Uzaktan kumandalı casus hamamböcekleri geliyor!

remote cockroach 09 06 12 01
Makam odalarına dinleme cihazı yerleştirmeye gerek kalmadı

Tom Cnuise’un, Azınlık Raporu (Minority Report) filminde, polisin gönderdiği robot casus örümceklerden nasıl kaçtığını hatırlıyor musunuz? Bu da öyle bir şey. Bilim adamları bugüne kadar böceğe benzeyen birçok eklembacaklı robot yaptılar. Hatta bunların tekerlekli versiyonlarından Meraklı Kedi Curioisty, bugün altı tekerleğiyle Mars toprağını arşınlıyor.

Eklembacaklı robot yapmak kolay ama basit bir böcek kadar zeki ve dayanıklı bir robot yapmak zor. Kuzey Carolina Üniversitesi bilim adamları işte bu nedenle robot böcek yapmaktan bıktılar ve “Madagaskar tıslayan hamamböceğini” robota çevirmenin bir yolunu buldular!

Kontrol çipi takılı hamamböceği
80’lerden beri doğal parklardaki hayvanlara elektronik etiketler takıyor ve örneğin Amerika’da, kaçak avlanmayı önlemek için geyikleri uzaydan uyduyla izliyoruz. Madagascar tıslayan hamamböceği ise sırtındaki özel kontrol çipiyle uzaktan kumandalı bir mobil dinleme cihazına dönüştü.

Böceğin sırtına piyasada bulunan sıradan bir çip yerleştiren bilim adamları, hamböceğinin karnına ve antenlerine elektrik akımı uygulayarak tehlike sinyalleri göndermeye başladılar. Böylece önündeki engelden kaçma dürtüsüne kapılan böceğe istedikleri manevra yaptırmaları, koridorda böceği istedikleri yere yönlendirmeleri mümkün oldu.

Depremde hayat kurtaracak
Hamamböcekleri dayanıklıdır ve girmedikleri delik yoktur. Nitekim nükleer savaş çıksa insan soyu tükenirken hamamböceklerinin hayatta kalması muhtemel. Üstelik hamamböcekleri farenin bile giremeyeceği deliklere giriyor. Bu noktada depremde göçük altında kalan kazazedeleri bulmak için yıkıntılara hamamböceği gönderebiliriz. Bu böcekler sırtlarındaki mikro kameralarla molozların altında insan arayabilir, hatta özel sensörlerle kalp atışlarını takip edebilirler.

Akıllı dinleme cihazları
Ne yazık ki gerçek dünyada yaşıyoruz ve kontrol çipi takılan hamamböceklerinin makam odalarına mobil dinleme cihazı olarak gönderilmesi olası. Bu gidişle devlet büyüklerimiz konuşmadan önce makam odalarını ilaçlamaya başlayacaklar!

Böceğin videosu aşağıda

Etiketler:

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir