Twıtter’dan E-Ticarete Hazırlık >> 140 karakter sınırı tümüyle kalkacak

twitter 140 karakter 5

Twitter yöneticileri kayıt dışı bir açıklamada 140 karakter sınırını kaldıracaklarını söyledi.1 Twitter kısa süre önce de doğrudan mesajlarda 140 karakter sınırını kaldırmış ve DM’de link vermeye tekrar izin vermişti.

Twitter’ın Facebook rekabetinde süregelen yeniliklerin bir parçası olarak tweetlere satın al düğmesi ekleme özelliği de getirdiğini hatırlamak gerekiyor.2 E-ticarete yönelik bütün bu değişikliklerin kullanıcılar tarafından nasıl karşılanacağı ise ayrı bir merak konusu.

 

twitter 140 karakter 4

 

140 karakteri nasıl aşacak?

OneShot gibi uygulamalar öteden beri daha uzun tweetler göndermeye izin veriyor, ama bu durumda tweetin 140 karakteri aşan kısmı gönderiye resim olarak ekleniyor. Yine de Twitter sözcüleri 140 karakter limitini nasıl kaldıracakları hakkında bilgi vermeyi reddediyor.

Ancak, Twitter’da CEO görevini geçici olarak üstlenen Jack Dorsey’in reklamlardan ve özellikle de e-ticaret aracı platformu olarak online satışlardan para kazanmak için yeni hamleler planladığını biliyoruz.2 Bu değişiklik de Twitter’ın e-ticarette Facebook’la rekabet etmek üzere uyguladığı yeniliklerden biri olabilir.

İlgili yazı: Twitter Türkiye’de engellenirse sansürü nasıl aşarız?

 

twitter 140 karakter 2

 

Twitter kartlarına ne olacak?

Twitter kartlarını CPL bazında (potansiyel müşteri başına maliyet) ücretli olarak kullanan markaların aldatıldıklarını düşünmelerine gerek yok. Twitter kartları 140 karakter limitini koruyacak ve markalar kartlarda güçlü görseller ile kapsamlı tanıtım yapmaya devam edecekler.

140 karakterin sonu geldi

Twitter, Nisan 2015’ten beri kullanıcıların retweetleri yorum yaparak paylaşmasına, yani RT’nin üstüne ek yorum yapmaya izin veriyor. Bu da aylardır 140 karakter sınırını kaldırmayı düşündüklerini gösteriyor. Nitekim bir Twitter çalışanı konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi:1

“Twitter’ın neler yapabileceği ve ne tür bir değişiklik geçireceği açısından kullanıcılar bizim için çok değerli. Jack’in gelip bize artık serbestçe değişiklik yapabileceğimizi söylemesi de bu yüzden önemli.”

 

twitter 140 karakter 3

 

Twıtter neden değişiyor?

Değişiyor, çünkü Twitter’ın aktif kullanıcı sayısındaki artış 2013 yılından beri ilk kez yavaşladı. Bu nedenle Twitter’ın sosyal medya pazarlamasından para kazanmayı öğrenmesi gerekiyor. E-ticaret ise online ve mobil reklamlardan daha fazla kâr marjı sağladığı için Twitter’ın dikkatini çekiyor.

Ancak, online perakendeye atılmak için sıradan kullanıcıya daha çok hitap eden bir Twitter yaratmak şart ve bu da riskli olabilir.

Peki sizce Twitter’ın geleceği ne olacak? Animasyonlu GIF’lerin zamanında Myspace’i batırması gibi Twitter’ın da mikro blog özelliğini ve kullanıcıları kaybetmesi mümkün. Görüşlerinizi aşağıda bildirebilirsiniz.

1http://recode.net/2015/09/29/twitter-plans-to-go-beyond-its-140-character-limit/
2Twitter e-ticaret atıldı, satışlar başlıyor

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version
Yandex