Tesla’nın Kendini Süren Otomobili Bu Yaz Satışta >> Tesla S model arabalar çevre yolunda otopilotla gidecek

google car system kitt coming androidTesla şirketinin öncülük ettiği elektrik motorlu otomobiller Ferrari spor arabalardan bile daha çabuk hızlanıyor, 0’dan 100 km’ye çok daha kısa sürede ulaşıyor. Elektrik motorlu otolar çevreyi kirleterek küresel ısınmaya yol açan pahalı benzin ve dizel kullanmıyor, sessiz çalışıyor. Üstelik bu yaz Tesla Model S otolar Kara Şimşek dizisindeki KITT gibi kendi kendini sürecek. Araçlarda var olan bu özellik yazılım güncellemesi ile aktif hale gelecek.

Tesla Motors CEO’su Elon Musk, kokpit bilgisayarlı Tesla Model S otomobillere yapılacak yazılım güncellemesi ile satışta ve satılmış olan arabaların bu yaz kendi kendini kullanacağını duyurdu. Tesla otolar çevre yolu, şehirlerarası yollar ve otobanlarda otopilot kullanarak kendi kendine gidecek. Aynı zamanda otomatik olarak park edecek.

Germanwings uçağının intihar etmek isteyen yardımcı pilot tarafından düşürülmesi ve 149 yolcunun hayatını kaybetmesiyle birlikte otopilot ve bilgisayarların önemi arttı. Bu gidişle yakında insanların araba kullanması suç olacak. Çünkü Kara Şimşek arabalar trafik kurallarını çiğnemiyor, sarhoş ve uykusuz sürücüler gibi insan hayatını tehlikeye atmıyor.

 

 

1Araba kullanmak 20 yıl içinde yasa dışı ilan edilebilir

Bilgisayarlar için grafik kartları üreten NVidia’nın 17 Martta düzenlenen yıllık geliştirici konferansında konuşan Elon Musk, insanların araba kullanmasının gelecekte yasa dışı ilan edileceğini ve bunun “çok tehlikeli” olduğunu söyledi. Her yıl trafik kazalarında hayatını kaybeden veya sakat kalan insanları kast eden Musk, “1 tonluk bir ölüm makinesini insanların kullanmasına izin veremezseniz” dedi.

Ancak, Musk kendi kendine giden araba üretmenin zorluklarını da kabul ediyor: “Saatte 10 km ila 80 km hızla giden arabaların kendini sürmesini sağlamak çok zor.” Bu da Kara Şimşek gibi giden hususi araçların şehir içinde 20 yıldan önce yaygınlaşmayacağı anlamına geliyor; fakat Kara Şimşek metrobüsler, otobüsler ve akıllı taksiler daha önce kullanıma girebilir.

Nitekim Google, Nevada eyaletinde 2011’den beri Kara Şimşek arabalar kullanıyor. Kendi kendine giden otomobiller Google çalışanlarını eve bırakıyor. Gerçi bu arabalar birkaç küçük trafik kazası yaptı ve bazı taşıtlara arkadan çarptı, ama bilgisayar destekli gelişmiş güvenlik önlemleri sayesinde söz konusu kazalar tampon kırmaktan öteye geçmedi.

 

 

ieiOtopilotlu otomobiller

Elon Musk bütün bu zorluklara rağmen otomobilleri akıllı telefonla yanımıza çağırabileceğimizi, arabaların hiç değilse hususi otoparklarda ve kat otoparklarda kendi kendine park edebileceğini belirtti. Musk sözlerinin arkasında durduğunu göstermek için Tesla şirketinin San Francisco ile Seattle arasında otopilotlu otomobil testleri yaptığını da ekledi.

Kokpit bilgisayarlarına yapılan fabrika güncellemeleri sayesinde otomobiller yıllardır yeni özellikler kazanıyor. Bunların arasında yeni ABS sistemleri (Otomatik Acil Durum Fren Desteği), Kör Nokta Uyarı sistemleri, Yandan Çarpma Uyarıları ve güvenli sürüş modu da var (otomatik hız düşürme, torpido gözünü kapatma ve kokpit bilgisayarlarını hackerlardan korumak için kişisel verileri gizleme).

Tesla’nın otolara kendini sürme kabiliyeti kazandıracak olan yeni yazılım güncellemesi ses sistemini de güncelleyerek ses kalitesini arttıracak. Böylece arazide radyo istasyonlarını bulmayı ve parazitsiz radyo dinlemeyi kolaylaştıracak, şehirde radyo yayınlarının birbirine karışmasını önleyecek ve aktif sürüş kontrolü özelliğini geliştirecek.

 

 

içerikTam kapsamlı internet desteği

Bütün bu özellikler lüks Mercedes’lerde standart, ancak şimdiye kadar hiçbir marka bu özellikler için internetten güncelleme sürümü yayınlamamıştı. Tesla ise otomobillerdeki kokpit bilgisayarlarını kablosuz Wi-Fi bağlantısı ile internetten güncellemenize izin veriyor.

Musk bunu çok basit bir şekilde ifade ediyor: “Model S’i aslında çok gelişmiş bir tekerlekli bilgisayar olarak tasarladık.” Tesla blogundan alıntı yapacak olursak, “Tesla’nın düzenli kablosuz internet güncellemeleri Model S’in siz uyurken kendini geliştirmesini ve uyandığınız zaman performans artırımı, daha iyi bir kullanıcı deneyimi gibi yeni özellikler kazanmasını sağlıyor. Böylece her sabah kendinizi yeni model araba kullanıyor gibi hissedeceksiniz.”

Elbette Tesla bu noktada elektrikli otomobillerin kabusu olan “pilim bitti” olayını önlemek için de çözümler geliştirdi. ABD’deki şarj istasyonlarının haritasını otomobillerin navigasyon sistemine entegre eden Tesla yoldaki en yakın şarj istasyonunu bulmanızı kolaylaştırıyor. Elon Musk bunu şöyle anlatıyor: “Tesla hem bir yazılım şirketi hem de donanım şirketi. Biz bu işi laptop veya telefonunuzu güncellemek gibi görüyoruz.”

 

 

elon-musk-1Peki trafik kazalarından kimler sorumlu olacak?

Kara Şimşek arabalar bir yandan insana güven veriyor, diğer yandan ise önemli bir sorunu gündeme getiriyor. Kendi kendini süren arabalar kaza yapıp ölüme sebebiyet verirse bunun sorumlusu kim olacak? Bir bilgisayarı hapse atamayacağımıza göre kimi mahkemeye vereceğiz?

Otopilotlu arabalarda insan hatası ortadan kalktığına göre, eksperler suçu arabada bulursa Tesla gibi üreticiler bu kazalarda tazminat ödeyecek mi? Buna benzer bir sistem havayolu şirketleri ve uçak üreticilerini uçak kazalarından sorumlu tutmakta kullanılıyor.

Ancak Türkiye gibi her yıl binlerce insanın trafik kazalarında hayatını kaybettiği bir ülkede, otopilotlu araba üreticilerine dava açmanın mümkün olup olmayacağını şimdiden tartışmak gerekiyor. Özellikle de uçan arabaların iki yıldır yurt dışına satışa çıktığını ve alçaktan uçan araçların evlere çarpma riskini düşündüğümüzde.

 

 

Tesla Model S P85D, Ferrari 458 Italia’ya kalkışta toz yutturdu

 

 

 

Tesla Model S P85D otopilot test sürüşü

 

 

 

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir