Sosyal Medya Yönetimi Popülist Yöntemlerle Yapılmaz: Kuzuloğlu’nun Phorm Makalesi Üzerine – 1

images30 Ekim 2012 (Türk İnternet’te yayınlanan yazım)

Bayramdan önce, internet kullanıcılarından tepki gören bir marka, sosyal medyada güçlü bir gazeteciyi kullanarak imajını olumluya çevirmeye çalıştı. Ancak, acemice yürütüldüğü izlenimi yaratan kriz yönetimi çabası, beklenen sonucu vermek bir yana, ters tepti.

 

Araya giren bayramdan önce, internet kullanıcılarından tepki gören bir marka, sosyal medyada güçlü bir gazeteciyi kullanarak imajını olumluya çevirmeye çalıştı. Ancak, acemice yürütüldüğü izlenimi yaratan kriz yönetimi çabası, beklenen sonucu vermek bir yana, ters tepmiş gözüküyor. Bunu beraberce analiz edelim.

Olay, Phorm adlı kullanıcı takip yazılımı ile ilgili. Kullanıcıların internette gezdiği sitelerin kaydını tuttuğu ve web sayfalarında kullanıcının ilgili alanlarına uygun reklam gösterdiği belirtilen uygulamayı, pazara daha doğrusu reklamverenlere, Türkiye’de PT Reklam Çözümleri A.Ş. Firması sunuyor. Şirket bu yılın başında ülkemizde faaliyete başlamak üzere anlaşmalar yaptı.

 

Phorm casus yazılım mıdır?

Anlaşmalar yapıldı ama Phorm Türk kullanıcısından tepki görüyor. Çünkü Phorm’un bahsedilen fonksiyonlarından daha derin takipler yaptığına dair uluslararası iddialar var. Bu iddiaları ve daha önce diğer ülkelerde yaşananları Wikipedia’dan alarak kısaca hatırlayalım

İşte bu noktada, yazının başında sözünü ettiğimiz, incelemeye değer sosyal medya örneği oluştu. Şöyle ki Radikal gazetesindeki yazılarına ek olarak TRT’de Sosyal Medya programını hazırlayıp sunan popüler gazeteci Serdar Kuzuloğlu, 16 ekimde, tepki gören Phorm konusunda, blogunda “Phorm ile ilgili sorulara cevaplar” başlıklı makaleyi yayınladı[6].

Kuzuloğlu, bu ziyaretten sonra blogunda bir makale yayınladı. “Phorm ile İlgili Sorulara Cevaplar” başlıklı makalesi, hem blogun üzerindeki yorumlardan, hem de sosyal medyadan görüldüğü üzere, bazı tepkilerle karşılandı ve Phorm’un avukatlığını/reklamını yapmak olarak da yorumlandı[7]. Makalede şirket görüşlerine yer veriliyor, buna karşılık kamuoyunun tartıştığı ve farklı düşündüğü konularda adeta es geçiliyor ve yanısıra bazı teknik hatalar da olduğu konuşuluyor[8].

 

Yazının devamı için: Sosyal Medya Yönetimi Popülist Yöntemlerle Yapılmaz: Kuzuloğlu’nun Phorm Makalesi Üzerine – 2

 

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir