Tesla İle Elektrik Kesintisine Son

tesla-v2g-southern_edison_company-elon_musk-elektrikElektrik motorlu Tesla otomobiller ile evlerde elektrik kesintisi tarihe karışıyor. California’daki bir enerji şirketiyle anlaşan Tesla, elektrik kesintisi halinde şebekeye Powerpack pillerle güç sağlayacak. Ayrıca jeneratör gibi çalışan Tesla otomobiller hem sokaklara hem de konutlara elektrik verecek.

Güç birliği

Tesla şirketinin yöneticisi Elon Musk’ın vizyoner planlarını hepimiz biliyoruz. SolarCity ile ürettiği güneş panellerini ve duvar pillerini evlere satıyor. Evler güneş ışığını kullanarak kendi enerjisini üretiyor. Bunu gece kullanmak üzere duvar pilinde depoluyor ve sabaha Tesla oto için şarj ediyor.

Enerjide paylaşım ekonomisi

Tesla otomobiller sadece almayı değil, vermeyi de öğrendi ve gerçek dağıtık ekonominin bir parçası olarak yakında V2G (Araçtan Şebekeye) teknolojisi ile evlere enerji sağlayacak; fakat asıl bomba aşağıda:

Southern California Edison şirketiyle anlaşan Tesla firmaya 20 megawatt gücünde Powerpack piller satacak. 80 megawatt saat güç sağlayan büyük piller arıza durumunda jeneratör gibi devreye girerek şehirde elektrik kesintisini önleyecek.

Southern California Edison bunun için elektrikli santrallerden gelen enerjiyi Tesla üretimi Powerpack pillerde depolayacak ve kesinti halinde şebekeye Powerpack ile enerji sağlayacak. Tabii bu arada Tesla da hızla bir otomotiv şirketinden enerji şirketine dönüşecek.

İlgili yazı: Elon Musk 2022’de Mars’a Nasıl Gidecek?

tesla-v2g-southern_edison_company-elon_musk-elektrik
Tesla şarj istasyonları elektrik kesintisi halinde şebekeye bağlanacak Tesla otolar ile geçici pilli jeneratöre dönüşebilir

 

Elon Musk iş mi değiştiriyor?

Elbette hayır. Tesla’nın yıl sonunda Powerpack teslimatına geçecek olmasıyla birlikte V2G teknolojisi de uygulamaya giriyor. V2G sayesinde Tesla sürücüleri kullanmadıkları elektriği şebekeye geri vererek enerji faturasına geri ödeme alabilecekler.

Böylece güneş panelleriyle ihtiyaç fazlası güç üreten bahçeli evler kullanmadıkları elektriği komşularına sunarak ek gelir kaynağı elde etmiş olacaklar.

İlgili yazı: 7 Adımda Yeni Tesla Yol Haritası

tesla-v2g-southern_edison_company-elon_musk-elektrik
Duvarda Powerwall duvar pili, çatıda güneş paneli, prizde Tesla. Elon Musk’ın geri dönüştürülebilir temiz güneş enerjisi vizyonu küresel ısınmayı önlüyor. Aynı zamanda elektrik faturasını kısıyor.

 

Kendi elektriğini üret ve sat

Her şey geçen yıl Paris’te düzenlenen ve küresel ısınma konusunda yanıltıcı bilgi vermekle eleştirdiğim 21. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nda başladı. Elektrikli otomobil pillerinin aynı zamanda evlere enerji veren jeneratör gibi çalışmasını sağlayan V2G orada tanıtıldı.

Böylece güneş diyarı olduğu için Nevada çöllerinde kurulan dev güneş enerjisi santrallerine rağmen elektrik kesintisiyle uğraşan California için gerçek kurtuluş günü de geldi.

Nitekim geçen Ekim ayında yaşanan Aliso Kanyonu doğal gaz kazası, küresel ısınmayı artıran metan gazı sızıntısına yol açarak büyük bir kesintiye sebep olmuştu. Bu riskleri azaltmanın yolu enerjide yedek pilden geçiyor.

İlgili yazı: Geleceğin otomobili Tesla S suda gidiyor

tesla-v2g-southern_edison_company-elon_musk-elektrik
Gigafactory inşaat halinde ve tamamlandığında yılda 35 gigawatt saatlik güç depolayan Tesla elektrikli otomobil üretecek. Şimdi bunlarla şehre elektrik verdiğinizi düşünün. Sonuçta pilleri elektrikle şarj edeceksiniz.

 

Tesla küresel ısınmayı önlüyor

Diyelim ki Tesla otomobili şarj ettiniz ama 1 hafta kullanmadınız. Zaten şarjı yavaş yavaş boşalacak ve zamanla yeniden şarj edeceksiniz. Öyleyse o hafta arabayı şebekeye bağlayıp elektriği geri vererek faturanıza geri ödeme alabilirsiniz!

Böylece komşularınız da şebekeden güç çekmeden sizin elektriğinizi kullanır. Kısacası küresel elektrik tüketimi ve buna bağlı olarak da dünyada zararlı iklim değişikliğine yol açan küresel ısınma azalır.

İlgili yazı: Uber Robot Taksi Hizmeti Başlatıyor

151220141201577677473_2

Dünyayı kurtaran adam

Bu yılın başında Elon Musk 2 milyar 600 milyon dolara SolarCity’yi satın alarak yukarıda anlattığım Tesla-Powerwall-Güneş Paneli planını uygulamaya soktu ve şimdi sıra V2G teknolojisinde; ama bu çözüm nasıl çalışıyor?

Her bir Tesla otomobilin iki evlik elektrik sağlaması sayesinde: Amerika’da bir ev ortalama 30 kilowatt saat elektrik tüketiyor. Tesla otomobiller ise en küçük pille 60 kilowatt saat elektrik sağlıyor. Üstelik Tesla’nın daha büyük pil kullanan modelleri var.

Şimdi buna kritik haberi ekleyin: Tesla kendine yılda 35 gigawatt saatlik elektrik depolayacak Gigafactory adında dev bir fabrika kuruyor. Fabrikanın çatısını da SolarCity üretimi elektrik panelleriyle kaplayacak.

Peki siz ne dersiniz? Bu teknoloji akaryakıt kaçakçılığıyla mücadele eden mazot aşığı Türkiye gelir mi? Aşağıya yazın.

Araçtan şebekeye elektrik (V2G) nasıl çalışıyor?

Elon Musk anlatıyor

Etiketler:,

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir