Taht Oyunları’nı İzledim, Amazon’dan Kitaplarını Sipariş Ettim

game of thrones2

Geçen ay, Game of Thrones (Taht Oyunları) dizisinin ikinci sezonunu izledim (Türkiye’de CNBC-e yayınlıyor) ve her zamanki gibi çok beğendim. 2. sezonunun tek sıkıntısı şiddet ve cinsellik konusu biraz abartmaları biraz da yavanlaştırmaları…

Taht Oyunları, Yüzüklerin Efendisi gibi büyülü bir Ortaçağ dünyasında geçiyor ve bu hayali dünyada kralların taht savaşlarını, saray entrikalarını anlatıyor. Halit Ergenç’in Muhteşem Yüzyıl dizisini Yüzüklerin Efendisi gibi dev savaş sahneleri, harika doğa manzaraları ve çok daha görkemli karelerle izlediğinizi düşünün. İşte taht oyunları da öyle bir şey…

Taht oyunları çok gerçekçi bir dizi… Gerçek dünyada hangi rezillikler varsa, taht oyunlarında da o var. Bu yüzden çocukların kesinlikle izlememesi lazım…

Dizinin ilk sezonundaki başrol oyuncusu Yüzüklerin Efendisi’nde Boromir’i canlandıran Sean Bean (Tanrım, o adam lütfen sakallarını kesmesin! Kesince avurtları çökük kuru bir şey oluyor. Aynı dert Viggo Mortensen’de de var. Bu adamlara sakal yakışıyor). 2. sezonda öne çıkanlar ise Jon Snow (Kit Harington) ve  Tyrion (Peter Dinklage). Eğer cücelerin karizmatik olamayacağını düşünenler varsa, bu sezon Tyrion’u dikkatle izlesinler.

 

Minor Spoiler

Kadınlar tarafında Ned Stark’ın eşi Catelyn Stark (Michelle Fairley) ön planda ama onun dışında gerçekten güçlü bir kadın karakter yok gibi bu sezon… Bütün kadınlar bir yerinden abartılı, aşırı idealleştirilmiş. Hele Brienne of Tarth (Gwendoline Christie) niye o kadar duygusal anlamadım. Güçlü kadın imajı yerine kırılgan bir hava veriyor. Melisandre’ye özellikle dikkat edin diyeceğim ama ilk bölümdeki rolü hiç de kitaptaki gibi çarpıcı değil. Kitapta çok daha gizemli ve güçlü bir kadındı. Filmde baştan çıkarıcı bir kadın fakat kesinlikle femme fatale, fettan bir havası yok. Hele bir zehirleme sahnesini öyle hızlı geçmişler ki kişinin zehirlendiği bile anlaşılmıyor. Neyse ki diğer bölümler kitabın ruhuna daha yakın.

Minor Spoiler sonu

 

Taht Oyunları’nın ilk bölümünü geçen yıl izledikten sonra hevesim kursağımda kaldı ve derhal internetten tarayıp daha fazla bilgi edindim. Taht Oyunları, yazar George R. R. Martin’in 1996’da yayınlamaya başladığı A Song of Ice and Fire (Buz ve Ateşin Şarkısı) adlı roman serisinden uyarlanma. Dizinin her sezonu bir cilde karşılık geliyor. Martin çok deneyimli bir yazar. Kendisini 80’lerin ünlü TV dizilerinin senaristi olarak tanıyoruz (Örneğin Güzel ve Çirkin: Linda Hamilton’u Sarah Connor olarak Terminator’da üne kavuşturan dizi ve Alacakaranlık Kuşağı).

Taht Oyunları romanları çok detaylı… Çok fazla karakter var ve olaylar dev bir dünyada geçiyor. Martin’in yaratıcılığı da işte bu noktada devreye giriyor. Yıllarca TV dizileri için senarist olarak çalışan Martin öyle bir yazmış ki ne olursa olsun ipin ucunu kaçırmıyorsunuz. Kafanız karışmıyor, karakterleri unutmuyorsunuz. Martin kadar detaylı yazan bir yazar daha biliyorum o da Robert Jordan.

Jordan’ın Zaman Çarkı kitaplarını Türkiye’de İthaki yayınlıyor. Ancak, Zaman Çarkı’nı Viki siteleri olmadan okursanız anlamıyorsunuz, çok karıştırıyorsunuz. Zaman Çarkı dünyasına aşığım, çünkü romantik bir epik fantezi ve bilim kurgu hayranıyım ama Taht Oyunları da muhteşem. Dediğim gibi dizi CNBC-e’de yayınlanıyor ve tanıtım bölümünü Flash video olarak CNBC-e web sitesinde izlemeniz mümkün (sanırım sansürlüdür).

Taht Oyunları kitaplarını da okumanızı tavsiye ederim (Yalnız uyarayım, kitaplar çok uzun. Her biri 800-900 sayfa). Türkçede ilk cildi Epsilon Yayınevi’nden çıktı ve dizinin son kitabı A Dance With Dragons (Ejderhalarla Dans) 2011 Temmuz ayında, Amerika’da yayınlandı. Korkmayın, dizi bitene kadar 2 kitap daha çıkacak. Ancak, umarım Martin çok uzatmaz. Jordan, Zaman Çarkı’nı uzatınca tavsamıştı. Hatta diziyi bitirmeye ömrü yetmedi ve kitapların kalanını Brandon Sanderson tamamlıyor. Neyse ki çok iyi yazıyor, Jordan’ı aratmıyor.

Doğrusu, geçen yıl Taht Oyunları dizisinin ilk sezon finalini bile izlemeyi bekleyememiş ve yurtdışından kitaplarını sipariş etmiştim. Amazon’dan gelen kitapların resmini aşağıya ekliyorum. Beşi bir yerde yapmışlar, özel kutuya koyup bir de tanıtım kitabı eklemişler. Bu şekilde alırsanız Amazon.co.uk’de çok ucuza satılıyor. Hepiniz Taht Oyunları’na davetlisiniz.

DSC 00211


Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version
Yandex