Telepatik Takı Prose >> Sen aşkını düşün o kalbinden geçenleri sevgiliye mesaj atsın

Smartstones-prose-akıllı_takı-telepatik-aşkBilim insanları beyin dalgalarını okuyarak düşüncelerinizi arkadaşlarınıza anlık bildirimle gönderen telepatik takı ve telefon uygulaması geliştirdiler. Ancak bu sandığınızdan daha insani bir buluş. Akıllı telefonlara kurulan :prose uygulaması konuşma engellilerinin de dile gelmesini sağlayacak.

Telepatik uygulama

Gözden kaçıranlara haberimiz var: Telepatik internet çoktan geldi, 2 yıl önce insanlar arası düşünce transferi yapıldı ve ileride anlatacağım gibi, Total Recall filmine benzer şekilde hafıza ekme deneyleri de yapılıyor. Bu da internette özel hayatın tümüyle ortadan kalkacağını gösteriyor.

Ancak, bugünkü konumuz aklınızdan sürekli geçirdiğiniz fakat bir türlü dile getiremediğiniz düşünceleri sevgilinin telefonuna anlık bildirimlerle gönderen yeni bir telepatik uygulama. Aslında Stephen Hawking’in yıllardır bizlerle konuşmasını sağlayan telepatik tekerlekli sandalye sistemi mobil cihaz olarak herkesin kullanımına sunuluyor.

Smartstones’un geliştirdiği “duyusal konuşma” uygulaması :prose elbette aklınızdan geçenleri kelime kelime okuyamıyor; ama beyin kabuğundaki sinir hücrelerinin ürettiği elektrik sinyallerini analiz edip genel ruh halinizi ve hislerinizi anlayarak bunları anlamlı cümlelere döküyor. Ardından anlık bildirimlerle arkadaşınızın telefonuna gönderiyor.

İlgili yazı: İnternetinizi Uçuracak En İyi 10 Router Modem

Smartstones-prose-akıllı_takı-telepatik-aşk

 

Telepatik mesajlaşma

Smartstones kurucusu Andreas Forsland 2016 Edison Ödülleri’nde telepatik bir kafa bandı ile çalışan sistemi tanıttı.

Önce başınıza elektrotlu EEG şapkası gibi çalışarak beyin kabuğundaki sinyalleri okuyup ne hissettiğinizi anlayan bir kafa bandı takıyorsunuz. Ardından akıllı telefona kablosuz olarak bağlanan kafa bandı, hislerinize tercüman olarak bunları cümlelere döküyor ve telefona yüklü :prose uygulaması ile arkadaşınızın telefonuna gönderiyor.

İlgili yazı: İnternette teknik takip ve gözetimi önleme rehberi

Smartstones-prose-akıllı_takı-telepatik-aşk

 

Hislerime tercüman

Ancak her şey basit bir “dilek taşıyla” başladı. Daha doğrusu Forsland’ın ağır zatürre teşhisiyle hastaneye yatan annesiyle:

“Annem zatürre teşhisiyle hastaneye yattı ve onu bir solunum cihazına bağladılar. Konuşamıyor ve hemen hiç hareket edemiyordu. Kendi zihninde hapis gibiydi. Oysa ağır hastaysanız rahat etmek için başkasının yanınızda olmasını istersiniz.”

İlgili yazı: Raspberry Pi İle Gerçek İnternet Hızını Ölçün >> Servis sağlayıcıya hızımı artır deyin

Smartstones-prose-akıllı_takı-telepatik-aşk

 

Dilek taşı nedir?

Dilek taşı insanların dileklerini fısıldadıkları taşlara verilen ad. Hikayeye göre taşlar dileklerinizin gerçekleşmesini sağlıyor. Forsland da annesini sıkıntıdan kurtarmak için bu fikirden yararlandı.

“Çok basit ve ilkel bir şey tasarladım. Birisine aktif ve uyanık olduğunuzu bildirmek için metin mesajı gönderen bir yapay taş.” Akıllı telefona kablosuz olarak bağlanan bir el beaconı kullanıyorsunuz (AVM restoranlarında “yemeğin hazır, gel al” demek için titreyen beaconların bir benzeri).

Hasta bu yapay taşı, dilek taşını veya teknik adıyla dokunmatik taşı elinde tutuyor ve salladığı zaman bakıcısının telefonuna “Ben uyandım” gibi bir mesaj gidiyor. SMS olması da şart değil. Telefonu çağrı yapar gibi titreten Wi-Fi sinyali de olabilir.

İlgili yazı: Hyundai Giyilebilir Robot Üretti >> Dış iskelet ile süper işçi çağı başlıyor

Smartstones-prose-akıllı_takı-telepatik-aşk

Ardından Emotıv geldi

Dokunmatik taş olarak adlandırılan el beaconları felçli veya yatalak hastaların dünyayla bağı oldu. Örneğin, ünlü fizikçi Stephen Hawking gibi ALS hastalarına ucuz ve ekonomik bir çıkış kapısı oluşturdu. Sonuçta bu sistemi elini veya parmağını biraz olsun oynatabilen bütün hastalar kullanabiliyordu. Yeni bir uygulama, yazılım, cihaz kullanmayı öğrenmeleri gerekmiyordu.

Smartstones (Akıllı Taşlar) firması, bunun ardından, kişilerin beyin dalgalarını okuyarak o an ne hissettiklerini anlayan kablosuz internet bağlantılı kafa bantları geliştiren Emotiv şirketiyle çalışmaya başladı. Böylece telepatik :prose uygulamasıyla çalışan telepatik takı sistemi doğdu.

İlgili yazı: İnternette sansürü aşmak için dünyanın en iyi 5 VPN sağlayıcısı (Nisan 2015)

Smartstones-prose-akıllı_takı-telepatik-aşk

 

Vücut dilini tanıyor

Yeni kafa bandı sadece o an için kızgın, sevinçli veya üzgün olduğunuzu anlamakla kalmıyor. Aynı zamanda yüz ifadenizi, jest ve mimiklerinizi de anlıyor. Örneğin, gözlerini kaçırmanız veya dudağınızın kenarının seğirmesinden anlam çıkarıyor.

İnsan vücudu içinden geçenleri yakındaki tüm insanlara söyleyecek şekilde evrim geçirmiş bulunuyor; çünkü beynimiz ve sözel dil gelişmeden önce vücut diliyle anlaşıyorduk. Emotiv üretimi yeni telepatik takı da bu sistemle çalışıyor.

İlgili yazı: Apple Siri Yaratıcılarından Dijital Asistan Viv >> E-ticarette “bot”la alışveriş başlıyor

Smartstones-prose-akıllı_takı-telepatik-aşk

 

Nasıl çalışıyor?

Önce kafa bandının sizin beyin dalgalarınızı ve yüz ifadelerinizi öğrenmesi lazım. Beyin dalgaları tüm insanlarda ortak olsa da herkesin sözgelimi “sevinç ifade eden beyin dalgaları” birbirinden farklılık gösteriyor. Yüz ifadeleri de kişiden kişiye değişiyor.

Sistemin kullanıcının beynini okumasını kolaylaştırmak için işe basit düşünce komutlarıyla başlıyorsunuz: Aç-kapa gibi. Ardından “Seni seviyorum”, “Özledim” gibi mesajlar geliyor. Forsland’ın dediği gibi sistem tek tek kullanıcıların beynini okumayı öğreniyor.

Aslında Smartstones ve Emotiv gibi şirketler insan türünün telepatik iletişim haritasını çıkarıyor. Ardından akıllı takıların çalıştığı nesnelerin internetini telepatik internetle birleştirecekler. Böylece insan beyinleri internete bağlanarak global bir beyin oluşturacak.

İlgili yazı: Yapay Zeka Günü – 1 >> Robot bilim insanı atomları lazerle kontrol etti

Smartstones-prose-akıllı_takı-telepatik-aşk

 

Tekilliğin gelişi

Ücretli :prose telepatik internet uygulamasını app store’dan şimdi indirebilirsiniz. Hatta elektrotlu kafa bandının beta testi için hemen başvuru yapabilirsiniz. Popular Science Türkiye adına katıldığım üniversite panellerinde arkadaşlarım zaman zaman teknolojik tekillik nasıl gelecek diye soruyor.

ALS hastaları ve otistik çocuklar için geliştirilmiş bu uygulamanın telepatik internetin önünü açtığını gördükçe ve sevgiliye kalbinizden geçenleri söyleyen telepatik uygulamaların yaygınlaştığı haberlerini okudukça tekillik işte böyle gelecek diyorum. 🙂

Konuş :Prose

Yorumlar

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version
Yandex