti-ashurbeyliÇılgın Rus roket mühendisi Ashurbeyli, Dünya yörüngesinde 100 bin yurttaşla uzay milleti Asgardia kurdu ve devlet başkanı seçildi. Tarihin ilk uzay ülkesi, insanlığın ilk uydusu olan Rus yapımı Sputnik’in 60. yıldönümünde, 2017 senesinde kuruldu. Evet, uzay milleti Asgardia kuruldu ve devlet başkanını seçti. Üstelik başkana ve yurttaşlara zeka testi yaptıracak.

İlk uzay ulusu Asgardia

Tarihe meydan okuyan insanlar her zaman oyunbozan çılgınlar olarak görülmüştür. Hegel’in Avrupa’yı birleştirerek dünya devleti kurma hayalini kutlamak üzere Ata Binmiş Akıl dediği Napolyon da kıtanın zenginlerinin kuklası olan devletleri yıkmaya çalıştığı için bir çılgın olarak nitelenmişti (aynı zamanda savaşta çok sayıda insanın ölümüne neden olmuştu).

Ancak şunu unutmayalım: Büyük güç odakları engellemese ve insanların doğrudan özgür internet demokrasisi kurmasına izin verse dünyamız bugün çok daha farklı bir yer olurdu. Sanılanın aksine iyi insanlar eksik değil. Sadece bastırılıyorlar. Ülkeler de geri kalmıyor, geri bırakılıyorlar. Doğusuyla, Batısıyla, eğitim ve sosyal refah eksikliğiyle bu böyle.

İlgili yazı: Tesla İle Elektrik Kesintisine Son

asgardia-space-nation-paris-552715
Resimdeki hayali uzay istasyonunu Dünya kaynaklarını yok etmeden, küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliği ve açlığa yol açmadan kurmak için yeni teknolojiler geliştirmek yeterli değil. Aynı zamanda CERN projesi gibi zihniyet değişikliği gerek. Asgardia işte bu zihniyet değişikliğini, küreselleşme karşıtı VE global (çünkü ikisi bir arada olabilir) bakış açısını getirmeye çalışıyor.

 

Kant’ın hayali dünya devleti kurmaktı

Yine de vizyoner bilim insanları denemekten geri kalmıyor. İlk Cosmos belgeselinin sunucusu olan ve Pioneer 1-2 ile Voyager 1-2 sondalarını uzayın derinliklerine, Viking 1-2 sondalarını da Mars yüzeyine gönderen Carl Sagan küçük politik çıkarlarla bölüp parçaladığımız Dünya uygarlığını şiirsel bir dille eleştiriyordu.

Sagan, “Bizler küçük gezegenlerin birinin dış derisinde bulunan ve yerel yıldızın çevresinde atılan birkaç tur boyunca yaşamasına izin verilen küçücük varlıklarız… Dünya uzayın karanlığında soluk mavi bir nokta” demişti. Dr. Igor Ashurbeyli de bundan yola çıkarak ve Kant’ın dünya devleti hayalini daha ileri taşıyarak evrensel uzay ulusu kurmak istiyor.

İlgili yazı: İnternetinizi uçuracak en iyi 10 modem

asgardia-space-nation-website-logo

 

Önce Carl Sagan’ın ünlü sözleri

“Neden uzay ulusuna ihtiyacımız var? Dünya ulusları, ideolojilerimiz, dinsel inançlarımız, kabilelerimiz, ailelerimiz bize yetmiyor mu?” diyorsanız Sagan bunu 80’lerdeki orijinal Cosmos belgeselinde şöyle cevaplıyor:

“O noktaya tekrar bakın. İşte orada. Orası evimiz. Bizler oradayız. Sevdiğiniz herkes, tanıdığınız herkes, bugüne dek duyduğunuz herkes, bugüne kadar gelmiş geçmiş bütün insanlar hep orada yaşadılar.”

“Tüm neşelerimiz, çektiğimiz tüm acılar, kendine güvenen binlerce din, ideoloji ve ekonomik öğreti; bütün avcılar ve toplayıcılar, kahramanlar ve korkaklar, uygarlığın kurucuları ve bütün yıkıcıları; bütün krallar ve rençperler, aşık olan bütün genç çiftler; bütün anneler, babalar ve umutlu çocuklar, mucitler ve kaşifler; bütün ahlak timsalleri, bütün yozlaşmış politikacılar, bütün süperstarlar, tüm ‘yüce liderler’; türümüzün geçmişindeki bütün aziz ve günahkarlar hep orada yaşadılar.”

“Orada, gün ışığında asılı duran toz taneciğinde.”

İlgili yazı: Dünya’da Yaşam Nasıl Oluştu ve Gelişti?

asgardia-uzay-uzay_ulusu-uzay_milleti-ashurbeyli
Ashurbeyli Asgardia duyurusunu yaparken. Karayip Korsanları ana tema müziğiyle okuyunuz.

 

Birleşmiş Milletlere tanınma başvurusu

Türkçeden bakınca kendisi de sanki uzaylı soyadı taşıyan Ashurbeyli, Asgardia için yurttaşlık başvurularını kabul etmeye başladı; çünkü Dünya yörüngesinden bakınca ulusların ve inançların sözde keskin sınırlarının hiç görünmediğini biliyor.

4 milyar yıllık bir süreçte insan türünü ortaya çıkaran kör saatçi evrim de en değerli inançlarımıza hiç aldırmıyor; ama yine de filozof Sartre’ın dediği gibi hayatımıza anlam vermemiz, insanları ve güzel yaratılarını sevmemiz gerekiyor. Bunu yapmanın iyi olduğunu bildiğimize göre yapmak gerekiyor.

Bu konuda size Mass Effect 2 video oyunundan bir alıntı yapmak istiyorum. Gençken çocuğunu ihmal eden ve kendisi gibi kiralık katil olduğu için çok üzülen silah arkadaşınız Thane’i “Üzülme” diye yatıştırmaya kalktığınız zaman şu cevabı alıyorsunuz: “Ben üzülmezsem kim üzülecek? Hepimiz kendi sorumluluklarımızın yükünü taşımalıyız.”

İlgili yazı: Kuyrukluyıldız Dünya’ya Nasıl Hayat Taşıdı?

asgardia-uzay-uzay_ulusu-uzay_milleti-ashurbeyli
Uzaya yerleşecek miyiz? Yoksa teknolojik tekillik Matrix dünyası getirip bunu gereksiz (?) mi kılacak?

 

Asgardia Fransa’da duyuruldu

Igor Ashurbeyli ilk uzay milleti Asgardia’yı Paris’te duyurdu. Paris şehri Fransız Devrimi’nin kıvılcımı olarak Dünya gezegeninin ilk ulus devletini doğurduğu için Ashurbeyli’nin bu hareketi çok anlamlı.

Asgardia adını Marvel Sinema Evreni’ndeki tanrı Thor’un anayurdu ve İskandinav efsanelerinin tanrısal beşiği olan Asgard’dan alıyor. Asgardia her şey yolunda giderse 4 Ekim 2017’de kuruldu. Yeni devletin kurucu ataları olacak 100 bin yurttaş için başvurular çoktan tamamlandı ve yeni vatandaşlık başvurusu yapanlara önce zeka testi yapılacak. Bir yandan oyunu doğru kullanan yurttaşlarla çalışmak için gerekli bu, öte yandan ayrımcılık riski var. Göreceğiz. 🙂

Her durumda kayıtlar sürüyor. Mars One ile Mars’a gitme şansını kaçırdığınızı düşünüyorsanız ve gündem sizi bunalttıysa Asgardia vatandaşı olmanın şimdi tam zamanı.

İlgili yazı: Dropbox, Github, Drive engellendiği zaman kullanacağınız en iyi 3 VPN

asgardia-uzay-uzay_ulusu-uzay_milleti-ashurbeyli
Liberland Hırvatistan ve Sırbistan sınır çatışmasını protesto etmek için kağıt üzerinde kuruldu. George Orwell 1984 romanında bazı devletlerin popülasyon kontrolü için halkı sürekli savaş sınırında tuttuğunu yazmıştı. Film uyarlamasını tavsiye ederim.

 

Barış istiyoruz

“Asgardia’nın özü uzayda barış ve Dünya’daki çatışmaların uzaya yayılmasını önlemektir. Asgardia aynı zamanda felsefi açıdan da benzersiz. Bütün insanlığa, herkese, her birimize hizmet edecek. Kişisel zenginliğe veya doğduğu ülkenin refah düzeyine bakmadan.”

Uzay milleti Asgardia için yurttaşlık başvurusunda bulunacakların en az 18 yaşında ve reşit olması gerekiyor. Kayıtlar için geçerli bir e-posta adresi veriyorsunuz. Bu bağlamda Viyana merkezli Uluslararası Havacılık ve Uzay Araştırma Merkezi’nin (AIRC) kurucusu olan Ashurbeyli hiç de serseri kurşun değil. Çılgınlık ne kelime? Kendisi Birleşmiş Milletler UNESCO Uzay Bilimi komitesinin başkanı.

İlgili yazı: İnsan Ömrü Neden 122 Yıl?

asgardia-uzay-uzay_ulusu-uzay_milleti-ashurbeyli
Hayaller özgür ülke Liberland.

 

Ama çılgın olmayı göze aldı

Ashurbeyli medyanın kendisini çılgın Rus diye küçümseyeceğinin farkında. İstediği şeyin de Dünya’yı kontrol eden birkaç büyük devletin insanlara kaçınılmaz düzenmiş gibi dayattığı sözde gerçeklere aykırı olduğunu biliyor. Ancak ne kadar insanı küreselleşmenin karşısında gerçekten global düşünmek için aydınlatırsa o kadar kârdır diye düşünüyor.

“Fiziksel olarak bu ulus devletin yurttaşları Dünya’da olacaklar. Sonuçta şimdilik uzaya milyonlarca insan taşıyamayız ve bu insanlar da Dünya’daki farklı ülkelerde yaşayacaklar. Hem kendi ülkelerinin vatandaşı hem de Asgardia yurttaşı olacaklar. Katılımcı sayısı 100 bini aştığında Birleşmiş Milletlere yeni devlet başvurusu yapabileceğiz.”

Kısacası internetteki yanlış haberlere inanmayın: 2017 yılında uzayda Asgardia adlı bir uzay istasyonu kurulmayacak. Sadece kağıt üstünde olacak bir devlet söz konusu; ama buna geleceğin vizyoner dünya görüşünün bir simgesi olarak bakabiliriz ve gerçekten gezegenimizde iyi yönde değişiklik yapmak istiyorsak bence bakmalıyız.

Bu Ashurbeyli’nin şirketlerinin reklamını yapmak için bir PR projesi olsa bile, biz ciddiye alıp Asgardia’yı Ashurbeyli’nin hayal ettiğinden çok daha öteye taşımalıyız. Gerçi Ashurbeyli’nin başta kendisi olmak üzere bütün yurttaşlara zeka testi yaptırması ulus kurma işini Mustafa Kemal Atatürk kadar ciddiye aldığını gösteriyor olabilir.

İlgili yazı: 400 Yaşındaki Köpekbalığı İle Ölümsüzlük

asgardia-uzay-uzay_ulusu-uzay_milleti-ashurbeyli
Gerçekler de özgür ülke Liberland olabilir. Adı önemli değil, bayrağı da. Yeter ki içselleştirin. Tarihsel gerçeklik olmadan sor mu? Artık global dünyada yaşıyorsunuz. Bütün politik, ekonomik ve manevi değerler elinizin altında. Karşılaştırın. Doğru yolunuzu bulun. Büyük veri de var. Anlamlandırın ve kendi gerçekliğinizi gerçek dünyada yaratın. Oyun teorisi oyuncak değildir.

 

Toz pembe dünya değil

Yeni bir devlet kurmak her zaman için mevcut dünya düzenini bozacaktır ve bu sebeple barış yanlısı vizyonerlerin bile her zaman buna onay vermesini bekleyemeyiz. Tarih boyunca devletlerin büyük kısmının savaşlarla kurulduğunu düşündüğümüzde buna hak vermek gerekiyor. İstisnalar kaideyi bozmuyor.

Örneğin Liberland

Liberland ya da resmi adıyla Özgür Liberland Cumhuriyeti Tuna’nın batı yakasında, Hırvatistan ve Sırbistan arasında kurulmuş olan kerameti kendinden menkul bir mikro devlet. 13 Nisan 2015’de Çek sağ özgürlükçü politikacı ve eylemci Vít Jedlička tarafından kuruldu.

Liberland’ın kuruluş amacı da Hırvatistan ve Sırbistan arasındaki sınır çatışmasını protesto etmekti. Elbette hiçbir ülke Liberland’ı tanımadı. Birleşmiş Milletler de konuyu ciddiye almadı.

Bu açıdan bakarsak bütün ülkelerin varlığını sürdürme hakkı var. Her devlette yurttaşların bir kısmı kuruluş sancılarına dayalı sebeplerle vatanıyla duygusal bağ kuruyor. Milletler arasındaki çatışmaların da sanılanın aksine çoğu zaman gerçekten etik açıdan geçerli olan sebepleri bulunuyor.

Bununla birlikte önce Kant, sonra Hegel, ardından Carl Sagan ve Ashurbeyli başka bir noktaya dikkat etmek istiyor. O da gelecekte milletler arasındaki çatışmaları önlemek için birlikte yaşamayı öğrenme gerçekliği. Atatürk’ün yurtta barış, dünyada barış sözlerini bu anlamda değerlendirmek de gerekiyor.

İlgili yazı: NASA Sondası Neden Bennu Asteroitine Gidiyor?

101316-uzayda-ulke-projesi-asgardia-7

 

Yine de çıkarlar söz konusu

Geçen haftalarda Elon Musk’ın dolaylı yollardan asteroit madenciliğinden para kazanmak için Mars’a gitmek istediğini yazdım. Asteroit madenciliğinin de dünya zenginlerine yeni gelir kapısı olacağını ve insanlığın uzaya yayılmasının asıl sebebinin daha çok zengin olma arzusu olduğunu belirttim.

Bu nedenle Ashurbey’in uzay ülkesi Asgardia hem Dünya’da hem de uzayda direnişle karşılaşacak. Örneğin yeryüzüne çarpacak tehlikeli asteroitleri önlemek isterken kullanılacak olan teleskopları asteroit madencileri uzaya fırlatacak. Neyse ki bunlar değerli metaller içeren asteroitleri ararken uzaydaki diğer tehlikeli kaya parçalarını da tespit etmiş olacaklar.

İlgili yazı: HAARP Depreme Yol Açar mı?

asgardia-uzay-uzay_ulusu-uzay_milleti-ashurbeyli
Uzaydan şehirleri yok eden tungsten çubuklar bırakan bu kitle katliam silahına Tanrının Parmakları diyorlar. Tanrı bunun neresinde?

 

Uzay silahlarını önlemeliyiz

Son zamanlarda internette çıkan “uzay istasyonunda uçan daire gördüler” iddialarına “Amerika’nın uzayda gizlice silah testleri yaptığı” söylentileri eklenince durum iyice karışık bir hal aldı. Açıkçası uzaydan maden çıkarmanın tadına varan devletler uzayı silahlandırabilirler.

Ashurbeyli, Asgardia devletini biraz da uzayda çatışma çıkmasını önlemek için kuruyor. Yoğunluğum sebebiyle sürekli ertelediğim bir yazımda bunun tehlikelerini ayrıca anlatacağım; ama şu kadarını söyleyebilirim:

9 ton ağırlığında sıcakta erimeyen tungsten çubuk alıp bunu uzay istasyonundan Dünya’ya bırakırsanız yeryüzündeki herhangi bir kasabayı nükleer silah kullanmadan yok edebilirsiniz. Uzay silahları pratik değil ama çok tehlikelidir.

İlgili yazı: NASA’dan asteroitlere ateş eden uzay topu

asgardia-uzay-uzay_ulusu-uzay_milleti-ashurbeyli
Uzaya yerleşmenin en uygun maliyetli yolu aynı adı taşıyan yazımda anlattığım gibi Bigelow şişme uzay modülleri. Bunları arka arakaya vagon gibi dizip Mars’a giden şişme uzay gemisi de yapabiliriz.

 

Hayaller gerçekleşince günlük hayat olur

İşte bu bağlamda Asgardia’nın amacı Evren’in barışçıl amaçlarla araştırılması, bilginin uzaydan internetle insanlara ücretsiz olarak aktarılması ve uzayın silahlandırılmasının önlenmesi olacak. Bizzat Ashurbeyli’nin dediği gibi:

“Asgardia, insan hayatını en değerli varlık olarak ele alan ve bilgi, zeka ile bilimi temel değerleri olarak benimseyen özgür ve hiçbir şekilde sınırlandırılmamış bir toplumun prototipidir. Siz de kafadar insanlarla çalışarak insanlığa uzun ömürlü gelecek kuracak olan bu yeni ve heyecan verici adımı atabilirsiniz. Yolculuk başlıyor!”

İlgili yazı: NASA Burçlar kuşağını Güncelledi mi?

asgardia-uzay-uzay_ulusu-uzay_milleti-ashurbeyli
NASA, Bigelow şişme uzay modülünü başarıyla test etti. Belki de gelecekte ilk Asgardia uzay istasyonu bu modüllerle kurulacak.

 

Ama nasıl başlıyor?

Aslında Popular Science Türkiye Ağustos 2016 sayısı için CERN Teknoloji Transfer Ofisi Direktörü Profesör Anelli ile yaptığım söyleşide belirtildiği gibi, bizzat İsviçre’deki CERN parçacık hızlandırıcısı, dünyanın dört bir yanından gelen binlerce fizikçiyi ortak barışçıl ve bilimsel amaçlar için bir araya getiriyor.

Bu noktada CERN’de yeni yönetim ve yönetişim modelleri kullanılıyor. Geleceğin ulus ötesi global insan uygarlığının, bir gezegenin enerji kaynaklarını maksimum verimlilikle kullanan TİP I uygarlığın temelleri atılıyor. Ashurbeyli, Asgardia ile bunu uzayda gerçekleştirmek istiyor.

Ancak uzaya ucuza ve çok sayıda insanla önümüzdeki 20 yılda nasıl çıkacağımızı merak ediyorsanız bunu Elon Musk 2022’de Mars’a nasıl gidecek yazımda ve SpaceX’in tekrar kullanılabilen roketlerini ele aldığım paylaşımda anlattım, ama 2040’tan sonra uzay asansörü kullanacağız; çünkü imkansız olan birçok şeyin en uygun maliyetli çözümü şimdiden belli. Tek çelişki (?) bunun da ekonomik açıdan uygun olması gerektiği.

Her durumda uzay milleti Asgardia kuruldu, devlet başkanını seçti ve yurttaşlarına zeka testi yapacağını açıkladı. İlber Ortaylı’ya atfedilen sözde ifade edildiği gibi, Allah akıl vermiş kullanalım ve Asgardia zeka testinin ayrımcılığa dönüşmemesi için aklımızı kullanalım.

Ashurbeyli Asgardia milletini Türkçe anlatıyor

Yorumlar

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version
Yandex